fluiomoDllisian! Fllooreeii prima BRIL g is HOFSTEDE B GROOTZAND - SNEEK van ouds het aangewezen adres IV. U. V. IVEVFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo s BEHEERSCHING. II 30^2 Jaargang Woensdag 3 Januari 1934 No. 1 ■IIiailHIllHHBÏ •1 Stadsnieuws. Beschermt Uw wagen tegendevorst: Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Uit den Omtrek en 3» e Reel. Makkum Gistermorgen, 31 Dec., brak een be gin van brand uit in de achter-boven- woning van bakker Sminia alhier. Daar de bewoners zelf afwezig waren, had dit begin wel groote gevolgen kunnen hebben. Gelukkig werd het van buiten af opgemerkt en slaagde men er in, door een achterzijdeur het pand binnen te dringen. Door vroegtijdige ingrijping is het gelukt met emmers water de brand te blusschen. Maréchaussee was spoedig ter plaatse, alsook de opper- brandmeester. De gevolgen schijnen echter meer waterschade dan brand schade te hebben aangebracht. De oor zaak der brand zal wel nauwkeurig worden onderzocht. BENOEMING. Tot hoofd der O. L. School te Arum is benoemd onze vroegere stadgenoot, Advërtentiën per.regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterda^nummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. 30 Dec. Hedenmorgen zagen we twee oude welbekende activiteiten op bijzondere wijze ten uitvoer brengen. Ten eerste een baarsvisscherij met netten in de jluiskolk. Nu overal de vaarwaters overdekt zijn met een ijskorst, schijnt het de binnenvisch te benauwd daar on der die korst te worden. De sluiskolk alhier ligt geheel open, en waarschijn lijk zoekt de visch daar naar vrijer be weging en beter lucht. Eenige visscher- lui aan wiens aandacht deze verzameling van visch niet ontging, lieten af en toe een paar netten in de sluis zakken, om ze na korten tijd telkens weer op te ha len, met flinke partijen dikke baars. Zooiets had hier voor dezen nimmer plaats gehad. Het tweede bedrijf was een moderne zandstrooierij, ’t welk hier voorheen steeds met 2 mannen of meer geschied de met kruiwagens met zand door de plaats rijdende en strooiende. Thans had men een groote hoeveelheid zand op een vrachtauto, welke langzaam door de straten reed. Twee mannen die op de rijdende auto stonden, strooiden het zand over de straten, ’t welk op deze nieuwe wijze flink en vlug in z’n werk ging. EUCEN WINTER LEED HIJ AAN WINTERHANDEN EN WINTERVOETEN „Door mijn beroep moest ik den ge- heelen dag op straat loopen en daardoor gingen de plekken altijd open en begon nen te zweren. Van alles probeerde ik, maar baat vond ik niet, totdat ik met Klooserbalsem begon. Eiken ochtend en avond deed ik die op de plekken. Ze genazen binnen een week prachtig en voor goed. Nu smeer ik als ’t koud wordt van te voren mijn handen en voeten ei ken ochtend met Kloosterbalsem in en heb sedertdien geen last meer van win terhanden en -voeten gehad.” Zoo schrijft ons de heer W. S- te ’s-Gr., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker’s Abdijsiroop kost per pot /an 20 Gr. 60 cent en van 50 Gr. f 1. en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook onge ëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek spit en spierpijn. 29 Dec. Hedenavond werd alhier een propa- ganda-avond gehouden op de boven zaal van Hotel „De Prins”, uitgaande de twee laatste deelen der filmvertoo- ning „Wat wij willen”. Met aandach tige spanning werd alles wat er te hoo- ren en te zien was op deze propaganda- avond door de aanwezigen waargeno men en gewaardeerd, dat bewees na elk nummer der zang-, muziek- en film- vertooning het handgeklap. Na afloop van het programma dat om der tijds wille iets was gewijzigd, dankte de heer v. d. Berg het voorbe reidend Comité en allen die hebben me degewerkt deze avond voor de Blinden- bond mogelijk te maken, waarna Ds. Golterman eveneens met dank aan alle medewerkers deze goed geslaagde en goed bezochte vergadering sloot. De film voor de Nederlandsche Blin- denbond, welke zeer duidelijke afbeel ding gaf, was vervaardigd door Fa- J. Th. A v. d. Wal te Haarlem. Het voor bereidend comité bestond uit .de heeren J. Tichelaar, Ds. GoltermaniDr. Van der Hem, S. S. Hofstra, Ds. J.ansma en Pastoor Verhoeff. Kimswerd In een gehouden bijeenkomst van de vrouwenclub alhier zijn als bestuursle den gekozen E. Brunia-Jenema en J. Dijkstra-Roedema, die te samen met mef. T- Westra, die als penningmeesteresse fungeert, thans de leiding der club op zich zullen nemen. Natuurlijk kan dit cliché ook op an dere wijze worden aangewend, naar het oordeel van de drukwerkbestellers. De Commissie Bolsward-Vooruit stelt deze cliché’s gratis disponibel voor iedei die deze wenscht te gebruiken voor zijn drukwerk. Laat iedere winkelier, fabrikant ol handelaar in Bolsward thans meehelpen reclame voor Bolsward te maken, dooi elk uitgaand stukje drukwerk te laten bedrukken met dit cliché. De Comm. Bolsward Vooruit. KERSTFEEST WOMMELS. Eigenlijk is het heel erg jammer, dat men critiek moet uitoefenen op een Kerstfeest, en als het niet ware om te pogen in de toekomst beter en zuiverder toestanden te verkrijgen, zou onderge- eekende er zich zeker van onthouden. Maar het Kerstfeest, zooals dit thans en vele jaren terug in ons dorp wordt gevierd, is mij en ik durf haast wel be weren ettelijke leden onzer Vrijzinnige Gemeente een doom in het oog. Waar is thans die onbeschrijfelijke, in nige Kerstmissfeer van eertijds, waar die diepe wijding, die men bij vroegere Kerstfeesten onderging, direct reeds bij het binnentreden van het geheel gevul de kerkgebouw? Thans speurt men tevergeefs naar die onzegbare stemming, schijnt voor altijd verloren het plechtige van dit Kerstfeest, voelt men zich koud en onbehagelijk worden als men ’t oog richt op die le dige banken, het kleine groepje men- schen, dat thans nog is opgekomen om Kerstfeest te vieren. Welk een kaal en onwennig feest was weer dit Kerstfeest van 1933. Aan welke reden is deze geringe be langstelling toe te schrijven? Aan wien ligt de schuld? Is het te wijten aan hei z.g. tweede Kerstfeest voor de heele kleinen, dat men noodig of nuttig oor deelde naast het echte, groote te hou den? Zijn daardoor de gemoederen ver bitterd en de stemming bedorven? Waartoe, vraag ik me af, was dit an dere feest naast het eigenlijke noodig? Ook ik ben een tegenstander van kleine of liever al te kleine kinderen bij hef Kerstfeest, maar waarom konden deze kleinen dan niet een uurtje van te voren in de kerk de echte Kerstboom bewon deren en getracteerd worden? Zijn nu werkelijk de Vrijzinnige inge zetenen van. Wommels zoo ongeschikt, dat zij voor geen rede meer vatbaar zijn en moedwillig 't Kerstfeest bederven door heele kleine kinderen mee te ne men? Neen, dat is niet het geval, de kern zit dieper en de ware Kerstmisgeest is door verschillende oorzaken reeds jaren geleden zoek geraakt. Kon men nu nog niet eens een keertje zijn goeden wil toonen om van alles het beste te maken’ Waar is de geest van liefde en verdraag zaamheid, die onafscheidelijk is van het Kerstmisidée, als men ’t reeds oneens is over het al of niet schenken van een kopje chocolade aan de kinderen, wan neer men het een onoverkomelijke hin derpaal acht om Kerstfeest te vieren, als daar een enkel kinderstemmetje even storend Is in de Kerstvertelling? Al deze niet noemenswaardige kleinigheden zou den in der minne worden opgelost, zoó de geest van eigengerechtigheid en on verzettelijkheid, die er thans heerscht, plaats kon maken voor eene van onder linge waardeering en verdraagzaamheid. Deze regels mogen dienen als opwek king en tevens als beroep op Wommels’ Vrijzinnige gemeente om voor het wel slagen van het Kerstfeest in de toekomst zijn beste krachten te willen geven, zoo- dat er een kinderfeest gevierd zal wor den, dat tevens is één mooi Kerstfeest in den waren zin van het woord. W. T. H. Wommels, 27 Dec. 1933. yerschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. In opdracht van de Commissie Bols ward-Vooruit is door den heer Taco van der Meer een ontwerp gemaakt van een teekening, welke moet dienen als recla me voor onze stad Bolsward. Naar dit ontwerp zijp thans cliché’s vervaardigd. In de in dit nummer voor tkomende advertentie drukken wij dit cliché af- Deze cliché’s kunnen door de Bols- wardsche zakenmenschen benut worden om op hun drukwerk te worden afge drukt. Alle drukkerijen in Bolsward zijn in ’t bezit van een dergelijk cliché. Dit cliché leent zich, zooals het voor beeld in de advertentie aantoont, zeer goed om op de enveloppen te worden afgedrukt, zonder dat daardoor de prijs wordt verhoogd. f Nu ons Kantongerechtsgebouw aan zijn bestemming is onttrokken, mocht men verwachten dat de Rijksgebouwen- dienst aan dit gebouw wel spoedig weer een andere bestemming zou geven. Van zeer bevoegde zijde werd ons reeds Zaterdag medegedeeld dat de kantoren der belastingen enz., thans ondergebracht in het spaarbankgebouw, naar het voormalig kantongerecht zul len worden overgebracht, waarschijnlijk met ingang van Mei a.s. In welken vorm de verschillende at- deelingen zullen worden ondergebracht is nog niet te zeggen. De Rijksgebou- wendienst zal dezer dagen wel eens een bezoek aan Bolsward brengen. de heer j. Kroon, thans onderwijzer te Tzum. van de Nederlandsche Blindenbond, met medewerking van de Zang vei eeniging „Gode zij d’ Eer”, directeur Bi. de Vries Jnr. Mevr. A. Tichelaar-Kramer, sopraan. Mej. F. Kalverboer, pianooege’eiding. Mevr. S. C. Golterman-van Dijk, pia niste. De heer Joh. van den Berg, spreker- Declamator en Bondspropagandist. Ds. Golterman opent de vergadering als plaatsvervanger van de Com té- Voorzitter, de heer Tichelaar. Direct na het kort openingswoord brengt boven genoemde zangvereeniging ’n drietal zangnummers ten gehoore, welke zeer verdienstelijk werden gezongen Daar na volgde een Sepiet, of zevenstemmig muziekstuk van Beetnovcn, Je piano uitgevoerd door Mevr. Golterman en Mej. Kalverboer. Deze uitvoering werd na de beëindiging ook met handgeklap beantwoord. Hierna kwam de blinde Bonds-Pro- pagandist, de heer Joh. v. d. Berg aan het woord en declameerde gedichten van Adama van Scheltema. ’n Viertal nummers werden ten gehoore gebracht. Ie. Die zich zelf iéts te zeggen heeft; 2e. Moed. 3e De sterren. 4e. De Dijk. Aan de uitspraak der woorden was het duidelijk merkbaar, dat v. d. Berg den ernst voelde, in deze gedichten opgeslo ten en wij als toehoorders waren ver steld over het kennen en kunnen van een blinde man. Maar nog meer zou dj verwondering opgewekt worden bij het afdraaien van de twee eerste deelen van de film: „Wat wij willen”. Hierin werd vertoond het leven en het werk der blin den in de Alexanderstichting te Huis ter Heide, in het blinden-instituut te Bus- sum, in de gemeentelijke werkinrichting voor blinden te Amsterdam enz. De me delijdende gevoelens der aanwezigen tegenover al die ongelukkige menschen werden niet onderdrukt, doch kv ainep hoorbaar tot uiting. Als men echter het werk, de opgewekte houding en de op geruimde gezichten van al die bl'nden gadesloeg, zou men haast kunnen mee- nen, dat deze ongelukkigen zelf niet bp seffen wat ze missen. In de kring, in de omgeving, wat wij hier maar zullen noemen der blinden maatschappij, ginp alles zoo regelmatig, zoo volkomen nauwkeurig en werd alles zoo correct uitgevoerd en afgewerkt, evenals in de bedrijven in de groote maatschappij waar men zich van het gezicht kan be- Gaast Evenals vorige jaren hebben wij met de schoolkinderen weer het Kerstfeest gevierd. Het Nëd. Herv. kerkgebouw was weer geheel bezet, daar met de ouders ook vele belangstellenden aanwezig waren. Ds. Spijkerboer leidde het feest en vertelde de Kerstgeschiedenis. De on derwijzers Osinga en Bruggenkamp ver telden een verhaal, dat ook in verband met het Kerstfeest was gekozen. Een en ander werd afgewisseld met zang door de kinderen en gemeenschap pelijk gezang. Verscheidene keeren werden de kinde- schrijf en leesmethodes, muziek en an der onderwijs, kortom alles wat men in het gewone maatschappelijk leven aan treft, werd hier door blinden uitgevoerd op een wijze, alsof het hen niet deerde dat ze blind waren. Na deze eerste twee filmacten hield de heer Van der Berg een rede waarin hij mededeelde, dat er in Nederland ruim 4000 blinden waren, doch wat in vergelijking bij andere landen, geen groot aantal was naar verhouding van het zielenaantal. Er zijn in ons land 100.000 invaliden, allen als onvolwaar- digen geteekend. Wij willen door onze propaganda opkomen voor onzen blin denbond en aantoonen dat ook wij be schikken over gaven en capaciteiten waardoor ook wij een plaats willen in nemen aan de maatschappelijke disch. Er is een tragische tegenstelling tus schen blinde en anderen menschen, doch de tijd is voorbij, dat de blinden zijn lastposten der maatschappij. Vroeger zat de blinde aan de kant van den weg, wachtende op een aalmoes. Hij mocht leven, maar ook sterven. De blinden zijn echter menschen die hunne oogen naar binnen hebben gericht. Wij mogen van ons zelf getuigen dat wij de over geschoten brokken verzamelen, en onze zintuigen die wij hebben, dubbel te werk stellen. Wij hebben een zware strijd te voeren, ook voor ons bestaan. Leerplichwet bestaat voor ons niet. Toch strijden wij voor goed onderwijs. Invaliditeitswet bestaat voor ons niet. De blinde is nog altijd aangewezen op liefdadigheid. Steun dus de blinden. Lieve vrienden, als U iets gevoelt voor het lot der blinden, dan noodig ik u hedenavond uit, lid te worden van on zen Blindenbond. Gij die uw gezicht nog hebt, wees dankbaar en heb mede lijden met de blinden. Ik hoop dat u in staat en bereid zult zijn, toe te tre den als lid van onzen Blindenbond. Vraag niet van wat naam of Kerk, maar van wat geest wij zijn. Op deze rede, die met gloed werd uitgesproken volgde eerst een pauze. Na de pauze trad Mevr. Tichelaar- Kramer op het podium en zong onder piano-begeleiding van Mej. Kalverboer de volgende 3 liederen „Herkenning” van Carl Löwe, „laren” van Fr. Abt en „Des Winters als het reghent" (oud Hollandsch lied. Daarna volgden nog IAvan-VM-KEUBURC/S-- s iLEVERTRAATI „Ja, ik ben nu eenmaal van opvlie genden aard, je moet het me maar niet kwalijk nemen,” is het stereotype ant woord van menschen, welke in een on- beheerscht oogenblik en dikwijls volko men onredelijk een of anderen beleedi- genden uitval tegen anderen hebben gedaan. Laten we dadelijk voorstellen dat deze lichtgeraakte, spoedig booze en gemak- kelijk leelijke woorden hanteerende men schen lang niet tot de kwaadsten behoo- ren. Ze brengen een gevoelsreactie over y in woorden, en verlossen zich zelf daar- Anti-vriesmiddel Radiateurhoezen Verwarmingslampenetc. In voorraad: mede dikwijls van een innerlijken last. Zij denken niet na bij wat ze zeggen, doen dat in sommige gevallen pas ei na. In andere gevallen denken ze in ’t ge heel niet erover na. In het eerste geval •komen ze meestal uit zich zelf met een verontschuldiging aandragen, in het laatste zijn ze geneigd deze te geven als 1 het slachtoffer van hun driftbui iets 'daarover zegt. Beheersching is iets heel moeilijks. Het is een te weinig beoefende eigenschap. Menschen die zich zelf in alle omstandig heden weten te beheerschen, zullen zel den door hun woorden kwaad stichten. Men moet echter niet tot een ander uiterste vervallen en zelfs voor de meest ernstige ingrijpende dingen ongevoelig, ongesdiokt blijven. Deze ongeschokt- heid ton dikwijls nog prikkelender wer ken, an een in drift uitgestooten woord. Beleersching is noodzakelijk om met '4 andee menschen te kunnen verkeeren. Een oogenblik van niet-beheersching kan som8*'i67t de meest ernstige gevol gen aanleiding ^sven. Er bestaan men schen, die er op uit zijn, iemands be- i heersching tot het uiterste te prikkelen, dié een boos woord, een beleediging j willen uitlokken om hierdoor fel te kun nen treffen. Zooiets noemt men met een vreemd woord provoceeren. Een be- heerscht mensch zal tot evenwichtige daden komen, die de gemeenschap slechts ten goede zullen komen. Hij is over het algemeen een goede kameraad, I een graag geziene gast. De wereld gaat op het oogenblik mank aan onbeheerschte daden, in het groote en in het kleine. Beheersching is een karaktertrek van ons volk. Daarom leven we in ons landje over het alge- meen vrij rustig en gelukkig. Onbe heerschte daden worden hier onvoor waardelijk afgekeurd, vooral als ze daarbij het stempel dragen van import. Een zdfteheerscht volk zal het gemak kelijk hebben, maar het moet dan ook uit zelfbeheerschte menschen bestaan. Laten we trachten de groote kunst van zelfbeheersching machtig te worden, tot heil van anderen, tot heil van ons zelf. RAAD WONSERADEEL. 28 December 1933. De Raad kwam hedenmiddag in spoed- eischende vergadering bijeen. Afwezig waren de leden Ypeij, Tiche laar (Makkum) en Terpstra. B. en W. hadden aan den Raad voor gesteld nu het gemiddeld aantal leerlin gen der o. 1. school te Pingjum, dat na den laatsten teldatum op 16 December bekend was geworden, over 1933, slechts 70 bedraagt en dus blijft beneden het minimum van 73, dat krachtens de in 1929 weer in werking getreden leerlin- genschaal, zooals die in 1923 werd uit gevoerd, voor de aanwezigheid van 3 leerkrachten is gesteld, aan den onder wijzer H. Papa met ingang'van 1 Janu ari 1934 wegens opheffing zijner betrek king eervol ontslag als zoodanig te ver- leenen. Zijn jaarwedde zal na 1 Januari 1934 n.l. niet meer door Ijgft Rijk worden vergoed, waarom B. en W. mede met het oog op de geldelijke gevolgen, welke bij toepassing van het stelsel van bo ventallige leerkrachten uit art. 100 der L. O. wet 1920 voortvloeien, hun gemeld voorstel doen. Dit wordt zonder hoofdelijke stem ming door den Raad aanvaard. B. en W. schrijven verder aan den f^iënen.”” Gewoon**’ grof handenarbeid, Raad, dat zij voornemens zijn, maatre-[ gelen te nemen, die er toe leiden, dat het onderwijs aan de o. 1. school te Corn- werd, die is opgeheven, op 15 Januari 1934 wordt gestaakt. Zij hebben den datum van het ontslag aan het Hoofd der School te Kornwerderzand, den heer S. Mook, ook op 15 Januari 1934 be paald. Het onderwijs aan deze school, die ook werd opgeheven, zal op dien dag echter nog niet gestaakt kunnen wor den, omdat tegen het besluit van Ged. Staten tot goedkeuring dier opheffing bij de Kroon beroep is aangeteekend en er dus nog geruimen tijd kan verstrijken voor en aleer in hoogste instantie om trent het lot dezer school is beslist. Daar de heer Van der Weide toch op wachtgeld zal moeten worden gesteld, dragen B. en W. in overeenstemming met den Inspecteur van het L. O. ter be noeming in de ontstaande vacature van hoofd der o. 1. school te Kornwerder zand voor den heer J. L. van der Heide te Cornwerd, die met algemeene stem men als zoodanig wordt benoemd. De Minister van Economische Zaken heeft alsnog enkele opmerkingen ge maakt inzake de in een der vorige ver gaderingen opnieuw vastgestelde veror dening tot afwijking van bepalingen der winkelsluitingswet, opmerkingen van formeelen aard waaraan B. en W. voor stellen tegemoet te komen. Aldus beslo ten. Tenslotte verleent de Raad B. en W. machtiging om eventueel te procedeeren inzake de kwestie van vergoeding der schade, berokkend aan de gemeente we gens aanvaring van de brug te Hichtum. Hierna wordt deze laatste vergadering in 1933 door den Voorzitter gesloten. - LEEUWARDEN- 1 Ir «nn nnimn DDII Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 •Buiten de provincie 12.-; inning 15 ct. .'Voor het Buitenland f?.- per jaar. .Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1