De Bolswardsche Courant en Westergoo IV. V. O. IVERFF s 3 II Reparatie aan alle merken Automobielen II net nit. fen en- :ht. ert. DCh I J. BLOK Hzn. Gezond Nationalisme. Stadsnieuws. 30— Jaargang Woensdag 27 Juni 1934 No. 50 I A di m Groote voorraad Onderdeelen en Banden Tentoonstelling „de Oude en de Nieuwe Tijd”. rr. f” les Uit den Onttrek Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD if Telefoon No. 12 IF in 12 i. ii i r t t I A dve r t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Verschynt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Zou het logisch zijn geweest, als men ons in onze jeugd bijv. Engelsch, Latijn en Grieksch zou hebbben pogen te leeren vóór men ons vertrouwd zou hebben ge maakt met de eigen Nederlandsche taal? Neen immers! Om allereerst de eigen taal behoorlijk onder de knie te leeren krijgen, daartoe bieden de omstandigheden van aard en omgeving de gunstigste gelegenheid. Met het verzamelen van kennis der Neder landsche taal wordt dan op de vlotste wijze ons gevoel voor grammatica ont wikkeld en het hechtste fundament ge legd voor verdere taalkundige studies. Wat hier geldt voor de taal en de ta len, gaat ook op voor het leeren kennen van landen en volken. Er is geen enkele logische reden aan te voeren voor hei malken van buitenlandsche reizery, ten pleziere althans, voor we afdoende on zen eigen bodem in zijn verschillende schakeeringen en ons eigen volk in des- zelfs verschillende geaardheid, hebben bezocht en gadegeslagen. „Wat men van verre haalt, is lekker,” zegt de volksmond wel eens. We recti- ficeeren, dat 1 ij k t soms lekker. Dik wijls echter zal men zich miskocht ge voelen, als men achteraf tot de conclu sie komt, dat men korter bij huis meer interessante ervaringen had kunnen be leven, dan men ver naar buiten en heel duur nauwelijks vond. Wie eigen land en volk goed kent, is pas in de gelegenheid om juiste ver gelijkingen te treffen en de bijzondere waarde van ervaringen op een buiten landsche reis vast te stellen. LEERT ALLEREERST HET EIGEN LAND KENNEN 1 maakt om het Derde Rijk als doel voot ons vacantie-uitstapje te bepalen. De tentoonstelling „de Oude en de Nieuwe Tijd” op 10 tot en met 13 Juli a.s. zal ongetwijfeld slagen. De oproep door de commissie gedaan, heeft reeds een groot aantal inzendingen opgele verd. Van een der uitgenoodigde kunste naars van „heden” n.l. de heer Ids Wier sma werd direct spontaan een toezeg gend antwoord ontvangen en zullen wij ongetwijfeld van zijne werken kunnen genieten. Van andere Friesche schilders kan eiken dag het antwoord worden ver wacht. Voor de afdeeling oude kunst en merk waardigheden bestaat een groote ambi tie. Het gemeentebestuur ging voor en zegde de inzending toe van een deel van hare kunstschatten. De heer J. Zelle (fa. Wiersma) komt met een keur uit zijn zilververzameling. Eveneens een verzameling van oude zilveren kunstvoorwerpen van den heer N. J. Popma, die bovendien een urn zendt uit een terp in de omgeving ge vonden. t Speciale inrichting voor EK iw y p e n le lt nd JT wr EN >oU hit tad (JT ut, VISCHCLUB „ONS GENOEGEN". De tweede wedstrijd in dit seizoen wordt a.s. Zondag gehouden. Wanneer thans het weer medewerkt, belooft deze wedstrijd, voor wat de prij zen betreft, goed te worden, daar nog een tweetal extra-prijzen, welke bij de 1ste wedstrijd niet konden worden uit gereikt, thans aangevuld zullen worden met zeer mooie prijzen, die een kijkje in de etalage van de Nieuwe Vischhandel Zaterdag a.s. overwaard zullen zijn. Verder is afwachten, inzake het aan tal te vangen baarzen, de boodschap. P-ostma; 14 D. Bangma en 15 L Gerrit- sma. Zondag a.s. gaan de duiven wederom Frankrijk in. Gevlogen zal worden vanaf Creil, afstand 470 K.M. Inkorven Vrij dagavond 6 uur, tramstation. het z.g. groenland gevonden (buiten gaats). Van den heer S- Flameling, Bolsward: twee sierdoosjes, gemaakt door G. Fla meling (oud-Bolswarder). Van den heer B. de Jong: Inlegwerk. 1 Van den heer G. v. d. Meulen: sier- kooi (figuurzaagwerk) en schilderij. Uit het bovenstaande blijkt, dat er in onze stad en omgeving een schat is van voorwerpen van kunst en merkwaardig heid. Opdat deze tentoonstelling zoo vol ledig mogelijk zij, wekken wij ieder op, die nog voorwerpen bezitten die ook behooren te worden geëxposeerd, op te geven. VEREENIGING WATERSPORT EN WATERTOURISME. Op initiatief van de commissie „Bols- ward-Vooruit’’ werd gisteravond op de bovenzaal van hotel Gaarmann een ver gadering gehouden van uitgenoodigden om te komen tot oprichting van een ver- eeniging ter bevordering van Watersport en Watertoerisme. De heer Zantman, voorzitter der com missie „Bolsward-Vooruit” had de lei ding dezer vergadering die door een 20- tal personen w.o. enkele dames was be zocht. Het voor en tegen van een ver- eeniging op dit gebied werd samen be sproken, en hoewel men ten volle over tuigd was, dat groote moeilijkheden wa ren te overwinnen, werd eenparig besko ten tot oprichting en een voorloopig be stuur benoemd. TARIEFSVERLAGING. Blijkens een advertentie in dit nummer kondigt de Ned. Tramweg Mij. met in gang van 1 Juli a.s. een belangrijke prijs verlaging aan voor de reisgelegenheid per tram en boot naar Amsterdam. Zoo is bijv, een retourbiljet Bolsward Amsterdam le kajuit en 2e kl. tram verlaagd van f4.30 op f3.80; le kajuit en 3e kl. tram van f3.80 op f3.25; en 2e kajuit en 3de kl. tram van f2.80 op f2.65. De retourkaarten zijn één maand gel dig- Kantoor: SINGEL 58 - SNEEK Belastingdeskundige houdt eiken DONDERDAGMORGEN van 9-1 uur ZITTING TE BOLSWARD Schildwijk No. 33 In Duitschland reist en „eet” men zoo goedkoop.Aldus hoort men landge- nooten wel eens- beweren. Dat is in zekeren zin waar. Duitschland kén ons een koopje bie den met de marken, welke het eigendom zijn van buitenlandsche en vooral Neder landsche crediteuren, doch door dwang maatregelen slechts door binnenlandsch- Duitsch verbruik in waarde kunnen wor den omgezet. Heel het goedkoope leven in Duitschland is kunstmatig inééngezet; Buitenlanders, die er zich van bedienen, teren op hetgeen rechtens aan andere buitenlanders toekomt. Het is een valu- ta-handel met een bedenkelijken moree- len kant. Daarom moest de verlokking van goedkoopte voor ons niet zoo aantrek kelijk wezen. We hoorden laatst van een agrarischen Nederlandschen „bond”, welke voor zijn leden een uitstapje had georganiseerd naar Kleef. Waarom juist naar Kleef, dai een paar stappen over de Nederlandsche grens ligt? Wel omdat men daar zoo goedkoop kon eten. Om een paar centen uit te sparen op een maaltijd, zou een agrarische bond bereid zijn een daad te stellen, welke lijnrecht indruischt tegen de methoden fvan 'economisch verwéer, (welke onze andere landbouwvereenigingen uit harde noodzaak tegen de Duitsche autarkische politiek heeft te voeren. Eens sprak de Nederlandsche Minis ter van Economische Zaken in ’s lands vergaderzaal het fiere woord: We willen niet langer een Lamme Goedzak zijn! Met instemming begroette de massa deze woorden. Maar als het er op aankomt, dan zijn er onder die massa toch weer duizenden, die redeneeren: als ik in het buitenland goedkoop kan eten, dan wil ik desnoods die Lamme Goedzak toch wel weer we zen! Wat een houding! Al hebben we vele bezwaren tegen de Duitsche economische politiek, toch moei ’t niet uit anti-Duitsché gezindheid we zen, dat we met de a.s. vacantiedagen vóór de Oostgrens blijven. Omdat elk volk ter wereld in dezen tijd vóór en bóven alles eerst voor de belangen der eigen menschen opkomt, déérom kun nen en mogen ook wij niet anders doen. Uit een gevoel van gezond natio nalisme, uit gemeenschapsjplicht, bren gen we onze vacantie door in eigen land. I Van den heer Jackie de Boer zijn ver zameling beensnijdwerk en een collectie zilver. De heer W. Bootsma heeft eveneens zijn uitgebreide zilvercollectie beschik baar gesteld. Van den heer S. S. Oppe- dijk, oud zilveren reukdoosje, model van een kabinet, zilveren beugeltasch. De heer Jan Y. Ypma zendt in zijn „gouden Zweep van 1886” uitgeloofd door Z. M. wijlen Koning Willem III. Het is een bui tengewoon fraai exemplaar. Van Mej. J. Groenveld te Bolsward een olieverf portret van Mr. Dirk Jackies griffier te Bolsward en van Janna van Sloterdijck zijne echtgenote. Voorts een geteekend portret van Pier Jackies. Van mevr. H. M. Bekema-Hendriks een R.K. geschreven Kerkboek van 1547. Van H. Postma, Bolsward, oude cou ranten en Photo’s. Van mevrouw W. Krull,-v. d. Meulen, Zeist twee letterlappeh uit 1700. Van P. Bakker, Makkum, een luier- bakje van 1829 (S N H Corny). Van mevr. Wed. Piso-Wielsma, twee handwerken van 1716. Van mej. F. van Ringh, een keur uit dé verzameling Van Ringh. Van mej. T. Ffejrwerda, Boterslraat, een handwerk (mutsje) gemaakt door Titia Agatha Tadema in 1832 gehuwd met H. A. van Ringh, medic cirurg en vroedmeester. Van E. Bakker, Bolsward, Leeuwar der Courant van 1851; portretten van oud-Bolswarders; twee oude lette'rdoe- ken. Van den heer G. H. van der Werf, een zilveren vaas van 1740; een melkpot, Friesch aardewerk van 1770; vier Leeu warder couranten van 1794, 1831, 1838, 1842, met voor Bolsward zeer merk waardige inhoud, o.a. dankbetuiging van de in Brabant liggende schutters voor tabak en geld, overgebracht door luite nant S. Lycklama Nijeholt. Bolsward- sche Courant van 1895 bevattende de in wijding van het gerestaureerd Stadhuis. Drie seer vermakelyke reisen. Lykstatie van de Prinses van Oranje te Leeuwar den in 1765. Van den heer J. W. Bruinsma, diverse ongeveer een eeuw oude prenten. Van den heer H. Eisma: eqn oude gravure van de Groote Kerk. Van den heer E. Ruiter, te Bolsward: Journal du Departement de la Frise 30 Janvier 1812. Toen onze provincie deel was van het rijk van Napoleon. Van den heer A. J. Osinga: een vijftal oude prenten van Bolsward. Van den heer D. Feenstra: een schil derij van een oud Dagelijksch bestuur van Bolsward. Kerkboek met zilver be slag. Van den heer G. Smid te Bolsward: een schilderij van veeren gemaakt. Van den heer J. Goinga te Bolsward: een schilderij van 1813. Van den heer H. Lammertsma te Bols ward: het bij het geboortehuis behoo- rende schilderij van Gysbert Japiks. Van mevr, de wed. S. D. de Jong te Bolsward: een verzameling oud zilver. Van den heer F. van der Spoel: zak- zonnewijzer met magneet. Teekening van de Oude Kapelle Van Onze Lieve Vrouwe; Oud kijkglas; Oude reukfla- con. Van Dr. H. Beekhuis: een keur uit zij ne collectie. Van den heer J. H. Kingma: zilveren lepel van 1735. Mengelgedichten van Kinke Leninge in fraai penneschrift 17551780. Fraai bewerkte zilveren ta baksdoos. Van mevr. Glass-Kingma: Antiek ta- felstoeltje uit de vorige eeuw. Van den he;er L. Kingma: een exem plaar Winsemius. Van mej. G. Tichelaar te Makkum: fraai gebeeldhouwde Mangelplank uit de voor-vorige eeuw. Van mej. H. Kingma, Makkum: een koperen bedwarmer met lange stok. Pa- rapluie als byzonderheid omstreeks 1780 uit Pareis geimporteerd. Van H. R. Kingma, Bolsward: uitge sneden kerkstoof uit 1739. Goudwegei Pool. Penhouder door een Friesche jon gen als boeren krijgsgevangene op St. Helena gemaakt. Een inzending nader op te geven van de heeren J. Oosterbaari en G. Rijpma. Van den heer Sj. Nauta, Burgwerd: een zilveren aansteekcomfoor. Van den heer E. Couperus: een choco ladeketel uit de oude Bolswardsche pot tenbakkerij. Afdeeling Huisvlijt: Van Zacharias van Bergen: vogelkooi. Van Cath. K. Kuipers (oud 13 jaar) Parrega: 8 gekleurde teekeningen. Van den heer Hendrik Schippers, Wor- kum: theeblad naar eigen ontwerp hou ten kerk, houten huis, diverse lijsten snij werk, Voorts een been te Workum op Geldt al ’t bovenstaande reeds voor normale tijden, in deze dagen van eco nomische ontwrichting moeten we het bovendien als een daad van gezond nationalisme beschouwen, dat we de vacantie doorbrengen in eigen land. In tijden van nood en tegenspoed is het een uiting van goeden maatschap- pelijken zin, wanneer de leden eener ge meenschap pogen om elkaar te steu nen en te helpen. „Het hemd is nu een maal nader dan de rok”, heet dat in een Nederlandsche zegswijze. We merken datzelfde streven op het oogenblik trouwens ook in andere vol keren op en het uit zich in tal van z.g. beschermende maatregelen tegenover het buitenland. Men mag dat op zich zelf fataal vinden en overtuigd zijn, dat zulk streven den terugkeer van betere economische toestanden in den weg staat daarnaast moet toch worden toegegeven, dat een land, hetwelk zich e e n i g buiten zulke beschermende maatregelen zou houden, wanneer die door andere landen worden getroffen, aan haar idealisme zouten onder gaan. En deswege stellen we hier nadrukke lijk vast, dat in alle landen een inten sieve actie wordt gevoerd om te laten koopen binnen de eigen grenzen en den vacantietijd in eigen land door te bren gen;. Die actie vindt; weeijklank; onze eigen handelsbalans wijst dat trouwens uit en onze zakenmenschen, hoteliers, restaurateurs, pensionhouders, e.d., we ten het uit droeve ervaring, dat het bui tenlandsche bezoek van geen beteekenis meer is. Met vrij grove middelen soms weten buitenlandsche regeeringen hun onder danen desnoods te dwingen om hun pleizierreizen niet tot over de grenzen uit te strekken en speciaal de Duitsche regeering toont zich vindingrijk in dat opzicht. Duitschers, die een pas verlangen voor het buitenland, moeten precies opgeven wat ze over de grenzen hebben te doen. Kregen ze tot binnenkort verlof om naar het buitenland 200 Mark mee te voeren, dezer dagen is dit bedrag teruggevoerd tot 50 Mark; slechts in bepaalde geval len kunnen ze de beschikking krijgen over| reischeque’s ad 150 Mark, maar dat gaat heel moeilijk. Welnu, met 50 Mark op zak is practisch geen vacantie in het buitenland door te brengen. En toch zijn wij, Nederlanders, nog altijd de beste klanten van Duitschland en wordt er onder ons door allerlei offi- cieele en semi-officieele Duitsche bu reaux een intensieve propaganda ge- POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 17 Juni werd de derde wed vlucht der tweede tour gehouden. Dit maal moest de afstand Sittard-Bolsward worden gevlogen, 230 K.M. De vogels werden ’s morgens 7 uur gelost, alweer met Noorden wind, wat dit seizoen nog niet anders is geweest. De eerste duif bereikte haar hok om 1039.33, snelheid 1049 M. per minuut, eigenaar I. Gerritsma. 2. Th. de Jong, constat. 10.43.17 uur, snelheid 1034 M. per minuut. 3. D. Bangma, constat. 10.44.28 uur, snelheid 1027 M. per minuut. 4. I. Gerritsma, constat. 10-46.39 uur, snelheid 1015 M. per minuut. 5. D. Bangma, constat. 10.50.52 uur, snelheid 999 M. per minuut. 6. D. Hoeben, constat. 10.53.44 uur, snelheid 998 M. per minuut 7. Dezelfde, constat. 10.54.47 uur, snelheid 984 M. per minuut. 8. D. Bangma, constat. 10.56.59 uur, snelheid 973 M. per minuut. 9. v. d. Weide, constat. 11.1.4 uur, snelheid 958 M. per minuut. 10. D. Ruiter, constat. 11.5.17 uur, snelheid 941 M. per minuut. 11 werd nog Th. de Jong, 12 en 13 R. VERGADERING van den Raad die gehouden zal worden op Don derdag 28 Juni a.s, ’s avonds 7 uur ten stadhuize. Agenda: Beëediging van het nieuw-be- noemde raadslid H. Radelaar. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der verorde ning tot heffing van keurloonen. 3. Idem tot vaststelling van een staat van oninbare posten, dienst 1933. - 4. Idem tot aankoop van 35 M2. grond van S. Veldman alhier. 5. Idem tot verlaging der huren van de gemeentewoningen. 6. Wijziging gemeente- en bedrijfs- begrootingen 1933. 7. Benoeming van een bestuurslid der woningstichting „St. Joseph”. VERGADERING van den Raad der gemeente Wonseradeel op Donderdag 28 Juni 1934, des nam. 2>/2 uur (off. tijd) ten gemeentehuize te Wit- marsum. Agenda: 1. Notulen der vergadering van 24 Mei 1934. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de veror dening tot regeling van het getal scho len en de vakken van onderwijs in de gemeente Wonseradeel en van de ver ordening, regelende het toezicht op het onderwijs in de nuttige handwerken aan de o. 1. scholen, in verband met de op heffing van de o. 1. school te Tjerkwerd en voordracht van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan J. B. van Dongen als hoofd dier school, wegens opheffing zijner be trekking. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een subsidie aan het bestuur van het water schap „de Ypmapolder” in de kosten wegens arbeidsloon verbonden aan het slatten van tochtslooten in werkver schaffing. 6. Idem tot wijziging van het raads besluit van 25 Januari 1934 tot toepas sing van een korting op de salarissen van het gemeentepe'rsoneel voor 1934, in dien zin, dat de korting inplaats van 5 zal bedragen 3y2 in verband met waarin opgenomen OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 DE FEESTWEEK TE BOLSWARD. VAN 10—14 JULL De vorige week Zaterdag is door het Permanente Feestcomité een reclame-dag gehouden. Naar alle hoeken der provincie zijn onze groote reclame-platen gebracht, schuttingen en muren beplakt. Ook een groot gedeelte van Noord-Holland is be zocht en ook daar op de meest drukke punten de reclame aangebracht. Duizen den kleine reclame-biljetten worden we kelijks in brieven en paketten ingeslo ten, zoodat we gerust kunnen zeggen, dat dit deel der voorbereiding in alle op zichten verzorgd wordt. Over het algemeen is de belangstelling en ook de medewerking aan onze feest- week schitterend te noemen. Nog hedenmorgen ontvingen we bijv, bericht van de Directie der N. T. M., dat in de feestweek van 10 tot en met 14 Juli vanaf de stations Harlingen, Kimswerd, Arum, Witmarsum, Harkezijl, Wons, Makkum, Franeker, Achlum en Sneek markt-retours verkrijgbaar zullen worden gesteld. Vanaf deze plaatsen zal men dus per tram zeer goedkoop de feesten in Bolsward kunnen bezoeken. Betreffende de kaatspartij meenen we een kleine fout in een der reclamepla ten ontdekt te hebben. De Kaatspartij begint niet om 2 uur, maar om lV/2 UUR. Dan willen we nog even wijzen op de buurtversiering. Het zou werkelijk een aardige indruk maken, wanneer ook nu weer evenals bij vorige feesten de stad een beetje versierd zou zijn. We hopen, dat de verschillejnde bewoners, vooral aan de hoofdstrateix de handen ineen zullen slaan. Ook wat betreft de etalagewedstrijd kunnen we thans mededeelen, dat het de bedoeling is, een etalage-wedstrijd in onze feestweek te houden en door een bevoegde jury buiten de stad uitspraak te laten doen over de mooiste en meest doelmatige etalage. Aangiften voor de ze etalagewedstrijd uitsluitend schrifte lijk vóór Zalerdag a.s. bij het secretari aat, P. F. C., Jongemastraat 6. De Kanowedstrijd belooft eveneens een aardig nummer te worden. De animo is bijzonder groot en ook uit andere plaat sen heeft men voor deze wedstrijd veel belangstelling. De vermoedelijke wédstrijdbaan, vanaf Gasthuisbrug tot de Sneekerpoortsbrug zal zich zeer goed voor de wedstrijd lee- nen, terwijl aan weerskanten van de gracht een prachtige gelegenheid voor de toeschouwers is. Zoo ziet men dus, dat ook de meer kleinere amusementen goed verzorgd worden. Wanneer het weer meewerkt zullen we van 10 tot en met 14 Juli Bols ward weer zetten in het middelpunt der belangstelling. DE JONG s NIEUWSBLAD 4 )k> f i I I I 1 1 1 t Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 1 id; iw» id I id| 4 r op lei, ak- »e- fen vat BH :en I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1