W.U.dWERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen ONTAARDING. 302™ Jaargang Woensdag 8 Augustus 1934 No. 62 tr Groote voorraad Onderdeelen en Banden Gemengd Nieuws. Harlingen HARLINGEN IN 1934. Nijland PAARDENSPORT. Stadsnieuws. Uit den Omtrek Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F Telefoon No. 12 en Kimswerd genoegelijke discussie werd Advertentlön per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Verschynt Dinsdags- Vrüdagsavonds. Speciale inrichting voor Naar men beweert was de auto ver zekerd. Hindeloopen DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN HINDELOOPEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 20 KERK TER NAGEDACHTENIS VAN DOLLFUSS. Zondag is de eerstel steen gelegd van het kerkje, dat ter nagedachtenis van Dollfuss wordt gebouwd op den top van de Hohe Wand in Neder-Oostenrijk. Kardinaal-aartsbisschop dr. Innetzer celebreerde een mis in de open lucht. GESLAAGD. Voor het diploma handenarbeid slaag den de vorige week onze stadgenooten: mej. B. Bruinsma en mej. B. Schmit. Te Den Haag slaagde dezer dagen voor de acte teekenen L. O., de heer S. A. Plantinga te Spannum, oud-leerling van onzte Ambachtsteekenschool en te Utrecht voor de V. V. A. gezel huis- schildelren de heer D. Donia te Achlum, eveneens oud-leerling van de Ambachts teekenschool alhier. Beiden werden opgeleid door den heer Taco van der Meer alhier. Schraard Ds. G. C. van Niftrik, Ned. Herv. pre dikant alhier, heeft het beroep naar Vol- lenhovel aangenomen. DE ZONDERLINGE VUURTOREN. De vuurtoren van Tevennec aan de stormachtige kust van Finisterre, zal bin nenkort door den ministeir van openbare werken Flandin worden bezocht. Deze vuurtoren heeft een lugubere ge schiedenis. De eerste wachter van dezen vuurtoren werd krankzinnig. Zijn opvol ger verklaarde, dat hij geheimzinnige ste|mmen hoorde, die hem zeiden, dat hij den post moest verlaten, hetgeen hij dan ook deed. De derde wachter werd daarop dood in zijn bed gevonden. Daarna werden 'n vader en zoon tezamen op den toren ge plaatst om heit licht te bedienen, doch op zekeren nacht bemerkte de zoon, dat zijn vader zich de keel had' doorgesneden met een scheermes. De autoriteiten besloten toen den vuur toren van Tevennec te automatiseeren en er geen wachter weer te plaatsen. ZWEMSCHOOL „BOLSWARD”. De temperatuur ((van het (water 'be droeg heden 21 graden. waarvan het ringetje was gemerkt: N. 13/1933/766. DRIEDUIZEND KUIKENS VERBRAND. Te Castenray-Schoor (L.) is brand uitgebroken in de kuikenfokkerij van den heer P. Duikers. De brand breidde zich spoedig uit, zoodat alle machinerieën in de vlammen verloren gingen. Ruim 3000 piepkuikens kwamen in de vlammen om. LIFT BLEEF STEKEN. Om kwart over zes bleef Zaterdag middag de huislift van perceel Vijzel straat 22 te Amsterdam ter hoogte van de vierde verdieping eensklaps steken. Er bevond zich een dame in, die daar door de liftkooi niet kon verlaten en om hulp begon te roepen. De brandweer werd gealarmeerd: be halve de motorspuit werd voor alle ze kerheid de gereedschapswagen mede uitgezonden. Om zich voor verrassingen te vrijwaren verwijderde de brandweer de stoppen uit de installatie, waarna de deur van de schacht uit haar scharnieren gelicht werd. De passagiere kon toen uit stappen. De Vereeniging Handel, Scheepvaart en Nijverheid (H. S. N.) te Harlingen heeft ook dit jaar weer een interessant boekwerkje uitgegeven. He|t bevat o.m. een artikel van Ds. S. Ferwerda, waarin het zevende eeuwfeest van de stad herdacht wordt. Verder het jaarverslag van H. S. N. over 1933 en eenige wetenswaardigheden. Het boekje is zeer goed verzorgd em geeft een bewijs van de actieve geest van de Ver. H. S. N. te Harlingen. FAILLISSEMENTEN. Volgens Handelsbelangen werden ge durende de maand Juli bij de gezamen lijke griffies in Nederland gedeponeerd 57 crediteurenlijsten met een totaal pas sief van f948.415.20, waarvan preferent f 116.442.58. Sedert 1 Januari 1934 wer den gedeponeerd 1292 crediteurenlijsten met een passief van f25.776.002.83, waarvan preferent f 5.674.732.80 ongemerkt een portefeuille met f 145 aan bankpapier. Toen hij eenigen tijd later bij het hok terugkwam zag hij de dieren aan een stuk leer peuzelen, hetgeen bij nadere beschouwing zijn portefeuille bleek te zijn. De dieren werden terstond gedood, maar in de magen werden slechts on herkenbare snippers van het geld terug gevonden. 6 Augustus 1934. Bij den heer Sj. Politiek kwam heden middag een witte postduif aangevlogen Wommels DE FREULE-PARTIJ TE WOMMELS. Op Woensdag 8 Augustus a.s. staat Wommels zeker wel in het teeken der kaatssport, daar dan de alom bekende en vermaarde Freule-partij zal worden ge houden. Deze jongenswedstrijd mag zich we derom in een groote belangstelling ver heugen van de zijde der jonge kaatsers, daar de deelname die van het vorige jaar overtreft. Niet minder dan 39 par turen, waarvan vele bekende in de kaatswereld staan ingeschreven, t.w. de parturen uit Franeker, Pingjum, Akkrum, Huins en o., Menaldum, Witmarsum, Mantgum, Beletgum, Oosterlittens, Ber- likum, Minnertsga, Hitzum, Ried, Har lingen, Weidum, Terzool, Makkum, Dokkum, St. Jac. Par., Bolsward, Mars- sum, Leeuwarden, Cornwerd, Stiens, Terwispel en o., Winsum en o., St. Anna dag 4 September a.s. Ten dien einde dient er weer een aandeelenkapitaal ge vormd te worden. Gezien het succes van de laatste paardensportdag, en het feit dat er op de nieuwe baan veel mooier en interessanter draverijeln kunnen ge houden worden, twijfelen wij niet of ook dit jaar komt die financieele puzzle weer tot een oplossing. Verder werden er nog mogelijkheden overwogen tot het vormen van een re- selrve-kapitaaltje, om zoo mogelijk voortaan ook een voorjaarsdraverij te kunnen organiseeren. Dat deze mooie, uitstekende baan, slechts éénmaaJl pet jaar zou worden gebruikt is toch wer kelijk zonde. Laten wij hopen, dat er in die richting goed werk mag worden gedaan. VARKENS ETEN 145 OP. Een landbouwer te Gaanderen, die uit zijn varkenshok drie varkens die ver- kocht waren, weghaalde, verloor daarbij 'ring niet wordt We beseffen het slechts zelden. maar alle voorteekenen wijzen er op, we beginnen te ontaarden. Allemaal. Euro peanen, Amerikanen, Afrikanen, en de Aziatische volkeren, voorzoover men die tot de zoogenaamde „beschaafde” kan rekenen. We beseffen hielt zelf niet meer.... Maar er zijn voorbeelden te over, die ons bewijzen dat we innerlijk sterk achteruit gaan. Wij, die vroeger, als we eens een of ander bericht uit Mexico of een dier Zuidelijke staten lazen, diep verontwaar digd het hoofd schudden, we knipperen jselfs niet meer met de oogleden, als we lezen van de Duitsche executies, als we vernemen, dat veertig man bout por- tant zijn neergeschoten, als we hooren dat in Oostenrijk enkele rebellen zijn op7 gehangen, als we bulletins zien, die de vermoording me|lden van den een of an deren grootheid in een nabuurland. Wij, die vroeger griezelden bij de verhalen over de bolsjewistische gruwelen, wij zijn het gewend, over putsch-plannen, barricaden, machinegeweren, gewonden, dooden, pantserwagens, en overval- commando’s te hooren spreken. En zeli hebben we ook reeds zoo’n binnen-oor- logje meegemaakt, waarbij we niet koua of warm werden, als we lazen van het knallen der salvo’s, door militaire politie, gewone politie en marechaussee’s ge lost. Geen mijn-longeluk, geen spoorweg ongeluk, dat niet direct onszelf, onze verwanten treft, kan ons meer uit onze gemoedsrust brengen. We aanvaarden het.we weten dat het een teeken des tijds is.we leggen ons erbij neer! £n dat is juist het verkeerde, dat is juist het zekerste teeken van het allerbedroe vendste verschijnsel: de ontaarding! We moesten ons er niet bij neerleggen! We moesten daartegen In opstand ko men! We moesten die barbaarschheid verafschuwen! Helaas We ontaarden.Godsdienstbegrip pen worden vertrapt.Wat we vroe ger alleen van de bolsjewiki verwachtten geschiedt thans vlak voor onze oogen, in ons nabuurland: De Katholieke kerk aangetast, de protestanten geprest tot „Gleichsaltung” de cultuur ver-hei- denscht! Germaner^-Voor, Germanen-na, Germanen-cultus op grootsche schaal! Dé Jeugd bedwelmd met Germaansche leu zen, Gelrmaansche riten. Maar de basis van ieder volksgeluk, van iedere volks welvaart, de Godsdienst, vertrapt of be knot. Onze naburen zijn ontaard, zult ge zeggen. „Ziet den balk in uw eigen oog!” Gijzelf zijt ontaard. Want ge kunt dat alles met leede oogen aanzien, ge grijpt niet in, protesteert, niet met alle kracht, die U nog ter beschikking staat. Verfijning kennen we niet meer. verruwing, brute rauwheid, dat is het hoofdkenmerk van onzen tijd.thans nog hoofdzakelijk bij onze naaste buren, weldra echter ook bij ons! Strijdt strijdt tegen die ontaarding, voordat ge verloren zijt, voordat ge ongevoelig, to- taal-ongevoelig zijt geworden voor ieder sentiment. Par., Rauwerd, Wieuwerd, Baard, Jor- werd, Tzummarum, Warga, Huizum, Dongjum, Dronrijp, Wommels, Arum, en Wirdunty zoodat deze wjedstrijd 'zqjker een hoogst belangrijke kan worden, waarbij men ongetwijfeld een groot pu bliek mag verwachten. Zooals gewoön- lijk heeft het actieve kaatsbestuur voor verschillende geriefellijkheden zorg ge dragen, terwijl de wedstrijd wordt op geluisterd door muziek. ORGELCONCERT ALT. Het tweede der reeks orgelconcerten van den heer Alt trok gisteravond bijna 400 menschen. Ditmaal werdeln niet alleen de schoone orgeltonen ten gehoore gebracht, doch onze plaatsgenoote, mej. J. Vonk, zorgde voor zang, wat wel in den smaak viel. Makkum Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen ds. J. R. Hommes te Zuidwolde. Op de Zondag te Duindigt gehouden groote draverijen werd in de Heerrijders Handjcap-draverij le| kjlasse de efeirste prijs gewonnen door „Saffier”, eigenaar P. Kramer te Nijland. De berijder was J. Drent, afstand 2040 M. VERKLARING VAN HITLER. De „Daily Mail’’ publiceert een speci aal interview met Hitler, waarin de rijks- leider verklaart: „Wij vragen slechts onze tegenwoordige grenzen te handha ven en men kan er van overtuigd zijn, dat wij nooit oorlog zullen voeren, dan alleen uit zelfverdediging.” Tenzij Engeland ons aanvalt, zullen wij nooit met dat land in conflict ge raken, aan den Rijn noch elders. Wij willen van Ehgeland niets hebben en ik zou het leven van geen enkelen Duitscher er aan willen wagen om welke kolonie ter wereld ook teveroveren. Wij weten, dat de voormalige Duitsche kolonies in Afrika een kostbare luxe zijn, ONDERNEMENDE OSSCHE MEISJES. Dat de Ossche jeugd zeer onderne mend is, bewijst het volgende voorval. Twee meisjes van ongeveer 16 jaar, M. v. L. en W. G., fietsten naar ’s-Her- togenbosch om daar in de warenhuizen heit een en ander te gaan wegnemen. Ze opereerden ook in een modemagazijn, maar hun boodschappentasch was zoo vol, dat er enkele gestolen voorwerpen uitstaken. Dit maakte de belangstelling gaande van een der leden van het perso- nee|l, die de meisjes eens aan den tand voelde, met het gevolg, dat ze het op een loopen zetten. Ze hadden echter buiten den waard gerekend, want aan den uitgang werden ze opgewacht. De recherche, die met hei geval in kennis werd gesteld, onderzocht de zaak verder en toen bleek, dat in de woningen van de ouders der meisjes ’n groote voorraad gestolen goederen lag opgestapeld, waaronder zeer vele manu facturen. De goederen werden in beslag genomen en de meisjes vastgehouden. „PAARDENSPORT”. Zaterdagavond werd in Hotel Slippens de Algemeene ledenvergadering van de Vereeniging ter bevordering van de Paardensport gehouden. De heer Tj. Kramer, voorzitter, opent met de gebruikelijke welkomstwoorden. Hij is verheugd, dat er ditmaal meer leden aan de oproep hebben gehoor ge geven dan dat dit gewoonlijk het geval is. Een teeken dat de paardensport weet meer belangstelling geniet, wat niet te verwonderen valt, nu wij in Bolsward zoo’n mooie nieuwe baan hebben. Vervolgens geeft hij de secr.-penning- meester gelegenheid het verslag over het afgeloopen jaar voor te lezen. Hieruit blijkt, dat er, inclusief de toelage van het aandeelenkapitaal aan ontvangsten waren f 938.68/2, terwijl de uitgaven f936.76 bedroegen. Met een batig saldo van f 1.92 sluit dit jaar dus. De he eren Kooistra ein Schermer con troleerden deze rekening en bevonden die in orde, waarna bij monde van den voorzitter den penningmeester decharge werd verleend. Met 10 tegeln 2 stemmen werd de heet Tj. Kramer als bestuurslid herkozen. De heer Kramer dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en neemt deze be noeming weer aan. Punt 4 der agenda gaf aan een bespre king over de te houden eerstvolgende draverij. Na een i besloten deze te doen houden op Dins- der boven wonder niet September benoemd tot burgemeester van Hindeloopen de heer G. Spanninga. secretaris dier gemeente. De heer G. Spanninga werd 18 Febr. 1900 te Oppenhuizen geboren en be zocht de bizondere school te Sneek. Door zelfstudie en lessen bekwaamde hij zich voor de gemeente-administratie en de examens daarvoor legde hij met goed gevolg af. De nieuw benoemde burgemeester was gedurende 10 jaar werkzaam op de secretarie van de gemeente Wijmbritse- radeel, totdat hij 1 October 1927 be noemd werd tot secftë|taris-ontvanger te Hindeloopen. Ook op maatschappelijk terrein be weegt de heer G. Spanninga zich; zoo is hij voorzitter van V. V. V., vice-voor- zitter van de bizondere school en be stuurslid van de Hidde Nljland-stichting. GESTOLEN LEGERVOORRADEN IN SPANJE. Zaterdag is aan het licht gekomen, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk ie*- gerwapenen gestolen zijn, die verkocht werden aan terroristen. Het feit kwam aan het licht, doordat een korporaal en een soldaat, die uit de militaire barakken gingen aangehouden werden door een schildwacht. Het bleek toen, dat zij 23 legerpisto len in tweie zakken bij zich droegen. Bij onderzoek bleek verder, dat de korporaal die het toezicht had op het wapenmaga zijn, reeds ongeveer 80 revolvers aan terroristen verkocht had. In verband met deze feiten zijn drié soldaten en drie personen waarvan men vermoedt dat zij tot terroristische orga nisaties behooren, gearresteerd. EINDELIJK. Dat het de moeite kan loonen, om jarenlang onverdroten in een loterij op hetzelfde nummer te spelen, heeft een koopman in Aleira bij Valencia in Span je ondervonden. De man speelde reeds dertig jaren lang in de Spaansche staats loterij met no. 7139, zonder ooit iets te winnen. Hij had echter de hoop niet op gegeven en kort geleden is zijn lot er met een prijs van 1.800.000 gulden uitge komen. PAUL VON HINDENBURG’S LAATSTE REIS. Heden werd onder een geweldige be langstelling helt stoffelijk overschot van Duitschland’s grootsten veldmaarschalk, Paul von Hindenburg, naar zijn laatste rustplaats, het Tannenbergmonument, gebracht. Het is een der meest grootsche begra fenissen, welke de geschiedenis ooit ge kend heeft, geworden, een plechtigheid zonder weerga. De groote Duitscher ruste in vrede. zelfs voor Engeland. Met betrekking tot de Oostenrijksche quaestie zeide Hitler: „Wij zullen Oos tenrijk niet aanvallen, doch kunnen niet verhinderen, dat de Oostenrijkers het vroeger contact melt Duitschland zoeken te herstellen. „Oostenrijks onafhankelijkheid is bo ven eiken twijfel verheven en niemand twijfelt er aan, of de vereeniging van Duitschland en Oostenrijk is op het oogenblik onmogelijk, daar de oppositie van het ovtejrige Europa, te sterk zou zijn.” Op een vraag of de vereeniging der functies van Rijkspresident en Rijkskan- selier van blijvenden aard zou zijn, zeide Hitler, dat het zou duren „zoolang door een volksstemming de basis der regee- weggenomen. DE VOGELSTAND. 5 Augustus 1934. Om den vogelstand in ons land na te gaan worden jaarlijks vele onzer ge vederde vrienden geringd. Door het rin gen der vogels kunnen kenners ongetwij feld weer hunne conclusies trekken. Zoo vonden eenige jongelui van hier tijdens een vacantietocht in Gaasterland aldaar een tweetal houtduiven, welke allumi- nimum-ringen droegen met het opschrift Museum, Nat. Hist. Leiden, Holland, 153771 en 153772. OPENING BLOEMENWINKEL. Zaterdagavond opende de heer Brinksma een nieuwe bloemenwinkel „Flora” aan de Dijk in het pand, voorh. Hoeksema. Bloemen is een dankbaar etalage-ma- teriaal, zoodat we ook direct getroffen werden door een vriendelijk interieur. We meenen dat het goed gezien is van deze Bolswardsche kweekers aan de hoofdweg deze bloemenwinkel te openen en wenschen de heer Brinksma dan ook veel succes toe. Arum VRACHTAUTO RIJDT DE TRAM AAN. 6 Augustus 1934. Toen de tram hedenavond om vijf uui van Arum vertrok in de richting Witmar sum en bij „de boerderij” bewoond door den heer J. M. Ypma kwam, passeerde ze de vrachtwagen van den heer J. Vol- beda, die met twee paarden bespannen was. Volbeda reed ook van Arum en week links af toen de tram naderde. Te gelijkertijd kwam vanaf Witmarsum een vrachtauto van den heier G. de Haan te Franeker in woeste vaart aanvliegen (men zegt met een snelheid van 100 KJVI.) die tusschen de tram en de vracht wagen wijde Voorrijden. Dit mislede echter en men reeds pardoes op de ma chine in. Het kostte heel wat moeite om de auto en de machine van elkander be vrijd te krijgen. De machine was vrijwat gehavend. Intusschen was de chef-politie te Witmarsum telefonisch gewaarschuwd die spoedig ter plaatse was en van een en ander proces-verbaal opmaakte. Persoonlijke ongelukken kwamen won- t voor. SCHOOLREISJE. 6 Augustus 1934. De kinderen der Nat. Chr. School maakten onder toezicht van het onder wijzend personeel en ouders eeln uit stapje. Het doel der tocht was Beetsterzwaag. ’s Morgens al vroeg toog men op weg. Het ging per tram over Bolsward, Joure, Heerenveen, Gorredijk naar genoemd eindpunt. In speeltuin, bosch eh stroo- mend watertje werd veiel vertier gezochi De inwendige mensch werd ook niet ver geten. ’s Avonds om ongeveer 8 uur kwa men de trekkers per extra-tram weer thuis. Eerst ging het toen naar de school waar een dankgebed weird uitgesproken en vervolgens naar huis, nog denkende aan het mooie reisje. 6 Augustus 1934. De Geref. Meisjesvereen. toog naar 't mooie eiland Terschelling waar een opeinluchtsamenkomst werd gehouden. Eenige dominees voerden daar ’t woord Later werd nog genoten van zee, duinen en natuurschoon. Al met al een heerlijke dag. ’s Avonds kwamen de reizigsters per fiets van Harlingen terug, ingehaald door „half Arum”. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomcn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1