II De Feestweek III. V. O. IUEHFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo s Reparatie aan alle merken Automobielen MIDZOMERDAGEN Uit den Omtrek Witmarsum 3QS!£ Jaargang Woensdag 25 Juli 1934 No. 58 Groote voorraad Onderdeelen en Banden id Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD ir Telefoon No. 12 Handel 3a. I 4. 7. 1 Arum weer thuis. Pingjum 5. 6. A dve r t e n t 1 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry's. Verschuilt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. 3.07 3.05 2.58 Speciale inrichting voor DRAVERIJEN. Op de Zondag te Groningen gehouden kortebaandraverijen wist „Nicky Henry” ,eig. Y. K. Galama alhier den eersten prijs te winnen. Berijder was M. Siderius. Woudruischen. Aan den schoonen blauwen Donau. (wals) Johann Strauss. Zangersmarsch. TE BOLSWARD. 37 Juli 1934. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzeressen te Apeldoorn werd bevor derd tot de hoogste klasse mej. Tine Dijkstra te Witmarsum. b. a n GESLAAGD. Voor het gehouden examen voor apo- thekers-assistente j.l. Donderdag en Vrij dag te Amsterdam, slaagde onze stad- genoote, mej. Hilly Boermans. la. b. 2. 3.42 3.08 3.28 Om 9 uur op het Marktplein een con cert door het Sted. Muziekkorps. Dit macht, maar kon niet verhinderen dat de dame door een der wielen geraakt werd. Gelukkig had dit ongeval geen al te ernstige gevolgen. AUTO-ONGELUK. J.l. Zaterdag had bij het tramstation alhier een auto-ongeluk plaats, dat ge lukkig nogal goed afliep. Vanuit Bolsward kwam in matige vaart een auto, die ter hoogte van het ietwat slappe vertooning. Haarlem, tramstation aan de rechterkant een auto en aan de linkerkant enkele fietsers pas- seeren moest. Twee fietsende dames geraakten bij het uitwijken met de fietsen in elkaar, waardoor een kwam te vallen, juist voor BEGRAFENIS L. S. HILARIDES TE PINGJUM. Heden vond alhier onder zeer groote belangstelling plaats de teraardebestel ling van den heer L. S. Hilarides, welke na een ziekte van enkele weken te Leleu- warden in het Diaconessenhuis is over leden. De heer Hilarides bereikte den leeftijd van 66 jaar. Als landbouwer en veehouder van bé- POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. had de wedvlucht plaats vanaf Bordeaux afstand 1018 K.M. Verleden Dinsdag werden 8 vogels verzonden van 5 liefhebbers. Zaterdagmiddag om 3 uur werden dè duiven gelost met Zuid-We!stenwind. De eerste vogel arriveerde Kier Zondag avond om 6.28.19 uur, eigenaar D. Bangma. Deze vogel, thans 4 jaar oud, heeft al 3 jaren achtereen met succes de afstand Bordeaux-Bolsward afgelegd, wel een bewijs, dat de!ze zijn naam Post duif waard is. We moeten afwachten wat of hij deze keer over de Noordelijke provinciën heeft gepresteerd. Meer kwar men e!r Zondag niet terug. Maandag werden nog 2 stuks geconstateerd, even- eensl beide van D. Bangma, de tijden wa ren 12.34.43 en 1.52.4. Hiermede zijn we aan het einde van ons programma met oude duiven ein be ginnen we Zondag a.s. met de jonge vogels. De eerste! wedvlucht is vanaf De- venter. Inkorven Vrijdagavond 7 uur, Tramstation. Ook bestaat er nog gele genheid om de jonge vogels af te rich ten naar Heerenveen, Donderdagmiddag 12 uur tramstation. Het Orgelconcert, door den heer Alt gegeven, was zeer goed bezocht. Het po pulaire programma werd door de aan wezigen ten zeerste gewaardeerd. Op de hem eigen vaardige wijze gaf de heet Alt een vertolking van de verschillende programmanummers, die de aandachtige toehoorders van het begin tot het einde boeide. Een in alle opzichten geslaagd concert. Motorraces en behendigheids- wedstrijden. Zaterdagmiddag zijn dan de eerste motorwedstrijden op de nieuwe Bols- wardsche renbaan gehouden. En het is een goed geslaagde motor-middag ge weest ook. Natuurlijk zijn er altijd wel gedeelten, die, achteraf bekeken, beter hadden gekund. Maar aldoende leert men. De volgende keer moet het publiek geregeld op de hoogte kunnen worden KNIPPEN. 21 Juli 1934. Bij den heer M. R. Hiemstra werd een knipdemonstratie gegeven. Des middags zoowel dels avonds kwamen vele dames kijken en leeren. Er werd een apparaat verkocht voor f 14.waarop alles kan gemaakt worden. Iemand die niet hpel vaardig met de schaar is, kan hier zijn voordeel uit putten. been, zoodat het gezellig druk was in de stad. Wanneer we thans eens rustig de af- geloopen feestweek aan onzen geest la ten voorbijgaan, dan is daar heel veel, dat stemt tot tevredenheid. De mede werking van de burgerij van Bolsward was spontaan. Ieder heeft zijn best ge daan de stad een feestelijk aanzien te geven. Dit geldt in het bijzonder voor de buurtcommissies die voor een versiering in de straat gezorgd hebben, evenals voor de verschillende personen die door een illuminatie van hun huis eenige luis ter aan onze feestweek hebben bijgezet. Aan al die stille medewerkers past een woord van hartelijken dank. Over het algemeen kunnen we izeggen, dat de feestweek 1934 goed geslaagd is. Zeker, we hadden bij enkele van onze sportdagen, een grooter aantal bezoe kers verwacht, maar men moet niet ver geten, dat de inkomsten in onzen tijd zoowat alle in dalende lijn gaan ten men, al hoe graag men ook van de verschil lende festiviteiten wil genieten, toch niet alles wat in de feestweek gegeven wordt kan bezoeken. Wanneer we eens even de geheele feestweek de revue laten passeeren, dan zien we dat de kaatspartij ongeveer aan He verwachting heeft beantwoord. Het bezoek aan de opjenluchtspelen eerst wat te weinig, op de volgende dagen bevredigend wordt. De wielerwedstrijden niet die be- belangstelling trokken die men er van verwachtte. De kanowedstrijd, waar schijnlijk omdat dit gratis was, een record aantal bezoekers. De paardensportdag een succes ge worden is. De Chr. Kaatspartij, wat het bezoek betreft verre beneden de verwachting bleef. Het orgelconcert bevredigend be zocht. De motorsport eveneens wat het bezoek betrof, bleef beneden de ver wachting en de voetbalwedstrijd een desillusie werd. Daartegenover staat, dat de Tentoonstelling Ned. Fabrikaat zich in een druk bezoek mocht verheu gen en onze Tentoonstelling oude en nieuwe tijd een groot succes is gewor den. REISJE N.V. AFD. „ARUM”. 22 Juli 1934. Twaalf leden van de afdeeling der N.V. tot afsch. van alcoholh. dranken maakten een reisje naar Vlieland. Er is heerlijk genoten. Op zee was het een lust met het lekkere zonnetje. In de duinen kon men fijn bruin bak ken. Op het strand en in ’t zilte nat weird ook het hart opgehaald. ’s Avonds om een uur of acht kwam men welvoldaan over de prachtige dag De beide laatste dagen van onze feestweek hebben het, evenals de voor gaande dagen ook bijzonder met het weer getroffen. De kaatspartij van den Chr. Frieschen Kaatsbond, waaraan doot 26 parturen werd deelgenomen, was buitengewoon slecht bezocht. Het was jammer dat vanwege het jate aanvangsuur van het verloop der partijen zoo weinig te volgen was. Er wérd bijna den geheelen middag in 4 perken gekaatst. Ook heeft de Chr. Friesche Kaatsbond zich nog niet aan de huidige spelregels aangepast, zoodat ’t ietwat vreemd aandeed, een bal, die kwaad-boven of in het perk terug kwam toch te zien toegekend. In den eersten omloop kwamen reteds enkele spannende partijen voor (5 eer sten gelijk of 5 om 4), terwijl we even van den 2den omloop o.a. een partij no teerden tusschen no. 9 S. Brouwer, Ber- likum, J. Nawijn, Bolsward en R. Bouma Franeker en no. 12 K. Damstra, Ooster- end, W. van der Weerd, Makkum en R. Zijlstra, Franeker, die het volgend ver loop had: 9: 6 4 8 4 4 8 8 8 2 8 8 68. 12: 8 8 6 8 8 4 4 0 8 0 6 60. Verder had ook de partij tusschen no. 22 P. .Meersma, Berlikum, L. Brouwer, Minnertsga en D. Dijkstra, Menaldum en No. 23 H. de Jong, Achlum, S. v. d. Kooi, Makkum, en R. Miedema, Sexbie- rum, een spannend verloop. No. 23 won op 5-5 en 2-6. De 3de lijst bevat de volgende partu ren: 25. J. Vis, Minnertsga, S. v. d. Kooi, Bolsward en S. ten Cate, Sexbierum. 4. Y. Vellinga, Bolsward, S. Braak- sma, Franeker en S- Hibma, Sexbierum. 7. J. Zaagmans, Achlum, J. de Boer, Franeker en O. H. Dijkstra, Bolsward. 9. S. Brouwer, Berlikum, J. Nawijn, Bolsward en R. Bouma, Franeker. 14. S. van der Spoel en R. Conradi, Bolsward en S. de Jong, Wommels. 17. J. Gerlofsma,.Achlum, A. Hofstra, Oosterend en P. Oord, Bolsward. 23. H. de Jong, Achlum, S. v. d. Kooi, Makkum en R. Miedema, Sexbierum. In de partij tusschen 25 en 4 wist laatstgenoemd partuur, ondanks een ach terstand van 3 om 5 eersten, door taai volhouden nog te winnen. Punten: 25: 0 6 8 8 8 6 0 0 8 8 8 60. 4 8 8 2 0 6 8 8 8 4 6 0 58. In de partij tusschen 7 en 9 nam S. Brouwer van Berlikum, die zich door een beslissing van den keurmeester gedu peerd achtte, een onsportieve houding aan, door eerst demonstratief het veld te verlaten ten later den boel voor zijn partuur te bederven, zoodat zij verloren met 3 eersten en 0 punten. No. 14 kreeg tegen 17 een achterstand van 1 om 2 spel, welke te groot was om in te halen, zoodat zij tenslotte sneuvel,-1 den op 3-5 en 6-6 met 38 om 56 punten. Om de prijzen kaatsen nu: 23-25, 7-17 No. 25 wist, na eerst een achterstand van 1-3 gehad te hebben, gelijk te ma ken, doch dan is 23 sterker en maakt de partij achter elkaar uit. No. 17 is tegen no. 7 niet erg fortuin lijk; het zit bovendien wat vast, ze ver liezen 3 maal op 6-6 het eerst en sneu velen ten slote zonder een enkel bordje met 48 tegen 26 punten. De strijd om prijs en premie heeft nog een spannend verloop. Beurtelings halen beide partijen een eerst, waarbij no. 23 telkens weer voorkomt tot 2 spel om 3 eersten. Dan blijkt no. 7 toch te sterk en weten ze achter elkaar 3 eersten te ha len. Punten: 23 8 4 8 4 8 6 8 4 6 2 58. 7 6 8 4 8 4 8 2 8 8 8 64. De 1ste prijs, een groote med. voor den koning en 2 med., behaalde dus no. 7. Koning werd J. de Boer van Franeker. Verder 2e, 3e en 4e prijs de nos. 23, 17 en 25. De prijzen bestonden uit luxe voorwer pen. De medaille voor de meeste bo venslagen in de eerste ronde werd ge wonnen door S. Brouwer van Berlikum met 9. Onbeschrijfelijk zijn ze.deze mid- zomerdagen. Aan den diepblauwen he mel staat de gouden zonne en straalt reeds in de vroegste morgenuren, wekt ons streelend uit de slaap.Als een roepen, een lokken dringen zij in onze slaapvertrekken door: uit de veeren, gij langslaper. Dezen heerlijken zomerdag zult ge niet verslapen....! In de vroegte is alles het schoonst.Wei den, velden, bosschen en tuinen, zij zijn nog bepareld door de dauw, geen stofje zweeft nog in de lucht, geen rumoer, eten waarlijk-Goddelijke vredige stilte, rond om ons heen. Slechts in de verte hooren wij een paar hanen kraaien, een lijster begint in het frissche loof te zingen.ook die lijster is vroeg op en maakt plannen voor de aanstaande wurmenjacht. Want de concurrentie is in de eerste morgen uren nog niet zoo groot, men heeft nog keus van jachtterrein.kan de vetste uitzoeken.en op den warmen namid dag kan men dan, na dien welvoorzienen maaltijd, een heerlijk middagtukje! doen. Morgenvrede, zoete morgenvrede. heerscht over boomen, struiken, bloemen Nog zijn de huizen alle stil, omzwangerd door een waas van natuurontwaken. Nog kringelt geen rook uit de schoor steenen, nog zijn de vensters bedekt met gordijnen, nog heeft het huis zijn oogen niet opeh gedaan. Een hond komt uit zijn hok, rekt zich kreunend uit en snuift de morgenlucht op.onderzoekend. Het is geruststellend.dan volgt spoedig de eerste gang: naar de etensbak. Maar daar is niets meer te vinden, gisteren was zijn eetlust te goed. „Woef, woef!” Hij blaft, kort en snijdend, door de stilte. Heelemaal wakker is hij, de bewaker van het huis. Hij verlangt ernaar, dat de huisdeur zal opengaan en hem een portie krachtig voedsel gebracht zal worden. Ook Mies, de poes, is uitgeslapen. Met voorzichtige pasjes komt zij uit het klei ne luikje bij helt keldergat en oogt nieuwsgierig de wereld in.Ziet om hoog, naar de takken der boomen: mis schien heeft zij trek in ’n sappig, malsch musschenboutje. De muizen smaken niet meer zoo goed, als men er reeds zoo vele! gegeten heeft.En bovendien zijn de jonge vogels juist op den goeden leeftijd om geconsumeerd te worden. Maar.opgepast, dat men niet ge stoord wordt in de vogeljacht! Eigen aardig eigenlijk.die menschen zoo’n klein vogeltje gunnen zij Mies zelfs niet. Uit hlejt huis klinken kinderikreetjesl Aha, de zuigeling, ook een liefhebber van vroeg opstaan, is wakker geworden en schreeuwt uit volle borst, zoodat niej- mand meer kan blijven slapen.Hij heteft honger, de kleine.hij heeft geen tijd, is ongeduldig. Moeder moet komen! Nu worden de luiken opengeworpen, de gordijnen omhöoggetrokken, de ven sters verder geopend. Een jonge vrouw buigt zich naar buiten, lacht de vroolijke morgenzon toe: beeld van sprankelende levenslust! „Weer zulk een heterlijk weer als gisteren I” roept ze naar binnen. Nog een klein kwartier. Dan hoort men overal het leven ontwaken, de dag taak beginnen. Reeds komen de eelrste wagens voorbij ratelen, de arbeidsdag treedt in zijn rechten en in die vroeg te heeft haast alles een plechtig, feeste*- lijk karakter. Zoo is het: zoo vroeg in den morgen kan men niet onderscheiden of het werkdag of Zondag is: dan is de Natuur even schoon als op den schoon- sten feest- of Zondag. Maar de mensch heeft in den loop van den arbeid niet de rechte kijk meer erop, kan al die heer lijkheid niet meer verwerken! Jammer eigenlijk! Wij moesten feitelijk alle onze wekker een uur vroeger stellen als ge woonlijk ten voordat wij aan den arbeid gaan, van den wonderschoonen, verkwik- kenden zomermorgen genieten.dan zouden wij er zeker van kunnen zijn: onze zomer zou ons twetemaal zoo lang voorkomen, als die in werkelijkheid is en iederen werkdag zou voor ons een Zon dag zijn, wanneer wij dien arbeidsdag inteiden met één uur verkwikking in Gods schoone, heerlijke, gezonde na tuur! Wij zouden dan tijd hebben al dat schoone in onze ziel op te nemen en die ziel met zonneglans te vullen. Kop om hoog dus.de zomer is er voor ons éllen. gehouden van de verschillende gebeur tenissen en gemaakte tijden. Ongeveer drie uur werd een aanvang gemaakt met de behendigheidswed- strijden. De deelnemers hadden achter^ eenvolgens de volgende taken te ver richten: een bel luiden, over een plank rijden, kuipje steken, tusschen kegels doorrijden, koekkappen, een ton verrol len, een stok van een kist grijpen, een flesch van een tafel nemen, in hekwerk draaien, wipplank en hek open en dicht doen. De kuip werd dikwijls gemist en on derste boven gekeerd. Omstanders von den het alleen maar jammer, dat er niet één motorrijder een stortbad kreeg. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: 1ste. J. Charisius, Leeuwarden. 65 punten, tijd 1.52.5 min. 2e. A. de Vries, Leeuwarden. 67 punten, tijd 2.10 min. 3e. S. Postma, Midlum, 67 punten, tijd 2.17 min. Hierna werden de race-wedstrijden gehouden. Er werden 5 ronden gereden d.i. ongeveer 3000 M. Als eersten verschenen aan de start: 1. C. P. de Jager, Bolsward; 2. S. Postma en 3. W. Visser te Midlum. De resp. tijden waren 3 min. 38 sec., 2.38 en 2.42. 2de serie: 4. R. Visser Huizum 7. A. de Vries, Leeuwarden 3de serie: 6. J. Algera, Leeuwarden 12. K. Mobach, Bolsward 14. J. Metz, Huizum. De laatste viel wegens motordefect reeds in de 2de ronde af. 4de serie: 15. J. Douma, Leeuwarden 17. H. R. Lambers, Harlingen 20. J. Oostwoud, Franeker 5de serie: 21. J. M. de Jong en 25. G. Roosje, beiden te Leeuwarden. De laatste viel reeds bij den start uit. De Jong reed zijn vijf baantjes dus alleen in 3 min. 27J£ seconde. In de demi-finale reden eerst: 2. S. Postma en 3. W. Visser. Visser passeer de het eerst de eindstreep. Tijden: Visser 2.46; Postma 2.48. 2e serie. 4. R. Visser en 7. A. de Vries. Na 3 ronden aan de kop te zijn geweest, moest Visser het toch tegen de Vries afleggen. Tijden: Visser 3.02; de Vries 2.59. 3e serie. 6. J. Algra, en 12. K. Mo bach. Mobach won deze race onbedreigd in een tijd van 2.51. Algra 2.56. In de eindstrijd worden de drie snelste rijders geplaatst: 2. Postma; 3. Visset en 12. Mobach. Uitslag. 1ste prijs: S. Postma op Calthorpe 350 kub. c.m., 2 min. 48 !/2 sec. 2de prijs: W. Visser op Lady, 350 kub. cm., 2 min. 50>/> sec. 3de prijs: K. Mobach op Supreme, 500 kub. cm., 2 min. 54^ sec. Hierna werden nog eenige sledejach- ten gedemonstreerd. Verschillende slede.- ruiters moesten in het zand bijten. Onze plaatsgenoot de heer C. P. de Jager wist zonder afvallen de baan af te leggen in 1 min. 3y2 sec. en won daar mee den eersten prijs. J. Maas, Leeuwar den die de baan in 1 min. 8y2 sec. rond gleed, ontving den tweeden prijs, beiden een luxe voorwerp. Na afloop der rijderij werden in de tribune de prijzen uitgereikt. De heer H. R. Kingma dankt met eenige hartelijké woorden de Friesche motorclub voot haar bereidwilligheid deze wedstrijden hier te Bolsward te willen regelen en hoopt dat deze vereeniging nog menig maal op deze baan hun prestaties mogen toonen. Met een „Leve de Friesche motorclub” besluit hij. De heer de Jong, voorzitter der Frie sche motorclub, bedankt namens zijn vereeniging voor de prettige medewer king hier ondervonden en hoopt hier beslist nog eens terug te zullen komen. De heer Kingma reikte hierna, onder veel hoera-geroep, de prijzen uit. Ten slotte was er om zeven uur des avonds een voetbalmatch tusschen P. E. C. I van Zwolle en R. C. H. I van Haar lem. Voor de rust een werkelijk interes sante wedstrijd, waarbij evenwel de harde wind nog dikwijls onvoorzien meewerkte. Na de rust was de echte geest niet meer te vinden en werd het een dat voor de rust 2 punten maakte, be hield deze voorsprong. 1635, 16408, 5743, 5431, 10995, 17572, 17589, 17965, 17594, 19763, 20035, 20053, 20082, 19627, 19562, 25522, 16521, 15796, 15772, 23599, 6795, 20216, 17511, 15143, 20879, 20999, 25418, 24099, 20695, 20491. PROGRAMMA VAN DE UITVOERING op Donderdagavond a.s. in het Julianapark te geven door de Zangvereeniging „Helje Op” van Wommels, dir. de heer J. Faber, Bolsward. Bruiloftsmarsch. Avondlied. Ecce quomodo Moritur. Kunstenaarsleven (wals) Johann Strauss. Sledevaart Bewerking z M. C. van de Rovaart. Zacht zingt de zee. Zijderlaan. Serenade van een landsknecht. Orlando Lasso- Rlozen uit het Zuiden, (wals) Johann Strauss. De prijstoekenning op dte Ten toonstelling in de tramremise. Nog heel wat prijsjes liggen er onafge haald. Houders van kaarten waarop.on- derstaande nummers voorkomen, wor den verzocht op vertoon van die kaart a.s. Zaterdagmiddag tusschen 2 en 5 uur die prijsjes aan De Doele af te ha len. 2036, 2179, 2314, 2460, 2549, 2540, 2597, 2601, 2726, 2782, 2925, 3115, 4058, 4122, 4716, 4970, 5000, 5088, 5139, 5410, 5720, 5915, 6001, 6222, 6620, 6845, 6921, 19172, 5858, 17115, 17590, 17743, 15227, 20788, 18986, I )1” in if e r I I i t i ld, l. i r 1 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 3.02 c. I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgonomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1