A. J. OSINGA III. V. d. UIERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen M. VROMEN VROUWENARTS PRINS HENDRIKSTRAAT 10, LEEUWARDEN heeft de praktijk hervat. ti De mechanisatie der industrie. Stadsnieuws. 30= Jaargang Woensdag 29 Augustus 1934 No. 68 Naar de herfst.... 5 Dictaat cahiers Boekhoud cahiers Gewone cahiers Teekengerei Klad bloes Alle Schoolbehoeften. Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD «F Telefoon No. 12 t. dergelijke onvriendelijke behandeling zijn beklag bij de politie ingediend. EENS EEN ZEGEN. THANS EEN RAMP. H. Elzinga, Bolsward, min. 2 min. I' Adver t e n 116 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschynt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per lopper 40 ct. p. kwartaal. DE TECHNOCRATEN KRIJGEN GELIJK. Speciale inrichting voor L i. BOEKHANDEL MARKTSTRAAT ORGELBESPELING. Hlet 5de kerkconcert verheugde zich weer in een zeer druk bezoek. Er waren bijna 600 bezoekers, waarvan zeker de helft van buiten de stad. Ook nu viel de zang der dames J. Vonk, S. van der Mei en D. de Jong zeer in den smaak, al ligt de polyphone Bach-muziek (zooals in Dir, Dir, Jehova) niet gunstig voor lichte meisjesstemmen. Veel beter kwam dan ook het 2e num mer (Franck’s Advent) tot zijn recht. Er bevonden zich onder het publiek echter enkelen die blijkbaar verdwaald waren. Wij zagen en hoorden een paar boerenjongelingen die vóór den aanvang van het concert in het Kerkgebouw zaten te fluiten, terwijl we ook bij het vorig concert onhebbelijkheden opmerkten van lieden die geen besef schenen te hebben, dat zij zich in het Huis Gods bevonden. Dit zijn inderdaad bezoekers, die we hier niet gewoon zijn en die we heel graag in het vervolg zouden missen. ZWEMWEDSTRIJDEN. Begunstigd door prachtig weer hield de vereeniging „Zwemschool Bolsward” Zaterdagmiddag haar jaarlijksche zwem wedstrijden. Deze wedstrijden hadden dunkt ons wel wat meer belangstelling verdiend. Precies 3 uur werd onder leiding van den voorzitter, Dr. H. Beekhuis begon nen met de wisselbekerwedstrijd voor heeren, 100 M, vrije slag. De beker moest verdedigd worden door L. Radema. Ne gen deelnemers waren hiervoor inge schreven. De heer Radema bleek niet op gewassen tegen de jeugdige B. Nijdam, die in 1 min. 23 sec. de baan zwom; 2e, een medaille, P. Draaisma 1 min. 23.1 Uit kortzichtigheid hebbein menschen door alle tijden heen beweerd, dat het den ondergang der wereld beteekende, wanneer door een of andere vinding de productie werd vereenvoudigd. Men her- innere zich maar eens, hoe bij de invoe ring van stoommachines de werklieden soms een opstand begonnen om hun me chanische concurrenten te weren. We noemden dat kortzichtig. De ge schiedenis heeft inderdaad beweizen, dat de machines de menschheid veelal ten zegen zijn geweest. We hebben vroeger al eens op het gebruik van horloges ge wezen en willen dat voorbeeld hier nog eens aanhalein. Hoeveel menschen zou den een horloge hebben kunnen betalen en dragen, als het geheel uit handwerk vervaardigd had moeten worden? De machines hebben het mogelijk gemaakt, dat practisch ieder mensch eenige hor loges in zijn leven verslijt. Daaraan ver dienen niet alleen de producenten, maar ook duizenden handelaren, grossiers en winkeliers, alsmede duizenden arbeiders, die zich met het onderhoud en reparee- ren der horloges belasten. Hoeveel menschen zouden de zeeën bereizen, als dit nog per zeilschip moest gebeuren? Thans hebben dagelijks heele volksverhuizingen van werelddeel tot werelddeel plaats. Aan die talooze rei zende menschen verdienen ook buiten de kringen de|r scheepvaartmaatschappijen heele legers van lieden van allerlei slag. Negen tienden der menschheid zou misschien barrevoets gaan, als de schoenindustrie niet ware geïndustriali seerd en we zouden waarlijk niet zoo dikwijls een nieuw pak kleeren koopen als de stof nog met de hand moest wor den geweven. Door verlaging van productiekosten is de consumptie van alles enorm toegeno men, zóódanig, dat er ook arbeid ge noeg bleef voor de levende werkkrach ten. Hebben we al eens werkloosheid gekend, men veirgete niet, dat die óók voorkwam in tijden, dat nog geen me chanische krachten werden gebezigd. De machines hebben ook veel schoons en nuttigs gebracht in de levens van menschen, die het zonder dat alles had den moeten stellen, wanneer handwerk de producten schaarsch en duur had moeten houden. OM EEN SIGARETJE. De laatste tonen van het concerf. ge- geven in het Julianapark de vorige week zijn weggevaagd. Het publiek verwijdert zich rustig en stil, nog onder de indruk van de heerlijke klanken, dien avond be luisterd. Ook een zekere W. B. alhier loopt ernstig mediteerend over zooveel moois langs de Sneekerstraat. Komt me daar opeens iemand met de zeer banale vraag om een sigaret. Je stemming geheel be dorven. Wel man, dan wordt je woest, Eenige goed gerichte stompen en de si- garetvrager ligt knock out tegem het hek van de Boterfabriek. Maar de stemming van de mediteeren- de musicus is weg en zal ook nog wel geruimen tijd zoek blijven. De knock out geslagene heeft over een JAARVERGADERING C. A. B. Maandagavond 27 Aug. jj. hield de voetbalvereen. C. A. B. haar jaarverga dering op de bovenzaal van hotel de Wijnberg. Aanwezig pl.m. 50 leden. In zijn openingswoord drukte de voor zitter de spelers vooral op het hart, zich in de komende comp.-wedstrijden voor de volle 100 te geven, verder werd een woord van dank gebracht aan de pers voor haar welwillende medewer king. Het keurig jaarverslag van den secr. gaf een beeld van de vereeniging over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de pijest^ties der (diverse elftalleh nu niet bepaald schitterend geweest waren. Daarna was het woord aan den pen ningmeester. De ontvangsten over sei zoen 1933-1934 bedroegen f3979.26, uit gaven f3976.42, dus nog een batig sal do van f2.84, ondanks de extra-kosten van het tienjarig bestaan van C. A. B. Het geheele Bestuur werd bij acclama tie herkozen. De elftalcommissie werd uitgebreid tot 7 man. Nieuw benoemd werden de heeren P. Brandenburg, L. Nijdam en A. Adema. ’t Materiaal werd, evenals vorig jaar, weer aan de goede zorgen van den heet Posthuma toevertrouwd. Bij monde van den secretaris werd medegedeeld, dat C. A. B. dit seizoen met 4 elftallen en 2 adsp. elftallen aan de comp. zal deelnemen. Nadat de heer H. de Vries nog een aardige zelf gemaakte voordracht had ten beste gegeven, waarin hij de spelers aanried zich steeds vol vuur te geven, sloot de voorzitter na beantwoording van enkele vragen deze vlotte vergade ring. Nu eerst beginnen de n a d e e 1 e n van de mechanisatie der industrie zich te doen gevoelen omdat de techniek blijft voortschrijden en de menschheid in haar behoeften aan het verzadigingspunt schijnt te zijn gekomen. Wanneer ieder meinsch met een be hoorlijk horloge op zak loopt, is het voor de arbeidsgelegenheid fnuikend, wan neer machines worden uitgevonden, wel ke levende arbeidskracht kunnen ver vangen, want er is geen behoefte meer aan het opvoeren van de productie. In een adres van de arbeidersbonden aan de regeering hebben deze bewezen, hoe het verbruik van sigaren in de laat ste jaren vrijwel stabiel bleef, maar niet temin de werkloosheid van 6—24 ver ergerde. Dit is de schuld van de voort schrijdende mechanisatie van het bedrijf welke niet kan worden gevolgd door ’n verhoogd tabaksverbruik. Er wordt im mers op het oogenblik al meer gerookt, misschien dan goed voor ons is. Wat hier geldt voor horloges en siga ren, is mede toepasselijk voor vele an dere artikelen. D menschheidsbehoeften zijn het ver zadigingspunt benaderd en de techniek staat niet stil in haar voortgang. Steeds grootere werkloosheid moet ’t uitvloeisel daarvan zijn. Ter oplossing van de moeilijkheden komen ons slechts twee middelen bruik baar voor. Of de mechanisatie moet internatio naal worden beteugeld, wat ons heel moeilijk voorkomt. Of we moeten dein raad volgen der technocraten en de beschikbare arbeids gelegenheid gaan verdeelen, dus den werktijd gaan regelen naar behoefte. Hetgeen evenmin een gemakkelijke op gave is. VOETBAL. Zondagmiddag werd het. voetbalsei zoen ingezet met een tweetal wedstrij den. 12 uur C. A. B. IIBlack Boys II; 2 uur: C. A. B. ISneek II. We willen deze wedstrijden voor de ze keer beschouwen als proefwerk en daardoor iets nader de verrichtingen van onze beide elftallen beschouwen. Allereerst C. A. B. II. Reeds in het be ginstadium van dezen wedstrlfd maakt C. A. B. de eerste goal. Het is eigenlijk nog zoo’n beetje verkennen. De B. B. zetten direct eveneens een goede aanval op. Onze backs begrijpen elkaar niet vol doende en de linksback heeft niet vol doende kijk op het buitenspel, bovendien moet hij wat trapvaster worden. 1-1. Nogmaals probeeren de Sneekers het op dezelfde manier, maar nu wordt er veel te lang getreuzeld en verloopt de kans. Wanneer dan bij een goede C.- aanval de keeper te ver uitloopt, profi teert de voorhoede handig van de ge boden kans. 2-1. Tot aan de rust blijft het bij dezen stand. We hebben den wedstrijd na de rust niet meer bijgewoond, dus kunnen we wat dit elftal betreft, alleen oordeelen over de eerste speelhelft. Over heit algemeen was het spelpeil bevredigend; de voorhoede, combineert nu en dan heel aardig. De rechtsback en de keeper zijn zeer goed de andere spe lers nu en dan wel goed, loopen elkaar teveel in den weg. Een beetje meer el kaar leeren begrijpen jongelui en vooral meer voedend werken en ten slotte een heel groote dosis enthousiasme, dat is noodig voor alle spelers willen we in de komende maanden weer succes boeken. ’s Middags twee uur speelde C. A. B. 1 tegen Sneek II. De opstelling van ons elftal was als volgt: VISCHCLUB „ONS GENOEGEN”. Met groot succes werd Zondag j.l. de vierde vischwedstrijd achter Parrega, in de Workumervaart gehouden, daar niet minder dan 36 baarzen boven de wette lijke maat (18 c.M.) werden gevangen. Met de grootste baars 31 c.M. verwierf D. de Jong den Isten prijs. Verder behaalden de volgende leden een prijs. 2de prijs: R. v. d. Schaaf, 21 y2, en 7 van 18 c.M. 3de prijs: J. Zoethout, 19%, 19, 18%, 18 en 18 c.M 4de prijs: Sj. Koopmans, 28, 20 en 20% c.M. 5de prijs: B. de Jong, 19, 18% en 18 c.M. 6de prijs: J. Adema, 21% en 21 c.M. 7de prijs: W. Bruinsma, 23 en 19 c.M. 8ste prijs: P. de Boer, 20 en 18 c.M. 9de prijs: W. Spoelstra, 20 ein 18 c.M. 10de prijs: P. de Wit Sjz., 18%, 18 c.M. Extra prijsje, aangeboden door Hawe- ko, P. Brakels. Spoedig brelekt de laatste maand aan, reeds zijn we in de laatste weken, die den overgang vormen tot den herfst. Deze laatste weken stemmen den mensch veelal weemoedig, daar hij door de ver anderingen, die in de Natuur plaats grij pen, herinnerd wordt aan de nabijheid van den dood. Want het sterven in de Natuur, vangt, onmerkbaar haast, toch in deze weken reeds aan. En een mensch is geneigd, parallellen te trekken. Hoe gaarne zou hij nog éénmaal jong zijn, nog éénmaal het leven van voren af aan mogen leven, doch dan uitgerust met alle ervaringen, die hij in zijn ten eind^ gaande leven verzameld heeft. Want slechts dan zou hij veel dingen bétei kunnen verrichten, veel kunnen inhalen, wat hij verzuimde, veel kunnen goed maken, wat hij bedierf. Maar die gele genheid wordt belaas ftifèmand gao den. Wat wij gedaan hebben, is gebeurd en heeft zijn gevolgen gehad. Niets daar van kan men meer ongedaan maken I Bestaat er echter geen andere soort verjonging voor ons?.Beleven wij het somtijds niet, hoe iemand, die reeds moe en afgeleefd scheen te zijn, opnieuw Ivenskracht vindt, zich opricht en zelf bewust op een doel afgaat? En zoeken wij de oorzaak daarvan, dan vernemen wij misschien dat die Mensch een nieu we taak.gevonden heeft, die hem geheel vervult. Hij voelt zich niet meer over bodig, te veel: de geestelijke aansporing schonk ook het lichaam nieuwe krach ten! Maar ook zonder, dat bijzondere lotswendingen zich voordoen, kunnen wij het oud-worden tijdelijk van ons af wenden. Wij behoeven slechts levendig deel te nemen aan het leven van de on onderbroken nieuw opgroeiende jeugd Dat is een gestaag vloeiende stroom van hoop, van levensdoeleinden en nieuwe gedachten. Werpen wij ons onvoorwaar delijk daarin, worden wij door die jeugd bezield, dan kunnen wij door dat leven aangestoken worden, en in grooten deele gelijk worden met die jonge menschen. Meenen wij echter, niet meer tot hen te behooren, dan worden wij door dien stroom aan den oeveir gespoeld dan is het onze eigen schuld, als wij verdroten terzijde staan De slechte ervaringen, die wij in het leven moeten opdoen, dwingen soms iemand tot zoo n rol. Hij ziet slechts hei Akkrumer dames werd dank gebracht voor hun overkomst. Eenige heeren en dames lieten duik- sprongen zien, de badmeester H. Postma dook de oefenpop uit de vaart op, terwijl twee leden een paar met een kano omge vallen meisjes, redden. De heeren W. Glass, J. Reinders en H- Elzinga demonstreerden achter de mo torboot van den heer Hoitsma het plank- rijden. Met een flink gangetje werden de plankruiters af en toe onder water door getrokken. Deze demonstraties gaven de noodige afwisseling. leelijke en troebele, het onrecht en de zelfzucht, de leugen en het geweld, die zich in het leven op den voorgrond drin gen met brutale kracht. Dat alles kan iemand inderdaad vroegtijdig oud ma ken; maar het ware leven, dat is het niet. Het leven, dat uit Goddelijke bron op borrelt, dat naar de gemeenschap, naar de Liefde streeft, die de aaneensluiting als uiteindelijk doel voor oogen stelt eri krachtdadig medewerkt, waar weder zij dsche hulp en wederzij dsche dienst vaardigheid in de banieren geschreven staat, waarin wij de Eeuwigheid voelen, dat houdt ons jong1 OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Visser. Schuurmans - Draaisma. Kooiker - v. d. Hauw - Haitsma W. Hoekstra - A. Hoekstra - van Dalen de Jong - de Jong. Direct na de aftrap gaat de C.-voor- hoede er melt den bal doorheen en ligt binnen een paar minuten de bal in het doel. 1-0. Vlug golft het spel op en neer en ook even vlug maakt Sneek gelijk 1-1. C. A. B. is telkens in den aanval en de wind doet ook een beetje mele. Een mooi schot van W. gaat juist over. Ver schillende aanvallen volgen, nu en dan onderbroken door een enkele aanval op het C- A. B.-doel. Van de geboden kan sen weet onze voorhoede geen partij te trekken, eenerzijds door te lang treuzelen en anderzijds door een zekere bangheid. Bij een goed opgezette aanval geeft dé linksbuiten een prachtvoorzet, maar zelfs hiérvan weet de voorhoede geen goal te maken. Dan werkt Sneek zich een beetje los en weet van de aarzeling van den kee per, die veel te laat uitliep partij te trek ken om de leiding te nemen. 2-1. Men gaat nu in de C. A. B.-ploeg een kleine wijziging brengen. Van der Hauw speelt weer midvoor. Haitsma wordt spil en de Jong linksbinnen. Dit blijkt direct een verbetering, een goede voorzet van W. wordt even handig ingekopt. 2-2. Met dezen stand gaat de rust in. Direct na de hervatting een mooi op gezette aanval van C., goed doorgevoerd De mooiste goal van den middag. 3-2. Nog enkele kansen volgen zonder re sultaat. Een gevaarlijk moment daarna voor het C. A. B.-doel Een betere voor hoede dan deze van Sneek had vast en zeker een doelpunt gemaakt. De Snee kers komen nu geducht opzetten en door een fout van de keeper hebben ze suc ces. 3-3. Direct hierna ziet Tjerk kans door de verdediging heen te glippen en den kee per het nakijken te geven. 4-3. Dan noteeren we achterelkaar 5 cor ners voor Sneek, die allen buitengewoon slecht genomen werden en dat terwijl de wind vlak op het doel stond. Een beetje hooge voorzet had heel wat kansen ge geven. Nogmaals onderneemt C. A. B. dan nog een aanval met succes en hier mede komt het einde. 5-3. We veroorloven ons voor dit elftal met het oog op de komende competitie een kleine critische beschouwing. Voor de rust is de voorhoede hef zwakke punt en dan bedoelen we spe ciaal het binnentrio, de rechts- en links binnen speelden een zeer goedel wed strijd. Van Dalen was goed, maar heeft zijn ouden vorm nog niet te pakken. De Jong is veel te bang en laat zich daar door de kansen ontnemen. Auke is een vlugge speler, maar had vandaag zeker de komende kermis in het hoofd. Acroba tische toeren, daar maak je geen doel punten mee, Auke. Je kunt het wel be ter. De middenlinie (we spreken voor de rust) was aardig trapvast. Kooiker kan hierin nog niet gemist worden, een han dige speler die heel wat werk verzetten kan. De backs zijn goed. Draaisma kon wegens een blessure niet op volle kracht spelen, de keeper maakt een betrouw baren indruk, heeft heel wat moeilijke ballen gehouden, toch is een wat sneller reageeren vooral wat uitloopen betreft, niet verkeerd. Na de rust met de eenigszins gewij zigde opstelling, zit het elftal veel beter inelkaar. Voorhoede combineert goed, maar vervalt telkens weer in de oude fout: individueel spel. Dat moet er uit heeren. Het is een elftal wat speelt; bij voorkeur een ander de kans geven, wan neer die beter opgesteld staat. De mid denlinie was nu ook veel beter. Kooiker had nu meer steun van de spil Haitsma. Back en keeper als voor de rust. Het lijkt ons toe, dat met dit eerste elftal wel eenig succes in de komende competitie te behalen is. sec. en 3de, een medaille L. Radema 1 min. 26.1 sec. Bekerwedstrijd voor dames 100 M. vrije slag, 9 deelneemsters. De houdster van de beker, mej. G. Oosterbaan won onbedreigd en mocht de beker dus nogmaals een jaar in haar bezit hebben. Tijd 1 min. 31.4 sec.; 2e, een medaille, mej. J. Frijling, 1 min. 33.4 sec. en 3de een medaille, mej. H. Haag- sma, 1 min. 40.6 sec. Tusschen deze wedstrijden in liet de 8-jarige Nelly van der Pol ons eenige sprongen vanaf de duiktoren zien. On versaagd sprong de kleine naar beneden. Ga zoo voort, zusje. Wedstrijd heeren gekleed zwemmen: 2 X 50 M. 50 M. schoolslag en terug 50 M. rugzwemmen zonder armbeweging. Voor deze wedstrijd waren 14 deelne mers, leden van Friesche Reddingbriga- des. 30.4 sec. 2e. C. K. Kuijper, Akkrum, 58.7 sec. 3e. G. Spoelstra, Leeuwarden, 2 min. 58.9 sec. Lid van de Leeuwarder Politie Sport- ein schietvereeniging. Wedstrijd voor dames leden der red dingsbrigades 50 M. schoolslag. Uit 14 deelneemsters werd le: mej. A. de Haas,50.8 sec.; 2e. Mej. H. Haag- sma 55.4 sec. en 3e mej. J. Frijling 58.8 seconde. De kleeding voor deze wedstrijden was volgens de bondsbepalingen. De prijzen bestonden uit vazen en luxe voorwerpen. Badmeester Kuijper uit Akkrum was met een achttal dames overgekomen voor deze wedstrijden. Ze mochten evenwel niet meedoen, daar zij nog geen lid van de reddingsbrigades waren. Laat dit nog eens een aansporing zijn voor de Akkrumer zwemsters en zwem mers om aldaar ook een reddingsbrigade op te richten. Het bestuur van de zwemvereeniging stelde een drietal extra medailles be schikbaar voor een onderlinge wedstrijd van deze dames onder de regels van den bond. le werd de 13-jarige Aagje van der Veen, 53.8 sec.; 2de Simy van der Leen 56 sec. en 3de Sietske Pasveer 58.2 sec. Met eenige toepasselijke woorden deel de Dr. Beekhuis de prijzen uit. De da mes ontvingen tevens nog bloemen. De i. 2 t I 1. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1