III. 1.1IVEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen OPTIMISME. Uit den Omtrek Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. 30= Jaargang Woensdag 7 Maart 1934 Arum Maartsche buien.... Maartsche katjes. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Oosterlittens FRANSCH BEZOEK. Winsum Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 i Nam, I en 4 Tjerkwerd Hitzum Q 3.00 0.70 2.80 1 Speciale Inrichting voor Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. 1UT «I ong li sma lt am 84 leboer 'eld ft 57 |r, iga lt tra 8! :ma te •letje, >rigje e, Ti \ukje Ren- Isum. Jan Xntje 10.50 9.00 3.25 3 Maart 1934. De Voorzitter van ’t Hoofdstembureau voor de verkiezing van laden van den gemeenteraad Woneeradeel heeft in de vacature wijlen R. Ypeij benoemd ver klaard tot lid van den gemeenteraad de heer A. D. Wassenaar te Pingjum. Jur u v. Ot •ink 8 fen. B jr„ i den ?a 60 Sie- <e de i Jeb r Zee :rs te KRITE BOALSERT. De Krite Boalsert hfllde op 25 Febr. de jouns 8 üre by Boermans hjar hüs- hèldelike gearkomste. Nei iepening troch de foarsitter waerd it forslach en jierforslach fen ’e skriuwer goedkard. De skathilder hie f 702.59 yn- OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Het aantal uitgeleende boeken uit eigen bibliotheek bedroeg over de maand Februari 549, uit die van Leeuwarden 39; aan de cursus 37, in totaal dus 622. De Leeszaal werd in diezelfde maand door 303 personen, t.w. 24 dames en 279 héeren, bezocht. t 1034 mk B Eliza- Broil er Zee 1 Bauk- sta, d, ng. Jo- Trljn- •i 1934 Lolke )ijk tt 1934. Otte ra. larl. ierben ia te 3ruin- Schar- Hoek- :>ol te :er et eeske, ooge- ndrik, tiann.1 Meln- Ibert- i Jo* 'rjjib e, dv i. Te jmai i Es- rl 1934 Rien- igahul- Ima ei d. Sij- Epkje dis, n n Sip- Poppe, >eth de OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 VOETBAL. 4 Maart 1934. Zondagmiddag werden hier twee voet balwedstrijden gehouden en wel: „Westergoo I” te Arum tegen „Foar- üt” te Menaldum. „Westergoo I" won de wedstrijd met 2-1. Vervolgens de adspiranten van „Wes tergoo” tegen „Foarüt” van Menaldum Ook hier bleef „Westergoo" baas op eigen veld, met den stand 3-2. Makkum Onder verwijzing naar de desbetref fende advertentie in dit blad van heden vestigen wij de aandacht van belang stellenden op de lezing met lichtbeelden welke a.s. Woensdag 7 Maart in het ge bouw der Ambachtsteekenschool te Mak kum om 8 uur des avonds zal worden gehouden. De Directeur der Ambachts school te Harlingen zal het onderwerp „Beroeps- en Schoolkeuze" behandelen. Ouders van kinderen, die binnenkort de Lagere Scholen zullen gaan verla ten, kunnen wij aanraden, eens naar de uiteenzetting van het een en ander te gaan luisteren. Met talrijke lichtbeelden zal de Directeur het Onderwijs aan een Ambachtsschool en de resultaten laten zien. Voor menigeen kan de lezing vooral in dezen moeilijken tijd, voorlichting be- teekenen. 1 Maart 1934. Hedenavond werd in de O. L. School alhier een ouderavond gehouden, die on der leiding stond van het Hoofd der School den heer J. Tolsma. Aanwezig waren ruim 20 ouders. Na opening en voorlezing der notulen gaf het Hoofd der School een verslag over het afgeloopen jaar en behandelde daarbij uitvoerig de kwestie van de op heffing der O. L. Scholen. Daarna hield dezelfde spreker een in leiding over het lezen op de Lagere School. Van de gelegenheid in de pauze om ’t werk der leerlingen te bezichtigen, werd een druk gebruik gemaakt. Na de pauze volgden nog een paar luimige voordrachten, enkele vragen wer den beantwoord, waarna het Hoofd der School deze gezellige bijeenkomst met een woord van dank aan de aanwezigen sloot 3 Maart 1934. Onder leiding van den heer M. Offrin- ga van Leeuwarden werden de heeren Landman en Oostra, veehouders alhier, verrast met een bezoek van 27 Franschen die kwamen met het doel den kampio^is- stier van Friesland, de Lindbergh II na der te bezichtigen. De goede kwaliteiten van het dier werden door de deskundige gasten openlijk geroemd. Het spreekt van zelf, dat heeren eigenaren van dit edele dier met dit bezoek ten zeerste waren ingenomen. Als Maart weer komt, begint het bloed harder te stroomen. Alles, wat den mensch prettig aandoet, belichaamt deze naam in zich. Middagzonneschijn lokt ons naar buiten, de blauwe, smettelooze hemel doet ons alle doorstane koude van herfst en winter vergeten. Zoo zacht en teer is de lucht geen ruwe, rauwe Oostenwind, geen harde Noorderstormen geen opgeslagen kragen, maar sneeuwklokjes en de blauwe Scylla, die in perken en in de bosschen vroolijk het voorjaar inluiden met hun klokjes. De struiken gaan heel, heel langzaam uit- loopen. Als ean fijne sluier ligt het over TOONEELUITVOERING. 4 Maart 1934. De tooneelvereeniging „Advendo” al hier, hield haar jaarlijks onderonsje bij Terpstra. Behalve verschillende voor drachten werd ten tooneele gebracht het blijspel: „Hannes wordt ingekwartierd”. De verschillende rollen werden knap vertolkt. Aan het einde van den avond werd aan alle medewerkenden hartelijk dank gebracht voor het gebodene. Een gezellig „efternei dounsjen” vormde het slot van dezen in alle op zichten geslaagden feestavond. BEDANKT. Bedankt voor toezegging van beroep naar Wlnsum-Baard door Ds. J. C. Fi scher, Ned. Herv. predikant te Slootdorp (Wieringermeerpolder). bard en f600.32 ütjown, sadet der in oerskot wier fen f 102.27. Ek hy fortsjin- ne in plomke. De ófgeande bisjürsleden E. Statema en K. Feenstra waerden op ’e nij bi- neamd. Oan ’e priissprekkerij hawwe 10 mei- dien. De earste priis waerd woun troch F. v. d. Spoel, mei 50 pnt., de 2de troch K. Feenstra mei 46 pnt. en de 3de troch E. Statema mei 44 pnt. Karmasters wieme de hearen Heeg en Poelstra. Fier- ders noch ris in foardracht en efkes sjon ge, det, howol it besiik net great wier, it dochs wol in geselliche joun west hat. Witmarsum had alhier in het een vergadering SOLISTENCONCOURS. De Friesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen heeft Zaterdag en Zon dag het jaarlijksche concours voor solis ten enz. gehouden in de Groene Weide te Leeuwarden. De jury bestond uit de heeren Cor Kint en Anton Krelage, Amsterdam. Door onze stadgenooten werden de volgende prijzen behaald: L. Slippens, B.bas, afd. uitmuntend heid 85 punten, 2e prijs. N. Ebbendorf, tuba, afd. uitmuntendh. 93 p., 2de prijs. J. Negenman, clarinet, afd. uitmun tendheid, 93 punten, 2de prijs No. 19 Welsrijp CHR. JONGELINGSVEREENIGING. 3 Maart 1934. De Chr. Jongelingsvereeniging kwam in feestelijke vergadering bijeen, waarbij de Jongedochters- en de Knapenvereen. waren uitgenoodigd. Verschillende afgevaardigden van af- deelingen, aangesloten bij den ring Fra- neker van het Ned. Jongel. Verbond, waren aanwezig. De verschillende jaar verslagen werden in den vorm van sa menspraken gehouden. Voordrachten, samenspraken en tableaux wisselden el kander af. Namens de Prov. Commissie van het N. J. V. en den ring Franeker, sprak de heer de Vries van Harlingen eenige waardeerende woorden. Nadat de Avondzang was gezongen, werd de vergadering, welke onder lei ding stond van den heer Gietema, met dankzegging gesloten. LEZEN EN SCHRIJVEN IN TURKIJE. In de afgeloopen vijf jaar hebben twee millioen Turksche mannen en vrouwen leeren lezen en schrijven, na de invoering van nieuwe letters, welke naar het voor beeld van de Latijnsche letters zijn ge maakt. Voordat dit nieuwe alfabet werd ingevoerd, kon slechts één millioen per sonen, minder dan een tiende deel der bevolking, lezen en schrijven. De Turksche president Moestafa Kemal Pasja heeft er alles op gezet om het nieuwe schrift Ingevoerd te krijgen. Men gaf hem den bijnaam van „hoofdonder wijzer", daar hij zelf aan de ministers en afgevaardigden les in het nieuwe schrift gaf. de twijgen.De kastanjeknoppen zien er uit, of zij gelakt zijn en de seringen struiken zijn met dikke, groene trossen versierd. Alles staat klaar om het sig naal van het voorjaar af te wachten en op de eerste klanken daarvan met volle kracht de taak van het ontwakende le ven ter hand te nemen. Om de met katjes getooide boomen zoemen weer insecten: de bijen vliegen weer uit en probeeren, hoe de eerste len- tehonig smaakt; dikke hommels brom men ongeduldig. De lucht zingt.En men denkt aan bloeiende linden, die een zomersch vogelenkoor herbergen; maar dat is nog een zomerbeeld, waartoe dit jnsectengezoem slechts het voorspel is. De akkers beginnen kleur te vertoo- nen, het winterzaad ontspruit, eerst nog aarzelend, dan brutaler, steviger. Op de nog onbezaaide velden wordt ge spit en geëgd geëgd en geploegd. Maart is voor de boeren een maand vol drukte. Als ’t weer goed blijft en „Maart zijn staart ditmaal niet roert”, kan er hier en daar reeds gezaaid worden. Ook de tuinlieden hebben thans ieder uur van den dag noodig, het omspitten van den tuingrond is een vermoeiend en tljd- roovend werk, maar als het grasveld verleden jaar kale plekken is gaan ver- toonen, blijft er wel niets anders meer over. Een pasgezaaid grasveld behoort immers bovendien tot de bekoorlijkste voorjaarsboden, die wij ons kunnen in denken? Op al deze vragen geeft Maart ons het antwoord maakt Maart zich zelf tot de maand der onzekerheid, van het ver moeden, van de hoop. Is het niet zoo, dat de zomer ons zelden dat brengt, wat wij ons in Maart ervan hebben voorge steld? Onze fantasie werkt thans sneller, daar ons bloed sneller stroomt; en hoe meer wij de lente naderen, hoe sterker ons hart klopt, hoe gelukkiger voelen wij ons in onze jeugd, in onzen ouderdom. Dat is de taak van de vóór-lente; zij maakt ons tot hopenden, die in verwach ting van de vervulling hunner fantasiën, weer opleven. Ook de ouderen van da gen schenkt de Maartmaand zijn belof ten en verwachtingen ook zij zullen weer behagen scheppen in hun leven, dat zij nog niet uitgeleefd hebben. Thans komt de gemakkelijker helft van het jaar, een helft die wij getroost met een hart vol overgave tegemoet treden. DE NIEUWE R.K. KERK. We hebben hedenmorgen weer eens een kijkje genomen in de bijna voltooide nieuwe R.K. kerk aan de Groote Dijlak- ker. De voor eenige weken geuite mee- ning dat met Paschen deze kerk in ge bruik zou kunnen worden genomen, is toen door velen in twijfel getrokken. Nu we hedenmorgen de stand der werk zaamheden nogmaals gezien hebben, lijkt het ons toe, dat er zeer wel kans bestaat dat deze kerk met de Paaschda- gen in gebruik zal kunnen komen. De vloer is nu geheel klaar en men is reeds bezig met den onderbouw voor de al taren. Nu het middenschip der kerk ge heel vrij van steigerwerk is, komt de mooie lijn van dit gebouw nog beter tol zijn recht. Het stuk gekleurd glas werpt, besche nen door de voorjaarszon, een fantasti sche kleurenmengeling op de muren. Vergeleken bij de thans in gebruik zijnde kerk belooft deze nieuwbouw een zeer bijzondere verbetering. Maart 1934. Vorige week werd door de Chr. Zang vereniging „Advendo” alhier een 2-tal uitvoeringen gehouden op de zaal Har monie. De eerste uitvoering had plaats Woensdag 28 Febr. voor gehuwden, wel ke stond onder leiAig van den heer C. van der Werff, Hoofd der Chr. School. De tweede uitvoering werd gehouden op Vrijdag 2 Maart voor ongehuwden en werd geleid door den heer E. Reidsma, eere-lid. Op beide avonden werd hetzelfde pro gramma naar voren gebracht. De eerste uitvoering werd geopend door het laten zingen van Ps. 98 1 en gebed, waarna de feestleider een gedeelte uit Gods Woord voorlas. Hierna werd een kort openingswoord gesproken en de aanwezigen hartelijk welkom geheeten. Na dien kreeg de Zangvereen. gelegenheid haar program ma af te werken. Ter afwisseling werd opgevoerd „No vemberstorm" en werden een tweetal tableaux gegeven, alsmede voordracht en solozang, hetgeen bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Ook de zangnum mers werden op zeer verdienstelijke wijze naar voren gebracht. We konden hieruit opmerken dat de zangvereen. onder lei ding van hun bekwamen directeur, den heer D. Gerritsma van Bolsward, zich in stijgende lijn mag bewegen. Omstreeks 1 uur werd dit samenzijn door den feestleider gesloten met het la ten zingen van Ps. 139 14 en dankge bed. Was de eerste avond niet veel belang stelling, op de tweede avond was de op komst zeer goed te noemen. 1 Maart 1934. Donderdagavond Evangelisatielokaal plaats vanwege het comité Franeker van het Herv. Verbond tot Kerkherstel, waarbij als spreker optrad Ds. Bogers van Achlum. De leiding was in handen van Ds. van Deelen van Oosterend. De bijeenkomst werd geopend door samen te zingen Ps. 89 1, daarna lezen van Efeze 2 de laatste 6 verzen en gebed. Het inleidend woord dat gesproken werd door den voorzitter was een uit eenzetting wat Kerkherstel is en wil. Het is er ons om te doen, aldus spre ker, dat Gods Woord wederom in Zijn geheel wordt verkondigd. Dat men op de eene plaats niet zegt ja en de andere neen. Maar het moet worden een zuiver bazuingeklank in geheel de kerk. Na deze uiteenzetting vergastte W. v. Beem van Franeker ons op een gedicht, getiteld: „De Skeper”, hetwelk ons te hooren gaf de geboorte van Jezus Chris tus in Bethlehem. Vervolgens kwam Ds. Bogers aan het woord met het onderwerp:. „Ontrouw". Zijn Eerw. las eerst voor Richteren 3 vers 5 tot het einde. Aan de hand van deze geschiedenis sprak hij over de afval van Israël, hoe slap of Israël zich hield in de dienst van God. God had aan Israël beloofd het land Kanain. En zij alleen zouden het land erfelijk bezitten. Maar dan moest Israël ook strijden, het zwaard mocht niet in de schede worden gesto ken. Ze moesten strijden, geen ander volk, geen Heidensch volk, mocht het overweldigen. Maar nu verslapte 't volk Israël daarin en ze liet alles toe. En dan komt God dat volk straffen. In deze ge schiedenis aldus spreker, moet ik altijd denken aan onze Kerk. De historie her haalt zich telkens, ook ten opzichte van onze Vaderlandsche Kerk, zijn wij on trouw geworden. Ook wij hebben het zwaard in de schede gestoken, terwijl wij moesten strijden. En zoo wij het niet doen is God voor ons een verteerend vuur. Zoo ook voor Israël. Maar zoo wij ons tot Hem wenden, dan wil Hij ons gena dig zijn. Zoo moet dan onze kerk meer worden een belijdende kerk, want de nood der kerk is er. Niet dat wij van de kerk af, maar naar de kerk toe willen werken. Gods Woord en dat alleen moet worden het richtsnoer voor heel de kerk. Onder stille aandacht werd deze mooie rede beluisterd. W. van Beem las nog enkele gedichten voor, die alle in het Friesch werden ge daan. Door Ds. Kloek van Longerhouw werd het slotwoord gesproken. Gezongen werd nog Gez. 52 5, waar na Ds. Kloek met dankgebed sloot. Verschynt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Ook in de moeilijkste tijden blijven vele menschen optimistisch gestemd, omdat het hun persoonlijk nog steeds goed gaat. Zouden eventueel ook hun eigen omstandigheden verslechteren, dan zou den zij dat optimisme spoedig prijsgeven en vervallen in een pessimisme, nog somberder dan dat van principieele voor standers der negatieve wereldbeschou wing. Een tijdperk, zooals wij thans beleven eischt vele slachtoffejrs. Wij beklagen deze slachtoffers, want wij zijn niet de ineening toegedaan, dat het individu nog slechts waarde heeft in verband met het lot van een volk of volkerengroep als geheel. Ieder mensch vertegenwoordigt een afzonderlijk levenslot en het is juist de individueele mensch, die vreugde en smart doorleeft in hun volle intensiteit. Toch mogen wij, of het ons nu goed gaat of slecht gaat, de algemeene toe stand nooit beoordeelen naar onze eigen levensomstandigheden. Optimisme en pessimisme zijn filosofische begrippen; het gaat hierbij om een levensbeschou wing, die in beide gevallen te veelom vattend is, om gedrongen te kunnen wor den in het nauwe kader van één men- schenleven. Bij de keus tusschen opti misme en pessimisme kan men zich evenmin laten leiden door de omstan- dieheden van het oogenblik. Een pessimist moet niet bij de thans heerschende crisis blijven stilstaan, doch teruggrijpen naar schijnbaar rustige en normale tijden en ook daarin dingen kunnen vinden die met zijn opvatting van het leven overeenkomen. Wij opti misten moeten daarentegen ons vertrou wen niet baseeren op goedkoope ge meenplaatsen, doch argumenten aanvoe ren, die onafhankelijk zijn van de om standigheden van het oogenblik. Is optimisme, op deze wijze be schouwd, gerechtvaardigd? In zekeren zin wel. Het zou gevaarlijk zijn, wan neer wij de geschiedenis van onzen tijd gingen beschouwen als een herhaling dei geschiedenis van vroegere tijdperken. Er zijn tijden, waarin men niet zonder re den kan verwachten, dat de toekomst zich volgens zulk een analogie zal afspelen. In veelbewogen tijden echter en onze tijd is een veelbewogen tijd gaat dit niet op, omdat er zich dan nieuwe, on bekende dingen baan breken. Ons opti misme is dan ook niet gegrond op zulk een analogie, doch op ons vertrouwen, dat de menschheid in staat is om ten slotte alles te boven te komen. Welis waar zien wij thans overal om ons heen het verval; ontelbaar zijn de overtredin gen tegen den organischen opbouw op elk gebied, doch juist de bestaande ver warring heeft duidelijk bewezen, dat de menschheid tenslotte één geheel moet vormen, dat haar leven en welvaart on mogelijk zijn, wanneer de afzonderlijke volkeren zich van het geheel afsnoeren. De eenige mogelijkheid is gelegen in de algemeene erkenning van het feit, dat de menschheid één organisch geheel vormt. In dit verband dient natuurlijk aan de af zonderlijke volkeren hun volle zelfstan digheid te worden gelaten, doch met dat al dienen zij onderling samen te wer ken. Ons optimisme berust dus hierop, dat de menschheid nog te veel gezond ver stand bezit om de volkomen, uiteindeltj- ke verwoesting niet over zich te laten komen. En heeft zij eenmaal den verkeer den weg verlaten, waarop zij zich thans bevindt, dan zal zij ook veerkracht ge noeg hebben om de moeilijkheden te overwinnen. Wie zich verdiept in de ge schiedenis, doch ook in de levensuitingen der volkeren, zal deze eigenschappen steeds meer terug vinden. Ook in de schijnbaar hopelooze verwarring van dat tijdperk der wereldgeschiedenis, dat wij thans zelf beleven, is reeds het streven naar verstandigen opbouw waar te ne men. Wij moeten nog geduld hebben, doch dat geduld draagt het karakter van vertrouwend wachten. RONDOM HET STAVISKY-PROCES. Maandagmorgen is een sedert kort te Parijs gevestigde Russische letterkun dige, Pückler genaamd, die uit Duitsch- land naar Frankrijk was uitgeweken en in een anoniemen brief als medeplich tige bij den moord op den raadsheer Prince werd genoemd, door den rechter van instructie verhoord. Het viel den Rus evenwel gemakkelijk elke verden king van zich af te werpen. De politie-commissaris Bony, die na zijn rehabilitatie met de leiding van het onderzoek in de zaak-Prince is belast, Is tegen de verwachting in nog niet naai Dijon vertrokken. Bony is van oordeel, dat het zwaartepunt van het onderzoek in Parijs zelf is gelegen en dat zijn aanwezigheid in de hoofdstad dus noodzakelijk is. Uit Dijon komt een sensationeel be richt: Een medisch expert, die met het onderzoek van de longen, de nieren en de lever van Prince was belast, heeft onomstootelijk geconstateerd dat zich in deze organen vergif bevindt, welks nauwkeurige samenstelling nog niet kon worden vastgesteld. De expert is evenwel van oordeel, dat het een soort chloroform betreft. Dit resultaat zou het eerste vermoe den bevestigen, dat Prince vóór zijn vermoording werd verdoofd. GESLAAGD. 3 Maart 1934. Heden ontving onze dorpsgenoot de heer C. B. van der Leij, het diploma alg ontwikkeling, waarvoor de volgende lessen werden ontvangen: Rekenen, Meetkundig rekenen, Ned. Taal, Vader landsche geschiedenis, Natuurkunde. Staatsinrichting en Aardrijkskunde. Het verkregene diploma is behaald aan 't Instit. „Neerlandia” te Arnhem. waarin opgenomen i Knj. DE JONG s NIEUWSBLAD 'Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. 1 Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1