et 11 Door een prima BRIL De Bolswardsche Coürant en Westergoo III. U. d. IUESFF GEEFT ONS ARBEID!! Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE Stadsnieuws. gigiIBBIM lliiiiiinH Uit den Omtrek Woensdag 11 April 1934 30= Jaargang No. 28 Groote voorraad Onderdeelen en Banden !D Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A 1. tevens afd. Kimswerd Burgwerd Hitzum 10. t. t. Advertentiën per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagenummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. ;h 24 h 38 28 28 20 t 20 13 1 18 16 1 12 24 16 P 9 t FEESTAVOND L ft O .T. Bovengenoemde orde van Goede Tem pelieren hield Zondagavond in *t Volks- gebouw een feestavond als sluiting van het afgeloopen winterseizoen. De bovenzaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Er heerschte een opge wekte stemming. Verschillende leuke| voordrachten en tooneelstukjes wisselden elkander af. Het was een goed geslaagde feestavond. Speciale nrichting voor VOETBAL. 8 April 1934. Westergoo (combinatie)) speelde te gen S. N. A. van Franeker. Eerstgenoem de club won met den stand 3-1. 6 April 1934. Hedenavond hield de kaatsvereeniging „Nieuw Leven” alhier zijn jaarlijksche ledenvergadering onder leiding van den heer J. Tolsma. De vereeniging telt op het oogenblik 29 leden en 3 adspirantleden. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat de inkomsten het vorig jaar hadden bedragen f32.de uitga ven f30.50, zoodat er een batig saldo was van f 1.50. Met algemeene stemmen werd beslo ten weer tot de Franekeradeelpartij toe te treden. Tot afgevaardigde naar die vergade ring werd gekozen de heer Q. T. Dijk stra. Da regaling der wedstrijden in het a e e o i. GROOTZAND SNEER van ouds het aangewezen adres 17. 24. n k 1- a a 7 April 1934. In eene heden gehouden ledenverga dering van de Coöperatieve Stoomzui- velfabriek werd als bestuurslid herkozen de heer W. A. Sinnema te Arum. In de commissie van Toezicht werd gekozen de heer J. Hoogland te Kims- werd. Een verzoek van den Directeur om hem met ingang van 1 September 1934 eervol ontslag te verleenen als Di recteur van de Coöperatieve Zuivelfa briek te Witmarsum, werd aangenomen. BEGRAFENIS Ds. D. ROSSEN. Zaterdagmiddag heeft op de begraaf plaats de Bieze te Santpoort de begrafe nis plaats gehad van Ds. Kossen, voor heen predikant alhier. Van de kerkeraad der Doopsgez. ge meente alhier was een viertal leden aan wezig. Na een rouwdienst in diet sterfhuis door ds. J. G. Frerichs te Haarlem, waar de heer van der Hoeven namens den ker keraad van Akkrum sprak, heeft op de begraafplaats ds. I. Hulshoff van Wor- kum gesproken namens de vroegere vrienden. Spreker wees er op, dat hij drie jaar geleden namens de vrienden ook een woord mocht spreken bij het 40- jarig ambtsjubileum van den overledene thans moest hij namens hen een laatsten eerbiedigen groet brengen. Spreker her dacht den overledene als een man van eenvoud en groote trouw en wees er op, dat hij ook voor de jongere vrienden en collega’s veel is geweest. Ds. J. G. Frerichs te Haarlem sprak ’n woord van dank namens de gemeente al daar en dankte namens de familie voor de belangstelling. Het aftredend bestuurslid de heer J Lemstra te Achlum, werd herkozen. De voorzitter dankte den secr. en penningm en de commissie die de nota’s contro leerde voor hunne werkzaamheden en bracht nog een woord van dank aan de heeren die pro deo lammeren in hun wei de lieten, hetgeen door de vereeniging op hoogen prijs wordt gesteld. Vier aan- deelen weirden uitgeloot en wel de num mers 36, 34, 39 en 65. Bij de rondvraag bepleitte de heer F. van Gorkum een andere contributierege- ling. De voorzitter was van oordeel, dit voorloopig aan te houden. Wel is be sloten een oogje in het zeil te houden aangaande vertrekkende personen in de maand Mei. Na deze bespreking sloot de voorzitter de vergadering en hoopte, dat onze ver eeniging nog lang en nuttig mag werk zaam zijn voor de lijdende menschheid. LICHTBEELDEN. Donderdagavond nam Ds. Los te Wit marsum, alhier consulent, afscheid van zijn schoolkatechisanten door het geven van een lichtbeeldenavond in ’t lokaal der Ned. Herv. Kerk. De kinderen der Zondagsschool had den tevens toegang. Vertoond werden beelden uit het Nieuwe Testament. Aan het einde dankte de leider der Zondags school, namens de kinderen, Ds. Los voor hetgeen hij dezen avond gegeven had. Tenslotte werd hem nog het beste toe- gewenscht, daar hij al gauw vertrekt naar zijn nieuwe standplaats Hteerenveen Met een handdruk namen de kinderen afscheid. MOOIE PRESTATIE. Op het Zondag te Amsterdam gehou den Nationaal Solistenconcours behaal de onze stadgenoot de heer J. Negenman met 153 punten een 2de prijs met B-cla- rinet in de af± Uitmuntendheid. Dit was op 3 punten na een Isten prijs, De prijswinnaar is lid van ons Sted. Muziekkorps. Créil, 476 KM-, tevens afd. con cours. 15. Corbeil, 545 KM., concours. Met jonge duiven wordt dan de 29 Juli begonnen met als eerste station Deventer, 99 K.M. 5 Aug.: Dieren-Doesburg, 110 K.M. 12 Aug.: Nijmegen, 135 KAL, tevens afd. concours. 19 Aug.: Boxmeer, 160 K.M. 26 Aug.: Roermond, 210 KM. tevens afd. concours. Waarna als einde op 2 Sept, voor oude en jonge duiven op 2 Sept, nog volgt Parhestone (Eng.) afstand 300 K.M. Daar de Luchtpost dit jaar haar twee de lustrum viert, denkt zij dit feit te herdenken door van deze laatste wed vlucht een concours uit te schrijven voor leden van de afd. H. van den Alg. Bond van Postduivenliefhebbers. In een volgend verslag komen we hierop nog wel eens nader terug. Dit jaar voor ’t eerst denken de leden allen op een hok Cooirdinaat te vliegen, dit is de zuivere afstand van elke losplaats tot aan het hok van elke liefhebber zoodat dit een zuiverder toekenning der prijzen beteekent. Er wordt gevlogen onder eigen snel- heidstelsel Michiels landmeterbureau te Hasselt (België). Aan de hand van dit uitgebreid pro gramma kan een ieder zeker zijn keuze doen. Ieder lid wordt nog afzonderlijk een vluchtprogramma met alle beschei den er op vermeld zoo als inkorven enz., thuis bezorgd. We wenschen dan ook alle leden een voorspoedig vliegseizoen. VROUWENCLUB. De vrouwenclub uitgaande van hef Dorpshuis hield hare laatste bijeenkomst van dit winterhalfjaar. Verschillende handwerken en nuttige dingen zijn er gemaakt. Deze avond droeg een feestelijk karakter. De leden gaven ieder voor zich of gezamenlijk verschillende nummertjes ten beste. Too neelstukjes, voordrachten, etc. waren aan de orde. Een kopje chocolade en een koekje verhoogden de gezelligheid. Dat het mooi geweest was, bleek wel, daar de dames pas om 1 uur thuis kwamen. Hoewel in de morgendienst het kerk gebouw reeds vol was, werd het bezoek voor de intreepreek zoo overweldigend, dat het den koster zeer veel moeite kostte voordat hij allen een zitplaats kon bezorgen. Na het zingen van Ps. 118 vers 1, 12 en 14, werd voorgelezen Joh. 4 de ver sen 130, waarna de tekst voor de pre dikatie werd gekozen uit Joh. 4 3942. Deze tekst werd verdeeld in 3 punten, n.l. De grond, waarin de getuigenis rust; Del inhoud die de getuigenis heeft, en Het doel waartoe de getuigenis leidt. In den tijd, waarover deze tekst han delt, was het ware Godsgeloof in Israel ziek en bij de Samaritanen doodziek. De Israëlieten schuwden de Smaritanen en beschouwden dezen als heidenen, maar Jezus trekt door Samaria en vreest deze besmeitting niet. Jezus ontmoet bij de Jacobsbron de Samaritaansche vrouw en o dienps getuigenis: Hij heeft mij alles gezegd, wat ik gedaan heb, is deze niet de Christus? loopt de geheele stad leeg om Jezus te hooren. Samaritanen en beschouwden dezen als heidenen, maar Jezus trekt door Samaria en vreest deze besm|e|tting niet. Jezus ontmoet bij de Jacobsbron te Samari taansche vrouw, en op diens getuigenis: Hij heeft mij alles gezegd, wat ik gedaan heb, is deze niet de Christus? loopt de geheele stad leeg om Jezus te hooren. Dit was de eenvoudigste, maar ook de beslissende verkondiging. Jezus blijft 2 dagen in Sichar en vele Samaritanen ge loofden. Samaria had het beter gemaakt dan Israel. Door buitengewone wegen doet God dikwijls groote dingen. Van gelooven op gezag, is men gekomen tot gelooven u. helt hart. Zoo was het In Sichar, zoo is het ook thans nog. Kijk door mijn verkondigen van het Evangelie heen naar God. Blijf niet staan bij mij als dienaar van het Woord, maar laat God zijn in alles. Na deze predikatie worden nog en kele woorden gericht aan de leden van het Kiescollege, de Kerkeraad Meester ten Hoeve, Kerkvoogden, organist, Kos ter en allen die in eenige betrekking staan tot de kerk. Allen getrouw in het kleine, maar ook in het groote. Verder enkele woorden van dank aan den consulent, Ds. Feenstra, den beves tiger, Ds. Visser en de aanwezige ring- collega’s en eindelijk een verzoek aan de gemeente om God te bidden, dat hij in hun midden met eenigen zegen mag werkzaam zijn. Hierna werd de nieuwe predikant toe gesproken door meester ten Hoevel als voorzitter van den Kerkeraad, door den heer Feenstra, voorzitter der Evangell- satievereeniging te Wirdum, door den candidaat R. Bijlsma uit Koudum namens de studenten uit Groningen, door Ds. Feenstra uit Lollum als consulent, welké laatste de gemeente verzocht staande te zingen Gez. Tl 1. Na het zingen van de slotzang Gez. 55 1 en 2, stroomde het kerkgebouw leeg. Het bezoek was overweldigend, buiten stonden vele auto’s, bussen en fietsen. 9 April 1934. Na het vertrek van Ds. Oeerling naar Dorkwerd (Gr.) Is de Ned. Herv. Ge meente alhier ruim 3 jaar vacant ge weest. Gisteren had de bevestiging en intrede plaats van den nieuw beroepen predikant Ds. A. D. Wumkes van Hui- zum. In de voormiddaggodsdienstoefening had de bevestiging plaats door Ds. Vis ser van Leeuwarden, welke vooraf een predikatie hield naar aanleiding van Lucas 24 4648. Spreker verdeelde deze tekst in 3 pun ten n.l. de inhoud van het Evangelie; De prediker van het Evangelie en de hoor ders naar het Evangelie. De inhoud moet staan in het teeken van het Kruis en de opstanding. Zonder Christus kunnen wij niets doen. Afwer- pen der zonde is uiterst moeilijk, hier voor is Hemelsche kracht noodig. Chris tus geeft ons die kracht, om van de sla vernij der zonde verlost te worden, maar ook, God straft en striemt. De roeping van den prediker is het doorgeven aan de gemeente van wat hij ontvangen heeft van Jezus. Elke prediker moet iets voelen voor zijn roeping, maar het voornaamste is dat hij trouw blijft aan het Heilig Evangelie. Eigen geeste lijk leven moet positief zijn, dan eerst kan de predikant getuigen tegenover an deren. De predikant moet zijn het ont moetingspunt van de nood der menschen de vraagbaak der gemeente bij nood en dood, bij plechtigheid, in huiskamer of komende eelsoen werd aan het bestuur op de studeerkamer. Niet de mooie taal overgelatea. DE ELFSTEDEN-RIJWIELTOCHT. De voorbereidende werkzaamheden voor bovengenoemde tocht zijn thans zoover gevorderd, dat definitief gemeld kan worden, dat deze tocht, die in vroe ger jaren ook vanuit Bolsward met zoo veel succes gehouden is, ook dit jaar wederom op Pinkster-Maandag wordt gehouden. De Permanente Feestcommisie organi seert in samenwerking met onze Wie- lersportvereeniging deze tocht. Naar ons uit verschillende aanvragen reeds blijkt, bestaat er voor deze Frie- sche elfstedenrijwieltocht reeds groote belangstelling. Nadere bijzonderheden zullen we zeer binnenkort kunnen publiceeren. Reeds nu kunnen we mededeelen dat vanaf a.s. Donderdag aangifte-fdrmulieren kunnen worden aangevraagd bij het Secretariaat der P. F. C. Jongemastraat 6, Bolsward. zoekenden van de andere Staten (is Amerika van vroeger niet een leerrijk voorbeeld?) teneinde op die wijze mede te werken om de spanning, welke in de wereld bestaat en ongetwijfeld nog zal toenemen, de spanning rond den arbeid, tot normale afmetingen terug te bren gen. en niet de sensatie, maar het brengen van het Heilig Evangelie in eerlijke, duide lijke woorden, is de juiste taak van den prediker. Het Evangelie wordt gepredikt aan alle volkeren er wordt veel gegeven, maar ook door de hoorders wordt veel geëischt. Het Evangelie is echter als de plasregen, die komt en gaat en waar is het resultaat gebleven? zegt Paulus. Een plechtig moment was het, toen de gemeente den nieuwen predikant staande toezong Ps. 134, de versen 1, 2 en 3, terwijl de handoplegging plaats vond door den bevestiger, Ds. Visser van Leeuwardeln, Dr. G. A. Wumkes van Hui- zum, Prof. Wagenaar van Leeuwarden, Ds. Feenstra van Lollum en Ds. Kooi man van Deventer. Verschijnt Dinsdags- Vrtfdagsavonds. Wat wordt er toch gepraat over een oude maatschappij, die afgedaan heeft. Liep alles in die thans zoo verguisde maatschappij niet goed, was er geen ar beid voor allen, nam het welvaartspeil niet gestadig toe? Welnu, wat wil men dan? Waarom een andere basis, waar om andere normen? Laat ons zoo spoe dig mogelijk terugkeeren tot het oude, beproefde en de zaak marcheert weer. Zoo ongeveer hoort men nog velen spreken in dezen tijd en zij, die zich niet zoo uiten, leven heel dikwijls alsol er niets veranderd is, en nog veel meer veranderen gaat. Zij allen houden in ze keren zin het herstel tegen, want zij vor7 men een massa, die bijna niet in bewe ging is te krijgen, die hardnekkig wei gert zich aan te passen. Waarom de boven weergegeven rede- neering verkeerd is, vraagt U? Die eene heet: geef ons arbeid! I De onrechtvaardigheid in de verdee- ling van het inkomen concentreert zich in onzen tijd bij de jongere generatie, die momenteel heit bedrijfsleven voor zich gesloten ziet. Ook voor de werkloozen, die uit het productieproces gestooteri zijn en die nergens anders een onder komen weten te vinden. Zij krijgen hun werkloozensteun, die weliswaar minder is dan zij met werk zouden hebben ver diend, maar voor broodsgebrek worden zij ongetwijfeld gespaard. Het intellectueele peil is de laatste de cennia onmiskenbaar gestegen. Hetzelf de is het geval met de materieele be hoeften. Het is dubbel te betreuren, dat intellectueelen, gewend aan een behoor lijk materieel bestaan, plotseling worden uitgestooten uit de werkzame maat schappij of daarin niet worden toegela ten op een leeftijd, waarop vroeger alles voor den nieuwkomende openstond. Hier ligt nu het zwaartepunt van het probleem, dat beheerscht wordt door de verdeeling van het maatschappelijk in komen. Er is minder te verdeelen en de pot wordt hoe langer hoe kleiner, naar mate de periode van versobering, van afbraak langer duurt en intenser wordt. De oplossing van het jrobleem moet dus liggen in het zoo spoedig mogelijk grooter maken van het te verdeelen inko men en deze verdeeling te doen geschie den over een grooter aantal deelgenoo- ten. Hier ligt tevens de redein, waarom er van een structureele wijziging in de maatschappelijke verhoudingen wordt gesproken. Men kan niet meer volstaan met de oude methoden; geheel nieuwe eischen vragen beantwoording en oplos sing. Wij gaan naar een gebonden eco nomische maatschappij, omdat alleen door binding plaats gemaakt kan worden voor het leger van intellectueelen en vakkundigen. Dfc|ze vragen geen hoog loon, zooals vroeger het geval was, toen het materieele hoogere eischen stelde dan tegenwoordig. Nu is het de arbeid, welke wordt veirlangd.arbeid, volgens de normen door de Overheid te stellen, vol gens de loonen, welke een minimaal be staan opleveren als het maar arbeid is, welke wordt mogelijk gemaakt. Het is in zekeren zin een verplaatsing van den klassenstrijd, het gaat niet meer om de klassen der bezittenden en de be- zitloozen, niet meer om de hoogte van het loon, dat secundair geworden is, maar het gaat om hen, die arbeid hebben en hen, die arbeid wenschen, wellicht binnenkort arbeid eischen. Deze wenschen, deze komende eischen zullen van zeer verre strekking zijn. Men zal den arbeid niet alleen eischen bin nen de eigen landsgrenzen, vooral niet, wanneer de mogelijke werkverruiming daar aan enge grenzen gebonden is. Men zal het oog richten naar gebieden van andere landen, wanneer die gebieden niet behoorlijk worden ontgonnen. Het is een vingerwijzing voor ons land om in stede van afbraak in Tropisch Neder land juist alle handen aan den ploeg te slaan, teneinde de nog uitgestrekte on ontgonnen gebieden voor ontwikkeling rijp te maken, aldaar arbeidsgelegenheid te kweeken, niet alleen voor onze eigen landgenooten, maar ook voor de werk- waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 POSTDUIVENNIEUWS. Nu overal de teekenen van het voor jaar weer beginen te komen komt in de Postduivensport ook weer nieuw leven. Op de j.l. gehouden vergadering werd ’t volgende programma voor dit seizoen weer vastgesteld. Te beginnen met: 30 April, Deventer, 99 K-M. 6 Mei: Boxmeer, 160 KM. 13 Mei: Maastricht 246 KM., tevens afd.-wedvlucht. 20 Mei: Vilvoorde, 249 KM., waar schijnlijk Nat dubbel con cours. 27 Mei: Quivrain, 321 KM. Deze wedvlucht is een afd. concours tevens een Nationaal dubbel concours. 3 Juni: Pont St. Maxense 465 KM. 10 Juni: Orleans, 628 KM. 24 Juni: Chateraux, 748 KM. 7 Juli: Limoges 860 KM. 21 Juli: Bordeaux 1020 KM., afd. con- concours. Dit is het programma voor de eerste tour, daarna volgt nog de tweede tour welke als volgt werd vastgesteld: 3. Deventer 99 KM. Roermond, 210 KAL, tevens afd. concours. Sittard 231 KM. Maastricht, 246 KAL, tevens afd. concours. Arum VEREENIGING „HET GROENE KRUIS” AFD. ARUM—ACHLUM— KIMSWERD. 7 April 1934. Onder presidium van den heer S. Pars te Arum werd hedenavond de gewone jaarlijksche ledenvergadering gehouden bij den heer Y van der Leij te Kims werd. Deze vergadering was zeer slecht be zocht; van de 400 leden waren er maar 13 leden ogekomen. Door den secretaris den heer P. Glazema te Arum werd na opening door den voorzitter de notulen en jaarverslag naar voren gebracht. Uit het jaarverslag ontleenen wij het volgen de: Door zuster Meindertsma werden van 1 Jan. 1933 tot 1 Oct. 933 ziekenbezoe ken afgelegd afgelegd en 230 aan tb.c.- lijders. Door ziekte van zuster Meindert sma waren van 1 Oct. tot 1 Jan. door zuster Belksma 300 zieken bezocht en 54 t.b.c.lijders. Aldus te zamen 1293 zieken bezoeken en 284 tb.c.bezoeken. Bij de ingekomen stukken vermeldde de voor zitter dat de rijksubsidie wel ingekort zou worden vanwege de crisisomstan digheden. Verder deelde de Voorzitter mede, dat de heer J. J. Gros te Arum als penning meester heeft bedankt wegens zijn druk ke werkzaamheden. Dit was een groote teleurstelling voor het bestuur en de le den, daar de heer Gros tien jaar aaneen als penningm. fungeerde en alles steeds in de puntjes was. De heer Douma uit Kimswerd was be reid nu als penningmeester op te treden. Daarna gaf de heer Gros verslag van zijn beheer. De inkomsten waren f3847.44, de uit gaven f3155.64, batig saldo f691.80. De commissie tot nazien der rekenin gen enz. van den penningm., de hee ren S. Rekker en R. F. Bruinsma te Arum bevond alles in goede orde en stelden voor de rekening goed te keuren. I I DE JONG s NIEUWSBLAD Ik I N i I e 4 I i, n n I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1