DE WERKENDE VROUW. Aulomobilisien! Hoor een prima BRIL UI. V. U. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo HOFSTEDE Woensdag 17 Januari 1934 No. 5 3Qgl£ Jaargang tegen de vorst: Stadsnieuws. Beschermt Uw wagen Uit den Omtrek Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 31 be- (Recl.) Hitzum Exmorra Een viertal Nijland Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. Aangesloten aan het Rijks telefoon kantoor alhier Ir. S. L. Fokkema onder no. 110 en Bloemenmagazijn H. de Bruin Jongemastraat 20, onder no 129. Kimswerd Ds. J. A. Swart, Ned. Herv. predikant alhier neemt 11 Februari afscheid van zijn gemeente en zal 18 Februari zijn intrede doen te Nieuweschans. 13 Januari 1934. Woensdag j.l. had alhier de opening plaats van het gebouw voor werkloozen in de voormalige bijzondere school. Een vrij groot aantal belanghebbenden en belangstellenden was aanwezig. Het openingswoord werd gesproken door Ds. Bogers uit Achlum. Van het gebouw, dat 4 middagen in de week van 2 tot 6 uur geopend is, wordt reeds een druk gebruik gemaakt. Makkum De heer C. H. Rave, marechaussee iv Leeuwarden, wordt als zoodanig overge plaatst naar Makkum en treedt Maan dag 15 Jan. aldaar in dienst. is GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres Witmarsum Gaast Vrijdagavond hield de heer J. Stolten- hof uit Den Haag een lezing over Pales tina, in de Geref. Kerk. Spreker, die zelf een reis naar het Heilige Land had mee gemaakt, wist op onderhoudende wijze ons in gedachten rond te leiden langs vele plaatsen ons welbekend uit de Hei lige Schrift. 't Overweldigend natuurschoon, zoo wel als de primitieve toestanden die nog op vele plaatsen worden gevonden, het een zoowel als het ander werd ons iets van verteld. Tevens liet spreker ons een serie licht beelden zien, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten en er nog toe bij droegen om het gehoorde beter te be grijpen. Wat het doel van dezen avond eigen lijk was? Bij vele zieken, over geheel ons land, is deze heer Stoltenhof wel bekend, daar hij medewerker is van het ziekenblaadje „Licht in Lijden”, dat gratis wordt toe gezonden aan elke zieke die zijn (haar) adres opgeeft. Verder worden kalenders en Chr. lectuur gratis verstrekt. Door ziekenbezoek wordt ook getracht con tact te krijgen en geestelijke bijstand te verleenen. Ook de stoffelijke zijde wordt voorzoover noodig en mogelijk niet ver* geten. Dat een en ander nogal wat gel delijke zorg meebrengt is te begrijpen. Dat was dan ook het doel van deze bijeenkomst, om door een kleine entrée en een collecte een weinig bij te dragen om dit veelomvattende, maar ook veel- eischende werk te kunnen doen voortbe staan. De opkomst van het publiek was al leszins bevredigend en naar wij verne men gaf ook de gehouden collecte alle reden om den heer Stoltenhof bemoedigd voort te doen gaan in dit werk. Ook de aanwezigen hebben genoten van hetgeen er gehoord en gezien is. In de pauze was bovendien nog ge legenheid om allerlei curiositeiten, mee gebracht uit Palestina, te bezichtigen, waarbij de heer Stoltenhof een en ander verklaarde. 15 Januari 1934. Hedenmiddag had op de Exmorraweg een auto-ongeval plaats. In de richting Bolsward reden 2 luxe auto’s, waarvan de achterste blijkbaar probeerde om de ander in te halen. Dit gelukte ook, doch juist op dat oogenblik moest eerst nog een hondenkar passee- ren, die van tegenovergestelde richting kwam. Nu was het hoog tijd, om links uit te halen, om te voorkomen dat de voorste auto niet werd aangereden; dit werd dan ook gedaan, doch meteen maar zooveel, dat het volgend moment deze snelrijder in het weiland, links van den weg vloog. Op weg hierheen werd een hek met paal gewoon omvergereden en ver- 12 Januari 1934. Ten overstaan van notaris D. Feitsma te Bolsward werd finaal verkocht: De burgerhuizinge, bewoond door T. Kolthoren Tj. Wiersma. Kooper is geworden de heer A. Twijn- stra voor nader te noemen lastgever, LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KON ZICH NIET BEWEGEN. „Het kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit weer kwijt zou raken. Alles was mij te veel. Men zei mij dat ik rheumatiek had en daarvan wel nooit meer af zou ko men. Toen werd ik opmerkzaam ge maakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen zes weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan.” Zoo schrijft ons de heer S. SI. te H„ wiens origi- neele brief voor ieder ter inzage ligt. Akkers Kloosterbalsem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram f 1. en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook onge ëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit en pijnlijke spieren. EEN NET STELLETJE. Aan de Gasthuissingel was men Zater dag bezig een boot door het ijs te trek ken. Ter hoogte van het Groene Kruis was het ijs door den afvoer van het ver bruikte badwater veel minder sterk.. Een vijftal jongens die spontaan de behulp zame hand boden bij deze ijstrekkerij werd hiervan de dupe. Onverwacht maakte dit vijftal kennis met het nu juist niet meest hygiënische water van de gracht. Op zijn minst geno men heeft het de desbetreffende moeders een paar schoone kousen gekost. In de boven-Societelt „Ons genoegen” bij Van der Leij alhier werd een serie biljartwedstrijd en een pandoerpartij ge houden met de volgende uitslagen: Biljarten. 1ste prijs: S. de Haas. 2de prijs: W. Anema. 3de prijs: D. F. de Vries Hoogste serie met 39 S. de Haas, hoogste gem. E. Westra met ruim 3. Pandoeren: le prijs S. de Haas; 2de prijs: E. Westra. DE GROENE KRUIS-BAZAR. De toezending van goederen voor deze Bazar gaat nog regelmatig door. Als bijzonderheid mogen we zeker wel vermelden de gift van H. M. de Ko- ningin-Moeder, een sympathieke daal, die door het Bestuur van het Groene Kruis op hoogen prijs wordt gesteld. Verschillende fabrikanten zenden hun bijdragen in. Het zou ons te uitgebreid worden al die cadeaux op te noemen. Ook uit onze stad zelve blijven de inzen dingen regelmatig toevloeien. Wanneer de voorteekenen zich dus niet bedriegen, dan belooft deze bazar die gehouden zal worden in begin Fe bruari voor het Groene Kruis een succes te worden. weer een ander de jongelui tracteerde op een pijp tabak; we gelooven vast en zeker dat de goede stemming die er thans heerschte er zeker niet door zou verminderen. We meenen dat deze zaak het waard is, dat we er ééns de aandacht op ves tigen. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. We hebben hedenmorgen eens een kijkje genomen in het lokaal (de voor malige touwpluizerij in het plantsoen), waar een groot aantal jongere werkloo zen hun tijd doorbrengen met nuttige en practische bezigheid. Speciaal het hout- snij- en figuurzaagwerk wordt hier be oefend en de ons getoonde werkstukken getuigden van veel ambitie voor dezen arbeid. Het lokaal lenigt zich voor dit doel bijzonder goed en de stemming on der de jongeren is er best. Op onze vraag aan de leiders of men kans ziet deze vorm van ontwikkeling voor dit winterseizoen te blijven financieren werd geantwoord dat dit juist het moeilijke probleem is. Het in de vorige maand ge collecteerde geld is gebruikt voor aan koop van de benoodigde materialen, blijft echter de animo voor dit werk in dezelfde mate als thans, dan moet er zeer spoedig nieuw hout worden ge kocht en daarvoor ontbreekt het geld. We meenen daarom goed te doen de fi- nancieele belangstelling va5i Bolswards burgerij voor dit mooie werk wakker te moeten schudden en ’t Bestuur zal ons inziens goed doen te trachten door mid del van donateurs een vaste bijdrage te kweeken. En dan willen we nog op iets anders wijzen. Het was half elf toen we een kijkje hamen, een paar jongeren waren bezig koffie te zetten, tenminste daar was het ongeveer de tijd voor, maar bij inspectie van de koffieketel blijkt deze thee te be vatten; natuurlijk is onze vraag, maar waarom drinken jullie op voormiddag thee? en het antwoord was: omdat we geen koffie meer hebben, menheer. Wé hebben toen onmiddellijk bij ons zelf het plan opgevat, maar dit moest toch niet weer voorkomen en met een beetje goe de wil en een weinig offervaardigheid zullen we aan deze werkloozen hun kopje koffie op den voormiddag kunnen verschaffen. Wanneer dan zoo nu en dan eens een bakker zorgde voor een stukie koek en DE VLEESCHMEELFABRIEK. Blijkens een aankondiging in het pu- bliciteitskastje aan het Stadhuis is bij B. en W. ingekomen een kennisgeving van den heer H. Beekhuis e.a. van het door hen ingestelde beroep bij de Kroon tegen de beslissing van het gemeente bestuur, waarbij aan T. W. de Vries le Leeuwarden vergunning wordt verleend tot het in werking brengen van de kende fabriek aan het Stadsstreng. karakter, die ook na eijn verscheiden op de zijnen blijft werken, bovenal echter hoopte hij dat zij ook uit Hooger bron troost zouden putten. Vervolgens werd nog een woord van waardeering gesproken door den heer 1. Bierma, als voorzitter van den Boeren leenbank en den heer Burggraaf van Lollum als bestuurlsid van de Patroons- vereeniging „Wonseradeel” van timmer lieden, van welke laatste vereen, de overledene voorzitter Het valt niet te ontkennen, dat de po sitie van de vrouw in het maatschappe lijke productie-proces meer en meer wordt teruggedrongen. Dei regeering heeft dezer dagen zelfs besloten om alle overheidsorganen te verplichten om de huwende ambtenares of arbeidster in overheidsdienst ontslag te verleenen. Ook in het particuliere bedrijf worden geleidelijk meer posten, jaren lang door vrouwen of meisjes bezet, aan manned of jongens toegewezen. Op sommige fa brieken geschiedt dat zelfs op grootê schaal, o.a. op enkele chocolade-fabrie- ken. Philips in Eindhoven is dezelfde richting ingegaan. Er worden wel geen meisjes ontslagen zonder bijzondere noodzaak, maar het nieuwe personeel, dat wordt aangenomen, be|staat groo- tendeels uit jongens. We wiilen het niet verhelen dat we een en ander toejuichen. Niet omdat we den werkenden vrouwen haar positie zouden misgunnen, vere van dat! We juichen de vervanging toe, omdat we het alge meen maatschappelijk belang er door gebaat achten. Een principieele beschouwing over het recht der vrouw om zichzelf een toe komst te scheppen door een plaats te ambieeren in het productieproces, is overbodig. Velen zijn overtuigd, dat hel principieel onjuist is, dat de gehuwdè vrouw een werkkring buitenshuis zoekt, maar over het recht in het algemeen van „de” vrouw, dat ze een niet-huis- houdelijken werkkring aanvaardt, be staat in onze dagen vrijwel ge,en ver schil van meening meer. Pitsluitend op practische gronden jui chen we ’t toe, dat de positie der werken de vrouw wordt teruggedrongen. Omdat we aldus tot ’n maatschappelijk meer te verantwoorden verdeeling van den ar beid komen. We praten niet over uitzon deringsgevallen, waarin de vrouw door de omstandigheden gedwongen is om als kostwinster van een gezin op te treden, maar we stellen vast, dat het voor een logische verdeeling van den arbeid noo- dig is om er op te letten, dat de arbeids- functies allereerst toevallen aan degenen wier natuurlijke roeping het is om een gezin te verzorgen, nu of in de toe komst. De baten van den arbeid vallen daardoor meerdere menschen ten goe de en bovendien wordt vermeden, dat het eene gezin dubbel-op krijgt, terwijl in het andere gezin gebrek wordt gele den. Méér, zoo lazen we dezer dagen In een artikel, wij vrouwen hebben toch geen schuld aan de crisis? Neen, dal niet.of, misschien. Toen de oorlog uitbrak, werden in de meeste „beschaafde” landen de mannen onder de wapenen geroepen. Ginds om zich te laten slachten en hier om meer dere lange jaren in militaire onnut te verslijten. De mannen konden dat óók niet helpen. Als gevolg van de oorlogs omstandigheden moest de productie van velerlei, hoog worden opgevoerd. Daar van profiteerden alleen in materieelen zin bedoeld de vrouwen. Vrouwen en meisjes wenden zich aan het vervullen van betrekkingen, welke voordien uit sluitend door mannen en jongens werden bekleed. Toen de demobilisatie kwam, ontstond tevens een economisch en in dustrieel hoogtij. De mannen keerden in hun normale werkkring terug en de vrouwen behoefden nog niet weg, om dat er arbeid genoeg was. Eens echter moesten de normale verhoudingen van productie en consumptie zich herstellen maar de vrouwen hielden hardnekkig vast aan haar verworven posities. Over al moesten ontslagen worden gegeven, maar waar die niet uitsluitend het vrou welijk personeel golden, werden de man nen vaak slachtoffers. Met dezen leden huisgezinnen het werkloozenleed. De vrouwen hebben de crisis niet gemaakt maar een der vele oorzaken van de cri sis is zeker wel de omstandigheid, dat de vrouwen niet tijdig haar plaatsen in het maatschappelijk productieproces aan de mannen hebben overgegeven, toen de conjunctuur dat vereischte. Anti-vriesmiddel Radiateurhoezen Verwarmingslampenetc. In voorraad: OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Arum DRANKBESTRIJDING. 11 Januari 1934. Heden hield de Vereen, tot afsch. van Alcoholh. Dranken haar jaarvergadering in het Dorpshuis, onder leiding van den voorzitter, den heer Joh. van Zandber gen. Na de opening las de seer. mej. A. Sinnema, de notulen voor die onveran derd werden goedgekeurd. Van de ingekomen stukken werden vele voor kennisgeving aangenomen. Er waren een paar bedankjes wegens ver trek en contributieredenen. Voor den heer Y. Wiersma die als leider der J. V. O. optrad, en daarvooi had bedankt, werd de heer Joh. van Zandbergen aangewezen, welke de func tie voor tijdelijk aannam. Uit het jaarverslag van de secretares se bleek, dat het ledental met 2 was teruggeloopen. Verder dat er pl.m. 130 blauwe bloempjes en bijna 100 goede raadgevers waren verkocht. Ook werden er 200 brochures verspreid. De algemeene indruk was, dat: ,,'t Had beter, maar ook slechter kunnen zijn.” De penningmeester de heer B. Elzln- ga, gaf een overzicht der financiën. De totale inkomsten waren f 168.92. De uit gaven f 139.90. In kas op 1 Jan. 1934 f29.02. Ook bracht laatstgenoemde heer verslag uit van de Federatie Vergadering Nu kwam ter sprake het onderwerp „Feestavond”. Besloten werd in ’t laatst van Februari een gezellige feestavond te organiseeren met hulp van eigen krach ten. Tevens als verschil met vorige jaren zal een spreker worden uitgenoodigd om een propagandarede te houden. Na gezamenlijk zingen werd de verga dering, die tamelijk goed was bezocht, gesloten. KONINKLIJKE GIFT. De commissie voor de Groene Kruis- Bazar ontving dezer dagen een gift van f40.van H. M. de Koningin-Moeder Deze gift ging vergezeld van vriendelij ke woorden van waardeering namens Hare Majesteit voor den arbeid van het Groene Kruis hier ter stede. BOLSWARDSCHE BURGERWACHT. De uitslag van de j.l. Zaterdag gehou den schietwedstrijd in het gymnastieklo kaal is als volgt: le prijs: G. F. Tijmstra. 2e prijs: Jan van der Wal. 3e prijs: H. M. Nijk. 4e prijs: H. Elzinga. 5e prijs: G. Pietersma. Aantal deelnemers 23. Prijzen bestonden uit luxe en gebruiks voorwerpen, welwillend hiervoor toege zegd. was geweest en brachten hunne waardeering tot uiting over het werk, van Straatsma in het za kenleven en ook van den persoon die daarachter stond. Ckhikkig du# dat juist ter plaatse een inrijdam was, doch deze werd slechts gedeeltelijk gebruikt, daar maar 2 wie len deze dam even raakten, de andere twee deden het slootwater even hoog opspatten. De chauffeur van de voorste auto be merkte deze zijsprong, stopte onmiddel lijk en met vereende krachten werd de auto, die blijkbaar wepnig beschadigd was, weer uit het weiland op den weg gebracht. Alles was dus nogal goed afgeloopen maar het had weinig gescheeld of de volle-melk-chocolade was veranderd in water-chocolade. We zien volkomen in, dat het een zwaar offer moet zijn voor vele vrouwen om de verworven positie weer prijs ié geven. Ook voor een vrouw moet materi- eele onafhankelijkheid een kostbaar goed wezen. Arbeid van meisjes en vrouwen heeft hier en daar bovendien een gezins- welstand gebracht, welke anders niet bereikbaar zou zijn geweest en boven dien niets onmatigs inhoudt. Waar de vrouw echter mede concurreert op de arbeidsmarkt, leidt dat altijd tot een on juiste, onrechtvaardige en onpractische verdeeling van de arbeidsvoordeelen in de maatschappij. We praten het elkaar na, dat we te rug moeten naar den levensstandaard van vóór den oorlog. Goed, maar dan ook tot de toenmalige arbeidsverhou dingen van mannen en vrouwen. Toen vond men geen vrouwelijk personeel op overheidsbureaux, postkantoren, op han delsondernemingen enz. Vrouwelijke winkelbedienden warejn schaarsch; vrouwelijk koffiehuispersoneel vond men alleen in verdachte zaken. Vóór den oor log waren de loonen lager, was de le venswijze eenvoudiger. Maar toen was de arbeidsverdeeling niet zóó, dat de een dubbel-dik kon krijgen en de ander als een ondersteunde pauper door het leven werd gestompt. Vrouwen hebben als maatschap pelijke regel het rerht, door de man nen te worden onderhouden, maar de mannen hebben het recht op den arbeid en zeker behoort hun logisch voorrang te worden verleend, als er een tekort aan arbeid is. 13 Januari 1934. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Oepke Tichelaar en Jan Zijlstra ingeschreven voor den dienst plicht, lichting 1934, uit de gemeente Wonseradeel, met ingang van 16 Maart 1934 voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht, wegens kostwinnerschap verleend. 13 Januari 1934. Onder buitengewoon gfloote belang stelling had heden Zaterdagmiddag, al hier de teraardebestelling plaats van wijlen den heer P. P. Straatsma in leven timmerman en aannemer te dezer plaat se. De begrafenis had plaats vanuit de Ned. Herv. Kerk waar vooraf door Ds. D. T. Los als leider een kort woord en een gebed werd uitgesproken, waarop het orgel deed hooren: „Het is bestemd in Godes raad.” Onder de stemmige klanken van deze muziek verliet men voorts het kerkge bouw. Een groote stoet van mannen en vrouwen volgde de baar, kransen bedekte de kist. Bij het graf werd het woord gevoerd door Ds. F. H. Bruins van Leeuwarden, oud-predikant dezer gemeente, die voor al wees op de groote vriendschap en het vele goede van vroegere jaren. De oudste zoon, de heer P. Straatsma ,van Heerenveen, dankte namens zijn moeder en de familie voor de groote be langstelling hun man en vader bewezen. Na afloop van deze plechtigheid was eerst het woord aan Ds. Los, die enkele woorden van troost sprak. Hij schetste I X i A Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1