W. U. d. HIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen MOORD! Uit den Omtrek Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Makkum 30— Jaargang Woensdag 11 Juli 1934 No. 54 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 en I in te de Witmarsum Arum Verschijnt Dinsdags- VrtfdagBavonds. Adver ten tf e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. ten over te gaan zijn eenvoudig neerge kogeld. Daarbij kwam ook een vrouw om ’t leven, de echtgenoote n.l. van ge neraal von Schleicher, die zich bescher mend voor het lichaam van haar gemaal had geplaatst. Deze moordpartij is officieel door Hit ler geleid! Een „gezag”, hetwelk zjch op d ez e wijze handhaaft, moet wel een zeer im- moreele basis hebben en draagt het verderf in zich, waaraan het eens zal ver gaan. Speciale inrichting voor 9 Juli 1934. Ds. J. P. van Mullem te Amsterdam heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, bedankt. Ter- den van VOETBAL. Naar wij vernemen, komt P. E. C. in Bolsward met het sterkste elftal, waar? over ze beschikt en waarmede ze het volgend seizoen in de competitie zal uit komen. Zij moet daartoe zelfs een haret spelers uit Oosterhout (N.B.) laten over komen. Dit wijst er wel op, dat de voet- balvertegenwoordigers uit afdeeling III van de K. N. V. B. de zaak ernstig op nemen en het zich een eer rekenen om tegen R. C. H. als representant van het Westelijk voetbal, flink partij te geven. Hoewel de officieele opstelling van ’f elftal éérst Woensdag zal plaats hebben, zullen vermoedelijk de volgende spelers uitkomen: KAATSEN. Op de de vorige week te Poppinga- wier gehouden door elkaar loten kaats- partij is de 1ste prijs mede gewonnen door onzen stadgenoot S. Frijling. J. V. O. De J. V. O. maakte een fietstocht naar Gaasterland; ’s morgens om 6 uur start te een 18-tal jongelui van ’t „Schil”. De reis ging over Bolsward, Koudum naar Rijs, waar mem na 3 uren aankwam. Eerst werd in het hotel Jans den inwen- digen mensch versterkt, daarna wandel de men door ’t Rijsterbosch naar zee, waar druk „pootje gebaad” werd. In den speeltuin werd ook veel vermaak gevon- Wommels CHR. KAATSVEREEN. OPGERICHT. 7 Juli 1934. Ondanks het bestaan van de bloeien de kaatsvereen. „Wommels”, welke in een ruim 35-jarig tijdsbestek de mooie kaatssport op zoo veelzijdige manier be hartigde, meenden enkelen, dat een twee de kaatsclub ter plaatse niet overbodig en evenzeer reden van bestaan zou heb ben, waarom dan ook een bijelenkomst in de oude Chr. school werd gehouden. Bepleit werd de mogelijkheid tot op richting van een Christ. Kaatsclub, ter wijl tevens besproken werd het verkrij gen van een geschikt oefentrrein. De Chr. kaatsvereen. weird derhalve opgericht met aanvankelijk 15 leden, ter wijl als voorloopig bestuur zitting na men de h.h.G. Hiemstra, A. Reitsma en F. v. d. Bos. Over eenigen tijd zal nog een vergade ring worden opgeroepen, waarbij dan meer definitieve besluiten kunnen wor den genomen. AUTO-BOTSING. Onder het gehucht Schelkensbeek on der de Noord-Limburgsche gemeente Reuver zijn Zaterdagavond twee auto’s met elkaar in botsing gekomen, juist daar waar een vrachtauto langs den weg stond te tanken. De botsing was zoo he- VOORZICHTIG. Juli 1934. Telkens kan men in de krant lezen van onwaardige praktijkeln van kooplie den aan de deur. Ook was het hier in dit opzicht niet pluis. Er waren 2 kooplieden die hun waren voor spotprijzen aanboden, bijv, een boezeroen voor 12*^ cent’, en dekens voor een kwartjel Als men iets gekocht had kwam de verkooper later terug om het weer terug te vragen, hij moest het noodzake(lijk ergens anders gebruiken, maar zijn broer kwam direct met een auto vol ander goed, zoo luidde het ver haal. Ook vertelden ze dat zij bij winkeliers hier ter plaatse wel voor f200 hadden verkocht wat eeh groote leugen bleek te zijn. De politie werd gewaarschuwd om een nader onderzoek in te stellen. Voorzichtigheid is dus hier de bood schap. GESLAAGD. 9 Juli 1934. Voor het onderwijzersexamen slaag den de heeren R. Turksma te Winsum en Johannes Annema te Oosterlittens en 'voor de acte nuttige handwerken, mej. T. Kuiken te Britswerd. KAATSEN. 9 Juli 1934. Heden had hier een ledenkaatspartij op het sportterrein plaats om eenvou dige luxe voorwerpen. De prijzen vielen aan de volgende per sonen ten deel: 1ste prijs: G. Kuipers, Cor van der Leij en H. M. Hiemstra. 2de prijs: H. P. Kooijenga, H. de Boei en O. Takema. 3de prijs: Tj. A. Kamstra, J. van der Schel en J. Wilkeshuis. Aan deze partij namen 11 parturen deel; het was een genoegelijke kaats- partij, uitgaande van de vereeniging „Willem Westra”. Welsrljp VERKOOPING. 7 Juli 1934. Het door notaris K. Gorter van Wom mels alhier geveilde huis met schuur en veestalling, is, na eenige malen te zijn verhoogd, gekocht door den heer S. van der Kuur alhier. den. Del reis ging toen naar het badpa viljoen „de Morra’’ te Koudum, alwaar fijn werd gezwommen en de sport be oefend. ’s Avonds om 9 uur kwam men weer thuis; de dag had prachtig weet gegeven. Zoodoende was er flink geno ten en werden vele liedjes opgehaald. Een beetje bandenpech was ér ook ge weest en een kapot achterwiel, maar en fin, dat is bijzaak! Dat de band det vriendschap weer nauwer is aangehaald is het mooiste van zulke reisjes. paarden- en voetbalsport gaf eerst nogal eenige moeite, maar gelukkig ook deze afdeelingen kunnen nu gewoon door gaan. Voor de handicap-draverijen zijn on geveer 50 paarden aangegeven en wan neer we nu direct maar vaststellen, dat enkelen hiervan niet aan de start zullen verschijnen, dan blijft er nog een buiten gewoon groot aantal over. Onder de ingeschreven paarden tref fen we de snelste Nederlandsche dravers aan, o.a. „Daria” de kampioendraver. Ook zullen op deze course uitkomen, voor het eerst in Nederland, twee Ame- rikaansche harddravers. Wij twijfelen er niet aan of deze sport dag zal een record aantal bezoekers naar Bolsward trekken. Gisteravond was ter voorbereiding dei in de feestweek te houden motorraces de Friesche Motorclub uit Leeuwarden met een 15-tal motoren overgekomen om op de nieuwe renbaan te trainen. ■Een buitengewoon gezicht w-as het die 'zware motoren in snelle vaart door de bochten te zien jagen. Er was een ge weldige belangstelling van het publiek rondom de renbaan. We hebben ver schillende rijders gevraagd naar de nieu we baan, maar allen roemen de goede ligging, vooral in de bochten. Afgaande op de animo reeds gister avond, belooft deze Zaterdagmiddag ook een drukke dag te worden. WONINGRAAD. De afdeeling Friesland van bovenge noemde vereeniging vergaderde op de Raadzaal van ons Stadhuis. De voorzitter, burgemeester Jansonius, van Leeuwarderadéel heette een vijftig tal bestuurders van woningbouwvereenb gingen welkom en in het bijzonder den secretaris van den woningraad, den heet J. Bommer van Amsterdam. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jansonius, Muller en Jonker, terwijl in de plaats van den secretaris- penningm. den heer Nijdam, werd geko zen de heer Van Hulzen, secretaris van den R.K. woningbouw St. Jozef Leeuwarden. De voorzitter is dankbaar voor hartelijke ontvangst te Bolsward. Burgemeester S. J. Praamsma noodig- de de heeren uit na afloop van de ver gadering het stadhuis en verdere merk waardigheden in de stad met hem te be zichtigen. Nadat de jaarverslagen!'ongewijzigd waren goedgekeurd kreeg de heer Bom mer het woord, die achtereenvolgens be sprak de huurverlaging der woningen, gebouwd met Rijks- en Gemeentevoor- schot, verlenging van de aflossingster- mijn der leeningen, verdaging van de rente der voorschotten. De Regeering stelde een paar millioen gulden beschik baar om de Rijksbijdragen te verhoogen ook al een middel om huurve:rlaging mo gelijk te maken. Verder beschreef spreker de bestem ming, die aan mogelijke overschotten zal worden gegeven. Ook de fondsen voor onderhoud, renten hiervan en mo gelijke overschotten besprak hij. De nieu we regeling van den Minister waarbij de be’dragen voor onderhoud van wo ningen veel lager werden vastgesteld, noemde de spreker niet te verantwoor den. Voor de Bolswardsche woningbouw verenigingen waren ter vergadering aanwezig de heeren: K. Nawijn, Th. van der Wal, B. Veldman eh J. van Dalen. De eerste vroeg den spreker om inlich tingen over de wijze waarop huurverla ging zal worden verkregen. Nadat de thee was gebruikt en de spreker vele vragen had beantwoord, sloot de voorzitter me1! dank aan den spreker, den Burgemeester van Bolsward en de aanwezigen de welgeslaagde ver gadering. JEUGDHERBERG OP TERSCHELLING. Heit bouwen van een jeugdherberg vol gens een geheel nieuw plan, voor reke ning van de Maatschappij voor Jeugd herbergen N.V. te Amsterdam op schelling (West) is gegund aan heer L. Hollander voor de som f 17.985. nement te wordein van den eersten rang, een wedstrijd, waar iemand die ook maar iets aan voetbal gedaan of er van ge hoord heeft, niet mag ontbreken. Over R. C. H.’s elftal spreken wij ons, blad van a.s. Vrijdag. We kunnen sle'chts verontwaardigd zijn om de wijze, waarop de S.A.-leiders zijn.... „berecht”! Maar medelijden kunnen we niet gevoelen. Ze zijn geval len door hetzelfde onrecht, waarmee ze zoovele hoogstaande landgenooten heb ben bejegend, het onrecht ook, waarmee ze de wereld hebben getart. Wat thans van hun persoonlijk leiven wordt bekend gemaakt, zal ieder wel denkend mensch met afkeer vervullen. Het kan niet anders dan goed wezen, dat deze ontaarde wezens aan het gezag over en toezicht op duizenden maat schappelijk onzelfstandigen zijn voltrok ken. Al zal de rechtgeaarde mensch dan ook de verzuchting hebben geslaakt: „Non tali auxilio” niet met zooda nige hulp, heb ik het herstel van het zedelijk volksbewustzijn gewild. Het was ook niet, omdat ze zedelijk zoo verdorven waren, dat deze S.A.- leiders werden gedood, doch alleen om dat ze tegen de huidige heerschers heb ben samengespannen. Of deze laatste beschuldiging boven dien wel opgaat voor alle vermoorden? Dat zal niet uit te maken wezen, omdat de verdachten gevonnist zijn zonder vorm van proces. Een daad van wreed heid, welke nooit of te nimmer tegenover wie ook begaan, is goed te praten. Hoe de S.A. op al het gebeurde zal reageéren? Het is niet te voorzien. Het millioenen-leger van werkloozen, dat Hitler-Goering-Goebbels aan de regee ring bracht, is in elk geval tijdelijk als machtfactor uitgeschakeld door het ge dwongen verlof en de gedwongen ont wapening. Aan dit millioenen-Iege'r zijn de illuses ontnomen alleen de honger en ellen de is het gelaten. En tóch zal Hitler zich door het be gane gewelddadig onrecht voorloopig een steviger positie kunnen verzekeren, doordat velen, die zich slechts mokkend konden voegen naar zijn dwingelandij, met zekere voldoening de uitschakeling hebben bezien van menschen, die de be komen macht met zooveel cynischer wil lekeur en op zoo ongebreidelde wijze, zoo tergend en duldeloos, zoo uitdagend hebben uitgeoefend. Maar nóg zijn er twee, die tusschen Hitler en de algemeene volkssympathie staan: Goering en Goebbels. Zal de Fuehrer zich ook van hen kun nen ontdoen? Of zijn zij het juist geweest, die den Leider in zijn jongste krachtige, maar onmenschelijke actie hebben geleid? We vreezen van: ja! DE FEESTWEEK TE BOLSWARD. We hebben met onze Feestweek ge dwongen vacantie. Alles was zoowat voor elkaar toen het plotseling overlij den van Z. K. H. Prins Hendrik ons noodzaakte onze felestweek 8 dagen uit te stellen. Er is heel wat getelefoneerd de vorige week om de verschillende sporttdembnsttaties ook op de) nieuwe datums van 17 tot 21 Juli te kunnen houden. De Kaatspartij, de wieler- en de mo torsport was vrij spoedig voorelkaar. De GEVONDEN VOORWERPEN over de maanden Mei en Juni 1934. Een nikkelen dameshorloge, een brui ne beurs met inhoud, een reservewiel van een auto, een kistje, inh. koperen ringen, een zilveren oorbel, waaraan 2 steentjes, een zilveren doekspeld met veer, een rijwiel beJasKngplaatje, een rozenkrans, een vulpen zonder dop, een bruin lederen kaatshandschoen, een kop van een gieter, een gebreiden taschje met inhoud, een vulpen, een paar dames handschoenen, een grijze pullover, een rozenkrans, een rljwielbelastingplaatje, een parapluie, een groote schroeven draaier. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn dagelijksch te bekomen aan het bu reau van politie te Bolsward. DE VOORNAAMSTE PIJLER VAN DE DICTATUUR. Het gaat er niet om, dat we Hitler niet zouden stellen boven Röhm. Het gaat er ook niet om, of de zelden- schandalen, door de regeering Hijtlerj- Goering blootgelegd, ,on^ niet hebben doen huiveren van afschuw. Het gaat er evenmin om, of het Duit- sche regime zich nu niet van een aan trekkelijke zijde zal gaan openbaren, nu Hitler zich van een aantal zijner booze geesten heeft ontdaan. Het gaat om den moord, om de m o q r d e n, welke de regeering van Duitschland blijkbaar behoeft om haar positie gefundeerd te houden. De moord is de o n r e c h t-b a s i s, waarop dwingelandij moet, ja slechts kan steunen. De doodschrik op de lijven der tegen standers en de kogel in de lijven van gevaarlijke medestanders, vervangen on der dictariaal bestuur den gezagseerbied en het gevoelen van gemeenschapsplicht in den geordenden vrijheidsstaat. Wèt is het tenslotte geweest, hetwelk zich de vorige week in Duitschland heeft afgespeeld? Hitler is aan de regeering gekomen door de macht van het S. A.-leger Duitschland heeft behalve van de crisis ook van de naweeën van den oorlog te lijden gehad. Een leger van 6 millioen werkloozen liep tenslottemorrend en hongerend rond in lediggang, wanho pend, dat de omstandigheden een zooda- nigen keer zouden nemen, dat ook de 6 millioen verworpenen weer te arbeiden en te eten zouden krijgen. Deze lieden werden door Hitler gemakkelijk gevan gen in den ban zijner fascineerende leuze. Den hongerenden werd een heil staat voorspeld, waarin ze een behoorlijk bestaan zouden genieten en bovendien een heldenrol kregen toegewezen. „Heil” riepen de armen en wanhopigen tot de zen messias. Hitler en de S.A. kwamen aan de macht. Eenigen tijd kon het groote S.A. leger teren op de glorie van de over winning, maar tenslotte werd het jeuken van de maag toch weer voelbaar) en naarmate de bezinning kwam, groeide het verlangen, strekte zich de eisch, dat de eens gegeven beloften zouden worden ingelost. De beloofde welvaart moest eindelijk eens komen. In het machtige, millioenen-groote SA.-leger werd gemord. De S.A.-leiders vrienden en begunstigers van Hitler, kon den de kwade geesten niet langer be zweren. Ze stonden voor de keuze om den Fuehrer trouw te blijven en met de gebalde vuisten tegenover de S.A.-legers te gaan staan, of met deze laatsten te complotteeren. De S.A.-mannen waren ontevreden, omdat de nieuwe regeering het kapita lisme en de werkgevers niet aanpakte op de manier, zooals dat vroeger beloofd was. Er werd gemeesmuild, dat een voortzetting van de revolutie benoodigd was om deze te voleinden; het Vierde Rijk zou moeten worden gesticht, waar het nationaal-b o 1 s j e w i s m e den staatsvorm zou bepalen. De S.A.-leiding deed de gemakkelijkste keuze voor zich; ze koos de massa en het lokkende pers pectief van oppermacht. Het morrende S.A.-leger dat steeds dreigender optrad en méér invloed ging laten gelden op het bedrijfsleven, wekte gelijkertijd ook een rechtsche reactie. Von Papen en Von Schleicher, de groot industrieel en de adellijke rijksweergene- raal, waren de verpersoonlijking dezer rechtsche reactie. De toestand werd dreigend voor Hitler en zijn mede-bestuurders. Wilden ze zich handhaven, dan moesten ze de groeien de reactie van haar leiding berooven. Zorgvuldig werd de coup voorbereid. Röhm, stafchef van de S.A., werd dui delijk gemaakt, dat een maand verloi goed voor hem zou zijn en eenzelfde maand verlof zou goed wezen voor de zoo zwaar overwerkte S.A. in het alge méén. De maand Juli werd er voor aan gewezen voor die maand werd ook een uniformverbod afgekondigd. SOLISTENCONCOURS. Op het solisten-concours te Utrecht, uitgaande van de Utreechtsche Sted. Muziekvereen. behaalden onze otadge- nooten de volgende prijzen: L. Slippens, B.-bas 1ste prijs in de 1ste afdeeling; J. Negenman, B.-clar. 2de prijs in de afd. Uitmuntendheid. De Haan, Bügel, 2de prijs in de Iste afdeeling. Allen zijn leden van ons Stedelijk Muziekkorps. POSTDUIF. 7 Juli 1934. Meer dan eens gebeurt helt, dat post duiven na een lange reis te hebben afge legd door vermoeienis overmand ergens aanlanden, voordat de plaats van be stemming bereikt wordt. Dezer dagen nog kwam een postduif in het dorp aanvliegen, met zijn ringetje om den linkerpoot gemerkt *13$ 12248 Na enkele dagen alhier te zijn verble ven, bleek het diertje zeker weer vol doende te zijn uitgerust en is weer uit gevlogen. Winsum JONGENSPARTIJ. 8 Juli 1934. Aan de alhier gehouden jongenskaats- partij werd door 39 parturen van drie deelgenomen. De uitslag was als volgt: De eerste prijs (3 polshorloges), weird gewonnen door de kaatsers H. Schriemer te Sneek, S. de Groot te Weidum en L. Bonnema te Franeker. De tweede prijs (3 portefeuilles) viel ten deel aan de spelers G. Koster te Fra neker, D. Hilarides te Menaldum en M. Schuurmans te Menaldum. De deirde prijs (lepel en vork in étui) werd behaald door de kaatsers J. Bruni? te Arum, W. Kloosterman te Franeker en H. Andela te Wommels. Tot koning van het winnehd partuur werd aangewezen S. de Groot te Wei dum, wien een fraaie medaille werd ver eerd. De wedstrijd slaagde In alle op zichten uitstekend. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Aan den vooravond van de verlof- maand sloeg de regeering zijn slag. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden de voornaamste samenspannen de S.A.-10iders gevangen genomen en zonder vorm van procés neer geschoten. Merkwaardig voor den „christelijken geest” van de Duitsche regeering is, dat men de gearresteerden uitgenoodigd schijnt te hebben om zelfmoord te ple gen; degenen, die daartoe niet welnsch- De heer F. W. Brouwer, gymnastiek- leeraar te Leeuwarden, was vanaf de op richting van de Chr. Gymn. vereeniging „G. I. O. S.” alhier de leider, doch heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd ingaande op 1 Aug- 1934. Dit is voor de vereeniging vrij zeker een teleurstelling, daar men aan de lei ding van den heer Bröuwer al zoo ge woon was geraakt. de Bont de Groot Doorn eweerdt, v. d. Bend Kuyer v. Brummen Kliphuis, Maalsté, Koreman, Heetjans, Manni. Het belooft inderdaad een sporteve- S’ Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1