ma De Bolswardsche Courant en Westergoo laat Oneerlijkheid een volksondeugd ;ent MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak /*- Uw vacantie Uit den Omtrek Stadsnieuws. 29212 Jaargang Woensdag 29 November 1933 en A Ingezonden Mededeelingen P LEEUWARDEN- Makkum Arum ick- 2 Ferwoude ilen Advertentlên per regel: Woensdaganummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tuaschen de tekst dubb. prijs. bij- zer Verschijnt Dinsdags- yrjjdagsavonds. IAvajm-VALKEHBURCS' ••.LEVERTRAATi 9 9 9 9 9 9 9 6 7 6 3 2 3 1 0 1 2 4 2 5 2 8 8 8 7 2 het geval, dat het adres op het pakket zelf verloren mocht gaan Verder is het wenschelijk de pakket ten zoo vroeg mogelijk ter post te be zorgen, met het oog op een tijdige over komst. de stemming plaats van 5 gemachtigden in het Kies- Bij de Ned. Herv. Gemeente te Kims- werd is herkozen als kerkvoogd de heer J. de Boer; als notabele de heer R. Politiek en benoemd als notabele en ouderling de heer Jac. Bonnema. t. 27—14 23— 10 26—18 13- 11 15—14 24- 34 21—27 14— 35 KERKELIJK NIEUWS. 26 November 1933. Hedennamiddag had NEDERLANDSCH FABRIKAAT Pingjum AUTO IN BRAND. 27 Nov. Hedenmiddag geraakte in de nabij heid van ons dorp de auto van den koopman Muizelaar uit Bolsward in brand. De auto brandde geheel uit, een partij gemaakte goederen, wollen ga- 1 14 2 14 3 11 4 3 4 3 7 college. De uitslag is als volgt: Mevr. H. Gros-Havinga en de heeren: R. Ho genhuis, Jan Terpstra en J. Broersma (allen aftr.) en voor de vacature van wij len den heer A. G. Dijkstra, werd ge kozen de heer M. Hidma. 26 November 1933. De boerenhuizinge met eenig land, nu in huur bij den heer J. Helfrich, is thans door H.H. Kerkvoogden verhuurd aan den heer D. J. Sieswerda. 24 November 1933. In de Diaconiekamer alhier werd een openbare vergadering gehouden, uit gaande van de Nat. Chr. Werklieden- bond, waarin als spreker optrad de heer Broen van Enschedé. De voorzitter, P. de Groot, opent de vergadering dooó te laten zingen van Ps. 89 1, gaat voor in gebed en leest uit Mattheus 25 de geschiedenis van de vijf wijze en dwaze maagden. Daarna krijgt de spreker hef woord en zegt, dat het hem verheugt, dat ook hier een afdeeling is opgericht. Onze Bond heeft nu reeds 34 jaar bestaan en maatschappij kunnen worden herbouwd, zonder dat opnieuw hechte grondslagen zijn gelegd van eerlijkheid en trouw. Van hoog naar laag moeten voorbeel den worden gegeven van nauwgezette opvattingen van eerlijkheid, van het ont zien van eens verworven rechten en van stipte uitvoering van aangegane ver plichtingen. Oneerlijkheid, onbetamelijkheid in den handel, mogen we niet dulden, van nie mand en nergens. Ze moet worden ont maskerd en bestraft, anders zullen we de maatschappij niet beter maken. Eco nomisch niet en ook niet moreel. 25 November 1933. In de heden gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. kerk te Witmarsum werd tot ouderling ge kozen de heer Th. Oegema en tot Dia ken de heer Tj. Jellema. zijn rechten in een hoek wordt geduwd. Spreker wijst daarbij op het socialis me, communisme, fascisme, enz. Het richtsnoer van onzen bond moet zijn te gevoelen dat wij allen elkander noodig hebben. Jezus riep ook eens, komt allen tot Mij, Hij riep dus niet één groep af zonderlijk. Christus grijpt de ongelukki- gen i ast en redt hen voor eeuwig. Hij laat de enkeling niet los. Wij behooren niet tot een organisatie die de menschen een hemel beloven en verder niets, doch wij willen ook waken voor hunne stoffe lijke belangen. Waar is een organisatie aan te wijzen die meer voor het brood- vraagstuk heeft gedaan dan de Nat. Chr Werkliedenbond? De heele wereldge schiedenis behoort te staan in het tee- ken des kruises. Na deze rede waaruit wij hier slechts enkele grepen hebben weergegeven, werden door de volgende personen eeni- ge vragen gesteld. De heer C. Bakker vroeg of de Nat. Chr. Werkliedenbond buiten alle politie ke partijen stond, hetwelk door den spre ker met een bevestigend ja werd beant woord. Da heeren D. Zijlstra en Ds. Jansma vroegen hoe de spreker er over dacht dat in sommige streken het socia lisme en communisme zoo welig tierde. Spr, antwoordt hierop, dat hiervoor zeer veel factoren zijn op te noemen. In de streken waar spreker woont zijn slechts weinig S. D. A- P.ers, doch de geest die er op dat gebied heerscht, is overgebracht uit Friesland, toen er veel menschen en liefst met groote gezinnen naar die streken zijn heen gelokt en nu tot de ontgoocheling komen. In de groo te steden is het volgens Spr. weer een andere oorzaak. Daar wonen de kopstukken van de S. D. A. P., van de Communisten, enz. enz. en dezen beinvloeden uit den aard der zaak meest de menschen in hun naaste omgeving, doch in het algemeen hebben de handelingen der liberale machtheb bers de bodem gelegd, waarop thans de geest van revolutie en verzet welig tiert, waar men de arbeiders als een soort van koopwaar in dienst nam of ontsloeg, al naar dat hun eigen belangen dit mee brachten. De heer Soodsma vfoeg of de Nat. Chr. Werkliedenbond niet op Herv. grondslag was gegrond Hij had daar in de rede niets daarvan kunnen merken- Ook deze vrager werd door een beves tigend antwoord bevestigd. Nadat nog gezongen was Ps. 89 7 werden de spreker en de aanwezigen ip de gebruikelijke wijze bedankt, en loot Ds. Jansma de vergadering met dankgebed. De vergadering was flink bezocht. TOONEEL- Door de R.-K. tooneelclub „Vondel” te Leeuwarden werd Zondagavond in De Doele een tooneelstuk „Tropen- adel” opgevoerd. De zaal was tjokvol en het spel der Leeuwarders viel wel in den smaak. Kimswerd Zaterdammiddag overkwam de heer W. K. Postma alhier een ongeval. Met zijn auto op weg naar huis zijnde, slip te de wagen bij het nemen van een scherpe bocht en kantelde in een sloot. De bestuurder, de heer P., kwam er bijzonder goed af en rookte nog gemoe delijk zijn sigaar toen hij uit de cabine kroop. Met hulp van eigen personeel van den heer P. en van eenige hulpvaar dige omstanders, was weldra de auto, die vrijwel onbeschadigd bleek weer op den weg getrokken. Op de jaarvergadering van „Kims- werd’s Nut” waren 14 leden aanwezig. De boekhouding, nagezien door de hee ren K. Okkinga en R. Kuipers werd in orde bevonden en sloot met een batig saldo van f 103.39. De heeren J. A. Swart en D. Douma werden als Bestuursleden herkozen Be sloten werd voor de a.s. feestavond het gezelschap Stuurop te engageeren. Bij niet slagen zal door het bestuur naar een ander gezelschap worden omgezien. Betreffende de film willen we nog even wijzen op de reeds vorige week gegeven raad, de middagvoorstelling bij te wonen. De avondvoorstelling wordt ons inziens meer dan vol. VOETBALLEN. 26 November 1933. Hedenmorgen kwam Zurich in het veld tegen „Westergoo II”. Zurich won met den stand 6-1. GROENE KRUIS FILM. Morgen Woensdagmiddag en -avond draait hier in de Doele de Groene Kruis film. Een woord van aanbeveling voor deze film waarin ook verwerkt zit een gedeelte van Bolsward, lijkt ons over bodig; iedere Bolswarder zal deze film willen zien. De entree-prijs is daarom zeer laag gesteld, maar dit neemt niet weg dat ook een hoogere bijdrage zeer gaarne aanvaard wordt. Doordat de verschillende subsidies verminderen moet er langs andere weg meer geld komen. De jaarlijksche speldjesdag wordt ook deze week gehouden en we mogen deze speldjesdag wel zeer bij zonder bij onze burgerij aanbevelen. De gewone wekelijksche collecte wordt in verband hiermee deze week niet gehou den. No. 94 Officïëel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 van achteruitgang en van loonsverlaging doch wij behoeven dezen tijd niet te be schouwen als een oordeel Gods. De crisis die wij doormaken is menschen- werk. God geeft genoeg voor allen, het heet zelfs, dat er van alles te veel is en daarom gaat men aan het vernietigen van hetgeen God in overvloed heeft ge geven. Maar zou er werkelijk nog te veel zijn als ieder eens kon krijgen wat hij noodig heeft? De fabrieken en maga zijnen waar ik woon zijn stampvol met voorradige goederen, maar zou het in de linnenkasten der huismoeders ook zoo zijn? Zonder God kunnen menschen de we reld niet regeeren. Zie slechts op het werk in Genève, behalve door den heer van Karnebeek is de naam van God door niemand genoemd. Door macht, machtsvertoon en groote aanhang, meent men het recht ook te hebben. Zie slechts naar de nieuwe op- gekomene idealistische bewegingen. Groepsbelangen treden daar op den voorgrond, t*«-wijl de enkeling met al EEN ONGELUKJE. Bij de bouw van de nieuwe brug, het z.g.n. Hooghout gebeurde hedenmorgen een ongelukje dat gelukkig zonder per soonlijke ongelukken afliep. Terwijl de aannemer bezig was de staaldraad van een bok wat strakker te trekken, ont glipte deze draad, waardoor die zware palen terecht kwamen op het eerste hoekhuis van de St. Josephbuurt. De bovenbewoonster van dit huis schrok natuurlijk geweldig door deze slag. De materieele schade aan het dak was niet groot. ST. NIKOLAAS PAKKETTEN. De Directeur van het P. T. T. kantoor te Bolsward deelt mede, dat het voor een goede overkomst noodzakelijk is, dat de St Nicolaaspakketten worden ver pakt in voldoende sterke kistjes of doo- zen en dat het aanbeveling verdient een 2de adres in het pakket te sluiten voor dat onzai organisatie en ons iwerk in het geval, dat het adres op het pakket hooge en lage kringen wordt gewaar deerd, is voor ons een bewijs van recht van bestaan. Ik wil mijn betoog hedenavond toet sen aan de uitspraak van den apostel Paulus in 1 Cor. 12, dat de hand, de voet, het oog, enz. elkander noodig heb ben. Alle menschen zijn leden van he lichaam wat wij maatschappij noemen waarin elk zijn diensten heeft te ver richten en waarnaar ook wij onze lijnen moeten uitstippelen. Thas schijnen wij in een tijd te leven dat ieder voor zich zelf heeft te zorgen, en met de zorger van anderen geen rekening behoeft te houden Er zijn menschen en volken di< zich voelen als het uitverkoren volk en daarom de macht over anderen meenen te hebben, doch dit is God de mach: ontnemen, maar ook onder het nieuwe wat zich thans baan breekt, zal God al leen regeeren. De wereldgeschiedenis is verdeeld in tijdperken en ieder tijdperk heeft zijn eigen vragen. Dr. Kuiper heeft eens gezegd, dat er menschen zijn geweest, die op grond van hun bijbel beweerden, dat de slavernij er moest zijn. Dat waren dan ook menschen met opvattingen in hun tijdperk. Wij le ven in een tijdperk en onder een kapi talistisch stelsel, maar heeft ons dat nu zooveel goeds gebracht? Als wij zien op het verleden en op het heden, dan heb ben wij in onzen bond een standpunt, waaraan wij houvast hebben. Er ligt een groote eenheid in het vraagstuk voor ons eeuwig en voor ons stoffelijk belang. Wij denken eerst aan de eeuwlgheids- belangen, doch ook aan ons tijdelijk ge luk. Wij kunnen Christus ook niet mis sen bij ons broodvraagstuk Jezus leerde ook het bidden om het dagelijksch brood. Meer dan 300.000 werkloozen zijn er in ons land. Wij leven in een tijd Oneerlijkheid is een ergerlijke on deugd. Behalve een zonde tegen God en het geweten, is het een maatschappelijk kwaad. Oneerlijkheid is een struikelblok opgeworpen in het maatschappelijke pad des levens en heel wat ongelukken ver- oorzakende. Als er veel van zulke strui- kelblokken liggen, dan wordt het maat schappelijk verkeer eigenlijk geheel on- mogelijk gemaakt en volgt de chaos. We gelooven, dat de oneerlijkheid groeit en meer en meer verbreid wordt. Dat komt misschien van de crisis, maar ook door de wilsslapte van den modernen mensch en door de geestelijke ontreddering. Hoe gemakkelijk wordt er in onze da gen niet omgesprongen rrte< het bezit van.anderen. Eerlijkheid wordt schaarsch Als men iets is kwijt geraakt, hetwelk van waarde is, dan tracht men zich zoo gauw mogelijk te verzoenen met de ge dachte, dat men het verloren bezit nim mer meer zal terugzien. De „eerlijke vin der” wordt een rara avis. Dat oneerlijkheid een volksondeugd dreigt te worden, bewees een recente gebeurtenis in Amsterdam. Een of an dere jongen had op een kantoor een biljet van 1000 gulden gewisseld en toen hij weer naar buiten kwam, was hem door een windvlaag heel het bundeltje bankjes van tien en van bijf en twin tig uit de handen gerukt, 70 biljetten in totaal. Heit gebeurde op het drukke Ro- kin. Overal grepen grage handen naar de dwarrelende biljetten en de jongen zeg met zijn angstige oogen, hoe die in derdaad aan alle kanten werden opge vangen, maar... niet één, niet één bil jetje weird aan den verliezer terugge bracht. De hebzucht scheen gevaren in al die menschen, die daar toevallig lie pen en zich met hun buit slinks verwij derden in de straatjes en steegjes van oud-Amsterdam. Zoo iets is toch verschrikkelijk. Dat er niet één rechtvaardige was onder die toevallige groep passanten. Niet één, die er aan dacht, om het geld terug te ge ven, eenvoudig, omdat het hem niet toe kwam. Niet één, die daartoe ook maar bewogen kon worden door de gedachte dat het misschien óók maar een arme drommel was, die door het verlies van dat geld, direct of indirect te lijden zou krijgen. Niet één ook, die zich van zijn slechte daad liet weerhouden uit vrees voor straf. De mogelijkheid, dat daders ware herkend, bestond toch, maar dat risico werd „genomen” met het gestolen bankpapier. We oordeelen hard over de menschen die als dieven worden gevangen en ver oordeeld, dogh hoeveel menschen blijven slechts daarom uit de cel, omdat ze geen gelegenheid kregen om zich met het goed van anderen te verrijken, of omdat hun misdaad niet achterhaald kon wor den? Is het wonder, waar zulke slechte geest een groot deel des volks schijnt te bezielen, dat de hedendaagsche han del als lamgeslagen ligt en de mensch- heid zich maar niet uit de crisis kan verheffen? Het onderlinge vertrouwen is te zeer geschokt; de eene mensch kan den ander niet meer vertrouwen. De nood kan zeker tot zulke dingen bijdra gen, maar het is niet de nood alleen, welke hier schuld heeft. Zouden die passanten op het Amsterdamsche Rokin die naar de verloren dwarrelende bank- papiertjes grepen, nu toevallig allemaal werkloozen of andere crisslachtoffers zijn geweest? Neen, de menschelijke moraliteit is gedeukt door de makkelijke wijze, waar op in na-oorlogsche jaren veel geld werd verdiend en verbrast en door de licht vaardige wijze waarop ook veel aan zienlijken iedereen zich van zijn ver plichtingen scheen te kunnen ontdoen in den tijd, toen de conjuctuur terugliep. Waar zelfs regeeringen gingen knoeien met haar munt en de menschen dupeer den, aan welke ze geld schuldig waren, daar kan het haast niet anders, of ook hij de eenvoudigen van geest gingen de begrippen omtrent het mijn en dijn zich radicaal wijzigen- Maar nooit meer zal een gezonde was een stuk van uw leven. Leg dit vast in een ALBUM. In Boekhandel A. J. OSINGA, vindt U een schitterende sorteering FOTO-ALBUMS Witmarsum IJSCLUB „ARUM”. 24 November 1933. Hedenavond had de algemeene leden vergadering plaats bij den heer M. R. Hiemstra. 27 van de 70 leden waren pre sent. Na opening door den voorzitter, las de heer J. Postma de notulen voor die onveranderd werden vastgesteld. De penningmeester de heer A. Heslinga, gaf verslag van het financieel gedeelte. De inkomsten hadden bedragen f322.82 de uitgaven daartegen f232.06, batig saldo f90.76. De bescheiden van den penningmees ter werden gecontroleerd door de heeren J. Yntema en W. Rienks, die alles in or de bevonden. De penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Voorts werd besloten een hardrijderij te houden van mannen en vrouwen die niets hebben gewonnen en dan uit de omliggende gemeenten n.l. Bolsward, Harlingen, Franeker en de gemeenten Wonseradeel, Hennaarderadeel en Fra- pekeradeel. Als bestuurslid werd de heer J. S. Postma (aftr.) bij acclamatie herko zen. De heer P. Hidma werd als bode be noemd inplaats van den heer P. Park, welke niet meer in aanmerking wensch- te te komen. De verloote schaatsen vie len ten deel aan den heer P. S. Huizinga. Andere nog te houden rijderijen wer den aan het bestuur overgelaten. VOETBAL. Na een week rust rolde Zondag de voetbal voor het eerste elftal weer. Black Boys I van Sneek was de gast van C. A. B. I. Reeds vrij spoedig na de aftrap ontstaat een corner voor C. A. B„ welke geen kans oplevert. Wanneer direct hierna Bl. B. een goede aanval opzet, loopt onze keeper wat ver uit, een prachtkans voor Sneek gaat naast Het spel gaat vlug op en neer en is ’t aankijken ten volle waard. We noteeren corner C. A. B., mooi voorgezet, even te hoog overgekopt; meerdere aanvallen aan weerskanten volgen, met een kleine meerderheid van C. A. B., die niet in doelpunten wordt omgezet. Sneek weet zich dan weer een beetje los te werken en uit een goed voorgezetten bal (uit een corner) kopt een der Sneekers keu rig in doel (1—0). Onmiddellijk zet C. A. B. een zeer goede aanval op; de voorhoede drijft aardi gdoor, de backs worden gepas seerd en met een keurige goal ligt de gelijkmaker in het net, 11. Reeds spoedig vergroot C. A. B. de score door uit een goede voorzet in te koppen, 21. De Sneekers pakken nu weer beter aan, maar de meeste aanvallen blijven voor C. A. B. Wanneer ’n keer onze keeper weer te ver uitloopt, ontkomt het doel op zeer gelukkige wijze aan een doorboring. Een paar kansen voor C. A. B. worden slecht benut. Direct daar na een goede aanval der Sneekers, het is weer gelijk en zelfs direct daarop 32. Nu zet C. A. B. weer alle krach ten bij en binnen de minuut is de gelijk maker er weer, 33. Nog een paar kansen aan weerskan ten en de rust gaat in met gelijken stand. Na de rust is het spelpeil bij beide elftallen totaal zoek. Van eenige bere kening is absoluut geen sprake meer. Men trapt er lustig op los. De vertooning is zoo slapjes, dat reeds verschillende bezoekers het terrein verlaten, en toch had deze wedstrijd nog een sensationeel slot. Ongeveer 5 minuten voor het einde gelukt het Bl. B. nog een doelpunt te maken. 43 en pas is de bal weer goed en wel aan het rollen of de spil gaat er met den bal vandoor, breekt door enkele spelers heen en weet zoo in samenwer king met de voorhoede nog juist op tijd de gelijkmaker te scoren. Dat was op het nippertje. Direct daarop fluit de scheidsrechter einde. Resumeerende voor de rust een zeer aantrekkelijke wedstrijd tusschen twee gelijkwaardige ploegen; na de rust een zeer slappe wedstrijd, waarin voor al onze C. A. B.ers uitblonken in futloos spel. De scheidsrechter kon ons in som mige beslissingen niet geheel bevredi gen. De competitiestand is nu als volgt: Oesp.Oew.Qel.verl.pnt. v. Hearenveen 9 De Kooy M.S.C. Roodgeel F.V.C. C.A.B. Black-Boys L.S.C. 26 Nov. ’33. In de hedenmorgen gehouden gods dienstoefening werd door Ds. Spijker boer aan de gemeente bekend gemaakt dat Zijn Eerw. het beroep naar Woudsend had aangenomen. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/j ct. Buitenland 2H ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1