Wegens opheffing der zaak met extra korting Contant Duplo Lama Geen zichtzending Philips Ma UI. V. 0. UIER FF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Boor een prima bril 1 MISTI I HOFSTEDE BELASTING- VEELVULDIGHEID. Stadsnieuws. Uit den Omtrek Woensdag 31 Januari 1934 30= Jaargang No. 9 I 1/ Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en 1. 4 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. A dve r t e n t i e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagenummer 12 cent. Tueschen de tekst dubb. prjjs. i, nu .ndel ordt die eren acht Naar we hedenmorgen vernemen komt de Kooy I Zondag a.s. hier. Dat kan weer een interessante wedstrijd worden. Irijf loet op- nen iver org iie- rijf ler- de enl rij- ge- lar iken ulke t er ge- om loet trü- i en ook Izen ge- sor- gel- ort- er— en tige Monteer in Uw lampen de nieuwe tiet JO- le- an er. in, te at. an ige ie- ie- kt. an di- le- Er ide de re en n de ie- its :a- tes *n an tot een op La- sche irlog oor- n in van i.OOO teelt gen, ting van nge- ijen. ,me- toe- snde VOETBAL. Een groot aantal bezoekers was Zon- Hard word er nu nog door onze C. A. B.ers gewerkt, maar de middenlinie weet niet genoeg het spel te verplaatsen en telkens is de bal bij een der R. 0.- spelers. Dat het einde met 4-2 voor Rood Geel kwam behoefde ons, gezien het spel van C. A. B. na de rust, niet te verwonderen. Nog eens we begrijpen niet, dat aan voerder Huisman die opstelling na de rust beter oordeelde. Zeker, ook voor de rust waren er en kele zwakke plekjes in de voorhoede, maar toch was het spelpeil ondanks dat, zeer goed. GROENE KRUIS-BAZAR. Ook deze week ontving de Bazar- Commissie weer veel mooie cadeauz, o.a. een fraai wit kinderledikantje van de fa. Auping te Deventer. De commissie maakt er heeren Win keliers die goederen hebben toegezegd, opmerkzaam op deze goederen geprijsd te willen bezorgen in de Doele op 1 Fe bruari des voormiddags. Op de schoolbanken hebben we iets geleerd van de tiende penning, welke in de tweede helft van de zestiende eeuw door Alva van de bewoners der lage landen werd geheven, ’t Is nog niet zoo tientallen jaren geleden, dat men de hef fing van zulk een bedrag ontzetten! hoog en vrijwel ondragelijk vond. Te genwoordig echter zouden we gaarne dien goeden ouden tijd van Al va terug- wenschen. De belasting welke wij tegen woordig moeten opbrengen, zoowel di rect als indirect, is veel en veel hooger. Over de noodzakelijkheid van zulke hooge belastingen willen we het hier niet hebben, nademaal wij waarschijn lijk zeer spoedig in een dicht net van politieke voetangels en klemmen gevan gen zouden zitten. Waar we het echter wel over willen hebben is de wijze van belasting inning. Er is thans bijna geen enkel product, dat niet op de een of andere wijze voor de Staat of namens de Staat belast is. Zelfs de meest noodzakelijke levensmid delen als: vetten, meel, vleesch, boter, zout, suiker, enz. zijn min of meer zwaar belast. Dit zijn de onontbeerlijke artike len, maar daarnaast zijn vrijwel alle an dere denkbare artikelen belast. Niet al leen echter producten, maar ook vele handelingen zijn belast. Over financieele manupilaties moet zegelrecht betaald worden, bij erfenissen moet successie rechten betaald worden, verschillende officieele stukken, contracten, zijn aan zegelrecht onderhevig. Kortom op alle gebieden des levens komen wij den fiscus tegen, openlijk of vermomd. Het heffen van belastingen is al zeer oud, zoo oud als er reeds een primitie ve gemeenschap en een primitieve over heid bestond. In die oude tijden, ver voor de Christelijke jaartelling, ge schiedde de inning van de belasting nog op zeer primitieve wijze. Toen waren er nog gelen legers ambtenaren en een in gewikkelde administratie om voor de in ning zorg te dragen, de belastingbeta lers van de oudheid betaalden veelal in natura of verrichtten ten bate van de ge meenschap zelf arbeid, wijzen van be- lasting-betalen, welke tot in den huldi gen tijd hier en daar ook in ons land zijn blijven voortbestaan. Zoo primitief en zoo eenvoudig het betalen en innen van de belastingen vroeger was, zoo ingewikkeld is het te genwoordig geworden. Juist de aller laatste jaren is ondanks pogingen om vereenvoudiging tot stand te brengen, de belasting-inning hoe langer hoe inge wikkelder geworden. Een groot leger ambtenaren is dag aan dag bezig met ’t bijhouden van een ingewikkelde admini stratie met contröle, het tegengaan van ontduikingen, het Inzamelen van gege vens, enz. enz. Vele nieuwe belastingen en daaronder mogen we gerust ook rekenen de vele crisismaatregelen, welke deïi laatsten tijd genomen worden, eischt nieuwe krach ten, zoodat het leger ambtenaren met deze diensten belast voortdurend grooter wordt en vele der van overheidswege beoogde bezuinigingen weder teniet doet. Waarom voor de vele crisisdiensten niet op wachtgeld gestelde personen uit andere staatsbedrijven genomen? Nu hooren we voortdurend, dat personen uit particuliere bedrijven met succes sol- liciteeren naar een plaats bij crisisbu reaux en daar een hoogere salarieering genieten dan zij gewend waren. Na deze wat uitvoerige inleiding ko men wij tot de wonde plek, welke in het huidige belastingsysteem is gelegen, de onkosten voor inning, enz. enz. zijn te hoog in verhouding tot de opbrengst. Er is geen eenheid in de belasting-inning. Voor een fiets betalen we belasting en krijgen daarvoor een metalen plaatje, de sigaren en sigaretten-belasting wordt verrekend door middel van een speciaal zegel, kwitantie, effecten en andere stukken eischen weer afzonderlijke ze gels en al deze belastingen hebben weer speciale administraties en afzonderlijke ZIEKENHUISVERPLEGING. De R.K. Vereen, voor ziekenhuisver- pleging hield Maandag j.l. haar jaarver gadering. De opkomst der leden was bevredi gend. Voorzitter Wlerema opende de verga dering met een woord van welkom. Notulen en jaarverslag worden gele zen en onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Uit het financieel overzicht van den penningmeester blijkt, dat de vereeni- ging er zeer gunstig voor staat en de reglementair voorgeschreven reserve reeds bereikt Is. Dat deze vereeniging in de korte jaren van haar bestaan reeds een dergelijk succes kan boeken is een bewijs temeer voor haar soliditeit en zuinig beheer. Enkele wijzigingen In de statuten wer den zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Herkozen werd als bestuurslid de heer F. B. van der Meer en in de vacature J. Walraven de heer Jac. van Hettema. De rondvraag leverde nog verschillen de wenschen op, die door het bestuur zullen worden overwogen. Aan het slot der vergadering brengt de voorzitter een woord van hartelijken dank aan den aftredenden secretaris den heer Walraven. Met groote ambitie is het secretariaat door hem waargenomen. Namens bestuur en leden daarvoor een woord van dank. Spreker wenscht hem en zijn gezin in zijn nieuwe standplaats Gods besten zegen toe. menschen. Inkomsten-, personeele-, ver mogens-, grond- en wegenbelasting hebben grootendeels aparte administra ties. De accijns op suiker en gedistilleerd wordt weler zonder zegels geheven, de omzet- en weeldebelasting gedeeltelijk met, gedeeltelijk zonder zegels. Een lawine van papier wordt verslon den door het belasting-inningsmonster met zijn vele armen, dat alles aangrijpt wat binnen zijn bereik is. Juist door het ontzaggelijk ingewikkel de belastingapparaat zijn de belastingen hooger dan ze eigenlijk wel behoefden te zijn. De ingewikkeldheid brengt ook mee dat er van een object verschillende ma len dezelfde belasting betaald wordt. Wat wij nóódig hebben, is méér een- ,heid in de belastingheffing, een grondi ge, niets ontziende rationalisatie en con centratie. Hetgeen we hier in een paar woorden voorstellen is niet zóó eenvou dig en onschuldig als het er uitziet. Want als we dit plan nader zouden uit werken zouden we op de woelige zee der politiek terechtkomen en zouden onze goede bedoelingen wellicht stranden op de scherpgekante politieke rotsen. Want ons ingewikkeld belastingstelsel is nu eenmaal gegroeid uit politieke schakee- ringeln en waar de verwarring op dit terrein altijd zeer groot is, is het niet te verwonderen, dat het met ons belasting stelsel evenzoo gesteld is. Laten we hopen, dat eens, in een verre toekomst misschien, de menschen ver standiger zullen worden en voor eigen bestwil de gemeenschap op een goed- koopere wijze aan de noodzakelljkei geld middelen zal helpen dan thans. dagmiddag naar ons voetbalveld getrok ken voor de wedstrijd C. A. B. IRood Geel I. Heit terrein was erg glad, wat natuur lijk eenigszins zijn invloed op het spel doet gelden. Wanneer scheidsrechter Sissingh, die voor de rust zeer goed leidde, de wed strijd laat aanvangen, speelt C. A. B. te gen de zon in met iets windvoordeel. Reieds direct wordt er een flink tempo ingezet en trekt C. A. B. telkens ten aanval. Een prachtkans voor C. A. B. gaat juist naast. Dan plots een gevaar lijke situatie voor het C. A. B.-doel; de keeper is uitgeloopen, maar kan de bal niet voldoende wegwerken. Een der R. G.-spelers kogelt de bal in het doel, ten minste wanneer niet Schuurmans zeer tactisch stond opgesteld, die dit bijna zekere doelpunt terug kopte. Bij de Rood Geel-spelers is het schot zoek en ook loopen ze geregeld in de buitenspelval. Onze C. A. B.ers gaan er telkens goed combineerend van door, verschillende mooie kansen ontstaan, maar telkens weet R. G. nog op hef nippertje te redden. Eindelijk lukt het, de R. O. back mist de bal en onze midvoor kan rustig de bal in het doel loopen, 1-0. Direct na de aftrap zet C. A. B. weer een aanval in en verschillende corners worden toegekend, die ook geen resul taat opleveren. In deze periode zijn onze spelers beslist sterker en vlugger en in laatste instantie is onze keeper bijzonder in actie. Een paar maal hebben onze spelers pech als de bal bijna op de lijn nog juist wordt weggegrabbeld. De aanvallen van R. O. zijn sporadisch en ook veel te doorzichtig. De rust gaat tenslotte in met 1-0 voor C. A. B. Blijft C. A. B. ook in de tweede helft zoo doorspelen dan wordt het voor R. G. een harde dobber. Wanneer na de rust de elftallen zich weer vertoonen, blijkt onze voorhoede geheel anders opgesteld. Het schijnt, dat R. G. hiervan direct profijt wil trekken, hun spel is nu veel beter en herhaalde lijk wordt de vluge linksbuiten aan het werk gezet. Bij een schermutseling vooi het C. A. B.-doel waarbij de bal in een kluwen spelers verward zit, belandt de bal ten slotte nog in het doel. 1-1. R. G. is nu beslist sterker en maakt met ’n prachtschot van den linksbuiten de stand op 2-1. Men begint nu aan de C. A. B.kant danig te prutsen. Even lijkt het of C. A. B. zijn inzinking te boven is, een mooie aanval met een prachtkans, jammer dat dan de spelers niet beter op elkaar zijn ingesteld en alles zelf wil len doen. Het succes komt direct daarna aan den anderen kant, 3-1. Uit een penalty kogelt Schuurmans onhoudbaar in, 3-2. REN- EN TOERISTENVEREEN. „D. O. S.” J.l. Vrijdag 26 Jan. hield de Ren- en Toeristenvereen. „D. O. S.” in café „Voorwaarts” haar eerste jaarvergade ring, welke door ruim 30 leden was be zocht. In zijn openingswoord herinnerde ds voorzitter aan de eerste wedstrijd, uit geschreven door „D. O. S.” op Ifl Sept 1933, welke in alle opzichten Mn groot VERRASSEND EFFECT! succes voor de iging is geweest, niet alleen uit financieel oogpunt, doch ook overtuigend is gebleken, dat vele ingezetenen van Bolsward enthousiast zijn voor de wielersport, zoodat onze Vereeniging alle reden van bestaan heeft. Het ledental is het laatste half jaar be langrijk toegenomen, terwijl in het club huis bijna alle avonden serieus getraind wordt, hetgeen de renners in den a.s. zomer zeker ten goede zal komen. 17 Febr. a.s. zullen een 5-tal leden deelnemen aan de kampioenswedstrijden op home-trainers voor de 3 Noordelijke provincies, welke te Leeuwarden zullen worden gehouden. De Voorzitter wenscht de deelnemen de leden voor dezen wedstrijd veel suc ces en vertrouwt dat zij zich in alle op zichten sportief zullen gedragen. Hierna wordt door den secretaris een beknopt jaarverslag voorgelezen, waar voor de voorzitter hem namens de leden dank brengt. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester blijkt, dat ondanks aan schaffing van 2 home-trainers, de kas nog een batig saldo aanwijst. Waar de donateurs en leden haar jaarlijksche contributie nog verschuldigd zijn, meent de penningmeester dat het risico voor de dezen zomer te houden wedstrijden grootendeels gedekt is. Ook den penningmeester, wiens reke ning gecontroleerd en in orde bevonden is, wordt bij monde van den heer D. Bljlsma dank gebracht. De Voorzitter doet namens het be stuur een voorstel a.s. zomer een 4-tal wedstrijden te organiseeren met mede werking van eenige bekende renners uit Groningen of Holland. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, alsook het voor stel om tegen het volgend winterseizoen een meer doelmatiger clubhuis te hu ren. Veirder werden verschillende toe komstplannen geanimeerd besproken, waarna de voorzitter in zijn sluitings- woord de leden opwekt, ieder voor zich zijn uiterste best te doen, nieuwe wer kende leden en donateurs (waarvoor de contributie slechts f 1.pelr jaar be draagt) te werven en hopt, dat de Ren en Toeristenvereeniging „D. O. S.” naast de andere sportvereenigingen een waar dige plaats zal innemen. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonsera- deel op Donderdag 1 Febr. 1934 des namiddags 2 uur, ten ge- meentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen der vergadering van 13 December 1933. ^2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de huren van verschillende gemeentewoningen. 5. Idem tot het maken van een zol derkamertje in een gemeentewoning te Makkum. 6. Idem tot onderhandsche verhuring van een gedeelte van het Waaggebouw te Makkum, aan J. Cappendijck aldaar. 7. Idem tot onderhandsche verhuring van de voormalige tolwoning met bij- behoorenden grond te Longerhouw, aan W. Koopmans aldaar. 8. Idem tot onderhandsche verhuring van de woning te Exmorra no. 74, aan P. van der Meulen aldaar. 9. Idem tot onderhandsche verhuring van een perceeltje grond te Makkum, aan G. Draaijer aldaar. 10. Idem tot onderhandsche ver pachting van het recht van tolheffing voor doorlating van vaartuigen door dé ophaalbrug over de vaart van Bolsward naar Workum, bij het dorp Tjerkwerd, aan L. Steigenga, aldaar. 11. Idem tot onderhandsche ver pachting van het recht tot invordering van de verschuldigde rechten voor het doorlaten van vaartuigen door de zee sluis te Makkum en wegens het gebruik der havenwerken aldaar, aan J. Switijnk te Makkum. 12. Idem tot overdracht van enkele bevoegdheden van den raad aan het college van Burgemeester en Wethou ders. GROOTZAND SNEEK M| van ouds het Wk aangewezen adres WlBBBililM 2 FINALE UITVERKOOP BRÜINSMA - KERKSTRAAT I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie! 2.-; inning 15 et. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I )T- jr- ok te n- cn li- ire de ng en ds in, ils en en te on le ge en ds n- u- ie, n- 18- DEJONG® NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1