nuiomobiiisten! I IV. 0. d. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo DE DOODSTRAF. tegen de vorst: 1 Beschermt Uw wagen Uit den Omtrek Stadsnieuws. 3(M” Jaargang Woensdag 24 Januari 1934 No. 7 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 1. dezen aan Januari: Y. “Rinia, kooper A Joh. Salverda, koo- Arum Makkum Baard A dve r te n ti n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 2-1. 1-10. VOETBAL. 22 Januari 1934. Zaterdagnamiddag speelde „D. O. S.’* van Harlingen tegen „Westergoo 11” al hier. „Westergoo” bleef baas op eigen terrein met den stand 4-1. It, WIELERSPORTVER. „D. O. S.” We hebben reeds eerder vermeld, dat deze Vereen, door het aanschaffen van een paar home-trainers in het clubge bouw tracht de Bolswardsche renners ook gedurende de wintermaanden lenig en in conditie te houden. Van deze ho me trainers wordt dan ook een regel matig gebruik gemaakt. In Leeuwarden worden op dergelijké home trainers wedstrijden gehouden waaraan, naar we vernemen, binnenkort ook een vijftal renners uit Bolsward zul len deelnemen. LOOP DER BEVOLKING OVER 1933. Bevolking op 31 December 1933 6720 m. en 6480 vr. is 13200 zielen. Vermeer derd door geboorte met 164 m. en 141 vr., door vestiging met 304 m. en 274 vr. In totaal vermeerderd met 468 m. en 415 vr., totaal 883 zielen. Verminderd door overlijden met 77 m. en 61 vr. Door vertrek met 528 m. en 483 vr., in totaal verminderd met 605 m. en 544 vr., 1149 zielen. De vermindering bedraagt derhalve 137 m. en 129 vr., totaal 266 zielen. Bevolking op 31 December 1933, 6583 m. en 651 vr., totaal 12934 zielen. Voltrokken huwelijken 88. Ingeschreven echtscheidingen 3. Le venloos aangegeven 11, n.l. 7 m. en 4 vr. De afd. „M. en C.” zal zeer zeker met aangename herinneringen avond kunnen terug denken. DE SIGARETTENBONS. De nieuwei in werking tredende ta bakswet behelst ook een artikel luiden de: Het bij of in verband met de afleve ring van tabaksfabrikaten in eenigerlei vorm verstrekken van geschenken is ver boden. Dit artikel treft dus in het bijzonder de sigarettenverkoop. Bons voor geschenken mogen niet meer worden bijgepakt. De uiterste datum, waarop nog bonnen en coupons kunnen worden ingewisseld is door de fabrikanten gesteld op 3 Febr. 1934. Na dien datum zijn alle bonnen waar deloos. Het betreft hier: Batco-coupons, Bris tol geldbonnen, Cocktail-coupons, Kla- zim Emin-coupons, Miss Blanche bonnen en Turmac-coupons. Verzamelaars van deze bonnen denk aan de fatale datum van 3 Febr. a.s. Nelle gratis thee worden geschonken. De opbrengst daarvan komt dus in zijn ge heel het Groene Kruis ten goede. Door firma's hier ter stede wordt li monade beschikbaar gesteld. Goederen kunnen ten allen tijde aan het Groene Kruisgebouw worden be zorgd, alsmede 6 Febr. in „De Doele”. land met enkele maanden gevangenis straf zou moeten boeten. Maar noch in Duitschland noch in Rusland, noch waar of ook ter wereld heeft men de menschen kunnen verbete ren of een door hen aangehangen le vensbeschouwing ongedaan maken dooi met den dood te bedreigen. Zekere 'godsdienstige en politieke bewegingen zijn juist groot geworden dank zij de hun volgelingen uit gesproken. De ter dood gebrachten wer den de martelaren. Door misdadigers te straffen tracht men ze te verbeteren, ze opnieuw ge schikt te maken voor de samenleving; ze ervan te weerhouden nogmaals een misdaad te begaan. Afgescheiden van de vraag of deze verbetering met het hui dige strafstelsel wordt bereikt, is bij een doodvonnis deze verbetering ten eenen male onmogelijk. Als we tenslotte een korte samenvat ting van onze opmerkingen over de doodstraf mogen geven, dan deze: Door de eeuwen heen hebben menschen an dere menschen ter dood veroordeeld. Men heeft het altijd, tot op den huidigen dag, heel gewoon gevonden over het le ven van anderen te beschikken, want de doodstraf wórdt in vereweg de meeste landen, welke ze huldigen, met een, zij het soms geringe marteling, voltrokken. Menschen van groote innerlijke be schaving zullen nimmer voorstanders zijn of worden van de doodstraf, omdat zij weten, dat zij er de menschheid niet mee zullen verbeteren. DAMMEN. 19 Januari 1934. De damclub ,,’n Lyts bigjin” hield he den haar jaarlijkschen damwedstrijd, waaraan 38 spelers deelnamen. In de hoofdklasse was de uitslag, daf om den eersten en tweeden prijs nog moeten kampen de heeren S. Visser te Sneek en J. Slesling te Tjerkwerd. De troostprijs viel ten deel aan P. Palsma te Oosterllttens en de premie aan Johs. Hokwerda te Wlrdum. In de 1ste klasse moeten nog om de prijzen kampen de heeren J. Rienstra te Scharnegoutum en R. van der Wal te Bozum. Om den Isten en 2den troostprijs zal nog moeten worden gestreden tusschen de heeren H. Schukken te Jorwerd en M. Visser te Deersum. De prljsen bestonden uit lauwerkran sen en medailles. DE SCHATTEN DER PHARAO’S. Over bovenstaand onderwerp werd gisteravond in de Doele voor de Room- Sche Garde een interessante lezing ge houden door den WelEerw. Pater de Greeve. Het was jammer dat niet meer deren van deze buitengewoon kunstzin nige lezing met lichtbeelden geprofiteerd hebben. De thuisblijvers hebben veel ge mist maakt zich vrij en in plaats van te schie ten geeft hij door naar de rechtbinnen die opnieuw geen fout maakt, en zuiver wordt no. 2 in ’t doel geplaatst. Hard wordt er nu gevochten om de voorsprong, 3 minuten voor rust zet de linksbuiten van H’veen hoog voor, we meenen reeds, dat de bal over alles heen gaat, doch de rechtsbuiten krijgt de bal nog juist op de punt van de schoen, de bal rolt eerst tegen de lat en verdwijnt dan tergend in 't doel. Rust 3-2 voor Heerenveen. Na rust krijgen we een zeer interes sant spel te zien, onze jongens zwoegen dat het een lust is. Heerenveen daaren tegen vecht om de voorsprong te ver- grooten en zich daardoor veilig te stel len, doch alle kansen worden door den H’veen midvoor hopeloos verprutst. Een half uur lang hebben onze achterspelers het dikwijls hard te verantwoorden, doch het terrein wordt steeds gezuiverd, de doorbraken van C. A. B. echter brengen steeds verwarring, zoo langzamerhand beginnen de zenuwen zich bij de H’veen- spelers parten te spelen en op een gege ven moment weet een der achterspelers zich geen raad meer en schopt de bal noodgedwongen tot corner. De links buiten plaatst hoog voor doel, de bal scheert langs de lat, gaat over alles heen en voor de derde maal heeft de kleine man, die geheel vrij staat, succes 3-3. Het wordt er nu met Heerenveen niet beter op, wel breken ze nog verschillen de malen door, doch alles gaat ver over en naast. Nog vier minuten zijn te spelen, de linksbinnen geeft mooi door naar de midvoor, deze naar de rechtsbuiten, een mooie voorzet, en weer weet Heerenveen niets anders te doen dan corner te trap* pen. Weer zweeft de bal mooi voor het doel, opnieuw staat de rechtsbinnen ge heel vrij en heeft slechts voor het in trappen, doch deze kans wordt niet be nut. Met Heerenveen in den aanval komt het einde en heeft C. A. B. Heerenveen een kostbaar puntje cntfutseld en zich zelf definitief in veiligheid gesteld. Schitterend gewerkt, boys, Zondag thuis evenzoo, dan kunnen we weer genieten. Over de spelers niets dan lof, allen speelden een goede partij. Keeper, ach terhoede, en middenlinie voldeden uit stekend. De voorhoede liet dikwijls zeer mooi voetbal zien. De verdere uitslagen zijn: Rood Geel IIC. A. B. II C. A B. III—Akkrum TENTOONSTELLING. Zaterdagavond werd in „Ons Ge bouw” een tentoonstelling gehouden van de werkstukken vervaardigd door de jeugdige werkloozen. Verschillende mooie werkstukjes wa ren er te zien. Over het algemeen ge tuigde het tentoongestelde van een zeer prijzenswaardige werklust. We willen dan ook zeer gaarne onze stadgenooten opwekken deze voor de jongere werkloozen zeer nuttige tijdpas- seering te blijven steunen. Elke gift tot steun is hartelijk wel- köm. Uitslag der finale verkooping op 22 Januari: Perceelen 1, 2, 3 terrein met wonin gen van T. Rinia en "Joh. Adema. Kooper W. Roode voor f 1018 (voorloopig 8 da- 19 Januari 1934. Hedenavond werden we in de gelegen heid gesteld een jubileum-uitvoerlng bij te wonen, ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan der Afd. „Makkum en Cornwerd” van de Ned. Ver. tot afsch. van Alcoholhoudende Dranken. Deze uitvoering werd gehouden op de groot, bovenzaal van „De Zwaan”, welke flink was bezet. De heer T. Toornstra, voorzitter, opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen, doch inzonderheid aan de heeren J. van Oos- trum van Leeuwarden en de spelleider Ru Mulder van Hilversum, met zijn bel de helpers. Daarna trad het dameszang- koor op met eenige nummers, onder lei ding van haar Directeur, den heer D. Reitsma. De heer von Oostrum sprak nu een herdenkingsrede uit, waarin hij de nood zakelijkheid der alcoholbestrijding uit eenzette, telkens wijzende op het 30- jarig jubileum der afdeeling. Vervolgens werd een vijftal leden ge huldigd, welke 25 jaar lid der geheelont- houdersvereeniging waren geweest, waarbij ze door den heer van Oostrum met waardeerende woorden werden toe gesproken, waarna aan hen een insigne en diploma werden uitgereikt, voor be- lofte-getrouwheid. Anti-vriesmiddel Radiateurhoezen Verwarmingsiampenetc. In voorraad: Wonseradeel OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera deel, op Donderdag 25 Jan 1934, 's namiddags 2 uur, tei. gemeentehuize te Witmarsun. Agenda: Notulen der vergadering van 13 December 1933. 2. Voorstel van Burgemeester er. Wethouders tot het instellen van beroer tegen het besluit van Ged. Staten van Friesland van 13 December 1933, no. 45 2de afdeeling W., betreffende de indee ling van wegen in klassen, krachtens ar tikel 36 van het Motor- en Rijwielregle- ment en de gesloten-verklaring van we gen krachtens artikel 47 van dat regle ment 3. Behandeling der gemeentebegroo- ting c.a. voor het dienstjaar 1934. VOETBAL. HEERENVEEN I—C. A B. I 3-3. C. A B. het groote struikelblok voor de leiders. Eerst de Kooi] en AL S. C. het slachtoffer Nu Heerenveen weer een punt ontfutseld. Zondagmorgen 12 uur vertrok een op gewekt C. A B. naar Heerenveen, om daar de strijd aan te binden tegen hei sterke Heerenveen I. Was de algemeente opinie, dat onze jongens met een nederlaag huiswaarts zouden keeren, de spelers zelf dachten er anders over, stuk voor stuk was elke speler van plan zich tot het uiterste te geven, wat inderdaad ook terdege be waarheid werd. Als om 2 uur scheidsrechter van der Sloot beginnen fluit, is C. A. B. als volgt opgesteld: K. van der Heide. Schuurmans De Way. Brandenburg Hulsman Draaisma. W. Hoekstra A. Hoekstra v. Dalen Kooiker van der Hauw. Nauwelijks is het spel eenige minuten oud, of Brandenburg zijn knie begeeft zich weer en moet het veid verlaten. Kooiker verhuist weer naar de linkshalf plaats, A. Hoekstra gaat rechtsbinnen spelen en Oosterkamp maakt op de linksbinnen plaats het elftal weer vol tallig. Heerenveen zet er direct alles op, de eerste 10 minuten zweeft de bal steeds op de C. A. B. helft, doch langzamerhand werkt C. A. B. zich los en worden eeni ge gevaarlijke aanvallen ondernomen. Wanneer er 15 minuten gespeeld is krijgt de linksbuiten de bal toegespeeld, zwenkt naar binnen, geeft zuiver door naar de rechts binnen en C. A. B. leidt met 1-0. Direct hierop is Heerenveen weer aan 't woord en brengt reeds spoedig de stand op 2-1, ondanks het stugge ver dedigen van onze achterhoede. Niet ontmoedigd spelen onze jongens verder en opnieuw hebben we weer succes, evenals met de eerste goal, krijgt onze linksbuiten de bal weer te pakken, GROENE KRUIS-BAZAR. Nog 14 dagen scheiden ons van deze bazar. Laten ze staan in het teeken van de Groene Kruis-leus: Door allen, voor allen. De verkoop der loten vordert goed. Wanneer het gelukt de loten voor die tijd te verkoopen, zal de trekking plaats heben bop de laatste avond van de ba zar, dus 9 Febr. Door bemiddeling van den heer F. Mobach alhier, zal door de firma Van De heer Ru Mulder hield nu een voor dracht, getiteld: „Stand en Misstand”. 't Was een luimige voordracht, waar bij de personen die er in voorkwamen^ zoo duidelijk werden getypeerd-, alsof ze in eigen persoon op het podium ston den. De bijvalsbetuigingen bewezen, dat het werk van den heer M. goed in den smaak viel. Nu volgde de opvoering van het nog wel nieuwe, maar toch reeds beroemde tafereelenspel „De Dronk”. In 10 tafereelen werden verschillende beeldengroepen vertoond, waarvoor, in dien we over ieder afzonderlijk iets zou den melden, te veel plaatsruimte zou noodig zijn. Het geheel kwam echter hierop neer, dat de mensch, na de zonde val van Adam en Eva steeds meer tot kwaad en gruweldaden is vervallen, waarvan dronkenschap, oorlog en onze delijkheid, duidelijke kenteekenen zijn. Bij alles waartoe een mensch kan worden verlaagd, speelt de drank een groote rol. Het tiende beeld was daarom ook een propaganda voor geheel-onthouding. Doodstil was het tijdens de opvoering In de zaal, doch daarna kwam er aan het applaus bijna geen einde. De mede- 'pelers hadden alles er op gezet dit stuk le doen slagen, terwijl de heer Mulder dooloopend vertellende, de bedoeling van het vertoonde verklaarde. De ge kleurde verlichting wierp op alles een mooi effect. Na de pauze werd nog opgevoerd het bU’spel „Artikel 214", uitgevoerd door 2 dames en 3 heeren. In dit stuk kwam aan het licht, hoe de mannen soms geheime omgang hebben met andere vrouwen. Door de samenloop van omstandigheden kwamen deze twee dames ook achter de geheimen van hunne mannen, wat na tuurlijk zeer onaangename gevolgen ver oorzaakte, maai; ten slotte weer werd bijgelegd, daar de liefde het nog won en haat en jalouzie deed wegnemen. Ook deze opvoering kwam goed tot zijn recht, zoodat de spelers(sters) door daverend handgeklap werden beloond. De Voorzitter dankte na dit alles allen die hadden meegewerkt tot het welsla gen van deze vergadering. waarin opgenomen De executie van Marinus van der Lub be, den onevenwichtigen, ove;r geen nor male geestvermogens beschikkenden Leidschen metselaar, tegen wien, we gens het in brand steken van het Duit- sche Rijksdaggebouw de doodstraf werd geëischt, een eisch, die door het vonnis bekrachtigd werd en niet door gratie te doodstraffen over niet gewaan werd, heeft het probleem van de doodstraf weer midden in de belangstelling gebracht. Marinus van der Lubbe heeft zijn hoofd onder den valbijl gelaten, nA den dood door den kogel in Duitschland de meest humane executiemethode. Wij willen ons op deze plaats niet be zighouden met het bespreken van deze executie, welke tot een ernstig protest van de Nederlandsche regeering aanlei ding heeft gegeven. Wat wij willen doen is ons bezighouden met het probleem van de doodstraf zelf. In vele landen, waar gedurende langen tijd de doodstraf was afgeschaft is men weer tot het invoeren van deze straf overgegaan. Het weer aangrijpen van een methode, die reeds in de vroegste oudheid op de meest uiteenloopende mis drijven werd gezet en toen ook heel dikwijls werd toegepast om politieke te genstanders onschadelijk te maken, wijst o.i. niet op een voortschrijden van de beschaving, eerder op het tegendeel. Het geweld wordt tegenwoordig weer aan- gebedden en geldt hooger dan de geest. De wederinvoering van de doodstraf in verschillende landen berust hoofdzake lijk op politieke, niet op rechts-overwe- gingen. Zijn het niet juist de landen, waar de dictatuur heerscht iïi meer of minder openlijken vorm, waar de doodstraf het meest wordt toegepast? Kort geleden is Oostenrijk weer gevolgd in de rij van landen, die de doodstraf kennen en toe passen. De terechtgestelden van den laatsten tijd zijn niet veel anders dan zoenoffers op het altaar van een chao- tischen tijd. Het zijn de nieuwe prikkels welke sommige volken schijnen noodig te hebben om zekere nationale gevoe lens aan te wakkeren en financieele el lende te verdoezelen. Ook in Nederland gaan er zoo nu en dan stemmen op tot wederinvoering van de doodstraf. De argumentatie luidt dan meestal, dat men eindelijk eens paal en perk moet stellen aan een verhoogde criminaliteit. Is deze argumentatie ge rechtvaardigd, is ons volk dé laatste jaren misdadiger geworden, dan het voorheen was, komen er meer moorden en roofmoorden voor dan vroeger? Wij meenen dit alles ontkennend te kunnen beantwoorden: de misdadigheid neemt in ons land zeker niet toe, ook al moge het er zoo nu en dan de schijn van heb ben, omdat de kranten in hun bericht geving dikwijls den nadruk leggen op deze gebeurtenissen. De voorstanders van den doodstraf denken door de wederinvoering hiervan de criminaliteit te doen afnemen. Het mag echter als een vaststaand feit wor den aanvaard, dat geen enkele misdadi ger bij het ten uitvoer brengen van een misdaad ooit is afgeschrikt door de hoogte van de straf, welke er op is ge steld. Het voornaamste en grootste bezwaar dat men tegen de doodstraf kan aan- Voeren is, dat men na de voltrekking ervan niet meer in de gelegenheid is een eventueel gemaakte fout te herstellen. Is een naderhand gebleken onschuldige geëxecuteerd, dan is geen rechtsherstel meer mogelijk. Wil men een misdadiger onschadelijk maken voor de samenleving, dan kan dit op andere wijzen geschieden, door Ie-1 venslange opsluiting in een gevangenis bijv. Zoo’n gevangenisstraf spreekt wel iswaar niet zoo duidelijk tot de primi tieve rechtsromantiek van ’t volk, waar in het oog om oog en tand om tand nog altijd niet is gestorven, ondanks vele eeuwen beschaving, maar is minstens even doeltreffend, zoo niet doeltreffen der dan de doodstraf. De doodstraf draagt in vele gevallen de kiem in zich van wraak, van bloed wraak. Dit komt vooral sterk tot uiting as de doodstraf wordt uitgesproken je gens een opstandige tegen de overheid, tegen de staat. Laten we eens een voor beeld nemen. In Duitschland worden op het oogenblik tientallen communisten geëxecuteerd wegens hoogverraad, of politieke aanslagen. In Rusland daaren tegen, waar de communisten de baas zijn, gaan menschen van een gezindheid als die de Duitsche overheid huldigt, bij het minste geringste tegen den muur. In Rusland is men niet zuinig met de dood straf. Daar worden zelfs doodstraffen uitgesproken in zaken, die men in ons Welsrijp VERDRONKEN. 19 Januari 1934. Het 10-jarig dochtertje van het echt paar Hoekstra was gisteren op bezoek gegaan naar een der buren. Een broer tje werd gezonden of het meisje af te halen. Hem werd gezegd, dat Trijntje terstond wel thuis zou komen. Even la ter besloot men het kind evenwel toch maar te halen. Tot hun grooten schrik hoorden de ouders toen, dat Trijntje reeds was vertrokken. Men vreesde het ergste en spoedig werd het meisje levenloos in de sloot bij den dam aangetroffen. De verslagenheid in ons dorpje is gen ingehouden). Perc. 4. Huis van Bergsma voor f375. Perc. 5. Huis van B. Kuiper, kooper D. Visser voor f440. Perc. 6. Huis van per A. Jorritsma voor f 655. Perc. 7. Steenen bergplaats tegenover perc. 6, kooper D. Visser voor f206. Perc. 8. Steenen hok bij P. Huisman, bod f 121, Ingehouden. t e -I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 0, DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1