Blijvend of voorbijgaand R M 4A Hl. U. H. IJJERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo AS Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek 3Qg!S Jaargang Woensdag 2 Mei 1934 Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden :AÜ ond ct No. 34 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD A Telefoon No. 12 en A Witmarsum R.K. Jongensschool, 3. 4. 5. 15. 16. 17. teling. gedeelte Advert en tiön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Speciale inrichting voor 13J4 KELS. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. :n 24 EU vartje U bij :hooH' uitne 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 1, Oud 28 April 1934. Hedenmorgen pl.m. 9 uur had hier een auto-ongeluk plaats bij de korenmolen ben de arbeiders het fascisme gekregen. In dit fascisme kan de bourgeoisie de laatste toebereidselen voor de nieuwe oorlog treffen. In deze arbeid wil zij niet worden gestoord. De S. D. A. P. aanvaardt ook nu reeds de komende oorlog en geen ster veling bemerkt ook maar iets van de beroemde dappere ongehoorzaamheid van Albarda en waar blijft nu de bewe ring van Paul Kiès, dat de soc- demo craten de mobilisatie aan hun schoen zolen lappen. Te midden van deze schrijnende ver houdingen houden de werkelijke anti- militairisten geen feest, maar blijven doordrongen van de werkelijkheid en zich instellen op de oorlogsverhindering door blijvende propaganda voor ar- beidsweigering en militaire dienstwei gering. DE INWIJDING DER NIEUWE R.K. KERK. Gelijk reeds eerder gemeld is, zal de nieuwe R.K. Kerk door Mgr. Brandsma worden ingewijd op Dinsdag 8 Mei a.s. De avond daarvoor, dus op Maandag avond te ongeveer half negen zal Mon seigneur bij zijn aankomst in Bolsward worden opgewacht aan den Sneekerweg door een optocht, in de volgende volg orde: 1. 2. FILMAVOND IN DE DOELE. Vrijdagavond werd in de Doele een filmavond gegeven, die wel 'bijzonder slecht bezocht was. Dat schijnt zoo langzamerhand een cronische kwaal te worden, dat de ver schillende uitvoeringen een gering aan tal bezoekers trekken. Moet dat geheel op rekening van de minder gunstige tijdsomstandigheden geschoven worden of spelen hier mis schien ook andere factoren een rol? Voor de ondernemers van dergelijke amuse menten een zeer moeilijke taak om op die manier de publieke belangstelling wakker te houden. corporatieve ordening welke thans ge hoord wordt, heeft onder meer het na tuurlijke doel om richting te geven aan een machine-era, opdat de machine den mensch niet gaat verwoesten. Men moet in den drang naar deze corporatieve ordening ook zien het zoeken naar een verstoord, evenwicht, evenwicht tusschen productie en consumptie. Daarom moet de overheid deze zucht naar ordening niet tegenwerken, maar in goede banen trachten te leiden. Verschillende symp tomen wijzen erop, dat de crisis niet zal kunnen worden gebannen, wanneer ook niet ten opzichte van de machine regelend wordt opgetreden. 27 April 1934. De Chr. Muziekvereeniging „Oranje” gaf hedenavond een openbare uitvoering in de Geref. Kerk onder leiding van den Dir. den heer A. Pascum, medewerking werd verleend door de Chr. Zangvereen. „Scheppingsgave”, dir. de heer Y. Visser. De leiding van den avond berustte bij den heler J. K. Terpstra, welke de bijeen komst opende met het laten zingen van Ps. 150 1, daarna gebed en een kort openingswoord. Op zeer verdienstelijke wijze werden verschillende nummers ten gehoore ge bracht, o.a. Wilhelmina, marsch, Volle Wind, Briand, marsch en ouverture. De Zangvereeniging vergastte ons op eenige nummers in het Friesch, n.l. Joun- stimming, Jounbea, Ik haw in gouden Joune, en niet te vergeten War dy zang en het schoone en zoo bekende Largo van Hdndel. Het geheel werd afgewis seld door voordrachten van de Chr. Re citeer- en Debatingclub „Da Costa”, mei „In rare reis”, Tante Jet tijdens de mo bilisatie en meer andere voordrachten, die allen goed in den smaak vielen. Jammer genoeg dat er geen talrijker publiek aanwezig was, maar die aanwe zig waren, hebben een genotvollen avond gehad. De drie verschillende vereenigingen kunnen met voldoening op de geslaagde uitvoering terugzien. 29 April 1934. Onze tulpenvelden werden heden Zon dag nog veel drukker bezocht dan de vorige Zondag. Het prachtige zomerweer heeft daartoe medegewerkt. Jammer voor de vreemdelingen dat in het laatst van de week vele gedeelten der bloemen wer den afgesneden. Vele kransen werden van de afgesneden bloemen gemaakt en de fietsen werder er mee versierd. ’t Was Zondag één bloem al bloem. het niet toejuichen, dat machines benut worden. kunnen ontkennen daf Het voorprogramma was deze avond zeer goed verzorgd. Prachtige natuur opnamen. De hoofdschotel voor dezen avond was de film „Victor en Victoria” een film die ons was aangekondigd als een buitengewoon komische film. Nu aan die hooggespannen verwachting heeft deze film niet beantwoord, naast enkele zeer aardige gedeelten is er ook veel in deze film wat onder de middelmatige humor gerekend moet worden. Overigens een film van onschuldigen aard, waarvan het technisch gedeelte uitstekend verzorgd was. van den heer E. Stoffels, even buiten ons dorp aan de Bolswardervaart. De chauffeur-eigenaar Jan Althof, van Pingjum, vrachtautodienst op Bolsward had goederen aan de molen afgeleverd en moest daar keéren en daar de ruimte tusschen de molen en de Bolswarder vaart zeer beperkt en miniem is, geraak te bij het achteruitrijden de auto in de vaart, terwijl op de kant van de wal een oude lange dikke molenroede lag, dié eveneens medegesleept werd in de vaart. De chauffeur wist nog op ’t nippertje uit de cabine te springen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar het was een slechte en scha delijke dag voor Althof. Een paar uur later werd de auto door een kraanwagen van Van der Werf uit Bolsward weer op het droge gebracht. 30 April 1934. Hedenmorgen had aan de openbare la gere school alhier het afscheid plaats van mej. J. Westerbaan, die tengevolge van de verhoogde leerlingenschaal met ingang van 1 Mei op wachtgeld wordt gesteld. Tegen het einde van de schooltijd verzamelden leerlingen en personeel zich 4 ruiters. Leerlingen laagste klas voorop. Leerlingen R.K. Meisjesschool, laagste klas voorop. Leerlingen R. K. U. L. O.-school, meisjes voorop. Muziekkorps (het Sted. Muziek corps). R.K. Meisjes-patronaat. R.K. Jonge Boerinnenbond. Katholieke Jongens Centrale. Jonge Werkman. Katholieke Jeugd Vereeniging. Mgr. Brandsma in een landauwer. R.K. Kerkbestuur. De Roomsche Garde. R.K. Vrouwenbond. Hierbij sluiten zich aan: Maria-vereen. en R.K. Boerinnen bond. R.K. Werkliedenvereeniging (inbe grepen alle vakvereenigingen en onderafdeelingen). R.K. Middenstand. Hierbij sluiten zich aan: Algem. Boeren- en Tuindersbond, het Kruisverbond, Collectanten college, Bond voor Groote Gezin nen, Fietsbedevaart naar Dokkum, Stille Omgang en voorts alle nog niet bij name genoemde vereeii- gingen. 2 ruiters. Deze stoet zal zich dan langs Jonge- mastraat en Groote Dijlakker begeven naar de tegenwoordig in gebruik zijnde Kerk, waar een kort Lof gehouden wordt. Dinsdagmorgen zal te ongeveer 10 uur de nieuwe kerk voor de genoodigden worden opengesteld tot het bijwonen der plechtige inwijding. ’s Avonds half negen zal er dan we derom een kerkdienst in de nieuwe kerk gehouden worden, waaronder een feest rede van den Z.Eerw. Pater Methodius Mulder. Verder orgelbespeling en zang. 29 April 1934. Naar ons ter oore kwam heeft de ge meente Wonseradeel bouwterrein aan gekocht naast de villa van wijlen P. S. Tolsma aan de Bolswarderstraat alhier. Dat hier groot gebrek is aan goede burgerwoningen blijkt wel uit het feit, dat een der onderwijzers aan de u. 1. o.- school genoodzaakt is zich met 12 Mei a.s. te Bolsward te vestigen. Ook kan worden gemeld, dat er vanaf 1 Januari j.l. een vacature is aan de u.l.o. school, die tot heden niet vervuld kon worden. Wel zijn er bevoegde sollicitan ten, doch die zijn getrouwd en woningen zijn niet beschikbaar en dat is toch wel een abnormalen toestand. Ook woont er reeds al eenigen tijd een ambtenaar in de Doopsgez. pastorie, ook om dezelfde reden als boven. Deze toestand kan niet blijven voort duren. We zien nu met verlangen naar de nieuwbouw uit en wel liefst zoo spoe dig mogelijk en hopen, dat de gemeente de hand aan de ploeg zal slaan, daar van particulieren in deze crisistijd niets te verwachten is. Er is reeds vaak op gewezen, hoe de werkeloosheid meer en meer een perma nent verschijnsel in onze maatschappij dreigt te worden, omdat wij dank zij de snelle machinale productie niet meer alle handen noodig hebben. Dat is natuurlijk alleen waar, indien de behoeften onzer maatschappij zich niet, of althans in niet zeer groote mate uitbreiden. Geschiedt dat wel, dan ver andert de zaak en is het best mogelijk, dat wel weer voor allen arbeid beschik baar zal zijn. Nu is het wel eigenaardig, dat de machine, die mede schuldig staat aan de groote werkloosheid van thans ook steeds degeen is geweest, die de hoe veelheid arbeid heeft doen toenemen. Hierin zit een zekere tegenstrijdigheid, die echter slechts schijnbaar is. De wereld streeft naar vooruitgang, naar groote productie met minder in spanning. Het zware werk dat door ma chines in plaats van door menschen kan worden gedaan, beteekent ongetwijfeld vooruitgang, mits men het noodzakelijke evenwicht niet uit het oog verliest. Nie mand zal het menschonteerende willen ontkennen, dat er bijvoorbeeld ligt in het kolentremmen door menschen die daar van hun beroep maken en dag in, dag uit niets anders doen dan in het ver stikkende kolengruis zakken met kolen van het pakhuis in het schip storten en niemand zal daarvoor nu Niemand zal geestdoodende arbeid het best door ma chines kan worden verricht en dat de mensch daardoor bestemd kan worden voor hooger werk. Zeker; men moet echter iet uit het oog verliezen, dat de machine begint met menschen werkloos te maken en dat voor deze werkeloozen niet onmiddellijk en zeer zeker niet automatisch nieuw werk te vinden zal zijn. Intijden van hoog conjunctuur is deze overgangstijd korter, in tijden van inzinking of van depressie is het invoeren van werkbesparende ma chines een ramp, zij het ook, dat deze tijdelijk is. De geschiedenis heeft tot dus verre geleerd, dat de machine op den langen duur aanleiding is geweest tot zeer krachtige werkverruiming; nieuwe behoeften werden gekweekt en de ge- heele bevolkingstoename die in de laat ste decennia, met uitzondering van de oorlogsperiode substantieel is geweest, vond hoofdzakelijk in de industrie, em plooi. Een mensch echter leeft niet alleen voor het nageslacht, voor de toekomst. Hij heeft ook eigen behoeften; hij streeft ook naar eigen welvaart! Wanneer hij ziet, dat de machine hem en daardoor zijn gezin werkloos maakt en dat niet onmiddellijk nieuw werk gevonden kan worden, dan wordt hij ontevreden, dan eischt hij voor zich het recht tot werken op. Steunverleening is dan slechts een surrogaat om de hoogst noodzakelijke behoeften te kunnen bevredigen, maar zij verschaft niet het levensgeluk, dat in den productieven arbeid te vinden is. Men heeft dus te maken met 2 proble men. Het eerste probleem is: „hoe kan werkbesparend worden gearbeid, opdat met minder moeite een grooter productie kan worden verkregen, zoodat ook de algemeene welvaart erdoor kan toene men” en het tweede probleem, dat er doorheen geweven is: „hoe kan in deze te werk worden gegaan zonder het be staande evenwicht ruw te verstoren.” Het vergeten van het tweede probleem geeft aanleiding tot een onjuist inzicht in de verhouding tusschen mensch en machine. Het niet waken voor een gchroffe evenwichtsverstoring maakt, dat de machine in vele gevallen voor een vijand van den mensch wordt aangezien, terwijl deze in werkelijkheid een vriend moest zijn. De overheid heeft te dezen opzichte een taak. Natuurlijk mag zij den vooruit gang niet tegenhouden, maar zij kan on tegenzeggelijk zorgen voor matiging in het ontwikkelingsproces. Zij moet besef fen, dat de machine er is voor den mensch en dat de mensch er niet is voor de machine. Vermoedelijk is de vlugge opeenvolging van werkbesparende ma chines, die wij de laatste decennia heb ben te constateeren, oorzaak van de structureele wijziging in ’t economische leven, welke zich aan het voltrekken is. En wanneer dit niet de eenige oorzaak mocht zijn, hetgeen natuurlijk niet is aan te nemen, omdat ons leven door tal rijke krachten wordt beheerscht dan is de machine toch wel voor een groot er aan schuldig. De roep naar OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 JAARVERGADERING CHR. ORANJEVEREENIGING. Maandagavond hield de Chr. Oranje- vereieniging haar jaarvergadering in de feestelijk ingerichte zaal van „Ons Ge bouw”. Het gezamenlijk zingen van Psalm 100 vers 1 en 4 legt de saamhoorigheids- idee vast. Vervolgens leest de voorzittei D. B. Eerdmans Psalm 21 en gaat voor in gebed. Een inleidend woord volgt, waarin wordt gewe'zen op het verscheiden van de Koningin-Moeder, hetwelk oorzaak is dat thans geen grootsche herdenking kan plaats hebben van de 25ste geboor tedag van de Prinses. Het heeft in de be doeling gelegen om een film te velrtoo- nen deze avond en er een echte Oranje- avond van te maken. Maar dit moet thans op bescheiden voet gebeuren. Het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester wordt hier na gegeven. Het batig kas-saldo be draagt f82.11. Wegens vertrek van de heeren Ebens en Bakker zijn twee bestuursplaatsen opengevallen, die na stemming worden ingenomen door Ds. Broekema en Ds. Polman. Ds. Broekema spreekt hierna een kort woord, waarin hij gedenkt het groote, dat God heeft gegeven in Oranje. Hij ziet het Nederlandsche volk als een groot gezin. Dit eenheidsgevoel wordt gemist ■in een republiek. God, Nederland en Oranje, de band door de geschiedenis gelegd, gegroeid en bevestigd, kan niet dan met ernstige gevolgen worden ver broken. In de pauze, hierop volgend, geven verschillende aanwezigen zich op als lid. Burgemeester Praamsma, die in de pauze binnenkwam, spreekt nog een kort woord, waarna Ds. Polman het spreekgestoelte betreedt. Spreker wijst op de drievoudige zegen die Nederland in Oranje is geschonken, in de historie, het heden en de toekomst. Deze punten worden nader uitgewelrkt. Spr. eindigt met den wensch, dat, wan neer Juliana aan de regeering komt, zij de lijn zal volgen, door alle Oranje vorsten gehouden. Aan de leden wordt nog een foto van Koningin Emma uitgereikt, waarna de heler Ebens een hartelijk afscheidswoord wordt toegesproken. Ds. Polman sluit met dank aan God. Het samenzijn werd afgewisseld doot gemeenschappelijk gezang uit een aan wezige liederenbundel, terwijl het zen- •dingskoortje van den heer Molenaar zich verdienstelijk maakte door enkele liede ren te zingen. t Maandagavond werd door de Vrije Groep een vergadering belegd in Café Voorwaarts, waar als spreker optrad Jo de Haas. De Voorzitter opende deze niet erg druk bezochte vergadering met een woord van welkom tot de spreker en de aanwezigen. Reden tot feestvieren, aldus Jo de Haas, is er niet, en dat is ook volkomen in strijd met het karakter van den 1 Mei dag, die voor het eerst gehouden werd in 1890 en bedoeld was als een wapen schouw. Sinds dien dag zijn de 1 Mei dagen gegroeid wel in de lengte, maar niet in de diepte. In socialistische beteekenis zijn zij af genomen. De 1 Mei dagen werden dienstbaar gemaakt aan het parlementisme en daardoor aan het stembiljet- Toen in 1914 de historische dag kwam dat het socialisme had moeten bewijzen waartoe het in staat was, toen sloot het Marxistisch socialisme de godsvrede met de bourgeoisie. Het was onder aanvoering van Do- mela Nieuwenhuis, dat de revolutionaire anti militairisten stand hielden. Toen in 1918 het kapitalisme in el kaar stortte en daardoor nieuwe moge lijkheden ontstonden ten gunste van een nieuwe wereldorde, die van het socia lisme, hebben de arbeiders wederom een verbond gesloten met het kapitalisme en internationaal de kapitalistische orde helpen opbouwen. Als belooning heb- 29 April 1934. Heden, Zondag, had alhier in de Ned. Herv. kerk de herdenking plaats van het feit dat deze kerk in dit jaar 300 jaar bestaat. De predikant, ds. D. T. Los, sprak eep herdenkingsrede uit naar aanleiding van Ps. 77 6. Hij liet eerst het licht vallen op het riddertijdvak, waaraan de steenen vloer van de kerk herinnert. Trots krijgs haftige daden bleef toch altijd hef ver langen bestaan naar een hooger leven, waaraan spreker enkele woorden wijdde. Hij zag dit voor zich in de op het kerkhof te Witmarsum gevonden steenen doodkist en de kleine klok uit 1405, over blijfselen van de oude, aan Bonifacius gewijdde Roomsche kerk. De Hervorming liet in het dorp haar sporen al spoedig zien. Zij vond in 1634 haar zichtbare uitdrukking in de nieuwe kerk, gebouwd door timmerman Ide Wij- bes uit Pingjum. Er stond een niet te hooge spitse toren op en er was een con sistoriekamer aan verbonden. Alles was van binnen eikenhout en waarschijnlijk waren er glas in lood ruiten. Tjaerd van Aylva, een edelman uit dit uit Witmarsum afkomstig ge slacht, liet de kerk als kerkvoogd zetten en verschafte voorloopig het geld. Dertig jaar later kwam er een hooge spitse to ren op te staan en na den Franschen tijd het koepeltje, dat de kerk nog siert. De predikant zag in dit koepeltje minder deftig dan den hoogen toren het zinnebeeld van de burgergemeen- schap die de zorg voor de kerk heeft overgenomen van het adellijk voorge slacht. Met een opwekking om in denzelfden lijn te blijven voortwerken besloot hij zijn rede. Ds. J. Vink, voorzitter van het Prov. Kerkbestuur van Friesland en Burge meester Weerstra van Wonseradeel spraken daarna een woord van geluk- wensch. 28 April 1934. Hedenmiddag had in het gemeente- gymnastieklokaal van de school voor L. O- en U. L. O. alhier een onderlinge wedstrijd plaats tusschen de navolgende vier turnvereehigingen „V. en O.” Ping- jum-Witmarsum, „Sparta” te Arum „Fe licitas” te Sexbierum en „M. G. V.” te Makkum. Gehouden werd een vijfkamp voor Heeren en idem voor Dames. Voor hee ren vrije oef., verplichte ring-oefeningen, eigen ring-oef., verpl. brug-oef. en eigen brugoef. Voor dames vrije oef., verpl. rekoef., eigen rekoef., verpl. brug oef. en eigen brug-oef. Na een zeer geanimeerde kamp werden de prijzen als volgt behaald: 1ste prijs, zilv. lauwerkrans plus ver- een.-med.: ,,V en O.” met 426 J/2 pnt. 2de prijs, vereen.-med.: „Felicitas” met 408 i/2 pnt. 3de prijs, vereen.-med.: „M. G. V." met 355p2 pnt. 4de prijs, vereen.-med.: „Sparta” met 317 pnt. Sparta was zeer gehandicapt door on vermijdelijke absentie van leden. Voor de beste individueel® prestaties waren zil veren medailles uitgeloofd. Uitslag. Dames: 1ste prijs: A. de Vries van „V. en O.” met 44 pnt. 2de prijs: A. Bosch van „V. en O.” met 36/2 pnt. 3de prijs, na loting met A. van der Schel en A. Wijnstra, „Sparta” (beiden 36 pnt). Heeren. Hoogste punten buiten mededinging: F. van der Vliet „V. en O.” met 40>/2 pnt. 1ste prijs: na loting J. de Jong „Felici tas” met 38 pnt. 2de prijs: A. Braan „Felicitas" me! 38 punten. 3de prijs: J. Mildriks „Felicitas” met 37 punten. De wedstrijd, die door omstandigheden eerst om half zes aanving, had een vlot verloop en eindigde om ruim 8 uur Waarna op de bovenzaal van hotel Hof- stra de heer de Jong van Arum de diver se prijzen uitreikte. Het verdere gedeelte van den avond was aan Tepsichore gewijd. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l’/2 ct. Buitenland 2>2 ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. [Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I -I jóden, DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1