BRILLEN MA N RA RA W.WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo I Reparatie aan alle merken Automobielen /jj HET GEWETEN. NT A. M. SUSTRING I I Woensdag 21 Maart 1934 30~ Jaargang No. 23 Uit den Omtrek Groote voorraad Onderdeelen en Banden 175.-» Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en Jl Witmarsum i DE oderne sn, 25 cl l> p4 pd 10.-) Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. lastingontduiking, altijd zijn er knoeiers, bedriegers en zullen er altijd blijven die zich veilig weten, omdat zij nu een maal niet na te rekenen zijn. Doch al zullen we het kwaad dan niet met wortel en al kunnen uitroeien, toch laat het zich aanzien, dat we een groe ten stap in de goede richting gaan doen. Laat ieder wel bedenken, dat het dit maal ernst is. Tot Mei is men nog van straffeloosheid verzekerd. Heeft uw g>- weten dan nog niet gesproken, dan volg strengere contröle en bij ontdekking. Speciale inrichting voor ONDERHANDSCHE VERKOOPING. Naar wij vernemeh is het heerenhuis aan den Sneekerweg, eigen aan den heer Bruins, Rijks ontvanger alhier, onder- handsch verkocht aan den heer P. Lun- ter alhier. Alleen zij, die KING-pepermunt gebruiken, kunnen weten wat de origineele pepermunt beteekent voor de gezondheid van den modernen mensch. dig ital 25 12] 15] KEL! breed lopzet; n, vee- oquette reep. reep. be- 000 LD ieter >pe” ren- n de :em- ver- >ed- Uw in 25 ct INWIJDING R.K. KERK. Naar ons uit vertrouwbare bron wordt medegedeeld, zal de inwijding van de nieuwe R.K. Kerk Dinsdag 8 Mei as. door Monseigneur Janssen, Aartsbis schop van Utrecht, plaats hebben. xi iran tie 'IS HET WAARBORGFONDS VOOR FEESTWEEK TE BOLSWARD. Nog maar een klein gedeelte van de stad is door de financieele commissie afgewerkt, maar het resultaat van dit werk overtreft de verwachting. Er heerscht weer van klein tot groo die mooie geest van samenwerking. Buiten en boven de financieele onder grond, die de spontane inteekening op het waarborgfonds aan de Commissie verschaft, staat de moreele steun, die we uit alle standen onzer stad moger beluisteren. Dat maakt het werken voor deze zaak tot een genoegen en geeft bovendien de zekerheid, dat de feest week en tentoonstelling 1934 evenak de vorige feesten kan en moet slagen. Voor het laatst willen we nog een op wekking plaatsen aan het adres van die genen welke nog niet het invulformulier hebben teruggezonden. Ook een gewoon briefje met opgave van het door U ge- wenschte aantal aandeelen f5.za' onze penningmeester, de heer A. J. Bak ker, Grootzand, gaarne accepteeren. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. iLeesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. (Voor het Buitenland f7.- per jaar. 'Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. op voorschrift van Heeren Oogartsen en Doktoren worden onder GARANTIE uitgevoerd. GROOTZAND - SNEEK Gediplomeerd Opticien Eerste Reparatie-lnrichting Electrische Slijperij JAARVERSLAG VAN DE AFDEELING „BOLSWARD” van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstel- Hngs- en Vacantiekolonies. Dit afgeloopen werkjaar heeft de afd. „Bolsward” van bovengenoemd Genoot schap wederom zeer nuttig en succesvol werk verricht. Zij zond in het voorjaar 5 kinderen uit met een verblijftijd van 5 weken. Later werden nog eens 8 kin deren gedurende 5 weken en ten slotte 3 kinderen gedurende 10 weken uitge zonden. De kinderen werden gebracht en ge haald door Mevr. M. Plantinga-Leverland en door Zuster A. van Veen en kwamen in blakende gezondheid terug. Ook wa ren zij allen in gewicht toegenomen. Op de jaarvergadering van het vorig jaar werden mej. H. Praamsma en de heer J. Westerbaan, die volgens rooster moesten aftreden, herkozen; zij namen de functie van bestuurslid weer aan. De stand der financiën is als volgt: De inkomsten bedroegen f 745.27, de uitgaven f 700.93 y2, zoodat er een ba tig saldo was van f 44.33^. De collecte van de Vlaggetjesdag bracht f 106.51 op. De subsidie van de gemeente Bols ward was f 83.19. Het aantal leden be droeg 123 Deze hoogst nuttige vereeniging doet prachtig werk en heeft de steun noodig van ieder weldenkend mensch. Reeds Zaterdagmorgen meldden de berichten een ernstige on gesteldheid van de Koningin-Moeder. Zaterdagavond werd de toestand iets meer ernstig aangezien. Gedurig werden de berichten Zondag en Maandag ongunstiger, tot dat Dinsdagmorgen vroeg een bericht de toestand als hopeloos vermeldde. Spoedig volgde dan ook de doodsmare, dat H. M, Koningin-Moeder zacht en kalm in haar paleis aan het Voorhout te ongeveer 8 uur ontslapen was. TENTOONSTELLING. Onze ambachtsteekenschool houdt Vrijdag en Zaterdag a.s. weer haar jaar- lijksche tentoonstelling van teekeningen in het teekenlokaal bij de Rijkszuivel- school. Evenals voorgaande jaren zullen ook nu weer veel werkstukke'n kunnen getuigen van de goede leiding en de werklust der leerlingen. Vooral in onzen tijd mag deze school op de sympathie van allen rekenen en we vertrouwen dan ook, dat zeer velen van de gelegenheid (de gemaakte teeke ningen te bezichtigen) zullen profitee- ren. 17 Maart 1934. De jaarlijksche uitvoering van de Gymnastiekvereeniging „V. en O.” te Witmarsum-Pingjum had heden avond plaats op de bovenzaal van Hofstra, die geheel bezet was en onder leiding stond van den voorzitter, den heer S. Althof. Deze opende, sprak zijn vreugde uit over de groote belangstelling en hoopte dat allen een genotvollen avond moch ten doorbrengen. Een 17-tal nummers stond op het pro gramma vermeld. Met een opmarsch en vaandelgroet werd ingezet en achtereenvolgens werd ’t programma met een kleine pauze onder leiding van de heeren T. de Vries, H. Rouwé en F. v. d. Vliet, afgewerkt. De uitvoering had ieders bewondering en na elk nummer, zoowel van groot als klein, werd groote instemming betuigd en aile aanwezigen werden tevreden ge steld. Na afloop dankte de voorzitter het pu bliek voor hunne groote attentie en de leiders in het bijzonder voor de oefenin gen. Een gezellig bal was het slot van de zen geslaagden avond. Amsterdam 12 millioen, Den Haag 18 millioen. Minister Oud is overtuigd, dat dit nog maar een schuchter begin is, want het begint pas tot het publiek door te dringen, dat het in de gelegenheid is gesteld straffeloos verzwegen belasting schuld aan te geven. Daarom in gemoede een vraag aan U lezer: hebt U uw geweten al ontlast en uw verhouding tot den fiscus in hei reine gebracht? Wij durven deze vraag met gerustheid stellen en zonder bevreesd te zijn, dat een verontwaardigd abonné ons, met een opzegging van zijn abonnement de gebruikelijke straf voor een stoutmoe digheid onzerzijds een brief zendt om te vragen, wat wij ons wel vermeten om van hem te durven veronderstellen. Wij herhalen: wij durven deze vraag gerust stellen, immers er zijn drie „mis drijven” welke géén rechtgèaard Neder lander als zoodanig beschouwt. Dat zijn smokkelen, stroopen, en belasting-ont- duiken. Wie heeft er nooit meer sigaren mee genomen naar het buitenland dan wette lijk geoorloofd was en welke vrouw heeft niet een of meer fleschjes parfum uit dat buitenland frauduleus over onze landsgrenzen gevoerd? En dén het stroo pen! Natuurlijk herinnert U zich de be richtjes in de bladen over den dorps- edelachtbare, ja zelfs over den dorps- geweldige, alias veldwachter, die in het jachtveld werd aangetroffen met een nog rookend geweer, maar zonder jachtacte. Geldt voor stroopen en smokkelen nog de beperking, dat de gelegenheid er voor zich aan moet bieden, immers niet ieder heeft de landgrenzen of een jacht veld met hazen en konijnen bij de hand, het belasting-ontduiken is letterlijk een volksvermaak, dat bedreven wordt, zoo wel door de aangeslagenen in de laag ste klassen die een zoet winstje van en kele guldens verzwijgen, als door de categorie welke men vroeger de hoogst aangeslagenen noemde. Ja, door de laat ste nog het meest. Zoo weinig schaamt men zich hiervoor dat men in vrienden kring er openlijk over spreekt, ja zelfs er prat op gaat, indien men den fiscus een flink bedrag „door den neus” heeft geboord. Een belasting-inspecteur, die zijn plicht nauwgezet nakomt en zonder pardon of gena is voor betrapte over treders, geldt bij het publiek voor een dienstklopper en het oordeel over hem luidt verre van malsch. Gaat hij zoover om zijn „slachtoffer” zelfs achter slot en grendel te helpen, dan wordt de on gelukkige maatschappelijk dood ver klaard. En dit alles vinden we heel ge woon. Is het feitelijk niet bedroevend en ge tuigt het niet van een laag gezonken verantwoordelijkheidsgevoel? Waarom stelt men er een eer in eventueele schul den tot de laatste cent toe af te betalen, desnoods met ontzegging van allerlei dingen die ons leven veraangenamen. En waarom zal dezelfde man die zulke op vattingen heeft, zonder blikken of blozen zijn belastingbiljet foutief invullen? Het is ons een raadsel. De eenige verklaring is de massa-subbestie. Iedereen doet het en dus. Maar al doet iedéreen het, daarom blijft het evengoed een kwaad. Dat be wijzen ons de tot nu toe gepubliceerde cijfers van de reeds aangegeven verzwe gen belasting. In Amsterdam en Den Haag samen 30 millioen. En dét, terwijl de Minister overtuigd is, dat lang niet iedereen op de hoogte is van de door hem getroffen maatregelen. Maar dan beteekent die 30 millioen ook nog niets. Zullen het er straks, twee driemaal dertig worden, en misschien nog wel meer. Daarmee zijn we er nog niet, want zelfs al zette men de doodstraf op be- voor haar zware taak en bijzondere belang- leelig p. pd p. pd. 3. pd. Arum KAATSVEREEN. „WILLEM WESTRA” TE ARUM. 17 Maart 1934. Hedenavond werd een ledenvergade ring gehouden van bovengenoemde ver eeniging, bij den heer M. Hiemstra, wel ke onder leiding stond van den heer S. P. Huizenga die deze bijeenkomst met een kort en gepast woord opende. Door het bedanken van den secretads, den heer A. J. Heslinga werden de no tulen en jaarverslag door den voorzitter te berde gebracht. Na een kleine opmer king van den heer R. R. Yetsenga werd een en ander vastgesteld. De inkomsten bedroegen in totaal 522.91, hierin is begrepen het batig sal to van 1932 zijnde f24.11. De uitgaven waren f524.24, nadeelig saldo f 1-33. De bescheiden van den penningmees- er waren gecontroleerd door de heeren K. Werkhoven en W. van der Weerdt, lie een en ander in uitstekende orde be- /onden. Het aftredend bestuurslid de heer J. van der Schel werd bij acclama- ie herkozen. Verder werd er besloten het bestuur met 2 leden te vermeerderen. Nu volgde stemming van drie Be stuursleden wegens het bedanken van den heer A. J. Heslinga. Gekozen werden de heeren J. Wilkeshuis, R. R. Yetsenga en K. Werkhoven, die de benoeming ac cepteerden. Bij acclamatie werden de drie keur meesters K. Huizinga, D. Tolsma en W. v. d. Weerdt herkozen. Een der bestuurs- 'eden treedt op als afgevaardigde naar de Algemeene vergadering. Toen volgde bespreking over de te houden kaatswed strijden. Op voorstel van het bestuur en den heer R. R. Yetsenga is besloten om een kaatspartij te organiseeren en als prijzen te stellen luxe voorwerpen, hoofdprijzen drie fietsen en dan door el kander te toten en de inleg te bepalen op fl.per persoon. Toen was aan de orde behandeling beschrijvingsbrief hetgeen niet een peul schilletje was, ofschoon de voorzitter nog vlug voortwerkte. Het voorstel van Het Noorden te St. Jac. Par., werd door de vergadering niet gesteund. Punt 7 van het Noorden werd door de leden wel ge steund. De afgevaardigde werd opge dragen voor punt 8 (Kimswerd) te stemmen, betreffende het speelveld. Op punt 9 (zij kwaad) werd vrij mandaat gegeven. Punt 10 Stiens (keeren) was H. M. EMMA WILHELMINA THERESIA, tweede dochter van George Victor, Vorst van Waldeck en Pyrmont en van Prinses Helena Wilhelmina Henriette Paulina Marianna van Nas sau, werd geboren 2 Augustus 1858 te Arolsen. Gehuwd in 1879 met Koning Willem III. Uit dit huwelijk is 31 Augustus 1880 geboren onze thans regeerende Koningin Wilhelmina. H. M. EMMA werd zeer spoedig populair, vooral na den dood van Koning Willem III, toen Zij volgens het voorschrift der grondwet het Regentschap aanvaardde. Onder Haar bestuur beleefde Nederland een tijdperk van grooten bloei. Zij wist zich tevens bij het volk bemind te maken door de wijze waarop Zij haar dochter voorbereidde en door haar liefdadigheid stelling in het lot der minstbedeelden. Nadat haar dochter den 31e Augustus 1898 meerderjarig ge worden was, gaf Koningin Emma het bestuur aan onze tegen woordige Koningin over. Bij den dood van Koning Willem III zijn er vele hoofden op ernstige wijze geschud. „Een vrouw aan het roer van het schip van Staat”. Hoe schitterend is zij beschaamd, deze bedachtzaamheid. KONINGIN EMMA, die de regeeringstaak had aanvaard met de bede „dat hare vervulling in alle deelen moge strekken tot heil van land en volk en tot bevestiging van het Koninkrijk” heeft met reeksen van daden bewezen, dat deze voornemens en deze beloften niet maar enkel waren ontsproten aan het plechtig ©ogen blik der sterke ontroering, waarin ze haar ernstige vorm kregen. Nooit heeft men bespeurd dat Zij geaarzeld heeft te gaan, waarheen zij meende te moeten gaan. De wapenspreuk van het geslacht der Waldeck Pyrmonts „palma sub pondere crescit” (de palm groeit tegen de verdrukking in), is door Haar steeds beleefd en moet voor Koningin Emma een verlichting zijn geweest, toen Zij naar de wetten des lands in 1898 scepter en Kroon in handen van Haar Kind kon overgeven en toevertrouwen, om niettemin voor Haar steeds te blijven de vraagbaak om in moei lijke omstandigheden van raad en voorlichting te dienen; óók om Haar te helpen en te steunen in de persoonlijke strijd des levens, welke ook aan gekroonde hoofden niet gespaard wordt. Thans is die aardsche loopbaan geëindigd. Met stille weemoed staat het Nederlandsche volk aan deze doodsbaar. Een hoog begaafde Vrouwe is heengegaan, maar in de harten van Haar volk zal de nagedachtenis aan Koningin Emma door de grootheid van Haar karakter een onuitwischbare plaats blijven innemen. P-- 1. J' u. niheii ehwh t i ■3 te' im- cis. t op 'pen itt). DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen T A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1