L Oülomohittn! SCHAATSEN HENGST, Dooreen prima BRIL De Bolswardsche Courant en Westergoo II. U. I. IIIEIFF HOFSTEDE tegen de vorst: Beschermt Uw wagen Ruiter en Ulster Uit den Omtrek GIMSCHOENEN Stadsnieuws. Woensdag 6 December 1933 29— Jaargang No. 95 en A Bolawardsehe geest van Exmorra Niet Arum Tjerkwerd Pingjum Verschijnt Dinsdage- Vrjjdagsavonds. DE FINANCIERING VAN DE CRISIS. Ad ver ten tién per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsntimmer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Hoe denkt Bolsward’s burgerij over de idee om Woensdag eens allemaal de vlag uit te steken als bewijs van sympathie met deze officieele opening onzer nieu we ijsbaan? f Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Bergsma, thans hoofdcommies ter Secretarie te Wageningen, behaalde een dezer dagen te ’s-Gravenhage de acte Staatsinrichting Midd. Onderwijs. 4 December 1933. In het café van den heer J. Kuperus werd hedenavond door Notaris Bruinsma van Bolsward geveild het huis met vee- stalling en kampje weiland, eigen aan E. P. Miedema alhier. Gekocht door W. v. d Witte, Gr. Kat, onder Arum, als gemachtigde voor den heer A. Visser te Grouw, voor de som van f 1880. De heer H. Papa, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier staat op no. 1 van de voordracht voor onderwij zer aan een openbare school te Almelo. 1 December 1933. Op de gehouden reciteerwedstrijd te Oudega (W.) uitgaande van het Crisis- Comité. wist onze plaatsgenoot de heet Tj. dt Boer een 1ste prijs te behalen. 1 December 1933. Gisteravond v>erd in het café van den heer Bergsma op uitnoodiging van de N.V. Wouda’s Meelfabrieken te, Sneek aan de veehouders uit deze omgeving ’n praatavond aangeboden. Als spreker voor dezen avond trad op de heer Jorritsma, propagandist der N.V. Nadat de spreker duidelijk had uiteen gezet wat de beste voedering was voor hoornvee en varkens en inlichtingen ver strekte waar en hoe dagelijks proeven werden genomén, wat de voedering be treft, werd aan de niet talrijke aanwezi gen de gelegenheid verstrekt om vragen te stellen Hiervan werd een druk gebruik ge maakt. Ze werden door den spreker uit voerig uiteengezet. Het was bijna elf uur toen allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Wommels 40 JAAR OPROEPER. 2 December 1933. Dezer dagen mocht onze plaatsgenoot de heer A. R. van der Zee, het feit her denken, dat hij de functie van oproeper bij diverse verkoopingen, boelgoeden e.c. 4ü jaar had waargenomen. Typeerend was wel, dat Van der Zee voor ue eerste maal als oproeper fun geerde in het jaar 1893, bij een verkoo- p.ng ie Welsrijp; dat thans bij de voor laatste verkooping eveneens te Welsrijp dit juist 40 jaar was geleden. Vverden bijv, bij een boelgoed, bij wijze van spreken de touwtjes in han den gegeven van Van der Zee, men kon er stellig van overtuigd zijn, dat de zaak in orde kwam. Ging het somtijds wat rumoerig toe, een humoristisch woord van onzen oproeper maande de menigte spoedig ot kalmte. In deze reeks van jaren iieeft deze humane persoonlijkheid zijn diensten bewezen onder tal van no tarissen over de geheele provincie. Im mer bereid tot bijstand wordt het werk der jubilaris dan ook algemeen gewaar deerd. Moge het den krassen ouden heer, die zijn taak nog op een wijze verricht, die bewondering afdwingt, gegeven zijn, dat hij nog menig jaartje zijn werk kan ver richten, mede in het belang der dorpsge meenschap. BEKRONINGEN. Op de Nat. Pluimvee Tentoonstelling te Winschoten behaalde de heer W. K. Hoekstra met 26 postduiven: 19 eerste, 4 tweede, 2 derde en 30 eereprijzen, w.o. Eereprijs voor schoonste collectie, bene vens eerebeker, lauwerkrans, lauwertak, medailles en Schilderstuk voor de hoog ste onderscheidingen. De heer K. de Jong behaalde in afd. Sierduiven 2 eerste, 1 tweede' en 1 der de prijs, plus lauwerkrans voor mooiste collectie Raadsheeren. MILITAIRE ZAKEN. Bij beschikking van den Minister van Defensie is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwin nerschap aan Sijbe Terband, wonende te Oosterend, behoorende tot je lichting 1933. gewoon Friesch model 3.50 en Veiligheidsschaatsen en doorloopers 3.95 en Kinder- Veiligheidsschaatsen t Het eereteeken voor langdurige Ne- derlandsche dienst als officier is dezer dagen o.m. toegekend aan onze stad genoot de reserve eerste luitenant S. N. Feddes van het 9e Regiment Infanterie, met het cijfer XV. Witmarsum hoog en laag koopt U ook voordeeliger by Goedkoope Schoenwinkels Tel. 11 enz. een zoodanig bedrag ia bezuinigd, als in verband met de criaiamoeilijkhe- den noodzakelijk ia. Zoowel de nieuwgestelde verplichting voor de gemeenten om de crisismaatre gelen uit de gewone middelen te finan cieren, als de verminderde rijksbijdrage inzake steunverleening, verschaffen al dus aan de regeering de middelen om belangrijken invloed uit te oefenen op het peil van de gemeentelijke steunver leening en in het bijzonder tot omlaag- 4 December 1933. KERKELIJKE VERKIEZING. Hedenavond hielden de leden van het Kiescollege van de Ned. Herv. kerk al hier hunne vergadering onder leiding van Ds. Los, consulent te Witmarsum. De hoofdschotel was benoeming van een ouderling en een diaken. De aftr. ouderling, de heer D. Wier sma werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. Als diaken werd be noemd de heer Jan K. Terpstra, in de plaats van den heer Jan van der Schel, die had bedankt. Beide gekozenen namen de benoeming aan. 1 December 1933. De meisjesvereen. „Tot steun” alhier hield heden een uitvoering, met mede werking van Barend en Matsje. De zaal van de Vries was geheel met belangstellenden, meest vrouwen, bezet. Vele tooneelstukjes en zangspelen werden door de meisjes uitgevoerd, welke bijzonder in den smaak vielen. Ook het spel van Barend en Matsje dwong ieders bewondering af. Daarna had de verloting plaats van de gemaakte goederen. De hoofdprijs, ’n geborduurd tafellaken, werd hierbij ge- DE WINTER. Zeer onverwacht heeft de wintervorst zijn intrede gedaan. Een felle Oosten wind woei reeds Zondag; ’t was sner pend koud, maar toch had niemand ver wacht, dat de vorst zoo hard aanpakte. In een nacht waren alle vaarten dicht gevroren en de scheepvaart gestremd. Ook onze nieuwe ijsbaan heeft van deze strenge vorst geprofiteerd. Gister (Maandag) middag kon de baan voor het publiek worden open ge steld en zelfs gisteravond was, hoewel nog maar gedeeltelijk verlicht, de ijsbaan open. Ondanks de koude hebben vele schaatsliefhebbers een baantje gemaakt. Het ijs is zeer goed. De St. Nicolaasdrukte zal wel oorzaak geweest zijn dat het bezoek niet druk was en zal hierom hedenavond de ijs baan niet geopend zijn. Maar dan heb ben we, indien het weer zich goed houdt (en de weerberichten luiden gunstig) morgen Woensdag de eerste groote rij- derij van vrouwen, tevens de officieele opening van de nieuwe ijsbaan. Het begin is weer goed. Bolsward staat weer, wat betreft de belangrijke wedstrijden, boven aan de lijst. Naar we vernemen hebben reeds bekende hard- rijdsters, zooals Geeske Woudstra e.a. zich voor deze wedstrijd aangegeven. We kunnen dus een prachtwedstrijd van de beste Friesche rijdsters verwachten Aan het bestuur onzer nieuwe IJsver- eeniging komt een woord van lof toe voor de gewaardeerde activiteit in dezen Bravo heeren, dat is weer die echte is GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres worden en er niet» meer aan de orde was, werd deze avond rnet het zingen van Ps. 84 6 en dankgebed gesloten. Kimswerd De afdeeling der Ned. Vereen, tot af schaffing van alcoholh. Dranken, alhier hield 2 December j.l. een openbare ver gadering in het kerkgebouw. Ze was goed bezocht, grootendeels door de jongeren ter plaatse. Na een 3tal korte films draaide de be kende, ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan der N.V., vervaardigde film „Fakkelgang”. De heer Harders, van het Reizend Drankweer-Museum wees daarbij op het schoone en noodzakelijke van den radi calen drankstrijd. Ook de voorzitter, Ds. Swart, beval warm aan om niet afzijdig te blijven, maar plaats te nemen in de rijen der ge heelonthouders. f Bevorderd te Groningen tot doctor in de geneeskunde, de heer J. de Graaf, arts, geb. te Bolsward, op een proef schrift „Onderzoekingen over de locale passieve pollen-overgevoeligheid.’’ 1 December 1933. Hedenavond werd in de Chr. School alhier een ouderavond gehouden. De voorzitter der schoolvereeniging, de heer P. Burghgraef, heette allen har telijk welkom en verheugde zich dat et zoovelen aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven, zoowel ouders als be langstellenden. De heer C. van der Werf, hoofd der school, werd hierna verzocht om de ver dere leiding van dezen avond over te nemen, waarna deze liet zingen Ps. 25 vers 2 en voorging in gebed. Vervolgens hield hij een referaat, get.: „Begaafdheid”, waarop eenige vragen werden gesteld en toegelicht In de pauze werd het werk der leer lingen bezichtigd. Hierna hield de on derwijzer Hibma een referaat getiteld „Gebedsopvoeding”, hetgeen ook nog eenige aanleiding tot bespreking gaf. Daar het inmiddels al later waa ge- Q 95 i Q 50 i O 90 Voor een flink gehoor hield de heer A. L. Constance van Den Haag j.l. Zon dagmiddag op de zaal van Van der Lel’ een rede met het onderwerp: „Kan het Fascisme Europa van den ondergang redden?” De spreker die er in een uitvoerig be toog op wees, dat zijns inziens de revo lutionaire weg de beste is om tot een betere samenleving te komen, werd met gespannen aandacht gevolgd. wonnen door mej. H. Schotanus. Een fraaie pop, wiens geboortedatum moest worden geraden, viel ten deel aan mej Y. Hoekstra-de Jong. Een en ander stond onder leiding van Ds. Zeilstra, Mevr. Zeilstra-Hofstra en mej. R. de Vries. De opbrengst van dezen avond komt ten goede aan weduwen en armen van ons dorp. t De Directeur van het P. T. T.-kan- toor alhier deelt mede, dat de Postjager Zaterdag 9 December naar N -Indië vertrekt. De met vorengenoemd vlieg tuig te verzenden correspondentie moet uiterlijk Vrijdagavond 8 December te 19 uur ten kantore zijn gepost. Echter is ’t beter niet tot deze laatste gelegenheid met d verzending te wachten. ouderwetsche aanpakken. Betreffende de officieele opening kun nen we nog mededeelen, dat deze Woensdag zal plaats hebben om 11 uur vanaf hotel de Wijnberg. Met muziek voorop gaan dan het be stuur en genoodigden naar de nieuwe ijsbaan, waar in de mooie consumptietent de officieele opening plaats vindt. Nog eens, wanneer het weer dus meewerkt, belooft deze dag voor onze IJssport een voering daarvan, maar bovendien ook hoogtepunt te zijn. om te geraken tot eventueel door de re geering gewenschte verlagingen der ge meentelijke salarissen en loonen, ver mindering van subsidies, opvoering der belastingen enz. Het is tenslotte logisch gedacht van de regeering, dat, moeten de steunnor- men omlaag, ook het algemeen salaris peil omlaag moet en heel de levenswijze van de maatschappij moet worden ver soberd. De maatregelen van de regeering be- teekenen ongetwijfeld een technische verbetering van de financiering der cri sis, maar toch vragen we ons bezorgd af, of ze ook geschikt zullen wezen om den algemeenen toestand te verbeteren Leidt de zeer sterke versobering In al les, zooals die wordt voorgestaan, niet tot een weer vergroote werkloosheid? Worden de juiste verhoudingen van sa larissen, loonen en steunnormen tot de noodzakelijke kosten van levensonder houd niet uit het oog verloren, nu tege lijkertijd zooveel artikelen, welke le vensbehoeften zijn, worden vehoogd in prijs als gevolg van weer andere regee- ringsmaatregelen? Zal een volk van pau pers straks nog wel in staat kunnen blij ken om zich uit de crisis omhoog te wer ken, als de omstandigheden daartoe overigens gunstig zouden worden? We vragen zonder te eischen of ook maar te critiseeren, want we beseffen, hoe moeilijk de materie is. VERKOOPING. 2 December 1933. Werd bij de j.l. gehouden verkooping ten overstaan van notaris K. Gorter al hier van het hotel, laatst bewoond door F. Frölich, groot 14 Are, 65 c.A., als hoogste bieder genoteerd de heer R. de Jong te Witmarsum voor f7171, thans werd genoemd pand verkocht aan den heer Johs. Struiksma, logementhoudei alhier, voor f 7250, terwijl diens café te vens werd verkocht aan den heer K. Belksma alhier voor f4000, zoodat al daar vermoedelijk een groentezaak in zal worden gedreven en Wommels op deze wijze een café minder zal tellen- DIUISIUvanAMKENBURG'S-- e A. uLEVÈRTRAATI RECTIFICATIE. alleen de politie en belasting ambtenaren, maar ook de vleeschkeu- ringsdienst heeft medegewerkt tot de procesverbalen, inzake het frauduleus slachten door ingezetenen, waarvan wij j.l. Zaterdag een berichtje plaatsten. In de circulaires door de regeering aan de gemeenten gericht, worden nieuwe normen aangegeven voor de steunrege ling en wordt druk op de gemeenten uit geoefend om ook andere categorieën van burgers tot een versobering in hun levensstandaard te dwingen. In het kort komen de regeeringsmaatregelen op het volgende neer. ALLE CRISISFONDSEN MOETEN WORDEN ARGESCHAFT, d.w.z. alle fi- nancieringsvormen, welke beoogen om de crisisuitgaven geleidelijk over ver schillende jaren te verdeelen, moeten vervallen. Iedere gemeente wordt ver plicht om de geheele werkloozenzorg uit de gewone middelen te bekostigen. Dai is op zich zelf een goede maatregel, hoe drukkend ook voor het huidige ge slacht. We weten tenslotte niet, hoe lant> de crisis nog zal duren en moeten ons zelfs wel eens de vraag stellen, of de economische bezoeking geen semi-per- manent karakter gaat aannemen. Door voor de steunverleening nu maar steeds weer gelden op te nemen voor aflossing in, en rentebetaling tot een nog niet be kende toekomst, werken de gemeenten zich financieel totaal vast en dreigt een onvermijdelijk bankroet. Opstapeling van gemeenschapsschulden kan bovendien weinig bevorderlijk zijn aan een eindelijk wijken van de crisis. Als alle ondersteu- ningsmaatregelen uit den gewonen dienst bekostigd gaan worden, dan zul len we tenminste ook het voordeel heb ben, dat er geen crisiswee meer zal we zen, als de economische depressie eens geweken zal zijn. Werd de steun voor de toekomst ge continueerd in de vormen, welke we tol nu kenden, dan zou het voor de gemeen ten wel zeer bezwaarlijk worden om alle crisisuitgaven uit den gewonen dienst te financieren. Dat geldt temeer, nu de regeering heeft laten weten, dat ze voor het komende jaar in de kosten niet meer zooveel zal kunnen bijdragen, als ze dat in 1933 bijv, nog heeft gedaan. De las ten voor de gemeenten worden derhalve zwaarder. De rijksbijdragen bedroegen voor 1933 nog 75'/2 millioen, doch zijn voor 1934 gefixeerd op slechts 46 mil- I Hoen. Begin derhalve, zoo raads de re geering de gemeenten aan, met op niet meer dan 46/75 ‘deel van de huidige rijksbijdrage te rekenen. Dat wordt een moeilijk geval voor de gemeenten Alle kosten moeten dadelijk uit de inkomsten bestrijden en van het rijk ontvangen ze aanzienlijk minder dan vroeger. Wat de regeering den gemeenten aan geld minder toekent, vult ze aan met goeden raad. „Dring uw uitgaven terug zoo zegt ze tot een niveau, dat met de rijksbijdrage in overeenstemming is.” In duidelijken zin wordt aldus te kennen gegeven: Vermindert de steunuitkeeringen! En niet alleen de steunuitkeeringen. De regeering voorziet, dat er, ondanks den gegeven goeden raad toch verschil lende gemeenten zullen zijn, die niet bij machte zullen wezen om alle crisislasten door den gewonen dienst te doen dra gen. Dat zal vooral moeilijk wezen in gemeenten, waar de salarissen nog niet belangrijk werden verlaagd en nog geen sociale goederen werden prijsgegeven. Als het niet anders kan, zoo zegt de regeering, dan willen we wel een extra rijksbijdrage beschikbaar stellen voor de financiering van steunmaatregelen, maar dan moeten de gemeenten met de stuk ken aantoonen, dat de heffingen (belas tingen) in die gemeenten reeds zoo hoog zijn opgevoerd als practisch mogelijk is, dat op jaarwedden en loonen, onderhoud gemeente-eigendommen en werken, sub sidies, onverplicht onderwijs, armenzorg, waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Anti-vriesmiddel Radiateurhoezen Verwarmingslampenetc. In voorraad: OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN DE VELLEN HINGEN ER BIJ. ,,’t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechterhand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden mei Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat in eens heerlijk verzachtte. Ik geet U de heilige verzekering, dat ik zelf ver stomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Zoo schrijft ons Mevr H. Fr. te 's-Gr. vier origineele brief voor ieder ter in zage ligt. Akker’s Kloosterbalsem kost ner pot van 20 gram 60 cent en van 50 ■^ram fl.— en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden Ook ongeëvenaard als wrljfmiddel bij hcumatiek, spit en spierpijn. (Red.). In een vergadering van Ingelandein van het Waterschap „Kimswerd” werd aan den secretaris-ontvanger, den heet A. M. Reintjes, op diens verzoek eervol ontslag verleend. De heer Reintjes die sinds de oprich ting van het Waterschap de genoemde functie heeft vervuld, werd bij monde van den voorzitter, den heer J. van Hulst en van het bestuurslid de heer J. Goinga dank gebracht voor hetgeen door hem in het belang van het waterschap is ver richt. In zijn plaats werd benoemd de heei A. Haringa te Harlingen, no. 2 der aan beveling. Als no. 1 kwam voor de heer T. Boonstra, benoemd secretaris-ont vanger van het Waterschap der „Viji deelen Zeedijken Buitendijks”. DE JONG s NIEUWSBLAD LEEUWARDEN- Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1