Auiomobilisien! Brillen on voorschrift van H.H. OOGARTSEN worden onder garantie afgeleverd III. V. O. IVERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo A. M. SUSTRING Uit den Omtrek Ballast over boord. Beschermt Uw wagen tegen de vorst: Stadsnieuws. VOETBAL. Woensdag 10 Januari 1934 30—e Jaargang No. 3 Telefoon No. 12 Ferwoude Oosterlittens Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD en A EEN WINKELIER. Witmarsum Makkum Tjerkwerd 1 L- LEEUWARDEN- 1 Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE OMZETBELASTING. Daar de omzetbelasting thans in wer king is getreden, was het misschien we! een ding van belang, om voor een be- BAZAR. De bazar voor het Groene Kruis zal VERHURING BOUWLAND. 6 Januari 1934. Door Kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente alhier, werden aan ingezetenen van ons dorp 58 perceelen bouwland in huur aangeboden tegen een jaarlijksche huurprijs van f3.50 per jaar. Ondanks deze uiterst billijke vergoeding kon nochtans voor 8 perceelen geen huurdeï worden gevonden. In de jaren 1914 tot 1920 werden de zelfde perceelen voor f5 A f 10 verhuurd en was het aantal belanghebbenden aan merkelijk grooter dan nu. R. EIZEMA. Bolsward, 9 Januari 1934. PRAISItlA-vAN-VMKENBURG'S' Ie 4 ••iLEVOTRAATI INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. GESLAAGD. Geslaagd te Leeuwarden voor ’t exa men Engelsche Handelscorrespondentie onze plaatsgenoot J. Postema, leerling van den heer J. J. Bade te Sneek. paald bedrag kaarten beschikbaar te stellen voor de winkeliers, om deze in hun winkel te hangen met het opschrift: dat voor elke 25 cent 1 cent omzetbe lasting moet worden betaald. Men kan het natuurlijk ook iets anders inkleeden, het is alleen maar de bedoe ling om het publiek aan de omzetbelas ting te herinneren. Ligt dit misschien ook op den weg van „Handel en Nijverheid” of van de Commissie „Bolsward Vooruit”? U, mijnheer de redacteur dank voor de plaatsruimte. worden gehouden op 7, 8 en 0 Febr. in de Doele. Er werden reeds mooie cadeaux ont vangen, w.o. eenige fraaie spreien. Aan de bazar wordt tevens een verloting ver bonden. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met den verkoop dei loten f 0.25. De Commissie wekt ieder op iets te vervaardigen voor dit goede doel. 7 Januari 1934. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Pope Visser, dienst plichtige der lichting 1927 wonende te Pingjum, uitstel van opkomst voor her halingsoefeningen verleend tot 18 Fe bruari 1935. Dinsdags en Donderdags heeft de oogarts P. A. TEN THIJE van 9 tot elf uur Zitting in St. Anthonius Ziekenhuis Depot ZEISS PUNCTAL GLAZEN GROOTZAND SNEEK Gediplomeerd Opticien Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt beleefd op name van onderstaand. Bij voorbaat dank. De laatste maanden is er in de omge ving Hengstepad-Jongemastraat een zeer hinderlijke radiostoring, zoodat dan goe de radio-ontvangst absoluut onmogelijk is. Deze storing wordt vermoedelijk ver oorzaakt door een electrische motof, welke bij tusschenpoozen 3, 4 a 5 mi nuten in gebruik wordt gesteld. Gisteren, Maandag 8 Januari, was dit bijv, van 17-43 tot 17.47, van 17.54 tot 17.57, van 17.58 tot 18.02, van 18.07 tot 18.10, van 18.12 tot 18.17 uur volgens aan mij verstrekte gegevens. Misschien is het mogelijk door het na gaan van genoemde tijden de storing te ontdekken en zoo mogelijk op te hef fen. Januari 1934. In de afgeloopen week is hier een ge weldige hoeveelheid paling gevangen. Met de intrede van de dooi liet het ijs aan de kanten op enkele plaatsen eenige centimeters los. Toevallig ontdekte iemand, dat zich hiervoor paling had verzameld. Dit was weldra in de omtrek bekend en een wa re jacht werd er begonnen. Met bijl en schop gewapend, maakte men de ope- ningen aan den kant grooter en zoo kon men met de handen de paling onder het ijs vandaan halen. Het was natuurlijk een koud werkje, en de handen van de „palingvisschers” waren dan ook heele- maai opgezwollen en open door het kou de water. Hun moeite werd evenwel ruimschoots beloond, daar sommigen in één dag bij de 100 pond paling hebben gevangen. Zelfs ’s nachts was men met lantaarns bezig om de kronkelende wa terbewoners uit hun nat element te ha len. Vandaag is er één paling van pl.m. 2/2 pond gevangen. De oorzaak dat hier zooveel paling was, moet worden gezocht in het feit, dat met de dooi het sneeuwwater te scherp was voor de waterbewoners. Voor de dorpsbewoners was het ech ter een mooi buitenkansje. Welsrljp SCHUUR MET VEESTALLING AFGEBRAND. 2 Januari 1934. Gisteren brak door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uit in de schuur van den heer A. van der Veer alhier. Het brandende perceel in de kom van ons dorp gelegen, bracht groot gevaar mee voor de naaste omgeving. Met bekwamen spoed werd de motor- brandspuit uit Franeke*ontboden, die in een minimum van tijd ter plaatse was. Men mocht er gelukkig in slagen hei vuur tot het brandende perceel te be perken. Schuur en veestalling brandden geheel uit. Een en ander was verzekerd bij de „Onderlinge” te Achlum. Hitzum ONTSPANNINGSLOKAAL VOOR WERKLOOZEN. 4 Januari 1934. Een van de belangrijkste vraagstukken van dezen tijd is voorzeker wel het vraagstuk der werkloosheid. In alle» landen heeft men er tegen woordig mee te kampen en besteden de regeeringen millioenen en millioenen guldens om de nood der vele crisisslacht offers eenigszins te lenigen. Vooral in de klei-landbouwstreek is het aantal werkloozen groot en is de nood in vele gezinnen hoog gestegen. Om eenigszins hieraan tegemoet te komen en om het leed van het gedwon gen nietsdoen wat te verzachten, heeft men ook in ons dorp, evenals in vele an dere plaatsen, gemeend iets te moeten doen. Door Chr. 4 Januari 1934. Hedenavond vergaderde op de boven zaal van Sj. Zwaagstra het Ned. Bijbel genootschap afd. Bolsward, Tjerkwerd en Dedgum. De Voorzitter, de heer Ebens van Bols ward, opende de vergadering door te laten zingen van Ps. 25 7 en ging daar na voor in gebed. Hierna kreeg mevrouw Feddema- Hoogland het woord, die als spreekster voor dezen avond was overgekomen met als onderwerp: „FryslSn en de Bibel”. Spreekster legde er de nadruk op, dat naar haar inziens, de Bijbel meer in het Friesch gedrukt werd, er grooter belang stelling onde de Friezen kwam en dat zij door die belangstelling nog wel eens ge trokken konden worden door Gods AVoord. Nadat de verslagen van Secretaris en Penningmeester waren behandeld, gfng men tot Bestuursverkiezing over. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer S. Bakker, werd ge kozen de heer D. de Jong te Dedgum. Verder las spreekster nog eenige Psalmen en Gezangen in het Friesch voor, waarna zij met dankgebed sloot. 5 Nieuwe leden traden dien avond toe. t Ze wandelden met hun vieren (een stelletje opgeschoten jongelui) op het .Oordje. Het gesprek liep nog over de Oudejaarsheerlijkheden, als sneeuwbal len, marsepain enz. Geen wonder dat deze cullinaire ge dachte verlangens in hun opwekte naar die onvolprezen zoetigheid. In een derge lijke situatie is de mensch en vooral de jongere, vatbaar voor de bekoring. Ook In dit geval kwam plots de herinnering bij een der jongens boven, dat aan hel Oordje de fabriek staat van de fa. Bak ker, een firma die bovengenoemde zoe tigheid fabriceert. Vol verwachting klopte hun hart. Na derbij gekomen, werd door een raampje een smachtende blik naar binnen ge worpen en het noodlot wil dat juist bij dat raampje een bak met „spijs” staat en wat voor een spijs, de fijnste zoetig heid die een jongenshart kan begeeren. De bekoring wordt sterker en sterker, een hand strekt zich uit en door een ger broken raampje keert die hand terug, beladen met die heerlijkheid. ’t Spreekt haast vanzelf, dat ook de andere handen dezelfde reis maakten en vier snoeplustige jongensmonden zich vergastten aan deze kostelijke „spijs”. De politie, die een dergelijke zoete in val niet kan toelaten, zorgde voor een minder prozaisch slot van dit snoepreis- 4 Januari 1934. De afd. .Makkum” van den Centralen Bond van Transportarbeiders hield he denavond een vergadering in de Teeken- school. Bij afwezigheid en wegens bedanken van den voorzitter den heer E. van der Molen, werd de vergadering geopend en geleid door den penningmeester den heer C. Bakker. Het volgende werd daarna behandeld. Punt 1. Bestuursverkiezing. Bij accla matie worden gekozen de heeren J. Fa ber tot voorzitter en H. van der Meer tot 2de secretaris. Punt 2. Voorlezing van een lijst van vakgroepen welke kunnen worden opge nomen als leden van den Transportar- beidersbond. Punt 3. Het jeugdprogramma werd zonder uitgewerkt plan voor kennisge ving aangenomen. Punt 4. Bespreking verlaging van contributie voor werklooze leden. Elke aanvraag daartoe wordt door het Hoofd bestuur afzonderlijk behandeld. Punt 5. Voor de boekjes „Waar blij ven de millioenen van het N. V. V.” werden geen koopers gevonden. Eenige exemplaren zullen nu ter lezing onder de leden circuleeren. Punt 6. Voorlezing van een uitvoe rig schrijven van het Hoofdbestuur, be treffende een nieuwe regeling door den Rijksdienst ingevoerd, waarin een bepa ling is opgenomen, dat werkloozen in 1934 geen kasuitkeering kunnen krijgen, tenzij ze na de laatste uitkeering waar mede ze waren uitgetrokken, eerst op nieuw 18 werkdagen in loondienst zijn geweest. Zij die in 1933 drie achtereen volgende jaren zijn uitgetrokken, moe ten eerst weer 36 werkdagen in loon dienst zijn geweest, alvorens ze aan spraak op werkloozenuitkeering kunnen maken. Arbeid in werkverschaffingen is bij deze bepaling niet geldig. De agenda was hiermede afgewerkt Er waren 26 personen aanwezig. De nieuw gekozen bestuurders werden dank gezegd voor hun genomen besluit, ter wijl de vergadering verder met dank aan de aanwezigen voor de opkomst werd gesloten door bovengenoemden leider. de afdeelingen van den Ned. Landarbeidersbond en van den Ned. Landarbeidersbond alhier is daarom besloten een ontspanningslokaal voor werkloozen te openen op Woensdag 10 Januari a.s. De opening zal plaats hebben dooi Ds. Bogers en Ds. de Boer van Achlum. Het lokaal der oude Chr. School is door heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente voor dit doel gratis beschik baar gesteld. Men beoogt door het ver strekken van geschikte lectuur en diver se spellen, zooals dammen, sjoelen, enz. de werklooze menschen in de gele genheid te stellen hun tijd in een ver warmd vertrek en op aangename en nuttige wilze door te brengen. Alle werkloozen en andere belang stellenden zijn hartelijk welkom. Zij, die voor dit doel iets beschikbaar willen stellen, zooals tabak of theg, zullen daar het comité groot genoegen mee doen. Moge de Instelling aan het beoogde doel beantwoorden. Anti-vriesmiddel Radiateurhoezen Verwarmingslampen etc. In voorraad: jaar zijn van soberen óók van stoere werk- ledere burger zal zich veel opofferingen moeten getroosten; en voot weelde zal er in weinig gezinnen plaats zijn. 1933 heeft ons vele crisismaatregelen bezorgd, die nog vele jaren lang op ons volk zullen drukken. Nieuwe en verhoog de belastingen zullen het uiterste van ons vergen. Dit alles is gelukkig niet plotseling gekomen, wij hebben het maanden ge leden zien aankomen, wij hebben ons ei op kunnen voorbereiden. Zoowel in de particuliere bedrijven als bij de gemeente- en rijksdiensten zijn de salarissen naar beneden gegaan, omdat het anders niet mogelijk was evenwicht te brengen tusschen inkomsten en uitga ven. Evenwicht: dót is het, wat in 1934 verkregen moet worden, en juist dit evenwicht was het, hetgeen ons in al de voorafgaande jaren ontbroken heeft. Ons leven is verzwaard geweest mei noodeloozen ballast, die ons in tijden van voorspoed, welke echter slechts een schijn-voorspoed was, niet is opgeval len. Hetgeen zich „In de jaren van voor spoed” heeft afgespeeld, is niet veel an ders geweest dan een papieren voor spoed, een schittering van glazen loover- tjes, beschenen door het licht van een al te gemakkelijk optimisme. In die jaren heeft men behoeften ge suggereerd, die er niet waren, heeft men de wereld dronken gevoerd met steeds nieuwlei „noodzakelijke” artikelen. Nog nimmer tevoren had men zoo weinig tijd als in die jaren, ofschoon men machines uitvond, welke het werk in een ©ogen blik verrichten. „Noodig hebben”, is een uiterst rek baar begrip! Ieder mensch afzonderlijk heeft een andere opvatting hierover. De meest soberen onder de aardsche ster velingen zullen wellicht zeggen, dat men met water en brood in het leven kan blij ven, dat men beenen heeft om te loopen en automobiel, noch vliegmachine noo dig heeft om gelukkig te zijn. Maar de moderne samenleving kan niet zonder snelverkeer. Het uitvallen van de telefoon in het verkeer beschouwt men als een geweldi ge financieele ramp, het enkele uren over tijd zijn van een of ander snelver- voermiddel kan soms duizenden guldens aan verlies beteekenen. Zoo is het in de tegenwoordige sa menstelling gesteld. Zijn wij dan voorstanders van den oer tijd? Geenszins. Met vreugde en voldoe ning maken wij gebruik van in ons oog nuttig schijnende uitvindingen van derf modernen tijd. Ons hart klopte van verrukking, toen wij enkele dagen geleden door de radio getuige waren van het vertrek van het vliegtuig de „Pelikaan” uit Tjililitan en vier dagen later door datzelfde radiotoe- Het nieuwe schip 1934 heeft koers gezet naar het doel 1935. Een reis van 365 dagen is begonnen, waarvan elke nieuwe dag zijn eigen moeilijkheden, die zeker niet gering zullen zijn, met zich mee zal brengen. Het schip 1934, waarmee wij thans de onbekende wateren gaan bevaren, is heel wat eenvoudiger toegerust dan zijn voorgangers. Al het overbodige, waar mee de luxueuze voorgangers waren opgesierd, heeft men thans achterwege gelaten. Slechts met het hoognoodige gaan wij verder. 1934 zal een eenvoud, maar zaamheid. C. A. B. H-H. Z. C. H 1:3. Na een lange pauze, veroorzaakt door de vorst, was het Zondag nog wel geen ideaal voetbalweer, maar toch verkeerde het veld in dusdanige conditie dat er ge speeld kon worden. Ons 2de elftal speel de tegen Harlingen II Voor de rust speelt C. A. B. met den wind mee en laten we het direct maar constateeren, ze heeft van dit voordeel niet genoeg geprofiteerd. Wanneer de bal een enkele keer goed wordt opgebracht, mist de voorhoede een goed schutter. Er wordt te lang getreuzeld en vooral dé linksbuiten die in de eerste helft nog heel wat werk verzetten moest, had het spel meer moeten verdeelen, dit schept o.i. veel meer kansen. In de tweede plaats wordt af liever werd er deze keer maar lukraak ge schopt zonder eenig verband. Een uit zondering maakten de beide backs, die heel wat op te ruimen kregen en dit ook verdienstelijk verricht hebben. De mid- denlinie was er dan ook totaal uit. Ten slotte de keeper, hoewel enkele keeren Zeer goed, had 2 van de gemaakte goals gemakkelijk kunnen houden. Gelukkig, dat het spel der Harlingers niet veel beter was. Ook hier slechte schutters, maar een klemvaste keeper. Naar we vernemen, komt Zondag Rood Geel bij C. A. B. op bezoek. Dat kan een spannende wedstrijd worden en we zien met belangstelling het werk van de nieuw opgestelde voorhoede tegemoet. stel de gelukkige landing op Schiphol kunnen volgen. We zijn vereerders van de snelheid geworden. Wij juichen het toe, dat iedereen op de wereld op éénzelfde oogenblik kan weten wat er op die we reld gebeurt. Deze gewaarwording kenden onze voorouders niet. Zijn wij door dit alles ook werkelijk „helder” geworden? Is de wereld thans beter georganiseerd dan toen men nog maanden noodig had om elkaar te bereiken? Neen! Want aan de wereldorganisatie ontbreekt nog vrijwel alles. Tegen woordig probeert men het door eerst de landen zelf te organiseeren. Men is wel wat laat tot dit besef gekomen- Hoe zou men tot een goede organisatie kunnen geraken als de onderdeden daarvan niet kloppen? Een gezond internationalisme is slechts mogelijk bij een gezond nationalisme. Een gezond nationalisme wil echter geenszins zeggen, dat men zich van de wereld afzondert, zich van de overige wereld niets aantrekt. In de eerste plaats zijn wij vaderlanders, maar in de twee de, niet mindere, plaat», zijn wij we reldburgers. Een gezonde wereld is alleen denk baar met gezonde, niet in zich zelf ver deelde landen. Wij hebben in het begin van dit artikel gesproken over het sug- gereeren van behoeften. Men heeft ook de behoefte gesuggereerd van een me dezeggenschap, welke echter de verant woordelijkheid daarvan niet kon dragen. Iedereen wil verstand van alles heb ben, iedereen wil over alles en iedereen wat te zeggen hebben. Het is een van de uitwassen van hef intellectialisme, dat er teveel gesproken, te veel geconfereerd, te weinig gedaan wordt. De daad komt in het gedrang van den stortvloed van woorden, welke ovet de menschheid wordt losgelaten. Dit alles is niet meer dan overbodige ballast. Woorden kunnen het leven niet vul len. Het bestuur van land en gemeente heeft zich langen tijd gekenmerkt door praten, door onverantwoordelijke be sluiten, door het leegpompen van de overheidskassen. Dat is nu afgeloopen. Er wordt weei zuinig geregeerd, zuinig geleefd, of schoon naar onze meening bij de leiding van staat en gemeente nog te veel poli tieke in plaats van zakelijke overwegin gen golden en er ook in dezen tijd aan sommige functionarissen salarissen wer den betaald, die in geen enkele redelijke verhoudig tot hun capaciteiten staan. Veel ballast is er reeds overboord, maar ook in 1934 zal er nog moeten volgen, willen wij tenminste een gezon de, nationale samenleving hebben, waar niet elk oogenblik ons de vrees komt overvallen voor een ineenstorting van ’t geldwezen, zooals in alle andere landen. 1934 behoeven wij niet somber in te gaan. De crisis is reeds het vorige jaai tot stilstand gebracht, hetgeen natuur lijk volstrekt niet zeggen wil, dat wij dadelijk nu een opwaartsche beweging zullen beleven. Neen, voorloopig zullen wij ons met den grootsten eenvoud moe ten tevreden stellen, maar... een een voud, die zekerheid waarborgt. Van het overtollige ontdaan kunnen wij welgemoed de toekomst tegemoet gaan. "rijf DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1