Het schandaal heerscht. Duplo Lamp Phlllus Selecilua De Bolswardsche Courant en Westergoo III. I. UI EB F F MIST! Uit den Omtrek No. 11 Stadsnieuws. 3Qg!g Jaargang Woensdag 7 Februari 1934 -I Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A OPENBARE Pauze. Raad, die ge- 1. en kunnen koopen. Adve r t e n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Rek Stokoefenlng Brug Klimpalen Sluierzwaaien Slotgroep. dan ook groote belangstelling. Programma: jongens adsp. Jongens 1 Heeren 11 Meisjes 1 Jongens 11 jongens adsp. Heeren meisjes adsp. Meisjes II Dames Heeren 1 Dames Heeren 1 Meisjes III Dames Voor het behandelen var. voorstellen op de beschrijvingsbrief worden de le den van de afdeeling Kimswerd van den Ned. Kaatsbond ter vergadering opge roepen. Besloten werd tot het indienen van de volgende voorstellen: 1. De afdeelingen vrijheid te geven in de keuze hunner wedstrijden. 2. Het plaatsen van hoekpalen bij de bovenlijn in ’t vervolg niet meer toe te passen, als zijnde belemmerend voor de uitslag. Bij van der Leij werd nogmaals een biljartwedstrijd annex een kruisjaspartij gehouden. De wedstrijden hadden het volgend verloop. Biljarten. 1ste prijs: H. Volbeda. 2de prijs: I. van der Leij. 3de prijs: O. J. Dijkstra. Kruisjassen. 1ste prijs: O. Stellingwerf en H. Volbeda. 2de prijs; Y. Roosma en P. Roosma. icht da- tere hst en de in Kimswerd Het burgerwoonhuis, thans bewoond door mej. de wed. H. Bangma, is onder- handsch aangekocht door den heer O. M. van der Meer, alhier. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Monteer in Uw lampen de nieuwe re- Id- de Fer- zijn rge- s. dat de t de ort- vaq lede ge. lee md gt- eent, 30.— 30.— bij be- het e te- een te Is :ura- Iven, hou- de dra- niet dek- dra- elijk oor di en; inte is. dat ten )ud ian rog De patiënt zelve maakt het thans, naai omstandigheden goed en zal wel geen nadeelige gevolgen van dezen val onder vinden. woord. Bijna alle aanwezigen gaven zich op als lid van dezen Bond. VOETBAL 4 Februari 1934. De wedstrijd, die gespeeld zou worden door B. A. W., Leeuwarden en Wester- voo I, Arum, werd afgelast omreden het sportterrein werd afgekeurd. Arum HANDICAP-BILJARTPARTIJ. 2 Februari 1934. Bij den heer M. Hiemstra nam men verleden week een aanvang met de uit geschreven handicapbiljartpartij, die he denavond werd beëindigd. Er waren maar 16 spelers, hetgeen men hier anders niet gewoon is. Toch werd er met groote ambitie ge streden en enkele partijen waren zeer spannend te noemen. Tenslotte gingen de volgende heeren met de prijzen strijken: 1ste prijs, schilderij, H. P. Kooijenga. 2de prijs, schilderij, D. J. Lukkes. 3de prijs, borstelhanger, K. Werkho ven. 4de prijs, theeblad, P. R. Yetsinga. LEESZAAL THEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Over de maand Januari bedroeg het aantal uitgeleende boeken uit eigen bi bliotheek 599, uit die van Leeuwarden 56; aan den cursus 45; in totaal dus 700. Het aantal bezoekers bedroeg 327, t.w. 24 dames en 303 heeren. hard vallen over hun werk? Als de over heid, zij het gelukkig niet de Nederland- sche, het voorbeeld gaf?- Het kwaad is van boven naar beneden gewoekerd en nog steeds is het niet ge stopt. De wereld blijft een chaos en van samenwerking, noch van vertrouwen is er sprake, ondanks den schoonen schijn van plechtig gesloten verdragen! De economische oorlog woedt, inter nationaal en als burgeroorlog. Men strijdt met alle wapens en men hoopt op overwinning. Doch niemand komt uit dezen warwinkel als overwinnaar te voorschijn. Iedereen is verliezer. Slechts als het vertrouwen en de eer lijkheid weer als norm en als basis ge steld worden dan zal de groote wereld en de handelswereld gezond kunnen worden, eerder niet f De vorige week werd in de St. Jo zefschool aan het Schildwijk als einde van den cursus costuumnaaien en linge rie een examen gehouden. Voor ’t diploma lingerie zijn geslaagd Gretha Cramer, Janke Adema, Hedwigs Houben, Annie Robijn, Elisabeth de Jong en Dora Terbraak, allen te Bolsward; A. van der Vleugel, Corrie Cramer en Mies Koekkoek, allen te Harlingen. Voor diploma costuumnaaien: Tr. 'Kamsma, Bolsward en E. de Jong, Har lingen. Opmarsch. Brug Springen Brug Dansje Springen Laag rek Vrije oefening Ringen Oefening met ballen Brug 4 Februari 1934. In een bestuursvergadering van de „Gemengde Zangvereeniging” en „It Frsyk Selskip” werd besloten dat in combinatie in midden Maart een uitvoe ring zal worden gegeven. GYMNASTIEK-UITVOERING. De gymnastiekvereeniging „Lycurgus- „Wilhelmina” geeft Maandag 12 Febr. a.s. haar jaarlijksche uitvoering. Het programma, dat we hieronder af drukken, bevat weer een 15-tal oefenin gen voor klein en groot, die ongetwijfeld in de smaak van de gymnastiekliefheb- bers zullen vallen. We verwachten voor deze uitvoering 15-JARIO BESTAAN LANDARBEIDERSVEREENIGING. Februari 1934. In het dorpshuis werd het 15-jarig be staan van de Landarbeidersvereen. ge vierd, dat in de opening door den voor zitter de heer Y. Elzinga herdacht werd. Namens het Fed. Bestuur Noordelijk Friesland, werd de afdeeling een azalia vereerd bij monde van den heer Fokke Algra van Dongjum. Verder deelde de voorzitter mede dat door een onbeken de ’n voorzittershamer geschonken werd waarvoor den gever hartelijk dank werd gebracht. Door het bekende Friesche duo Barend en Martsje werd nu „Flotgêrs” in 3 be drijven opgevoerd. Dit stuk vonden de aanwezigen zee» /nooi. De heer Ytsma van Leeuwarden, die de afdeeling mee oprichtte en nu ook te genwoordig was, schetste in een scherpe en eenvoudige rede de toestanden over het afgeloopen 15-jarig tijdperk. De 7 leden die de vereeniging steeds trouw bleven, n.l. de h.h. O. Kooijenga, S. Zij- da, J. de Meer, J. Koopal, A. Molenaar, B. Elzinga en Y. Elzinga kregen een ex tra pluimpje. Door Barend en Martsje werd nog „De silveren tabaksdoaze” ten gehoore ge bracht, waarom hartelijk werd gelachen. Bij oprichting der vereeniging traden 28 leden toe. Op het oogenblik telt men 61 leden. De heer B. Elzinga, die onaf gebroken penningmeester was geweest, werd eigenaar der azalia. Anders wordi die meest aan een ziek lid gegeven. Door laatstgenoemde heer werd deze mooie avond gesloten na dank te hebben gebracht aan allen die deze avond had den doen slagen. POSTDUIF AANGEVLOGEN. Bij den heer R. van der Schaaf, Laag Bolwerk, alhier, is een postduif aange vlogen, een bruine sierduif gemerkt N. M. 32. S. 3292. 3 Februari 1934. Hedenmiddag had op het terrein Bon- ga-State een voetbalwedstrijd plaats tusschen „Witmarsum” en „Fortuna” van Harlingen, waarvan de einduitslag, 2-1 was, in het voordeel van Fortuna. DE GROENE KRUIS-BAZAR. Deze bazar zal Woensdagavond om 8 uur officieel worden geopend door Dr. M. ten Cate, voorzitter van de Vereeni ging „Het Groene Kruis”. In verschillende tentjes worden de wa ren ten verkoop aangeboden, terwijl 1 tent is gereserveerd, voor, de tentoon stelling van de prijzen der verloting. Het tooneel is "ingericht als theetent. In de zaal bevinden zich verder verschil lende attracties, zooals lachspiegels, sjoelbak, balgooien, grabbelton, touw trekken, bouwensport (een geheel nieuw behendigheidsspel), enz. Door het bureau Nieuwland wordt gratis een electrische gramafoon be schikbaar gesteld. De Bazar is geopend Woensdag van 8 tot 11 uur, Donderdag van 2 tot 7 en 8 tot 11 uur en Vrijdag van 2 tot 7 en 8 tot 11 uur. De toegangsprijs bedraagt 10 cent. Vrijdagavond boelgoed van de niet-ver- kochte artikelen, terwijl dan tevens de trekking van de verloting zal plaats heb ben. DE GESLOTEN-VERKLARING VAN DE WEG AFSLUITDIJK-MAKKUM. Voor motorrijtuigen met meer dan 1400 K.G. wielbelasting. Een adres aan de Koningin. De B. B. N., Bond van Bedrijfsauto- houders in Nederland, heeft in een adres aan Hare Majesteit de Koningin verzorht wel te willen bevorderen, dat het verkeer over den weg langs den Zeedijk, van den Afsluitdijk der Zuider zee tot Makkum (in beheer bij het Wa terschap der Vijfdeelen Zeedijken Bui tendijks), welke weg bij besluit van Ged. Staten van Friesland gesloten is verklaard voor motorrijtuigen en aan hangwagens, waarvan de grootste wiel belasting meer bedraagt dan 1400 K.G., niet aan een bepaalde wielbelasting zal worden gebonden en voor het geval de weg zal worden verbeterd, de verbete ring in dien zin zal worden uitgevoerd, dat het verkeer, zij het ook in eenigszias stremmenden zin, toch over bedoelden weg zal kunnen plaats vinden. De bedoelde geslotenverklaring brengt mede, dat de bedrijfsautohouders in Z- Friesland komende van en gaande naar den Afsluitdijk, een omweg van 20 K.M over Harlingen moeten maken. In verband met het sterk toegenomen verkeer tusschen Zuid-Friesland en N.- Holland brengt het geregeld maken van een omweg van 40 K.M. op de heen- en terugreis groote kosten en tijdverlies mede. rechten. 2. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken inzake aanvulling van de artt. 3 en 4 der verordening op de heffing van besmettelijke ziektengei den, met advies van Burgemeester en Wethouders. 3. Adressen van huurders van lande rijen om onderhandsche wederinhuring en toekenning van een reductie, met ad vies van Burgemeester en Wethouders. 4. Verzoek van mej. J. M. Groene- wold te Texel, om aankoop van een ge deelte weiland met advies van Burge meester en Wethouders. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de verschuldigde cou- ponbelasting op de houders dier coupons te verhalen. 6. Alsvoren tot vaststelling eener ver- keersverordening. 7. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een door de Begrootingscommissie 1934 ge dane opmerking inzake vervanging ker mis door het organiseeren van volksfees ten. 8. Wijziging der begroeting van in komsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1933. 9. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. waarin opgenomen Als we met onzen blik over de dage- lijksche berichten in de kranten dwalen, dan heeft het er den schijn van, alsof de wereld slechts van ongerechtigheden en wanorde aan elkaar hangt. Steeds opnieuw vinden we melding gemaakt van fiancieele- en andere schan dalen en gevallen, die daar niet ver van af zijn. Het aantal faillissementen wordt steeds grooter en het totaal bedrag van het passief onrustbarend hoog. Failliet verklaard worden, wordt door velen niet eens meer als een schande aangerekend, soms zelfs aangeprezen als het -noodza- kelijk kwaad om er beter van te wor den. We moeten intusschen erkennen, dat de zeer groote financieele schandalen, gepaard gaande met omkooping enz. enz. van den laatsten tijd buiten onze grenzen voorvielen. Zelfs hooge regee- ringspersonen leenden zich mee te wer ken aan financieele ongerechtigheden. In Frankrijk heeft het schandaal-Stavisky zelfs aanleiding gegeven tot een ernsti ge regeeringscrisis. In verschillende gevallen blijkt het mogelijk te zijn geweest jaren lang te knoeien, zonder dat er werd ingegrepen, ofschoon vaak bekend was, dat er on gerechtigheden plaats vonden. Buitendien zijn er in het financieele leven praktijken binnen geslopen, die of schoon moreel minder oorbaar toch wor den toegelaten, We noqmen bijv, het funeste werk van de baissiers op de ef- fectenbiers, die effecten te koop aanbie den, die zij niet bezitten, alleen door dat hierdoor het aanbod grooter wordt en de prijs zakt en zij straks dus zelf voor een nog lager bedrag die effecten kunnen koopen. Doch lang niet enkel in beurskringen doen zich dergelijke zaken voor, in het gewone dagelijksche leven zijn ze maar voor het grijpen. Afspraken worden een zijdig verbroken, voor beperkten duur toegestane credieten tot in het onein dige gerekt, schuldleischers voor een voldongen feit geplaatst: zooveel pro cent of heelemaal niets. Dit alles mag nog door sommige lie den als handig zakendoen worden aan gemerkt, in wezen is dit natuurlijk geens zins en bestaat er nog wel degelijk zoo- iets als een eerlijk handel drijven. Het is tegenwoordig wel heel gemak kelijk om een aannemelijken zondebok te vinden: de slechte tijdsomstandighe den krijgen van alles de schuld. Die en die alleen. Hierachter verschuilen zich Mislukkingen, bewust niet willen, op lichterij en verduistering. Hoe ver de zeden op dit terrein reeds verdorven zijn, moge blijken uit het vol gende recente geval, dat zich afspeelde in de residentie. Een houtkooper ziet zijn zaak steeds meer achteruit gaan. De schulden sta pelen zich op. Hij vindt een groote hout handel bereid zijn zaak in een N.V. om te zetten, waarin de groote houthandel het grootste gedeelte der aandeelen neemt. De houtkooper wordt directeur van de N.V. op een zeer behoorlijk sala ris. De nieuwe N.V. blijkt aan hetzelfde euvel te laboreeren als de oude zaak. Weer stijgen de schulden, maar de houthandel, die het grootste aantal aan deelen bezit, blijft leveren. Tenslotte blijkt, dat .na 5 jaar tijd de directeur, voormalig eigenaar, kans heeft gezien 40.000 gulden onrechtmatig in zijn be zit te stellen, waarvan ruim 20.000 gul den en de rest aan teveel opgenomen salaris was verdwenen. De directeur wordt gearresteerd, na enkele dagen weer vrijgelaten. Tenslotte wordt door de houthandel, de grootste aandeelhouder in de N.V., aan de officier van justitie verzocht de zaak niet te vervolgen, omdat een eventueele vervol ging zooveel faillissementen en zooveel andere knoeierijen aan het licht zou brengen, dat de benadeeling nog vele tienduizenden guldens hooger zou wor den, ja zelfs aanleiding zou kunnen vor men tot een plaatselijk schandaal in de wereld van de bouwerij en hypotheken. Wij hebben dit geval eenigszins uit voerig vermeld, omdat het niet alleen staat. Op deze manier worden nog zoo vele andere „vieze zaakjes” gesust, wor den schuldeischers zoetgehouden met beloften op langen termijn, beloften, die niet meer dan beloften blijven. Het kwaad, dat zich langzaam ver breidt, mag „bogen” op illustre voor beelden. Hebben niet de regeeringen van verschillende landen eenzijdig vorderin gen geschrapt, rente en aflossingen van schulden niet betaald en tenslotte naar het middel van de inflatie gegrepen? Dikwijls waardeloos bankpapier hebben uitgegeven? Mogen we daarom al die knoeiers wtl VERRASSEND EFFECT! OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 EEN VREEMD ONGEVAL De veiligheid van den voetganger was voorheen gewaarborgd op de kleine gele steentjes langs den rijweg. Geen paard met eenige opvoeding, nog een mestkar zou zich wagen op deze specifiek Bols wardsche schoonheid. Tegenwoordig is dat anders, de fietser, de auto heeft geen respect meer voor die gele steentjes en de voetganger daardoor ook iets onver schillig maakt gebruik van den rijweg. Botsingen zijn dan haast niet te ver mijden en wanneer zooals j.l. Zaterdag een wandelaar plotseling in elkaar zakt is het allereerste wat men denkt, zeker een aanrijding. In dit geval was er echter nergens een auto te zien, wel in de omgeving enkele fietsers. Toen de patiënt die even buiten zijn positieven was, weer bijkwam, meen de hij door een duizeling bevangen te zijn geweest, maar omstanders wister hem te vertellen, dat een fietser hem te gen den grond gesmakt heeft. De politie zoekt tot nu toe echter ver geefs naar die onbekende fietser en geen wonder, we leven ook in z’oo’n geweldig fantasie-rijke tijd. Witmarsum NATIONALE BOND LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. 31 Januari 1934. De Friesche Agrarische Bond had op he denavond een bijeenkomst uitgeschreven in het hotel Hofstra, waar het streven der Boerebonden, georganiseerd in de N. B. L. en Mij. nader uiteengezet werd. Na opening door den Voorzitter van het Comité, de heer W. K. Postma van Kims werd, werd het woord gegeven aan den eer sten spreker van dezen avond, den heer G. J. de Ruiter, veefokker te Knijpe (Fr.) voor het behandelen van zijn onderwerp: Rjucht. In een duidelijke, in de Friesche taal uit gesproken inleiding, deed hij uitkomen de strijd die bijna altijd had bestaan tusschen het platteland, de boeren en de groote ste den en wel door de monopolies in den han del, de gilden en later het bekende vrije stel sel, wat in de 19e eeuw leidde tot machts misbruik, het ontstaan en groei van het So cialisme, dat grootendeels in het belang was van de industrie en stedelijke arbeiders. Hij staat verder stil bij de tijden van den grooten oorlog, toen de boeren hun steun gaven aan de stedelijke bevolking, door de voedselvoorziening. De vrijhandel werd hiet steeds verdedigd, niettegenstaande de in- en uitvoerpremie, contingenteering en autarchie in andere landen. De lage prijzen op de wereldmarkt moes ten hier worden gehandhaafd, de bevolking zou zich wel op lager levenspeil willen aan passen. De industrie- en stadsbevolking wil echter niet hooger waarde van de gulden bij lager prijzen der producten wordt nog steeds verdedigd. Eenige uitkomst voor de landbouwbevol king bracht de landbouwcrisiswet. Spreker staat bij deze wetten stil, wijst op de gun stige werking der tarwewet, niettegenstaan de het groote verzet, bietensteun, thans nog in gevaar door het drijven en tegenwerking van sommigen, omdat Java-suiker goedkoo- per is. De richtprijs melk nog nooit bewaar heid het huwelijk met de margarine, nog steeds de strijd, boerenbelangen en marga- rine-kapitaal. Hoe kan hier verandering ko men? Door een betrekkelijk eenvoudig stel sel, dat de prijs der landbouwproducten hooger maakt, n.l. een hoog invoerrecht op deze producten, daardoor uitbreiding graan- productie. De gelden hierdoor verkregen kunnen gestort worden in een fonds, waar uit steun kan worden verleend van vee en melkproducten. Een hieruit voortvloeiende intensieve bewerking der bodem zal een op leving geven op het platteland. Tenslotte wekte hij de aanwezigen op lid te worden van den Bond en eindigde met de waarschuwing: wordt geen lid van Unie- leven. Daarna verkreeg de heer J. de Lange te Wijster (Dr.) propagandist van den bond het woord voor de inleiding van het onder werp: „Is onze strijd geoorloofd? Zoo ja, strijdt dan mee.” In eene met gloed en overtuiging uitge sproken improvisatie, geeft spreker een beeld van de ontwikkeling van den Landbouw van af het Scheppingsverhaal, wijst op de spraakverwarring en begripsverwarring, die er ook heden nog bestaat en zegt, dat er al leen één waarheid is, dat is de natuur, de natuur, die zooveel moois te zien geeft. De arbeid is geen vloek, maar kan en moet een zegen zijn, doch evenals er in de natuur parasieten zijn, zoo wordt ook bij de men- schen geparasiteerd, niettegenstaande vooi ieder arbeid is. Een deel bodemarbeid, een ander deel arbeidt in handel en industrie, Je een is van de ander afhankelijk. Spreker bestrijdt de meening, dat er over productie is, het is een gevolg van het niet ’kunnen koopen. Alle arbeid berust op arbeid in de na tuur. De industrie zegt: eerst wij, dan de landbouw. De landbouw zwijgt, tot hoe lang? Alle menschen, alle groepen vergelijkt hij met een groote machine, deze wijkt thans af, is defect, allen zoeken naar de oorzaak men zoekt te Genève, Londen, Den Haag, maar.... men zoekt om te zoeken. Na verschillende beelden te hebben naar vorengebracht en gezegden van Marx aan gehaald, komt hij tot de conclusie: het plat teland is ondergeschikt geworden aan in dustrie en handel en vraagt, moeten wij zwakkelingen blijven? Het antwoord moet zijn: neen. Gezamen lijk organiseeren, onverschillig ieders le vensovertuiging, samen strijden tegen on recht en verdrukking en de onzin dat 80 pCt. van de voor-oorlogschen prijs nog te hoog is en de onware theorieën van een Zaalberg en meer anderen. Na een krachtige opwekking lid te worden van den bond eindigt de spreker zijn krach tig betoog. Een daverend applaus bewees de instemming der aanwezigen. Door een tweetal hoorders werden vragen gesteld, die tot genoegen werden beant- VERGADERING van den houden zal worden Donder dag 8 Februari a.s. ’s avonds 7 uur ten stadhuize. Agenda: Voorstel van Burgemeester Wethouders tot wijziging der verorde ning op de invordering van reinigings- EN BIBLIO- >U1- het 30- eel oe- >en en de /et or- tra :en es- id- en een men den er oo- DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1