f Voor een prima bril De Bolswardsche Courant en Westergoo lil. y. d. WEiFf OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 l Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE I J. BLOK Hzn. Als de rozen bloeien... 1 30— Jaargang Woensdag 6 Juni 1934 No. 44 Achlum Groote voorraad Onderdeelen en Banden Wommels GESLAAGD. Uit den Omtrek Examenvrees Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tr Telefoon No.z12 en B een met snelheid snelheid J. Gerritsma, 2.33.3, snelheid A. Bangma, 2.36.21, J. Gerritsma, 3.10.48, snelheid Th. de Jong, 3.38.39, snelheid D. Ruiter, 3.42.39, snelheid D. Ruiter, 10.60.50, snelheid P. van der Ze'e, 1.10.37, snel- :a- D. Ruiter, 1.34.49, snelheid I. Gerritsma, 1.50.26, snelheid i1 en n- - A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. de en en it- lel Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor GRIJPT DILLINGER. Belooning 25000 dollar. HONDSDOLHEID IN FINLAND. Ook in Finland, is evenals in Estland een epidemie van hondsdolheid opgetre den die uit Rusland is overgebracht. Zes menschen, die door dolle honden gebe ten zijn, zijn in het iinstituut Pasteur te Helsingfors opgenomen. De ziekte is in heit land gebracht door een dollen hond, die bij het Ladogameer over de grens is gekomen. BLAUWE BLOEMPJE VERKOOP. 2 Juni 1934. De opbrengst van ’t blauwe bloempje bracht hier f 12.80 op. Een aantal da mes der ve'reeniging had de verkoop op zich genomen. Kimswerd Aan de Zondag hier gehouden kaats wedstrijd van ingezetenen werd door 11 parturen deelgenomen. Niettegenstaande het vrij gure weer, werden eenige interessante en dikwijls spannende partijen gespeeld. De uitslag was als volgt: 1ste prijs: J. van der Zee, D. Helfrich en D. Kuipers. 2e prijs: J. K. Westra, Joh. van der Meer en J. Sj. Brunia. 3de prijs: O. Dijkstra, S. K. Sipma en A. van der Zee. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. ir- de Geslaagd aan de Rijks Universitelt +e Groningen voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid (1ste gedeelte) S. Visser alhier. an d- ak .ik g- m. nd en 'P- x- en dy in. No. 6. 939 M. No. 7. 881 M. No. 8. 843 M. No. 9. No. 10. 772 M. No. 11 werd nog D. Ruiter; no. 12 en 13 Th. de Jong en no. 14 D. Bangma. Donderdag a.s. om 6 uur inkorven voor Orle'ans, tramstation en Vrijdag 6 uur inkorven voor de wedvlucht Roer mond. Beide wedvluchten zijn afd.con- coursen, van afd. K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. Het aantal uitgele’ende boeken bedroeg over de maand Mei 609, waarbij 33 uit de Bibliotheek te Leeuwarden. De leeszaal werd over hetzelfde tijds verloop door 7 dames en 145 heeren, to taal 152 personen bezocht. Arum RECLAME IN DE LUCHT. 2 Juni 1934. Om een stijve nek te krijgen had men dezer dagen wel gelegenheid, n.l. door omhoog te turen naar de „Persil” en „Imi” schrijver, wat door een vliegma chine gebeurde. Verscheidene keeren werden b.g. woorden in de lucht ge schreven waar men ze nog lang lezen kon. Pas na een uur waren de witte „schrijfwolken” in het blauwe azuur der lucht opgelost. Natuurlijk waren de let ters toen al lang in elkaar gevloeid en niet meer leesbaar maar wel denkelijk in het geheugen der aanschouwers omdat het een fantastisch gezicht opleverde. AANRIJDING. Zaterdagavond Iheqft jop de 'Stoom- bootkade een aanrijding plaats gehad tusschen een vracht- en een personen auto. Op de vrachtauto werd een paard, bestemd voor de slachtbank, vervoerd. Door de schok scheen het paard wat wild geworden, zoodat men ’t raadzaam achtte dit niet verder per auto te ver voeren, doch zijn laatste gang loopende te laten maken. De beide auto’s waren licht bescha digd, dich konden hun weg niet vervol gen. Idem, 1.58.24, snelh. 8.26 M. D. Ruiter, 2.27.12, snelheid De Amérikaansche Senaat heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij een belooning van 25000 dollar wordt uitge loofd voor het vatten van „gemeen- schaps-vijanden” zooals Dillinger. Het wetsvoorstel is thans ter teekening voor gelegd aan president Roosevelt. HITTEGOLF IN INDIE. Het Zuidelijk deel van Britsch-Indië wordt door een geweldige hittegolf ge teisterd. De temperatuur is op sommige plaatsen tot 47 graden Celcius gestegen. Te Ellora zijn acht personen tengevolge van de hitte overleden. Te Masoelipatam liggen in de straten lijken van dieren en vogels, die door de hitte bezweken zijn. CYCLOON IN MARSEILLE. De omgeving van Marseille is in den nacht van Zaterdag op Zondag door een cycloon geteisterd. De schade wordt op vele millioenen francs geschat. Spoorlijnen werden vernield en brug gen, die reeds eeuwen lang de stormen hebben getrotseerd, werden weggesla gen. 3 Juni 1934. Heden hield de kaatsvereeniging „Héld Moed” alhier een ledenpartij, waarvan de uitslag is als volgt: 1ste prijs: Joh. Posseth, J. Huizinga en R. Helfrich. 2de prijs: S. Bosga, Jac. Broersma en D. de Boer. 3de prijs: Joh. Broersma, J. Nijzingh en P. Wiersma. POSTDUIVENNIEUWS. De vorige we;ek vermeldden we de uitslag van Vilvoorde (België) welke uitslag een zeer traag verloop had. Bij navraag is ons gebleken, dat onze dui ven niet in Vilvoorde zijn gelost, doch in het 175 K.M. verder gelegen Noyen (Frankrijk), waardoor deze wedvlucht een zeer snel verloop krijgt. We vermel den hier even de uitslag Noyen, zoodat Vilvoorde komt te vervallen. De afstand bedraagt 425 K.M. No. 1. A. Bangma, constat 1.50.50 snelheid 1214 M. per min. No. 4 1094 M. No. 5 1083 M. No. 6 1075 M. No. 7 988 M. No. 8 929 M. No. 9 921 M. No. 10 I. Gerritsma, 3.43.17, snelheid 919 M. No. 11 werd nog D. Hoeben en no. 12 D. Ruiter. Zondag 27 Mei had de wedvlucht vanaf Quivrain (Frankrijk) plaats. De afstand bedroeg 320 K-M. De duiven werden gelost om 7.30 met Noordenwind. De eerste duif bereikte haar hok om 12.28.46, snelheid 1075 M. per minuut. Eigenaar A. Bangma. No. 2 dezelfde, constat. 12.34.16, snel heid 1056 M. per minuut. dezelfde, 1253.54, snelheid GROOTZAND SNEEK |J van ouds het o aangewezen adres Jg 150 DOODEN DOOR DE HITTE. 200 millioen schade. Uit Chicago wordt gemeld: Door de hitte in de midden-westelijke staten zijn tot nog toe 154 personen om het leven gekomen. De! materieele scha de wordt geraamd op 200 millioén dol lar. Kantoor: SINGEL 58 - SNEEK Belastingdeskundige houdt eiken DONDERDAGMORGEN van 9—1 uur ZITTING TE BOLSWARD IN EEN KELDER GESTORT. Maandagmorgen tegen half twaalf zijn te Heerlen bij den bouw van een nieuw huis in de Doutzenbergerstraat twee ar beiders van een hoogte van tien meter naar beneden gevallen en in den kelder terecht gekomen. De eerste, Logister genaamd, liep een zware hersenschud ding op, de andere, Franken geheeten, een wervelbreuk. Beide mannen zijn in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis vervoerd. ONWEER IN HET SAARGEBIED. Zondagmiddag hebben verschillende streken van Württemberg geleden van onweer, wolkbreuk en hagelslag. Ver scheidene wijnbergen zijn verwoest en veel boorden omgewaaid. De onweercatastrofe, die op 2 Juni uit Saarbrücken gemeld werd, blijkt in het geheel vijf menschenlevens te hebben opgeëischt. Eenige werklieden, die be zig waren bij een slijkafvoerkanaal wer den door met geweld toestroomend re genwater weggespoeld. MEISJE DOODGEREDEN. Zaterdag is een meisje van 2%-jarigen leeftijd in de Groote Bickersstraat, op ’t Bicke'rseiland, doodgereden. De chauffeur van een vrachtauto reed door genoemde straat en wilde de Kleine Bickersstraat inrijden. Op het trottoir stond het meisje. Dit schijnt plotseling den rijweg overgestoken te zijn, want eensklaps voelde de chauffeur een schok. Hij stopte en vond het kind met het hoofd onder het achterwiel liggen. De dood moet dus terstond zijn inge treden. Het stoffelijk overschot is door den Geneesk. Dienst naar het Wilhel- mina-gasthuis vervoerd. GROOTE BRAND TE GENDEREN. Maandagmiddag heeft te Genderen een felle brand gewoed, waarbij drie groote landbouwschuren, één groote landbouw- woning en een arbeiderswoning totaal zijn verwoest. Omstreeks 1 uur brak bij den landbouwer Stravers op het gehucht den Hil een brand uit in het achterhuis. In ’n oogwenk hadden de vlammen zich ook medegedeeld aan de zeer groote schuur. De brandweer stond machteloos en de hulp werd ingeroepen van de mo- torbrandspuiten uit Almkerk en Wijk. In middels hadden de vlammen zich ook medegedeeld aan de groote, eveneens met riet gedekte schuur van den land bouwer Lankhaar. Door het krachtig optreden van de motorspuiten kon dit huis behouden blijven. De brandweer kon echter niet voorkomen, dat ook de arbeiderswoning van De Graaf door het vuur werd aangetast. Alle verbrande perceelen zijn verzekerd. CROUPE-KETEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Bij den heer W. Z. te Uithuizermeeden die met longontsteking te bed lag, moest op advies van den dokter worde'n ge stoomd. De daarvoor gebruikte croupe- ketel, die waarschijnlijk verstopt was, is uit elkaar gesprongen, met het nood lottig gevolg, dat de vrouw van genoem den Z. ernstig aan het hoofd werd ge wond, zoodat medische hulp onmiddel lijk moest worden ingeroepen. De ontploffing was zoo hevig, dat er een scheur kwam in den muur van de gang, terwijl de zolder werd omhoog ge dreven. No. 3 992 M. No. 4. 954 M. No. 5 heid 943 M. Th. de Jong, 1.12.19, snelheid 1 hoop en verlangen, de andere afscheid en rijpheid en daartusschen ligt het geheeie menschenleven besloten, het menschenleven, met al zijn geluk en al zijn leed, met alle schakeeringen en cul minatie. besloten in den rozengordel van den bloementijd. DE FEESTWEEK TE BOLSWARD. De vorige week hebben we het pro gramma van onze Feestweek in grove trekken weergegeven én stellen ons voor nu Vrijdag het definitief vastgestelde programma af te drukken. Met de Paardensportvereen. alhier is de vorige week overeenstemming be reikt en zulle'n we dus in onze feestweek deze zeer gewilde sportmiddag niet mis sen. Vooral nu we voor het eerst van de nieuwe baan gebruik kunnen maken be looft deze paardensportdag een bijzon der evenement voor Bolsward te wor den. Voor de verdere onderdeelen van onze feestweek zijn de commissies druk aan het werk. Voor de motorrace’s en behendigheids- wedstrijden hebben we de zeer gewaar deerde medewerking gekregen van de nieuw opgerichte Friesche Motorclub, die met een geheel nieuw programma zal uitkomen. De wielerwedstrijden worden georga niseerd in overleg met het bestuur van de wielerclub „D. O. S.”, evenals de kaatspartij met de kaatsver. „Bolsward” en de voetbalmatch met het bestuur van „C. A. B.” We vermelden dit om daaruit het be wijs te leveren, dat geheel' Bolsjward spontaan meewerkt deze feestweek weer in zijn geheel te doen slagen. Voor de openluchtspelen zijn de repe- titie’s in vollen gang. Ook op dit terrein komt Bolsward als steeds met iets nieuws. Dié algemeene samenwerking, een ken merkende eigenschap van de oud Bols- warder geest, zal ook deze feestweek van 10 tot en met 14 Juli doen slagen. VOETBAL. Woensdagavond zal C. A. B. I een wedstrijd spelen tegen L. S. C. I van Sn eek. In deze wedstrijd zullen eenige jonge spelers meespelen. Donderdagavond spelen de Veteranen tegen de veteranen van L. S. C. Hieronder de spelers, die voor velen oude bekenden zijn. G. Kooiker. M. Brandsma - G. Dijkstra Joh. v.d. Oever - J. Huisman - R. de Vries B. Wolthuizen - G. Schuurmans - J. van der Klei - D. v. d. Klei - H. Huisman. BENOEMING. Gisteravond is tot Hoofd van de School voor C. V. O. benoemd de héér Verhoeven te Loosduinen. Als een wonder wiegen zij in het zachte lentebriesje voor onze oogen heen en weer.geurende kelken, teere, roo- de, witte en rose rozen, fluweelzacht van blad, oneindig fijn van kleur en versprei dend een zwaar parfum van hemelsche geuren. Er is iets bijzonders aan dien rozengeur. Op zomeravonden, avonden, die warm zijn van den adem van den Zui denwind, waarin de sterren als flonke rende edellsteenen aan het donkere fir mament gloeien en geen geluid de flu- weelen stilte verstoort, geen vogel zelfs meer kwinkeleert, dan spreekt die ro zengeur tot ons gemoed!.Wij zien niets, maar wij voelen het en als wij meer ervan weten, dan de gemiddelde mensch, kunnen we ook beseffen, dat een Maréchal Niel-roos slechts zoo kan geu ren en een donkerroode roos, die haar bladen nog schuw tezamen drukt en alle zoetheid van haar zachte blaadjes nog niet heeft gegeven aan de wereld, slechts zoo heerlijk-zoet wierookt Die geur, de geur van rijpe rozen, is als een vervulling.een vervulling van ons verlangen naar het rijke, rijpe leven dat de Zomer ons schenkt, de bekro ning van de beloften, ons door de Lente geschonken. Geen wonder, dat kweekers eeuwen en ^euwen trachtten nfieuwe rozensoorten te vormen. Duizenden soorten kent de wereld reeds, ieder weer verschillend van alle anderen en zij alle hebben zich uit het kleine vijfbladerige wilde roosje, door zoovele dichters reeds bezongen. geboren zien worden. Rozen zijn ’t.die de man zijn uit verkoren vrouw brengt rozen zijn het edelste symbool der Liefde geworden! En wie met rozen zijn liefde verklaart, zal meestal gaarne verhoord worden. Het is nu eenmaal zoo, dat vrouwen voor rozen een bijzonder zwak hebben. De rozentijd vervult hen van zachtheid en teederheid, zij leven in het bewustzijn, dat de rozentijd het hoogtepunt van het jaar vormt en zij zouden wel willen grij pen in deze kostelijke bloemen, handen vol. handenvol.De rozentijd is een geurende ode aan jeugd en geluk. Verwelkte rozenblaadjes, teeder ver pakt in oude, vergeelde kartonnen doo- zen, die gevuld zijn met zachte watten, vindt men in tal van oude kastjes, schrijftafels, laden en boudoirhoekjes. De hand, die deze rozen van hun stengel brak, is misschien reeds lang niet meer; en hij of zij, die deze rozen overbracht, is misschien reeds lang den eeuwigen slaap ingegaan. Doch als men die oude doozen opent, golft ons nog steeds die zoet-weemoedige lucht tegemoet, die oude tooneelen weer zoo scherp voor on zen geest kan laten herleven. Geur is de trouwste factor in ons herinneringsver mogen, die ter wereld bestaat.geur omhult niet slechts taf^reelen uit ons leven, die ons weer geheel en al in het land der droomen kunnen verplaatsen, maar deze tafereelen omringen ook dien geur.En de dingen, die eens door dien geur geliefkoosd werden, zijn daar in verpersoonlijkt. Het is alsof die wie- rookende golven vakjes van onze herin nering openen zij zijn sleutels, die de geheime laadjes openen, die op andere tijden ontoegankelijk voor ons zelf zijn! En sterker dan alle andere geuren, zijn de bedwelmende golven, die de rozen uitzenden. De heerlijke rozentijd, met zijn over dadige bloemenpracht, laat zich dit jaar al bijzonder vroeg gelden naar die eerste herauten van een tijd vol zon, ge luk en zoete bedwelming worden ook thans reeds vol innerlijke vreugde be groet, evengoed als de late roosjes, die in den naherfst nog de struiken ver levendigen. De eerste beteekenen waarin opgenomen No. 2 dezelfde, 1.51.11, snelh. 1213 M. No. 3 dezelfde, 1.56.58, snelh. 1197 M- D. Ruijter, 2.29.37, V1SCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Vol moed vertrok de club Zondag om achter Abbega de eerste vischweldstrijd te houden, waaraan door alle 26 leden werd deelgenomen. Precies 4 uur werd door den voor zitter het sein gegeven tot visschen, waarvan na afloop bleek, dat slechts 17 baarzen boven de wettelijke maat waren gevangen, zoodat een tweetal prijzen niet konden worden uitgereikt. De prijzen werden als volgt toege kend: W. de Wit 1ste prijs plus zilv. wissel- medaille, met eeln baars van 25 c.M. 2de prijs: D. de Jong, met 3 baarzen van 18, 18 en 21 c.M. 3de prijs: W. Bruinsma met 2 baarzen van 19j^ en 21 c.M. 4de prijs: B. de Jong, met 2 baarzen van 19i/2 en 20 c.M. 5de prijs: G. de Jong, met 2 baarzen van 18 en 20 c.M. 6de prijs: J. Adema, met 2 baarzen van 18 en 19 c.M. 7de prijs: N. Ebbendorf, 8ste Tj. Groe- newold, 9de Sj. Koopmans, ieder baars van 20 c.M. (na loting). 10de J. Knier; lie P. de Boer, ieder een baars van 19 en 18 c.M. KAATSEN. Het is Zondag voor verschillende Bols- wardsché kaatsers over het algemeen een succesdag geweest. Allereerst wel voor W. Bosma, die met R. Terpstra, Beetgum en D. de Jong Huizum zijn tweeden 1ste prijs in dit seizoen wist te winnen te Dronrijp. Na in den eersten omloop J. Vlietstra en de beide Makkumers R. Hibma en M. van der Molen met schoone telegraaf verpletterd te hebben, wonnen ze in den 2den omloop op 2-5 en 6-6 van F. Hid- dinga, Weidum, C. Kamminga, Arum en G. Kracht, Harlingen. Het was een aan trekkelijke partij met veel bovenslagen, n.l. Kracht 4, Bosma 6, de Jong 2 en Kamminga 3. Om 2de en 3de prijs versloegen zij de Harlingers Y. Bouma, J. van Dijk en D. van der Heide op 3-5 en 2-6, met 38 om 56 punten en kwamen daarna in de fi nale tegen Kuiken, de Bildt en Sj. Hel frich. Het leek eerst of Teirpstra c.s. geen voet aan den grond zouden krijgen, maar op 4-1 keerde de kans en haalde dit goed sluitend partuur bordje na bordje, zoodat zij de partij in eens uitmaakten, waaraan het schitterend uitslaan van Bosma en de vaste opslag van Terp stra een groot deel had. We laten hier onder volgen Heit punten-schema: Kuiken c.s.: 8-S-8-6-8-6-2-4-4-2 56. Terpstra c.s.: x 2-6-6-8-6-8-8-8-8-8 68. Ook in deze partij 15 boven: Bosma 5, de Jong 4, de Bildt en Helfrich elk 3. Dan hebben onze jongenskaatsers zich in Deersum kranig geweerd. Ook hier was het een lid der familie Bosma die op den eersten prijs, een fraaie medaille, beslag legde, n.l. Sijbe, terwijl ook de 2e prijs grootendeels in Bolswardsche han den kwam, n.1. Jan van Dalen en Piet de Vries. Hoeveel Bolswardsche successen zul len er in dit seizoen nog komen? Het ma teriaal is er thans voorl DE JONG s NIEUWSBLAD 1 9 iw le JSt te Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. igen vuk lei." e/d). if- en ter id Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt’s Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Schildwijk No. 33

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1