Behoudt uw levenskracht lil :ma door een prima BRIL fll III. V. d. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo DEI J I iNG I j Groote voorraad Onderdeelen en Banden HOFSTEDE WlBlilB I I i I ’ÏB| Onwerkelijke zorgen I Uit den Omtrek «llllllllDimillUM Wommels ONGEVAL. Stadsnieuws. •1 30= Jaargang Woensdag 14 Maart 1934 No. 21 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 f. en A te. I (o)— I A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjje. P 0 Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen EKEN korte ïKJES 112 or- tig az« en n i- i. i- n n Witmarsum 1 M. iN. ineet” GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres Wlt- :op ’ar- 10 Maart 1934. Hedenmiddag werd hier op het terrein achter Bonga-State een voetbalwedstrijd gehouden om de Fortunabeker tusschen W. V. C. I alhier en „Fortuna” Harlin gen. Rust 1-0. Einduitslag 4-0. CHR. WERKLOOZEN. 10 Maart 1934. Hedenmiddag werd de laatste samen komst in het ontspanningslokaal van de Chr. we. loozen gehouden. Ze waren nu 13 weken aldus bezig geweest en wel viermaal per week. Het aantal be zoeken door de verschillende personen van deze in dien tijd bedroeg rond 1200. Men mag dan ook met genoegen op dezen arbeid terugzient Het blijkt uit het bezoek, dat er werkelijk in een be hoefte is voorzien. De commissie meent dan ook een woord van dank verschul digd te zijn aan hen die hun met hare ■stoffelijke gaven steunden en hen in staat stelden dezen arbeid tot een gcid einde te brengen. Ook dank aan de persbureaux die hun in staat stelden den bezoekers eiken dag nieuwe en frissche lectuur aan te bie den. Er is, dat kan men hen verzekeren, een dankbaar gebruik van gemaakt. Eveneens van de tabak en thee, welke van enkele firma’s werd ontvangen. Al les tezamen genomen heeft de commissie immer stof tot dank, omdat zij de vol doening mag smaken, een weinig te hebben meegewerkt, dat ook de jeugd in dezen middelijken weg voor velerlei ge varen, die hen omringen, in deze moei lijke tijd bewaard zijn gebleven. Met de bede, dat God ook verder dien verrichtten arbeid met Zijnen zegen wil bekronen wordt dit kort verslag beëin digd. !aap- :aad; ad; ■er; n.. Ki ms werd De muziekvereeniging „O. K. K.” din de heer J. Spêkle van Harlingen, hield Vrijdagavond haar jaarlijksche uitvoe ring. Nadat de voorzitter de feestavond had geopend en aan het publiek dank ge bracht had voor de flinke opkomst, werd een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma. Eerst werden een vijftal muzieknum mers gegeven, waarna eenige leden der vereen, een voordracht hielden. Het gul applaus van het publiek bewees het be haalde succes. Na de pauze werden nog een drietal muzieknummers gegeven, waarvan de laatste „Marsche vers la Lumière” van Bankenburg een waardig slot was. Met een gezellig bal werd de welge slaagde avond besloten. van bt. SE ?nl n 'n het fkje. m- ia el- 1 tl- ik- i 'ed i •er en en en it er de n. 8 Maart 1934. Voor een aandachtig luisterend pu bliek behandelde partijgenoot de Boei van Leeuwarden voor de gewestelijke Federatie het onderwerp: „De weg van het Socialisme”. De opkomst had beter kunnen zijn Winst 4 nieuwe leden voor de afd. Wit- maresum, zoodat die haar verplicht aan tal van 4 als bijdrage tot de 15000 be reikt heeft. 3. Muziek. L’aurore Dun Beau Jour, van J. Martin; Suspinul (wals), van J. Ivanovici. 4. Zang. Jounstimming, van R. Bein- tema. Joungebet, van J. N. D. Hoogslag. Liefde’s Mantel, van H. W. de Wolff. 5. Muziek. Fryske potpourri (com ponist onbekend). Hierna volgde de pauze. Na de pauze opende muziek en zang met 6. My Regi ment (marsch) van H. L. Blankenburg. Soli Kwintet m. koor „Wardy” van Hoogslag-Visser. Ik haw yn gouden jou- nen, van J. N. D. Hoogslag. 7. Muziek. Le val de P’Ambleve, van D. D. Belleflamme. La Tonnelle Fleurie, van M. Millot. 8. Zang. Gebed (bekend Largo) van G. F. Hdndel. Psalm 122, van J. P. Swee- linck. 9. Muziek. Fransche Amitié, van J. Martin. Colonel Bogey (marsch) van K. J. Alford. 10. Zang. Volhardt, (uit Elias), van F. Mendelssohn. Exutate Deo, van A. Scarlatti. De verschillende nummers werden vlot uitgevoerd. De algemeene opinie was, dat het een mooie avond is geweest, waarop beide vereenigingen met genoe gen kunnen terugzien. Da. Wielenga was dan ook de tolk van alle aanwezigen toen hij beide vereeni gingen dankte voor het goede en schoo- ne, hetwelk ze de toehoorders hadden geboden, onder leiding van haren emi- nenten directeur. Een lid van de zangvereeniging van Witmarsum vergastte het publiek op en kele voordrachten. Het muziekkorps speelde tot slot Ps. 118 1, waarbij gemeenschappelijk staande werd gezongen. Ds. Wielenga sloot met dankzegging. 10 Maart 1934. De bejaarde arbeider P. L., in dienst bij den voerman C. W. en werkzaam bij de gemeentewerken alhier, reed aldaar met paard en kar, toen plotseling het paard los geraakte. Dientengevolge kwam L. zoodanig te vallen, dat de ka» over zijn lichaam reed, waardoor hij in wendig gekneusd werd opgenomen. De plaatselijke medicus constateerde, o.m., dat een rib gebroken was. 1 opgegeven en 2 begunstigers. Belijdenis werd gedaan door 4. Het verslag van den penningmeester was wat lager gestemd. Dat van de Evangelisatie wees een batig saldo aan, maar dat van de exploitatie van Nieuw bouw wees een belangrijk tekort aan. De contröley-commissie verklaarde bij monde van den heer Fr. Algera, dat alles in de beste orde was bevonden. Br. Hid- ma gaf een kort overzicht van al de ge houden preekdiensten in 1933, hetwelk voor velen een verrassing was. Het bestuur werd met 2 personen uit gebreid, zoodat de commissie van Nieuwbouw, bestaande uit de br. S. Meekma en P. Boonstra, thans in het be stuur zijn opgenomen, Ds. Kloek sloot met dankgebed. EEN AARDIGE PRIJSVRAAG. Wie van prijsvraag oplossen houdt, vindt in de advertentiekolommen van dit blad een aardig gegeven van de Crack- free-fabrieken. Voor de goede oplossers zijn er wer kelijk aardige prijzen te winnen. Onder de dingen die ons het leven be moeilijken, zijn er tal, die wij zelf eigen lijk pas beteekenis toekennen, door onzen eigen gedachtengang en dat, wat ons het leven verbittert, is soms geheel en al een product van onze in mineur ge stemde gemoedstoestand. Wij koesteren ons in het blijde gevoel dat tal van menschen ons gaarne als vriend hebben, menschen, waarmede wij in familie en in beroep verbonden zijn en wij genieten de bevrediging van een in arbeid en derzelver resultaten doorgebrachten dag. Makr ’n andermaal laten wij ons geheel medesleepen door den stroom, de golven van ons eigen in nerlijk, dat dan alles donker, doelloos en overbodig doet schijnen. Wij ontmoeten hindernissen op onzen levensweg en zijn niet zeker genoeg van ons zelf, om een aanval er op te wagen, om vertrouwen in een overwinning te hebben en somtijds zij zij slechts in gebeeld, die hindernissen, en voelen wij ons als verlamd door de bedreigingen uit den nevel der toekomst I Dan kan het Geluk vlak naast ons staan.wij bemerken het dan niet. Ziek en vroeg tijdig oud kunnen zulke inbeeldingen ons maken. Kostbare tijd en kracht gaan verloren door zorgen en door vrees voor dingen die onze zorg niet waard zijn, of om din gen, die buiten ons machtsbereik liggen, kracht en tijd, die wij beter zouden kun nen gebruiken. En dat zeggen wij zoo dikwijls tegen ons zelf en toch kunnen wij het woord niet vinden, dat deze spo ken bezweert! Als wij hen willen bannen, dan kan dat slechts door ons zelf met alle gees telijke krachten te dwingen andere plich ten te vervullen. Als wij ons hart met droeve gedachten belasten, worden wij moede en nalatig slechts met onbe klemde borst en een helder hoofd, kun nen wij feilloos datgene verrichten, wat men van ons eischt. Wie dédrin zijn eer zoekt, slaat terneer, wat in zijn innerlijk tracht hem onzeker, weifelend te ma ken. .1 Wij hebben in ons leven te doen met twee arbeidsterreinen: op het een werken wij met gaven en talenten, die ons zijn meegegeven, zorgen wij voor ons aard- sche bestaan, bieden wij handelend het hoofd aan nood en zorg; op het andere vertrouwen wij ons geheel en al toe aan het bovenaardsche bestuur van ieder menschenlot. In die periode moeten wij steeds opnieuw bekennen, dat onze eigen krachten verre te kort schieten. Maar wij hebben ruimte genoeg, om onze krach ten te ontplooien, als het gaat om te trachten mensch te worden, een mensch, die waard is, dat de zon hem beschijnt, dien de gedachten aan bovenaardsche werkelijkheden niet verschrikt. Dét zij onze hoogste zorg, naast wel ke alle andere klein, uiterst klein zijn. LEDENVERGADERING MELKLEVE- RANCIERS VAN HOLLANDIA. Door de vereenigin$ van melkleveran- ciers van Hollandia werd Maandagmor gen een ledenvergadering gehouden in hotel de Wijnberg. Voorzitter Hannema opent de verga dering en memoreert de groote teleur stelling die dit jaar ondervonden is met betrekking tot den melkprijs. De opkomende nationale gedachte brengt tot zelfproductie in de diverse landen en daarvan ondervindt de boer renstand de wrange vruchten. Spreker voorziet een verscherpte strijd tusschen de boterproducten en de mar garine. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Een schrijven is ingekomen van de di rectie Hollandia over de mogelijkheid van terugneming van de afgeroomde melk. Hierover ontspint zich een leven dige discussie. De rekening van den penningmeester wijst aan inkomsten aan f242.47, uit gaven f64.30, saldo f 178.17. De commissie ter controleering dezer rekening adviseert deze goed te keuren onder dank aan den penningmeester. De vergadering onderstreept deze woorden met een hartelijk applaus. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heeren Hannema en Wier sma rrlqjt algemeene stemmen jworden herkozen en de heer Popma, die geen lid van dezen bond meer kan zijn, als toegevoegd secretaris blijft fungeeren. De rondvraag bracht nogal enkele punten betreffende het veehoudersbedriji naar voren; er heerschte bij die bespre king een amicale toon. De heer Popma dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer Wiersma brengt een woord van hulde aan de directie van Hollandia voor de medewerking steeds ten opzich te van den bond ondervonden, waarna de voorzitter met een hartelijk woord de vergadering als geëindigd verklaarde. 8 Maart 1934. Onder leiding van Ds. Kloek van Lon- gerhouw hield de Evangelisatie vereeni- ging alhier haar jaarvergadering. Het jaarverslag van den secretaris meldde, dat 3 nieuwe leden zich hadden Arum MUZIEK- EN ZANGUITVOERING. 8 Maart 1934. In de Geref. Kerk werd een Muziek- en Zanguitvoering gegeven door de Muziek- yereen. „Wubbenus Jacobs” te Arum en de zangvereen. „Scheppingsgave” te Witmarsum. Van beide vereenigingen is de heer J. Visser te Franeker, directeur. De ope ning geschiedde door Ds. Wielenga met gebed. Daarna werd Psalm 138 1 ge zongen door de aanwezigen, begeleio door het corps. Het porogramma zag er als volgt uit: 1. Muziek. Radio (marsch) van W v. Heeren. Mosuique sur L’Opera Martha van Flotow. 2. Zang. Leven uit den dood, van H W. de Wolff; Vertrouwen, van R. Bein tema. Verschijnt Dinsdag^ yrydagsavonds. 8 Maart 1934. Onder leiding van den heer O. van Slageren van Wons hield heden de Chr Hist. Kiesvereeniging „Wonseradeel haar jaarvergadering in het Evangelisa tielokaal alhier. De penningmeester had een klein na- deelig saldo. Als bestuurslid werd her kozen de heer A. Ozinga te Gaast, voor den heer E. Reidsma, die bedankt had als bestuurslid werd benoemd de heer M. Weerstra. Door den heer de Jong, Wethouder vanWonseradeel, te Ferwoude, werd be handeld het onderwerp „Nationaal Soci alisme en Fascisme”, waarop een aan gename discussie volgde. Met een woord van dank werd deze bijeenkomst gesloten. EXCURSIE ARCHITECTEN. Zaterdagmiddag half drie arriveerde bij ons stadhuis een groot aantal heeren architecten, leden van den Frieschen Bouwkring, die een excursie maakten naar onze stad voor het bezichtigen van stadhuis en nieuwe R.K. Kerk. Het gezelschap werd door onzen Bur gemeester de heer S. J. Praamsma, op de raadzaal ontvangen. Mannen van den arbeid, aldus de Bur gemeester, ik heet u in deze historisch? zaal hartelijk welkom. In tegenstelling met de vele begroetin gen aan corporaties en commissies van allerlei soort is dit gezelschap iets geheel anders. We zien hier thans mannen van De Statistieken toonen duidelijk aan, dat de gemiddelde levensduur der men schen, dank zij den vooruitgang der me dische wetenschap, aanzienlijk is toege nomen. Van nog meer beteekenis achten wij intusschen het feit, dat menschen van meer gevorderden leeftijd tegenwoordig veel jeugdiger blijven en aanmerkelijk meer kunnen doen dan eenige tientallen jaren geleden. Vroeger stelde men zich iemand van zeventig jaar voor als door ouderdom geknakt. Zeventig jaar: dat beteekende, dat men voortstrompelde met een stok, dat men maar liefst rus tig bij de warme kachel zat, dat men in zijn middagslaapje om geen enkele reden mocht worden gestoord, omdat men an ders in den namiddag niet frisch genoeg was voor het bezoek van de kinderen. De zeventigjarigen van thans lachen om zulke dingen. Zij doen nog flinke wandelingen, rijden in auto’s, die zij soms zelf besturen en beoefenen niet zel den tennis en golf. Zwemmen en fietsen blijven zij ook, wanneer zij dit vroeger reeds geleerd hadden. En velen verrich ten op dien leeftijd intellectueel werk, dat in niets ten achter staat bij hun vroegere prestaties. Natuurlijk blijven niet bij allen, die een hoogen leeftijd bereiken, geest en lichaam zoo frisch. Het merkwaardigste is echter, dat zij, die dit voorrecht ge nieten, niet behooren tot de menschen, die „voor hun gezondheid leven.” Wie voortdurend in onrust verkeert over zijn lichamelijken toestand en zich volstopt met medicijnen en opwekkende middel tjes, zal nooit die duurzame goede ge zondheid genieten van iemand, die rus tig zijn werk doet. Onmatigheid, in wel ke richting ook, verkort den normalen levensduur en verzwakt het weerstands vermogen. Ook menschen, die hun leven niet met iets nuttigs kunnen vullen, bereiken zel den een hoogen leeftijd met behoud van hun gezondheid. Door wecken worden levenskracht en gezondheid in stand ge houden, tenminste wanneer het werk de belangstelling van den betrokkene wekt. Menschen, die geen belangstelling meer hebben voor de voornaamste dingen in hun leven, sterven vaak door een betrek kelijk onbeduidende oorzaak. Daarom sterven er zoovele menschen binnen de eerste jaren na het neerleggen van hun betrekking. Als zij niet een andere bezig heid of liefhebberij hebben, om hun le ven te vullen, is het moeten loslaten van hun gewoonten te veel voor hen. Zorgen knagen eveneens aan de ge zondheid. Soms ziet men, hoe menschen in een korten tijd grijs worden; dan kan men er zeker van zijn, dat zij in dien tijd door ernstige zorgen werden gekweld, ook al lieten zij daarvan niets bemerken. Zorg en ergernis zijn buitengewoon schadelijk voor het organisme; men dient zich hiertegen dus met alle macht te ver zetten. Er is reeds veel gewonnen, wan neer men slechts gedurende enkele uren per dag alle zorgelijke en onrustige ge dachten van zich kan afzetten. Hierdoor slaapt men ook beter en iemand, die goed uitgeslapen is, beschouwt de dingen anders dan wanneer hij door slapeloos heid gekweld en afgemat is. Afleiding kan men zeer goed vinden in een bezig heid, die met genoegen wordt gedaan, doch anderzijds de hersenen niet te zeer inspant. Dit verklaart de voorliefde van zoovele vrouwen voor handwerken, van zoovele mannen voor tuinieren. Vooral het laatste is zeer bevorderlijk voor den slaap en het is bekend, dat menschen, die oud worden, veel slapen. De men schen, die met weinig slaap kunnen vol staan, levlen intensiever, doch zij zijn eerder versleten. Wie veel en gezond kan slapen, blijft tot op hoogen leeftijd frisch en krachtig. Bij deze menschen ziet men ook, dat zij van nature reeds den gulden regel opvolgen van veel be weging in de frissche lucht en niet te veel eten. Krachtige oude menschen zijn bijna zonder uitzondering in hun jeugd flinke wandelaars geweest. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 1 kennis op het gebied van bouwkunst, met kennis van historische kunst ook, Bolsward herbergt vele historische schatten. Vooral deze raadzaal levert '1 bewijs van de kunstschatten ons door onze voorouders nagelaten. Aan geen enkel detail van datgene wat hier te zien is, ontbreekt ook maar iets. Het is een daad van piëteit deze kunstschatten on geschonden te bewaren. Dit geheele stadhuis met geheel zijn inventaris is in7 dertijd gemaakt door Bolswarders, wel een bewijs, dat het ambacht vroeger hier in groote eere stond. Met een welkom aan de bezoekers be sluit de Burgemeester zijn toespraak. De Voorzitter van den Fr. Bouwkring de heer Baart, brengt een woord van hartelijken dank aan den Burgemeester. Wetende dat er in Bolsward vele kunst schatten te bezichtigen zijn, was er voor deze excursie veel belangstelling. De burgemeester is voor dezen spreker geen onbekende. In verschillende commissies en op vergaderingen heeft hij steeds de groote liefde voor de oude kunst gepro pageerd. De zorg voor het oude, zoowel als voor het nieuwe, is bij dezen Burge meester in goede handen. Het feit dat gij Burgemeester naast uw vele ambtelijke bezigheden nog tijd kunt vinden te wer ken voor de schoonheid van stad en land strekt U tot eere. Ook dankt de heer Baart voor de introductie bij de heeren kerkmeesters tot bezichtiging der nieu we kerk. Na het gebruik van een kop thee werd door het gezelschap de nieuwe R.K. kerk bezichtigd. De kerkmeesters Dr. Andela en den heer Lunter waren hier ter be groeting aanwezig. De heer H. C. van der Leur, de ontwerper van dit bouw werk, gaf een korte uiteenzetting van dit moderne kerkgebouw. Nadat het gezelschap nog een oogen- blik op het Stadhuis vertoefd had, werd de terugtocht naar Leeuwarden aan vaard. I Op Vrijdagavond 9 Maart j.l. had bij Bruinsma alhier de feestavond plaats van de afd. der Rijzende Kerk. De voorzitter, ds. Los, sprak in zijn openingswoord zijn blijdschap uit ovei de goede opkomst en wees op het doel van de vereeniging om jongeren een ernstig en prettig samenzijn te geven onder leiding van een oudere. Daarna brachten de meisjes het spel van de wijze en de dwaze maagden ten tooneele waarnaar met groote aandacht gekeken en geluisterd werd. Na een zangnum mer van de meisjes gaven de jongens een vroolijk tooneelstukje: „Hoogmoed komt voor den val”. Het laatste nummei voor de pauze waren een paar volksdan sen, die heel goed werden uitgevoerd. Toen deze ten einde was, kwamen de meisjes weer op het tooneel met: „De Braziliaansche hoed”, dat laat zien hoe twee dames door een vermakelijke ver gissing eikaars hoed opkrijgen. Na een paar zangnummers volgde het grootste stuk Johan als rentenier”, waarin een rijke rentenier van rol ver wisselt met zijn bediende, die echter ten slotte toch moet inzien, dat het beter is als huisknecht te leven, dan als rente nier te sterven. Na een kort woord van den voorzitter besloten de jongeren den avond met het prachtige Wachterslied. Over deze avond zal in de kringen van de jongeren-spelers nog lang gesproken worden. I I 9 1 r i VT ien *u- 1 id .8- ip h- iP Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. *Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. i i i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1