AMitc-Verliuiir Dl. V. WERFF s -I I I I lil De Bolswardsche Courant en Westergoo si I ■i I I go No. 90 GRAUWE DAGEN. BOLSWARD Tel. 86 len 3. Uit den Onttrek MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak Stadsnieuws. 1 I E Ill >l 29^ Jaargang Woensdag 15 November 1933 en ïS9 A Ingezonden Mededeelingen IAvan-\MKEMBUR(ÏS-* eerst, door eigen wils- k-LEEUWARDEN- L| m Arum Hitzum Spannum 1, af- floop nelljk gger. 'SÏMl Adver ten tien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. cob, tske w. Ja- Verechijnt Dinedags- rijdagsavonds. Dan feit. Winsum KERKELIJKE VERKIEZINGEN. 12 November 1933. Bij de gehouden stemming voor 6 ge machtigden in het Kiescollege der ge combineerde gemeenten van Winsum en Baard werden herkozen voor Winsum de aftredende heeren K. Felkers, D. de Boer en W. Relnalda en gekozen in de vaca ture, wegens overlijden van den heer B. Jansma, de heer P. Hiemstra. Voor Baard werd opnieuw gekozen de heer J. Roorda en gekozen de heer J. Hettema. trtljen is en aan VOETBAL. 12 November 1933. Hedennamiddag speelde Freno III te Franeker tegen „Westergoo 11” te Arum. Franeker won met den stand 6-4. jr.» om- Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. OFFICIAL FORD DEALER dood >t. prijs- iren tan te ijes :eg. en 51e- ske ga. en .n !f g 5- ;r is :n te 2. A. ma, B. Witmarsum 13 November 1933. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente werden herkozen tot kerkvoogd de heer S. J. Postma en tot notabelen de heeren H. Hoekstra, A. Jongema en F. Twijnstra. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het post kantoor Bolsward, over de maand October 1933. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f 6201.51 en terugbetaald f 6314.94 Mw t ~n Tt 7 1 rri; ij 210 18B 250 60 6.- 60 11 80 f 40 11 f f 95 C. A. B. II—Bergum I. Zondagmiddag speelden bovenge noemde clubs een wedstrijd op het C. A. B.-terrein alhier. Het eerste kwartier viel het spel van Bergum niet mee. Men zoekt nog een beetje om den goeden vorrn. C. A. B. daarentegen speelt vrij goed. Het suc ces komt evenwel eerst aan den Bergu- mer kant met een zeer goed schot, 1-0. C. A. B. speelt onverminderd door en spoedig ligt de gelijkmaker, een combl- natieschot van midvoor met rechtsbuiten in het net, een zeer goede goal. 1-1. Direct daarop weer een goede aanval van C. A B., de midvoor breekt door en scoort onhoudbaar, 2-1. We volgen in deze periode met be langstelling het spel van onze C. A B.- ers, maar ook Bergum begint er beter in te komen en weet spoedig gelijk te maken. Kort achter elkaar maakt Bergum dan nog drie goals, waarvan minstens één of twee in zuivere buitenspel positie De leiding was over het geheel 'n beetje te slap, ook werden verschillende hands- gevallen niet gezien. De rust gaat in met 5-2 voor Bergum. Na de thee was het een slappe vertoo- ning. C. A. B. was zijn vorm totaal kwijt en ook Bergum brengt er niet veel meer va nterecht, de stand bleef 5-2. Heeft C. A. B. II er zelf niet een beetje schuld aan, dat er bij deze wedstrijden zoo weinig publiek komt. Het was van daag bevredigend, maar het spel van deze club, zooals dat Zondag gedemon streerd werd, is niet erg bevorderlijk voor een grootere opkomst. Zoo behoeft het toch zeker met dit elftal niet? dat gij u zelf zult voelen ontkomen aan den verlammenden greep. Zoodra gij dit Is het na deze uiteenzetting nog nood zakelijk U op deze nuttige cursus te wij zen? Zijn er niet vele winkeliers en am bachtslieden, die na het verlaten der la gere school, nimmer iets van deze ma terie hebben geleerd? en zou het voor hen niet van groot voordeel kunnen zijn aan deze cursus deel te nemen? Welnu over eenige weken wordt mei deze cursus begonnen en dus raden wij U aan zich hiervoor spoedig op te geven bij de heeren B. J. Zantman en L. B. Plantinga, die gaarne genegen zijn alle mogelijke inlichtingen aangaande deze goedkoope cursus te verstrekken. Verder hebben wij voor algemeene re clame voor onze oude stad in bewerking cliché’s die bij al uw drukwerk ge bruikt kunnen worden en waarop wij in het volgend nummer terug zullen ko men. Tevens zijn in bewerking reclame- cartons, bevattende een kernachtige spreuk ter aanmoediging om in Bolsward te koopen. In één der volgende weken zullen wij U deze aanbieden, zij het ook tegen een geringe vergoeding, ook hiei hopen wij spoedig op terug te komen. Verder hebben verschillende zaken onze belangstelling, zooals sluitzegels, weekmarktbelangen, lichtbak- dienstre geling enz. enz. enz., waaruit moge blij ken, dat wij met al onze energie willen trachten te bevorderen datgene, wat in het belang van onze Bolswardsche win keliers geacht kan worden! SUNTENE MARTEN. De traditloneele St. Maartensdag gaf Zaterdagavond weer z’n bekende ronde- gang met verlichte lampions. Het was omstreeks 5 uur een alleraardigst ge zicht, al die kleine kleuters met hun veelkleurige ballons de Groote- en Ap pelmarkt rondtippelend. Het is een oude traditie die telkens weer opnieuw ons ouderen door haai algemeene deelneming imponeert. Moge dit stukje oude folklore voof Bolsward nog lang behouden blijven. naar aantoonen, hoe Uw zaken er voor staan; ten vierde hebt gij steeds contact met een deskundige, die u met raad en daad bij staat! 11 November 1933. In de nabijheid van het monument van Menno Simons op ’t Vliet onder Witmar sum werd hedenmorgen door de arbei der S. Hoitinga een Duitsche ballon ge vonden, waaraan twee kaart-formulie- ren gehecht waren, In de Duitsche taal geschreven en afgezonden door de Com munistische partij in Duitschland met de bedoeling te protesteeren tegen de ver kiezingen van 12 November aldaar. 60 JAAR CHR. VOLKSONDERWIJS. 13 November 1933. Op Woensdag den 15en Nov. a.s. zal de school voor Chr. Volksonderwijs al hier haar 60-jarig bestaan kunnen vie ren. Het bestuur der schoolvereeniglng stelt zich voor dezen dag niet onopge merkt voorbij te doen gaan. Er zal een herdenkingsrede worden uitgesproken, yvaarbij B en W. van Baarderadeel zijn uitgenoodigct. Uit de geschiedenis der jubileerende inrichting ontleenen we hei volgende: Reeds in 1865 werd een vereeniging opgericht met doelstelling de bevorde ring van Christelijk Onderwijs. Dez« eerste bestuurders waren Sijtze Rients Kamstra te Baard, Sjoerd Jelles van Bu ren en Jan Willems de Roos te Ooster- littens en voorts Jentje Lieuwes Eringa en*Ype Jans de Vlas te Winsum. Nog acht jaren moesten verloopen, voordat het bestuur het genoegen mochi smaken, zijn verlangens ten opzichte vaa het verkrijgen eeaer elgea school, la Orauw zijn de dagen, grauw is het weer, grauw hangen de lage luchten over de lage Van data. Alles is in een waas van grauwheid gehuld. Orauw is ook veler leven, grauwer nog, nu de grauwe ellende van het grau we economische leven ons allen in grauwen greep gevangen houdt. Het is die algemeene grauwheid, die velen er toe heeft gevoerd niets dan grauwheid te willen zien. Begrijpelijk wellicht, maar onverdedigbaar. Want allen weten wij evengoed, dat achter de grauwe wolken de zon moet schijnen. Hoezeer wij het weten, wij willen het niet erkennen en die onwil speelt, gelijk Immer in het leven onszelf natuurlijk de allerergste parten. Zoodoende sluit de kring nauwer en nauwer; rondom is en zijn wij ten leste de gevangenen geworden van eigen onverstand. Maar geen van die reeks on- verstandigen, waaraan het leven van den jare 1933 zoo ontzettend rijk is, gelukt het blijkbaar zich boven die onverstan digheid uit te worstelen. Werking en wisselwerking gaan dus onverdroten samen en voeren in de rich ting van het zelf gewilde lot, dat in zelf beklag wel moet eindigen. Hieraan is op geen enkele wijze ontkomen mogelijk. Trouwens, het gewillige slachtoffer be geert niet meer te ontvluchten uit de zich zelf aangelegjle boeien. Ze passen tem zoo goed en ze doen hem zelfs geen pijn meer, laat staan, dat ze hem ook maar eenigerlei last zouden veroorza ken. Het is het zelfbeklag, het gewroet In eigen leed, dat lederen uitweg verspert. Daarom is er voor hen, die zoo handelen geen uitkomst van buiten te verschaffen, wijl uitkomst alleen en uitsluitend uit ’t eigen ik kan voortkomen. Daartoe een stoot te geven is in wezen doel van dit artikel. Niets werkt op den langen duur ont- wrichtender en afmattender dan bij de pakken neer te blijven zitten. Eerst, wanneer de patiënt want anders dan een patiënt is zoo iemand heusch niet self er het zijne toe bijdraagt het ge ruïneerde geestelijke leven te herstellen kan verbetering van den schijnbaar ho- peloozen toestand van ’s mans geestelijk leven Intreden. Hoe dat nu te bereiken? Men lache niet om den aangegeven uitweg uit het slop, waarin hij zich zelf heeft begeven, Maar er is toch maar één uitweg en die Is feitelijk neergelegd in de woorden van den hu al weer bijna vergeten Fransche geneeskundige, Coué, die met verbluf fende zekerheid het heilmiddel voor deze en soortgelijke kwalen van de zieke menschheid heeft aangegeven. Wil eenvoudig anders! Herhaal ih u self op alle oogenblikken van den dag de kort samengevatte woorden, waarin uw echte, onvervalsche wil tot uiting komt. Vat die wil samen in luttele woorden. Zeg die woorden lederen dag eenige malen, wanneer gij uw sokken aantrekt, wanneer gij een pijp stopt, wanneer gij doelloos slentert langs de straten van de plaats uwer inwoning, herhaalt ze nog eens bij het naar bed gaan! Maar voor en boven alles, houdt vol! Dan moet, dan zal, dan kan het niet anders, of er moet een oogenblik komen komst. Gereedelijk zij toegestemd, dat het volgen van den hiervoor gegeven raad geenszins gemakkelijk is, maar het op volgen ervan loont op den duur ook ze ker en gewis de moeite, die gij u hebt getroost. Ten slotte hebt gij U dan eindelijk be vrijd van een last, die gij zelf u op de schouders hebt gelegd. Dan is uw verder herstel nog slechts een kwestie van korten tijd! Grauw zijn de dagen, grauw is het v'eer, grauw hangen de lage luchten over EEN OUDE NIMROD. 11 November 1933. Nog geregeld ziet men In deze omge ving de 90-jarige heer Draisma de Vries, oud-burgemeester van Franekeradeel, jagen. Nog menig haasje wordt door hem geschoten. Zeker wel een zeldzaam heid op die leeftijd. V0ETB^k Boy, ,-C. A. B. Het was Zondag j.l. bijzonder druk op de weg Bolsward-Sneek, de vele taxi’s hadden even druk werk om de talrijke supporters naar het Sneeker BI. Boys- terrein te transporteeren. Toen we het B. B.-terrein betraden, waren een 800- tal bezoekers aanwezig, waaronder ze ker een 3 A 400-tal uit Bolsward. Even over half drie stellen beide elf tallen zich op, bij C. A. B. tellen we weer 2 invallers voor W. Hoekstra en P. Brandenburg. Zoodra arbiter Cohen be ginnen fluit, ontwikkelt zich direct een vlug op en neer gaand spel, beide doe len komen eenige malen ernstig in ge vaar, echter succes blijft uit, tot BI. Boys een corner weet te forceerpn. Deze wordt goed genomen, gaat over alle spelers heen, belandt bij de linksbuiten die geheel vrij staat, en binnen 10 min. leidt B.B. met 1-0. Niet ontmoedigd spelen onze jongens verder, een kwartier lang is C. A. B. beslist iets sterker, doch in de voorhoe de wil ’t niet vlotten. De linksbinnen brengt echter ten slotte opluchting, hij passeert handig eenige spelers, geeft door naar de midvoor, die geheel vrij staat en de stand is gelijk 1-1. Fel wordt er gestreden om de voor sprong, onze jongens zitten geweldig op de bal, plotseling zien we verschil lende supporters opspringen en zonder er iets van gezien te hebben, heeft C. A. B. haar 2de doelpunt gemaakt. Twee minuten voor rust krijgt Black Boys weer een corner te nemen, die C. A. B. noodlottig wordt, opnieuw belandt de bal bij een niet goed afgedekte spe ler en weer is de stand gelijk 2-2. Zij die na de rust hetzelfde spel ver wachten, worden danig teleur gesteld, BI. Boys is steeds in den aanval, een groot geluk voor C. A. B., dat in deze periode de backs en keeper in topvorm zijn, ook de middenlinie werkt hard, doch in de voorhoede is alle verband zoek, wanneer er nogal eens iets goeds ge beurt, dan komt het van de linkervleu gel, vooral de linksbinnen van Dalen speelde een goede partij. De tweede helft is nauwelijks begon nen of de C. A. B.-keeper moet ver schillende malen ingrijpen. Wanneer echter de rechtsbuiten mooi doorgeeft wordt door een schitterende kopbal Black Boys’ 3de doelpunt geboren. Aanvoerder Huisman vuurt zijn voor hoede eens terdege aan, doch alles zit hopeloos vast en geen wonder dan ook dat Bi. Boys de voorsprong weet te ver- grooten. Nog een kwartier is er te spe len en we vreezen reeds dat verloren is, doch wanneer onze linksbinnen voor de goal genomen wordt, schiet C. A. B.’s linkshalf de vrije schop over alle spelers heen en geeft ook den keeper geen schijn van kans. Idioot toch nu de kans er weer is om nog gelijk te maken, wordt er weer alles op gezet, waarom toch in vre desnaam niet de geheele wedstrijd aan gepakt. Vijf minuten voor het einde krijgt C. A. B. een corner, de rechtsbuiten zet mooi voor en de C. A. B.spil loopt de back met bal in 't doel. De stand is nu weer gelijk, 4-4. Wel zet BI. Bo,s er nog eens alles op, doch er komt geen verandering meer, C. A. B. kan echter met dit resultaat te vreden zijn. Wat de spelers betreft: de keeper was in prima vorm, beide backs hebben veel en uitstekend werk verricht, evenals de middenlinie. De voorhoede moet er kan beter, de linkervleugel deed goed werk, de overigen zagen we wel eens beter, vooral onze midvoor is er de laatste wedstrijden geheel uit. Van dezen speler moet ’t spel verdeelen kogien, doch nooit zien we eens dat hij b.v. de vleugels om beurten aan het werk zet en eens vlug doorgeeft. Vlug open spel en niet treuzelen, dat is een eerste ver- eischte voor een voorhoede. Neemt, de goede niet te na gekomen, een voorbeeld aan uw aanvoerder, zwoegen tot het einde, dat moet uw aller leus zijn. 9 waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 eenvoudige cursus boekhouding, bestaande uit 12 lessen, waarin op po pulaire wijze wordt geleerd eene over zichtelijke boekhouding samen te stel len. Gaarne willen wij bij deze laatste cursus nog even stil staan, omdat naai onze meening voor deze cursus* veel meer belangstelling moest bestaan. Wij mogen aannemen, dat ieder weet, dat voor hem een behoorlijke boekhouding noodzakelijk is. Ten eerste kunt gij met zeer weinig kosten en moeite een eenvoudige boek houding bijhouden; ten tweede hebt gij een beter overzicht over het „winvermogen” van Uw zaak; ten derde kunt gij den belastingambte- de lage landen. Alles is in een waas van grauwheid gehuld. Maar achter de wolken is ergens de zon. Straks zal doorbreken. Doch breng kracht, de zon terug in uw eigen leven, is uw genezing een voldongen INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. COMM. „BOLSWARD-VOORUIT”. De deelname voor een Sint Nicolaas- reclame-campagne is zóó gering, dat van een algemeene deelname bij lange na niet gesproken kan worden... Het toegezegde bedrag ter financiering van een goed uitgewerkt plan is zoo uiterst klein... de steun van de Bolswardsche winke liers is zoo allerbedroevendst... dat de Commissie „Bolsward-Vooruit” besloten heeft, dit jaar géén reclame-campagne te organiseeren! maar... te wachten op een gunstiger tijdstip, een betere gele genheid en op spontaner medewerking van de winkeliers. Gaarne willen wij van deze gelegenheid gebruik maken om die genen te bedanken, die ons hunne directe steun hebben aangeboden! Voor de Commissie is het een teleur stelling geweest, dat de Sint Nicolaas- actie niet kan doorgaan en voor velen uwer vermoedelijk ook. Want juist om dat de tijden minder gunstig zijn, moet men zich met hand en tand verzetten tegen de groote moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd. Juist nu moeten wij paraat zijn... juist nu moeten wij deze groote moei lijkheden weten te overwinnen... juist nu moeten wij ons vooral niet laten overvleugelen door de omliggende plaatsen. Ondanks de teleurstellingen blijft de Commissie „Bolsward-Vooruit” werken in uw belang en blijft zij zich inspannen om verbetering te brengen op velerlei gebied! Maar zij kan dit niet bereiken zonder uwe onmisbare medewerking. Van stil zitten is dus geen sprake! In tegendeel! Wij gaan weer verder, wij gaan weer nieuwe plannen uitwerken in het vertrouwen, dat gij deze met uwe geheele medewerking zult steunen, zij het ook met een klein financieel offer uwerzijds. Want dit moet gij vooral niet vergeten: de Commissie „Bolsward-Vooruit” heeft geen inkomsten, heeft geen contributie, heeft geene donateurs en heeft ook geene periodieke bijdragen. Laten wij nog eens de revue passeeren wat de Commissie voor U doet. 1. De Lakschriftcursus. A. voor beginners, B. voor gevorderden, waaraan vele cursisten deelnemen. De Boekhoudcursus. ter verkrijging van praktijkdiplo- Derhalve minder Ingelegd dan terugbetaald f 113.43 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. i as die zon onvermijdelijk 11 November 1933. Heden Zaterdagmorgen hield het Hoofdbef tuur der Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging „Wonseradeel” in het hotel Hcfstra haar jaarvergadering, on der leiding van den voorzitter, den heer I. Bierma. Afwezig waren de afdeelingen Ping- jum en Schraard. Na de gebruikelijke opening werden door den Secretaris de notulen uitge bracht en onveranderd vastgesteld. Het ingekomen schrijven van den heer Oostwoud van Franeker, aangaan de het aanbieden van een draagbare ziekenstoel voor patiënten welke met 'n auto vervoerd moeten worden, werd, daar dit voor onze vereeniging met zijn vele afdeelingen practisch onuitvoerbaar geacht is, voor kennisgeving aangeno men. Tot afgevaardigde naar de Federatie- vergadering in 1934 werd benoemd de heer P. Halma. De Voorzitter, die periodiek aftrad, werd met algemeene stemmen herkozen. Over het vergoeden der stralenbehande- ling werd een drukke discussie gevoerd; ten slotte werd besloten dit te laten zooals het was, n.l. de vergoeding te bepalen, wanneer de behandeling voor een operatie in de plaats treedt. Met een woord van dank werd geslo ten. bemerkt, doe dan iets, doe vooral iets nuttigs, het komt er eigenlijk niet op aan wat. Grijpt gij dan het leven, dat u zoo langen tijd en zoo ontzettend wreed ge grepen heeft gehouden. Dat is het wer kelijke oogenblik van waarachtige uit- Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland 1V3 ct. Buitenland 2^ ct. jerd |ntje i e eesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 luiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. oor het Buitenland f7.- per jaar. eesgeld per loopèr 40 ct. p. kwartaal. i te 13. ke lie l- 5. I- ■ga. en ’ier. ■ma IrisU- ks 8 JS, iu- zv en Si us. hi NEDERLANDSCH FABRIKAAT 1 13 19 p 1 E JONG s NIEUWSBLAD I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1