1 111. V. d. UIER FF De Bolswardsche Courant en Westergoo D Reparatie aan alle merken Automobielen 30212 Jaargang Woensdag 15 Augustus 1934 No. 64 Nooit alles... I I Stadsnieuws. I Groote voorraad Onderdeelen en Banden Uit den Ontrek Arum Gemengd Nieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12 IS ir Lollum 3 Workum 2. 3. 4. 5. 7. 8. 9. Verechynt Dinsdags- en Vrijdagsavonds, Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 19 graden. TJ WATER. 13 Augustus 1931. Toen de notorschipper, de heer J. Bergsma aar eea touw wilde trekken brak dit, me het gevolg, dat Bergsma achterover <n de Arumervaart terecht kwam. Gelukki/ was de drenkeling spoedig Speciale inrichting va)r weer op het droge en kwam er alzoo met de schrik en een nat pak af. A dve r t e n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. DE GROOTE KAATSPARTIJ IN DE BOLSWARDSCHE KERMIS. Nu de Vereen, voor Paardensport in beginsel besloten heeft de eventueele draverij te houden op Dinsdag, meent de Kaatsvereen. alhier goed te doen, mede met het oog op de terugkomst van de Friesche kaatsers uit Frankrijk de Kaats- partij op Donderdag in die week te moe ten stellen. en >n- Ifs ar ig RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Bolsward over de maand Juli 1934. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboek jes ingelegd f5680.72 en terugbetaald f 4456.28 STEEDS MEER BEWAPENING. Het ontwerp der Japansche oorlogsba- grooting voor 1935-1936, dat aan den Minister van Financiën is voorgeiegd, overschrijdt de 560 millioen jen, hetgeen e- te „O. V. C.” Bovengenoemde Vischclub houdt a.s. Zondag 19 Augustus haar 4de wedstrijd in dit seizoen. Laten we hopen, dat èn het weer èn de vangst zoodanig mag zijn, dat ze ten volle slaagt. De! prijzen zijn vanaf Vrijdagavond te bezichtigen bij J. Orunstra, Bargefenne; ze zijn een kijkje overwaard. AARDSCHOKKEN IN MEXICO. Uit Celaya wordt gemeld, dat in den staat Gunajuto gedurende 72 uur krach tige aardschokken zijn waargenomen, zoodat de bewoners der dorpen hun wo ningen hebben verlaten en den Zondag in de open lucht hebben doorgebracht. De aardschokken, die vrij sterk waren vertoonden een plaatselijk karakter. DREIGENDE HONGERSNOOD. Plunderingen wegens voed selgebrek. Uit Hankau wordt gemeld, dat in som mige streken van het binnenland de el lende zoo groot is, dat bijna 5 millioen boeren door den hongerdood bedreigd worden. De prijzen van rijst, graan en groente hebben een hoogte bereikt als men in 3 jaar niet gekend heeft. Er vallen als gevolg hiervan tooneelen van plundering voor. Zoo hebben onge veer 1000 uitgehongerde boeren een dorp stormenderhand genomen en alle levensmiddelen meegenomen, zoodat de bewoners van honger moeten omkomen. KAATSEN BUURTVEREENIGING. Zondag hield, de traditie getrouw’, de Commissië der Nieuwe Buurt, haar jaar- lijksche kaatspartij in het Lange Land, onder de bewoners van dit stadsgedeel te. Door ruime inteekening op de lijsten was een aardig bedrag beschikbaar voor de fraaie prijzen. Twaalf parturen namen aan den wed strijd deel. Door de stevige wind en in de eindpartij ook nog enkele regenbuien stond het spel niet op een hoog peil. Enkele fraaie partijen brachten nog eenige spanning bij het flink aantal toe schouwers. De eerste prijs werd behaald door D. Hoitsma, Tj. van der Zee en H. Eekma. De 2de prijs behaalde het partuur K. Feenstra, F. van den Berg en J. Visser, terwijl de 3de prijs behaald werd door D. van der Meer, Sj. Miedema en P. de Boer. Een elxtra prijs (beschikbaar gesteld door bakker H. Reinsma) werd toege kend aan Sjoerd Oosterbaan, als oudste deelnemer. Door den heer J. van Dalen werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt, die tevens een woord van dank bracht aan allen die hebben meegewerkt tot het welslagen der partij en mededeelde, dat a.s. Zaterdag een jongenspartij zal wor den gehouden. 11 Augustus 1934. De heer S- T. Boelsma, Directéur van het Post, Telegraaf en Telefoonkantoor alhier is onder eervolle ontheffing van zijn beheer met ingang van 1 October a.s. weder naar Den Haag verplaatst. EEN MODDERGOLF IN KENTUCKY. Te Morehead in Kentucky hééft een moddergolf van regenwater, veroorzaakt door de hevige onweders de eigendom men van honderden menschen meege sleurd en den dood van twee kinderen veroorzaakt. Moeders met kinderen en gezinnen vluchtten met pak en zak naar de heu vels, waar de ravijnen in woeste stroo- men veranderd zijn. Het verkeer om Morehead heen is ont wricht, een brug werd vernield en hon derden schapen en koeien kwamen om. Een mensch is nu eenmaal zoo. Hij behoeft geenszins tot de onverzadiglijken te behooren om toch bij wijlen de ge dachte in zich te voelen opkomen: als je dit bezat en dat je eigendom zoudt kunnen noemen.dan ja, dan zou je wel tevredén kunnen zijn. U heeft een bekende, die een groote zomerreis gaat maken! Maar bij U is het geld misschien nog maar juist toereikend voor een kort oponthoud in het dichtst bijzijnde en goedkoopste vacantie-oord. Een ander laat een prachtige zomervilla bouwen en gij moet U tevreden stellen met helt opverven en bijwerken van uw oud tuinhuisje, als ge dat dan nog be zit. Wij behoeven weliswaar niet dadelijk datgene te voelen, wat men „jaloezie” noemt en toch bekruipt ons bij het ver gelijken een zekere verbittering! Waar om de een zoo veel, de ander zoo wei nig?. Maar zoo’n vraag is allerdwaast. Want veel en wéinig zijn begrippen, die nooit bij twee menschen dezelfde zijn. Wat de een veel toeschijnt, kan den ander, daar het te weinig is, ontevreden maken. Als ik twintig gulden per maand méér ver diende, zegt de een, zou ik geholpen zijn.Twintig gulden voor een andet zou beteekenen dat hij slechts des te meer de druk van zijn financieele ver plichtingen zou voelen, daar de lasten, die op hem drukken, in de honderden loopen! De een heeft een ellendige nacht, omdat hij de zoo dringend benoodigdé 20 gulden niet kan opbrengen.1. de ander lijdt de hevigste kwellingen, om dat hij de 20.000 gulden niet kan samen brengen, die hij noodig heeft, om zijn faillissement te ontloopen, het faillisse ment, dat hem tot den bedelstaf zal bren gen. Wie zich de geneugten van een zomerreisje gunt, heeft misschien daar voor weer afstand moeten doen van tal diet wij ons hij, die een van |kleine amusementen, Veroorloofd hebben en huis bouwt, bezit maar al te vaak juist niet die dingen, die ons zouden toelijken. En of die anderen werkelijk plezier van hun reis, van hun zomervilla heb ben?. Wie waarborgt ons, dat die zomerreis werkelijk het genot verschaft, dat wij ons voorgesteld hebben? Ook het fraaie zomerhuis wacht op hen met alle lasten en alle zorgen, die „bezit” nu eenmaal meebrengt. Dit beteekent nu weer niet, dat wij alle eerzucht, iedere fantasie, elk verlangen, moeten onderdrukken, Het is daarvoot te diep in ons geworteld en tenslotte bepaalt de eerzucht de waarde van ieder mensch. Wij moeten echter beseffen, dat wij, wanneer we de armen zoover mo gelijk uitstrekken, weliswaar nooit de zon zullen kunnen grijpen, maar.dat wij toch zeer zeker één vonkje van dat kleurenspel zullen kunnen bemachtigen, één straaltje goud het onze zullen kun nen noemen. DE OORLOG TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAQUIA. Een spoedig einde? In de openingszitting van het Bolivi- aansche Congres verklaarde dezer da gen de president der Republiek, dr. Sa lamanca, dat de oorlog met Paraquay in het Gran-Chaco gebied binnen afzienba- ren tijd een einde zal vinden. Voorwaar de was slechts, dat Paraquay zich bereid verklaarde Bolivia het gebruik der Para- quaysche spoorlijnen in den Gran Chaco te garandeeren. De daarover geopende onderhandelingen hadden een gunstig verloop. GOUDMIJN ONDER EEN STAD. Eén goudmijn bedreigt ’t bestaan van Kalgoorlie en het daaraan grenzend Boulder in Wesfr-Australië. Het schijnt vast te staan, dat de goudaders van een nabij deze steden gelegen goudmijn doorloopen onder bebouwde stadsge deelten, waarvan sommigen gebouwd zijn met villawijken en eenige groote ho tels. Niettemin zijn reeds concessies ge geven en zal de goudexploitatie moeten geschieden ten koste van de bestaande stadswijken. Op één der hoofdwegen is reeds een schacht geboord. ADMIRAAL BYRD GERED. Admiraal Byrd, die op zijn voorpost op een afstand van 200 K.M. van de ba sis der Zuidpool-expeditie het kamp in Midder^-Amerika, geheel was geïsoleerd, is dezer dagen eindelijk door een red- dings-expeditie, die hem zou afhalen, bereikt. Byrd was vermagerd en uitge put, maar verkeerde in een goede] stem ming. De expeditie, die onder leiding stond van dr. Thomas Poulter is op 8 Augustus uit Amerika vertrokken. Twee vorige reddingsexpedities moesten, voot zij hun doel bereikt hadden terugkeeren. AUTOBUS GESLIPT. Een autobus van een Eindhovensche onderneming, die Zondagmorgen op weg was naar de Ardennen, passeerde op den spoorwegovergang in den Eindhoven- scheweg te Valkenswaard een personen auto. Midden op den overweg slipte de personenauto in de rails, waa,rna het achtergedeelte van de auto tegen de pas- seerende touringcar botste. Daardoor verloor de chauffeur van de touringcar de macht over het stuur en botste met volle vaart tegen de houten pallisade van den overweg. De palen van dit hekwerk braken als lucifers af. De passagiers in de bus werden door elkaar geschud en door glasruiten gewond. De chauffeur had zware snijwonden aan de handen; een inzittende mej. Van der Goor bleek er het ernstigst aan toe; Geneeskundige hulp uit Valkenswaard was spoedig ter plaatse, waarna zij naar haar woning te Eindhoven kon worden vervoerd. Van de inzittenden van de personenauto werd slechts een meisje licht gewond. De schade, ook aan den spoorwegovergang, is zeer aanzienlijk. De auto’s moesten worden weggesleept. Het spoorwegverkeer ondervond eenige vertraging, ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Tusschen Putten en Bijsteren is Za terdagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie personen ernstig werden gewond. Een personenauto, be stuurd door den chauffeur van den heer Visser uit Rotterdam, moest uitwijken voor een uit een zijweg komende vracht auto. De bestuurder verloor de macht over het stuur en botste tegen een boom. De chauffeur en de heer en mevrouw Visser, die achter in de auto zaten wer den vrij ernstig gewond. De burgemeesi- ter van Putten was spoedig ter plaatse. De gewonden werden naar het zieken huis te Ermelo vervoerd. De auto is zwaar beschadigd. EEN TENTWAGENTJE AANGEREDEN. Maandag is nabij Doorn een bestuur der van een auto, afkomstig uit Arnhem, verblind door een tegenligger, van ach teren tegen een tentwagentje, bespannen met een paard, toebehoorende aan den landbouwer J. van Vulpen, uit Doom, gereden. De landbouwer bracht twee be zoekers naar huis. Door den schok schrok het paard en sloeg op hol. Het wagentje kantelde. Van Vulpen weird met een beenbreuk opgenomen, terwijl mej. Korpen-Steijn een pols brak. Haar man werd niet gewond. Het wagentje werd beschadigd. De heer Vulpen is naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Het paard, dat zich had weten los te rukken holde verder in de richting Doom waar het tegen een auto liep. Deze auto werd nogal beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. GESLAAGD. 13 Augustus 1934 De heer J. Faber, vroeger alhier woon achtig, thans te Uteait, slaagde een de zer dagen voor dr acte Engelsch L.O. Cubaard ERNSTIG ONGEVAL. Jongetje aangereden. 13 Augustus 1934. Zondag j.l. had in het kleine dorpje Cubaard een ernstig ongeval plaats. In de kom van het dorpje, waar de weg een zeer scherpe bocht maakt, reed een tilbury, met paard, terwijl achter het voertuig een tweetal jongetjes draafden. Toen van tegenovergestelde richting de luxe auto van den heer K. naderde, maakte de bestuurder der tilbury weldra aanstalten om ter zijde te wijken, wat de jongens vermoedelijk eenigszins ang stig heeft gemaakt, althans zij snelden elk een kant van den weg op, wat ten gevolge had, dat het 6-jarig zoontje van den heer F., die zeker de auto inderhaast niet had gezien, hieronder terecht kwam, zonder dat de chauffeur hierook maar het minst aan kon doen. Hij remde uit alle macht, terwijl de kleine, welke niet bij kennis bleek te zijn, spoedig bloedend werd opgenomen. Door den in allerijl ontboden genees heer werd alles in het werk gesteld de getroffene te behouden. Hedenmorgen bleek echter ’t bewust zijn nog niet teruggekeerd te zijn. De chauffeer der auto treft, naar men ver zekerde, niet de minste schuld. Volgens een nader bericht is het kind aan de gevolgen overledep. EIGENAARDIGE BERICHTGEVING. We lezen in een Hollandsch weekblad: Groote brand In Mecklenburg. Vijftien boerderijen in de asch. FRIESLAND, 13 Aug. Een groote brand die Zaterdag te Schichlenberg in Meck lenburg 15 boerderijen met 48 gebouwen in de asch heeft gelegd, heeft een totale schade van 1 millioen mark beloopen. Wommels KERKELIJKE VERKIEZING. 12 Augustus 1934. Heden Zondag werd alhier een kerke lijke verkiezing gehouden der Ned. Herv. gemeente te Wommels, voor één notabel zulks ter vervulling der vacature W. van der Wal. Uitgebracht werden 177 stemmen, waarvan op de Vrijzinnige candidaat de heer J. Boonstra 89 stemmen werden uit gebracht, terwijl de Rechtzinnige candi daat de heer R. Dijkstra, 88 stemmen verkreeg, zoodat de Vrijz. cand. alzoo gekozen werd. HOTELBRAND TE HELMOND. Zondagmiddag is in Hotel St. Lambert te Helmond brand uitgebroken. Aange- wakkerd door den feilen wind, stond helt hotel in korten tijd in lichte laaie. Naast het gebouw is hotel De Korenbeurs ge legen, welk gebouw groot gevaar zou loopen bij een eventueele uitbreiding van den brand. De brandweer wist het vuur spoedig meester te worden. Dé boven verdieping van het hotel is geheel uitge brand. Het overige deel, benevens de ge- heele inboedel bleef gespaard, doch liep waterschade op. De brandweer moest na de blussching gaten in de plafonds hak ken om het water te laten weigloopea. Verzekering dekt de schade. WAT CRISISPOSTZEGELS OP BRACHTEN. Netto ruim 60.000 gulden. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de crisispostzegels, welke tot ultimo Juli op de postkantoren verkrijgbaar waren, de volgende aantaljfen verkocht: fran- keerwaarde 5 cent, verkoopprijs 9 cent: 685.827; frankeerwaarde 6 cent, ver koopprijs 11 cent: 829.387. De netto-opbrengst boven de fran keerwaarde bedraagt ruim f61.900. Dr. H. P. BERLAGE. f De beroemde Nederlandsche architect, dr. H. P. Berlage, is Zondagmorgen vroeg in zijn woning te Den Haag over leden. De heer Berlage was reeds eenigen tijd ziek en nadat de laatste dagen zijn toe stand veel ernstiger was géwordén, is de kunstenaar Zondagmorgen zacht en kalm ontslapen. z Dr. Berlage bereikte den leeftijd van 78 jaar. NOODLOTTIGE BRAND. Bij den landbouwer Stienecke te Lad bergen in Westfalen, heeft een noodlotti ge brand gewoed. Bij het dorschen is door tot nu toe on bekende oorzaak het stroo bij de dorsch- machine in brand gevlogen. De sterke wind dreef de vonken de schuur in, wél ke in een oogenblik in lichte laaie stond. Twee menschen, die in de schuur werk ten, zijn in de vlammen omgekomen en twee landbouwers hebben zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat men voor hun leven vreest. Helt vuur greep met groote snelheid om zich heen en sloeg over op het woon huis en de stallen, welke eveneens wer den verwoest MUZIEK. Door de Chr. Muziekvereen. „Asaf” te Lollum werd op Woensdag 8 Augustus deelgenomen aan het muziekfeést-con- cours te Oosterend (Henn.) uitgeschre ven door den Bond van Chr. Harmonie ën Fanfarecorpsen in Friesland. Dat de deelname van „Asaf” succes had, bewees wel het feit, dat het corps met zijn 17 werkende leden en als dir. de heer W. H. Koet van Leeuwarden in de eerste afdeeling Fanfare een 1ste prijs mocht behalen met 157 punten. Uitgevoerd werd het muzieknummer: Dans la Prairie Villgeois, ouverture Jules Boisson. Als bewijs van ingenomenheid met deze mooie toekenning werd Donderdag avond een optocht door het dorp gehou den, waarbij het vaandel met zijn vele fraaie eereteekenen werd meegevoerd. Omstuwd door de jeugd bliezen de mu zikanten er lustig op los, wat eveneens door heel wat menschen werd gadege slagen en heel wat drukte in het kleine dorpje teweeg bracht. Eén gehouden col lecte ten bate van de muziekvereen bracht nog circa f 12.op. 11 Augustus 1934. Geslaagd voor de Hoofdacte onze stadgenoot de heer B. Faber, thans on derwijzer te Koudum. MODERN KINDERSPEELGOED. Een Moskousche wapenfabriek heieft ’n mode|l van een machinegeweer van het systeem Djakteref als kinderspeelgoed in den handel gebracht. Het model is een juiste nabootsing van het werkelijke ma chinegeweer en zal tot een totaal van 100 stuks worden uitgereikt aan de Rus sische kegelclubs. neer komt op een vermeerdering van 120 milloien jen (150 millioen gulden), ten opzichte van het vorig jaar. Het totaal omvat de gewone uitgaven ten bedrage van 200 millioen jen en bui tengewone uitgaven tot een bedrag van 360 millioen. De buitengewone uitgaven omvatten 150 millioen jen voor Mand- sjoekwo en 100 millioen voor nieuwe of verbetering van uitrustingen. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1224.44 Het aantal nieuw uitgegeven spaart bankboekjes bedroeg 4. POSTDUIVENNIEUWS. Op Zaterdag 29 Juli werd een begin gemaakt met de wedvluchten voor jonge duiven. Inplaats van Deventer werd de eerste wedvlucht vanaf Zwolle gehouden afstand 73 K.M. De duiven werden om 8 uur ’s morgens gelost met Zuid-Wes ten wind en buiïg weer. De eerste vogel werd geconstateerd om 9.28.36 uur, snelheid 827 M. per minuut, eigenaar D. Hoeben. D. Hoeben, 9.28.49 uur, snelheid 823 M. per minuut. D. Hoeben, 9.28.49 uur, snelheid 823 M. per minuut. I. Gerritsma, 9.28.48 uur, snelheid 817 M. per minuut. D. Hoeben, 9.29.34 uur, snelheid 816 M. per minuut. 6. I. Gerritsma, 9.28.58 uur, snelheid 815 M- per minuut. D. Bangma, 9.29.35 uur, snelheid 815 M. per minuut. D. Bangma, 9.29.37 uur, snelheid 815 M. per minuut. A. Bangma, 9.29.48 uur, snelheid 811 M. per minuut. 10. D. Bangma, 9.30.9 uur, snelheid 810 M. pe|r minuut. 11. D. Hoeben, 9.30.20 uur, snelheid 809 M. per minuut. 12. I. Gerritsma, 9.29.47 uur, snelheid 808 M. per minuut. No. 13, 14 en 15 D. Bangma; no. 16 D. Hoeben; no. 17, 18 en 22 I. Gerritsma no. 19 en 21 A. Bangma; no. 20 P. v. d. Zee en no. 23 van der Weide. De volgende Zondag 5 Aug. werd van af Dieren gevlogen, afstand 120 K.M., doch daar de uitslag hiervan nog niet in orde is, hierover de volgende week. i DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen i 1 i I i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1