Regeeren is Vooruitzien. nu III. V. 1. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE j 30= Jaargang Woensdag 4 Juli 1934 No. 52 Uit den Omtrek Groote voorraad Onderdeelen en Banden ?apl Stadsnieuws. Wommels SCHOOLREISJE. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tr Telefoon No. 12 Witmarsum 8» De schrijver in de „N. Tilb. GESLAAGD Advertenties per regel: Woensdagsnummer 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. r en Wer ven hen sei' Verscb^nt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leeigeld fr. p. p. per half jaar f 1,50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. WE MOETEN ONS VERSTAND GEBRUIKEN. MISOOGST KAN EEN WELDAAD ZIJN. De jaarlijksche collecte van de Afd. „Bolsward” van het Centraal Genoot schap zal Donderdag a.s. plaats vinden. Het Bestuur onzer afd. hoopt weder om succes te hebben met dezen vlagget jesdag. Vergeet niet, dat het is voor het zwakke kind. Wie het kind lief heeft, Speciale inrichting voor Met deze wedvlucht is1 het eerste Kam pioenschap verdiend, dit is het kam pioenschap tot 450 K.M. Kampioen werd de heer A. Bangma met een gemiddeld aantal punten 1044. Tweede kampioen Th. de Jong, aantal punten 504; 3e D. Ruiter, aantal punten 499. Een felicitatie aan den eersten kam pioen is hier zeker op zijn plaats met dit mooi behaalde succes. De op 10 Juni gehouden afd. wed vlucht over de Provincie Friesland be haalden de Bolswardsche liefhebbers den le, 2e en 3e prijs, n.l. D. Hoeben le pr., Th. de Jong 2e pr. en D. Bangma 3e pr., wat weer een aardig succes voor de Bolswardsche liefhebbers is. Deze week geen inkorven, daar er a.s. Zondag niet wordt gevlogen. ir en Irulj- we .ng- lati edi net i 1 ten der de het iu> Iiu ïet BENOEMD Benoemd tot waamemend-ontvanger aan het kantoor der directe belastingen de heer J. van der Mane. iet 'n en let id, bo en en ONTHOUDERS VISCHCLUB. Deze club hield Zondag j.l. haar 2e vischwedstrijd. De prijzen zijn gewonnen als volgt: le pr. A. Nieuwenhuis met 2 baarzen 27 en 24>/2 c.M. 2e pr. A. de Vries met 2 baarzen 21 y2 en 18 c.M. 3e pr. D. de Wit met 1 baars 24’/2 c.M. 4e pr. A- van Kouteren met 1 baars 20 c.M. 5e pr. J. de Wit met 1 baars 19 c.M. Bovendien werden nog prijzen gewon nen door J. v. d. Zee, D. Schaper, J. Grunstra, J. Couperus, L. van Dijk, L. Muller, J. Molenaar en L. Noordbruis. Een schilderijtje, aangeboden door „Haweko” en een fl. Eau de Cologne:, aangeboden door een sportliefhebber werden beiden gewonnen door A. Nieu wenhuis. 1 Juli 1934. GesFaagd te Wageningen voor het In- genieurs-examen Koloniale Landbouw, de heer J. C. Werkhoven, alhier. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. tot en. er- re ien an ir an or ir- m neek hen o.a. H. ve rat- DE FEESTWEEK TE BOLSWARD De Tentoonstelling Oude en nieuwe tijd. Er zit een stijgende lijn in de; inzendin gen voor deze Tentoonstelling. Men staat eenvoudig versteld hoeveel merkwaardige oudheden bij onderschei dene families aanwezig zijn, die thans voor den dag gehaald een zeer interes sante verzameling op deze tentoonstej- ling zullen uitmaken. We herinneren de verschillende eige naren van deze oude kunst er even aan, dat hun inzendingen Vrijdag 6 Juli, ’s voormiddags van 10-12 uur en ’s namid dags van 7-9 uur in het Volksgebouw (Kingma) aan de Wipstraat moeten worden afgeleverd. De goederen moeten voorzien zijn van naam en adres. DE VOETBALMATCH OP 14 JULI. Wij zijn de vele vragers omtrent de ts spelen voetbalwedstrijd op Zaterdag 14 Juli zooveel mogelijk uit den weg ge gaan, omdat het niet ging om definitief te zeggen, welke clubs hier hun opwach ting zoudeh maken. Nu de voorbereidende werkzaamheden tot een goed einde zijn gebracht komen we echter maar onmiddellijk met de deur in huis vallen. Een Oostelijke en een Westelijke le- klasser zullen met elkander om de over winning strijden. Zij zullen dit doen met inzet van ge heel hun kunnen, niet alleen omdat het zilvéren doel, dat als prijs beschikbaar wordt gesteld, een fraai eereteeken zal zijn voor het overwinnende team, maar meet nog omdat hier het voetbal van ’t Oosten en ’t Westen van ons land tegen over elkaar komt te staan. En daar wij hier in ’t Noorden en spe ciaal in Bolsward van zulk voetbal tot dusver verstoken waren, zal een groote menigte bezoekers zeker met belangstel ling de verrichtingen van deze le-klas- sers willen gadeslaan. Over de beide clubs (P. E. C. Zwolle en R. C. H. Haarlem) schrijven wij in ons volgend blad meer. Enkele zeer be kende spelers zullen wij dan met name poemen. BRAND Als een loopend vuurtje verspreidde zich Maandagmiddag ongeveer 3 uur het gerucht dat er brand ontstaan was aan het Oordje. Bij onderzoek bleek ons dat in de hui den werkplaats van de Fa. Van Buren brand was uitgebroken. Een geweldige zware; rookmassa dreef boven ’t dak uit. De brandweer, spoedig gealarmeerd, was in een minimum van tijd met de mo- torspuit aanwezig en met een viertal slangen werd het vuur bestreden. Als een bewijs van de goede1 conditie, waarin ons brandweer materiaal ver keert diene dat binnen een kwartier van deze zich eerst nog al vrij ernstig aan dienende brand bijna niets meer te zien was. Als vermoedelijke oorzaak wordt op gegeven het bij de kachel drogen van de wol. De schrijver in de „N. Tilb. Crt.” schijnt ook eeln „geleerden meteoroloog” teekening voor handelscorrespondente in de achter hun namen aangeduide talen: J. de Boer (F. E.) D. H. Braak (E.) W. F. Broersma (E.) R. Ley L. J. Popma (E.) A. P. C. Som Afgewezen 4. De „N. Tilb. Crt.” voerde een dezet dagen een hoofdartikel, waarboven twee zinnen als titel werden gevoerd: „Mis oogst een weldaad. Zijn we gek ge worden?” Het stuk was „treffend” ge schreven en deswege werd het in tal van bladen overgenomen. Het blad schetste de ontmoeting met een eenvoudig boerke in de Belgische Kempen. Het boerke was tevreden en ge lukkig. Natuurlijkl zoo zouden we haast zeggen, want het boerke was geen Nederlander, en wij, Nederlanders, we kunnen ons een medemensch, die geen medeburger is en van onze misère dus niets afweet, alleen maar „gelukkig” wa nen. De Nederlander, die het boerke uit de Belgische Kempen ontmoette, kwam in een gesprek gewikkeld, waarbij hij gei- legenheid vond om den Beis te vertel len, dat bij ons de koeien maar zóóveel melk mogen geven, dat er maar zóóveel beesten mogen kalveren, dat bij óns uit gemaakt wordt hoeveel biggen er ten hoogste in het leven mogen blijven, hoei- veel akkers er mogen worden bebouwd, enz. enz. De zwijgende Belgische Brabander had daar „zooiets van geheurd”, maar begrijpen kon hij er „niks nie” van. Ik heib altijd gedacht, zoo peinsde hij hardop, dat als God oe een koe geeft, dat dat een gave is. En als er dan een kalf bij komt, is dat ook een gave; dat is iets en dat maakt de welvaart groo- ter. Moedwillig beperken de rijke gaven van de natuur, dat kan nooit het ware zijn. „Neen, de menschen zijn de kluts kwijt.” De Etalagewedstrijd. De; deelname aan deze wedstrijd is reeds bevredigend. Ook gister en van daag komen nog velen zich opgeven. Mogen we er even de nadruk op ves tigen, dat uiterlijk Woensdagmorgen deze aangifte sluit. In ons nummer van a.s. Vrijdag zullen we nog enkele bijzonderhe|den betreffen de deze etalagewedstrijd vermelden. Voor de goede orde is schriftelijke aangifte gewenscht, adres Secretariaat P. F. C., ongemastraat 6. POSTDUIVENNIEUWS. Op Zondag 24 Juni werd de 4e wed vlucht der tweede tour gehouden. De vo gels waren gezonden naar Maastricht, afstand 246 K.M. ’s Morgens om 7 uut werden ze gelost met betrokken lucht en alweer Noord Westen wind, zoodat was te voorzien, dat geen groote snelheden werden gemaakt. De eerste vogel be reikte haar hok om 12.18.29 uur. Snel heid 773 M. per minuut, eigenaar P. v. d. Zee. No. 2, I. Gerritsma, 12.32.17 uur. Snel heid 740 M. p. minuut. No. 3, dezelfde, 12.33.4 uur. Snelheid 738 M. p. minuut. No. 4, Th. de Jong, 12.55.56 uur. Snel heid 692 M. p. minuut. No. 5, D. Bangma, 1.0.50 uur. Snelheid 682 M. p. minuut. No. 6, A. Bangma, 1.0.58 uur. Snelheid 682 M. p. minuut. No. 7, I. Gerritsma, 1.2.25 uur. Snel heid 678 M. p. minuut. No. 8, P. v. d. Zee, 1.4.2 uur. Snelheid 676 M. p. minuut. No. 9, R. Postma, 1.8.59 uur. Snelheid 668 M. p. minuut No. 10, idem, 1.9.5 uur. Snelheid 667 M. p. minuut. No. 11 en 15 werd D. Hoeben. No. 12 V.A.R.A. HENNAARDERADEEL. UITSTAPJE ZOMERFEEST. 2 Juli 1934. Gisterochtend te 5 uur stonden reeds een 50-tal leden en belangstellenden dei V.A.R.A. in het „Noord” gereed te wach ten op drie groote autobussen van on dernemer Boonstra, teneinde het VARA- Zomerfeest in Amersfoort te bezoeken. Al spoedig had ieder een geschikt plaatsje uitgezocht en werd gereden via Bozum, Akkrum, Heerenveen naar Steen- wijk, waar even gepauzeerd werd. Daar na reed men over Staphorst, waar de ty pische kleederdracht van dit gewest allei aandacht had, over de Veluwe, tot dat men ten slotte het grootsch opgezette feestterrein genaderd was. Daar in „Birkhoven” was het een en 'al drukte, zoodat het heel wat moeite koste een behoorlijk plaatsje te verkrij gen. Hoewel wekelijks op de vastgestelde zendtijd door middel van de omroepveir- eeniging de VARA de programma’s zijn te beluisteren, thans kon men de meden werkers, die steeds met zooveel enthou siasme de programma’s verzorgen, zien van aangezicht tot aangezicht. De opmarsch, waarin de verschillende vaandels, vlaggen en emblemen werden meegevoerd leverde een indrukwekkend gezicht op. Het gevarieerde programma, waarbij niet ontbraken de Flierefluiters, VARA-orkest, kinderkoren, benevens eenige Harmonie orkesten, werd afge wisseld door VARA-tooneel onder lei ding van Willem van Capella, terwijl te vens de refreinzanger, Albert de Booy, zich geducht weerde. In het feestspel bleken ook naast de luimige gedeelten, oogenblikken voor ernst te zijn ingeruimd en werd de crisis de werkloosheid etc. ten tooneele ge bracht, wat bij velen een sterken indruk Achterliet. De indruk werd verkregen, dat één en ander tot in de kleinste bizonderheden verzorgd was en derhalve de duizenden bezoekers konden tevreden stellen. Het gezelschap genoot dan ook echt pn voor men het wist was de tijd aan gebroken dat de terugreis moest worden ondernomen Van Amersfoort werd gereden door da prachtige Veluwsche bosschen naar Apeldoorn, waar men bij een groot Res taurant met speeltuin zich nog eens bui tengewoon amuseerde. Vervolgens werd de inwendige mensch nog eens in HoteJ de „Beurs” te Zwolle versterkt, waarna onder luid gejubel de reis over Heerenveen werd voortgezet. Meer dan ooit worden er de laatste jaren schoolreisjes georganiseerd. Men is er dan ook ten volle van doordrongen, dat dergelijke tochten voor de jeugd te vens zeer leerzaam kunnen zijn. Op dit gebied behoeft ons dorp derhalve voor geen enkel ander onder te doen en staat er in het zomerseizoen melestal een uit stapje op het programma. Donderdag j.l. werd een schoolreisje gehouden door de Chr. Nat. Schoolver- eeniging in combinatie met de U. L. O. afdeeling, alzoo een gezelschap van 100 personen. Ofschoon ’s morgens het weer te wenschen overliet, het geweldig regende en de lucht weinig goeds voor spelde, klaarde het tegen de middag op en had het gezelschap geen reden tot klagen. Bezocht werden de bosschen in Oran jewoud, Gaasterland, benevens de Frie- sche badplaats Hindeloopen, waar men zich nog het meiest amuseerde. Opgewacht door vele familieleden, vrienden en kennissen arriveerde men té 10 uur in de. meest opgewekte stemming in het „Noord”, Dat laatste moge soms waar zijn, maar dan geldt dat in dit geval zeer ze ker de redeneering van het boerke uit de Belgische Kempen en het schrijven van dien Tilburgschen journalist. België heeft als landbouwstaat niet de beteekenis, welke ons land als zoodanig bezit. Het zijn dus twee ongelijksoortige grootheden, welke hier met elkaar wor den vergeleken. Scheef is ’t bewuste boeirke bovendien in zijn redeneering, dat vermeerdering van bezit altijd verhooging van welvaart zou beteekenen. Dat hangt immers uit sluitend af van de waarde van het bezit en die waarde wordt bepaald door het nuttig effect. Wanneer het boerke uit de Belgische Kempen zijn erf laat aansluiten op de waterleiding en hij laat daartoe een bui zennet door zijn huis leggen, dan mag hij zijn bezit vermeerderd achten, maar als hij zou verzuimen om stoppen te ne men op de kranen, dan zou zijn nieuwe bezit met den dag armer worden, want terwijl het stroomende water zijn have en goed zou vernielen, zou bovendien de waterleidingmeter doorloopeln en al dus een beangstigend hooge rekening forceeren. Wanneer Nederland het bezit aan koeien en kalveren liet groeien, zonder dat er een loonenden afzet was te vin den voor de melk en het vleesch, dan zouden we bij alle) vermeerdering van bezit met den dag rmer worden, want die beesten blijven vreten behoeven, af gezien van melk- of vleeschprijzen. De regeeringsmaatregelen tot regeling van de productie doen denzelfden dienst als stoppen in de waterleidingskranen: ze moeten zorgen, dat de stroom gere geld wordt naar de behoefte. En nu weten we wel, dat de eene stop beter werkt dan de andere en dat er nu en dan eens een nieuw leertje in de kraan moet, maar het zou toch dom zijn om een stop geheel te gaan uittrekken omdat de kraan een beetje lekt. Scharen, Tafel-, Dessert-, Zak en Scheermesjes B Uitsluitend prima kwaliteit OROOTZAND - SNEER g f Als zoovelen zijn thans ook de ouders der kindelren van de openbare school te Tjerkwerd ten zeerste gedu peerd, door ’t besluit van den minister, waarbij de openb. school aldaar werd opgeheven. De ouders hebben gestreden voor hun school, die hun dierbaar was; de oudercommissie is persoonlijk naar Den Haag geweest om de belangen hun ner school te verdedigen en hebben niets na gelaten om de opheffing te voorko men. De ouders hebben den strijd ver loren, maar met 't gevoel van alles te hebben gedaan, wat in dezen kon wor den gedaan. Onmiddellijk na. at de opheffing eien feit was geworden, hebben ’t bestuur van Volksonderwijs te Bolsward en de oudercommissie van Tjerkwerd de han den ineen geslagen om te trachten open baar onderwijs voor hun kinderen te ver krijgen. Deze zullen thans op de openb. scholen in Bolsward worden geplaatst én daartoe laat voorloopig de afd. Volks onderwijs 4X per dag een bus rijden, daarvan de oorzaak niet kunnen opspo ren. We aanvaarden dat van hem, zonder in twijfel te geraken omtrent zijn ge leerdheid. Inzake meteorologie schijnen we niet veel verder te zijn dan ten tijde toen de oude Egyptenaren hun zeven vette jaren beleefden, welke gevolgd werden door zeven magere jaren. Ook zij zijn niet gewaarschuwd noch geholpen kun- niet gewaarschuwd noch geholpen kun nen worden door hunne meteorologen, maar ze handelden op een aanwijzing cles hemels, toen ze het overschot uit de zeven vette jaren in hun voorraadschu ren verzamelden, om aldus aan de be hoeften in de magere jaren te kunnen voldoen. Wij doen tegenwoordig anders in onze waanwijsheid. Ofschoon ook wij nog geen meteorologen hebben, die ons kunnen aankondigen, wat ons in de eerstkomende jaren boven het hoofd hangt, gooien we op mestvaalt of in de zee, wat we te veel hebben geoogst, aan de Voorzienigheid en de natuur over latende hoe we een ander jaar moeten worden geholpen. Zeker zou aldus misoogst een ramp kunnen worden. Maar misoogst kan tenslotte een ze gen zijn, als een dergelijke misoogst het middel van de natuur is om het nood zakelijk evenwicht in productie en con sumptie van eenige „vette” jaren te her stellen. Niemand, geen meteoroloog, noch econoom, heeft de wereldcrisis zien aankomen, maar toen die er was, heb ben duizenden „geleerden” ons haarfijn kunnen vertellen, waaraan we al dat on geluk én al die „overproductie” hadden te wijten. Ze zijn aan het „ordenen” ge gaan en ziet, nauwelijks „dreigt” slechts een misoogst, of wetenschap en econo mie zitten in zak en asch over de ge volgen. Nadat we ontzaglijke hoeveel heden graan in zee hebben gegooid, is men nu bevreesd voor een aanstaan den. hongersnood. Misoogst kan een ramp zijn, maar soms een zegen beteekenen. De Schep per, die de nauur ontwierp, welke ons zoo grillig schijnt, heeft in die grilligheid de vaste lijnen geteekend, welke steeds weer op het evenwicht toeloopen. Als de menschen in hun verwatenheid maar minder „ordenden”, doch in hun bescheidenheid meer „zorgde n” en vertrouwden, dan zouden we mis schien ook nog eens zonder al te groote onheilen uit deze crisis geraken. Er moet een leidend bestuur wezen, dat in moeilijken tijd regelend optreedt inzake een productie, welke zich zelf en méér dan zich zelf opslurpt. Een koe, die méér opeet dan haar productie op brengt, is een weelde-bezit, hetwelk niet past in een slechten tijd. Maar graan, dat gedorscht is en uit den aard der zaak geen zelf-consumee- rende stof vormt, aan de vernietiging prijs te geven, zonder dat men weten kan wat de Voorzienigheid ons in del na tuur van komende jaren heeft bereid dat is waanzin. Dat maakt door menschenhand een misoogst tot een ramp, terwijl die zelfde misoogst in het natuurlijk bestel een zegen had kunnen zijn. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 VISCHCLUB „ONS GENOEGEN” Met meer succes werd Zondag j.l. de 2e vischwedstrijd in dit seizoen, in de Workumervaart gehouden. 28 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen, zoodat na afloop alle 13 prijzen aan de winnaars konden wor den uitgereikt. De le prijs met als dikste baars, 25 c.M., verwierf W. Bruinsma. 2e prijs met 3 baarzen 24^-18-19*^ c.M., P. Brakels. 3e prijs met 3 baarzen 21^-21-19 cM., B. de Jong. 4e prijs met 2 baarzen 24-20 C.M., KI. Koopmans. 5e prijs met 2 baarzen 22-19^ C.M., D. de Jong. 6e prijs met 2 baarzen 22-19 c.M. (na loting) H. Langenberg. 7e prijs met 2 baarzen 23-18 c-M., J. Adema. 8ste prijs met 2 baarzen 19^-18^ c. M., O. de Jong. 9e prijs met 2 baarzen 19-18^ c.M„ R. Nieuwenhuis. 10e prijs met 2 baarzen 19-18 C.M., P. de Wit Fzn. 11e prijs met 1 baars 24^ c.M., J. Pe ters. 12e prijs met 1 baars 23j^ c.M„ H. Nauta. 13e prijs met 1 baars 2314 C.M., Sj. Koopmans (na loting). De prijzen bestonden uit luxe- en huishoudelijke voorwerpen. Welvoldaan over het behaalde succes keerde men huiswaarts. „droogte in de wereld” had. Hij had en 16 D. Bangma. Rijkszuivelschool te Bolsward, met aan- het gezelschap in Wommels arriveerde. I re uk ng r» eg ne >e- e- n, ie ar ti ll et 1- DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgcnomen i* il

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1