Duplo lamp Philips Seleciiua Oor een prima BUIL 1 HOFSTEDE I UI. y. UI ES F F De Bolswardsche Courant en Westergoo MIST! Stadsnieuws. Winkeliers belang! Algemeen belang! Uit den Omtrek Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 30^g Jaargang- Woensdag 28 Februari 1934No. 17 m en A EEN JUBILARIS. Hitzum G. G. f 1661.52. baal zwavel, f 28.000.000 A dve r t e n t in per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. 25 Februari 1934. Ds. D. T. Los, Ned. Herv. predikant alhier heeft het beroep naar Heerenveen aangenomen. f 11808.20. - 10146.68. f 6.000.000 f 16.000.000 f 4.000.000 f 2.000.000 VOETBAL. 25 Februari 1934. Hedenmiddag speelde B. A. W. I te Leeuwarden tegen Westergoo I te Arum. De plaatsgenooten moesten ’t onderspit delven met den stand 3-2. Kimswerd De heer D. Schaafsma, thans te Leeu warden, is met ingang van 1 Maart aan gesteld als rijksveldwachter alhier. Monteer in Uw lampen de nieuwe Arum GEHEELONTHOUDING. Februari 1934. Donderdag hield de afd. Arum van de N.V. tot Afsch. van Ale. Dr. in 't Dorps huis een gezellige avond. Wommels JAARFEEST. 23 Februari 1934. Hedenavond hielden de Jongelingen en Jongedochtersvereenigingen op hunne jaarvergadering. De leiding be rustte bij den heer T. Zeilstra. Na het zingen van Ps. 27 7 las de leider voor Exodus 17 816, ging voor in gebed en hield daarna met betrekking tot het gelezene een kort, doch zeer op wekkend openingswoord. Hierna volgden de verslagen van de verschillende secretarissen en penning meesters (esse). Deze getuigden van lust en ijver, ter wijl de financiën er flink voor stonden. Ter afwisseling werden de bonds- en andere liederen gezongen, brachten de afgevaardigden der zusterverenigingen hunne beste wenschen over, terwijl ook vele voordrachten en samenspraken ten beste werden gegeven. Vooral die van de meisjes als: „Bij den Bondsdokter” en „het Vaandeltableau” waren schitterend, wat niet weg nam, dat ook onder het door de jongelingen gegevene mooi werk was. Door mej. S. Reitsma werd een refe raat geleverd over: „Martha en Maria’’ en door den heer K. Keunlng over „So ciale kwesties”, welke beide getuigden van ernstige studie. Daar ook ruimschoots voor den inwen» digen mensch werd gezorgd, heerschte den geheelen avond een gezellige stem ming. Het was dan ook al vrij laat toen de voorzitter de bijeenkomst sloot. Na het zingen van den Avondzang, ging de heer Sj. de Boer voor in dankzegging, waarna de talrijke aanwezigen huis waarts keerden, allen zeer tevreden en vol lof over dezen prachtigen avond, welke er ongetwijfeld mede heeft bijge dragen de band tusschen de jongeren en oudere leden der kerk mede te verster ken. GROOTZAND SNEER I van ouds het aangewezen adres 22 Februari 1934. Hedenavond hield de ring Franeker en Omstreken van het N. J. V. een vergade ring in de oude Chr. School alhier onder leiding van den heer W. van Beem te Franeker. Na het openingswoord van den voor zitter volgde een bespreking over Han delingen 9. Ds. Bogers behandelde het onderwerp „Nationaal Socialisme”. Spreker kon zich niet vereenigen met de beginselen van het Nat. Socialisme, daar ze niet gegrond zijn op Gods Woord. Na een korte bespreking sloot de voorzitter de vergadering en ging Ds. Bogers voor in dankgebed. De vergadering was bezocht door on geveer 100 jongemannen. CHR. WERKLOOZEN. 24 Februari 1934. In het lokaal van de Geref. gemeente alhier werd een vergadering gehouden, waar de voorzitter van den Raad van Arbeid te Leeuwarden een rede hield over de Invaliditeits- en Ouderdomswet. Uitvoerig werd door den spreker toe gelicht de eischen der wet en de voor- deelen der wetswaarde van een rente- kaart en de gevolgen van onachtzaam heid daaraan verbonden. De voordeelen die de wet reeds bood op 1 Februari 1934, was als volgt: Invaliditeitsrenten ruim Ouderdomsrenten Weezenrenten Weduwenrenten In totaal dus Na de rede werden eenige vragen ge steld die de geachte spreker op duidelij ke wijze beantwoordde. Door deze rede is het inzicht en de waarde der sociale wetten vrijwel beter begrepen door de aanwezigen. ZWAAR KALF. 24 Februari 1934. Als een bizonderheid kan worden ge meld, dat een koe van den veehouder D. Andela o.d. Wommels een kalf heeft ter wereld gebracht met een gewicht van niet minder dan 130 halve kilo’s, van ’t manl. geslacht, terwijl de moeder (een melkrijk beest) zich in zeer goede con ditie bevindt, derhalve zeker een zeld zaamheid. Batig saldo Er waren 98 patiënten die ziekenhuls- verpleging noodig hadden, terwijl van 23 kleine gevallen de onkosten werden be taald. Hiervan werden 72 in het Diaco nessenhuis met 1130 verpl.dagen; 7 in Bonifaciushospitaal met 144 verpl.dagen; 17 in ’t St. Antonius-ziekenhuis met 198 verpl.dagen en in het Ziekenhuis te Groningen met 8 verpl.dagen opgeno men. Het aantal halve en heele leden is als volgt: Witmarsum 377, Makkum 366, Arum 270, Pingjum 255, Kimswerd 180 Zurich 87, Gaast 71, Exmorra 70, Wons 54, Hartwerd 41, Lollum 119, Tjerkwerd 65, Schraard 37, Dedgum 17, Ferwoude 64, Burgwerd 72. Inzake het besluit om stralenbehande- ling te vergoeden werd het reglement met deze bepaling aangevuld. Verdei werd besloten een motie tot het Federa tie Bestuur te zenden om te trachten de dokterskosten verlaagd te krijgen. De goed geslaagde vergadering werd met een woord van dank gesloten. Zurich Zondagmiddag had op den weg Har- lingen-Afsluitdijk een auto-ongeluk plaats. Uit de richting Harlingen nader de, volgens ooggetuigen, met groote snelheid, een auto. Op een gedeelte van den straatweg, dat in verband met de plaats hebbende werkzaamheden door ’n hek was versmald, moesten twee wiel rijders, een man en een vrouw pas- seeren. De vrouw werd aangereden en hierdoor verloor de bestuurder van de auto de macht over het stuur en reed van de straatweg over een langs de kant staande rij tegels in het zandbed van het in aanleg zijnde rijwielpad. Tengevolge hiervan vlogen een achter in de auto zittende vrouw en kind door de voorruit. De wielrijdster werd aan een harer beenen gewond. Gelukkig passeer de er een geesheer en was dokter Kroon uit Witmarsum toevallig in Zurich. De wielrijdster werd door de dokter in zijn auto meegenomen naar Harlingen. De inzittenden van de auto hadden geen noemenswaardig letsel bekomen. De auto kon de reis niet voortzetten en werd in de garage van den auto-her- steller Braaksma alhier, gebracht Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. FR. MIJ. VAN LANDBOUW. De Afd. Bolsward van bovengenoem de Maatschappij vergaderde Maandag j.l. in de bovenzaal van hotel Slippens. De opkomst der leden was bevredigend. Voorzitter De Vries opent de verga dering met een woord van welkom in zonderheid aan den spreker van dezen morgen, Dr. Groeneveld uit Leeuwar den. De notulen worden door den Secre taris gelezen en goedgekeurd evenals het jaarverslag. Ingekomen was een dankbetuiging van de Afdeeling Hennaarderadeel voor de toegezonden felicitatie. Een beperkende bepaling betreffende bouwverordening veestallen werd aan de aandacht van het bestuur opgedra gen. De eindles der tweejarige landbouw- wintercursus zal worden gehouden op 10 Maart a.s. in de school in de Kerk straat. De vereen, tot aankoop van land bouwproducten wil voor elke afdee- lingskeuring een wisselbeker beschik baar stellen. Deze aanbieding werd ge accepteerd. Het financieel overzicht wijst een te kort aan van ruim 40 gulden. De Afd. der Jongerein zal op 2 Maart een vergadering houden. Door den heer Tijmstra alhier werd rapport uitgebracht over de proefvel den. Hebben we de cijfers goed verstaan, dan is het resultaat als volgt: Perceel I, omgerekend per pondemaat 220 kilo super, opbrengst p. p. 1176 kilo hooi. Perceel II idem plus opbrengst 1562 kilo hooi. Perceel III idem plus iets meer zwa- cel 1792 kilo hooi. Perceel IV idem plus nog iets meer 2031 kilo meer. De voorzitter brengt den heer Tijm stra een hartelijk woord van dank voor zijn arbeid. Hierna was het woord aan Dr. Groe neveld, die een uiteenzetting gaf van de registreering van het werken en streven van het stamboek. Dit Friesch rundveestamboek heeft reeds jaren lang gewerkt aan de re gistreering van het rundvee en is voor den fokker van het allergrootste belang. Spreker geeft hierna aan de hand van een aantal kaarten een duidelijk over- zicht van de inrichting van het stam boek. Met zeer groote aandacht werd deze demonstratie door de aanwezigen gevolgd. Verschillende vragen werden gesteld en afdoende beantwoord. De voorzitter was de tolk van de vergadering, toen hij na afloop der le zing aan Dr. Groeneveld een hartelijk woord van dank bracht voor zijn be langrijke en leerzame uiteenzetting. Het verdere deel van de agenda werd nu vlug en vlot afgehandeld en gaf wei nig belangrijke punten ter bespreking. Op Donderdag 1 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat onze stadgenoot Hielke Faber zijn betrekking als tuinman bij de Gemeente aanvaardde. Gedu rende deze lange reeks van jaren heeft de heer Faber steeds met de grootste ambitie en ijver zijn werkzaamheden in het park en de stqdsplantsoenen ver vuld. Het zal ongetwijfeld deze jubilaris op Donderdag a.s. niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Witmarsum BEGRAFENIS REINDER YPEIJ. 23 Februari 1934. Op dezen triesten Februaridag had ’s middags de plechtige begrafenis plaats van den heer R. Ypeij. Een groote schare belangstellenden volgden de baar. Toen de kist in de groe ve was neergelaten, zweeg de klok en nam eerst J. Kingma van Leeuwarden het woord om te getuigen van het groo te verlies, dat Kingma’s Bank en Hee- rema-State hadden geleden. Daarna bracht de heer Algra van Stiens namens de vele vrienden den overledene een laatsten groet. Vervolgens las de Doops gezinde Predikant Ds. Golterman, eeni ge gedeelten uit den Korinthenbrief en sloot met dankgebed. De oudste zoon an den overledene dankte voor de overgroote belangstelling Onder de aanwezigen waren o.m. dé Burgemeester en vele raadsleden van ,Wonseradeel, vele vertegenwoordigers van de Leeuwarder Graanbeurs en hei Personeel der verschillende bedrijven. De voorzitter, de heer Joh. van Zand bergen opende met een hartelijk „wok kom” aan het publiek, dat niet zeer tal rijk was opgekomen en in het bijzonder aan Ds. Zeilstra van Pingjum. Gezamenlijk zong men onder piano begeleiding van een dameslid de „Striid- sang”. Daarna werd een tooneelstukje opgevoerd; het was een mooi stuk, jammer dat de vertolkers zoo nu en dan „vast” zaten. Nu volgden eenige decla- matienummers door de pianiste en wel: „De huzaer” fen Fedde Schurer, „Vol harden” (propaganda), „Net dom” en „Kareis hondje” (propaganda). Vervolgens liet Ds. Zeilstra hem hoo- ren in een pakkende en voor ieder be grijpende propagandarede. Spreker be toogde dat er veel leed is in de wereld van nu, om maar bijv, te noemen de werkloosheid, duizenden en duizenden arbeiders zijn uitgeschakeld en kunnen geen werk vinden. En dan is er het leed van ziekte en dood en nog veel meer. Maar het leed dat uit den alcohol voortkomt kan voorkomen worden, door de mensch. Wat een „huiselijk” leed ont staat daar al niet door en van de tuber culose, de volksziekte, is voor 50 der zieken voortgesproten uit den alcohol. Ook van krankzinnigheid is vaak de al cohol „oorzaak”. Niet eens zijn het altijd menschen die zelf drankslachtoffers zijn, maar vaak boeten ze door de zonden der vaderen tot in het 3de en 4de geslacht. Eenige schetsen laat Ds. Zeilstra dan volgen, waaronder ook uit het bekende boek Helmut Harringa. Dan behandelt hij verder nog de „matigheid”. De matig heid is wel de grootste kanker dei maatschappij. Laat ons door persoonlijk voorbeeld te geven de drinkgewoonten wegbannen. Laat ons dan strijden voor een gelukkiger wereld. Hierna hield men pauze. De voorzitter dankte Ds. Zeilstra die nu vertrok voor zijn zeer duidelijke en belangelooze rede. Na de pauze kreeg men weer een 1- actertje te hooren. Ook nu zaten de spe lers zoo nu en dan vast, hetgeen echter niet te verwonderen was, omdat men een heele kleine voorbereidingstijd heeft ge had. Evenwel werd er zeer hartelijk ge lachen en op critieke momenten redden de spelers zich best uit hun lastige po sitie. De heer M. Hidma had de leiding van het spel; dat was dus in goede handen. Nog werden een 3-tal zangnummers gegeven door de pianiste, een zangvoor- dracht van den voorzitter, getiteld: „Menschen zooals gij” en door den voor zitter der J. V. O., de heer Cor Hidma, „In nije tiid” en „De libbenspiip”, beide van P. J. Troelstra. De heer D. Molenaar had een mooie lichtbak gefabriceerd waarop stond: „De Zuiderzee is droog gelegd, Een machtig werk, dat dient gezegd, Maar grootscher werk brengt hij tof stand, Die drooglegt heel ons Nederland.” Strijders voor de N.V. met ons meel In de pauzes werden lustig de strijd liederen gezongen en genoot men van chocolademelk en „swietekou”. In zijn sluitingswoord dankte de voor zitter allen voor de medewerking en wekte de aanwezigen op tot een „Slüt jim oan en stypje üs yn üs striid.” Reeds was het middernacht geworden en ging men voldaan naar huis door de koude mist. In de organisatie van den middenstand ziet men tegenwoordig een ijverig stre ven om den winkeliers de gedachte bij te brengen, dat zij door ’>n collectie! optreden naar buiten hun zaken ten zeer ste kunnen dienen. Gewoonlijk geschiedt dit door het organiseeren van speciale verkoopdagen, die ten doel hebben hei koopend publiek te doen zien, tot welke prestaties de plaatselijke winkeliersstand in staat is. Een der geijkte middelen daartoe, de winkelweek namelijk, heeft de eerste ze getocht door Nederland reeds bijna ach ter den rug. In ieder geval heeft dit mid del in de praktijk thans voldoende bewe zen te kunnen voldoen aan de verwach tingen, welke men redelijkerwijze daar aan mag stellen en het is daarom niet te verwonderen, dat gaandeweg in de eene gemeente na de andere zulke speciale verkoopdagen worden op touw, gezet. Men kan zulke dagen het beste vergelijken met gewone uitverkoopdagen die echter een feestelijk karakter hebben verkregen. Etalagewedstrijden, versie ringen dat alles werkt mede om de stemming te verhoogen en daarmede daar is het immers om begonnen hei publiek te trekken, trekken, trekken, en aldus te prikkelen tot koopen, koopen, koopen. Toch schijnt het niet overbodig hlei op merken, dat naast het behartigen van het eigenbelang, dat voor de winkeliers in deelname eraan gelegen is, hier wel degelijk een algemeen belang gediend wordt. Ontegenzeggelijk wordt overal, waar een speciale gelegenheid tot verkoop is ingeluid, leven en vertier in de gemeente gebracht, niet het minst door de even- tueele attracties, die men gewoonlijk er aan verbindt. In de winkelstraten wordt het publiek door de etalages, die door hun verhoogde aantrekkelijkheid als een sterke magneet werken, gelokt en in den ban gehouden en dat publiek krijgt thans méér dan op gewone tijden, een over zicht van hetgeen er in de winkels al- zoo te koop kén worden aangeboden, behalve hetgeen men gewoonlijk in dé etalage zag liggen. Veelal heerscht bij meerdere ingezetenen, vooral bij kleine gemeenten, de verkeerde gedachte, dat de artikelen en voorwerpen, die zij noo dig hebben, beter en voordeeliger in de naastbijzijnde grootere gemeenten ge kocht kunnen worden. Het behoeft niet gezegd te worden, dat zoo dikwijls aan die gedachte gevolg wordt gegeven, dit den winkelier in eigen gemeente pijnlijk aandoet en.. schade berokkent. Terwijl de gedachte volkomen in strijd is met de waarheid. Dezelfde reiziger, die de groote gemeen ten van artikelen uit zijn fabriek voor ziet, komt in de kleine gemeenten en biedt daar volmaakt dezelfde artikelen aan, die kwalitatief niet het minste ver schil opleveren. Alleen het quantum van afname verschilt natuurlijk in sommige gevallen. Daardoor betaalt de kleinere winkelier wel eens hoogere inkoopsprij zen maar haast altijd wordt dit bezwaar ondervangen door de kleinere winst, die zij behoeven te maken, aangezien hun levensbehoeften aanmerkelijk bescheide ner zijn, dan in de groote gemeenten. Integendeel, de kleine winkelier stelt alle mogelijke moeite in het werk om aan alle denkbare aanvragen zoo goed mo- geijk en op concurreerende wijze te vol doen. Daarvoor getroost hij zich vaak groote opofferingen, die weliswaar nu eenmaal het risico vormen, dat aan allen handel verbonden is, maar die hem toch een zeker recht geven om te mogen ver- wachten, dat zijn medeburgers hem zul len steunen. Hoe meer het publiek bevrediging van al die wenschen verkrijgt, des te beter zal het den plaatselijken middenstan i gaan. En de consequentie hiervan is deze: als het den winkeliers goed gaat, gaat het de geheele gemeente goed. Wé4 brengen zij niet op aan plaatselijke be lastingen, wat laten zij weer door ande ren verdienen, wat maken zij met hun VERRASSEND EFFECT! OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 waarin op^enomen 24 Februari 1934. De Algemeene Jaarvergadering van Ziekenhuisverpleging afd. „Wonsera deel”. had heden Zaterdagmiddag plaats in het logement van Bruinsma alhier, onder presidium van den heer I. Bierma te Witmarsum. Van de 16 afdeelingen waren afgevaardigden en bestuursleden aanwezig en meer andere gewone leden. De jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester werden onveranderd vastgesteld. De contrOle-commissie die elk jaar wordt benoemd, had een gun stig rapport uitgebracht. Voor 1934 werden de afdeelingen Exmorra, Ferwoude en Dedgum benoemd om de contröle uit te oefenen. Het financieel verslag luidt: Inkomsten Uitgaven fraaie winkels de gemeente niet aantrek kelijk, wat trekken zij niet een aantal vreemdelingen, die vaak ook op andere wijze hun geld in de gemeente vaak la ten; werkelijk, de functie van den win keliersstand is van groote beteekenis voor het algemeen. En niemand zal ons ervan willen be schuldigen daarmede te veel gezegd te hebben! Welnu, de burgerij toone, dat zij de leuze zal weten te behartigen, die de plaatselijke winkeliers zoo gaarne en niet alleen in hun welbegrepen eigen belang, doch ook ontegenzegge lijk in het algemeen belang aanheffen en propageeren, de leuze: „Koopt in uw eigen gemeente!” Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1