II. U. d. WERFF OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen H. L. STRAAT I HOFSTEDE 30— Jaargang Woensdag 22 Augustus 1934 No. 66 Telefoon No. 12 Groote voorraad Onderdeelen en Banden Onttrooning van het blanke ras. ,Sl s i. WEER AANWEZIG Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Oosterlittens Uit den Omtrek en if Winsum Workum Kimswerd van 1 rand. ‘g Makkum let. NI l Handel. Rien i. Baijum i i r t Adve r t e n 11n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. arti- idel. Verschynt Dlnsdags- Vrydagsavonds. Speciale inrichting voor 6. 7. ’t Gaf heel wat drukte om de zware auto weer op den weg te krijgen, het geen tenslotte gelukte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 13 Augustus 1934. Heden slaagde voor de acte Fransch L. O., waarvan de examens te Utrecht worden gehouden, de heer T. Stavenga, afkomstig van Baijum. ALS DE JODEN UITRUKKEN. Frankfort verarmt Vroeger was de historische stad Frank fort a.d. Main, de rijkste stad van het Duitsche rijk. Thans verarmt ze hoe lan ger hoe meer, daar talrijke Joden de stad hebben verlaten. Volgens de jongste statistiek zijn er in Frankfort op een bevolking van 550.000 zielen nog slechts 35000 Joden. Sedert eeuwen werd Frankfort beschouwd als het centrum voor de beter gesitueerde Joodsche families in Europa. Grafsteenen op het Joodsche kerkhof wijzen uit dat talrijke families hier al sedert de twaalf de eeuw leven. De anti-Joodsche actie der nationaal- socialisten heeft evenwel tengevolge ge had, dat een groot aantal Joden de stad heeft verlaten. Ofschoon zij niet mishan deld of openlijk gehoond worden, voelen zij de boycot toch duidelijk. Sedert het begin van dit jaar hebben per maand gemiddeld 40 Joodsche zaken moeten sluiten. In Juni werden zelfs meer dan honderd Joodsche zaken gesloten en hun eigenaars verlieten de stad. Talrijke Joodsche banken hebben hun filialen in Frankfort opgeheven. Het onmiddellijke gevolg hiervan is, dat de gemeente-financiën volkomen fci de war zijn. Met het vertrek van de Jo den is ook hun geld uit de stad gegaan. 13 Augustus 1934. Benoemd tot kassier der Coöp. Boe renleenbank te Winsum en omstreken, de heer W. R. Reinalda alhier. Aantal kiesger. Uitgebr. stemm. Gld. uitgebr. st Ong. stemmen JA-steimmen NEjEN-stemmen 757.756 40.632.628 VOLKSVERMAKEN. 13 Augustus 1934. De vereeniging voor volksvermaken hield heden hare jaarvergadering bij Smeding. Besloten werd evenals vorige jaren weer twee dagen feest te vieren en wel op Donderdag 30 en Vrijdag 31 Aug. a.s. Op den eersten dag zal zoo mogelijk een kaatswedstrijd van door elkaar loten worden georganiseerd, terwijl des Vrij dags kinderspelen en volksvermaken ge houden worden. De vergadering was niet druk bezocht. Arum AUTO DOOR EEN BRUG GEZAKT. 17 Augustus 1934. Toen de heer D. Idzenga van Sexbie- rum met zijn vrachtauto die beladen was met briketten over een brugje wilde rijden, dat bij de onderwijzers- woning van de O. L. School ligt, zakte de brug niet berekend voor* zoo’n vrachtje gehe'el in elkaar, waarop de auto boven het water bleef hangen. Pingjum PAARD OP HOL. 20 Augustus 1934. Heden geraakte de 14-jarige F. K. al hier mejt paard en wagen op hol. In vliegende vaart ging het langs den weg, totdat de jongen van den wagen geslin gerd werd. Met gekneusden schouder en een vleeschwond aan het lichaam werd de knaap opgenomen en door Dr. Danes behandeld, welke juist aanwezig was. Het paard holde met een gedetelte van den wagen naar de boerderij. door Prof. Dr. RALPH SUMMERS, Hoogleeraar aan de Universiteit te Londen. ct, ot, Ot, 1. ct. ot. >n 18 Ie ’s e e I 18 Augustus 1934. Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Alle de Jong, dienst plichtige der lichting 1928 uit de ge meente Wonseradeel, wonende te Arum uitstel van opkomst voor herhalngs? oefeningen veirleend tot 11 Februari 1935 Europa bleek dus niet in staat, de eigen blanke zonen voor ondergang in Azië te behoeden. Wat de kleurling hiervan denkt, laat zich gemakkelijk raden! Is dit alles zonneklaar, het nadeel, dat de film aan het gezag der blanken heeft gedaan, is niet zoo duidelijk te onder scheiden, maar daarom toch evengoed aanwezig. Ook vroeger zal de kleurling wel zijn eigen meening hebben gehad .over de moreele eigenschappen van den Europeaan, die veielal de jonge, gekleur de meisjes tot tijdelijke levensgezellin neemt. Maar eerst de film heeft den Chi nees, Arabier, Indiër geleerd, hoe het in werkelijkheid eigenlijk gesteld is met de zedelijkel reinheid van het blanke ras. In eigen land blijkt de blanke ei geen bezwaar tegen te hebben zich vol komen te bedrinken, in automobielen boevenstreken uit te halen, met blanke vrouwen echtbreuk te plegen. Conclusie: natuurlijk: eeln blanke in Europa is geen haar beter dan een kleurling in Azië! Moord is op de film een alledaagse!) verschijnsel. Avonturiers worden op de film als helden vereerd. Inbraak en dief stal zijn op de film gewaardeerde staal tjes van behendigheid en durf. Is het een wonder, dat de Aziaat, den Europeaan van het vroegeir door het blanke ras in genomen voetstuk zag tuimelen? Zoo namen de nationalistische stroo- iningen onder de kleurlingen hand over hand toe en zwollen deze aan tot een soort zondvloed, die niet meer in bei- dwang is te houden, wat het blanke ras ook probeeren moge. Want hoe bekwa me waterbouwkundigen het blanke ras moge tellen, de bedijking van het natio nalistische water is voor hen niet moge lijk meer. De Philippijnsche student, die te Ma nilla de Amerikaansche Onafhankelijk heidsverklaring bestudeert, de Indische student die te Leiden kennis neemt van de afzwering van Philips II, moeten tot de overtuiging komen, dat hun geboorte land op vrijheid en onafhankelijkheid precies dezelfde aanspraken kan laten gelden als Amerika en Nederland. Op den duur zal de politieke en econo mische beteekenis van het blanke ras in de landen met een gekleurde bevolking langzaam maar zeker verdwijnen. Daaraan is geen ontkomen mogelijk! naar en W. Brandenburg en L. Postema en H. Tuil. De afgevallen parturen kaatsten nog om troostprijzen. Koning werd K. Nieuwenhuis. Door den heer J. van Dalen werden de prijzen uitgereikt, die tevens allen harte lijk dankte voor de medewerking om deze kaatspartij te doen slagen in hel bijzonder de inteekenaren op de lijst. 19 Augustus 1934. Hedenmiddag omstreeks vier uur, ge raakte door den harden wind en een klein motordefect, een motorpleizier- jacht, bemand met eeln heer en dame met drie kinderen, tegen de vaste grond van de Makkumer Waard en dus reeds on geveer 200 M. binnen de buitenruggen. Deze familie was afkomstig uit Vlaar- dingen, waar de man een betrekking vervulde aan de Hollandia-fabriek. Ze waren van Wieringen van den Oever af gevaren met de bedoeling Makkum bin nen te gaan om bij de hardzeilerij te Sneek tegenwoordig te zijn. Daar genoemd jacht gestrand was tus schen Cornwerderzand en het strandbad Flevo, werd het opgemerkt door de schippers J. Visser en A. Koornstra, wel ke met hun motorschuit Won. 8 geregeld badgasten van Makkum naar het strand bad vervoeren. Zoo gauw mogelijk tuf ten ze naar het gestrande jacht, alwaat zij voor assistentie te verleenen, geer welkom waren. Door het uitbrengen van ankers is het gelukt ’s avonds 8 uur het jacht weer van het strand en weer in diep water te brengen, wat gelukkig is geweest, daar men anders een kwade nacht was tege moet gegaan met vrij zeker ongewehsch- te gevolgen. Het jacht was verzekerd, zoodat de kosten voor de assistentie vermoedelijk door de verzekering zullen kunnen wor den betaald. 20 Augustus 1934. Heden werd hier een kaatswedstrijd gehouden. 27 parturen, door het lot sa mengevoegd, namen er aan deel. Er woei een stevige wind, die aan de op slag eenige afbreuk deed. Overigens werden de meeste partijen uitstekend gespeeld, zoodat de wedstrijd als zeer goed geslaagd kan worden beschouwd. De uitslag was aldus: 1ste prijs: O. Vellinga, Franeker, W. Mulder, Harlingen en A. J. de Haas te Kimswerd. 2de prijs: J. van Dijk, Harlingen, F. Wiersm^, Wommels en Y. Gainga te Arum. 3de prijs: B. Postma, W. de Boer en Bij volksstem ming 1933. 45.673.634 43.529.710 42.399.278 872.296 38.362.760 4.294.654 20 Augustus 1934. Gisternamiddag omstreeks 7 uur ge raakte het 2-jarig zoontje van D. IJ. wo nende alhier, in een onbewaakt oogen- blik in het voor zijn woning loopende vaarwater. Toen men het kindje miste vreesde men het ergste aangezien een paar klompjes in hét water dreven. Na een uur dreggen werd het kind Ier venloos opgehaald. Pogingen, door den ontboden geneesheer aangewend, om de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. Hedenmorgen gebeurde nog een tra gisch ongeval. Hét 10-jarig logeetje uit Leeuwarden, bij P. Z. alhier, geraakte bij het kano- varen te water. De in allerijl ontboden geneesheer kon niet anders dan de dood constateeren. Spanjaardslaan 130, Leeuwarden EEN ONGEVRAAGD PLEIDOOI VOOR VERBETERING VAN DE MARKT STRAAT. Zaterdagmorgen reed een motorrijder met duo-passagiere voorbij het Stadhuis in de richting Blauwpoort. Ter hoogte van de apotheek van den heer Hendriks, steeds relchts houdende kwam de motor in contact met de gezellige keien die) onze hoofdstraat versieren. Toen de man even naar links over de rails wilde uitwijken slipte de motor, waardoor het geheele gevalletje op de straatsteenen terecht kwam. Door hulp vaardige handen weid de duo-passa giere bij Dr. Andela binnengebracht, de berijder ward in bovengenoemde apo theek verbonden. Gelukkig had dit ongeval voor beide personen geen verdere nadeelige gevol gen. Naar ons hedenmorgen bij informatie blijkt, zal na de kermis een begin ge maakt worden met de verbetering van de Marktstraat. 9a. Capricioso b. JONGENS-KAATSPARTIJ. Zaterdagmiddag hield de commissie der Nieuwe Buurt in het Lange land een jongenskaatspartij. 8 parturen namen deel. Na menig spannende partij, waarbij alles aan de hang was, werd de 1ste prijs gewonnen door K. Nieuwenhuis en P. Kramer; de 2de prijs door S. Radelaar en Sj. Eekma. De 3e en 4e prijs resp. door Br. Mole- BENOEMD. Tot Assistent-Directeur aan de zui velfabriek te Gouda is benoemd de heer W. Gelens, oud-leerling van de Rijks- Zuivelschool alhier. Uitvoering op a.s. Donderdagavond in ’t Julianapark door de Zangvereen. „Helje Op” van Wommels Dir. J. Faber, Bolsward, met medewerking van Frans Hesmerg (viool) Programma: Bruiloftsmarsch. Avondlied. Ecce quomodo moritur Kunstenaarsleven (wals) Johann Strauss. Ralf (viool). Godard (viool). 4e ORGELBESPELING. Terwijl overal elders de kerkconcerten sukkelen met een minimaal bezoek, blij ven hier te Bolsward de Orgelbespelin gen zich verheugen in groote belang stelling. Vooral de toeloop van vreemde lingen is steeds bijzonder groot en neemt nog eiken keer toe. Ook Maandagavond, ofschoon het weder niet gunstig kon worden genoemd (harden wind met kans op regen) waren er bijna 500 përsonen aanwezig. Een mooi succes voor den Concertgever en zijn begaafde medewerkster, mejuffrouw J. Vonk. MUZIEKCONCOURS. Op het te Goor (Overijsel) gehouden concours behaalde het muziekcorps „Hollandia” alhier een tweede prijs in dé afd. Uitmuntendheid. In de rubriek „zuiverheid” het hoogste aantal punten. Een mooi succes voor Directeur en Corps. L i Langen tijd is men overtuigd geweest dat het blanke ras voorbeschikt was de weireld te overheerschen en dat de door het blanke ras geschapen beschouwing langzamerhand de rest van de wereld zou veroveren. Lord Irwin, die vijf jaren onder-koning van Engelsch’-lndië is geweest en op wiens kennis van de verhoudingen in het Oosten men kan vertrouwen, erkent ech ter onomwonden, dat de nimbus van den blanke, waardoor hij zoo’n macht had over de kleurlingen van allerlei schakee- ring, onherroepelijk is verloren gegaan. Lord Irwin noemt als de eigenlijke oor zaken daarvan: de voor Rusland nadee lige uitslag van den Russisch-Japanschen oorlog; het gebruik van gekleurde troe pen in den wereldoorlog; de verbreiding van de film, ook in het Nabije en Verre Oosten. De Aziaat zag tijdens den Russisch- Japansehen oorlog, dat blanke legers door gele legers grondig waren te ver slaan, dat met blanke matrozen beman de vloten door met geld matrozen be mande vloten volkomen in den grond werden geboord. In dezen oorlog op groote schaal zegevierde voor het eerst op beslissende wijze geeft tegenover blank. Japan bazuinde zijn overwinning over het door andere gekleurde volken bewoonde land, zooals China en Indië, vervolgens) ontwikkelde het Engela|nd- van-het-verre-Oosten zich tot elen groo te mogendheid van den allereersten rang, tot een industrieel rijk van groote be teekenis. Geheel Europa en Amerika resttel niets dan Japan als een land met dezelfde rechten als Engeland en Frank rijk te erkennen. Dit alles bewees, niet alleen den Ja panners, doch allen gekleurden (geel? bruin of zwart), dat ze met kans op succes tegen het blanke ras zouden kun nen opstaan, wanneer de tijd daartoe rijp zou wezen. De nationalistische bes wegingen overal in Azië nog sluimerend, werden daardoor helder wakker ge maakt en de leuze „Azië voor den Azi aat” deed daardoor allerwegen tusschen Smyrna en Peking, tusschen Tokio en Calcutta, opgang. Dat was het begin van de ondermij ning van het gezag der blanke overheer- schers in Azië. De wereldoorlog met de daarop volgende reusachtige wijzigingen in alle mogelijkei verhoudingen, die men vroeger voor onaantastbaar had gehou den, zou het gezag der blanken in het Oosten nog dieper ondergraven. De Engelsche en Fransche legeraan voerders brachten Arabische, Indische, Afrikaansche troepen tegen de Centrale Mogendheden in het vuur. Gelvolg daar van moest wel zijn, dat al deze kleur lingen leerden, dat de blanken onderling niet in staat zijn op vredelievende wijze hun geschillen te regelen, evenmin als elkaar beoorlogende Indische of Afri kaansche vorsten. En vrede was juist het woord, dat de blanke steeds in de door kleurlingen bevolkte landen had gepre dikt. De Europeesche mogendheden van den Entente moesten aan de gekleurde troepen tijdens den wereldoorlog belof ten doen, wilden de blanken zich de voortdurende trouw der bevolking van de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen verzekeren. Die beloften zijn na den werelldoorlog niet stipt na gekomen en de kleurlingen kregen van de betrouwbaarheid van het blanke ras geen al te hoogen dunk. De nimbus van het blanke ras ver dween voorgoed, toen nog later Euro peesche werkloozen als vagebonden in de inlandsche wijken van de groote ste>- den van het Oosten terecht kwamen. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Zondag is in Duitschland de volkse stemming gehouden over de vraag of het Duitsche volk er in toestemt dat Hitler opvolger van von Hindenburg wordt en de functies van rijksp-esident en rijks- kanselier worden vereenigd. Er werd zeer druk gestemd. Ongeveer 90 der kiezers brachten hun stem uit. Het voorloopig officieelle resultaat is aldus: G. J. Dijkstra te Kimswerd. 4de prijs: A. van der Meulen, Berlikum G. Engler, Harlingen en Tj. Westra, Kimswerd. FABRIEKSBRAND TE NIJMEGEN. Zaterdag half acht is door het breken van een olieleiding brand ontstaan in de fabriek van ijzerwaren Nejpeha aan de Voorstadslaan te Nijmegen. Door de ge broken leiding stroomende olie kwam in aanraking met een brandenden oven en de vlammen deelden zich weldra mede aan een oliereservoir, zoodat in een oogwenk de brand groote afmetingen aannam en de vlammen boven het dak en een glazen luchtkoker sloegen. Een brandweerman, die aan de over zijde bij zijn barbier zat, was met as sistentie van eenige burgers spoedig met een slangenwagen ter plaatse. In middels had de directeur de brandweer gewaarschuwd, die in korten tijd met een motorspuit en een manschappenwagen ter plaatse ve|rscheen. Met eenige stralen op de waterleiding werd de brand aangetast en binnen een half uur was men nu het vuur meester. De rechterzijde van het dak en de glazen luchtkoker waren weggebrand, in de voorste afdeeling van de fabriek waa vooral aan de machines groote schade aangericht. Deze schade wordt door ver zekering gedekt. Het is de delrde maal in betrekkelijk korten tijd, dat deze fabriek door brand geteisterd wordt. 18 Augustus 1934. Aan de alhier gehouden jongens- kaatswedstrijd werd door 23 parturen van 3 deelgenomen. De 1ste prijs werd gewonnen door T. IJkema van Huizum, G. Koster te Fra neker en A. Schaafsma te Rauwerd. De 2de prijs viel ten deel aan P. Bu- renga te Gauw, J. Nijp te Leeuwarden en B. Bokma te Marssum. De 3de prijs was voor E. Elgersma te Sexbierum, S. de Haan te Franeker en J. Rodenhuis te Huins. B Scharen, Tafel-, Dessert-, Zak en Scheermesjes U Uitsluitend prima kwaliteit s GROOTZAND SNEEK 5a. Cavaline b. Berceuse. Pauze: Woudruischen Serenade van een landsknecht, Orlando Lasso. Rozen uit het Zuiden (wals) Strauss. F. Ries (viool). F. Ries (viool). 10. Aan den schoonen blauwen Donau (wals) Strauss. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 18 graden. Witmarsum VISCHCLUB O. V. C.” Bovengenoemde club hield Zondag j.l. haar 4de vischwedstrijd in dit seizoen. De vangst was niet bevredigend; er wërden sechts 2 baarzen boven de wet telijke maat gevangen, door de 19 aan wezige leden. De prijzen werden gewonnen als volgt: 1ste prijs: J. de Wit, met 2 baarzen 1 van 24 c.M. en 1 van 19 c.M. 2de prijs: S. Wiersma, met 2 baarzen, 1 van 24 c.M. en 1 van 18 c.M. 3de prijs: B. Wolthuizen, met 2 baar zen, 1 van 24 en 1 van 18 c-M. 4de prijs: J. Molenaar, met 1 baars van 19 c.M. 5de prijs: A. van Kouteren met 1 baars van 19 c.M. 6e! prijs: D. Kamstra, met 1 baars van 18 c.M. 7e prijs: P. de Jong met 1 baars van 18 c.M. 8e prijs: L. van Dijk met 1 baars 18 c.M. De laatste drie na loting. 1 43.491.575 8. i 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 2.101.191 2. 3. 4. I ct, )U in /e al :n al CHIRURG DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1