De Nieuwe R.=K. St. Franciscuskerk II De Bolswardsche Courant en Westergoo. door een prima BRIL i II" HOFSTEDE DOE BLIJ, T IS MEI! EG TE BOLSWARD. is Stadsnieuws. ™®01IIM1I!1IIIIIIM^^ Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tf Telefoon No. 12 Ir lm 30— Jaargang Woensdag 9 Mei 1934 No. 36 en F De nieuwe Kerk in vogelvlucht. Foto genomen vanaf de Stadhuistoren. in Het interieur der Nieuwe Kerk, gezien vanaf den ingang. Adver ten tien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinedags- Vrijdagsavonds. druk. Hoog rijzen de bogen op naar het middenschip der kerk. Zacht kleurende steencontrasten geven kleur en lijn, een voudig maar bijzonder mooi. De gebrandschilderde ramen, overge- HET KOPEREN AMBTSJUBILEUM VAN ONZEN OUD-BURGEMEESTER BERGER HERDACHT. Mr. B. Berger, burgemeester van Ven lo, had Vrijdagmiddag een huldiging van den raad en het personeel van zijn ge meente in ontvangst te nemen bij gele genheid van zijn koperen ambtsjubileum als burgemeester van zijn geboortestad. De jubilaris had zelf geen huldiging gewenscht, maar was ten slotte gezwicht JONGENSVOETBAL. Zaterdagmiddag speelden op het Lan ge Land enkele jongensclubs. De Quick- boys wonnen van Fortuna met 5-2. Friesland heeft het loodje moeten leg gen tegen Quick van Sneek met 2-4. .NT N” IA. GROOTZAND SNEEK van ouds het aangewezen adres uig ir AR ten rat IRN. AR ter. bjjt ion en, Fr. set rat. P. im, El?. plaatst uit de St. Martinuskerk komen hier veel beter tot hun recht.. Deze ra men, voorqfejlende de martelaren van Gorcum, de H. Paschalis, Het laatste Avondmaal en het Mirakel van Amster dam, vormen een prachtige kleurscha- keering tusschen het andere gekleurde glas. De altaren opgebouwd in zwart en wit marmer geven een zeer voorname in druk. Zijn eenmaal de verschillende beelden en andere versieringen aange- De massale voorgevel is eenvoudig en sober van uitvoering. Het voorplein is thans geheel in orde gemaakt en maakt met de nieuwe heesterbeplanting ’n aar dige indruk. Wanneer men door de groote deuren de kerk binnenkomt, wordt heit oog direct geboeid door de kleurige lichtschepping die door de veel kleurige ramen naar binnen speelt. Een rustige voorname sfeer is uw eerste in- KAMERMUZIEKAVOND. Naar wij vernemen zal op Maandag 14 Mei a.s. op de bovenzaal van hotel „de Wijnberg” een uitvoering worden gegeven van kamermuziekwerken door de heeren J. Faber, piano, Frans Hes- merg, viool en M. Molenaar, cello. Het programma bestaat uit trio’s voot piano, viool en cello van L. van Beetho ven, afgewisseld door solo’s voor viool, cello en piano. Voor de liefhebbers van goede muziek ongetwijfeld een avond waar veel te. ge nieten valt. waarin opgenomen voor den aandrang, mits de feestelijkheid een zeer bescheiden en intiem karakter zou dragen. Zoo waren Vrijdagmiddag alleen de leden van den raad en al het personeel van de gemeente samengeko men in de raadzaal. De heer Turien sprak namens den ge meenteraad zijn gevoelens van hoogach ting en waardeering uit. Als burgemees ter van zijn geboortestad en als leider van den raad heeft mr. Berger zoo aller harten voor zich weten te winnen, dat bracht, dan zal dit ongetwijfeld de to-men niet meende te kunnen nalaten om op bescheiden wijze hiervoor dank te uiten. Een Delftsch bord, voorstellende het Venlosche gemeentehuis, werd den jubilaris aangeboden. Zeer waardeeren- de woorden richtte spreker tot mevrouw Berger, die als het ware een „burger- moeder” voor de gemeente is. De loco-burgemeester, wethouder Janssen, had den dag te belangrijk ge vonden om den jubilaris niet een be- scheiden huldiging aan te bieden, want Venlo kent zijn burgemeester en de bur gervader kent zijn stad de liefde, waar mee de functionaris steeds voor zijn plaats arbeidde, drukt het stempel op al zijn werk. De heer H. Nouwen, gemeente-secreta- ris, prees de voortreffelijke verstandhou ding, die er steeds tusschen burgemees ter en gemeentepersoneel heerscht. Ter wijl vervolgens de heer Meelkop, oudste raadslid, de voortreffelijke capaciteiten van den jubilaris naar voren bracht. Met een hartelijk dankwoord van mr. Berger werd deze huldiging besloten. DE VOORBEREIDINGEN VOOR DEN WEG AFSLUITDIJK—BOLSWARD. Er komen thans nadere gegevens los over het tracé van dezen weg en de voorbereidende werkzaamheden. Het „L. N.” schrijft: Men dient de weg te zien als een kringweg, die dwars door Friesland heen loopt, doch weer op de groote ver keersweg, de Groningerstraatweg, aan sluit. Het tracé zal tot Heerenveen naar alle waarschijnlijkheid loopen vanaf de Afsluitdijk linia recta naar Harkezijl, en dan via de bestaande weg naar Bols ward en naar Sneek. Vanaf Afsluitdijk naar Harkezijl moet dus een geheel nieuwe weg worden aangelegd, die dwars door de landerijen loopt. In deze weg, welke een lengte zal verkrijgen van ongeveer vijf kilometer, komt één brug te liggen, namelijk over de Gooyu- mervaart, die van Zurich via Wons naar Makkum loopt. De benoodigde grond- perceelen, die voor den weg noodig zijn, zullen moeten worden onteigend in het algemeen belang. Uiteraard zullen lan derijen in twee kavels komen te liggen, waarvoor ’n schadevergoedingsregeling zal worden getroffen. Met de voorbereidende werken is men nu twee weken bezig. Zij bestaan in opmetingen en grondboringen, want vooral de bodemgesteldheid is een voor name factor in de kostenberekening. Aanvankelijk was men van plan om dit jaar nog met de aanleg van dit wegge deelte te beginnen, doch het laat zich aanzien, dat men zoo spoedig nie tge- reed zal zijn. Veel hangt overigens af van het verloop der onteigening. Dit gedeelte van het groote werk, dat naar alle waarschijnlijkheid evenals de an dere gedeelten niet door het Rijk in eigen beheer zal worden uitgevoerd, doch zal worden aanbesteed, kan bin nen een jaar klaar zijn. Een belangrijk aantal arbeiders is hiervoor noodig en daar het werk wordt bekostigd uit het zoogenaamde 60 millioen-plan, komen er zooveel mogelijk werkloozen voor in aanmerking. Verschillende slooten zul len moeten worden gedempt, ophoogin- gen aangebracht, Zuiderzeezand zal moeten worden aangevoerd, kortom, bij dit object van werkverruiming zullen vele ook minder geschoolde arbeiders werk kunnen vinden. Mei brengt het feest van den arbeid. Het zijn niet alleen de Marxisten, die het zóó verstaan. Ook in Duitschland is de 1-ste Mei tot het feest van den arbeid geworden en de katholieken verstaan al dus de Meimaand reeds sinds jaar en dag. Sedert n.l. hun „sociale Paus Leo XIII” zijn encycliek Rerum Novarum uit vaardigde en daarin vastlegde, dat de mensch recht had op arbeid en middels zijn arbeid op ’n menschwaardig bestaan. Als de Meimaand is gekomen, dan dringt zich in heel de natuur het nieu we, rijke leven naar voren, de drang van het bestaan laat zich gelden, het recht van te leven en.daartoe mede aan te zitten aan den rijken levensdisch, waarop genoeg wordt geserveerd voor ieder, maar waarvan we toch lang niet elk onze portie bekomen. Als gevolg van de onvolkomen menschelijke organisatie van den levensmaaltijd. En daardoor zijn de kreten wel eens schor, welke opstijgen uit den kring van hen, die zich rond de tafel hebben ge schaard, maar er niet bij kunnen komen. Ze hebben er toch recht op om mede aan ,te zitten. De jzon!, die nieuw en krachtiger leven wekt, beschijnt ook hen. Wat daar aan kostelijke voeding op de vuilnisbelt wordt geworpen, is toch ook voor de nu misdeelden gegroeid. Ook hen riep de Mei. Als we zulke exclamaties slaken, dan zijn die gerechtvaardigd, maar niet vol doende om een oplossing aan te geven van de moeilijkheden. De economische wanverhoudingen vloeien niet voort uit het stelsel, maar uit de fouten er van- Vele maatschappelijke stelsels kunnen op zich zelf goed wezen, maar geen zal er in de practijk zonder gebreken zijn. Ook in het communistische Rusland, in Oekranië, de voorraadschuur geheeten van Europa’s graanbehoefte, krepeeren de menschen van den honger. Het is op zich zelf niet verkeerd om te zoeken naar een ander rechtvaardig en zedelijk geoorloofd maatschappelijk stel sel en te trachten om dat geleidelijk in gevoerd te krijgen, maar het is wel laak baar om niet allereerst te streven naar directe practische verbeteringen doot de fouten op te sporen, welke aan de huidige productiewijze en de verdeeling van de economische voordeelen er van, kleven, teneinde aldus misstanden zoo veel mogelijk te herstellen. Wéés blij zoo pleegt men in deze dagen te zingen want 't is Mei. We zouden het aldus willen varieeren: doe blij ’t is Mei. Doe blij wil in dit verband zeg gen: gij, die het leven weer in u voelt stroomen en tintelen en die tevens geen te zware levenszorgen hebt, bedenkt, dal hetzelfde gevoel ook anderen op het oogenblik bezielt, maar dat velen hunner smachten naar de middelen om het bran dend levensvuur te onderhouden. Mei heeft altijd een belofte in zich dit jaar is die belofte schooner dan we dat in de laatste jaren gewoon wa ren. Er is iets van een economische op leving te bespeuren; velen krijgen weer een kansje om in het productieproces te worden opgenomen. Doe nu blij en geeft mede een stootje in de goede richting. Doe dat in Mei, als het verlangen naai het leven zoo intens is. Doe dat in Mei, als van nature de levensbehoeften stijgen Laat ons allen gelooven in een betere toekomst. s Laat eens iets doen, draag wat arbeid aan voor een ander, verdienste! Breng eens wat geld aan het rollen. Degene, wien ge het laat verdienen, geeft het immers ook weer dóór. Er zijn er zoo velen, die er plëizier van beleven. Wat ge in den crisistijd als een extra-appel- tje voor den dorst hebt weggelegd, laat dat niet verdrogen en verschimmelen, maar laat er de hongerigen in bijten. Dan doet ge blij in Mei en werkt mede aan het herscheppen van welvaart, waaraan brood zit voor velen. Koop iets, dat ge noodig hebt of kunt gebruiken. Vernieuw het een of ander. Laat iets opknappen. Alles voor zooveï uw middelen dat toelaten. Doe blij in Mei. Wees nuttig. taalindruk nog mooier doen worden. Op het koor achter in de kerk is een nieuw modern orgel gebouwd. We hopen onze indruk over dit nieuwe orgel Dinsdag avond bij de orgelbespeling even vast te leggen. Zoo is dan eindelijk de dag aangebro ken, dat deze nieuwe kerk in gebruik zal worden genomen. Daartoe moet eerst vooraf gaan de plechtige inwijding der Kerk, welke zal worden verricht doot Monseigneur Brandsma. Deze mgr. Bfandsma heeft nog als jongen in Bolsward gewoond, zoodat het buitengewoon feit der kerkconsecratie hierdoor aan beteekenis wint. Om zes uur trokken vele belangstellen den reeds naar de Sneekerweg om de intocht van Mgr. Brandsma, de eerste Friesche Missie-Bisschop, bij te wonen. Op het trottoir langs de weg hadden zich de kinderen der R.K. School opge steld. Verder de Katholieke Jeugdveree- nigingen met hunne vaandels en banie ren en verschillende deputaties van de hier bestaande Katholieke vereenigingen. Te ongeveer half zeven kwam mon seigneur Brandsma in eén open lan dauer, voorafgegaan en gevolgd door ruiters te paard, de stad binnen. Ongeveer ter hoogte van de Zuivel- school werd halt gehouden en sprak Pastoor Ellerbeck een welkomstwoord. Er zullen, aldus Pastoor Ellerbeck, eigenaardige gevoelens in U, Monseig neur omgaan nu gij de weg door U in de jeugdjaren zoo dikwijls gevolgd, thans als een zegeweg voor U ziet nu fee als Bisschop uw intocht doet. Het is niet alleen voor U maar ook voor ons een groote eer U als onze Frie sche Bisschop vanaf deze plek het wel kom te mogen toeroepen. Katholiek Bolsward staat in zijn afgevaardigden hier bijeen om U te eeren en te danken voor het grootsche werk dat ge in ons midden komt verrichten. Namens ge heel Katholiek Bolsward heet ik U, Mon seigneur van harte welkom. Hierna rijdt de landauer, voorafge gaan en gevolgd door de ruiters tot voot de stoet. Het Sted. Muziekkorps plaatst zich ongeveer midden in de stoet en door een dichte haag van toeschouwers begeeft de optocht zich langsJongema- straat, Dijlakker naar de thans nog in gebruik zijnde kerk, waar een kort Lof gehouden werd. Hedenmorgen omstreeks 8 uur was er reeds een drukke toeloop van heeren Geestelijken bij de nieuwe kerk. Geassis teerd door verschillende priesters begon Mgr. Brandsma met de kerkwijding Deze plechtigheid wordt gesplitst in viet deelen. Ie. De inbezitneming van het kerk gebouw door den Bisschop; 2e- de zuivering en heiliging der kerk. 3e. de overbrenging van de reliquiën en de zalving van het altaar; 4e. het H. Mis-offer als bekroning van het werk. Het zou te veel plaatsruimte nemen, wanneer we een gedetailleerd verslag van deze bijzondere plecntigheid zouden geven, welke ongeveer tot 10 uur duur de. Om dien tijd begon de plechtige al taarwijding, waarbij de geloovigen in de kerk werden toegelaten. Omstreeks 11 uur werd een pontificale Hoogmis door Mgr. Brandsma opgedra gen. Een zeer groot aantal parochianen was bij deze indrukwekkende en zeld zaam voorkomende plechtigheid aanwe zig. Hedenavond is er een feestelijke bij eenkomst in de nieuwe kerk met orgel bespeling en feestrede. De stad was deze twee dagen door zijn vele vlaggen in een feestelijke stem ming. van het vooraanzicht dezer nieuwe kerk te geven. We reproduceeren daarom bij gebrek aan beter een foto van de kerk in panoramavorm, genomen vanaf de Stadhuisomgang. Statig rijst de slanke toren van deze nieuwe kerk boven de omliggende ge bouwen uit. Onverschillig van welke kant men Bolsward binnenkomt, telkens trekt deze toren tusschen de oude Mar- tini-toren met zijn forsch zadeldak en de scherpe spits van den Stadhuistoren, de aandacht. Het is jammer, dat de breedte van de Dijlakker niet toelaat een juiste foto •V ‘f DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. 'Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. F?: f,;z.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1