L III. y. 0. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo RE Reparatie aan alle merken Automobielen I HOFSTEDE IK f vooreen dm bril i 30= Jaargang Woensdag 25 April 1934 No. 32 lllllllllllllllllllllllllllllllllllll ONVERVULDE WENSCHEN. ARD Groote voorraad Onderdeelen en Banden GA oer tnz. Uit den Omtrek Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A IANA over AUTO TE WATER. Advertentiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. IAND r van rERK, f3.50 rziene fasten ie ge- vele itslie- den mken ntoe- Verscbynt Dinsdags- Vrydagsavonds. WAARSCHUWING. In het belang onzer lezers deelen wij mede, dat op 30 April a.s. de laatste termijn verschenen is van de aanslagen in de belastingen naar inkomen en ver mogen, waarvan de biljetten gedateerd zijn in November 1933 of een vroegere maand. De aanmaningen kunnen in het begin van de volgende maand verwacht worden; voor het kantoor Bolsward op 7 Mei a.s. Speciale inrichting voor DE ELFSTEDEN RIJWIELTOCHT. De belangstelling voor deze tocht op Pinkster-Maandag is steeds groeiende. Van verschillende plaatsen worden inschrijvingsbiljetten aangevraagd en niet alleen uit Friesland. We noteerden deze week aanvragen uit Groningen en uit die provincie, uit Apeldoorn, Amers foort, uit Zaandam, enz. enz. Niet onvermeld mogen we laten de dezer dagen uit Leeuwarden ontvangen inschrijving van iemand die de 50 jaar reeds flink gepasseerd is. 23 Apteil 1934. Op een dezer dagen ontstond brand bij den kippenfokker de heer K. Nijdam o.d. Arum. Voorbijgangers merkten des avonds om pl.m. 10 uur brand in een kippen hok. Met verleende hulp was men de brand spoedig meester. Het is echter voor den eigenaar een leelijke strop, daar niet alleen het hok een prooi der vlammen werd, ook kwamen hierbij ’n 100-tal kuikens om het leven, terwijl ook een kunstmoeder vernield werd. Een en ander was niet verzekerd. Wommels POGING TOT INBRAAK TE CUBAARD. 21 April 1934. Werd enkele weken geleden ingebro ken bij den veehouder B. te Cubaard, gisternacht bleken wederom ongenoode gasten in deze omgeving te zijn ge weest. Ongeveer te middernacht meende de wed. T., veehoudster onder Cubaard te hooren, dat op verdachte wijze de dak pannen der schuur werden verschoven, wat haar aanleiding gaf onmiddellijk licht te ontsteken en hare zoon met één en ander in kennis te stellen. Bij verdere nasporing bleken aanwij zingen te bestaan, dat een of meerdere personen zich op het erf der boerderij hebben opgehouden, vermoedelijk met minder goede bedoelingen. Door den commissaris van politie te Sneek, als mede door burgemeester Kuipers, bij gestaan door rijks- en gemeentepolitie wordt een uitgebreid onderzoek inge steld. 23 April 1934. De belangstelling naar de niet-narcis zooals eerst werd gemeld, was gisteren Zondag, naar onze tulpenvelden al bui tengewoon groot. Vele auto’s, fietsers en wandelaars hebben al een kijkje ge nomen, naar de velerlei kleuren die van verre af, zich laten zien. Blijft het weer K S r d 'ARD Arum BRAND. I is I GROOTZAND SNEEK van ouds het 11-. aangewezen adres WlB DES lagd. cent 4 5.50 hem der iag* wijk sven lang dik- leii O teeft akt< ver- bet on de irin Ame- ver- u het aakte ’ijdde Jgra- chap 'ends anon mdat Iron- rika* wa- e het jeur- n op ssiet K.M. aan vindt echte iren, p de >ren- Plot- een eden die M. ver wel- tal- ■oom Ï.M. Witmarsum f Dat er door zorgvuldige behan deling en zonder broeikas hulpmidde len door bloemenliefhebbers nog wel eens zeldzame planten gekweekt kun nen worden, bleek ons hedenmorgen, toen we bij mevrouw E. alhier een bijna bloeiende Aloeë hebben gezien. Nog en kele dagen, veronderstellen we, en de bloem is geheel uit. Dit is werkelijk een zeldzaam ver schijnsel. GESLAAGD Vrijdag slaagde te Den Haag voor het examen 3e stuurman (Groote Vaart) onze plaatsgenoot D. van der Weide. merking gelanceerd wordt is de situ atie vaak geheel veranderd. In de nu komende wedstrijden voor onze voetballers, nu ook onze elftal commissie experimenteert, meenen we op verschillende fouten wel eens te mo gen wijzen. K imii den in volle bloei, zoodat a.s. Zondag nog veel moois is te genieten. 23 April 1934. Benoemd tot kaasmaker aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Witmar sum de heer van den Berg te Tijnje. O. S. B.-CONGRES. Zondagmiddag 3 uur werd in De Doele alhier door de R. K. Federatie van mid- denstandsver. een O. S- B.-congres ge houden. Verschillende bussen en parti culiere auto’s hadden van de verschillen de plaatsen in Friesland de bezoekers samengebracht, des ondanks was De Doele voor drie kwart bezet. De voorzitter van onze plaatselijke middenstandsver., de heer Wierema opent met een korte beschouwing over de be teekenis van deze vergadering, waarna de voorzitter van de R. K. Middenstands Federatie de heer P. F. J. Westra het doel van deze bijeenkomst uiteen zet en enkele woorden van welkom én dank richt tot de afd. Bolsward en de sprekers van dezen middag. De heer A. Oostmeije'r bespreekt hier na het O. S. B.-program en meer spe ciaal dé Ordening en Saneering van den Middenstand. De middenstand is en blijft een on misbare schakel in onze samenleving, die moet blijven voortbestaan. In die mid denstand wordt voortdurend gewerkt aan het behoud van de eigendom, een der steunpilaren van de maatschappij. Alleen een zelfstandige middenstand zal de( tegenwoordige crisis kunnen over- Lejeuwarden, sprak Ds. F. Kuiper van Alkmaar over ’t onderwerp: Onze strijd Allereerst wijst deze spreker op de steeds sterker naar voren komende wed loop in de bewapening en het mislukken van de ontwapenings conferentié. Aan ’t mislukken van de ontwapenings gedach te hebben we zelf veel schuld, omdat wé onze beginselen niet genoeg uitdra gen. We kunnen de vraag stellen: Is onze afschuw van het oorlogsgevaar wel groot genoeg? Onze arbeidsgroep is nog klein en heeft ook geregeld bezieling noodig. We denken nog te weinig aan het ge bod: Gij zult niet dooden of aan dat an dere Goddelijk woord: Heb Uw vijanden lief. Duidelijker taal hebben wc niet noo dig. Dit is geen menschelijk woord, maar het woord van God. Wanneer we trouw willen blijven aan de Gods geboden, dan moeten we ook dit gebod beleven en de kracht in ons hebben voor de beleving van dit gebod te lijden en te strijden. Wanneer wij gelooven dat God onze Schepper is, dan gelooven wij ook dat dit leven in al zijn schakeeringen toch niet zinneloos kan zijn, maar een diepe beteekenis heeft, ’t Martelaarsschap kan niet alleen de beteekenis zijn van ons leven. Ook moeten we strijden, maar voor de vrede op aarde, daarvoor moe ten we bidden maar ook werken, opdat God deze wereld vernieuwen zal. Wij zijn alle verantwoordelijk voor de we reld waarin het opgroeiend geslacht ge plaatst zal worden. Ook een kleiné groep kan daadwerke- lijke actie voeren. Elke steen aan het ge bouw op te trekken en te schragen. „Onze ten we daarom allen zooveel mogelijk steenen aandragen, om dit ideale ge bouw op te trkkeïi en te schragen. „Onze strijd”, dat is een actueele titel voor dé positie waarin onze groep op het oogenblik verkeert. Wanneer de tijd van het beslissende oogenblik ook voor ons komt, zullen we moeten vasthouden aan ons beginsel, vasthouden in de kracht van Hem die ons leidt, vasthouden in de zekerheid van onze roeping, maar ook voortgaan. Dan zal ons werk een zegen kunnen zijn en zullen allen die werken in dezen dienst die zegen deelachtig worden. Ter afwisseling werden nu enkele mu zieknummers gegeven door mej. Menal- da, viool, en de heeren A. Buwalda, zang en J. Steenstra, orgel, waarna Ds. Kos ters van Bolsward zeer verdienstelijk enkele verzen declameerde. Hierna sprak me'j. Da. Frevel over „Wij Spelbrekers”. De antimilitairisten worden van zekere zijde als spelbrekers beschouwd, wat spreekstelr illustreert door een gebeurte nis in de stad harer inwoning. Deze spelbrekers kunnen nu worden verdeeld in drié groepen: 1. De demonische menschen, het boef- jestype, aan den zelfkant van het le ven, onverantwoordelijk defaitistisch. 2. De menschen mef een verontrust hart, die gevoelen, dat wij leven op een vulkaan. Zij zien in wapenkapitaal en vervolmaking der oorlogstechniek groote gevaren en luiden den nood klok, apelleerende aan het gezond verstand. 3. De menschen, wier christelijk geweten hen spelbrekers doet zijn, zij, die in de verloochening der naastenliefde ongehoorzaamheid aan God zien. Zij zeggen met Stanley Jones: Oorlog is geen ramp, oorlog is misdaad. Na het slotwoord van Ds. J. IJntema zongen de aanwezigen het 4e vers van Gezang 16. DRANKBESTRIJDING. 20 April 1934. In het Dorpshuis werd de gewone huishoudelijke vergadering gehouden Onder leiding van den heer Joh. van Zandbergen. De opkomst was slecht te noemen, er waren maar 12 leden present. Na een kort openingswoord gaf mej. A. Sinne- ma de notulen te hooren, die ongewij zigd werden aangenomen. De meeste ingekomen stukken zijn voor kennisge ving aanvaard. Besloten is goedkoope pakket-brochures aan te schaffen voor colportage. De agenda van de Federa- tievergadering is druk besproken. Als afgevaardigde is benoemd de heer G. Epema, reserve de heer B. Elzinga. Voorts is besloten geen afgevaardig de te zenden naar de sluitingsdemon- stratie te Hilversum om financieele be zwaren. Betreffende de meeting op He melvaartsdag te Leeuwarden is vastge steld om voor verkoop kaarten aan te schaffen en eveneens voor de morgen wijding. Er zullen 150 blauwe bloem pjes worden besteld en twee platen voor aanplakken. De bijdrage van den heer M. Hidma werd uitgesteld. Voor de rondvraag was geen nieuws, waarna sluiting door den vodfzitter volgde. ARBEIDSGROEP VAN DOOPSGEZINDEN TEGEN DEN KRIJGSDIENST. Zondagmiddag half 3 werd in de Doopsgezinde Kerk alhier een bijeen komst van bovengenoemde; organisatie gehouden. Het kerkje was zeer goed be zet. Na een inleiding van Ds. IJntema van Een Duitsch dichter verhaalt hoe op een stralenden lentedag een jong ridder een kerseboom in bloei ziet staan. In zijn vreugde over dit wondermooie ge zicht streelt hij den boom. En op dat eigenste oogenblik treedt hem uit dat hout een prinses tegemoet, als kersebloe- sem zoo blank en fijn. Zij wil met hem naar zijn kasteel rijden en hem gelukkig maken. Doch als hij haar bij zich op 't paard tilt, vraagt ze hem te beloven, de eerste gunst die zij hem vragen zal, niet toe te staan, daar anders hun beider ge luk ten einde zal zijn. Later echter blijkt de ridder tegen haar lieflijke, vleiende stem niet bestand, maar zoodra hij haar wensch vervuld heeft begint zij te schreien. En als de ridder, die zijn be lofte vergat, vraagt, waarom zij weent, is haar antwoord: „Omdat je mijn wensch vervulde I” En voordat de rid der van zijn verbazing bekomen is, is zij verdwenen. En de moraal hiervan: Gelukkig kan men alleen zijn door onvervulde wen schen. Zoodra dé illusie werkelijkheid wordt, een concrete gestalte aanneemt, is hei uit met het geluk 1 Dan verdwijnt „de prinses” uit onze oogen. Wie onzer heeft dit niet, ieder op eigen wijs, elrvaren? En desondanks blijft het ons steeds gaan als die door genegenheid verblinde rid der. Door den wensch van zijn prinses te vervullen meende hij haar een wel daad te bewijzen, en helt resultaat was juist het tegenovergestelde, hij maakte haar dood-ongelukkig. Hoe vaak handelen ook wij verkeerd uit genegenheid? Zou het dan inderdaad waar zijn, wat zoo vaak beweerd wordt, dat de liefde het inzicht verduistert en ons verstand vertroebelt? Want heel ons streven is immers heen, die de dragers van onze liefde zijn, gelukkig te maken door het vervullen hunner wenschen eh verlangens.Hoe gelukkig is het daar om dat het verlangen eindeloos is. Zoo dra de eene begeerte bevredigd is, komt reeds een andere in onze borst. En de teleurstelling en ontgoocheling, welke de verwerkelijking van ons verlangen ons bracht, wordt door de nieuwe illusie vergoed. Het bereiken van ons doel brengt on getwijfeld ontgoocheling met zich mede. En naar mate onze verwachting sterker gespannen is, zal onze teleurstelling des te dieper zijn. Een van dié ontelbare oorzaken van kinderleed is vaak gelegen in de ver vulling van een wensch. De vreugd is heel anders dan het beeld dat men ervan in zich omdroeg. „Ik ween, omdat gij mijn wensch vervulde!” Hoe velen van ons zouden het, zich bewust van de oor zaken van hun leed, de prinses kunnen nazeggen? „Kent gij het stelligst middel om uw kinderen ongelukkig te maken. Wend ze dan aan, dat ze alles krijgen, wat ze verlangen.” Maar dat is niet een middel om alleen kinderen ongelukkig te maken. Wen ze •schien toch? Want wij allen zijn en blij ven in zooverre levenslang kinderen, dat we onvervulde wenschen behoeven om ’t leven geurig en kleurig te maken. Zon der illusies zouden we het hier niet kun nen harden, zou het leven veel te een tonig en te leeg zijn. Het klinkt vreemd en toch is het waar, dat alleen illusies volte aan het leven geven. Gunnen wij derhajve elkander onze onvervulde wenschen en breidelen wij tenminste onze genegenheid in zooverre dat ze niet haar stelligste belofte ver geet VOETBAL: C.AB. Ill—NOORDWOLDE H 1—1. Zondag voormiddag speelden C. A. B. adspiranten I en II een wedstrijd, die door I werd gewonnen met 3-1. ’s Middags 2 uur speelde Noordwolde tegen C. A. B. 3, eindstand 1-1. We hebben voor de rust deze wed strijd kunnen volgen en meenen goed te doen, over dit gedeelte eens enkele ge dachten weer te geven. Dat de beide ploegen tegen elkaar opr gewassen waren, bleek reeds na het eerste kwartier. Van beide elftallen waren keeper en backs in goede conditie, bepaald slecht was de middenlinie ook toevallig bij beide clubs. De voorhoede van Noord wolde, hoewel soms aardig combinee- rend, is te langzaam en verspeelt daar door heel veel kansen. De voorhoede van C. A. B. miste nog te veel het elkaar begrijpen en vooral de linksbinnen weet niet, wat tot de eer ste eischen van een goede voetballer behoort. De midvoor, die we vandaag weer voor het eerst op het veld zien, geeft blijk de goede kijk op het spel nog wel onthouden te hebben. De jeug dige rechtsbinnen is zijn plaats waard en vormt met de rechtsbuiten een goede vleugel. Ten slotte nog een opmerking voor 2/s aan het adres van Noordwolde, maar toch ook voor x/8 aan de spelers van C. A. B. III. Er werd geweldige ge- classineerd onder het spel, elke speler gaf de ander een goede raad hoe het wel of hoe het niet moet. Laten onze spelers toch bedenken dat bij voetbal zoo weinig mogelijk geschreeuwd moet worden, tenminste niet door de spelers. Laat dat maar gerust over aan de men schen langs de lijn en in de tribune. Het staat dunkt me, zoo kinderachtig, en ’t geeft immers niets, onderwijl een op- VROEGE EENDKUIKENS. 22 April 1934. Heden werden op ‘t erf van den heer Johs. Pagels alhier niet minder dan elf DOODELIJK MOTORONGELUK BIJ SCHETTENSERHOF. Zondagmiddag ongeveer half zes had op de Harlingerweg nabij Schet- gunstig, dan komen deze week alle vel- tenserhof een ernstig motorongeluk plaats. De 18-jarige J. v. d. H. uit Bolsward reed op een motorrijwiel in de richting Bolsward, terwijl voor hem uit een 3- tal wandelaars zich eveneens op den weg bevonden. De motorrijder gaf op voldoende afstand signaal. Hierdoor gewaar schuwd sprong een der wandelaars, Y. M. uit Schraard van het linker wegge deelte naar het midden van den weg, waardoor een aanrijding onvermijdelijk werd. De man sloeg tegen den grond, ter wijl motor en berijder in de sloot naast den weg terecht kwam. Politie en dokter waren spoedig ter plaatse. De heer M. werd bij Schet- tenserhof binnengedragen. ‘Het bleek, dat hij een érnstige schedelfractuur had opgeloopen en niet vervoerd mocht worden. Enkele uren na ’t ongeluk is de man overleden. De motorrijder was er betrekkelijk goed afgekomen, en kon per fiets huis waarts keeren. Hoewel er gisteren de meest fantastische berichten omtrent dezen patient de ronde deden, kunnen we thans wel verklaren, dat de toestand vrij normaal is. De motor is in beslag genomen. Het onderzoek naar de schuldvraag zal door de politie te zijner tijd wel worden opgelost. 21 April 1934. Hedenochtend reed een luxe auto uit Sneek met een 6-tal passagiers, welke een voetbalmatch te Franeker zouden bij wonen, bij het nemen eener bocht nabij het z.g. „Koudenburg” met een flinke snelheid bij den weg neer in de bermsloot. Een heele ontnuchtering voor de „sportsmen” in de morgenuren. Won der boven wonder kwamen allen met den schrik vrij, terwijl de auto slechts weinig averij opliep. Door den heer Fr. Oosterbaan werd met een kraanwagen assistentie verleend. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 winnen. De overmacht van de sterke tegenover de zwakke komt door de wa renhuizen in het gedrang. Het O. S. B.-program, wat betelekent ordening, saneering en bescherming van de middenstand is thans actueel, daar voor te strijdeln is thans ieders plicht, daarom kan dit program nooit genoeg in onze middenstandskringen besproken worden. Voor dit program moeten we strijden. Dit moeten we doen voor ons persoonlijk voordeel, voor ons gezin, voor onze stand en voor de maatschap pij. Het middenstandsbedrijf komt hoe langer hoe meer in het gedrang door grootbedrijf en coöperatie, door conti- gepteering en belastingen. Het middenstandsbedrijf maakt een ge- .weldige crisis door, zelfs moet dit be schermd worden tegen dé krachten van binnen uit. De meeste middenstandsbe- drijven staan er niet te best voor, de be drijfskosten zijn te hoog, heel veel on- noodige zaken worden op deze bedrijven afgewenteld, waarvan b.v. de omzetbe lasting wel de minst sympathieke is. Het middenstandsgezin is nog steeds een steunpilaar voor de maatschappij. Wé moeten daarom werken tot verweze- lijking van ons O. S. B.-program, tot heil van ons zelve maar ook van de maatschappij in het algemeen. Na de pauze sprak A. N. Stokvis Beloften ep Daden. 1 De verschillende economische stelsels, aldus deze spreker, zijn ontwricht. Het opgeblazen systeem van de naoorlogsche tijd is in 1929 als een kaartenhuis inel- kaar gestort. De wereldorde is nog steeds doodziek. Al de maatregelen tot nu toe genomen, blijken lapmiddelen te zijn. Uit de' chaos dezer wereld stijgt een nood kreet omhoog. De middenstand wordt bedreigd door grootbedrijf en coöpera tie. Evenals dé andere standen, boeren-, industrieele-, zoo roept ook thans de middenstand om bescherming. Lange tijd is onze middenstand afzijdig geble ven van elke actie, maar, nu de nood hoog gestegen is, komt allerwegen het verzet. De middenstand is wakker ge schud. Ons O. S. B.-program ademt een frissche geest. Spreker behandelt hierna de beloften van het nat.-soc. en het fascisme en wijst op de tegenstelling tusschen beloften en daden. Met ’n aansporing tot aansluiting bij dé R. K. middenstandsbonden eindigt deze spreker zijn aandachtig beluisterde rede. De resolutie van de federatie werd hierna voorgelezen en met applaus aan genomen. Pastoor Frank sprak hierna een woord van dank tot allen die hadden meege werkt deze middag te doen slagen, in zender aan de spreker en het R.K. Kerk koor, dat op zeer aangename wijze zorg de voor een muzikale afwisseling. Met het gezamenlijk zingen van het lied Aan U o Koning der eeuwen, werd dit congres gesloten. :s I -Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. 'Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I 00> i- ij i 1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1