BRILLEN li Omwille van de democratie. «I. U. a. IBEBFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie HOFSTEDE 1 Stadsnieuws. Uit den Omtrek 30— Jaargang Woensdag 5 September 1934 No. 70 SI Groote voorraad Onderdeelen en Banden Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD xf Telefoon No. 12 I en I JE 1 I ct. ct. ct. Speciale inrichting voor aan alle merken Automobielen A dve r te n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent, Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. VeiBchynt Dinsdags- Vrüdagsavonds. We dachten ons een andere oplossing. Waarom moet de Tweede Kamer uit honderd afgevaardigden bestaan? We gelooven dat het aanzien van parlemen tarisme en democratie zou winnen, wan neer de wetgevende* arbeid werd ver eenvoudigd. Het streven van de huidige regeering gaat trouwens in die richting. Er zijn partijen in de Kamer vertegen- ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 16 graden. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO- theek „BOLSWARD en OMSTREKEN.” Tijdens de vacantiemaand Augustus werd de leeszaal bezocht door 80 perso nen, t.w. 10 dames en 70 heeren. In totaal werden er 352 boeken uitge- reikt, waaronder 343 uit eigen biblio theek en 9 uit die van Leeuwarden. Benoemd tot helpster in de Bewaar school Mej. S. Tjeerdema alhier. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag 26 Aug. had de wedvlucht Roermond plaats. Om 8 uur werden de vogels gelost met sterke Noord Westen wind. Deze vlucht had dan ook weer een traag ve|rloop. De eerste vogel bereikte haar hok om 12.38.57, afstand pl.m. 210 K.M., eige naar de heer A. Bangma. 2de werd ver volgens eveneens de heer A. Bangma 1.34.23 3e A. Bangma, 1.35.42 4e D. Hoeben 1.41.03; 5e Th. de Jong 1.44.13; 6e A. Bangma 1.45.19; 7e! 1. Gerritsma 1.49.23 7a Sj. Huisman 1.46.54 8e D. Hoeben 2.08.54 9e A Bangma 2.22.6; 10e A. Bangma 2.39.21; lie I. Gerritsma 3.51.11. irti- del. n y n t n s e OPTICIÊN GROOTZAND SNEEK ct. ct. ct, De regeering heeft een ontwerp tot wijziging van de Kieswet ingediend, als gevolg waarvan een „partij” bijv, slechts dén in de Tweede Kamer zou worden vertegenwoordigd, wanneer bij eene ver kiezing ten minste driemaal de kiesdee- ler wordt behaald. We kunnen ons begrijpen, dat degenen die kleine partijen leiden of zich voor dezelve intere'sseeren, zich door de in diening van dit ontwerp teleurgesteld gevoelen. Hun wordt een eens toegekend recht, althans politiek voordeel, ontno men. We geven ook grif toe, dat aan het evenredijgheidsbegrip, hetwelk ijn onze Kieswet is neergelegd, door de nieuw voorgestelde wijziging geweld wordt aangedaan. Men vergete daarbij echter niet, dat het evenredigheidsstelsel bij in voering tenslotte niet bedoeld is geweest om nieuwe politieke kansen te scheppen aan personen of beweginkjes, die ondet het vroeger meerderheidsstelsel bij ver kiezingen nimmer naar voren konden ko men, doch om toevalsfactoren uit te schakelen, welke zich weleer bij het op maken van v|erkiezingsuitslagen deden gelden en daardoor, een onjuist beeld hielpen scheppen van de ware machts verhoudingen. De voorgestélde wijziging is over het algemeen gunstig ontvangen door de groote partijen en men mag aannemen, dat die zich daarbij niet in de eerste plaats hebben laten leiden door het zetel- tjewinst, dat er voor haar ongetwijfeld het gevolg van zal zijn. In de groote partijen leeft de overtuiging, dat de hui dige Kieswet het scheppen van kleine politieke beweginkjes bevordert. Een „beweigihg’’ of „partij” moet geboren worden uit ee!n drang des geestes van een volksgroep, maar niet om aan be paalde personen gelegenheid te bieden om critisch te- kunnen inweirken op een zekere georganiseerde richting, aan wel ke ze verwant zijn. De democratie kan er in het algemeen niet door gebaat worden geacht, wan neer bij elke verkiezing door middel van een politieke rel wat eenlingen in de Kamer worden gebracht, die daar gedu rende enkeld jaren door hun critisch op treden den wetgevenden arbeid bemoei lijken, om bij een volgende gelegenheid weer te verdwijnen en te worden opge volgd door nieuwe dwaallichten aan het politieke? firmament. Doordat die eenlingen soms op de wip der machtsverhoudingen komen te zitten is hun invloed wel eens onevenredig groot en zijn ze oorzaak van bestuurlijke déraillementen, welke het aanzien van parlementarisme en democratie omlaag halen. Denken we maar eens aan de po sitie van de heeren Wdiss c.s., vertegen woordigers van het z.g. Middenstands- blok in den Amsterdamschen raad. Toch vinden we de voorgestelde op lossing, waarmee de regeering aan het optreden van politieke gelukzoekers en van kleine partijtjes een einde wil ma ken, géén gelukkige. Ze druischt ons te sterk in tegen het evenredigheidsbegin sel én ze is niet afdoende. Het zal dik wijls nog mogelijk zijn om een bewe ginkje, hetwelk gevoed wordt door een oogenblikkelijken tijdsstroom, zoodanig op te voeren, dat het voor een zittings periode kan worden vertegenwoordigd. Dan zit men aanstonds met tenminste drie afgevaardigden opgescheept. Zondag 2 September j.l. had de wed vlucht plaats vanaf Maastricht waaraan een prijzenwedstrijd was verbonden. Ieder kon hieraan deelnemen en raden hoe laat de eerste vogel haar hok zou bereiken. Daar het Zondag prachtig vliegweer was, een beste wind, had deze vlucht een buitengewoon vlot verloop. De; vogels werden gelost om 7 uur en de eerste vogel werd geconstateerd om 10.40.22. Er was echter niemand die de zen tijd had geraden, doch de dichtstbij zijnde was 10-40.23. Op deze tijd viel dus de 1ste prijs n.l. ter waarde van f 15.2de prijs viel op 10.40.20, ter waarde van f 10.3de prijs op 10.40.30 ter waarde van f 7.4de prijs op 10.40.12, ter waarde van f5. Hiermede is het vliegseizoen weter af- geloopen en kunnen de liefhebbers weer hun jaarlijksche schifting houden voor den winter om het beste materiaal over te houden voor het volgende jaar. DE BOLSWARDSCHE KERMIS. 't Is Maandagmorgen 8 uur. Het klokje van onze Stadhuistoren doet op zijn traditioneele wijze den stadgenoo- ten mededeeling, dat de kermis begon nen is. Een geur van warme oliebollen hangt reeds in de stad. Voor het poli tiebureau verzamelen zich langzamer hand de diverse orgels en andere mu- ziekmakende kermisgasten. Het is dit jaar een heel groote en heel bonte stoet. Volendammers in hun typische kleedij, door buitenlucht verweerde orgel draaiers, witgebroekte jazzbandspelers, harmonicavirtuozen in diverse verschei denheid, solist pistonblazer, gramafoon- bezitter met één plaat, marmotje en apeneigenaar, enz. enz. Wat een verscheidenheid! Wanneer dit geheele gezelschap op ons losgela ten wordt, wee dan je gehoororgaan. Gelukkig komt er langzamerhand een kleine schifting. De meest kunstzinnige groepen en instrumenten krijgen hun vrij biljet, de groote troep harmonica spelers enz. enz. wordt voor vandaag afgewezen. Natuurlijk vond deze maat regel geen onverdeelde instemming. Door den dag was behalve de kinder feesten deze eerste dag weinig te bele ven. ’s Avonds na 8 uur bewoog zich heel wat volk op en om de kermis, maar bnze totaal in druk is, dat er meer kijkers dan koopers waren. Veel belangstelling trok als altijd de autoskooter, maar ze ker niets minder het Theater Variété, een ouderwetsch kermisproduct, wat ons inziens altijd de juiste kermissfeer geeft, al was het alleen maar om de parade voor de tent. Het Schildwljk herbergt dit jaar en kele heel geheimzinnige tentjes, ook be- hoorende tot de ouderwetsche kermis- entourage. Half mensch half visch, maar dat trekt en kost maar één dubbeltje, dan een druk op de knop en je toekomst is haarfijn voorspeld. Militairistisch 8e prijs: Henkie Grunstra, Groene spaarpot. 9de prijs: Corrie van de Zee, een ver rassing. Meisjes 1012 jaar. KorfbalspeL 92 deelneemsters. 1ste prijs: Rike van der Heide, collier met steentjes (zilver). 2de Jannie Hoeben, collier met beenen hanger. 3de prijs: Akke van der Zee, kapdoos. 4de prijs: Marietje Mulder, Naaidoos. 5de prijs: Andriesje Noordenbos, Zak- kam. 6de prijs: Stientje Hendriks, fleschje eau de cologne. 7de prijs: Aukje Huisman, Rood collier. 8e prijs: Jeltje Brouwer, Wit collier. Meisjes 1314 jaar. Stoelendans. 41 deelneemsters. Ie prijs Agatha Hoeben, Zilveren Col lier, met bruine steentjes. 2e prijs, Durkje Timme, Zilveren Ring. 3e prijs Regina Nota, Zilveren Arm band. 4e prijs Agatha Rosier, Zilveren Pot lood. Jongens 1316 jaar Kuipje steken, zittende op een slede rijdende op ijzeren katrol, uitvinding van den voorzitter. Ie prijs Hein Prins, 4 gulden. 2e prijs, Geert Stevens Ruiter, 3 gul den. 3e prijs, Douwe Lammers, 2 gulden. 4e prijs, Johannes van der Schaaf, 1 gulden. De troostprijs, 50 cent, viel ten deel aan Jannes de Vries. De Commissie komt een woord van lof toe, voor de vlotte regeling van deze kinderspelen. woordigd met 28 en 24 leden. Enkele andere partijen komen boven de 10 zetels uit. Waarom is het eigenlijk noodig, dat er zooveel menschen bijeen worden ge zet, die allen hetzelfde politieke program onderschrijven? Zeker de machtsverhou dingen moeten tot uitdrukking kunnen komen, maar als het evenredigheidsstel sel blijft gehandhaafd, dan kome'n doe machtsverhoudingen even goed tot uiting in een Kamer van 50 of 40 leden, dan in eene van 100. In een kleinere Kamer zou het spraak water ongetwijfeld heel wat minder brui- schend stroomen en veel meer werk zou kunnen worden afgedaan. Bovendien ge looven we, dat hoe kleiner het aantal af gevaardigden zou worden bepaald, hoe grooter de eischein zouden worden, aan hun bekwaamheid te stellen. Een onbe- teekenende figuur kan zich oplossen in een groot gezelschap, maar in een klei nen kring van bekwamen zal een nulli teit zich zelf onmogelijk gevoelen. We wijzen ook nog even op de finan- cieele bezuiniging, met onze oplossing te bereiken. En vooral herinneren we er aan, dat de kiesdeeler zóó groot zou worden, dat weinig of niets beteekenende partijtjes er niet aan zouden behoeven te denken om aan een verkiezingsstrijd deel te ne men. Onze oplossing heeft een vrij groot bezwaar: er zou wellicht Grondwetsher ziening voor benoodigd wezen. Juist deze regeering echter, welke alle bur gerlijke partijen omvat, zou in staat zijn om zulke incidenteele wijziging van de Grondwet te bewerken, omdat we er ons van overtuigd houden, dat ook de sociaal democraten haar te dezer zake zouden steunen en aan de vereischte meerder heid van twee/derden helpen. aangelegde kermisklanten kunnen hun hart ophalen bij de schiettent of het ijze ren kanon. De luchtschommel en stoom- carroussel trekken altijd veel belang stelling. Onze plaatselijke caféhouders zorgen eveneens voor de gezelligheid, muziek, voordrachten, dans, je kunt te kust en te keur gaan. Vandaag, Dinsdag, de paardensport- dag. Het weer laat zich bijzonder goed aanzien, zoodat er een druk bezoek ver wacht mag worden. KINDERSPELEN. Maandagmiddag hadden de traditio neele kinderspelen plaats van de buurt- commissie Groote en Kleine Dijlakker. Er bestaat voor deze kinderspelen al tijd groote belangstelling, vooral van de kant der kinderen. Ook nu weer was de deelname groot, rujm 420 jongens en meisjes. We mogen er wel eens de aandacht op vestigen, dat de ijverige buurtcommissie die telken jare dit kinderfeest organi seert, iets meer daadwerkelijke sympa thie van Bolsward’s burgerij mag genie ten in den vorm van giften of prijzen. Gezien het groot aantal kinderen zijn de bronnen van inkomsten telken jare klei ner. Aan den anderen kant meenen we de commissie te moeten raden hun intee- kenlijsten eens aan té bieden! bijdie ouders, waarvan de kinderen meedoen, aan de hand van de aangifte-lijsten is dit te controleeren. We veronderstellen dat heel wat ouders er graag wat voor oveV zullen hebben hun kinderen e'en prettige middag te bezorgen. De uitslag van de verschillende wed strijden is als volgt: Jongens 79 jaar. Talhoutrapen, 77 deelnemers. Ie prijs: Pier de Haan, watermolen. 2e prijs: Corrie Bijlsma, olifant. 3e prijs: Jan Peters, Verfdoos. 4de prijs: Theo Andriesma, Vlooien- spel. 5de prijs: Ferdinand Siemersma, Klei ne bal. 6de prijs: Eberman v. d. Meulen, Lepel en vork. 7de prijs: Rinke Velting. 8e prijs: Harry Lunter, spaarpot-dob- belsteen. 9de prijs: Neéltje de Jong, zwaar pot lood. 10de prijs: Otto Gaarman, Potlood. Meisjes 79 jaar. Vlagje steken. 110 deelneemsters. 1ste prijs: Neeltje Zelle, zilver collier. 2de prijs: Johanna Kramer, Wagentje. 3de prijs: Magda Buikstra, Pop. 4de Betty Foekema, Dejeunétje. 5de prijs: Marietje Balta, Dejeunétje. 6de prijs: Jantje Lammertsma, zilve ren ring. 7de prijs: Siepie Galema, Armband. 8e prijs: Annie Hobma, Zakspiegel. 9de prijs: Elizabeth Joma, lichtgele Melkbeker. 10de prijs: Ali van der Hoek, Pracht potlood. 11de prijs: Marietje Draaisma, Groen potlood. 12de prijs: Foekje Draaisma, Potlood. Jongens 1012 jaar. Springen door ’n zwevende autoband. 81 deelnemers. 1ste prijs: Teake Joma, Zilv. potlood. 2de prijs: Siepie Huisman, horloge. 3de prijs: Leo Stomebrink, schrijfétui. 4de prijs: Johannes Siemersma, beurs. 5de prijs: Ijsbrand Galema, Bal. 6de prijs: Antoon Siemersma. 7de prijs: Bouke Joma, Bloemen- quartet. LEDENKAATSPARTIJ. Zondag j.l. had hier de jaarlijksche ledenkaatswedstrijd plaats, waarvoor heel wat animo was. Er werd over het algemeen met ambitie gekaatst, vooral onder de jongere garde. In de jongensklasse werd de eerste prijs behaald door het partuur: J. v. Dalen, G. Ruiter en J. Ferwerda. De tweede prijs J. Bosma, H. Kooi- stra en A. Pasma. In de middelklasse: le prijs: Alb. Nieuwenhuis, K. Altena en S. de Jong. 2e prijs: W. Buikstra, IJ. de Vries en J. Vellinga. 3e prijs. D. IJkema, J. Vlagsma en S. Frijling. In de oudste klasse: le prijs: W. Hoitsma, S. Visser en Dj. v. d. Eems. 2e prijs: Siebr. Kooistra, Leeuwar den, F. Kerker en R. van Buren. RIJKSZUrVELSCHOOL TE BOLSWARD. Toegelaten tot de eerste klasse: G. H Bokhorst, Almen, R. W. J. Bouwman, Groessen, J. Damsma, Hallum, W. G. Hogerhuis, Giekerk, P. A. J. Ingenhoes, Haarlem, M. C. Kuikman, Almelo, A. L. van der Marei, Scheveningen, F. H. Pep ping, Dedemsvaart, H. Polman, Meppel, W. Remmelink, Doetinchem, J. A. Smale, Blesdijke, W. Vëelders, Leeuwarden, A. Visser, Leeuwarden, R. van der Wal, Zurich en S. Ybema, Workum. Bevorderd naar de 2de klasse: R. Bakker, H. J. Brun sting, A. A. va n Dam, G. S. Greveling, D. Jaarsma, S. van Kammen, B. van der Meer, P. K. Meinesa P. M. van der Me'ulen, M. J. Oosterkamp A. Rodenburg, J. van Seim, J. Smit, C. R. Tuinder en L. A. J. Wirth. Niet bevorderd twee. en voordrachten. In een slotwoord wenschte de heer R. Hoogeveen, bij wien de leiding van den avond berustte, namens het heele personeel, den scheidenden toe, dat het hun verder in hunne nieuwe woonplaats wél moge gaan. LAATSTE ORGELBESPELING. Ondanks het minder gunstige weer en de kermis was ’t kerkgebouw nagenoeg geheel bezet. Een aandachtig luisterende menigte volgde het program waaraan, ’t kerkkoor ditmaal een bijzondere1 luister bijzette. Het koor was uitstekend in con ditie en maakte met zijn beide nummers veel indruk; vooral was dat het geval met de Oud-Testamentische Zegen, die zeer juist als laatste nummer op het pro gram was geplaatst, zoodat de aanwe zigen daarmede als het ware huiswaarts gingen. Het orgel hooren we liever in een min der gevulde kerk. De lucht was warm en dik, zoodat de klanken van ons schoone instrument tiet r^sonneerden. Bij orgelspel is er niéts mooiers detik- baar dan de galm in de statige gewel ven en die ontbrak nu vrijwel door de menschenmassa. Ook begonnen tenslotte eenige registers ook al door de warm te te ontstemmen. De Concertgeveï en zijn medewerkers kunnen met veel voldoening op het afgeloopen seizoen terugzien, en het Kerkbestuur moge uit de zeer groote belangstelling van het publiek gerust opmakep, dat zijn be schikbaarstellen van kerkgebouw, orgel en organist alom gewaardeerd wordt KAATSEN. Bij de Zondag gehouden Juniores kaatswedstrijd te Roordahuizum gehou den wist ons Bolswards partuur K. Fal- kena, W. Bosma en M. Bijlsma weder om de eerste prijs te behalen. Van de vier in dit jaar gehouden Juniores afdee- lings kaatswedstrijden hebben onze jeugdige kaatsers alle vier gewonnen, zoodat hun ook de kampioensmedaille tebeurt viel. De kaatssport te Bolsward beleeft momenteel wel een hoogtepunt. Naast de zilveren bal die thans voor het eerst bij onze kaatsvereen. berust, nu weer de Juniores kampioensmedaille. De loting voor de groote kaatspartij op Donderdag a.s. heeft de volgende partuurformatie gebracht: 1. R. Terpstra te Beetgum, P. Hel frich te Harlingen en O. Vellinga te Fra- neker. 2. K. Falkena te Bolsward, L. Seer- den te Franeker, A. A. de Haan te Ber- likum. 3. T. Zijlstra te Witmarsum, C. Kamminga te Arum en J. v. d. Leij te Berlikum. 4. G. Zaajmans te Witmarsum, M. v. d. Molen te Makkum, W. Bosma te Bolsward. 5. G. Jellema te Weidum, R. IJet- singa te Arum, F. van Vliet te Witmar sum. 6. W. Reitsma te Witmarsum, M. Bijlsma te Bolsward, G. Kracht te Har lingen. 7. F. Hiddinga te Weidum C. de Een kieswetswijziging tegen de woekering van kleine partijtjes. GEWELD JEGENS HET EVENREDIG- HEIDSBEGRIP. Een anderte oplossing; men ver- kleine ’t aantal afgevaardigden. WE HEBBEN VEEL TE VEEL POLITICI. Witmarsum Hedenavond na afloop der werk zaamheden kwam het personeel der Coöp. Zuivelfabriek alhier, bijeen, om afscheid te nemen van hunnen directeur met z’n gezin, den WelEd. Heer G. van der Weide, welke met pensioen gaat. Ruim 20 jaren heeft de heer Van der Weide het beheer over genoemde fa briek gevoerd en zich in al die jaren als een goed superieur leeren kennen. Geen wonder dan ook, dat verschei dene sprekers aan het woord kwamen om hem als zoodanig te huldigen. In z’n antwoord dankte de heer Van der Weide, mede namens de familie, voor het cadeau hen door het personeel vereerd en voor de prettige samenwer king door hem zoo ruimschoots onder vonden. Met zoo’n personeel was het ook niet moeilijk vond hij om een ge makkelijke chef te zijn. Men bleef nog een tijd gezellig bij een, waarbij door de familie Van der ..b~ Weide ververschingen werden aange- Way te Bolsward, B. v. d. Veen te boden en de tijd werd gekort met zang Warga. 1 8. M. Koopal te Leeuwarden, J. van Dijk te Harlingen, S. Frijling te Bols ward. 9. H. Knol te Harlingen, R. Werk hoven te Franeker, K. de Jager te Har lingen. 10. IJ. Bouma te Harlingen, S. de Haan te Berlikum, D. v. d. Heide te Harlingen. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 lid. 1 I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. I DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen gig

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1