flutomoblllsieD I IU. II. LIIIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Tandarts Nljk Bespaart 29= Jaargang Woensdag 13 December 1933 No. 98 GROOTE MANNEN. tegen de vorst: AFWEZIG Beschermt Uw wagen Uit den Omtrek Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 i en A I Tr. Werkhoven- 1. 2. 3. 6. 7. 8. Trijntje Hemminga, Honkje van der Meer, Kimswerd I Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. DRAISltlA-vAN-VMKEHBURG'S-- i LEVERTRAAN tot inkleeding van het gebouw, of lec tuur, of dagbladen, of giften in natura, dit even aan de Commissie meedeelen. Alles zal gaarne worden afgehaald. Moge er ook in deze zaak zijn een ge meenschappelijk meeleven, om een stuk leed mee te dragen en zoo mogelijk mee te verzachten. BENOEMD. De heer Tjitte Faber alhier, is be noemd tot directeur van de Chr. Zang vereniging te Workum. Dojnderdag 14 December R1JKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand November 1933. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingeiegd f 8029 85 en terugbetaald f4193 81 U de incasso-kosten door vóór 24 Decem ber a.s. het leesgeld voor dit blad op onze girorekening 87926 te storten. Vergeet evenwel niet duide lijk op het stortingsbiljet te schrijven voor welke courant de betaling is. 6. 7. jum. 8. I I 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Witmarsum (Reel.). Pingjum HARDRIJDERIJ. 8 December 1933. De uitslag van de alhier gehouden estafette-rijderij onder de leden is als volgt: Iste prijs: Jan Sieswerda, Eelkje Gra- tama en Jouke de Vries Jr. 2de prijs: Wietse Bonnema, Sjoerdje Bruinsma en Jan Bergsma. 3de prijs: Dirk Hilarides, Grietje Bon nema en Dirk Bonnema. HET BLDKVLEESCH. De distributie van het ingeblikte vleesch is ook hier in vollen gang. Dé aanvrage is bijzonder groot. De eerste zending is reeds uitverkocht. Over het algemeen wordt de kwaliteit uitstekend genoemd. F. Postuma, G. Lukkes-van der Leij, Arum. 13. Tj. Kamstra, S. Kamstra-Kooljen- ga, Arum. 14. J Terpstra, Joh. Terpstra, Arum. 15. Corn. Tjeerdema, M. Haitsma, Cornwerd. De 1ste prijs, f20, viel ten deel aan H van der Meulen en mej. A. Schaafsma te Makkum. De 2de prijs, f 10, wonnen S. Bonne ma en mej E. Gratema te Pingjum. De 3de prijs, f5, J. Bonnema en mej. G. Brander te Pingjum. De 4de prijs, f5, verkregen J. Harke- ma en mej. T. Waterlander te Harlin gen. Menig spannende strijd werd er ge streden. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3836.04 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 4. wereldgeschiedenis is ze dat niet. We kunnen uit het verleden wel een rits be namingen van groote werken en van groote geleerden opnoemen en dan vra gen: wat hebben wij daartegenover nu gepresteerd? maar, teruggrijpende in de geschiedenis, overziet men makkelijker een paar eeuwen dan eenige decennia uit het eigen bestaan. Niet eiken dag kan een wereldhervormende vinding ge daan worden of een zooveelste wereld wonder worden geschapen. Dat is ook in het verleden nimmer zoo geweest. En wat nu de politiek betreft: inder daad kent het jonge geslacht geen man nen, die een reputatie kunnen vestigen als de in den aanhef van dit artikel ge noemde leiders. Médr: 'igt dat aan de kwaliteiten der huidige politici of aan de omstandigheden? Al de genoemde po litieke leiders hebben geleefd en gestre den in een tijd van politieke ontwaking en ontvoogding van de massa’s, een tijd, waarin de heele politieke constellatie van ons land van aanzijn veranderde. In zoo’n tijd en in zoo’n strijd is aanzien te verwerven. De strijd voerde tenslotte tot een zekere politieke bevrediging on- derwijspacificatie, algemeen kiesrecht, achturige werkdag en is het niet klaar, dat het thans moeilijker is om ’n politiek-bevredigende, misschien wel oververzadigde, massa bijeen te houden en te bezielen, dan toen het er om ging om strijdend te veroveren? Men kan toch ook een volk, dat in vrede leeft, er geen verwijt van maken, dat het geen groote veldheeren meer heeft als vroe ger, toen het in oorlog was? Wij wijfelen er niet aan of meerdere van onze politieke leiders zouden in ge lijke omstandigheden tot een scheppend werk in staat zijn geweest als een Kuy- per, Schaepmann of Troelstra. En nim mer zouden de namen van de laatsten misschien zijn vermeld geworden in de geschiedenis, als hun taak een consoli- deerende had moeten zijn, als die van Aalberse bijv., Albarda, de Geer of... Ja, Colijn. Juist, maar Colijn dan? Colijn vestigt zijn reputatie niet als op volger van Kuyper, maar als de profeet van een nieuwe politieke toekomst,-als hoedanig velen hem zien. De jeugd voelt drang tot nieuwe hervorming, om dat de jeugd behoefte heeft aan strijd. Er komt weer een periode, waarin repu taties gevestigd kunnen worden, als de omstandigheden gunstig zijn. Nog een jaar geleden was Hitler een nul nu is hij een wereldhervormer. Omdat hij slaagde. plaats dat naar omstandigheden zeer gelukkig afliep. Een melkwagen kwam vanaf de Polstraat, ter hoogte van den heer Faber stond een auto, daardoor moest de melkwagen iets naar rechts over de rails. Juist op dat moment be gint de wagen te glijden en in een oog wenk vielen wagen en paard bij de hooge wal neer op het ijs. Gelukkig wist de bestuurder er bijtijds af te springen Het ijs hield dit vrachtje goed en hel paard had zich niet noemenswaard be zeerd. Natuurlijk gaf dit tooneeltje veel bekijks. Toen we om 10 uur nog eens gingen kijken, was men juist bezig de wagen langs het ijs naar een lagere walkant te trekken en ook deze, evenals het paard langs een batting weer op de vaste grond te brengen. Dit ongelukje versterkt de reeds eer der door ons uitgesproken meening, dal die voor-historische keien nu langzamer hand wel mogen verdwijnen en een muurtje van een halve meter hoogte langs de walkant voor het tegenwoor dige verkeer geen overdadige luxe is. DE IJSSPORT. Met een eenigszins onwennig gevoel zetten we ons heden Dinsdagmorgen aan 't schrijven over de Ijssport. Een dikke mist hangt over de stad en het is sedert Maandag volop dooi. Voor- loopig is dus de ijssport weer verdwe nen. Maar laten we eerst in onze gedach ten enkele dagen teruggaan en wel naat de Vrijdagmiddag toen op onze nieuwe ijsbaan een leden rijderij gehouden werd. In totaal 50 liefhebbers bekampten ek kaar de eer de mooie wisselbeker voor een jaar in bezit te krijgen. Menige spannende, rit werd gehouden en het was een echt sportieve strijd. De uitslag is: le prijs, zilveren lepel en groote wissel beker, aangeboden door den heer Rein- ders, Otto Andriesma. 2e pr., zilveren lepel, de hr. H. Meinesz. 3e pr., een pr. schaatsen, de hr. M. Roods 4e pr., idem de hr. H. Kroontje- ’s Avonds ongeveer half negen had in de nieuwe tent op de ijsbaan de prijs- uitdeeling plaats, waarbij menig harte lijk woordje gesproken werd. De animo voor het avondrijden was Vrijdag buitengewoon groot. Het was er dan ook echt gezellig en een pracht stuk ijs. Zaterdag was de weersgesteldheid iets minder, maar toch goed rijdbaar ijs, waardoor zeer velen nog van onze ijs baan profiteerden. De Zondag stond in het midden der ijsvreugde. Bijzonder mooi ijsweer, de vaarten zoowat overal goed rijdbaaf, zoodat door de meeste schaatsliefheb bers een grootere of kleinere tocht ge maakt werd. Maandagmorgen een betrokken lucht, de thermometer zoowat om het vries punt. Toch kon de hardrijderij van man nen en vrouwen nog doorgaan. De deelname was niet groot, slechts acht paren, n.l.: T. van der Zee en Geertje Popkema, Jubbega. Johan Hilt en Siepje van den Berg, Wontf. Jacob Bron en Geesje v. d. Heide, Dragster Comp Gatse Haagsma en Sijke Feenstra, Pingjum. Tj. de Vries en Aaltje Appeldoorn, Workum-Bolsward. Otto Andriesma en Aagje van Buren, Bolsward Brant Volbeda en Willemke iebema, Tjerkwerd Albert de Vries en Klara Huitema, Workum. De uitslag is: le prijs, f60.No. 1. 2e prijs, f40.No. 8. 3e prijs, f 15.—, No. 5. 4e prijs, f 15—, No. 3. De bedoeling was ’s avonds de ijs baan nog open te stellen, maar de snel invallende dooi maakte aan leze illusie onverwacht een einde. Misschien dat de ijsvorst nog wel eens terugkomt en dan willen we de schaatsliefhebbers er even opmerkzaam op maken, dat, wanneer de vlag bij den heer Falkena uithangt, dit het teeken is, dat de baan open is. Dit wintertje is voor onze nieuwe IJs- vereeniging een succes geworden en heeft afdoende he.t bewijs geleverd dat deze Ijsbaan een instelling is waarvan Bolsward en omgeving nog veel pleziei kan beleven. Voor het Bestuur is het deze dagen een drukke tijd geweest. De algemeene waardeering over de schitterende con ditie waarin de baan verkeerde moge voor hen een kleine belooning zijn voor de vele moeite en zorgen. COMMISSIE TOT BESTRIJDING DER JEUGDWERKLOOSHEID. Vrijdagavond vergaderde deze Com missie met de medewerkers, om nu het werkplan vast te stellen. Van B. en W was de toezegging binnen gekomen, dat óns was afgestaan de voormalige touw- pluizerij in het plantsoen. Dit gebouw zal nu in ’t begin van de volgende week eerst in orde worden gemaakt (reeds door werkloozen) en dan hoopt de com missie Donderdagmorgen het Gebouw te openen. Gewerkt zal worden naar het volgende schema: 1. ’s Morgens van 912 uur: prac- tisch werk. 2. ’s Middags van 1.304 uur: ont spanning. 3. ’s Avonds: ontwikkelingscursussen Reeds Donderdag verwachten wij de jeugdige werkloozen, voor de eerste 2 punten, terwijl na Nieuwjaar zal begon nen worden met het ontwikkelingswerk. Verder verzoekt de Commissie alle in gezetenen nog even aandacht te willen schenken aan de oproeping, staande in het nummer van Zaterdag j.l. Laat ieder die wat te missen heeft, wat kan dienen HARDRIJDERIJ. 11 December 1933. De hardrijderij van mannen en vrou wen die beide niets hebben gewonnen, op verleden Donderdag uitgeschreven, maar wegens dooiweer niet door ging had nu hedenmiddag plaats. De lijst zag er als volgt uit: 1. Rients Reitsma, Witmarsum en A. van der Schel, Arum. 2. J. Harkema, mej. T. Waterlander, Harlingen. 3. H. Gerlofsma, Houkje van der Schel, Arum. 4. R. v. d. Veen, A. v. d. Veen-Jager- sma, Arum. 5. H van der Meulen, A Schaafsma, Makkum. O. Epema, W. van der Schel, Arum S. Bonnema, E. Gratama, Ping- Anti-vriesmiddel Radiateurhoezen Verwarmingslampenetc. In voorraad: OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Arum HARDRIJDERIJ VAN LEDEN. 10 December 1933. Zaterdagmiddag had hier een hardrij derij onder leden plaats van de ijsclub alhier 16 personen hadden zich hiervoor opgeijeven. De prijzen bestonden uil vleeschwaren. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: Tj. A. Kamstra, 2de prijs: H. Gerlofsma. 3de prijs: R. van der Veen. De 3 troostprijzen vielen ten deel aan de heeren S. de Groot, A. Boomsma en G. Epema. P. Tjeerdema, van der Vliet, Arum. S. Jorritsma, A. Jorritsma o.e.a., Pingjum. 10. R. Yetsinga, G de Groot-Tolsma, Arum. 11. Jan Bonnema, G. Brander, Ping jum. 12. 8 December 1933. De ijsvereeniging „Witmarsum” hield heden een hardrijderij van vrouwen, waaraan 14 rijdsters deelnamen, t.w.: Trijntje Hemminga, Beetsterzwaag J. Flapper, Nijhuizum. S. Feenstra, Pingjum. J. Stellingwerf, Sexbierum. C. de Boer, Arum. D. Huitema, Wommels. H. Gerkema, Pingjum. KI. Huitema, Workum. G. Waterlander, Zurich. F. Bosch, Witmarsum. H. de Jong, Witmarsum. B. v. d. Werf, Workum. A. Andela, Hennaard. H v. d Meer, Tzum, De uitslag is als volgt: 1ste prijs, f30: Beetsterzwaag. 2de prijs, f20: Klara Huitema, Wor kum. 3de prijs, f5: Boudina van der Werf, Workum. 4de prijs, f5: Tzum. Groot was de belangstelling, prachtig ijs en enkele kampritten. Door den nieuwen voorzitter, de heer P. Hibma, werden de prijzen bij Bruin sma met een gepast woord uitgereikt. 9 December 1933. De ijsvereeniging „Witmarsum” hield heden een wedstrijd onder de leden, waarvoor de belangstelling niet bijzon der groot was. In de klasse tot 30 jaar hadden zich maar 4 personen aangemeld, in de twee de klas van 30 tot 40 jaar hadden zich 7 mannen aangegeven en in de derde klas van 40 jaar, mannen en vrouwen, stonden 6 paren op de lijst. Het bestuur besloot de 1ste klas niet door te laten gaan. De verdere uitslag was: 2de klasse. 1ste prijs: Tj. Anema. 2de prijs: H. Hettinga. 3de prijs: T. Zijlstra. Klasse mannen en vrouwen: 1ste prijs: J. de Groot en T. Yntema- Kamminga. 2de prijs: T. Zijlstra en G. de Boer- Zaagmans. 3de prijs: R. Yntema en A. Bruinsma- Boorsma. Prijzen luxe voorwerpen. 10 December 1933. Wel wat laat, nu we reeds midden in de ijspret zitten, hield de ijsclub „Kimswerd” Zaterdagavond j.l. haar jaarlijksche ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer W. K. Postma. Na voorlezing van notulen en jaarver slag door den secretaris, bracht de pen ningmeester rapport uit, wiens beschei den daarna werden nagezien en in orde bevonden. De inkomsten, met inbegrip van het saldo van vorig jaar waren ge weest f 175.48, uitgaven f 106.80, in kas f68.68. Het huidige menschengeslacht is de faitistisch van aard. Het gelooft niet meer in eigen kracht, noch in het vermogen van degenen, die de massa’s leiden. Met onze defaitistische gedachten zijn we ge vaarlijk voor ons zelve en remmen we elke maatschappelijke ontwikkeling. In den oorlog ondervonden regeerin- gen het, hoe defaitisten meer te vreezen zijn dan vijanden en verraders. Met de laatsten wist men wel raad: men zette ze tegen den muur. Maar met defaitisten kon men dat niet doen. Defaitisten noemden zich en meenden zich ook „vrienden” van degenen onder wie ze verkeerden en tot wie ze hoorden. Ze wilden geen ramp of kwaad, maar lie ten deze over zich komen zonder tegen stand te bieden, omdat ze meenden, dat ze toch niet te keeren zouden zijn. De faitisten zijn de vrienden, die eiken dag naar je ziekbed komen, wanneer je daar op neerligt, en je dan met overtuiging komen vertellen, dat je er weer beroer der uitziet, dan den dag te voren en dat het toch wel niet veel meer met je wor den zal. In onzen tijd zijn de maatschappelijke defaitisten legio. Ze schilderen ’t crisis wee met de somberste kleuren en ont nemen hun medemenschen den kijk op elk verschiet door ze voor te houden, dat het volk geen leiders meer heeft, geen groote mannen meer, die in staat zijn om de massa’s te leiden uit de ellende naar het land van -belofte, of liever: naar een betere toekomst. Defaitisten houden door al zulk gepraat de crisis vast en ze spreiden een nevel voor het lichtend verschiet, dat aan den horizon van elk menschengeslacht opdaagt. Van de week lazen we weer zoo’n ar tikel van defaitistischen aard. „Groote mannen gingen Waar zijn de nieu we?” zoo heette het. En de schrijver kwam tot de conclu sie, dat het menschdom schier geen groote mannen meer voortbrengt. Alleen „als voorbeeld” wordt gewezen op de groote politieke leiders, die van ons heen gingen, zonder dat ze opvolgers nalie ten, die een gelijke reputatie als van Kuyper, Lohman, Schaepman, Nolens, Troelstra of Borgesius konden ves tigen. De schrijver wijst op politieke lei ders, omdat Iedereen hen kent en in staat is om hun capaciteiten en bereikte resultaten te beoordeelen en op waarde te schatten. Daartegenover zouden wij voor ons allereerst de huidige ontwikkeling van kunsten en wetenschappen willen be schouwen en wijzen op de vorderingen van de techniek. Niet de politiek alleen en zelfs niet op de eerste plaats, duidt het intellectueele peil van een menschen geslacht aan. De massa moge dan al niet veel kennis hebben van namen on zer groote beoefenaren van wetenschap en techniek, ze kent toch wel de groote werken, welke in den jongsten tijd zijn gewrocht en een trotsch hoofdstuk zul len vormen in het geschiedboek der toe komst. We noemen: de Zuiderzeewerken onze prestaties op het gebied van de luchtvaart, moderne wegenbouw, schit terende resultaten van laboratorium-on- derzoekingen o.a. records in lage temperaturen, enz. Men moet altijd oppassen met het treffen van vergelij kingen tusschen het heden en het verle den. Als wij een poosje hebben geleefd en gewerkt, dan lijkt dat een periode van belang, maar ten opzichte van de ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ GESPRONGEN HANDEN EN LIPPEN. ,,’t Was een gruwelijk last en het deed geweldig zeer Het bloed stond er altijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik er op. Het beet geweldig, maar telkens kwamen de kloven terug. Gewone huid- crêmes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Kloosterbalsem erop. Dat doet géén zeer en de huid is blijft prachtig glad en gezond, ook al kom ik met mijn handen vaak in het water. Het was een uitkomst.” Zoo schrijft ons mej. H. d. J. te ’s-H., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker’s Kloosterbalsem kost per pot van 20 Gr. 60 cent en van 50 Gr. f 1.en is overal verkrijgbaar. Onover troffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel tegen rheu- matlek, spit, enz. EEN ONGELUKJE. De invallende dooi en daarmee ge paard gaande gladheid van de straat ver oorzaakte hedenmorgen heel wat onge mak. De verschillende veeauto’s naar de markt te Sneek hadden heel wat moeite de gladde Sneekerweg te passeeren. Zoo nu en dan stond een lange file langs den weg. Het was gevaarlijk rij den. Bij Nijlanderzijl waren twee auto’s bij den weg neergegleden en tusschen Nijland en IJsbrechtum stond een auto op den weg met een gebroken wiel, wat ook heel wat stagnatie van tegenkomen de auto’s met zich meebracht. Het werd gelukkig later op den dag wat beter. Op de Marktstraat had een ongeluk i <"i -LEEUWARDEN- 9. 4. 5. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i i d I I I I >1 9 e. il E 1. 2. h,. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opfjenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1