De Elfsteden Rijwieltocht. III. U. d. UIESFf De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen TER NAVOLGING. Stadsnieuws. Uit den Omtrek ."5 30— Jaargang tr Groote voorraad Onderdeelen en Banden IJlst Woensdag 16 Mei 1934 j\jo 3g Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD v Telefoon No. 12 en mu lo de uur io uur io uur Io /oens- Zoeno- morden DEB Tjerkwerd Baard Hendrik Kramer, Heiden- Welsrijp 5 le bij- Dins- Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. DE BLAUWE WEEK-ACTIE. Het was voor het Ijverige Drankweer- Adver te n ti6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Speciale inrichting voor 14 Mei 1934. De Chr. Zangvereen. „A.D.V.E.N.D.O. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het 1ste gedeelte examen Bouwkundig opzichter afgenomen door den Bond van Ned. Ar chitecten, de heer Jan van Straten, te Coevorden, voorheen te Bolsward. BEDANKT. 12 Mei 1934. Ds. J. G. R. Langhout, Ned. Herv. pred. te Welsrijp, heeft gemeend voor een be roep naar Waalwijk (N.Br.) te moeten bedanken. iouw), i h.) 5 Mei Arum KAATSVEREEN. „WILLEM WESTRA”. 13 Mei 1934. Op het sportterrein werd heden de eerste ledenwedstrijd gehouden van bo vengen. veireen. 12 parturen van 3 perso nen namen hieraan deel. De 1ste prijs viel ten deel aan Tj. A. Kamstra, H. P. Kooijenga en H. Visser. 2de prijs: J. O. van der Schel, D. Kui pers en A. Boomsma. 3de prijs: C. Bosma, P. P. Huizinga Jr. en S. Tj. Huizinga. Witmarsum Winsum KAATSWEDSTRIJD. 13 Mei 1934. Alhier werd heden ter opening van ’1 seizoen een leden wedstrijd in twee klas sen gehouden, waaraan door 14 parturen in totaal werd deelgenomen. De uitslag luidde als volgt: Prijswinnaars van de eerste klasse weirden Klaas Jepma, te Baijum, en Jan Lettinga. Premiewinnaars waren Klaas Riemersma en Arend Roorda. In de tweede klasse werd de overwin ning behaald door Sjerp Wiersma en Ja cob Fokkens, terwijl de premie gewon nen werd door Klaas Koning en Schelte Spijkstra. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. alhier, behaalde op het gehouden zang- concours te Workum een 3de prijs in de derde afdeeling. menu gaat, ook hier; het eene gerecht smaakt beter dan het andere, maar over het algemeen was het publiek ten zeerste tevreden en be loonde nu en dan een hartelijk applaus de executanten voor hun werk. bedrage van f500, is toegekend voor hef antwoord, ingezonden onder het motto: „De cost gaet voor de baet uyt”. Inzen der bleek te zijn de heer H. J.Langman, burgemeester der gemeente Ijlst. Het Dag. Bestuur van Armenzorg en Weldadigheid is voornemens het ant woord van den heler Langman te publi- ceeren. Uddefr TIJDIG GERED. 12 Mei 1934. Spelenderwijs kwam het zoontje van den heer U. Plantinga alhier in de trek vaart terecht. Gelukkig werd een en ander opgemerkt door juffrouw Nicolai alhier. Doordat het kind zich reeds in zinkenden toestand bevond, begaf ze zich te water. Zij zou er echter niet in geslaagd zijn het kind voor verdrinken te behoeden, wanneer haar man, die juist thuiskwam niet tijdig ter hulp was gekomen. Hij smaakte het genoegen na veel inspanning zijn vrouw en het kind beiden op heit droge te brengen. Wommels MOTOR-ONGEVAL. 12 Mei 1934. Nabij de driesprong „Westerlittens” had heden Zaterdagmiddag een vrij ern stig motorongeval plaats. Toen de graanhandelaar P. uit Harlin gen, op weg naar het naburige dorpje Oosterend ter plaatse per motorrijwiel passeerde, geraakte deze op tot nog toe onopgehelderde oorzaak het stuur kwijt, waardoor de heer P. tegen den grond werd gesmakt Hevig bloedend uit de vele wonden aan hoofd en handen werd de gekwetste opgenomen en bij den veehouder M. R. binnengebracht. De aldaar juist passee- Tende expediteur D. uit Lollum, waar schuwde in allerijl de geneesheer uit Wommels, welke spoedig ter plaatse was en heelkundige hulp verleende. Na verbonden te zijn is de getroffene, wiens toestand inmiddels iets beter was geworden, per auto naar zijn woonplaats vefrvoerd. Comité, alhier een geweldige strop, dal het weer gisteravond zoo buitengewoon slecht was. Eetn scherpe koude wind maakte het niet doenlijk het openlucht spel „Nei it SinnelAn” op te voeren, ’t Was jammer voor de moeite en voorbe reiding die men zich getroost had. Alle hoop is nu gesteld op Woensdag avond, wanneer de 2de opvoering zal plaats hebben. Bovenstaand schetskaartje dat ‘wordt afgedrukt op de achterkant van de con- trölekaart, die Pinkstermaandag aan de deelnemers wordt verstrekt, geeft dui delijk aan, de route die moet worden genomen. De controleposten in de elf steden zullen gemakkelijk te vinden zijn, ten eerste door de aanwijzingen in onze tweede circulaire, die nu verzon den wordt en ten tweede aan de bij die posten uitgestoken vlag. Een extra contröle (niet behoorende tot de Elf steden) is ingelascht te Hol- werd. Dit is noodig, omdat allen den- zelfden weg naar Dokkum moeten ne men. Overigens spreekt dit schetskaartje duidelijk/genoeg. We willen thans nog even vermelden, dat buiten de reeds toegezegde cadeaux voor de Elfsteden tocht thans ook voor de mooist gemid delden naar het oordeel der Commissie, prijzen beschikbaar zijn gesteld. Als le prijs voor de vaardigheids- rit stelt het comité beschikbaar een compleet stel houten weg wielen. Als 2e prijs een paar race fiets schoe nen, aangeboden door den heer H. R. Kingma. Als 3e prijs een race stuur, aangebo den door den heer A. J. Osinga. Bovendien ontvingen we van de fa. Kiene een pak van het bekende pro duct van deze fabriek, Klene’s Kauw- gom. De Radium fabriek stelde ons doe middel van haar agent in Bolsward, de heer D. Bijlsma, twee van de allerbeste Radium fietsbanden beschikbaar. De Veeno rijwielfabriek geeft ook blijk van sympathie voor dezen tocht. De heer Van der Meulen, rijwielhan delaar Dijlakker, stelt namens zijn fa briek beschikbaar een rijwiellamp ol fietsbanden ter waarde van 5 gulden. Er is dus ook buiten onze plaats groote belangstelling. Verschillende za- kenmenschen in Bolsward, die mis schien ook nog het eene of ander prijsje beschikbaar willen stellen verzoeken we beleefd, daarmee niet te lang te wach ten. De tijd van voorbereiding is nog maar zeer kort meer. DE BURGEMEESTER VAN IJLST WINT EEN PRIJSVRAAG. In Mei van het vorig jaar heeft het bestuur van de Ned. Vereen, voor Armenzorg en Weldadigheid een prijs vraag uitgeschreven. Verlangd werd een wetsontwerp met memorie van toelichting, waarbij wordt geregeld de ondersteuning van valide werkloozen, rechtstreeks uitgaande van de overheid. Op deze prijsvraag zijn 12 antwoor den ingekomen. De uitgeloofde prijs, ten 13 Mei 1934. Hedenmiddag om 2 uur nam Ds. D- T. Los afscheid als predikant van de Ned. Herv. gemeente alhier. Onder de aanwe zigen bevonden zich alle ringcollega’s, de h.h. ds. Kloek, van Hoeven, van Nif- tnk, Zeilstra, Jansma, Groot, ds. Golter- man, doopsgez. pred. ter plaatse en ds. Vink van Bolsward, voorts vertegen woordigers van de kerkeraden van Ping- jum en Arum, waar de scheidende pre dikant consulent geweest is. Na enkele zangnummers van het kerk koor der gemeente hield ds. Los een af scheidspreek over Rom. 8 31b: „Zoo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn?” Het afscheidsuur heeft veel weg van een terechtzitting met aanklacht en ver dediging. Wanneer men zich echter op godsdienstig standpunt stelt, weet men, dat het niet alleen over eigen godsdiens tig leven en streven gaat, maar dat God zelf ’s menschen werk wil ter hand ne men. Allerlei aanklachten worden verno men tegen de Chr. gemeente: daar is de brute staatszelfzucht van den jongsten tijd, die tot inkeer stemt, daar is de nooit ophoudende strijd tusschen goed en kwaad, die vaak teleurstelt, daar is ten slotte de worsteling om God, die maar al te dikwijls verloren wordt. Inzicht in eigen armelijkheid is echter al een aan raking Gods. Hij alleen kan ons leven dragen, waar Hij in Christus voor ons wil optreden. Naar Zijn eeuwige plannen ontwerpt Hij de lijnen voor den bouw van de tempel der menschheid en wil daarin ook aan ons een plaats geven. Al stamt dit alles van Hem, toch vraagt Hij van ons geloof. Dan zendt Hij ons uit tot den arbeid, zooals Hij Paulus, den stoeren werker, gezonden heeft in Zijn kracht. Nadat de gemeente gezongen had, stond de predikant nader bij het afscheid stil. Noch kerkbezoek, noch geloofs kracht in het dagelijksch leven, noch ge loof, zij het als belijdenis of vertrouwen, kunnen ons een maatstaf zijn voor dé rechtbank van het gemoed. Zij wordt aan ons onttrokken, want zij is gelegen in de verhouding tusschen God en de gemeente. Deze verhouding wordt open baar in Christus, den mensch, in Wien God spreekt. Slechts wie Hem persoon lijk keint, zooals een kind zijn vader, mag van Hem spreken. Wie echter van Hem weet, heeft ook de zekerheid, dat Chris tendom vruchten moet dragen in leven en wereld. Hierna zong het kerkkoor een passend afscheidslied, waarna ds. Los een enkel woord richtte tot diverse collega’s en personen. De predikanten van Niftrik en Golterman namens den ring en de Doopsgez. gemeente, ouderling O. Hid- ma namens den kerkeraad en ds. Zeil stra van Pingjum als consultent spraken hem hierna op een hartelijke wijze toe. RJK. LANDBOUWSCHOOL BOLSWARD. Bij de gehouden overgangsexamens zijn bevorderd van: de derde naar de vierde klas: Jouke Galama te Burgwerd; Jan en Menno Galama te Tjerkwerd; Hendrik Galama te Burgwerd; Sible Andela te Tritsum; Hidde van der Werf te Nij- land, Minne Bruinsma te Hijdaard; Ger- ben en Comelis Poelsma te Lutkewierum Hendrik Ligthart te Bolsward, Teake Hiemstra te Bolsward; Simon Hoekstra te Bolsward; Piet Miedema te Greon- terp; Frans Hettinga te Laad en Zaad; Piet Hettinga te Burgwerd; Rein Zein- stra te Pingjum; Sikke Minnema te Westhem; Jaring Rijpma te Greonterp; Jan Dooper te Laad en Zaad; Siebren en Jouke Dijkstra te Tjerkwerd; Mebius Landman te Welsthem; Tjitte Landman te Wolsum; Bonne Postma te Hartwerd. De tweede naar de derde klas: Huite Huizinga te Greonterp; Huite Zonderland te Scharnegoutum; Bernard Andela te Wommels; Wiebe Huitema te Workum; Frans Ettema te Deldgum; Gerben Engwerda te Arum; Nicolaas Hettinga te Wirdum; Teake Haringsma te Flansum; Teake Popma te Gaast; Ja ring Huitema te Hommerts; Gerrit An dringa te Joure; Ype Landman te Wol sum; Dominicus Flapper te Tjerkwelrd; Anne Zeinstra te Pingjum; Obe Postma te Hartwerd; Sietse Yntema te Bols ward; Hessel Rolsma te Makkum; Bote Huitema te Sienzerburen; Michiel Gala ma te Burgwerd; Bonte Minnema te Westhem; Douwe Galama te Scharne goutum. Voorw.: schap, en Frans Boersma te Sienzerbu ren. Niet bevorderd: vier. De eerste naar de tweede klas: Hidde Galama te Nijhuizum; Bonte Yntema te Blauwhuis; Jozef Hettinga te Burgwerd; Watte Osinga te Nijhuizum; perk Schakel te Tjerkwerd; Bote Jorna te Cubaard; Rein Hoekstra te Lutkewie rum; Harmen de Jong te Feirwoude; Lam mert Huitema te Scharnegoutum; Klaas Galama te Scharnegoutum; Frans Gala ma te Burgwerd; Sjoerd Jellesma te Heeg. Voorwaardelijk: Eduard Witteveen te Roodhuis. Toegelaten tot de eerste klas: Johan van Abbema te Witmarsum; Jozef Zonderland te Scharnegoutum; Fol- kert Huizenga te Greonterp; Lambertus Hielkema te Koudum; Klaas Hettinga te Laad en Zaad; Minne van der Meer te Hijdaard; Arjen Jellesma te Heeg; Her man Witteveen te Blauwhuis; Lamber tus Jellesma te Workum; Wiebren Op- pedijk te Westhem; Jan Bosschma te Oudega; Auke Hoekstra te Greonterp; Eelke Kooistra te Nijland; Anne Jellema te Hijdaard; Klaas Brandsma te Ugo- klooster; Gerben Boersma te Oosterwie- rum; Jan Bootsma te Tjerkwerd; Jolle Landman te Abbegaster Ketting; Popke Altenburg te Roodhuis; Jacob de Jong te Half Tjerkwerd; Hubertus Andela te Cu baard; Wiebrandy te Bolsward; Haye Galama te Tjerkwerd; Gerben Yntema te Oosterend. In het begin van Mei zulten ruim 1000 leerlingen van het Belgische middelbaai onderwijs gedurende een dag of vier ons land bezoeken. Eerst komen er een 50C meisjes, daarna ongeveer een gelijk aan tal jongens. Met extra-treinen gaat de tocht eerst naar Den Haag, dan naai Haarlem, Amsterdam en de Zuiderzee werken. Het bezoek aan Den Haag is slechts van korten duur, juist lang genoeg om iets van de bloeiende tulpen te zien, een bezoek van ongeveer een half uur aan ’1 Frans Halsmuseum te brengen en hei middagmaal te gebruiken in het Krelage- huis. Ais groeps-geleidsters zulten bij de meisj;esgroep een 25-tal meisjesleerlin gen van ons middelbaar onderwijs op- tredeh, bij de jongens een gelijk aantal manlijke leerlingen. Voor ons ligt een Belgisch Radioblad van zeer bijzonderen aard, n.l. „La Ra- diophonie Scolaire”. Dit bevat de pro gramma’s met illustraties en toelichting van de radio-uitzendingen voor de Bel gische schoten, georganiseerd onder de auspiciën van het Ministerie van Open baar Onderwijs. Uit dit blad blijkt ons hoe deze zaak bij onze Zuiderburen schitterend geregeld is. Wat den tocht der 1000 teerlingen bv. betreft, deze wordt grondig voorbereid door allerlei radio-lezingen over ons land en hetgeen zij daar zien zulten. Zoo vinden we bijv, op het program der Vlaamsche uitzendingen van Vrijdag 18 Mei aangekondigd een lezing van den heer Gratama over „Frans Hals en zijn museum” en een van den heer Jan Gres- hoff over „De drooglegging der Zuider zee”. Op ’t Fransche program men weet dat de radio in België tweetalig is vinden we geen soortgelijke lezingen met betrekking tot dezen tocht. De oor zaak hervian is dat deze heele tocht een Nederlandsche tocht zal worden. De bedoeling is niet alleen dat de jeug dige gasten ons land leeren kennen, on ze steden, onze musea, bloemvelden, on ze havens en Zuiderzeewerken, maar ook onze Hollandsche jongens en meis jes en.onze taal. Daarom is bepaald, dat tijdens den gehetelen tocht slechts Nê^erliandsch gesproken mag worden, ook door de Walen. Toen wij over dit laatste onze verba zing uitspraken, vernamen wij, dat de drang om onze taal te leeren, juist onder de Walen sterk groeiende is. De van alle ambtenaren in België vereischte twee taligheid, die, doordien het Vlaamsch steeds meer veld wint, ook steeds meer een eisch des tijds wordt, heeft vete Waalsche ouders doen inzien, dat hun kinderen in den strijd om het bestaan komen achter te staan, als zij niet intijds vertrouwd raken met onze taal. Doch niet uit dit oogpunt juichen wij dit bezoek der 1000 Belgische kinderen van harte toe. Het is vooral de mooie gedachte, welke er aan ten grondslag ligt, welke wij waardeeren, de gedachte, dat men door elkander beter te kennen, elkander ook beter teert begrijpen. Hoe veel misverstand, wanbegrip, ja erger nog hoeveel wantrouwen en dom chau vinisme der volken is niet een gevolg juist van dat elkander niet kennen. Waf weet een Italiaan uit een van die stille, vergeten plaatsjes in de Alpenijnen at van een Franschman, wat weet een En- gelschman uit een dorpje in Kent van 'n Hollander. En hoe gemakkelijk vinden daardoor alle fantastische1 verhaten, las ter en wantrouwen ingang! Laten wij elkander beter leeren ken nen en dat misverstand zal wegvallen, we zulen zien, dat „de anderen” men schen zijn als wij, die denken als wij, en doen als wij, die liefde hebben voor hun land en volk, zooals wij voor hef onze. Allerlei maatregelen, allerlei uitla tingen, die ons vroeger in een valsch licht verschenen, die wij daarom niet begrepen en kwalijk namen, beginnen ons dan duidelijk te worden en uit het vroegere wantrouwen begint het zaadje van onderlinge waardeering te ontkie men, dat wellicht eenmaal op zal groeien tot den boom van wederzijdsche vriend schap. Daarom juichen wij alle internationaal contact van volwassene tot volwassene, van kind tot kind, van harte toe. Juist in dezen tijd, neen, vooral in dezen tijd. Er werd vinnig gekaatst, vooral was de laatste partij spannend te noemen, daar de stand vijf eersten en gelijk zes en een kaats was. Door een bovenslag van den fyeer H. P. Kooijenga weird de partij beëindigd. De prijzen bestonden uit luxe sigaren. JONOENSVOETBAL. Vitesse-Neptunus 10 1. Zaterdagmiddag had een treffen plaats tusschen Vitese en Neptunus. Uitslag 10-1 in het voordeel van Vitesse. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 KAMERMUZIEKAVOND. Maandagavond heeft een Bolswardsch Muziek-Ensemble, bestaande uit de hee- ren J. Fabe'r, piano, F. élesmerg, viool en M. Molenaar, cello, een kamermuziek- avond gegeven in de bovenzaal van ho tel de Wijnberg. De belangstelling van diverse ziekliefhebbers was bevredigend. Het programma vermeldde trio’s van Beethoven, solo’s voor cello, viool &n piano. Met onverdeelde aandacht werd ge luisterd en genoten van de verschillende nummers die correct en met veel gevoel werden voorgedragen. Zooals het met elk OONGyo^ HARLINGEN foenj- i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. skend, en te: in de zaken landen nenten ans op in de Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/2 ct. Buitenland 2^ ct. ie- en 1 ll'/o isdag, open uur in een !hlne«- ischen aan- eoschl lebben in ook iveillg kani met -mbool sdadlg i «Ml ooverij irschil- ch g» n nau te zen- torp* mg g» orlops- [esteld. a tien, noeiüi' ie mo rn. Dit touwen jacht ill boot op <li e pa*' prooti rselein !hinei' sn mu- mdt «f ut iw dnding Vervol; underd it. D' iwacht leeft in ille ip yf ■oovetl aak I» -andeft mUJ >n. an ook tenhut, ikatnef afH* p. All* igenlen i w*** anninl jtOi 'er* ooven en tl DE JONGS NIEUWSBLAD waarin opgenomen OPQKKUM jtannV (LEEUWARDEN ■v"-<

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1