Het zwijgende protest. I De Bolswardsche Courant en Westergoo j. BLOK. Hzn. uan Sneed lil. y. WE» FF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 1 Reparatie BRILLEN A. M. SUSTRJNG Stadsnieuws. Uit den Omtrek 30— Jaargang Woensdag 30 Mei 1934 No. 42 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officieel orgaan der gemeenten Bols ward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 1F Telefoon No. 12 en Exmorra mee 1. 1.56.58 uur, snelheid 548.42 per 2.29.37 uur, snelheid 555.44 per 2.33.03 uur, snelheid 550.14 per 2.36.21 uur, snelheid 546.19 per 3.10.48 uur, snelheid 496.27 per 3.38.39 uur, snelheid 481.49 per 3.42.39 uur, snelheid 478.03 per 3.43.17 uur, snelheid 476.31 per I 3.51.34 uur, snelheid 470.29 per 3.52.39 uur, snelheid 468.85 per av. I etalage van de Nieuwe Vischhandel. A dve r te n 11 e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. NAVORDERING TABAKSACCIJNS. Ieder die voor zich zelf of voor een ander op 1 Juni a.s. nog sigaren, belast met een accijns van 17^ en-of siga retten, waarvan de verhoogde accijns niet is voldaan, ten verkoop in voorraad heeft, moet daarvan uiterlijk 2 Juni a.s. een schriftelijke aangifte inleveren bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor die sigaren en/of sigaretten in voorraad zijn. Voor de aangifte moet gebruikt worden het daarvoor vastgestelde formulier, dat kosteloos aan de ontvangkantoren ver krijgbaar is. Aldaar en bij de ambte naren van den actieven dienst zijn na dere inlichtingen te bekomen. Hij, die tot aangifte gehouden, zijn verplichting niet of niet volledig nakomt of een onjuiste opgave doet, wordt ge straft met een geldboete van ten minste honderd en ten hoogste duizend gulden. Aangenomen kan worden, dat dadelijk na 2 Juni de ambtenaren zullen komen controleeren. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van ’t water bedroeg heden (Dinsdag) 15 gr. aan alle merken Automobielen Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 26 Mei 1934. Bij de herkeuring van trekhonden in de gemeente Wonseradeel deze maand in de verschillende dorpen gehouden, werden in totaal 33 honden en 30 hon denkarren aan de keuring onderworpen. Al deze honden werden goedgekeurd, terwijl eenige karren eerst een verbete ring moesten ondergaan om voor de goedkeuring in aanmerking te komen. Witmarsum 26 Mei 1934. Hedenmiddag zou op het erf van den heer S. voor het eerst een wagenvracht gras op worden geheschen. De belang stelling van de zijde der jeugd was na tuurlijk groot, hoewel ze door den heer S. en zijn personeel meerdere malen wa ren gewaarschuwd niet te dicht te na deren. Toen het gras in de lucht zweefde, brak een der staaldraden, welke dienden om de paal récht te houden, met het noodlottige gevolg, dat de zware paal omviel en het 8-jarig zoontje van den heer C. Reitsma op het hoofd trof. Dr. ten Cate, direct gewaarschuwd, oordeelde overbrenging naar het zieken huis gewemscht, waar het jongetje kort na aankomst overleed. De deelneming met het gezin is hier natuurlijk zeer groot. VOETBAL. Zondagmorgen trok een C. A. B.ploeg, bestaande uit een comb, van het eerste, tweede en derde elftal naar Leeuwarden om deel te tremen aan de seriewedstrij- den, georganiseerd door V. V. Leeuwar der Boys. Veel kans leek dit elftal niet te heb ben, maar de goede geest was er en dat zegt vetel. Vol moed werd om 10 uur tegen Leeu warder Boys begonnen en zoowaar C. A. B. wist een 1-0 achterstand in een 4-2 overwinning om te zetten. Om prijs en premie moest toen nog tegen de bekerwinnaars Houtigehage I gespeeld worden. De stoere woudman nen leidden al spoedig met 1-0, maar C. A. B. gaf zich niet gewonnen en met eenige mooie goals, waaraan de jonge rechtsbuiten een flink aandeel had, werd de stand gebracht op 1-4 in het voordeel van C. A. B. Met een mooien sportbeker trokken onze jongens na een prettigen voetbal- dag weer huiswaarts. waarin opgenomen VERGADERING van den Raad, die ge houden zal worden ten stadhui- ze op Dinsdag 29 Mei a-s., ’s avonds om 8 uur. Agenda: Aangehouden voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de steunregeling voor crisis-werkloozen. 2. Onderzoek geloofsbrief nieuw be noemd lid van den Raad, H. Radelaar. de Spaarbank-rekening het aftr. lid de heer J. Postma te Arum herkozen. op voorschrift van Heeren Oogartsen en Doktoren, worden onder garantie geleverd Eerste klas Reparatie inrichting GROOTZAND65 SNEEK Gediplomeerd Opticien Instrumentmaker De prijzen vallen U DE FEESTWEEK TE BOLSWARD. Dat er zoo langzamerhand met een belangstelling wordt uitgezien naar éenig bericht over de feestweek te Bols- ward, behoeft ons niet te verwonderen. Door verschillende oorzaken is het de Permanente Commissie niet mogelijk ge weest een definitief programma te pu- bliceeren. Telkens weer moesten enkelen onderdeelen gewijzigd worden, totdat j.l. Vrijdagavond een eindbeslissing kon worden genomen. De voorbereidende werkzaamheden voor verschillende onderdeelen van deze feestweek zijn reeds sedert eenige maan den aan de gang. We noemen in de al lereerste plaats de groote tentoonstel ling Ned. Fabrikaat, die georganiseerd wordt door het Ned. Fabrikatenhuis te Utrecht. Deze tentoonstelling zal ongetwijfeld heel wat bezoekers naar Bolsward trek ken. Verder heeft de Permanente Feest commissie deze feestweek gezet in hei teeken van de sport, er komen o.a. Wie lerwedstrijden; motorwedstrijden; kaats- partij, voetbalmatch, loop door Bols ward, enz. Bovendien staat op het programma de opvoering van een kindersprookje en ’n revue, orgelconcert, etalagewedstrijd, kinderoptocht, enz. enz. Een rijk voorzien programma dus, dat zeer zeker in de week van 10 tot en met 14 Juli weer duizenden vreemdelingen naar Bolsward zal trekken. Met de K. L. M. wordt momenteel nog onderhandeld over vliegtochten bo ven Bolsward. We hopen de volgende week meerdere mededeelingen te kunnen doen. gelijk is aan die blinde bedelaar nabij Jericho. Maar de Genadige kwam langs dien weg voorbij. Door de liefde en de kracht van He'm werd de arme blinde bedelaar genezen. Welnu, dat wil de Heere Jezus aan allen doen die hun stetn verheffen zooals die blinde en uit roepen: „Zone Davids, ontferm U mij ner.” De Heere kan dan de wonderen van Zijn zaligmakende genade ïn uw hart bewijzen en openbaren. Is Hij reeds uw Heiland? besloot spreker zijn rede. De samenkomst werd daarna beëin digd met het zingen van: „O liefde Gods, oneindig groot” en met dankge bed van den spreker. Belastingdeskundige (Gedipl. Belastingconsulent) houdt elke DONDERDAGMORGEN van 9—1 uur zitting te BOLSWARD in de Kerke kamer der Doopsgezinde Gemeente a/h Schildwijk, vlak bij „de Doele” voor de behandeling van alle BELASTINGZAKEN. Wommels DE OPENBARE SCHOOL WOMMELS. Aanstelling derde leerkracht. 26 Mei 1934. Heden kwamen vele voorstanders van Openbaar onderwijs in vergadering bij een in de naai- en breischool, onder lei ding van het Hoofd der O. L. School, de heer M. van der Kamp. Het hoofdpunt der agenda was „be spreking 3de leerkracht”. Op uitvoerige wijze we-d uiteengezet dat krachtens de Lager Onderwijswet de 3e leerkiacht der Openbare School wegens te gering aantal leerlingen per 1 Januari 1.1. moest vervallen, daar deze onderwijskracht niet langer door het Rijk weird gesalari eerd. Algemeen was men van meening, dat een school als de openbare ter plaatse met een 70-tal leerlingen een derde leerkracht geen overbodigheid kan wor den genoemd en zeker het onderwijs, zoowel thans als in de toekomst den Speciale inrichting voor leerlingen ten goede zal komen. Eenstemmig was mem dan ook van oordeel, dat een kweekelingë moest wor den aangesteld, welke alsdan bezoldigd kan worden door voorstanders van open baar onderwijs bijeen te brengen gelden, wat volstrekt geen bezwaar bleek te zijn, daar hiervoor druk werd getetekend. In beginsel werd besloten als onderwijze res aan te stellen mej. K. Tijmstra te Oosterwolde, thans eveneens als zooda nig werkzaam aan de o.l. school aldaar. Voorts werd nog besloten zoo moge lijk dezen zomer wederom een school- reisje te organiseleren. Ten slotte kwam nog ter sprake de wenschelijkheid van beoefening der gymnastiek onder de jeugd. Indien hier voor de beschikking over een lokaliteit kan wlorden verkregen, zal er verder werk van worden gemaakt. De bijeenkomst welke zich kenmerkte door solidariteit werd te ruim half elf door den voorzitter met een opwekkend woord gesloten. EVANGELISATIE. Op uitnoodiging van een kring geloo- vigen in Bolsward, hield de heer H. Booms, evangelist te Rotterdam, Zon dagavond een Evangelisatie-samen- komst in dë bovenzaal van café Timme. Nadat gezongen was het lied: „Ik zie een poort wijd open staan” ging de heer Booms in gebed voor. Vervolgens deelde hij mede dat hij wenschte te spreken naar aanleiding van Luk. 18 35-43. In verband hiermede las hij vooraf voor den volgenden tekst uit de bergrede: „Zalig zijn.de arme'n van geest, want hunner is het Koninkrijk der hemelen”. De bedoeling van deze uitspraak van den Heere Jezus wordt beter begrepen, wanneer men de grondtekst letterlijk vertaalt uit het Grieksch en leest: „Za lig zijn de bedelaars naar den ge'est, want hunner is het Koninkrijk der he melen.” Dat zijn die menschen, die als bede laars voor Gods Troon verschijnen. De mogelijkheid daartoe is geopend door Gods Zoon, Jezus Christus, Die, o won der van genade, een lichaam van vleesch en bloed heeft aangenomen en door Zijn smadelijke kruisdood als mensch, de kloof, die door de1 val van den eersten mensch, tusschen gevallen schepselen en een heiligen God gekomen was, weg genomen. Maar is het dan werkelijk noodig, dai ieder mensch voor zich persoonlijk moet gelooven in het plaatsvervangend werk van Je’zus Christus om verlost te worden van die knellende zondebanden? Ja, dit is het eene noodige. Bestaan die banden werkelijk? Is er ook geen onder scheid tusschen goede en slechte men schen, tusschen beschaafde eb onbe schaafde, tusschen menschen extra belast met de z.g. erfelijke belasting en men schen die die belasting niet hebben? Neen, zegt God in Zijn Woord, daar is werkelijk geen onderscheid in. Alle men schen staan voor God gelijk, want allen hebben zij gezondigd en derven de heer lijkheid Gods. Rom. 3 9—23. Spreker liet ons toen hooren door het Woord van God, hoe de zonde is ont staan en waar zij ontstaan is, hoe de mensch daarmede is besmet geworden en ’s menschen natuurlijk bestaan daar door „zonde” is geworden, zoodat hij VOORJAARSPAARDENMARKT. Op de Woensdag j.l. alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 38 paarden. Er was naar de tijdsomstandig heden een vlotte handel. KAATSEN. Onze Kaatsvereeniging „Bolsward” hield Zondag j.l. een kaatswedstrijd tus schen de leden onderling, verdeeld in een oudere en jongensklasse1. We hebben wel eens meer animo ge zien bij een dergelijke leden wedstrijd. De indeeling van het terrein was met het oog op de nogal stevige wind ove'r de breedte gehouden wat niet bevorderlijk is voor het goed volgen der partijen. Bovendien werd de wedstrijd geregeld in drie perken gespeeld, omdat men voor half vijf klaar wilde wezen ten einde nog te1 kunnen luisteren naar den voetbal wedstrijd te Milaan. Over het algemeen werd er goed ge kaatst. In de oudste klasse, 12 parturen, werd de eerste prijs gewonnen door W. Bos ma, A. Nieuwenhuis en R. van Buren. 2de prijs: S. Visser, H. Kooijenga te Arum en D. Ykema. 3de prijs: B. Brouwer en K. Feenstra. Jonges, 6 parturen, 1ste prijs: S. Bosma en M. Spoelstra. 2de prijs: J. Ferwerda en P. de Vries. AFDEELING „HENNAARDERADEEL” FRIESCH VOLKSSANATORIUM. 28 Mei 1934. Hedenavond hield de afdeeling „Hen naarderadeel” der vereeniging tot op richting en exploitatie van ’t Friesch Volkssanatorium Appelscha een alge- meene ledenvergadering op de zaal van Gerlsma onder voorzitterschap van bur gemeester Kuipers. Na een kort openingswoord, waarbij de voorzitter zijn teleurstelling uit spreekt over het geringe bezoek, maar niettemin de aanwezigen een hartelijk welkom toeroept, worden de notulen der vorige verlgadering gelezen en onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. Hierna kwam aan de orde wijziging Statuten, wat artikelsgewijze werd be handeld en ten slotte na eenige bespre king de goedkeuring der vergadering kon wegdragen. Verder volgde bespre king dubbeltallen vacatures in ’t Hoofd bestuur, ontstaan door periodieke aftre ding van de heeren P. Eringa te Buiten post en S. Brandsma Jzn. te Leeuwarden en wijlen R. Ype'ij te Witmarsum, waar bij de namen werden genoemd van de h.h. Tichelaar) Makkum, L. S. Hilari- des te Pingjum enz., waarmede de aan wezigen zich konden vereenigen. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer J. Schokker te Oosterend en tot diens plaatsvervanger de heer W. Vellinga te Wommels. Vervolgens werd besproken uitbreiding ledenaantal, wat thans 275 bedraagt. Algemeen was men van oordeel, dat enkele dorpen in de gemeente zeer zeker vatbaar zijn om het ledental te vergroo- ten. Hiervoor dient in de eerste plaats Arum DEPARTEMENT „ARUM—ACHLUM— KIMSWERD” VAN DE MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. 25 Me'i 1934. Bij den heer M. Hiemstra werd een ledenvergadering gehouden onder lei ding van den heer L. Joh. Hilarides al hier. Slechts 7 leden waren opgekomen. Kimswerd schitterde geheel wegens afwezigheid. De Voorzitter opent met een kort woord. De secretaris, de heer J. Wilkes- huis, las een drietal notulen voor, die, wat duidelijkheid en uitwerking betrof, af waren. Een woord van dank aan den secreta ris was hier wel op zijn plaats. On ddr de ingakomjen stukkejn [Wterd vastgesteld Mr. Salm te Amsterdam als Hoofdbestuurslid te steunen. Verder is besloten aan de Tuinbouwvereeniging „Wonseradeel” een subsidie te verlee- nen van f5. Het verzoek van het Reclasseerings- werk om steun werd niet ingewilligd (alhoewel men hun werk op hoogen prijs stelde) moest het om financieele redenen overgaan. Aan ’t Dorpshuis werd f 5.toege zegd voor het houden van de bibliotheek aldaar. Als bestuurslid van het Departe ment werd herkozen Dr. Danes alhier. De aftr. commissaris der Spaarbank, de heler H. Bakker te Achlum werd opneiuw getrouw, Zaterdag te bezichtigen in de benoemd. etalage van de Nieuwe Vischhandel. Vervolgens werd als commissielid van Dikwijls is ons zwijgen welsprekender dan een stortvloed van woorden. Ieder romanschrijver weet welk een kracht er van zwijgen uit kai\ gaan en zij brengen dit dan ook in practijk, door hun per soon op daartoe geschikte oogenblikken het zwijgen op te leggen en slechts hun blik te laten spreken. Kennen wij ook niet reeds lang het zwijgend herdenken onzer dooden, het zij door een eerbiedig opstaan, gepaard aan enkele oogenblikken stilte in verga deringen, hetzij door de vooral sinds den oorlog gebruikelijke geworden één of meer minuten stilte? De stille rondgang in Den Haag, de indrukwekkende betooging van duizen den vrouwen uit heel ons land, was in zekeren zin ook een herdenken van doo den, n.l. de slachtoffers welke een nieu we oorlog onvoorwaardelijk zal eischen. Wie zijn meer dan de vrouwen, de moeders dier toekomstige dooden, ge rechtigd om een .protest uit te brengen tegen de onmenschwaardige slachting, welke een oorlog steeds is, wie voelen dieper dat leed, dat zoo’n strijd tusschen de volken steeds met zich bréngt? Zij, de moeders van de jonge mannen dié straks wellicht opgeroepen zullen wor den, om andere jonge mannen, zonen van andere moeders, te dooden, weige ren nog langer deze krankzinnigheid té dulden. Zij willen het de heele wereld duidelijk maken, dat de vrouw, althans de Nederandsche vrouw, voor haar kin deren het recht opeischt om te leven. Deden alle vrouwen op aarde slechts als de onze! Hoeveel nader zou het ide aal van den wereldvrede tot ons komen! Ongetwijfeld leeft in de harten van alle vrouwen dezelfde weerzin tegen, dezelfde afschuw van de menschenslach- ting, want zij zijn moeder gelijk onze vrouwen en moederliefde is over de hee le aarde aan zich gelijk. Maar hoe zwak zijn nog die vrouwen in de meeste landen. Vaak nog politiek onmondig, min of meer de slaven van den man, onwetend, ongeorganiseerd! fen ook helaas in sommige geval len bevangen door hetzelfde domme, gevaarlijke chauvinisme, dat haar man nen beheerscht. Hoe anders te verklaren de trots van een Japansche moeder wan neer haar zoon gevallen is voor het vaderland; hoe ook te verklaren het zwijgen en ditmaal een heel ander zwijgen dan van onze betoogende vrou wen van al die Imillioenen vrouwen in andere landen. Maakt dit alles de betooging in Den Haag waardeloos? Neen zeker niet, oi liever nog: integendeel. Zoo vaak reeds is van het kleine Nederland op humaii- tair gebied een stoot uitgegaan. Ook dan leek het succes vaak hopeloos. Daarom niet versaagd. Zeker, ook deze vrouwer betooging zal ons den wereldvrede niet brengen. Enkele jaren geleden hebben alle Nederlandsche bladen in bewonde- renswaardige eensgezindheid een volks- petitionnelment voor den vrede georga niseerd. De pakken met honderdduizen den handteekeningen liggen vergeten ergens in een kast te Genève. Mogelijk zal ook dit vijouwen-protest (hetzelfde lot ten deel vallen. En toch is het goed, dat onze vrouwen geprotesteerd hebben, toch verdienen zij onzen dank en onze hulde voor haar daad. Nog menigmaal zullen stoeten moeten betoogen, nog menignjaal zullen de massa’s in bewe ging moeten worden gebracht voor de kracht van hen, die den oorlog willen, zal gebroken zijn; maar eenmaal zal de menschheid toch langs den thans inge slagen weg haar doel bereiken. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 20 Mei had de wedvlucht plaats van Vilvoorde (België) afstand centrum 249.231 K.M. De vogels werden om 7 uur gelost. Deze vlucht had geen vlot verloop, daar de eerste vogel haar hok bereikte om 1.50.50 uur, snelheid 607.41 per min. eigenaar A. Bangma. 1.51.11 uur, snelheid 606.87 pei 2e. min.: A. Bangma. 3e. min.: A. Bangmai 4e. min. D- Ruiter. 5e. min. I. Gerritsma. 6e. min.: A. Bangma. 7e. min. I. Gerritsma. 8e. min. Th. de Jong. 9e. min. D. Ruiter. 10e. min. I. Gerritsma. 11e. min. D. Hoeben. 12te. min. D. Ruiter. Vrijdag inkorven op het station ’s 6 uur voor de wedvlucht Pont St. Mau- rence (Frankrijk), afstand 464.884 K.M. en voor Deventer afstand 99.375 K.M. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Het vischseizoen is nog niet aangebro ken of de club heeft reeds voorbereidin gen gemaakt voor haar 1ste te houden wedstrijd, welke Zondag a.s. wordt ge houden, waarvoor reeds een medaille beschikbaar werd gesteld, benevens een fijne doos zeep van den heer J. Wijma, barbier, alhier. De mooie zilveren wisselmedaille moei dit jaar verdedigd worden door N. Eb- bendorf, welke, mocht deze er weer be slag op leggen, eigenaar is, daar deze tweemaal achtereen door hetzelfde lid moet worden gewonnen. De tweede medaille zal dienen wie over alle wedstrijden in dit seizoen de grootste baars weet te bemachtigen. De zeer mooie prijzen zijn, de traditie f I 6 DE JONG s NIEUWSBLAD i l I a

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1