III. U. d. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen HOFSTEDE Dr. EECEN Stadsnieuws. glllllB Uit den Omtrek Europa in ’t harnas 3Qg!£ Jaargang Woensdag 1 Augustus 1934 No. 60 IWIIBB II Groote voorraad Onderdeelen en Banden is AFWEZIG Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tF Telefoon No. 12 IF Tjerkwerd IS Hijdaard 11111111111111111111111111 lllllllllllllllllllllllllllll Advert en tien per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar i 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. overdreven zijn! Desondanks is er geen twijfel mogelijk, of Sowjet-Rusland ver sterkt niet alleen met koortsachtigen haast de troepen aan de grens van Rus land en Mandsjoerije, maar tevens wor den de vliegtuigparken voortdurend aan gevuld en vergroot. De correspondent van het Engelsche blad de „Daily Tejle- graph” wist kort geleden van Wladiwos- tok uit een alarmeerend bericht te geven over de oorlogsvoorbereidingen in het Verre Oosten, aan de zijde der Sowjets. Tengevolge van de diplomatieke werk zaamheid van Sowjet Rusland (Oost- Locamo, lidmaatschap van den volken bond enz.) wordt de strategische positie van Japan met den dag penibler! De dag is niet meer verre, waarop de weder- zijdsche spanning daar in het oosten zal culmineeren in een Russisch-Japansche oorlog. Kortom. Alle volken hebben zich thans volkomen op bewapening ingesteld. De redevoeringen op de ontwapeningscon ferentie te Genève schijnen plotseling vergeten te zijn. Del egoïstische drijf kracht der volkeren kan zich weer ont plooien. Te water en te land, boven en onder de aarde, overal doet men zijn best tegen een toekomstigen krijg opge wassen te zijn. Voor onze oogen speelt zich de eerste acte af van een algemee- nen bewapeningswedstrijd. En dat deze wedstrijd reeds zou aanvangen, terwijl de ontwapeningsbesprekingen nog nief koud zijn, wie zou dat in 1932 voor mo gelijk hebben gehouden? Speciale inrichting voor OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „BOLSWARD en OMSTREKEN”. In de maand Juli bedroeg het aantal uitgeleende boeken 412, t.w. 384 uit eigen bibliotheek en 28 uit die van Leeu warden. De Leeszaal werd in diezelfde maand door 126 personen bezocht, n.l. 11 dames en 115 heeren. Bij zonsondergang. Psalm 121. Samenzang door alle koren van menschen ging men langzaam dooi het dorp en op het oude kaatsplein werd de stoet ontbonden en ieder was vol daan ovejr de prettige en mooie dag die ze hadden meegemaakt. Scharen, Tafel-, Dessert-, Zak en Scheermesjes Uitsluitend prima kwaliteit GROOTZAND SNEEK Oor-, Neus- en Keelarts Zondag 5 Aug. t/m Zondag 12 Aug. Juli 1934. Vorige week hielden de kinderen der Chr. School met het onderwijzend per soneel, ouders en verdere belangstellen den hun jaarlijks schoolreisje. Des middags om 12 uur ging men van hier. Het doel van de tocht was om een bezoek te brengen aan Gaasterland. Aldaar is volop genoten in de beide speeltuinen en ook voornamelijk aan zee. Het weer dat zich niet gunstig liet aanzien werkte echter geheel mee om dit uitstapje te doen slagen. Omstreeks half negen keerden alletn in opgewekte stemming huiswaarts, opgej- wacht door vele dorpsgenooten. f De raadsvergadering van heden avond zal volgens de agenda over een niet dikwijls voorkomend geval moeten beslissen. Zooals bekend is, zijn de beide R.K. Parochies alhier vereenigd in de nieuw gebouwde St. Franciscuskerk. Del St. Martinuskerk, staande aan de Witmarsum UITSTAPJE. 30 Juli 1934. Reeds geruimen tijd hadden de leden der afd. Wommels der N.V. het plan beraamd een uitstapje te maken, waar voor ieder wekelijks zijn penningske of ferde. Gisteren dan was de lang verbei de dag aangebroken en zou de tocht plaats hebben. Ofschoon de donkere wolkenhemel aanvankelijk weinig goeds voorspelde en bijwijlen de regen bij stroomen neerviel, was het bij de eerste pleisterplaats op de veelbesproken afsluitdijk inmiddels volkomen droog geworden en kon men vanaf de uitkijktoren een en ander in oogenschouw nemen, wat ieders bewon dering afdwong. Vandaar kwam men spoedig in de provincie N.-Holland, waar voor het ge- zelschap somwijlen prachtige panora ma’s ontrolden. Het einddoel, de bad plaats Huisduinen gaf nog veel te ge nieten, terwijl verschillende bezienswaar digheden werden bezichtigd. Na in den Helder nog een tijdlang te hebben vertoefd, was hét reeds midder nacht geworden, eer het gezelschap, dat een hoogst prettige dag meegemaakt had, alhier arriveerde. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 20 graden. bruik gesteld. Nu lezen we in de agenda van genoemde raadszitting dat B. en W. voorstellen dit kerkgebouw te koopen, alsdan af te breken en op de vrijgeko men grond een straat aan te leggen. De bedoeling van deze doorbraak moet zijn een bete|re toegangsweg voor de gasfa briek. ORGELCONCERT ALT. Gisteravond werd de eerste van de reeks orgelconcerten, door den heer Alt dezen zomer te houden, door een zeer talrijk en aandachtig luisterend publiek bijgewoond. Na een zeer lange rustperiode blijken deze concerten nog stefeds in de belang stelling van het publiek te staan- ZONNESTRAAL-LOTERIJ. Op 23 Juli j.l. had de trekking plaats van de derde nationale „Zonnestraal”- loterij. Hier ter stede vielen prijzen op de nummers 12625, 12651, 12677. van Gezang 96: „Hallelujah, eeuwfg dank en eere”. GESLAAGD. Bij de gcfhouden examens te Leeu warden slaagden voor het Mulo-diploma A de cand. Fokje Rosier te Wommels en Hotse Piersma en Pietefr Poelstra, bei den te Cubaard en allen leerlingen van de Mulo-school alhier. UITSTAPJE. 25 Juli 1934. Door de Chr. Meisjes-, Jongelings- en Knapenvereeniging werd heden eeln uit stapje gemaakt naar de schoone Friesche meren. Om ongeveer half zeven vertrok men pe’r fiets naar Sneek, waar de mooie sa lonboot van den heer Wuring releds ge reed lag. ’t Wee rwas heerlijk en het beloofde een prachtige dag te worden. Het eind doel van de tocht was het Princehof, waar de ongerepte natuur ieder deed genieten. Op een van die wondermooie eilandjes daar, heeft men zich geruimen tijd met allerlei spelletjes vermaakt. Ook de zwem- en roeisport werd er beoefend. Door enkele vriendelijke dam mes werd thee geschonken wat door al len bp hoogen prijs werd gesteld. Eindelijk werd de terugreis aanvaard over het Pikmeer, Grouw, Sneekermeer naar Sneek. Om ongeveer negen uur keerden allen, zeer voldaan in het „lyts Hidaerd” te rug. VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. De 3de vischwedstrijd had niet dat succes wat er van werd verwacht. Slechts 20 baarzen, boven de wettelijke maat weiden door 22 leden gevangen. Een succes had G. de Jong, welke een baars bemachtigde van niet minder dan 38 y2 c-M. lengte en 11 C.M. breedte, welke hiermede beslag legde op den eer sten prijs. Met de volgende baarzen verwierven verder onderstaande leden een prijs. 2de prijs: R. Nieuwenhuis, 19, 18, 18, 18J4 en 18 c.M. 3de prijs: J. Adema, 24j/2 en 18^ c.M. 4de prijs: J. Peters, 22, 18)4 c.M. 5de prijs: P. de Wit Szn., 25 oM- voorstel, nadat een voorste;! van den heer Wijnstra om de tijdelijke korting te handhaven met 7 tegen 3 stemmen was verworpen. Vastgesteld werd ’t kohier van de we genbelasting tot ’n bedrag van f 20768.22. Afgewezen werd een verzoek van het Bestuur der Bijzondere School aan de Hofkamp te Wommels om beschikbaar stelling van f91.67 voor verbetering van het schoolplein, daar een goedkooper plan ook afdoende verbetering kan bren gen, waarbij gelen aparte rioleering be hoeft te worden aangelegd. Verder werd besloten op 1 Septembei a.s. af te lossen het restant groot f32000.der geldleening groot f41000 rentende 4% en daarvoor in de plaats door bemiddeling van de N.V- Kingma’s Bank aan te gaan ee|n nieuwe leening, groot f32000.tegen een rente van 4 pari. Vastgesteld werd nog een ruppletoir kohier van de hondenbelasting tot een bedrag van f 13.en een wijziging det gemeentebegrooting voor 1934. Bij de rondvraag merkt de heer Boer- sma op, dat de boomen bij de boerderij van Hofman onder Lutkewierum het uit zicht op den we|g belemmeren als men van Bozum komt. De Voorzitter zegt toe hierop te zul len letten. De heer Hoekstra vraagt wanneer de Paardenmarkt te Rien wordt gehouden. De Voorzitter deelt mede, dat de da>- tum daarvoor 29 Augustus is. De heer Hoekstra beveelt hiervoor nog een tijdige publicatie aan. De heer Dantuma vraagt of al iets be kend is omtrent de goedkoopste wijze van verbetering van het weggedeelte Oosterend richting Sneek, waarop de Voorzitter in ontkennenden zin ant woordt, maar dat die weg zoo goed moe gelijk zal worden onderhouden, doch dat tevens getracht zal worden een ver vroegde uitvoering voor rekening van het, wegenfonds te verkrijgen. 28 Juli 1934. De zevende autotocht van ouden van dagen alhier had hede|n plaats, om over den afsluitdijk een bezoek te brengen aan Den Helder en omstreken. Precise om 12 uur reden ze af onder een hevige regenbui, maar gelukkig na Breezand klaarde de lucht op en het zonnetje kwam weer even te zien. Met 90 persone|n in 17 auto’s en een bus kwamen we bij dë Vlotbrug de Kooij aan, waar ze werden opgewacht door 2 verkeersagenten van den Helder, daar de heer Commissaris van politie aldaar met het bezoek in kennis was gesteld. Onder deze zeer gewaardeerde leiding werden ze eerst langs de haven geleid en gebracht naar het hotel Het Kegel- huis. Hier werd gepauzeerd en thee ge dronken met een versnapering. Onder heerlijke en opgewekte muziek van een Beijersche Kapelle was het daar zeer aangenaam. Om 4 uur weer onder dezelfde geleide een toer door de stad en vervolgens over Huisduinen en Julianadorp ariveerden ze op de Kooij en nam men hartelijk af scheid van de twee agenten. In het hotel Veltman te Hyppolitus- hoef werd de inwendige mensch ver sterkt. Een van de oudjes, M. Strikwerda, vroeg het woord en dankte in een korte toespraak de autoeigenaars, chauffeurs en leider namens de ouden van dagen voor deze prettige reis en hoopte, dat ze traditioneel zullen blijven. Daarna sprak de leider een kort woord en deelde een en ander mede, waar ze het volgende jaar rekening mee moeten houden. Precies om 8 uur kwam het gezelschap bij Bonga-State aan en daar werden zé opgewacht door onze beide fanfarecorp sen „Frisia” en „Oranje”. Door een haag 6de prijs: R. van der Schaaf 24)4 c.M. 7de prijs: Zoethout, 24 cJVL 8ste prijs: P. de Wit Fzn., 24 c.M- (na loting). 9de prijs: W. Spoelstra, 19)4 C.M. 10de prijs: H. Nauta, 1956 c.M. 11de prijs: KI. Koopmans, 19)4 c-M. (na loting). De prijzen bestonden uit luxe- en huis*- houdelijke artikelen en werden na afloop aan de winnaars uitgereikt PROGRAMMA PARKCONCERT, op Donderdag 2 Aug. 1934, te geven door: „Zanglust”, Gaast, „De Lofstem” Mak- kum; „Zingt Hem ter ee!r”, Workum; „De Lofstem”, Bolsward en „Chr. Gem. Koor”, Bolsward. onder leiding van den heer Tjitte Faber. „Zanglust”, Gaast la. Als bij ’t nadrein van den nacht b./ Zondagslied. „De Lofstem”, Makktan. 2a. Mijn Nederland. b. Herders Zondagslied. „Zingt Hem ter eer”, Workum. 3a. Kerstlied. b. Op den rustdag. „De Lofstem”, Bolsward. 4a. Gezang 50. b. Psalm 65. „Chr. Gem. Koor”, Bolsward. 5a. Geloof. b. Daar is een lied. Pauze. „Zanglust”, Gaast 6a. Jesu mijn. b. Bidden. „De Lofstem”, Maktaan. 7a. Gouden randen. b. Kastanjes. „Zingt Hem ter eer”, Workum. 8a. Zondagmorgen. b. 't Liedeke. „De Lofstem”, Bolsward. 9a. Nieuw leven. b. Avondvrede. „Chr. Gem. Koor”, Bolsward. 10a. b. 11. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Baldwin, de plaatsvervangende Brit- sche ministerpresident, heeft de doos van Pandora wijd geopend.Groot- Brittannië geeft, duidelijk zichtbaar voor iedereen, ’t teleken voor de bewapening! Niet, dat men voor dien tijd geen bewa pening kende, maar de hoop, dat een der vele ontwapeningsconferenties nog zou slagen, hield vele* landen ervan te rug, kosten te maken, die later misschien zouden blijken onnoodig te zijn ge weest! Thans zijn alle perken weggeval len, thans weet men, waaraan men zich te houden heeft. Plotseling komen ook de Britten tot de conclusie, dat hun „veilig heid” bedreigd is en eischen zij den aan bouw van maar liefst 41 nieuwe lucht eskaders. Het is zeer interessant te ver nemen, hoe deze eskaders over het Brit- sche rijk verdeeld zullen worden. Drie- en-dertig ervan blijven in Engeland zelf en slechts acht eskaders gaan naar de overzeesche bezittingen. Baldwin en zijn medewerkers vreezen schijnbaar voot „onvoorziene” gebeurtenissen in Europa, fn. het vooruitzicht van komende dingen bouwt meln legers op, hoewel de Engel sche belastingbetaler 't daardoor steeds harder te verduren krijgt. Het is zeer zeker de moeite waard, om naar aanleiding van die Britsche be- wapeningsplannen eens een blik te wet pen op den bewapeningswedstrijd der andere Europeesche volken. Na het mis lukken der ontwapeningsconferentie gin gen alle volkeren er immers toe over, hun bewapening te onderzoeken en aan te vullen. Nog steeds blijft er hoop: de voor 1935 voorgestelde vloot-conferentie De voorbesprekingen, welke tusschen Angelsaksische machten en de Franschen hebben plaats gehad, toonden echter een jammerlijk beeld. De verdaging dezer voorbesprekingen, welke te Londen plaats vonden, is niets meer of mindei dan een „stille begrafenis” van de con ferentie zelf. Waarschijnlijk hebben de Japanners, de derde zeemacht ter wereld t de plannen der vloot-ontwapeningscon- Groote Dijlakker is daardoor buiten ge- ferentie gedwarsboomd met hun eischen. Men bouwt schepen in bijna alle landen van |Eur|opa! Italië dfelelde een dezer dagen mede, dat het tot aan de uiterste grens zou gaan van de bepa lingen van het verdrag en dat het daar om twee moderne 35000 ton pantser kruisers zou laten bouwen. Deze Itali- aansche plannen zijn onmiddellijk voor de andere zeemachten een aanleiding geworden, om met vernieuwde woede en energie hun bewapening te gaan ver- grooten. Met het kruisertype van de „Dunkerque”-type (26.500 ton) had Frankrijk eenigen tijd geleden een slag schip gebouwd, dat aan alle eischen van den modernen zeej-loorlog scheen te zul len voldoen. Met de „Dunkerque” meen den de Franschen de Duitsche 10.000 ton-pantserschepen te kunnen verslaan, hoewel de technische wereld het er zon der onderscheid over eens was, dat de inrichting der hypermoderne schepen hen in staat stelt aan de grootste oorlogs schepen weerstand te biedent... en. met succes. Thans trekt de Italiaansche kruiser- bouw weer een dikke streep door alle Fransche zee-bewapeningsplannen. Niet zonder dieperen oorzaak is het bezoek, dat de Fransdhe minister van marine Pietri kort geleden te zamen met Bar- thou aan den eersten zeelord der Brit sche admiraliteit bracht. Ook de beide machten in het Verre Oosten vallen in het kader van deze be schouwingen. Sowjet-Rusland en Japan! Japan wil tegen ’t einde van 1936 min stens 1500 nieuwe vliegeniers opgeleid hebben en drie vliegtuigmoederschepen bouwen. De berichten, die van de Rus sische bewapeningsplannen naar het Westen doordringen, zullen wel sterk Wommels HENNAARDERADEEL, 28 Juli 1934. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, waarin 11 le den aanwezig waren, werd na opening der vergadering door den Voorzitter her dacht ’t overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden en medegedeeld, dat door B. en W. ook na mens den Raad een brief van rouwbe klag was gezonden aan Hare Majesteit de Koningin. Deze toespraak werd door de leden staande aangehoord. Voor kenisgeving werden aangenomen de volgende adressen: 1. van de Broederschap van Ontvan gers der gemeenten in Nederland, inza ke het invoeren van een centraal kasbe heer; 2. van de Afd. Sneek van den Ned. Aannemersbond, houdende verzoek om werk uit te voeren in werkverschaffing door aannemers te laten uitvoeren; 3. een verzoek van B. en W. van Smallingerland om adhaesie te betuigen aan een door die gemeente aan den Mi nister gedaan verzoek tot verhooging van de steunnormen. Bij dit laatste verzoek verklaarde de heer Pagels zich er voor om adhaesie te betuigen. Een verzoek van het bestuur van het Friesch Volkssanatorium om steun, werd aangehouden tot behandeling bij de ge- meentebegrooting voor 1935. Aangeboden worden de rekeningen van het Gas- en Woningbedrijf ein de gemeenterekening over 1933. De rekening van het Gasbedrijf sluit met een batig saldo van f 660.61, die van het Woningbedrijf met een nadeelig sal do van f2732.58 en de gemeentereke ning: GeKvone dienst met een batig saldo van f 11775.57; Kapitaaldienst met een nadeelig saldo van f925.11. Tot leden der commissie tot het na zien der rekeningen werden benoemd de heeren Bonsma, Pagels en Hoekstra. Over^enkomatijg het verslag van de betrokken commissie werden de Arm- voogdijrekeningen over 1933 goedge keurd. Voor de wegverbetering werd nog aangekocht van het St. Anthony Gasthuis te Bolsward een strook grond van 350 Ma. tegen 30 cent per M2. Aan de N.V. Nederlandsche Basalt Mij. te Zaandam werd onderhands opgedra gen voor f 1638.helt verbreeden en ver beteren van het weggedeelte ter lengte van pl.m. 70 M. van den weg Wommels- Bolsward om een behoorlijke aansluiting te verkrijgen op den bestaanden weg in Wonseradeel. Herbenoemd werd tot lid delr commis sie tot Wering van Schoolverzuim de heer J. Bergsma te Itens. Verder wjerd besloten voor aanslui ting van het dorp Lutkewierum aan de waterleiding aan de N.V. Intercommu nale Waterleiding, gebied Leeuwarden, een jaarlijksche opbrengst te garande'e- ren van f 135. Voor bewezen politiediensten werden gratificaties verleend en wel aan E. Bruinsma, rijksveldwachter te Oosterend een van f20.over 1933; en aan G. Pebesma, oud-gemeente^- veldwachter ovelr de maanden Januari en Februari f 54.per maand of f 108. In verband met de verhooging van het pensloenverhaal met iy2 werd beslo ten de lijdelijke kortingen op de salaris sen met 1J4 te verlagen, te rekenen van 1 Juli j.l. af. Omtrent de door Gedeputeerde Staten voorgestelde wijziging in de salarisre* geling van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers, werd na eenige discus sie besloten Ged. Staten te berichten ac- coord te gaan met het door hen gedane t DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1