nieuuilaarsuienschen. MmoDiiisienl BUJIIEUDE HAARGOLF Door een prima BRIL i De Bolswardsche Courant en Westergoo UI. V. U. UIERFF Bespaart SJ. DE WIT HOFSTEDE I BITTERE NOODZAAK. tegen de vorst: Beschermt Uw wagen Uit den Omtrek Stadsnieuws. glllliilicilllll^^ slechts f4.- To. 100 29~ Jaargang Woensdag 20 December 1933 O en A Tjerkwerd Gaast. JRG/S- >AAT< 1. F. Bonn erna; 2. J. Falkena; 3. K. Zurich Oosterend P. Mulder en Y. Achlum Hitzum Arum I A dve r t e n t i e n per regel: Woensdagsnnmmer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- yrjjdagsavonds. 16 December 1933. Hedenmiddag werd alhier een hard rijderij van leden van de ijsclub „Wêz Klear” gehouden, waaraan door 14 par turen van drie (2 heeren en 1 dame aan de stok) werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: A. Miedema, Gelf Dijkstra 2de prijs: P. Grijpma, S. Plat en mej- Rika Hiemstra. 3de prijs: B. Bouma, W. Schuiling en mej- A. Boonstra. IJSONGEVAL. 16 Dec. 1933. Terwijl de heer K. L. van hier achter een slede over het ijs der Bolswarder trekvaart ging en daarbij onder de bas- culebrug ter plaatse, kwam hij dermate in aanraking met een der zware ijzeren balken, dat hij een vrij ernstige hoofd wonde opliep. Door dokter Nammensma werd spoe dig heelkundige hulp verleend. VERLOST VAN HEVIG SPIT IN DEN RUG. „Zie zoo dat is achter den rug, van mijn spit ben ik fijn af! was de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebruik van 2 potjes Klooster- balsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boter ham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon ep door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aanwendde, begon mijn genezing. En nu heb ik in geen 8 maanden meer een aan val gehad.” Zoo schreef ons de heier J. Zw. te A., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker’s Klooster balsem kost per pot van 20 Gr. 60 cent en van 50 Gr. f 1.en is overal ver krijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snljwonden. Ook ongeëvenaard als wrijf- middei bij rheumatiek, spit, enz. (Red.) U de incasso-kosten door vóór 24 Decem ber a.s. het leesgeld voor dit blad op onze girorekening 87926 te storten. Vergeet evenwel niet duide lijk op het stortingsbiljet te schrijven voor welke courant de betaling is. DAMES! EEN GOEDE voor weinig geld is te verkrijgen bij Kappershuis BOLSWARD 1. Witmarsum KERK EN VREDE. Blijkens een in dit nummer voorko mende advertentie zal de afdeeling „Kerk en Vrede” hier a.s. Donderdag 21 December een propaganda-avond houden in de Doele. Opgevoerd zal worden het vredesspel: De Hoogste Wet, terwijl Ds. Vink een korte propagandarede houden zal. 16 December 1933. Heden hield de ijsclub „Achlum” een rijderij onder de leden. De 1ste prijs werd gewonnen door P Broersma; 2de prijs: S. Oevering en 3de prijs: C. van der Meer. Troostprijzen: 1ste S. Broersma; 2de E. Nijzingh. IJSFEESTEN. Het was Vrijdagavond gezellig druk op onze nieuwe ijsbaan en de zeer veel gecostumeerden gaven aan onze mooi verlichtei ijsbaan een bijzondere attractie. Na ijverige bestudeering kwam de jury, bestaande uit mej. Magendans, en de heieren H. R. Kingma, A. Andriesma, W. Ph. Hendriks en A. J. Osinga tot de volgende toekenning der prijzen. 1ste prijs, f 10: Palfrenier, de heer L. Zelle. 2de prijs, f7.50, Kerstmannetje, de J. van Selm. 3de prijs, f 5.Watt en halfwatt, de hh. H. Vallinga en A. Langen- berg. 4de prijs, f 2.50, Zigeuners, de heer A. Schilstra e-a. 5de prijs, f2.50: Bedouin, de heer L. A. Wirtz. hield onder leiding van haren nieuwen directeur, den heer de Jonge van Wor kum, op de zaal van den heer M. R. Hiemstra een uitvoering. 16 December. 1933. Van Mannen. 49 deelnemers. 1ste prijs, f20: J. Hilt, Wons. 2de prijs, f 10: B. Volbeda, Tjerkwerd 3de prijs, f5: O. Postma, Allingawier. 4de prijs, f5: J. Kunst, Makkum. 12 December 1933. Hardrijderij van mannen. H. van der Meulen, Makkum. S. Haagsma, Workum. M- Wijnalda, Zurich. Wommels HARDRIJDERIJ VAN VROUWEN. 14 December 1933. Heden werd alhier een hardrijderij ge houden van vrouwen, uitgeschreven doot de ijsclub „Winterwille” te Wommels. Ofschoon de baan perfect in orde was, b eek de deelname zeer gering te zijn, waardoor men besloot de prijzen, welke aanvankelijk anders waren gesteld, iets te wijzigen en een paar troostprijzen be schikbaar te stellen. Door de 9 rijdsters werd menige mooie rit te zien gegeven. De uitslag luidt aldus: 1ste prijs, f25: Anna de Boer, Hich- tum. 2de prijs, f 15: M. de Groot, Warga. 3de prijs, f7.50: Dirkje Huitema te Wommels. Troostprijs, f 10: Houkje van der Meer te Tzum. Premie, f5: Aaltje Andela, Hennaard. 13 December 1933. Hedenavond werd door de N.V. de Erven de Wed. J. van Nelle een film voorstelling gehouden in café Bergsma, waarbij ultgenoodigd waren de dames onzer plaats. Velen hadden aan deze op roep gevolg gegeven, zoodat de zaal goed bezet was. Allereerst naar het Baarn. Hierna werd de interessante film ver toond, welke een levendig beeld gaf hoe de koffie van de producent komt tot de consument. Achtereenvolgens kreeg men een over zicht van de verbouw, de transput en de bereiding en verpakking in de naar de hoogste eischen ingerichte fabriek. Tot slot werd nog een komische film naar voren gebracht, waarmede deze gezellige avond werd beëindigd. GYMNASTIEK. 14 December 1933. De gymnastiek-vereeniging „Sparta” en mej.' A. Huizinga. is GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres Workum VERSLAG der vergadering van den Ge meenteraad van Workum op Woensdag 13 December 1933 Aanwezig alle (11) leden. Bij de ingekomen stukken is een voor stel van den heer A. Ferwerda en 3 an dere leden van den raad om in het ver volg de notulen bij het begin der verga dering weder door den Secretaris te doen voorlezen. Ingevolge art. 10 van het Reglement van orde stelt de Voorzitter voor dit stuk in handen van Burgemeester en Wethoudsrs om advies te stellen, waar toe, na tMige oppositie van den heer werd een tochtje gemaakt aan natuurschoon zoo rijke 18 December 1933. IJsvereeniging „Witmarsum”. Uitslag hardrijderij van mannen, die niets heb ben gewonnen. Deelname 74. Prijzen f 15, f 10, f5, f2.50 en f2.—. 1ste prijs: J. Galama, Tjerkwerd. 2de prijs: R. Rienstra, Nijland (Oud- Witmarsumer). 3de prijs: W. Huitema, Nijland. 4de prijs: Tj. Kamstra te Arum. 5de prijs: W. Schaap, Makkum. De wedstrijd begon precies 1 uur en eindigde pl.m. half 5, onder zeer groote belangstelling. Bestuur en directie hadden eer van hun werk, bij zoo’n deelname. I Voor gister (Maandag)avond had on ze IJsvereeniging weer een wedstrijd onder de leden uitgpschreven. Ditmaal was het een sledevaart. Er was buitengewoon groote deelname; 66 paren betwistten elkaar de prijzen. Het was een leuke wedstrijd, die soms nogal eens koddige situaties bracht. Om ruim 7 uur werd begonnen, maat het bestuur zag geen kans, de wedstrijd geheel af te werken, zoodat nog 17 pa ren om de eindbeslissing moeten kam pen. De bedoeling was dit hedenavond af te werken, maar gezien de algemeen ingetreden dooi is dit niet mogelijk. Ook de hardrijderij voor jongens op hedenmiddag, moet nu wachten op een nieuwe vorst-periode. We mogen er in verband met het niet kunnen beëindigen van dezen wedstrijd wel eens op wijzen, dat de leden die aan den wedstrijd meedoen, een beetje meer verantwoordelijkheid moeten toonen voor de goede gang van zaken. Wan neer, zooals gisteravond de starter 4 tot 5 maal moet bellen om de vereischte nummers (die toch zeer duidelijk staan aangegeven) bijeen te krijgen, dan be lemmert dit in erge mate het vlot tem po van den wedstrijd. Het kost toch maar een kleine moeite even op te let ten, onderwijl men op de bijbanen rijdt. We geven ook het bestuur in ernstigé overweging de teugels te dien opzichte wat strakker aan te trekken, opdat de leiding ook voor leden wedstrijden blijft, waar ze wezen moet. Gedurende dezè rijderij had ook een ongeval plaats, wat, naar we hedenmorgen vernamen, zeer goed is afgeloopen. NOG EEN IJSONGELUK. Een knqcht van slager Bk alhier is gister (Maandag)avond op het ijs geval len. Aanvankelijk leek deze val geen noe- menswaardige gevolgen te zullen hebben maar iets later bleek toch, dat de ver wonding zich ernstiger liet aanzien. Bij onderzoek door een der doctoren bleek, dat de schedel gescheurd was en de val een lichte hersenschudding ver oorzaakt had. Hedenmiddag was in den toestand van den jongeman nog weinig verandering gekomen. Hoewel niet direct levensgevaar aan wezig is, blijkt dit ongeval toch zeer ern stige gevolgen te hebben. In het nummer van De Jong’s Nieuwsblad dat op 30 December a.s. verschijnt, zullen worden opgenomen de* Nieuwjaarswenschen voor 1934 De pr(js hiervan is 40 cent per advertentie van 4 regels, elke regel meer 10 ct. In Bolsward kan men deze Nieuwjaarswenschen opgeven aan ons Bureau en buiten Bols ward, óf direct opzenden aan de agenten of bezorgers óf direct opzenden aan ons bureau. De opgaven moeten uiterlyk Donderdag 28 December in ons bezit zyn. maatregelen. Maar hoe groot zou de on rechtvaardigheid zijn als ons geld eens tot op de helft in waarde zou verminde ren? Zou dit geen salarisverlaging, geen pensioenkorting beteekenen? Dan ook zou het zeker niet bij maat regelen blijven, welke de regeering ichans moet uitvaardigen, dan zouden de lasten zeker nog ondragelijker worden. Wij moeten nu eenmaal rekening hou den met het feit, dat de wereld in een groote chaos vferkeert, dalt het inter nationale handelsverkeer voor het groot ste gedeelte gedesorganiseerd is, dat er een felle economische oorlog woedt, waarbij men niet schroomt van de meest immoreele middelen gebruik te maken. Wat staat Nederland anders te doen over dan een barricade op te werpen te gen de economische vijanden, die over al op den loer liggen en en die noch door soldaten zijn tegen te houden, doch die hun funest werk kunnen doen, rustig gezeten achter een schrijfbureau in Pa rijs, Londen, New York of Berlijn? De regeeringsmaatregelen moet men dan ook in internationaal verband be schouwen, als een noodzakelijke maatre gel om den gulden op peil te houden. Inderdaad, wat de regeering doet, is noodzaak, bittere noodzaak helaas. Ze ker, ook wij zouden op verschillende re- geeringsmaatregelen ernstige critiek kunnen uitoefenen, zekere maatregelen afkeuren en er andere voor in de plaats wenschen te stellen. Maar zouden die andere maatregelen niet minder drukkend, niet minder pijn lijk zijn dan die van de regeering? Iedereen moet de lasten van den tijd dragen, geen mensch uitgezonderd, de rijke evengoed als de minder-vermogen- de. Iedereen moet naar vermogen helpen om de toestand nog zoo dragelijk mo gelijk te maken. Aan dien toestand kun nen we.jammer genoeg weinig verande ren, dat ligt buiten ons vermogen. Ook mogen we niet vergeten, dat in het buitenland de belastingen nog hoo- ger, de salarissen nog lager zijn en we er ondanks alles nog niet het slechtste van de wereldburgers aan toe zijn. We stemmen grif toe, dat alles wat thans ge beurt, niet aangenaam is en dat deze verwijzing naar het buitenland een wel heel schrale troost is. Maar we zouden het toch niet gaarne willen meemaken, dat onze gulden in een financieel avon tuur werd meegevoerd, waardoor alles op losse schroeven zou komen te staan en we nog vele jaren lang de schrijnen de gevolgen van een dergelijk avontuur zouden ondervinden. We kunnen daarom niets doen, dan te aanvaarden, aanvaarden uit bittere noodzaak om te ontkomen aan een groot onheil, dat ons anders onherroepelijk boven het hoofd hangt. De lectuur, die wij tegenwoordig in de kranten tegenkomen, is niet zeer op wekkend. D(ag na dag lezen we van nieuwe regeeringsmaatregelen, welke bijna zonder uitzondering een aanslag op onze portemonnaje beteekenen, de portemonnaie, welke toch al zoo schraal gevuld is. Heel vaak hooren we de vraag of al deze maatregelen, of ze nu salaris- of pensioenkorting, verhoogde directe of in directe belastingen betreffen wel abso luut noodzakelijk zijn en of niet op een andere wijze het evenwicht van de Staatsbegrooting kan verzekerd worden Trouwens van dat evenwicht in de be- grooting schijnen velen nog niet over tuigd te zijn. Dit komt enkel en alleen omdat deze liedidp niet beseffen voor welk een enorme taak de regeering zich geplaatst ziet. We mogen toch niet uit het oog verliezen, dat de waarde van ons geld ten nauwste samejihangt met hetgeen de Staat voor maatregelen op economisch terrein treft Het is nu eenmaal een feit, dat geld in den tegenwoordigen tijd geen on wankelbaar iets meer is en dat er slechts heel weinig voor noodig is, om het zijn waarde te doen verminderen. Dit laatste wil onze regeering met alle haar ten 'dienste staande middelen verhinderen. Onze Minister-president, de heer H. Co- lijn, heeft het al zoo dikwijls, niet mis verstaan, verklaard, dat het grootste on heil wat ons kan overkómen de inflatie van onze gulden zou zijn. Een niet sluitende begroeting zou ge lijk staan met zich over te geven aan inflatie. En inflatie zou beteekenen een nog veel zwaarder aanslag op onzen buidel. De regeering kiest daarom op helt oogenblik van twee kwaden het minst erge. Dit moeten we toch duidelijk inzien. We willen niet ontkennen, dai hier en daar de schijn van onrechtvaar digheid gewekt wordt met sommige De voorzitter, de beier H. de Jong, opende de bijeenkomst waarna de op- marsch volgde. De vlag-oefeningen der meisjes waren heel leuk. De jongens moesten hun onbekende oefeningen uit voeren, welke goed van stapel liepen. Daarna kwamen de heeren met vrije oefeningen, de dames met brug en paard, de adspirantdames eveneens mei vrije oefeningen. De meisjes voerden pyramiden uit die mooi waren. Nu volgde brug en paar o voor de heeren, vrije oefeningen voor de jongens en rek voor de heeren, het werk der heeren was uitstekend. De knotsoefeningen der dames, ook evenals die der adspiranten volgden nu. De dansjes, uitgevoerd door de da mes, waren echter bijzonder mooi. Het peil der oefeningen was over het algemeen genomen goed te noemen wat ook te verwachten is onder leiding van dezen directeur. Het optredqn van het bekende due Barend en Matsje viel, zooals men dat gewoon is, zeer goed in de smaak. ZiJ lieten zich hooren in het stuk „De silve- jen tabaksdoaze” en „Jeloersk”, beide in 2 bedrijven. Ht was reeds 1 uur toen de voorzitter deze geslaagde avond sloot. Jammer is het dat deze nuttige vereeniging ook al onder de crisis te lijden heeft, waardoor het ledenaantal ook wel zal zijn geslon ken. Er volgde in den tijd die er nog over was voor het sluitingsuur, een geani meerd bal. 15 December 1933, Uitslag estafetterijderi] van leden: 1. D. de Vries, O. Waterlander en Jac. Hofstra. 2. Joh. Mintjes, Anema. 3. R. van der Wal, Joh. Kuipers en D. Brandsma. 4. G. de Boer, J. Bangma en M Wijnalda. waarin opgenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Anti-vriesmiddel Radiateurhoezen Verwarmingslampenetc. In voorraad: OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Pingjum UITSLAG HARDRIJDERIJ. 14 December 1933. Hardrijderij van schoolkinderen. Jongens 6 en 7 jaar. 1. D. van der Zee; 2. S. Tijsma en 3. A. Bruinsma. Jongens 8 en 9 jaar: 1. A. Bruinsma; 2- B. Feenstra; 3. H. Postma. Jongens 10 en 11 jaar: 1. H. Brander; 2. D. Wijnalda; 3. L. Posthumus. Jongens 12 jaar en ouder: 1. J. Mulder; 2. T. Osinga; 3. F. Karsten, Meisjes 6 en 7 jaar. 1. G. Boomsma; 2. E. de Jong; 3. H. Sleswerda, Meiisjes 8 en 9 jaar: 1. T. Bergsma; 2. T. Posthumus; 3. M. de Jong. Meisjes 10 en 11 jaar: G. Tijsma; 2. A. van den Berg; 3. M. Vriesema. Meisjes 12 jaar en ouder: 1 Elgersma. [DRAISMAvamVALKEHBURG'S-' |e A. LEVLRTRAATI 16 December 1933. Door de ijsclub „Tjerkwerd” werd he den een jongens hardrijderij gehouden, waarvoor 26 deelnemers zich lieten in schrijven. 1ste cadeau, f 15: B. Hoff te Gaast- meer. 2de cadeau, f9: Joh. de Haas te Zu rich. 3de en 4de cadeau, elk f 2.50: H. Wij- benga te Kubaard en J. Heidsma te 9 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 2. 3. LEEUWARDEN- J E JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1