ONZE PROFESSOR-DOCTOR III. I. d. IIIEIFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Tandarts MOULIJN De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen 3Qg!£ Jaargang Woensdag 13 Juni 1934 No. 46 Uit den Omtrek Groote voorraad Onderdeelen en Banden Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 en 1F Witmarsum en Zuidwesthoek Kimswerd ian Makkum A dve r t e n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. t?" aar eet Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. ZONNESTRAAL-LOTERIJ. Deze alom bekendie loterij ten bate van de T.B.C.bestrijding zal binnen en kele weken wederom plaats hebben. lEr moeten alsnog eenige duizenden loten verkocht worden en we mogen ze ker wel in het groote belang voor het welslagen van deze loterij een kleine aanmoediging tot het koopen van enkele loten plaatsen. Bij het slagen van deze loterij zullen weer nieuwe gelden voor de T.B.C.-be- strijding vrij komen. Dit sympathieke doel is aller mede werking waard. Speciale inrichting voor 9 Juni 1934. Ds. Joh. P. van Mullem te Amsterdam heeft toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. kerk alhier. TREINONGELUK BIJ BUITENPOST. Maandag te ongeveer kwart voor ze ven is te Buitenpost (Fr.) bij de spoor brug over de Trekvaart een negenjarig jongetje! door een trein gedood. Het ven tje, een zoontje van den spoorwegwer- ker R. Pietersma, liep voor de trein uit de richting Groningen over de brug. Hoewel het jongetje nog moeite deed het gevaar te ontloopen, mocht hem dit niet gelukken. Hij werd een eind meege sleurd, waarna hij tusschen de rails dood bleef liggen. BULGAARSCHE TOESTANDEN. Zeven militairen zijn gedood bij het onderzoek naar verboden wapenen, dat op last van de nieuwe regeering werd ingesteld teneinde de macht der Komi- tadji’s te breken. Tengevolge van de strenge censuur is het niet bekend wat er precies is ge beurd, maar vele Komitadji’s trachten over de Grieksche grens te komen. De onlangs benoemde burgemeester van de Macedonische stad Sveti Viatsj is door de Komitadji’s gedood. sje ssy RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het post kantoor Bolsward over de maand Mei 1934. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f9.517.20 en terugbetaald f5.974.73 N.V. TOT AFSCH. VAN ALC. DR., AFD. „ARUM”. 11 Juni 1934. Onder leiding van den heer Joh. van Zandbergen werd een ledenvergadering in het Dorpshuis gehouden, die matig was bezocht. Voor de propaganda zullen 25 platen worden besteld. Er zal gepro beerd worden een fietstocht naar de landdag in Gaasterland te organiseeren. Door den afgev. werd verslag gegeven van de F. P. C. en de Federatievergade- ring. Vervolgens gaf een der leden een bijdrage uit „Droomkoninkje”. Hierna werd deze bijeenkomst door den voorzitter gesloten. 10 Juni 1934. De uitslag der heden hier gehouden kaatswedstrijd van jongens tot en met 14 jaar is als volgt: le prijs: P. Sj. van Straten en K. Hal- bertsma. 2e prijs: J. v. d. Boom en F. Hoitin- ga. 3e prijs: H. Postma en S. Sj. van Stra ten. 4e prijs: U. Douma en D. M. Anema. Prijzen luxe voorwerpen. 8 Juni 1934. Hedenmorgen verspreidde zich' als van nte ee- al- >n» vol u ar, liet de en. er- dik er- EEN VEERBOOT OMGESLAGEN. Op de rivier de Hoegli, niet ver van Calcutta, sloeg Zaterdagmorgen tenge volge van een rukwind een veerboot om waarop zich 200 passagiers bevonden. Men vreest dat een honderdtal is ver dronken. EIND-EXAMEN RIJKSZUIVELSCHOOL. Het eind-exanien aan de Rijkszuivel- school alhier, tot welk examen ook wor den toegelaten zij, die niet zijn inge schreven als leerling dier inrichting, zal worden gehouden op 21, 22, 23, 25, 28 29 en 30 Juni; zij, die aan dat examen wensclien deel te nemen, dienen zi'ch schriftelijk vóór 16 Juni bij den directeur der school aan te melden. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. 8 Juni 1934. Onder leiding van een heer H. Hoek stra werd een ledenvergadering in het lokaal der Geref. gemeente alhier ge houden. De voorzitter opende met ge bed, warna de notulen door den secre taris, den heer Th. Broersma, werden ten berde gebracht en goedgekeurd. Toen kwamen de ingezonden stukken. Aller eerst een mededeeling van den Bond, dat het dubbel uitgetrokken ieder jaar op nieuw begint. Voorts is besloten een brief aan den Minister te zenden om grootere gezinnen ruimer te steunen. Verder is goedgekeurd een bijdrage te zenden aan het bestuur der Chr. werk kampen in Gaasterland. Door het lot werden de heeren G. Kui ken en Th. Boersma aangewezlen om onze afdeeling te vertegenwoordigen op het 25-jarig jubileum van het C. N. V. te Utrecht. De bepaling van den Minister om, wanneer men straks voor uitkeering uit de werkeloozenkas in aanmerking wil komen, dat er dan tenminste 6 weken in het vrije bedrijf moet zijn gewerkt, lokte een drukke bespreking uit. Algemeen was men van oordeel dat hier sterk te gen geprotesteerd moet worden, zoo noodig door petitionnement. Hiermede was de agenda afgehandeld en volgde de gewone sluiting. Sneek Zaterdag j.l. slaagden van Groep A voor het eind-examen der Christelijke Kweekschool te Sneek, de dames: Jo hanna Maria Ebens te Bolsward; Minke Eelkje van der Hoek te Hommerts; Gre- tha Hortsing te Sneek; Petronella Minke Stallmann te Hindeloopen; Reintje van der Werf te Sneek. Afgewezen 1 candidate. suggesties gewekt van een voetbalroem waarvan het buitenland versteld zou staan. Onze menschen gingen denken, dat wie ook, over niet meer prakkezeer- de dan over het onoverwinnelijke Ne- derlandsche elftal, dat de vertegenwoor digers van een wereld stuk voor stuk voor zijn zegekar spande. Niet alleen werd ons elftal halverwege Rome reeds teruggedrongen, maar bovendien hebben de duizenden Nederlanders, die onze jongens naar Milaan vergezelden om er in hun roem te deelen, in Italië kunnen vaststellen, dat daar voor het heele ge beuren, hetwelk ons hier zoo in opwijt ding had gebracht, nauwelijks eenige belangstelling bestond. Nu we den roem van onze jongens hebben afgekeken, is meteen onze belangstelling voor hun voetbalkunst verdwenen. Het is te hopen dat er voor Mengelberg als dirigent nog genoegzame waardeering moge blijven, wanneer de massa hem als professor zat is. Arum KONINKLIJKE GASTEN. 8 Juli 1934. Bij het bezoek aan Friesland ging de doorrit van H. M. de Koningin en Prin ses Juliana ook door onze plaats. Om half twee ongeveer zouden de hooge gasten met hun gevolg doorrijden. Om die tijd was een groote menigte ver schenen, alsmede de leerlingen met per soneel van beide scholen. Allen stonden langs den weg geschaard, ouden zoowel als jongen. Eindelijk na een uur wach ten, kwamen de auto’s langzaam aan rijden, toegejuicht en begroet. De vorste lijke bezoekers dankten naar alle kanten Velen hadden de vlaggen uitgestoken wat een feestelijk aanzien gaf. FRANEKER is 15 en 16 JUNI AFWEZIG winnaars van aen aeraen prijs wer- den Riemer Reinaida te Winsum, P. Bos te Huins en P. Beeksma te Bozum. Er werd geregeld goed gekaatst TREURIGE TOESTANDEN. De grenspolitie te Nispen heeft een minderjarigen jongen aangetroffen, die bij zijn ondervraging te kennen gaf af- komstig te zijn uit Den Haag en op weg te zijn naar Frankrijk om aldaar dienst te nemen in het vreemdelingenlegioen. Hij beweerde hiervoor de toestemming van zijn ouders te hebben gekregen. Daar aan zijn verklaring niet veel geloof werd gehecht, stelde de politie een on derzoek in te Den Haag en daarbij bleek dat de ouders inderdaad hun zoon toe stemming hadden gegeven voor het vreemdelingenlegioen te teekenen. In ’t betrokken gezin, waarvan de vader werkloos was en waar nog 14 kinderen thuis zijn, heerscht nijpend gebrek en de ouders gaven te kennen zelfs nog blij te zijn dat een der kinderen deze „op lossing” had gevonden. ONTHOUDERS-VISCHCLUB. Zondag j.l. vertrok men ’s morgens 4 uur welgemoed naar de Sneekervaart. Hoewel het weer schitterend was, liet de medewerking van de baarzen veel te wenschen over. Zoo matig was de vangst, dat slechts eeh 7-tal prijzen kon worden uitgereikt: De uitslag was: lste prijs: Jan Stevens; 2de prijs: D. Kamstra, na loting met J. van der Zee, welke de 3de prijs verwierf; 4de prijs: L. van Dijk; 5de prijs: S. Wiersma, ter wijl de wisselprijs voor de grootste baars werd gewonnen door P. de Jong, waaraan was toegevoegd een Boffert, aangeboden door een sportliefhebbe'r. De extraprijs voor de eerste baars bo ven de wettelijke maat, aangeboden door de „Haweko-Bazar” werd gewonnen door D. Kamstra. mond tot mond het bericht: de Koningin en Prinses Juliana komen vanmiddag per auto in Makkum. Door eenige ingewij den werd dit bericht bevestigd met de mededeeling dat aan al de schoolkin deren vrijaf zou worden gegeven, doch dat op verzoek van H. M. geen bijzon der^ eerbetooning zbu plaats hebben; daar dit bezoek geen officieel karakter droeg. Ongeveer 2 uur zouden de hooge be zoekers kunnen worden verwacht en reeds ver voor dien tijd, schaarden zeer veel menschen zich langs den weg op de Laan, waar de stoet zou passeeren. Van lieverlede groeide de menschenmenigte aan, zelfs uit de verre omtrek had men een reisje naar Makkum er voor over. Onder de aanwezigen merkten we op mej. R. P. geheel gekleed in ouderwetsch Friesch costuum, waarin zij bij vroegere feestelijkheden zich wel meer heeft ver toond en altijd een verrassend aspect maakt. Pl.m. kwart voor drie uur kwam het verwachte gezelschap Makkum binnen rijden. De Koningin zat rechts van Prin ses Juliana en groette naar links en rechts buigende, de als in een haag ge schaarde toeschouwers, welke door hoe- ra-geroep en gewuif met handen en zak doeken de vriendelijke groeten van H.M. beantwoordden. Vanaf de Laan ging het zeer langzaam en behoedzaam rijdende door de Kerke- buren naar de zeedijk en de weg op naar de afsluitdijk, alwaar de auto’s na kor ten tijd weer uit het gezicht waren ver dwenen. Aan een Koninklijk bezoek door dor pen en gehuchten kon vroeger nauwe lijks worden gedacht, doch met de te genwoordige vervoergelegenheden is bij- klas werk. De voorzitter der kaatsvereeniging deelde op zeer verdienstelijke wijze de prijzen uit. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he ften 18 graden. meer dan eens hing al het hout aan de telegraaf. De Weidumer jongens, of schoon klein van stuk, leverden eerste C’est le ridicule, qui tue. Reeds eerder hebben we van onzen angst getuigd, dat men het inderdaad zou ondernemen om van onzen grooten Nederlandschen kunstenaar, Willem Mengelberg, eens reeds vervormd tot ’n doctor (honoris causa) een professor te maken. Dat laatste eveneens „honoris causa”, dus om den titel, waarmee men den grooten dirigent bedoelt te eeren. Onze vrees is bewaarheid geworden, of, zooals A. B. K. het in een zijner op roerige krabbels getuigt: „Het mirakel dat dreigde, is inderdaad losgebarsten: Mengelberg is professor geworden.” Het deed ons goed, te constateeren, dat ook de heer A. B. K. een beetje kre gel is over het geval. We' staan dus met ons uitgesproken persoordeel niet meet alleen. In zoo’n geval durft men wat meer vrijelijk zeggen wat de lever ver teert. Wë vinden het een rare vertooning; een uiting van adoratie, welke de grens naar het belachelijke heeft overschreden. In ons land is het verkrijgen van een professorstitel „honoris causa” niet mo gelijk en daarom is aan de heele intrige nog een schijn van werkelijkheid gege ven moeten worden, welke haar niette min geheel vreemd is. A. B. K- zegt het zelfde door te kennen te geven, dat „de meer dan vreemde omschrijving van hei leervak” algemeene muziekwetenschap, voor zoover grondslag van reproductie ve' toonkunst! „de duidelijkste karak teristiek van het wonderlijke geval” is. We hebben groote bewondering voor den heer Mengelberg als Kunstenaar, maar met de wetenschap heeft hij als zoodanig niets uitstaande. Wanneer Toowkunst, aan welke vereeniging de heer Mëngelberg nauw verwant is, aan de Universiteit te Utrecht een bijzondere leerstoel vestigt in het boven reeds ge noemde, nieuw geschapen leervak, en de heer Mengelberg vooraf reeds is aan gewezen om in dat vak als bijzondei hoogleeraar te gaan optreden, dan zeg gen we, dat de wetenschap hier grove lijk wordt misbruikt om een kunstenaar aan een titel te helpen, welke met zijn kwaliteiten niets uitstaande heeft. Om Mengelberg te kunnen huldigen is een vorm gekozen, welke in zich be lachelijk is, het aanzien van de weten schap schaadt, en afbreuk doet aan hef prestige van den kunstenaar. „Echte on- Hollandsche dikdoenerij” noemt A. B. K. het „typisch Duitsch”. Inderdaad. Als we aan „professor” Willem Men gelberg denken, dan herinneren we ons onwillekeurig de mooie Clivia-plant van een onzer buurdames. Dfe plant was héél mooi en omdat ook de bezitster daarvan overtuigd was, had ze die plant gesierd met een rose-zijden lint, fraai gestrikt; de aajden pot, waarin de Cli via stond, had ze geverfd met gouden banden. na niets meer onmogelijk en hebben we dit bezoek ook mede daaraan te danken. 9 Juni 1934. De Morrabond hield hedenmiddag haar tweede wedstrijd in dit seizoen met de volgende uitslag: Groote B.M.ers: le prijs H. Speerstra te Warns; 2e prijs O. de Roos te Wor- kum. Schouwen: le prijs M. Pot te Bakhui zen; 2e prijs dr. Tromp Visser te Warns. Kleine B.M.ers. le prijs: T. Sluis te Koudum; 2e prijs: W. Blom te Stavoren. Kleine booten le prijs: L. v. d. Wal te Koudum; 2e prijs: S Vlas te Workum; 3e prijs: L. Koster te Hemelum. Winsum JONGENSWEDSTRIJD. 10 Juni 1934. Aan den alhier gehouden en bijzonder goed geslaagden kaatswedstrijd van jon gens uit Baarderadeel, werd door 17 3- tallen deelgenomen. De lste prijs (drie polshorloges) werd gewonnen door J. de Groot te Weidum, Yeb van Dijk te Baard en J. Westra te Bozum. De 2de prijs (drie actetasschen), viel ten deel aan B. Venema te Weidum, H. Meijer te Huins en J. van Asperen te Bozum. Winnaars van den derden prijs Leeuwarden LEEUWARDER WIELERBAAN. Ter wille van velen die Zondags niet in de gelegenheid zijn een Wielerwed strijd bij te wonen heeft de Directie van de Leeuwarder Baan besloten Zaterdag 16 Juni een groot programma te geven, aanvangende 3 uur 's middags. Dit pro gramma zal een zijn van de bovenste plank. Cor Wals die met Pijnenburg het winterseizoen al de zesdagenwedstrijden won op één na, zal met den populairen Adan een koppel vormen. Zij evenwel zullen te kampen krijgen tegen niet min der dan het Duitsche koppel Göbel Schorn, welk koppel de Zesdaagsche won van München en daar Pijnenburg- Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3.542.47 Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg .15, Men zoude het geheele geval, als zijn de van persoonlijken aard, kunnen laten voor wat het is, als er niet een verkeer den geest uit sprak, welke ons volk tot nu toe vreemd is geweest, maar zich in den laatsten tijd nogal eens openbaart. De zucht n.l. om landgenooten, die op een of andere' wijze excelleeren, onmatig te bewierooken en te vergoden. Laat men toch bedenken, dat men zich zelf en de excelleerenden niet méér belache lijk kan maken dan door overdrijving en waar eenmaal het belachelijke is ge wekt, daar is het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, ooit weer tot een redelijke en normale beoordeeling terug te kee- ren. Als we zoo onwennig en verheerlijkt doen met onzen grooten kunstenaar Willem Mengelberg, dan moeten we in het buitenland wel zeer sterk den indruk vestigen, dat we overigens aan kunste naars niet veel voorradig hebben. De mevrouw die dag aan dag nalaat om haar dienstmeisje met nadruk te waarschu wen dat zij bij ’t stoffen toch vooral om „de” vaas zal denken, heeft zeer zeker buiten die vaas om niet veel waardevol glas- of aardewerk te verliezen. Overdreven verheerlijking leidt maar al te vaak tot ontnuchtering. We hebben dat nog pas kunnen constateeren op onzen tocht naar Rome. Omdat onze „kerels” een paar partijtjes voetbal had den gewonnen, werden door allerlei schetterende exclamaties bij de massa WERVELSTORM IN Z.-AMERIKA. Volgens schattingen die Zondag wer den opgesteld, zijn bij de wolkbreuk en wervelstormen van Vrijdag circa 340 pörsonen gedood. Men verwacht, dat dit getal nog zal stijgen, aangezien de verbindingen met het binnenland ernstig geleden heeft en men dus nog niet vol ledig op de hoogte kan zijn van alle aan gerichte schade. De ergste verwoestingen zijn aange richt in Vera Paz, waar 250 personen werden gedood. Te Panchimalco werden 54 personen gedood, terwijl de geheele omgeving vrijwel geheel vernield is. Of- ficieele ramingen schatten de materieele verliezen en gebouwen enz. op millioe- nen dollars. Er zijn maatregelen geno men om de noodlijdende bevolking te hulp te komen en de duizenden dakloo- zen althans van het noodzakelijkste te voorzien. Naar Assosiated Press uit den San Salvador meldt, beweegt zich een nieu we wervelstorm boven de golf van Mexico in de richting van de kust. In den staat Chiapas in Mexico is een vliegtuig in den storm neergestort, waarbij zes inzittenden om het leven zijn gekomen. Ook in Honduras is door hevigen re genval ernstige schade aangericht, waarin opgenomen 8 Juni 1934. Vanuit Harlingen arriveerde heden Vrijdagmiddag te 2% uur H. M. de Ko ningin en de Prinses met haar gevolg in een zestal auto’s. Bij de intrede van het dorp op den Arumerweg werd H. M. de Koningin het welkom toegewenscht. Op het terras varr het Raadhuis stond de heer Burgemeester met zijn ambte naren een groet te brengen. Heel-lang zaam reed men door een haag van men- cchen door het dorp. Op de Bolswarder- straat stonden geschaard de leerlingen van de O. L-, de U. L. O. en Chr. Nat. School. Van vele particuliere woningen en openbare gebouwen waren de vlaggen uitgestoken. De reis van H. M. de Koningin ging verder over Wons en Makkum. Wals de eenige nederlaag van het win terseizoen toebrachten. Het wederzien van Wals en de Duitsche tegenstanders GÖbel-Schom zal zich wellicht op de Leeuwarder Wielerbaan afspiegelen in een heftig duel om de supprematie. Maar ook hieraan zullen ongetwijfeld meedoen het koppel de Wolf-v. d. He'yden. De Wolf zai moeilijk zijn vroegeren partner Adan met Wals zien kunnen winnen en waar zij dit seizoen zoo’n uitbundig suc ces overal hebben, zal de Wolf met zijn maat van der Heyden er den geheelen wedstrijd op loeren een of meer van zijn bekende rondjes uit te loopen. Het zal ongetwijfeld een interessanten strijd worden. Ook de snelle Frans van der Broek, Kersten, benevens andere eerste krach ten nemen aan den koppelrace deel. Ook de Friesche renners komen met een eigen program ten tooneele. De belangstelling voor de wedstrijden schijnt groot want de provincie laat zich bij den voorver koop al gelden. DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar 11.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. X-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1