De Feestweek te Bolsward. 1 III. U. 0. IIIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen I HOFSTEDE f EEN DAG IN JULI t Tandarts Moulijn Franeker 3Qg!2 Jaargang Woensdag 18 Juli 1934 No. 56 De daad, die het hart ons ingeeft 111 UI Groote voorraad Onderdeelen en Banden 3 3 a. hervat Woensdag 18 luli de practijk Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ir Telefoon No. 12 1 1 overeenstemming met mij, de feesten ;je en Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland V/a ct. Buitenland 2^ et. Advertentlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. Ie 1 Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Speciale inrichting voor ;t. St. »n II at, men de resultaten van het zware werkl Het is hier, alsof de zomer zelf achter ons staat en aandringt: Haast je, haast je, de mooie dagen moeten ten volle ge bruikt worden! Wat ge heden gedaan hebt, is uw deel. Dat hebt ge den bodem ontworsteld, dat kan niemand U meer ontnemen! Schoon is die zomerdag daar buiten. in vrijheid en nieuw leven! Men vergeet de stad en haar eischen men voegt en onderwerpt zich aan het weldadige rhytme van heit landleven! Mogen de handen geschramd en ruw worden, mag de fijne huid van ons aangezicht verwee- ren ons gemoed lijdt geen schade er door! Helderder worden onze oogen en zekerder onze bewegingen. Alles is hiei zoo goed-geordend en zoo harmonisch, dat wij in zekere mate het gevoel heb ben: slechts hier, in de Natuur heeft het leven eigenlijk beteekenis; slechts ter wille van deze dagen van eenvoud en verheffing, is het de moeite waard te leMqn} Want d^ze dagen hebben ons verheven, verheven tot de Groote Macht die boven ons zetelt.Die Macht heb ben wij temidden der Natuur kunnen be naderen. Op zulke zomerdagen te leven, dat is een genot, dat ons ook de min- der-heerlijke levensdagen doet vergeten. Spreekuren: 1012 en 13 Woensdags en Vrijdags 10—12 Spreekuur Vrijdags teMakkum l'/r^'/a 0 B te Witmarsum41/9-5I/a Wij kunnen zeggen, wat wij willen maar: de daad, die het hart ons ingeeft, zal het in grootte steeds winnen van de daad des verstands! Met verstandige en verstandelijke: berekening. Koudnuchter en zonder medewerking van onze inner lijke kracht kan een grootsch werk be gonnen en voltooid worden; en schijn baar zal dat werk zelfs zegen kuryien verspreiden onder hen, die de vruchten ervan plukken. Maar heeft al is het maar voor een klein deel het hart zijn medewerking aan de totstandkoming verleend, dan zal die zegen het succes veel grooter maken, dan in het andere geval. Zonder die medewerking van het hart zal ’t weldra veel van zijn grootsch- heid moeten missen. De vreugde, die de daad des harten gebracht heeft, werkt tot in alle tijden door, is onuitbluschbaai onuitputtelijk! De hartelijke druk van een hand, het teedere strijken over een blond kinderkopje, dat is een onaanvechtbaar bezit, dat niemand zich kan laten ont nemen. En grooter dan grootsch is de daad, welke uit helder verstand en logisch overleg, door sterken hand met vasten wil wordt uitgevoerd en die als grond slag toch de warmte van het hart bezat. Deze grondslag draagt die daad over alles heen, over de nauwe, kleine hin dernissen, die de menschelijke wil trach ten te vangen en vast te laten loopen. Die draagt de daad over de vermolming van het alledaagsche gebeuren en stelt ons in staat naar de sterren te grijpen, die als lichtende ideeën boven het men schelijke Werken staan. Hebben wij het in de hand, onze daad zóó te laten geschieden. Zonder twijfel, als wij willen! Als wij er slechts in slagen, ons los de maken van de be klemming. van het materialistische den ken, van het eigen kleine voordeel. Als wij het streven van den dag een idee verschaffen, welke grooter is dan dat, wat ons zoo afschuwelijk dikwijls be- heerscht: het denken volgens lijnen van eigen nut en eigen winst. Hoe zuiverder ei/grootscher de gedachte, die wij met het hart benaderen, is hoe heerlijker en beteekenisvoller de daad is in ieder geval voor ons zelf. En komt het er in de allereerste plaats niet op aan, dat wij van onze daden, van ons werk, kunnen zeggen: Ik ben tevre den, ook het strengste onderzoek zal ’t glansrijk doorstaan? last not least de Tentoonstelling De Oude en de Nieuwe Tijd. U Dames en Heeren van de subcom missies aanvaard onzen dank voor al Uwe toewijding. De Burgerij van Bols ward aanvaarde onzen dank voor haar spontane teekening in het waarborg fonds. De tijd van voorbereiding die ov|er maanden en maanden heeft geloopen, schijrtt ons zoo kort. Zoo kort schijnt het ons geleden, dat wij U mijnheer de Burgemeester hebben mogen voorleg gen onze voorloopige plannen en met trots op „Onzen Burgemeester” bren gen wij op dit moment in herinnering hoevele malen wij U hebben moeten lastig vallen en hoe welwillend U ons steeds hebt aangehoord, hoe U al het mogelijke heeft gedaan in samenwer king met Heeren Wethouders, om ons ter wille te zijn en ons te helpen waar U slechts kon, ook nu weer was U aan stonds bereid om ons de Eer aan te doen dat U als vertegenwoordiger van het hoogste gezag hier ter stede eerst onze feestweek en daarna de tentoon stelling te openen. Mijnheer de Burgemeester met U de hartelijke dank daarvoor de brengen van alle leden van de commissie, vraag ik U thans Uwe belofte te vervullen. Hierna antwoordde onze Burgemees ter met de volgende rede: REDE BURGEMEESTER. Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren. Het zij mij vergund om mij aan te sluiten bij de woorden van welkom, zoo- even door den heer Voorzitter tot U al len gericht. Wij hebben geen behoefte daarop thans diep in te gaan, doch heeten U allen mede namens het dagelijksch be stuur van harte welkom in deze histo rische zaal. Wel willen wij thans de wensch uitspreken, dat het ons bij het einde der nu te openen feestweek ge geven moge worden, een dankwoord te kunnen spreken tot U mijnheer de Voor zitter en tot allen, die zich met U heb ben ingespannen om dit feest voor te bereiden. Voorbereiden en uitvoeren zijn echter twee. Een goede voorbereiding geeft hoop op een vlotte uitvoering. Ook wij weten hoeveel bezwaren reeds door U en Uw medehelpers, le den van het permanent feestcomité en de verschillende sub-comité’s zijn over wonnen. Gij weet, mijnheer de Voorzitter, dat wij gaarne medewerken om alles wat goed is te verrichten in het belang der gemeente .Bolsward, en dat wij het als onze plicht beschouwen om de ge meente, die ons lief is, te dienen. Ge weet ook dat zulk een dienen, na melijk het dienen der gemeente, niet in zich kan sluiten, het dienen en ver vullen van elk persoonlijk verlangen of belang. Die individueele belangen druischen wel eens in tegen die der gemeenschap en zijn niet altijd tot één te brengen. Om een billijke oplossing te verkrij gen voor alles wat in een feestweek naar voren komt, is voor Burgemeester en Wethouders niet gemakkelijk en voor mij soms zeer moeilijk, daar vele be slissingen door mij persoonlijk als hoofd der politie moeten worden ge nomen. Weest er van overtuigd, dat èn het dagelijksch bestuur èn ook ik persoon lijk er naar hebben gestreefd, om zoo veel mogelijk te helpen. Volgaarne zijn wij dan ook bereid om deze feestweek, de tentoonstellingen, alsmede ook de renbaan officieel te ope nen. Alvorens daartoe over te gaan, Mijn heer de Voorzitter, dames en heeren meenen wij goed te doen een terugblik te werpen op hetgeen in de laatste we ken is geschied, een omstandigheid, waardoor ook onze plannen moesten worden gewijzigd. Wij bedoelen het treurig verlies dat H.M. orfze geëerbiedigde Konfngih en H. K. Hoogheid Prinses Juliana heeft getroffen door het plotselinge overlij den van Zijne Koninklijke Hoogheid den prins der Nederlanden. Na zeer korte ongesteldheid ontsliep Hij en zoo ontviel ons trouwe Neder landers onzen eenigen Prins en kwam ons land opnieuw in rouw. De dood komt dikwijls onverwacht en ongelegen, in dit geval ook voor de feestweek in Bolsward. Hoewel alles voorbereid, besloot U mijnheer de Voorzitter in volkomen Voorafgegaan door de muziek werd nu een korte rondegang gemaakt door de stad. Het eindpunt van deze optocht was de Tentoonstelling Ned. Fabrikaat, die gehouden wordt in de Tramremise en bijgebouw. De heer Born met zijn staf van het Ned. Fabrikatenhuis ontving hier het gezelschap en sprak het volgende wel komstwoord tot de genoodigden: REDE VAN DEN HEER BORN. Hoogedelachtbare Heer Burgemeester, Dames en Heeren. Het zij mij vergund U namens de zeer belangrijke groep industrieëlen, die in samenwerking met het Nederlandsch Fa brikatenhuis nu reeds 4 jaar moeilijk pionierswerk verricht, van harte welkom te heeten. Nu mij die hooge eer te beurt valt meen ik verplicht te zijn U duidelijk te maken, waarom in afwijking van de ge bruikelijke weg ditmaal niet de Voorzit ter van een daartoe gevormd comité, a doch de oprichter en Directeur van een particulier instituut de eerste welkomst» woorden tot U richt. Er zullen heel wat Bolswarders ge weest zijn die Zaterdag en Zondag met bezorgdheid gezien hebben naar de grauwe, grijze luchten, waaruit de re gen wel wat al te overvloedig op ons neerdaalde. D’r waren evenwel ook op timisten, die meenden dat het weer bij zonder goed was. Immers er was reeds zoo lang naar een flinke regenbui uit gezien. De landerijen lagen kaal en droog, de bouw, de bloemen, kortom alles stond te wachten op een malsche regenbui. Dus, oordeelde de optimist, de regen komt juist op tijd en het zal voor Dinsdag wel weer opknappen en zoo ging het ook. Zondagmiddag werd de lucht lichter en nog even hebben we op dien middag de zon gezien. Dat gaf weer moed voor den volgenden dag. Et moest op die Maandag nog heel wat werk verzet worden. De buurtversierin- gen, waarmee men Zaterdag niet kon beginnen, werden met man en macht aangevat en allerwege werden ook nu de etalages klaar gemaakt voor de wed strijd. Al die werkzaamheden gaven een ge zellige indruk in de stad. De propagandamiddag en -avond door het Ned. Fabrikatenhuis in de Doele georganiseerd, was een groot succes. Op overtuigende, meesleepende wijze wist de Directeur, de heer Bom, de in grooten getale opgekomen genoodigden te overtuigen van de noodzakelijkheid van het koopen van ons Nederlandsch product, niet alleen ter bevordering van onze welvaart, maar niet in het minst tei bestrijding van de werkloosheid. Wanneer we heden Dinsdagmorgen in de vroegte gauw even de stad door fietsen, dan komt er direct een zekere feestelijke stemming over ons. De Dijk is aardig versierd met groe ne palen waarop bloembakken, verbon den door rood-wit doek; dit geeft bij de inkomst in de stad direct reeds een aar dige indruk. Midden in de Jongemastraat staat een groote groene eereboog die de be zoekers een welkom toeroept. De Marktstraat en Appelmarkt zijn leuk versierd en maken een alleraardigsten indruk. Ook de Witheerenstraat prijkt met een versiering. Wanneer nu straks de vlaggen in grooten getale nog zorgen voor de onmisbare entourage, dan kun1 nen we gerust zeggen: Bolsward is in een feestelijke stemming. Naarmate het morgenuur vordert, verandert ook het stadsbeeld. Aan ver schillende etalages wordt de laatste hand gelegd, maar boven al die zake lijke zorg zal toch wel deze morgen de eerste gedachte geweest zijn: hoe is het weer? ’t Kan niet mooier heel in de vroegte een nog al koude damp, die naarmate de tijd vordert wegtrekt en met een gouden schittering begroeten de eerste zonnestralen de openingsdag van onze Bolswardsche feestweek 1934. Omstreeks 10 uur stelt het Sted. mu- ziekcorps zich op voor het stadhuis. Verschillende Comitéleden, officiéél uit gedost, spoedden zich ook reeds naar dit verzamelpunt, waar in de Raadzaal het Permanent feestcomité en de sub- commissieleden bijeenkomen. De Voor zitter van de P. F. C. sprak hier als volgt: REDE H. R. KINGMA. Mijnheer de Burgemeester, Heeren Wethouders, Heeren Eereleden van de Permanente Feest Commissie, Heeren leden van het Eere Comité, Heeren Re genten van het Gasthuis, Weeshuis en Hendrick Nannes stichting, Mijnheer Born van het Nederlandsch Fabrikaten huis, Dames en Heeren leden van de subcommissies, Dames en Heeren ge noodigden, namens de Permanente Feestcommissie groet ik U hartelijk. Ik ben er U zeer erkentelijk voor dat U door Uwe aanwezigheid hier blijk geeft van sympathie voor het Bolswardsche Feest van 1934. Wanneer straks het gordijn zal op gaan zal Bolsward de Gastvrouw zijn van een Feest met commerciëelen on dergrond. De heer Born is sedert maan den bezig een Tentoonstelling van Ne- derlandsch Fabrikaat voor te bereiden, waar gezien de reputatie van dezen Heer op dat gebied de orders in Dui zendtallen zullen stroomen. Daarnaast heeft de fa. Bakker alhier een tentoon stelling van de producten der bakkerij georganiseerd en daaromheen heeft de Permanente Feestcommissie hare at tracties gegroepeerd in den vorm van openlucht spelen, sportwedstrijden, te paard, per rijwiel, te voet, per kano, kaatsen en voetballen, kinderoptocht en een volle week uit te stellen, welk be sluit mij als vertegenwoordiger van Hare Majesteits Huis ter stede aangenaam heeft getroffen. Gaarne brengen wij U van deze plaats daarvoor dank. Dames en Heeren. Is het thans wel de meest geschikte tijd om een feestweek te gaan houden, is ons de laatste weken dikwijls ge vraagd en wij hebben op deze vraag niet volmondig ja kunnen zeggen. Voor het houden van een feest moet eigenlijk een bijzonder feit aanwijsbaar zijn, zooals ook bij vorige gelegenhe den was aan te duiden. Zulks is thans niet het geval. Geen feit van nationale beteekenis was aanwezig. Geen herdenking van Gysbert-om of een ander groot Bols- warder was aan de orde. En toch feestvieren, en wel een volle week? Ook wij zijn er niet zoo van over tuigd als anderen uit onze stad. Maar enkele dingen zijn er wel aan te geven. Door U mijnheer de Voorzit ter is zooeven reeds gedoeld op de com- merciëele ondergrond, waarop ik straks bij de opening der tentoonstelling hoop terug te komen. Zelf hebben wij nog een andere re den, die wij gaarne ook even nader wil len bezien van deze plaats. Als lid van het hoofdbestuur der Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer in Friesland hebben wij voor een paar maanden de tocht, thans bekend als de elf-en-dertig-tocht, mede helpen voorbe reiden. Onze buurman, met wien we twee volle dagen, aangenaam mochten rei zen, was de in journalistenkringen zoo bekende heer Rochat, vertegenwoordi ger van het Utrechtsch Dagblad. Nederland, zoo sprak deze heer, ein digt niet bij Zwolle en .de gedachte dat zulks wel het geval is, die in Holland dikwijls uit onkunde is ingeburgerd, moet er uit. Wij Friesche Nederlanders zijn ver plicht telkens weer opnieuw de aan dacht te vestigen op het mooie en schoone, wat ook onze Provincie te zien geeft. Vele van de talrijke journalisten heb ben eerlijk toegegeven dat deze ge dachte een gevolg is van de omstandig heid dat onbekend onbemind maakt. Daaraan moet een einde worden ge maakt. Elk middel, dat goed is, dient te worden aangewend om te zorgen dat wij mede-profiteeren van de korte ver binding via de Afsluitdijk met Holland. Neen, hoe men ook elders werke, het blijft waar, dat Bolsward de eerste stad van beteekenis is, die men aandoet, wanneer men Friesland vanuit Holland bezoekt. Nog meer zal dit blijken als straks het weggedeelte ZurichHarkezijl van den Rijksweg ZurichHeerenveen in orde wordt gemaakt. Samenwerking moet blijvend worden gezocht en één der middelen is het hou den van een feestweek. De Midden stand heeft het aangedurfd om deze thans te organiseeren. Een bewijs van moed en vertrouwen spreekt daaruit en wij hopen, dat ook deze feestweek met frissche moed begonnen, zal beant woorden aan de gekoesterde verwach tingen. Dat er feest gevierd mag wor den op gepaste wijze, zooals wij dat gewoon zijn, zoodat straks bij het ver trek onze gasten zullen kunnen getui gen dat het weer goed in Bolsward was. Hiermede verklaar ik de feestweek voor geopend. Scharen, Tafel-, Dessert-, Zak en Scheermesjes Uitsluitend prima kwaliteit OROOTZAND SNEEK B Trotsch trekken de zwanen statig ep langzaam hun kringen in het groene wa ter van den vijer.water en boomen werken samen tot het vormen van een wonderschilderij van rust, vrede en ver hevenheid. Boomen en struiken, planten ter van den vijver.water en boomen water, een symphonic van weldadige schoonheid. Met zachte roeispaanbewe- gingen glijden een paar booten over de stille watervlakte en als de druppels van de spanen vallen, glinsteren zij als zuivere edelsteenen. In de bosschen roept de koekoek, in de vlierstruiken, die als bloeiende schermen over het water gebogen staan, zingen en fluiten de me- reis. En rozengeuren drijven op de zwoele luchtgolven over land en water. Met hun diep-purperen bladeren staan de prachtige bloedbeuken op de fluwee- lige groene grasvlakte, frissche weiden en zwaarbebladerde linden combineeren zich tot een kleurenbouquet van zeld zame schoonheid. Diepblauw is de hen mei en de zon schijnt in gulden blank heid! Slechts een paar fijne, intens-witte wolkjes wachten aan de Westelijke kim me, om, als de zon ondergaat, die onder gang nog schooner en indrukwekkender te maken! Want wat is een zonsonder gang zonder wolken, die het licht van ’t afscheid pas goed tot zijn recht doen komen? Zij zijn als het blozen van een meisjesgezicht, als tranen van weemoed die opwelfen als heit afscheid nadert. Een filter, waardoor heen de zon moet zinken? Misschien opdat deze morgen des te zuiverder weer opstaat en haar licht nog blanker, nog heerlijker kan la ten schijnen over de geboorte van een nieuwen zomerdag! Op de weiden wordt ’t gras gemaaid. In de middagzon liggen mannen en vrou wen in de schaduw der hooiheuveltjes en eten hun brood, de groote, krachtige sneden, dik belegd met sappige ham- schijven.loon voor hun noesten ar beid. Zon en lucht hebben hun gezich ten gebruind, maar het is een heerlijke tijd, die hooitijd. De landarbeid het gezondste werk dat er isdaar krijgt men honger van, geweldig. Wat een ge not de tanden te kunnen begraven in hel 2öo welverdiende,, geujrjgef en versche boerenbrood. Daar in de buurt van de bakkerij. daar ruikt het zoo heerlijk. Die gezonde lucht kan men zijn leven lang niet meer vergeten! Men krijgt er honger van visioen van goudbruin gebakken brood, pas uit den oven. En nauwelijks kan men den tijd afwachten, waarop de klok bo ven de huisdeur ten eten roept. Zomergerechten geschenken van de goede Moedehr Natuur, eieren, radijsjes, pittige boter, die thans nu de koeien weer het frissche, jonge gras kunnen eten, een goudgele kleur heeft gekregen versche aardbeien, met goede, gele melk die men nog niet beroofd heeft van haar room. Ja, het is schoon, zoo te midden van Moeder Natuur zijn maal tijden tot zich te kunnen nemen.Al les is doordrongen van verschheid en frischheid, alsof wij de krachten en sap pen der Aarde mee-eten! Door hoeveel handen gaat het voe.dsel, dat de stede lingen krijgen? Hier buiten is het leven beter. Daar heeft men geen verfijnde lekkernijen noodig, daartoe ontbreekt de tijd. En bovendien is die verfijning maar al te vaak de dekmantel voor bederf en mislukking. Hier echter is iedereen op zijn post, van vroeg tot laat op de been! Maar hier ontstaat dan ook wat, hier ziet OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 75 18 ni ct. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1