LEVENSWIJZE WOORDEN. H m Aiitc-Vertimir 111. V. d. UIERFF Door een prima BRIL De Bolswardsche Courant en Westergoo I Stadsnieuws. 10 tis. MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak BOLSWARD - Tel. 86 HOFSTEDE Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek I 29^5 Jaargang No. 92 101 Ill OFFICIAL FORD DEALER Baljum-Welsrljp KERKELIJKE VERKIEZING. Woensdag 22 November 1933 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Ingezonden Mededeelingen at. Wommels niet met dankbaarheid hier Oosterend A dve r t e n t i e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagenummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Trijdagsavonds. vanW.KEHBURG'S' •iLEVERTRAAb 20 November 1933. Op de z.g. „Groene Dijk” geraakte hedenavond een vrachtauto in brand van den heer van der Zee uit Harlingen. Alleen het geraamte der wagen bleef over. De oorzaak van den brand is on bekend. De auto was verzekerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het laat zich indenken, dat er al spoedig veel nieuwsgierigen een kijkje gingen nemen. VOETBALLEN. 19 November 1933. De V. B. C. te Stiens speelde heden namiddag tegen „Westergoo I” alhier. November 1933. De zakjes-collecte tea bate vu de ct RS Welsrljp ZIJN DIJBEEN GEBROKEN. 21 November 1933. Onze plaatsgenoot de heer S. van der Kuur, moest eenige werkzaamheden ver richten, waarbij hij het ongeluk had té vallen. De val kwam dusdanig aan, dat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Geconstateerd werd, dat Van der Kuur zijn dijbeen had gebroken. NEDERLANDSCH FABRIKAAT 7FHTF De gasten werden overwinnaars. Stand 2-1. Goed uitgeruste wagens staan voortdurend voor U gereed. GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres 20 November 1933. Bij de verkiezing van 5 gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv gein alhier werden 79 stemmen uitgebracht. De 4 periodiek aftredenden, de h.h. F. O de Boer, W. Bruinsma, Jac, Dijkstra en H. Zandstra werden allen met een meerderheid van 60 70 stemmen her kozen. Terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van nu wijlen den heer E. Reitsma nog een herstemming zal plaats vinden tusschen de heeren D. d« Vries en G. Jouwstra Sr. •het dagelijksch leven te pas kunnen komen. De vice-presidente bedankte zuster Wolthuis voor haar mooie en leerzame lezing. f De verhoogde suikeraccijns heeft vele winkeliers en ook particulieren er toe verleid een flink kwantum suiker vóór de verhooging inging op te slaan. Het schijnt dat in sommige gevallen dit kwantum grooter is dan door den wetgever is toegestaan. J.l. Zaterdag zijn door de kommiezen alhier verschil lende partijen in beslag genomen en ook hedenmorgen waren twee kommiezen met den majoor der rijksveldwacht weer op stap. Voor de betrokkenen beteekent die in beslagname een flinke strop, want bui ten de nog te betalen verhoogde accijns moet in de meeste gevallen een flinke boete bijbetaald worden. Volgens uit betrouwbare bron ontvan gen inlichtingen moet er in Bolsward heel wat suiker binnengesmokkeld zijn. f Maandag 20 November j.l. hield de N. C. V. B. een vergadering in „Ons Gebouw”, waar zuster Wolthuis een lezing gaf over het aanleggen van een eenvoudig verband. Spreekster gaf hier bij verschillende nuttige wenken die in maakt. De Grieken kwamen op het Gul den Vlies en Troje, de Romeinen be dachten Carthago, de Ridders: Draken en Jeruzalem, Columbus en de zijnen: Amerika, Napoleon: Moskou, Anarchis ten: de Bourgeoisie en de postjagers de noodzaak om brieven nog gauwer weg te gaan brengen dan ze al gingen. Er is nu eenmaal geen grens aan de menschelijke fantasie en laat ons hierom den hemel danken, want de wereld blijft er levend om! De vlieger heeft de daad. Maar de thuiszittende Nederlander heeft den vlieger, om daaraan ook zijn behoefte naar het avontuurlijke uit te kunnen leven. Wij kunnen niet allen naar Indië gaan vliegen. Maar de groote belangstelling van alle klassen der Nederlandsche samen leving wortelt In de ongeweten en on uitgesproken begeerte van ieder onzer iets van avontuur te hebben in het ge lijkmatig leven van alle dag. Daarom is die belangstelling zoo be grijpelijk en zoo gezond menschelijk. Zending heeft in onze gemeente opge bracht de som van ruim f 16Q. 21 November 1933. Door de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Gem. alhier is als ouderling herkozen de heer P. Reitsma, terwijl in de vacature Bergsma, die als diaken niet weer in aanmerking wenschte te komen, de heer Sj. Jongema gekozen werd. ONGELUK MET DUITSCHE D-TREIN. Maandag is in de nabijheid van het dorp Borgitz een uit Berlijn komende D-trein op een trein met arbeiders ge reden. De locomotief van de D-trein viel om. De eerste wagons van den trein met arbeiders werden vernield. Drie arbei ders werden gedood. Van de passagiers van den D-trein zijn eenigen licht ge wond. Ook de machinist en den stoker van den D-trein zijn licht gewond. BOTSING BIJ VRIJHEIDSBEELD. Ongeveer ter hoogte van ’t Vrijheids beeld in de Hudson heeft een aanvaring plaats gehad van de „Deutschland” (Hamburg-Amerikalijn) en de „Munar- go” (Munson-lijn). De neus van de Deutschland”, die na terugkeer in Hanw burg door een langeren zou worden ver vangen, werd beschadigd, zoodat het schip naar de kade terug moest. De „Munargo” werd zwaar bescha digd en moest aan den grond gezet wor den. Er hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. De aanvaring is vermoe- delijk te wijten aan de „Munargo”, die plotseling zonder waarschuwing en zon der zichtbare aanleiding van koers ver anderde. OPIUM SMOKKELHANDEL. In een villa te Marseille heeft de po litie drie ton opium ontdekt, verpakt in kisten. In verband met deze ontdekking zijn drie Franschen gearresteerd. De autori teiten kunnen niet begrijpen, hoe het mogelijk is geweest zulk een hoeveelheid opium ongemerkt aan land te brengen. November 1933. De 2 wereldreizigers P. Bruinsma en W. van der Zee uit Makkum hebben hier bij den heer H. Westra ruim 4 weken gestaan met hun verplaatsbare woning. Steeds hebben ze gewacht op kaarten waar ze hun kostje mee moeten verdie nen. Eindelijk hebben ze dan eenige kaarten ontvangen, waarna ze de reis weer zijn begonnen. We wenschen hun verder veel succes. DE RISICO VAN HET REDACTEE- GEHEIM. De schrijfster Grace Williams heeft tegen de opera-zangeres Mary Mac Cor- mick, de gescheiden echtgenoote van Prins Mdivanl, een eisch tot schadever goeding van 1.000.001 dollar ingediend omdat de zangeres haar een oorvijg had gegeven op haar redactie-bureau naar aanleiding van een publicatie over de tot dan toe geheim gehouden echtscheiding. Miss Williams eischt 1 dollar voor vergoeding der werkelijksche schade en 1.000 000 dollar als schadevergoeding voor de ondergane beleediging. WINTERLEZING. November 1933. De Vrijzinnig Hervormde Vereeniging „Paulus” hield een bijeenkomst van le-, den met huisgenooten in de naai -en breischool, waarbij als spreker optrad Ds. J. Kalma van St. Jac. Par. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer E. de Groot de bijeenkomst met een kort inleidend woord had geopend, kreeg de spreker gelegenheid zijn rede uit te spreken, getiteld: „De oorzaken van de onkerkelijkheid en de middelen ter verbetering.” Spreker begon met te zeggen, dat de onkerkelijkheid in ons land de laatste jaren belangrijk was toegenomen, wat in de provincies N.-Holland, Friesland en Groningen wel het meest viel op te merken. Bij de groote massa zou men tot een navolgende verdeeling komen als: on- geloovigen, onverschilligen, traditionee- len en principieelen. In de groote steden bijv, kan aan de hand van statistieken worden uitgemaakt, dat de bevolking aldaar voor de helft onkerkelijk is wat spreker toeschreef aan het feit, dat men de kerken voor het grootste deel had gebouwd in de centra der steden, met het gevolg, dat door de enorme uitbrei ding door velen groote afstanden moe ten worden afgelegd om een kerk te be reiken. Ook noemde spreker het Socia lisme, de vakbeweging, radio, de pers, waardoor op allerlei gebied voeling met de gemeenschap kon worden gehouden wat de kerkelijkheid geenszins ten goe de kwam. Eveneens besprak spreker de tijden dat de bestuurs -en beheerscolleges voor het meerendeel werden vervuld door een zekere groep als bijv, het Liberalis me, wat weer anderen weerhield zich met de kerk in verbinding te stellen, terwijl somtijds ook de hoofdelijk om slag derhalve de kerkelijke belasting, een rol speelde. Dat door sommige pre dikanten wel eens wat te hoog werd ge grepen, meende spreker ook als een oor zaak te kunnen aanduiden. Onkerkelijkheid en onkerksheid zou men allicht kunnen verwarren, doch on kerkelijkheid vindt men in de meeste ge vallen bij hen, die geen lid eener kerk genootschap zijn. De kerk zou moeten zijn arbeidskerk, instituut voor iedereen. De predikant behoort te zijn een leid draad, voor zijn gemeente, tetrwijl de kerkgangers na de predikatie ten volle behooren mede te werken in alle opzich ten, wat tengevolge zal hebben, dat één en ander veel beter tot ontplooiing komt. In den bre.ede werd genoemd onder werp door den begaafden spreker be handeld, wat door de groote schare aan wezigen onder ademlooze stilte werd aangehoord. Sprekers rede maakte deze avond tot een zeer leerzame bijeenkomst. Het dankwoord aan den Spreker door den voorzitter was dan ook ten volle op zijn plaats en een tot weerziens zal ongetwijfeld door allen zijn beaamd. ONZE NIEUWE IJSBAAN. Hoewel de hoogste waterstand door het in werking stellen van het stoomge maal Tacozijl wel iets verminderd was, heeft men Zaterdagmiddag 2 uur toch maar de inlaatsluis voor de Ijsbaan opengezet. Volgens de peilschaal was de stand van het water 22 en dan moet er volgens deskundigen ongeveer 6 c.M. water op de baan sboomen. Natuurlijk zal eerst heel wat water in den grond verzinken voordat wt onze Ijsbaan als een effen watervlak ..runnen zien. Het geheel baan zoowel als con- sumptietent en kiosk maken een prettigen indruk en mogen we gerust constateeren, dat deze Ijsbaan beter geoutileerd is dan soortgelijken uit onze omgeving. Indien er in de komende week niet voldoende water op de baan stroomt zal men er toe overgaan, door middel van een electrische pomp de vereischte waterstand te bereiken, en dan is het wachten op de wintel, ’t Is te hopen voor het actieve bestuur van onze nieuwe IJsvereeniging dat we hiermee niet teleurgesteld worden. VERGADERING VEREENIGING FRIESCH GRONDBEZIT. Deze niet druk bezochte vergadering in den Hof van Holland werd door den Voorzitter met een woord van welkom aan de leden en den spreker, de heer Douma, geopend. De notulen werden door den Secre taris gelezen en goedgekeurd. De kas van den penningmeester sluit met een batig saldo. De periodiek aftredende voorzitter wordt met algemeene stemmen herko zen. Hierna volgde een rede van den heer Douma (hoofdbestuurslid) over het on derwerp: „Midden in de branding”. De bedoeling van sprekers rede is aan te toonen de noodzakelijkheid van de particuliere grondeigendom. De toestanden in andere landen doen ons duidelijk zien, dat we overal midden in een groote branding zitten. Er zit zoo weinig perspectief in onzen tijd. De toe stand is en blijft zoo duister. De econo mische crisis stoort zich niet aan onze wenschen. Ten opzichte van de land bouwproducten zien we alom een nood lottige contingenteering. De depreciatie van het pond en de dollar hebben tot ge volg gehad dat de tegenstellingen in de wereld zich ontzaglijk hebben uitgebreid Op elk terrein van het maatschappelijk leven ontmoeten we die tegenstellingen en ze zullen ons uiteindelijk brengen naar de chaos. Wat betreft de crisismaatregelen voor den landbouw zijn er verschillende stroomingen te constateeren, die nauw samenhangen met de politieke gezindheid der diverse partijen. De pachter staat in onze dagen in een eenigszins gunstiger positie dan de hypotheekboer. Spreker wijst op de pachtwet-Ebels. Wordt evenwel de belegging van den grond niet meer rendabel, dan zullen ook de pachters de dupe worden, omdat zij dan gedwongen worden den grond te koopen. De industrie heeft nog steeds de lasten kunnen afwentelen op den consument; dat kan de landbouw niet doen. Men moet echter niet vergeten dat geen enke le industrie zonder de landbouw kan be staan. Zij Immers produceert. De pijlers, het fundament van de land bouw is weggevaagd; en dit dient eerst te worden hersteld, opdat de landbouw de industrieele bovenbouw zal kunneii dragen. Het loon van de landarbeiders is ver geleken bij dat der industrie, sociaal ge sproken te laag, maar economisch nog te hoog voor het bedrijf. Wanneer men het plattelandsbelang verwaarloosd schept men een nationale ramp. Met d^ pachtwet wordt de hypotheek boer de dupe. Het particuliere grond eigendom is een der fundamenten van den Staat, maar juist deze pijler ligt in het open aanvalsfront der socialisatie. Deze grondeigendom mag niet worden aangetast, daarvoor moeten we met alle kracht strijden. Met een aansporing tot eendrachtige actie besluit spreker zijn aandachtig be luisterde rede. Verschillende vragen worden als nog gesteld en beantwoord, waarna de voor zitter met een woord van hartelijken dank aan den spreker de vergadering sloot. Door stemgerechtigde leden te Wels rijp werd herkozen als kerkvoogd de heer F. Galema en tot notabelen de heeren P. Reitsma en D. Dijkstra. SNEEUWSTORM EN HITTEGOLF Terwijl te New York een hevige sneeuwstorm woedde, had de staat Cali- fornië te lijden van een hittegolf, waar aan reeds twee personen zijn bezweken. Een verblindende sneeuwstorm heeft op het Erie-meer 2 stoombooten doen stran den en op het Mlchigan-meer één. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan doch op de groote me ren van het Midden Westen, zijn nog verscheidene andere schepen genood zaakt geweest In de havens een toe vlucht te zoeken. waarin opgenomen Waarom vindt men onder alle klassen van de Nederlandsche samenleving zoo’n groote belangstelling voor het vlieg- wezen? Dat heb ik mij dikwijls afge vraagd en ik geloof er nu eindelijk het juiste antwoord op gevonden te hebben. Maar eerlijk moet ik daarbij erkennen, dat ik het antwoord niet aan me zelf doch aan een van de bekende Nederland sche vliegers van de Koninklijke Lucht- vaart-Maatschappij te danken heb. Het Is de vlieger, de heer A. Viruly, die mij het antwoord gegeven heeft en ik zoude wel snoodelijk ondankbaar zijn, zoo ik zijn naam niet met dankbaarheid hier noemde. Er is een verklaring voor het succes van de vliegerij. En iedereen kent die, die haar maar kennen wil, omdat ze niet alleen geldt voor de geheele luchtvaart of voor de bemanningen van postvlieg tuigen naar Indië, maar tegelijk voor de gansche bemanning onzer planeet op reis door de wereldruimte. Namelijk deze: Dat wie niet waagt, die niet wint. Dat alleen genomen risi co’s het leven waarde geven en alleen de hooge inzetten, de hooge winsten kunnen brengen. Dat aan het leven van hem, die niet bereid is om zijn lichaam of zijn ziel onvoorwaardelijk in te zet ten, kracht en kleur onvoorwaardelijk ontglijdt. Dat wij, zin of geen zin, maar te kiezen hebben tusschen ongevaarlijk maar dan geestelijk dood verder te le ven, of risico’s te nemen, met de glori euze kans op aller drommen vervulling. Dat wij moeten beslissen tusschen le venslange kerker, of dobbelen tusschen de strop en de vrijheid. Als dit niet zoo was, was de heek vliegerij nonsens en moest er niemand in de luchtvaart, maar iedereen veilig ter provinciale griffie of op het departement van defensie gaan werken. Dan was hel nemen van ieder schijntje gevaar alleen maar een bêtise, de wereldgeschiedenis maar een parthologisch gebeuren, iedere held een gek en de gezeten burger, ge assureerd op A-Z-polis, ons aller ideaal. Maar zij, die diepzinnig vragen, of het vervoer van een zak luchtpost ten slotte wel het riskeeren van menschenlevens waard is, stellen de vraag verkeerd. Na tuurlijk is dat niet zoo. Wij kunnen van meening verschillen over de waarde van geld, meel, democratie, of intellect, maar alle moeders en wij, als we bij ons ver stand en van goede spijsvertering zijn, zullen het er over eens moeten wezen, dat het menschelijk leven alle waarden, ook een zak met brieven en briefkaarten te boven gaat. Althans kón gaan, mits het geleefd en met élan geleefd wordt. Maar de zak post of haar waarde doet niets ter zake die is maar de welkome reden om het spel te spelen. Óm nog veel minder dan een zak post, om de mooie oogen van een prinses des noods. hebben de geheele historie door allerlei kerels nog wel andere risico’s genomen, dan die van een hedendaagsch vliegtochtje. „Indië” was voor de be manning van Columbus’ schepen maar een reden om uit de gevangenis te ko men en het feit, dat ze varen gingen, kwam er voor hen meer op aan dan de vraag, of hun Indië nu wel eigenlijk Indië was. Luchtmail, mooie oogen, Indië, Ame rika en de rest hadden gemeen, daf ze een kans boden op bevrijding, open ver ten en overwinningen. Zoekende naar voldoend serieuze re denen, om van huis weg en uit de sleur te komen, teneinde ergens risico’s te gaan nemen, hebben slimme kerels zoo rst de geheele wereldgeschiedenis ge- Arum KERKELIJKE VERKIEZINGEN. 19 November 1933. Hedennamiddag had een stemming plaats in het lokaal van de stemgerech tigde lidmaten der Ned. Herv. kerk al hier, waar gestemd werd voor 2 Kerk voogden, 4 Notabelen en 1 lid voor de Bewaarschoolcommissie. Als kerkvoogden werden gekozen de heeren: P. Y. Faber (aftr.) en J. Broer- sma in de plaats van wijlen den heer A. G. Dijkstra. Als Notabelen werden benoemd de heeren: J. Yntema (aftr.), A. Heslinga (aftr.), M. Hidma en St. de Jong (aftr.). Het aftredend bestuurslid van de Be waarschoolcommissie Mevr. H. Gros- Havinga werd herkozen. ti. »*»1 L tl. i Dit no. bestaat nit 2 bladen. Porto Binnenland P/2 ct. Buitenland 2H ct. lesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. foor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ip- i E JONG ^NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1