DE WINTER VOORBIJ....? MISTI Duplo Lamp 28 Philips smecima 11 ExcurslBRelzen N ii Sneeh-AmsM lil. II. IIIEUFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Uit den Omtrek Arum Stadsnieuws. IMercurius Havermout SNEEKER REISBUREAU Fa. VMI DER ZEE J OROERHOF 3Qgl£ Jaargang Woensdag 21 Februari 1934 No. 15 len Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A ra en 2-4. 5 jr.. jaar 8 80 prij- A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. 15 jr.. Sluis. Boer, na te ninga rl. te 10 jr., ra te a en- chal- ügtie jbren a dv 3oer. jmen Win- Ko- 16 f 23 80 40 1934, in de I rd te I elstra I Igum, I ja en I e, zv I ies te I van I ra te I dv lang- I 4 aren 1934, n, dv a van i«, ZV rn m Pieter Al- Janke s„ zv loute rt der 230 185 ’240 60 Monteer in Uw lampen de nieuwe 1934. ’een- I Veis- I irum, tgen. Claas van Te jaar, r. Te r, 16 CHR. VROUWENBOND. Vrijdag 16 Febr. vergaderde de afdee- ling Bolsward van den Ned. Chr. Vrou wenbond in de gebouwen aan den Gast huissingel. Deze avond stond in het tee- ken van den 6en Wereld-Gebedsdag van Ingezonden Mededeelingen cent per fondspak Botte I lauw i en I kaltje I ilsma I Ste I en WIELERSPORT. De Ren- en Toeristenver. Leeuwarden hield Zaterdag 17 Febr. j.l. een wedstrijd op home-trainers om het kampioenschap van het Noorden. Ook de Bolswardsche wielersportvere. D. O. S. nam met een vijftal renners aan dezen wedstrijd deel. Gereden werd over 1 K.M. Iedere deelnemers rijdt 1 K.M. op Groen-Rood-Geel. Deze tijden worden samengeteld en de kortste totaaltijden geven de winnaars aan. De prijzen zijn behaald door Leeuwar ders met resp. 86, 87.1 en 88.3 seconden. Als vierde K. Kanon, Sneek 89.7; 5de K. de Haan, Sneek, 90.7; 6de KI. de Vries Workum 93.9, lid van D. O. S. EEN BUITENKANSJE VOOR HET GROENE KRUIS. Het batig saldo van de onlangs opge heven Stadsspaarkas, een bedrag van ongeveer 90 gulden is aan het Groene Kruis alhier afgestaan. hulp te bieden. Met vereende krachten werden de kal veren, schapen en varkens gelost. Een kalf en een schaap bleken gedood te zijn, terwijl anderen nog half versuft in een ijlings uit Sneek ontboden vee- auto overgeladen werden. In zijn vaart heeft de auto meteen nog kans gezien om drie bussen met wei en karnemelk te vernielen, die langs den weg stonden. (Eén der bussen was net zoo mooi opnieuw geverfd). Een aan den overkant van de sloot staande wilg heeft de val gestuit, waar door grooter onheil Is voorkomen, Een en ander had natuurlijk op deze drukke weg veel bekijks. Verzekering dekt de schade. BENOEMING. Bij Kon. besluit van gister, Maandag, is benoemd als sub.griffier bij de recht bank te Assen onze plaatsgenoot de heer Mr. A. Bakker, voorheen griffier bij het Kantongerecht alhier. de Christenvrouwen over de geheele we; reld. Aan het slot dezer vergadering had de verkiezing plaats van een Presidente, twee nieuwe bestuursleden en een pro pagandiste. „COÖPERATIE”. 16 Februari 1934. In het Dorpshuis was een vergadering belegd door het bestuur van de Land.- arb.org. te Arum en het Bestuur der Coöp. „Excelsior” U.A. te Leeuwarden. De heer B. Elzinga alhier leidde deze vergadering die door een 50 personen, zoowel vrouwen als mannen werd bijge woond. Ook waren er de besturen uit Bolsward en Witmarsum aanwezig. De heer de Jong uit Leeuwarden gaf een uitvoerige en zeer duidelijke uiteen zetting van de beteekenis van Coöpera tie”. Een 80 jaren geleden werd de eerste Coöperatie opgericht door wevers in een klein plaatsje in Engeland. Dit was eerst een moeilijke tijd, maar men wist zich ten slotte vrij te maken van de leveran ciers. Een 35 jaar geleden werd „Excel sior” in Leeuwarden opgericht, waar vele moeilijkheden aan waren verbonden. Thans heeft men 70 bakkerijen en 23 filialen. In 1933 was er een omzet van f 180.000, maar de spreker meende, dat dit jaar de omzet van f200.000 zal worden bereikt. Ook heeft „Excelsior” een drietal nut; tige instellingen of fondsen ten voordeelé der leden. Voorts hield de Jong een bespreking over de uitzending der kinderen naar Ameland, die zeer interessant was. Na de belangrijke rede van den spreker der avond werden er door een viertal personen vragen gesteld, welke de Jong tot aller tevredenheid beantwoordde. Vervolgens werd op het doek gebracht „Met de kinderen naar het vacantie-oord op Ameland”. Deze Epldiascoopvertooning was heel aardig aan te zien en werd op heldere en duidelijke wijze door de Jong toege» licht. Vervolgens kregen wij iets te zien van warenvergelijking en bruto en netto gewicht. Opmerkelijk was het, dat ver pakte waren als havermout etc. die bel den even zwaar moesten zijn, dat het eene pak veel zwaarder was dan het an dere. Zooiets ligt in hoofdzaak vaak aan de verpakking, maar dan krijgt men toch te weinig gewicht en betaalt aldus te veel aan de waar. En in dezen tijd van misère kwam het degelijk te pas om voor weinig geld zoo veel mogelijk te koopen, in elk geval voor arbeidersgezinnen, wier inkomsten thans miniem zijn. Toen was de agenda afgeloopen en werd gevraagd wie lid wenschte te wor den. Daar niemand zich voorloopig opgaf als lid werd besloten huisbezoeken af te leg gen. Hiervoor gaven zich een viertal per sonen op om dit ter hand te nemen, on der leiding van leden van „Excelsor”. De tentoonstelling van de verschillende arti kelen werden druk door de aanwezige dames bezocht. Te ruim elf uur sloot de leider de ver gadering na dank te hebben gebracht aan den heer de Jong van Leeuwarden voor zijn mooie uiteenzetting van wat Coöperatie is en de verdere werkzaam heden aan dezen avond verbonden. Ook werden de besturen van Bolsward en Witmarsum dank gebracht voor hun ne tegenwoordigheid en eveneens de an dere aanwezigen. De heer Elzinga hoopte ten slotte nog dat deze avond succes moge hebben en hierna ging men huis toe, daar het klokje al elf uur had geslagen. Februari heeft ons een reeks zonnige, voorjaarsachtige dagen gebracht, zooals wij van hem niet gewend zijn. Wat mist, een lichte nachtvorst doet ons af en toe vreezen, dat het gedaan is met het mooie weer, doch telkens opnieuw kunnen wij weer constateeren, dat het prachtig is en prachtig blijft. Wij menschen verba zen er ons in stilte over, vastgeroest als wij zitten in statistieken en „wat je in dezen tijd van het jaar kunt verwach ten”. In de natuur wordt het mooie weer aanvaard zonder zulke voorzichtige overwegingen. Het fs er en de zeldzame kans, om reeds in Februari het voorjaar in te luiden, wordt gretig benut. Heeft December ons geen Januari-weer gege ven? Was Januari niet zacht en Febru- ari-achtig, inclusief de stormen van de Sprokkelmaand? Welnu, de natuur is den kalender een maand vooruit en wat wij thans beleven is Lentemaand! Katten geven nachtelijke concerten, vogels tsjilpen en roepen als of zij dronken zijn, ’s Morgens kunnen wij de lamp reeds bijna missen; in den namiddag kan, wie er den tijd voor heeft wat zitten schemeren. De duisternis overvalt ons niet meer zoo vroeg en zoo plotseling. In de kamers behoeven wij slechts zacht te stoken en toch gevoelen wij ons behaaglijk. Soms worden wij be paald lui zou dat de voorjaarsver- moeienis zijn? Maar dan ontstaat er weer plotseling de lust om een flinke wande ling te doen. Daarvoor is het nu ruim schoots zacht genoegt En het is zoo’n opwekkend gezicht, dat de wilgen al dik ke katjes hebben, dat overal de knoppen zwellen en zelfs groene puntjes de we reld inkijken. Als die ontluikende weelde nu maar niet wordt vernietigd door een laat invallende koude I denkt de voor zichtig geworden mensch van 1934 weer. Doch de natuur heeft haar eigen voorzichtigheid. Zij heeft ons in deze Februari-Lente- maand een les te leeren. Wie buiten loopt en ziet, hoe nu zelfs de eerste bloe men niet lang meer op zich laten wach ten, komt vanzelf in de opgewekte stem ming, die de tegenwoordige menschheid meer dan iets anders noodig heeft. Zijn moed leeft op; hij kan het leven weer aan; hij durft weer Iets te ondernemen. De groene puntjes, die zich reeds nu onbevreesd vertoonen, geven hem het voorbeeld. En de wetenschap, dat de win ter nu spoedig genoeg voorbij moet zijn, ontbindt zich met de aanwijzingen, dat hier en daar zij het ook langzaam -- de economische opleving begint. Des kundigen van verschillende landen heb ben hetzelfde geconstateerd en zij voe gen er bij, dat het ditmaal geen vooze schijn-opleving is, doch het begin van een duurzame verbetering. Het gaat vooral in den aanvang, nog langzaam, doch dat deert ons niet in de vreugde, dat wij van deze lange en ongekend he vige crisis het einde zien naderen. En dan: werden niet reeds in den afgeloo pen herfst de eerste teekenen van ver betering gezien? Zal de eerst zoo geleidelijke opleving niet sneller en sneller verloopen? Menig een verwacht dit. Daarom wordt er dit jaar des te sterker verlangd naar ’t einde van den winter. Daarom loopen velen al op de lente vooruit. Ramen worden ge opend om de nog niet warme, maar toch frissche en voorjaarsachtige lucht binnen te laten. En al is het nog geen tijd om de winterkleeren weg te bergen, de win kels en de gedachten der menschen hou den zich nog slechts met voorjaarsgoed bezig. Reeds thans ziet men lichter, vroo- lijker kleuren verschijnen, die met de opgewektere gfjzjchten en de flinkere bewegingen der voorbijgangers den in druk vestigen, dat de winter op zijn laat ste beenen loopt. Spoedig zal hij geheel verdwenen zijn en mèt hem veel, wat ons thans nog drukt. VOETBAL. C. A. B. I— DE KOOY I DE KOOY KAMPIOEN. Ideaal voetbalweer en een recordaan tal bezoekers ruw geschat op ongeveer 1400, dat was de eerste indruk, die we Zondagmiddag op ons voetbalterrein kre gen. Bovendien het terrein in goede con ditie en twee ploegen die zich tot het uiterste willen inspannen om te winnen. Wanneer ruim 2 uur scheidsrechter Schaafsma van Leeuwarden beginnen blaast, speelt C. A. B. eerst tegen den zon in. Reeds direct wordt er een flink tempo ingezet. De Kooij zet verschillen de goede aanvallen op, maar het schot is zoek. Wel worden verschillende cor ners door Kooij-spelers zeer scherp voorgezet, maar telkens weten onze C. A. B.ers de bal uit het doel te houden. Na de eerste stormloop der Jousters komt C. A. B. er beter in, een mooie aan val gkaat naast. Het spel golft vlug op en neer, zoowel C. A. B. als de Kooy zijn om beurten in den aanval. We no- teeren een corner voor de Kooy, fijn voorgezet, geen resultaat. Direct daarop een C A. B.aanval, een prachtkans even eens naast. C. A. B. heeft zich nu geheel losgewerkt en vertoont een aantrekke lijk vlug spel, dat de Kooy-spelers zoo nu en dan in verwarring brengt. Dat is mooi voetbal, zeggen eenige Sneekers achter me. Nu is C. A. B. beslist iets sterker, maar de doelpunten blijven uit. Een plotselinge uitval van de Kooy, een scherp schot en het is 1-0. Niet ontmoedigd speelt C. A. B. met een geweldig enthousiasme door. Uit een corner meenen we reeds de gelijkmaker te noteeren, maar de keeper redt op ’t laatste moment. Even later een zeer ge vaarlijk moment voor C. A. B., de Waij redt op het nippertje. Ten slotte gaat de rust in met 1-0 voor de Kooy. Na de rust weer hetzelfde spelbeeld. Het foefje van de buitenspelval, dat C. A. B. voor de rust meermalen met succes toepaste, Is nu door de Kooy doorzién en spoedig wordt deze taktiek noodlot tig als een van de Kooy-spelers onze keeper uit zijn doel lokt, rolt de bal voorbij den keeper in het doel, 2-0. Ook de derde goal voor de Kooy Is alweer het gevolg van een misverstand of een ongelukje zoo men het noemen wil, 3-0. Zoo ook de vierde goal die door het missen van een onzer backs, zeer gemakkelijk gemaakt wordt, 4-0. Dit gaat onze C. A. B.ers toch zeker een beetje te bar en opnieuw wordt er een flink tempo ingezet. Aanval op aan val volgt, verschillende corners genomen tot ten slotte de rechtsbuiten met een mooi schot het eerste doelpunt maakt, 4-1. Nu zijn onze mannen niet meer te houden, met geweldig élan wordt er aan gepakt, zoo zelfs, dat de Jousters een oogenblikje de kluts kwijt raken. De bal zweeft voortdurend op de Kooy helft, maar jammer genoeg is onze midvo.'r dezen middag niet in topvorm, zoodai nog doelpunten uitblijven. Terwijl we onze oogen even op onze notities vestigen, is C. A. B. reeds weer in den aanval en voordat we de situatie goed te pakken hebben, ligt de bal in 'het net, een prachtgoal, 4-2. Nauwelijks is de bal weer aan het rol len of C. A. B. gaat weer ten aanval, maar de Kooy bepaalt er zich toe met man en macht te verdedigen, zoodat het Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. (DAGELIJKS behalve VRIJDAGS) J Vraagt circulaires en inlichtingen bij I Parkstraat 3, Tel. 3023, Sneek i en Garage v. d. Klei, Bolsward I OPERA-LEZING A. ALT. Maandagavond gaf de heer A. Alt een Operalezing in de Doele. De zaal was bijzonder goed bezet, wat de voorzitter, de heer Bruins, in zijn openingswoord de meening ontlokte, dat er toch ook wel zonder veel reclame voldoende belangstelling voor een avond te bespeuren valt. Met de lezingen van den heer Alt is dit wel in bijzondere mate het geval. Spreker richt een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, inzonder heid tot den heer Alt. Het onderwerp wat we vanavond be handelen aldus de heer Alt, wijkt iets af van datgene wat we bij vorige lezin gen behandeld hebben. De opera La Bo hème is een geheel ander genre. Deze beschrijft het leven van vier kunstenaars 'in Parijs, met al hun leed, hun liefde en ook de lichtpuntjes in dit ongewone be staan. Op zeer onderhoudende en boeiende wijze brengt de causeur ons midden in het milieu der 18 eeuwsche kunstenaars wereld. We zien hun armoede, hun so ber bestaan, en toch ook weer de dagen van ontspanning. Het is een vrij vlot, eenigszins onge bonden leven en de manier, waarop de heer Alt ons dit voor oogen toovert, boeit van het begin tot het einde. Toch kunnen we den indruk niet van ons af zetten, dat een zoo groote bevrediging als bij vorige lezingen niet bij het pu bliek aanwezig was. Het schijnt dat daarvoor de stof iets te luchtig is. Dit neemt niet weg, dat er door de tal rijke bezoekers met volle aandacht ge luisterd is en het dankwoord van den voorzitter aan den heer Alt door een hartelijk applaus ondersteund werd. VERRASSEND EFFECT! OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 AUTO-ONGELUK, waarbij een kalf en een schaap gedood werden. Reeds vroeg bescheen de voorjaarszon dezen morgen onze landen. De voorbode van een mooien dag. De vroege autorijders hebben dan trouwens veel last van de zon, als dié zoo vlak over den weg hun in het ge zicht schijnt. Dit ondervond hedenmorgen ook de heer W. Koopmans van Allingawier, die met een vracht vee op weg was naar de markt te Sneek. Even voorbij hei voormalige tolhek passeerde een perso nenauto. Door verblinding van de zon had de chauffeur deze wagen niet tijdig gezien en moest alzoo zeer vlug naar rechts uithalen, wat waarschijnlijk iets te vlug is geschied, althans voor men er erg in had wat er gaande was lag de auto in de bermsloot. De drie inzittenden konden spoedig de cabine verlaten. Zij waren ongedeerd, doch de schrik had hun da nig te pakken. Door de geweldige plof en het angstig geschreeuw van de dieren opgeschrikt snelden direct de omwonenden toe om INGEZONDEN. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd aan onderstaande regelen in uw blad een plaatsje te wil len inruimen. WAARSCHUWING! In het belang van lederen gasverbrui ker, wordt het onderstaande ter kennis neming aanbevolen. Hebt U een met kranen voorzien gas- kooktoestel in gebruik, volsta er dan niet mee, né het gebruik alleen de kranen (zijn slechts regelkranen!) van dit toe stel dicht te zetten. Neen, het is wel de gelijk noodig, dat U bovendien nog de kraan in de vaste leiding sluit (de kraan, die voor ieder aangesloten gaskooktoe- stel in de vaste leiding is aangebracht). Overtuig U daarvan, in elk geval, vóór U ter ruste gaat. U moet zulks als vasten regel houden, onverschillig of uw gaskooktoestel met gummislang of met een z.g. „vaste ver binding” met de binnenleiding is ver bonden. Is Uw met kranen voorzien gaskook toestel door middel van slang met de leiding verbonden, dan blijft bij niet slui ten van b.g. kraan, het gas in de slang staan. Dit is gevaarlijk! Immers, zoo’n slang kan er af springen, (vooral als deze niet veilig bevestigd is), kan na langdurig gebruik scheuren, enz. waar bij gasontsnapping plaats vindt, met soms noodlottige gevolgen, getuige het doodelijk ongeval verleden week te Lem mer. Ook hier vond dezer dagen eenzelf de verzuim plaats. Gelukkig liep alles goed af, dank zij toevallige omstandighe den. Dit alles had voorkomen kunnen worden. De veiligheidsmaatregelen moe ten echter in acht worden genomen. In dit verband wijs ik op hetgeen d«? Gasinstallatievoorschriften (sinds 1 Jan. 1933 hier bindend verklaard) bepalen over de aansluiting van verbruikstoe- stellen. „Voor de vaste aansluiting van de ver- „bruikstoestellen dient te worden ge- „bruik gemaakt van ijzeren, koperen ol „aluminium buis of nader goed te keuren „materiaal. Aansluitingen met slang „moeten overigens zooveel mogelijk „worden vermeden. „Voor toestellen, die bij herhaling „moeten worden verplaatst of losgekop- „peld, kunnen losneembare koppelingen „worden toegepast. Aansluitingen met „slangen mogen alleen geschieden voor „kleinere en gelijktijdig kraanlooze kook- „toestellen, alsmede voor strijkijzers, „met gas verhitte gereedschappen, zoo- „als soldeerbouten, lasch- en snijbran ders, enz. „In laatstgenoemde gevallen moeten „de uiteinden der slang op de slangpila- „ren door klemmen of soortgelijke inrich tingen veilig bevestigd zijn (bijv, met „veterbandjes). Omsponnen en metalen „slangen moeten voorzien zijn van dege- „lijk daarop bevestigde gummimoffen, „welke ten minste 30 m.m. op de slang- „pilaren moeten kunnen worden gescho len. Vorenstaande eisch voor de klei- „nere kooktoestellen, betreffende het „niet voorzien zijn van kranen, geldt „niet voor de bij het in werking treden „der voorschriften in gebruik zijnde toe- „stellen.” U dankzeggend voor de plaatsing tee- ken ik, Hoogachtend, J. THEUNISSEN, Dir. Gem. Gasfabriek. einde komt met 4-2. Resumeerende ’n spannende wedstrijd, sportief aan weerskanten waarin vooral onze C. A. B.ers hebben laten zien, dat ze ook nog voetballen kunnen. Door deze overwinning is de Kooy de finitief kampioen in de tweede klas ge worden. De Voorzitter van C. A. B., de heer Hendriks, feliciteerde na afloop het Jous- ter elftal met het behaalde succes en bood namens C. A. B. een groote mand bloemen aan. De voorzitter van De Kooy dankte met enkele woorden voor deze sportieve daad en niet in het minst voor de spor tieve geest der C. A. B.ers. Zijn we goed ingelicht, dan speelt C. A. B. nog één uitwedstrijd tegen L. S. C. in deze competitie. We zullen daarom onze eindconclusie óver de prestaties van ons eerste elftal bewaren tot na deze laatste wedstrijd. C. A. B. III speelde tegen Lemmer II en verloor met 2-0. Voor de competitie speelden om 12 uur C. A. B. I en II adspiranten. Deze werd gewonnen door I met 7-0. In deze spes patria der voetbalsport zit, meenen we, weer goed materiaal voor het volgend seizoen. a te 1934. r; ia ?2 r Zee, van Dijk- ,s Al- 4- 70 VWGKOKIND SCNIQ NEOERLANOSCH FABRIKAAT.7 -(O)- Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1