MIST! Oiiplo Lamp Philips Selecilva f door een prima BRIL HOFSTEDE De Bolswardsche Courant en Westergoo UI. V. WEB F F OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 n Politieke scholing van studeerenden. Stadsnieuws. Uit den Omtrek 30— Jaargang No. 13 J. J. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 Woensdag 14 Februari 1934 en 1.30 Van A Witmarsum Ds. Ds. Ds. ses- A Ds. Ds. Arum uur jut Fi- Ds. )s. H. Kimswerd )s. H. n. ,v. n. Hitzum n 8 0 Tjerkwerd i. e GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres A dve r t e n t i e n per regel! Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. stra. r de Ds. Ex- nig- uur lal- 6 3 0 0 Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. 14 en der RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het post kantoor Bolsward, over de maand Januari 1934. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f8.997.62 en terugbetaald f4.234.19 en C. ui Monteer in Uw lampen de nieuwe 10 15 0 ;o >0 '34 van prijs ver aard ;n. it- s. ir ;n uur en W. DE MOTORWAGENS DER N. T. M. Maandagmorgen waren we in de ge legenheid een ritje mee te maken met de motorwagen, waarin een nieuwe Die selmotor geplaatst is. De heer F. A. Götz, Depotchef der N. T. M., gaf ons welwillend enkele inlich tingen. Als leek op dat terrein wagen we ons niet zijn geheele technische uiteen zetting weer te geven. Slechts enkele bij zonderheden pikken we uit dit technisch betoog. De oude motoren m .’kten 1200 toeren, deze nieuwe motor 1700, zoodat de wa gen veel sneller kan rijden, zoo onge veer 70 K.M. Het is een ruw olie motoi met electrische starter, het olieverbruik is zeer zuinig en wat als een groot voor deel mag beschouwd worden is, het bij de oudere motoren nogal eens voorko mende schokken is nu geheel verdwenen. De wagen loopt veel rustiger en ook is de motor absoluut reukloos. Met deze ver beteringen aan de motorwagens levert de N. T. M. het bewijs, dat het haai ernst is, thans zoo economisch en com fortabel mogelijk de dienst te exploi- teeren. 12 Februari 1934. Na een 6^-jarig verblijf alhier hield Ds. J. A. Swart, Ned. Herv. predikant al hier gisteravond zijn afscheidsdienst. Na het zingen van Ps. 62 vers 12 sprak Zijn Eerw. naar aanleiding van de tekst woorden uit Mattheus 28 vers 20: „Zie Ik ben met ulieden alle dagen”. Hierna volgcTe de afscheidsrede, waar in de scheidende leeraar memoreerde hoe hij naast het vele goede ook veel teleurstellingen had ondervonden. Vervolgens dankte hij mede namen? zijn echtgenoote de diverse kerkelijke clubs en corporaties en prees de goede verstandhouding met kerkeraad en kerk voogdij. Hierna dankte de consulent Ds. van Dobben van Pietersbierum namens den kerkeraad voor het goede werk, dat door Ds. Swart aan de gemeente was verricht. Nadat door een dameskoor onder lei ding van den heer W. Smits een af scheidslied was gezongen, hield de Adm. Kerkvoogd, de heer R. Hoogeveen, nog een korte toespraak. Na afloop van den dienst gaf Ds. Swart gelegenheid tot afscheidnemen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Februari 1934. Alhier is onder leiding van Ds. Bogers een Christ. Historische Kiesvereeniging opgericht met aanvankelijk 20 leden. Tot bestuursleden werden gekozen: Ds. Bogers, voorz.; A. Kornelis, secr. en H. Deinum, penningm. tot overdracht van enkele bevoegdheden van den Raad aan het college van Bur gemeester en Wethouders. AUTO-ONGEVAL OP DEN SNEEKER- WEG. Maandagavond half zes. Vanuit de richting Bolsward komt een vrachtauto VERDWENEN. 12 Februari 1934. Een dienstmeisje wonende bij den heer de B. alhier, is Zondagmorgen plotseling vertrokken. Ze had een briefje achterge laten waarop stond vermeld, dat ze naar Lemmer ging en ook niet terug kwam. Wat haar dreef tot deze daad is tot nog toe niet bekend. Voor de ouders, die onder het beheer van ons dorp wonen, is het een minder aangename gewaar wording. 8 Februari 1934. Donderdagavond hield de Chr. Meis- jesvereeniging „Draagt elkanders lasten” en de Chr. Jongelingsvereeniging „Wees een zegen” haar feestelijke jaarverga dering alhier. De vergadering stond onder leiding van Ds. van Hoeven van Wons. Na het zingen van Ps. 68 vers 10 en gebed ge waagde Z.Eerw. er van dat het hem een groote vreugde was weer eens te mid den van zoovele Evangelisatievrienden te mogen verkeeren. Het programma was rijk verzorgd. In leiding der Bijbelbespreking naar aan leiding van Lucas 5 111 werd ge geven door K. Meekma, voordrachten, samenspraken en tableaux en zang wer den ten beste gegeven. Aan een en an der was veel zorg besteed. Hier schuilen krachten bij deze beide kleine vereen, om jaloersch op te wor den. DE PIERETTES IN DE DOELE. Zondagavond gaf bovengenoemd da- meskapel gezellige en leuke dansmuziek in de Doele. Liefhebbers van dansen (en die zijn et altijd wel te vinden) hebben hun hart kunnen ophalen aan de nieuwste foxtrots en hoe die andere „trots” mogen heeten. Het was er gezellig, niet overdruk. Zoo’n klein beetje carnavalsstemming was er merkbaar, maar dit zou veel beter en meer tot zijn recht komen, wanneer op een volgend jaar de deelnemers eens ge- costumeerd aan een dergelijke vasten- avondfuif gaan deelnemen.. De dameskapelle gaf aardige, vlotte muziek en de pierette-costuums waren bijzonder flatteus. GYMNASTIEK. Maandagavond gaf de Gymnastiek- vereeniging „Lycurgus-Wilhelmina” haar jaarlijksche uitvoering in de Doele. Na de opmarsch en de vaandelgroet sprak de voorzitter, de heer J. Jorritsma een woord van welkom tot de aanwezi gen in het bijzonder tot den heer Dr. Beekhuis en de zustervereenigingen. Dit jaar zal onze gymnastiekvereeni- ging haar 55-jarig bestaan gedenken, ‘zoo mogelijk met een grootsch opgezet te turn- en athletiekbetooging. Spreker roept reeds bij voorbaat aller medewer king in. Na dit kort inleidend woord werd een begin gemaakt met het afwerken van het programma. Reeds bij het eerste num mer kregen we den indruk, dat er onder de adspiranten zeer goede krachten schuilen en dat hiermede in de toekomst nog veel succes te bereiken is. Alle nummers afzonderlijk te bespre ken ligt niet op onze weg. De totaalin druk van deze uitvoering is, dat er met ambitie gewerkt is en de oefeningen over het algemeen zeer correct werden afgewerkt. Dat er iets te weinig afwis seling was in de oefenstof der heeren is nu eenmaal niet anders. Beschouwende uit het oogpunt van lichamelijke ont wikkeling is de g.mnastiek steeds een der beste middelen om het spier stelsel te oefenen en daardoor bij te dra gen tot een krachtige ontwikkeling van het jongere geslacht. Natuurlijk bevre digt bij een dergelijke uitvoering het eene meer dan het andere. Het was een goed geslaagde uitvoe ring. Een volle Doelezaal met een dank baar gestemd publiek, terwijl het vrij groote programma zeer vlot werd afge werkt. Een geanimeerd bal besloot deze uit voering. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 4.763.43 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 11. 8 Februari 1934. Hedenavond had op de bovenzaal van Sj. Zwaagstra, de jaarvergadering plaats van de vereen. Ziekenhuisverpleging, afd. Tjerkwerd. De voorzitter, de heer N. de Boer, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Hierna werden de notulen gelezen, en onveran derd vastgesteld. VOETBAL. 11 Februari 1934. Hedenmorgen speelde Westergoo II tegen de adspiranten van Zurich. De thuisclub werd overwinnaar met 2-1. Dit belooft een interessante wedstrijW te worden, daar we veronderstellen, dat C. A. B. zich geducht zal inspannen de kampioenscandidaat de Kooy evenals in tie vorige keer in Joure ook nu op eigen 'terrein te verslaan. De onrust, welke ons politieke leven in den laatsten tijd kenmerkt, heeft iets on-Hollandsch over zich. Ten onzent was men gewoon, dat slechts volwasse nen, menschen die zich een maatschap pelijke positie hadden gevestigd, zich daadwerkelijk met het politieke leven in lieten. Men mocht zich al op jongen leeftijd bij een politieke partij aansluiten voorloopig vergenoegde men zich er mee om te trachten eigen maatschappe lijke inzichten te verdiepen en het klap pen van de politieke zweep te leeren ver staan. Wanneer jongemannen van om en bij de twintig jaren al eens aan een po litieke demonstratie deelnamen, dan was dat voor de tegenpartij aanleiding om ’te smalen op het karakter der gehouden betooging, welke door „lAnderen” kracht moest worden bijgezet. Duys heeft in dertijd geweldig opzien gebaard door ais broekje van 32 jaar het statige Haagsche Binnenhof te durven betreden. Hij vestigde er zijn onsterfelijke Benja- min-reputatie mee! Wie zich weleer in ons land in de po litieke arena wierp, had een langdurige scholing doorgemaakt. Hij kende het po litieke verleden wat er in gewaardeerd moest worden en wat in de toekomst moest worden vermeden. Hij kende ook de mogelijkheden van het politieke he den. Ons politieke leven was betrekkelijk rustig in tegenstelling met het buiten land omdat studenten en andere jon gelieden, die zich maatschappelijk nog vormen moesten, voor de politiek slechts belangstelling koesterden, maar niet poogden om dezelve daadwerkelijk tè beïnvloeden. Tot wat dat laatste leidt, zien we herhaaldelijk in het buitenland, meer in het bijzonder in de latijnsche landen. Studeerenden plegen er heftige en brui- schende politici te zijn. En omdat dé ideeën van zulke jonge menschen zich onmogelijk reeds „gezet” kunnen heb ben, hun utopia door de harde eischen van de practijk nog niet tot reëel en vervulbare wenschen zijn omgewerkt, pleegt hun politieke activiteit zich in zee wisselvallige richting te uiten. Wat he den wordt aangehangen, wordt mor gen verguisd. Wie ze den eenen dag verheffen, vertrappen ze den anderen dag. Heel wat ministercrisissen en staat kundige hervormingen zijn afgedwongen door opgewonden jongelui, die zich hee- le staatkundige pieten meenden, maai in werkelijkheid aan politieken koldei leden. Enthousiasme en begeestering van de jeugd werkt aanstekelijk. Vooral een voudige en ongeschoolde arbeiders ge raken gemakkelijk onder den indrük van een dergelijke begeestering en waar die zich bovendien voordoet bij zekere jon gelui, die zij als hun intellectueele meer deren moeten erkennen, plegen zekere groepen arbeiders gaarne de nu en dan ingezette studieacties te ondersteunen. Zie maar eens naar Spanje en de Zuid- Amerikaansche republieken; let ook maar op de geschiedenis van Frankrijk, Oostenrijk en van de Balkanstaten. Met communisme en fascisme zijn de ze slechte politieke manieren thans ook naar ons land overgewaaid en we be ginnen de wrange vruchten er van te plukken. Vanuit de kampen van beide extremistische richtingen wordt de jeugd gelokt, niet om ze politiek op te voeden, maar om ze in het actieve politieke le ven te betrekken. De jeugd „voelt” zich door de plaats, welke men haar aldus in het openbare leven inruimt. Wat weet ze van het politieke verle den van ons land, van den strijd voor d’’ politieke ontvoogding van de massa, van de moeiten, aangewend om onze volks vrijheden vast te leggen, van de opoffe ringen, welke zijn gedaan over en weer om een goede volksharmonie le verzekeren? Wat weet ze van de mannen en de partijen, wier namen verbonden zijn aan de Nederlandsche democratie? Wat weet ze van ondervonden teleur- VOETBAL. C. A. B. I kwam, zag.-.en verloor met niet minder dan 2-11 tegen F. V. C. 1 van Huizum. Het spel zat van begin tot het einde hopeloos vast, ook de vele ver anderingen tijdens den wedstrijd brach ten niet de gewenschte verbetering. F. V. C. liet een vlug verrassend spel zien. Zoo goed het in het begin van de competitie met C A. B. ging, zoo slecht gaat het thans in de tweede helft. Gelukkig dat er geen degradatie-ge- vaar bestaat. Wij hopen dat zij zich in de twee nog te spelen wedstrijden van een betere kant laat zien. Dan deed C. A. B. III het in Joure te gen De Kooy III beter, door met 2-0 ver diend te winnen. Al de spelers kunnen op een goed gespeelden wedstrijd terug zien, in het bijzonder de keeper. Vooral toen De Kooy na de rust ge weldig kwam opzetten, heeft hij mooi werk verricht. Zou de onderste plaats voor een andei bestemd zijn? Laten wij het hopen. Zondag a.s. komt de Kooy I bij C. A. B. I op bezoek. Naar we vernemen komt een zeer groot aantal Jouster supporters mee. JUBILEUM-AVOND C. A. B. Op 19 Maart a.s. gaat C. A. B. haar 10-jarig bestaan herdenken met een pro- paganda-avond in de Doele, waar de voorzitter van de Technische Commissie van den K. N. V. B., de heer Lotsy uit Dordrecht een propagandarede zal hou den. Indien we de gegevens kunnen verza melen, stellen we ons voor, volgende week eens iets mede te deelen uit het 10- jarig bestaan van de Combinatie Achil- les-Bolsward. De kaarten voor de leden en hunne dames zijn voor deze propaganda-avond reeds verzonden, terwijl verder een be perkt aantal kaarten per introductie be schikbaar is. met een normale snelheid de Sneekerweg af. Vanuit de richting Nijland komen en kele fietsers, die op dezen weg bij ge brek aan een vertrouwbaar fietspad, dicht tegen de de tramrails moeten fiet sen. Achter de vrachtauto komt een luxe wagen, die ongeveer ter hoogte van het oude tolhek de vrachtwagen inhaalt, voorbij wil rijden, maar juist op dat mo ment de tegenkomende fietsers obser veert, iets naar rechts uithaalt, iets te veel zelfs, zoodat de vrachtwagen een klein duwtje in den rug krijgt. Door deze onverwachte por in zijn ribben raakte de vrachtwagen de richting iets kwijt en vloog pardoes tegen een boom op. De motorkap schoof als een harmonica inelkaar, de bovenkant van de cabine zocht ook nog kennismaking met de boomtakken en op de grond in de berm tusschen gebroken glas en houtspaan ders een bloederige massa. Verschrikke lijk, meer dan 200 dooden. We over wonnen onze ontzetting over dit vreese- lijke om dichtbij tot de ontdekking te ko men, dat al die slachtoffers spiering oi panharingen zijn. Dat valt dus mee, zooals de meeste auto-ongelukjes op onzen Sneekerweg nogal meevallen. De chauffeur was met een beetje schrik vrij gekomen. Spoedig waren behulpzame handen aanwezig, met emmers en zakdoeken om de verongelukte spieringschaar in veilige haven te brengen. Of deze spieringtrans- actie voor de betrokkenen eenig voordeel opleverde, vermochten we niet te achter halen. stellingen, van de harde practische on dervindingen, van de resultaten van moeizame samenwerking? Niets! Ze weet alleen ze ziet en onder vindt dat er nog maatschappelijke ongerechtigheden zijn, dat het econo misch leven een inzinking dbormaakt en de tegenwoordige jeugd daardoor moei lijk aan een levenspositie komt. En daarom vertrapt ze alles roekeloos, wat ih een jong en roemvol verleden zoo energiek werd opgebouwd, zonder de intrensieke waarde er van te kennen. Voor zulke politiek is geen scholing noo- dig en daarom is ze zoo aantrekkelijk voor het verwaten deel der jeugd, dat met leege koppen toch gaarne politieke parade wil houden. Het ware te wenschen, dat onze stu- deerende jeugd meer gelegenheid kreeg om van onze politieke geschiedenis ken nis te nemen. Juist het gemis aan die kennis maakt, dat ze zoo gemakkelijk onder den invloed komt van richtingen, die het hoogst van den toren laten bla zen. Die richtingen krijgen daardoor de beschikking over de pas-afgestudeerden, menschen met titels. Titels suggereeren de massa. De knapste ingenieur en de geleerdste pro fessor zijn dikwijls maar kinderen in de politiek, maar de massa onderscheidt dat niet. En daarom zou het zoo goed wezen, als er ernstiger werk werd gemaakt van de politieke opvoeding der studeerende jeugd, die van den politieken katheder naar de schoolbanken behoort te wor den teruggeleid. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Wonse- radeel op Donderdag 15 Febr. 1934, des nam. 2 uur, ten ge- meentehuize te Witmarsum. Agenda: Notulen der vergadering van 28 December 1933. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Mak- kum (bijlage 22). 4. Nieuwe behandeling van het voor stel van Burgemeester en Wethouders waarin opfjenomen VERRASSEND EFFECT! Februari 1934. Onder leiding van den heer K. Hiem- stra hield het district Franekeradeel in combinatie met Franeker van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hier heden avond een vergadering, welke goed was bezocht. De agenda voor deze avond, bevat tende verschillende belangrijke punten, werd vlot afgewerkt. De heer Runia van Leeuwarden, hoofdbestuurslid, lichtte een en ander toe. Ruim tien uur sloot de heer Miede- ma van Peins op verzoek van den voor zitter, de bijeenkomst op gebruikelijke wijze. VERGADERING RJC MIDDENSTANDSVEREENIGING. Maandagavond vergaderde bovenge noemde vereeniging op de bovenzaal bij Gaarmann. Voorzitter Wierema, sprak in het ope ningswoord dat de middenstandsvraag- stukken thans in ieders belangstelling staan, zooals duidelijk blijkt uit de dag bladen in de laatste weken. Thans i? het de tijd, zegt spreker, voor den mid denstand om te organiseéren en nog eens organiseeren. Na het lezen der notulen der vorige vergadering wordt ook een verslag voorgelezen door den heer Ign. Wolké van de Commissie Bolsward-Vooruit. Ondanks de crisis werkt deze commissie zeer actief voor de Bolswardsche win keliers. Hierna volgt het verslag van ’t groote Congres in Den Haag, door een der af gevaardigden, den heer A. de Jong. Spreker zegt, dat op dit congres zeei belangrijke en ingrijpende maatregelen zijn bepleit vóór onzen Middenstand. Ieder moet dit ordenings-, saneerings- en beschermings-program bestudeeren en dan is er maar één conclusie, die daaruit volgt, dat is zorgen voor een sterke stands- en vakorganisatie. Ook moet spreker hulde brengen aan het Hoofdbe stuur voor zijn groote activiteit, de re- geering zal wel moeten bezwijken voor zoo’n groote en massale drang uit de verdrukte klasse. Hierna volgt een uiteenzetting over ds omzetbelasting, door den WelEd. Heer S. F. ten Brink, accountant te Leeuwar den. Spreker zet deze wet uiteen en nu blijkt het overduidelijk dat deze wet voor de Middenstand veel voetangels en klemmen meebrengt. Vooral de zaken met gemengd bedrijf (iets fabrikant, meest winkelier) hebbep het meeste last van groote administratie ve moeilijkheden. Uit de vele vragen bleek dit ook over duidelijk. Het was dan ook wel een prac tische raad van den voorzitter om gezien het late uur, vragen omtrent particuliere moeilijkheden aan den heer Ten Brink persoonlijk te doen, daar deze gaarne bereid was bij ieder lid een bezoekje te brengen. Het adres is: Kanaalstraat 2 te Leeuwarden. Hierna sprak nog de heer Zantman over het buitengewoon congres te Den Haag en zegt dat we thans moeten voortbouwen op het daar gelegde fun dament. Hierna werd de vergadering gesloten. V. tn. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I* Ds. 31- in 1. i. DE JONG s NIEUWSBLAD rialr rjnsr

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1