mg a De begrafenis H. M. Koningin Emma. !7 De Bolswardsche Courant en Westergoo Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 30-g Jaargang Woensdag 28 Maart 1934 No. 25 en A aantal betalende leden 5 Badhuis: f 766. Padhuis: we I werden 12 aandeelen ten >nd, van Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. oor is: Verscbynt Dinsdags- Vrüdagsavonds. S. J. de Boer. Mej. van Ringh. J. T. Wiersma. Nad. saldo ontvangsten uitgaven f 5855. -5910. f 3250. pap lort No. 205. 211. 5/e Nad. saldo De Commissie voor het nazien dezer rekening rapporteert bij monde van den heer D. J. Steensma dat alles keurig in orde is bevonden en brengt de penning meester dank voor zijn accuraat beheer. De penningmeester, de heer H. F. van der Werf, meent, dat hoewel de fina.i- cieele toestand der vereeniging in hei laatst van 1933 er minder rooskleurig voorstond, de toestand thans veel gun stiger is als resultaat van de gehouden bazar. Hiervoor past ’n bijzonder woord van dank aan de ijverige propaganda- commissie en vooral aan de stuwkracht van dit werk, Mej. Magendans. De begrooting is als volgt: Groene Kruis: Ontvangsten uitgaven ontvangsten uitgaven Dr. Beekhuis stelt voor om te trachten de verminderde gemeente-subsidie weer in zijn oude vorm terug te krijgen. De vergadering geeft het Bestuur machti ging in dezen de noodige stappen te doen. De aftredende bestuursleden Dr. Beek huis, mevr. v. d. Zeede Vroede, Dr. ten Cate werden met bijna algemeenc stemmen herkozen. Uitgeloot name van: No. 294. F. Eismade Oraafl. M. B. Eerdmans. H. F. van der Werf. L. FeitsmaGaaikema. H. F. van der Werf. S. J. de Boer. D. Postma. J. Postma. A. J. Osinga. De rondvraag bracht geen belangrijke punten naar voren. De Voorzitter dankt tenslotte allen voor de belangstelling en beveelt hei Groene Kruis werk in aller belangstel ling aan. Het is Dinsdagmorgen kwart voor tien. Plechtig beieren de klokken in Den Haag hun doodenzang, een laatste hulde en afscheidsgroet aan deze door allen beminde Landsvrouwe. Een zekere ontroering bevangt ons, wanneer we dat klokggelui beluisteren, ’t Is of er iets van ons wordt weggeno men, iets persoonlijks. Ja juist, nu komt ons voor de geest de groote leegte die dit afsterven achterlaat. Het is een Moe der, die ons gaat verlaten. Niets wat ons in het leven meer treft dan het ver lies van onze moeder. Dit symbool van het moederschap was deze Vorstelijke Moeder, Koningin-Moe- der der Nederlanden. Laten we Hare nagedachtenis eeren, door te erkennen het Vorstelijke van het moederschap. De rouwstoet ziet er als volgt uit: Voorop een detachement van de Ko ninklijke marechaussee onder comman do van een officier. De Koninklijke militaire kapel. Een bataljon infanterie met 4 compag nieën onder commando van een hoofd officier der grenadiers en jagers met vaandel. Een escadron huzaren te paard met standaard. Dan volgen enkele hoogwaardigheids- bekleeders in 8 hofrijtuigen. Dan volgt de rouwwagen, bespannen met acht paarden, behangen met rouw- kleederen, gaande een koetsier naast elk paard. De Koninklijke Kroon, benevens de ordeteekenen van H. M. de Koningin- Moeder, gehecht op een rood fluweelen kussen, zullen op het rouwkleed, dek kende de kist, geplaatst worden. Nadat weer verschillende hoogwaar- digheidsbekleeders en officieren de rouwwagen begeleiden volgen onder staande vorstelijke personen: Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Z. D. H- de Vorst van Waldeck en Pyrmont, Z. K. H. Prins Eugen van Zweden, Her tog van Néricië, Z. K. H. Prins Karei van België, Graaf van Vlaanderen, Z. K. H. Prins Félix van Luxemburg, Z. K. H. de Erfgroothertog van Oldenburg, Z. H Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg, Z. D. H. de Erfprins van Waldeck en Pyrmont, Z. D. H. de Vorst van Bent- heim en Steinfurt, Z. D. H. de Vorst van Wied, Z. D. H. Prins Maximiliaan van Waldeck en Pyrmont, Z. D. H. Prins Georg Wilhelm van WaldeckPyrmont, Z. H. Prins Hubertus van SaksenCo burg en Gotha, Z. D. H. de Erfprins van ErbachSchönberg en Z. D. H. de Erf prins van Wild. Weer volgen verschillende vertegen woordigers van buitenlandsche regee- ringen en ten slotte: De kransen en bloemen op voertuigen. Een luitenant-kolonel, commandant van het tweede militaire gedeelte met adjudant. Een bataljon marinetroepen onder commando van een hoofdofficier der Koninklijke Marine, waarbij het vaandel en de vaandelwacht van het corps Ma riniers, bestaande uit: tamboers, pijpers, een compagnie Mariniers en twee com pagnieën Matrozen. Het muziekkorps van het 6e reg.-in- fanterie. Een bataljon infanterie van drie com pagnieën, waarbij het vaandel van het 6e regiment infanterie met vaandelwacht, onder commando van een hoofdofficer van het 6e regiment infanterie. Twee batterijen veldartillerie onder commando van een hoofdofficier van het tvtHede regiment veldartillerie. Een detachement Kon. Marechaussee onder commando van een officier ter sluiting. Het tenue is groot costuum. De ko karde aan den steek, dragon, epauletten, nestels en decoratieën (niet het lint Grootkruis) moeten gehuld zijn in zwart krip; om den linker bovenarm een zwart krippen band, breed iy2 c.M. zonder ro set. Het is nu half elf. De Eerewacht is vooi ’t paleis opgesteld. Een groote menigte staat met geduld de komende gebeur tenissen af te wachten. Reeds sinds gis teravond staan de menschen daar. Het is een keurig gezicht op de officieele tri bune door de enorm veie uniformen van elk der legerafdelingen. De geheele weg waarlangs de stoet gaat zullen militairen een eerewacht vormen. Reeds gedurende gisteravond en den geheelen nacht zijn uit verschillende deelen van het land de I waarin opgenomen Bij rustig bezinnen een feit vol bemoe diging in *t prangend wreed gebeuren van onzen ontstellend bangen tijd. Aan het einde van die derde ronde mogen wij nog één moment uw aandacht vragen voor datgene, wat 1933 als 30ste vereenigingsjaar ons bracht in wel en ,wee. Wij mogen u in vogelvlucht ont vouwen de gebeurtenissen van het laat ste jaar, om daardoor als ’t even kan bij U een flauw beeld achter te laten van datgene, wat gemeenschappelijke arbeid ook in 1933 presteerde, velen tot steun, alleff tot heil. Leden. Het bedraagt 1287. Bestuur: Het bestuur bleef ongewij zigd. Vergaderingen. Er werden 1 leden en 7 bestuursvergaderingen gehouden. Financieele toestand. Zooals U nog straks uit de mededeelingen van onzen penningmeester wel heel duidelijk zal blijken, geven de financiën onzer veree niging veel reden tot zorg. Hulpmetho den moeten bij den voortduur worden aangewend om onze baten op peil +e houden, waar deze door verlaging van overheidssubsidies en contributies op ’n lager niveau zijn aangeland. Onze ijverige propagana-commissie heeft o.m. in Maart 1933 een openbare straatcollecte georganiseerd, met mede werking van het Stedelijk Muziekkorps waardoor een bedrag van f 100.werd verzameld. De inkwartiering van de rij dende artillerie op 13 Juni was zelfs een bron van inkomsten; ze gaf een op brengst van f52. De wekelijksche collecte werd inge voerd en bracht over de twee laatste maanden van 1933 een bate van f 108. en thans zijn weer dezelfde superieure krachten bezig tot het daarstellen van een Groene Kruis bazar, waarvan wij met groote stelligheid verhopen, dat het financieele succes belangrijk zal zijn. Dankbaar mag dus worden geconsta teerd, dat onze burgerij telkens weer blijk geeft het Groene Kruiswerk te waardeeren, door deze herhaalde opge zette acties te doerj; slagen. Wijkverpleging. De zusters legden 6015 bezoeken'af in 1933. Tuberculose-bestrijding. Op 31 Dec. 1933 stonden ingeschreven 29 gezinnen met 33 patiënten. Vijf gezinnen met 7 patiënten werden als hersteld afgeschreven, terwijl 8 ge zinnen met 11 pati4nten werden inge schreven, twee patiënten zijn overleden. In ’n sanatorium werden 4 patiënten verpleegd, waarvan in de loop van het jaar 1 overleed, en 2 als hersteld werden ontslagen. Aan acht gezinnen wordt huurtoeslag gegeven, aan twee patiënten werd door middel der zusters hulp in de huishou ding verstrekt. Voor de Tuberculose-bestrijding leg den de zusters 499 bezoeken af, waar bij 76 bezoeken voor maatschappelijk werk. Lijf en beddegoed werd 2 maal ont smet, in 1 woning werd een verbetering aangebracht ten bate van de patiënt. In de tentjes kuurden 4 patiënten, ter wijl ook 4 patiënten zonnebaden namen op ’t solarium van het Groene Kruisge bouw. Consultatiebureau voor zuigelingen. Dit bureau werd geopend 7 Nov. 1933 Op 31 December 1933 stonden inge schreven 30 zuigelingen. Gemiddeld kwamen 18 A 20 zuigelingen per week. Uitleening verplegingsartikelen. In 1933 werden op 519 briefjes 893 artikelen uit gegeven. Bijzondere werkzaamheden en ge beurtenissen. Voorop staat hier de bij zondere activiteit, ontplooid door de le den van de dames propaganda-club waarvan de reeds genoemde straatcol lecte op 25 Maart, inning vergoeding in kwartiering op 13 Juni, de wekelijksche collecte en de voorbereidingswerkzaam- heden tot het houden van een bazar de uiting zijn. Op verzoek en met financieele mede werking van de plaatselijke vrouwen verenigingen werd in 1933 een consul- tatie-bureau voor gezonde zuigelingen opgericht. De eerste zitting had plaats op 7 No vember. Het bureau wordt gehouden in Het Groene Kruisgebouw, eiken Dinsdag van half 3 tot half 4 onder leiding van Dr. M. ten Cate en met medewerking van de beide Zusters. Met vreugde mogen we constateeren, dat deze jongste vrucht aan de plaatse lijke Groene Kruisboom de belangstel ling heeft van vele moeders, die zich gaarne de tocht naar het Groene Kruis gebouw getroosten om den juisten raad in te winnen ter bevordering van baby’s welvaart. Dr. M. ten Cate gaf in de eer ste helft van 1933 aan een gedeelte van JAARVERGADERING „GROENE KRUIS". Vrijdagavond werd in de bovenzaal van café Boermans de dertigste jaarver gadering van bovengenoemde vereeni ging gehouden. Voorzitter, Dr. ten Cate, opent de ver gadering met een woord van welkom en spreekt enkele woorden van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van H. M. Koningin Emma, de groote hulp en steun in het T. B. C.-werk in Nederland. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Het uitvoerige jaarverslag laten hier onverkort volgen: Dertigste jaarverslag van „HET GROENE KRUIS”, Afd. Bolsward. Aan het einde van de derde ronde! Driemaal tien jaren waait de standaard met „Het Groene Kruis” als symbool van naastenliefde over Bolsward. Dertig jaren van arbeid, dertig jaren van hechte samenwerking van burgers in één gemeenschappelijk werk van hoo- ge orde en grootsche beteekenis. Dertig jaren van solidariteit in offe renden arbeid door allen voor allen. 5852. 3120 8972 baden. Een woord van dank wordt gebracht aan de vrouw en dochter van den bad meester voor de werkzaamheden gedu rende de ziekte van Feenstra verricht. Uit de rekening van den penningmees ter blijkt, dat de T.B.C.bestrijding sluit met een inkomsten- en uitgaven-cijfer van f3395.25. Groene Kruis: Ontvangsten uitgaven 72 20 4382 10 1098 kinderstortb. v. 52 stortb. van 2 abonn. 3120 248 stortbaden van 25 cent. de dames propaganda-commissie een verbandcursus. Op 3 Mei bezocht de Ned. Bond van wijkverpleegsters, die in jaarvergadering in Leeuwarden bijeen waren, het Groene Kruisgebouw. Allen waren vol lof over de practische inrichting, de groote ma gazijn voorraad en de hygiënische in richting van het badhuis. Op 29 November 1933 werd in een middag- en avondvoorstelling in „de Doele” de „Groene Kruisfilm” vertoond, waarvan het gedeelte Bolsward op 21 Juni door den cineast Willem van Mal- sen onder zeer groote belangstelling van Bolswards burgerij was opgenomen. Daar is veel werk verricht in het af- geloopen jaar en de dames-propaganda- commissie heeft inderdaad belangrijke en hoog verdienstelijken arbeid gepresteerd. Daarvoor gaarne een woord van hulde en hartelijken dank. 1934 wenkt. Mat en somber is de algemeen maat schappelijke toestand. De crisis vreet door en knaagt dieper aan de volkswel vaart. Steeds moeilijker wordt de harde strijd om het naakte bestaan voor de werkers, ook in Nederland. Meer dan in blijer dagen eischt thans de harde plicht van allen; de offergedachte: Voor allen dóór allen om te zetten in een concreten daad van eiken dag. Meer dan ooit mogen wij ons als Groe ne Kruisleden in 1934 van onze taak be wust zijn, om de Groene Kruisgedachte uit te dragen door een practische en daadwerkelijk beleven van den liefde daad voor de zwakken en zieken onder ons. Wij zullen ieder op zijn plaats onzen plicht doen, ook in 1934. Wij starten voor de vierde ronde en wenschen alle werkers van en voor h: t Groene Kruis de energie van de Pelikaan vliegers tot heil van Bolswards bevol king. Met een bijzonder woord van dank aan de secretaresse, mevr. Van der Zeede Vroede, werd ook dit verslag goedge keurd. Het Badhuis van het Groene Kruis mag zich in aller belangstelling verheu gen. Het aantal baden is als volgt geweest: 97 kuipbaden van 50 cent. 133 40 2890 25 menschen opgetrokken teneinde een rus tig plaatsje te kunnen veroveren. Er hangt ondanks de enorme menschen- massa, een voorbeeldige stilte over het plein voor het Paleis. Wanneer het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder uit het Paleis ge dragen wordt, speelt de kapel het Ases Töd van Grieg. De Eerewacht stelt zich op. Ontroerend schoon klinkt de muziek door de stilte. Onderwijl is de kist in de rouwwagen geplaatst. Een krans van het Belgisch Koningspaar met een lint in de Belgische kleuren, waarop staat Leopold II en As trid, wordt op de rouwwagen gehecht. De slippendragers nemen hun plaatsen in. Kanonschoten die om de minuut wor den afgevuurd tot zoolang de stoet on derweg is, weerkliriken. Terwijl de stoet zich in beweging zet speelt de muziek het Waldecksch volks lied. Nadat de verschillende vorstelijke per sonen, waarvan we bovenstaand een lijstje hebben afgedrukt, de rouwwagen volgen, wordt een der vier volgwagens, volgeladen met bloemen en kransen en linten in allerlei kleur, voorgereden en volgt in den stoet. De route die de stoet in Den Haag neemt is als volgt: Lange Voorhout, Kneuterdijk, Hofweg, Spui, Rijswijksche weg, Hoornbrug. Het slot van de stoet wordt gevormd door een zeer groot aantal militairen van de verschillende wapenen. Half 12. Een geweldige belangstel ling heerscht er langs den weg die de droeve stoet volgt. Zelfs op de daken hebben zich de menschen een plaatsje veroverd. Ontelbare vlaggen hangen halfstok. Plechtig schrijdt de indrukwek kende stoet voort. Te omstreeks 1 uur vertrekt H. M. de Koningin en Prinses Juliana benevens de andere vorstelijke personen van het pa leis aan het Lange Voorhout in Den Haag teneinde zich per auto langs den ouden Rijksweg te begeven naar de Nieuwe Kerk te Delft. Langs den weg van de stoet ziet men op veel huizen de aankondiging: .plaat sen te huur”. Kwart over één. H.M. de Koningin en gevolg zijn juist te Delft aangekomen. Precies kwart voor twee verschijnt de rouwstoet op de Markt bij de Kerk. Langzaam nadert de rouwwagen. Bij het voorportaal aangekomen houdt de stoet halt. H. M. de Koningin, H. K. H. de Prinses en de overige Vorstinnen be vinden zich thans aan den ingang van de Ke(k. Het stoffelijk overschot wordt nu van de wagen afgenomen en gedragen naar het midden der kerk. Hierna vangt de plechtige kerkdienst aan waarin voorging professor Obbink. Na den dienst wordt de kist van het rouwkleed ontdaan in de grafkelder neergelaten en geplaatst in de vestibule. Plaatsruimte noodzaakt ons om de plechtigheid der bijzetting in de graf kelder tot ons volgend nummer uit te stellen. DE AMBACHTSTEEKENSCHOOL. Vrijdag en Zaterdagmiddag hebben velen een kijkje genomen in het teeken- lokaal bij de Rijkszuivelschool teneinde de werkstukken van de cursus 1933-1934 eens te bezichtigen. Het tentoongestelde gaf blijk van ernstige studie en schenkt den bezoeker de overtuiging dat deze school een zeet nuttige plaats onder de hier gevestigde onderwijsinrichtingen inneemt. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur wer den door den voorzitter, burgemeester Praamsma, de diploma’s uitgereikt. Hoewel, aldus de voorzitter, ook deze school onder de algemeene bezuiniging te lijden heeft, is door de groote ambi tie der leiding de goede gang van dit onderwijs verzekerd gebleven. De jeugd is de zaaitijd des levens en spreker hoopt dat dit ook door de jon gens begrepen zal worden. Naast de steun van de Regeering moet dankbaar herdacht worden de steun van het St. Anthony gasthuis alhier. Het verslag over den cursus 1933-’34 geeft de volgende bijzonderheden: Aantal leerlingen. Het aantal leerlin gen van deze cursus was grooter dan van vorige cursussen. De aangifte was 57 leerlingen, waarvan 55 zijn opgeko men. Wegens te weinig belangstelling zijn na 3 weken 2 leerlingen weggeble ven, waarvoor 2 anderen zijn toegelaten. Het aantal leerlingen bleef tot 31 Dec. 56. Op 1 Jan. zijn nog 2 leerlingen toe- geiaien, zoodat het aantal leerlingen toen 58 bedroeg. Wegens veranderen van woonplaats is op 30 Jan. en 28 Fe bruari 1 leerling vertrokken, zoodat het aantal leerlingen op het einde der cursus 56 bedroeg. Ge..rag der leerlingen. Deze cursus had een zeer goed en ordelijk verloop en het gedrag der leerlingen was goed. Straffen van beteekenis zijn niet gege ven. Verzuimea. De meeste leerlingen hebben de school trouw bezocht en on geoorloofde verzuimen kwamen weinig voor. De meeste verzuimen waren we gens ziekte en werkzaamheden. Doordat alle leerlingen 1 avond vrij hebben is het verzuim wegens Godsdienstonderwijs minder. Bevorderingen. Door het trouwe schoo'bezoek en regelmatig verloop der cursus zijn de vorderingen dit jaar ook goed. Dit houdt evenwel niet in dat alle leerlingen bevorderd worden tot een hoogere klasse en allen een diploma krij gen. Het voortgezet schoolonderwijs laat zich niet tentoonstellen, maar aan dat gemaakte werk is te zien, dat met ijver gewerkt is en dat het werk goed is be grepen. De a.s. tentoonstelling geeft een overzicht van het gemaakte teekenwerk. Op de vergadering van leeraren van 12 Maart j.l., waarop is behandeld het on derwijs aan onze school met de vorderin gen en het gedrag der leerlingen, was het oordeel algemeen, om aan het be stuur het volgende voor te stellen be treffende de vorderingen: 1ste klas. Van de 17 leerlingen van deze klas 12 onvoorwaardelijk bevorde ren naar de 2e klas, n.l. Age van der Weide, Catrinus van der Weide, Klaas Draaisma, Douwe B. Bakker, Jacob Ho gendorp, Douwe Feenstra, Jelle Feenstra Yme van Dijk, Hotze Bekema, Johan Kamstra, Hendrik Kamstra, Jacob Hiem- stra. Voorwaardelijk bevorderen Uiltje Draaisma, Cornelis Baarda, Thomas de Groot. Niet bevorderen 2. 2de klas. Van de 13 leerlingen van deze klas onvoorwaardelijk bevorderen naar de 3de klas, n.l. Ruurd Jorritsma, Rinze Stellingwerf, Frederik Timme, Jan de Jong, Riemer Brouwer, Johan Gerrit- sma, Klaas van der Werf. Voorwaarde lijk bevorderen Julius Vallinga, Wiebren Bootsma, Douwe Osinga. Niet bevorde ren 3. 3e klas. Van de 6 leerlingen van deze klas 4 onvoorwaardelijk bevorderen naar de 4e klasse, n.l. Johannes van der Zee, Gerben Conradi, Dooie van der Zee, Yme Oostenveld. Voorwaardelijk bevorderen Gerrit van der Ploeg. Niet bevorderen 1. 4de klas. Van de 12 leerlingen van deze klas kan aan 10 leerlingen een di ploma worden uitgereikt, n.l. Jacobus i I i Leengeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. i Voor het Buitenland f 7.- per jaar. 1 Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. - 3332. f 500. f3473. - 4239. an Is munt van ewild «aren eren. bij nkele uivar cand, 99 99 99 f 4929. - 5429. 167. 87. 161. 139. 259. 292. 220. 7. 99. 99 9» 99 99 DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1