minister marchani's zorgen. s IA SL .«e I LEEUWARDEN L| UI.U.H.WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo s De nerisnijü van een uionderscnoone weemoedigheid. Reparatie aan alle merken Automobielen I A 8 Stadsnieuws. he Uit den Omtrek Groote voorraad Onderdeelen en Banden 30— Jaargang Woensdag 12 September 1934 No. 72 en Telefoon No. 12 Kimswerd e M van Wordt zoo-zó? Of blijft alles zoo-zoo. d. Berg, E. Stelling- Waar we ons druk over maken. zich Makkum en m. ct. wor- g Witmarsum e 1 t L. Crt. Arum t i i! Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor Advor te n tiö n per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. e i Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan Ynte Postma, dienst plichtige der lichting 1933 uit de gem. Wonseradeel, won. te Makkum, met in gang van 1 October 1934, voorgoed vrij stelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap verleend. MUZIEK. 10 September 1934. Het muziekkorps „Wubbenus Jacobs” behaalde op het concours te Wijckel in de 4de afdeeling een tweede prijs, met 160 punten. Het corps staat onder leiding van den heler Y. Visser te Franeker. Voor het corps dat in den laatsten tijd aan geen concoursen deelnam, is dit weer een mooi begin. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is he den 20 graden. t i e •iLEVERTR. 4 1 DE PALING IN HET IJSSELMEER. Met de visscherij op het Ijsselmeer pchijnt het sedert de afsluiting toch iets mee te vallen. Voornamelijk in den laat sten tijd is het erg druk. Met de kust- visscherij wordetn beste resultaten be- reikt.Voornamelijk met de palingvissche- rij. Verscheidene Urker visschers ziet men in den laatsten tijd langs de Frie- sche kust dit bedrijf uitoefenen en wel door middel van de z.g. Kuil. pd. Ip ens ?en 1?? brl- tijn. iat, r d u e s DRAlSlflA-vAN-VALKENBURG'S*' A -1 F\/FDTOywL Prijs verlaagd tot 70 ct. 10 September 1934. De Koninginne Vereeniging hield he denavond een vergadering op de boven zaal van den heer S. Tolsma. De voorzitter, de heer H. B. Amels, opende deze op de gebruikelijke wijze waarna de heer R. Bergsma, seer., de notulen leest der laatste ledenvergade ring. Deze worden onveranderd goedge keurd. De heer R. P. de Boer, penningm., doet rekening en verantwoording waaruit blijkt, dat de inkomsten f 269.47 en de uitgaven f 253.24’/2 bedroegen, zoodat 'n batig saldo van f 16.221/2 in kas was. Door de heeren S. Tolsma, R. Bouma en F. van der Feen werd het boek met de bescheiden gecontroleerd en in orde be vonden. Uit de daarop volgende besprekingen bleek, dat uitbreiding van het ledental noodzakelijk is, wil men zeker zijn van een jaarlijks Koninginnefeest. deze aarde heeft vervuld, niet iets over weldigends? De herfst heeft zijn eigen bekoorlijk heden het is geen zomer en geen win ter, maar hij heeft van beide iets. In zijn gaven ligt niet de overdadigheid van den zomer, noch de schrielheid van den win ter, maar hij is vol goedertierenheid. Is het niet juist de herfst, die ons den rij ken voorraad appelen, peren en vele an dere vruchten schenkt? Aan den anderen kant heeft de herfst ook zijn nadeelen. Het kan juist in dezen tijd reeds aardig spoken en een vuurtje en een extra-deken op het bed zijn dan heusch geen overdaad. Maar op hef oogenblik zijn er menschen te over, die zich deze noodzakelijkheden niet kunnen veroorloven en al blij zijn zich misschien in den winter van brandstof en andere zaken te kunnen voorzien, die in den herfst min of meer een luxe voor hen beteekenen. Laten wij zoo mogelijk voor deze minder goed bedeelde broeders iets doen. Meer dan de eerste Januari en meer dan de lente, waarop zoovelen het jaat wilden zien ingaan, beteekent de herfst een begin voor ons allen. Voor den land bouwer gaat na het binnenhalen van den oogst een nieuwe periode van opbouw in; den zakenman wacht, nadat de va- cantie de hem zoo noodige rust geschon ken heeft, weer een jaar vol problemen en moeilijkheden, en ook voor de stu- deerende en schoolgaande jeugd wordt met den herfst een nieuw lesjaar inge luid. Laten wij dit tijdperk met frisschen moed ingaan I JUBILEUM VAN DER KLEI. Vrijdagavond bracht het Sted. Mu ziekcorps aan den heer P- D. van der Klei een serenade ter gelegenheid van zijn 25-jarig raadslidmaatschap. ,’s. Avonds had in de raadszaal de hul diging plaas door B. en W. en de raads leden. De Burgemeester sprak den jubilaris toe en wenschte hem nog een lange ;eeks van jaren dezelfde ijver en am bitie als raadslid toe. Vervtoffeens werd door verschillende heeren het woord gevoerd. Behalve bloemstukken ontving de heer Van der Klei verschiljende cadeaux, waaronder een teekening van het stadhuis, vervaar digd door den heer T. van der Meer. KATH. BOEREN- en BOERINNENDAG. VAN DE A. B. T. B. De autobussen die vanmorgen uit de geheele provincie aankwamen voorspel den een druk bezochte vergadering. Nadat dan ook ’s morgens in de nieu we kerk een plechtige mis was opgedra gen en van de koffietafel genoten was, stroomden allen naar de Doelezaal waar om twee uur de vergadering begon. De heer H. J. Ganzeboom van Nijme- jgen spreekt hier eerst een begroetings woord, waarna de heer H. Ruijter, alg. seer, van den A. B. T. B. en lid van de Eerste Kamer, zijn onderwerp behan delt: „Het Katholieke Boerenvolk in de branding”. VOETBAL. C. A. B. IV—Bolsward 1-6. De verwachting, dat deze wedstrijd door veel publiek zou worden bijge woond, is niet bewaarheid. Veel hebben de thuisblijvers niet ge mist, immers door het gladde veld was de balcontróle zoek. Bijna geheel de wedstrijd is Bolsward in de meerderheid geweest, het schieten van de voorhoede was echter bepaald slecht, prachtkansen gingen verloren. Toch gelooven we, dat Bolsward zich in de competitie een be hoorlijke plaats zal weten te veroveren. C. A. B. IILeeuwarden IV 1-2. Voor de rust was het een aantrekke lijke wedstrijd, met Leeuwarden iets in de meerderheid. De beide keepers werden nu en dan danig aan den tand gevoeld, maar ver richtten hun werk op behoorlijke wijze. Na de rust weet de rechtsbinnen van C. A. B., na goed doorgeven van de linksbuiten een goed doelpunt te maken 1-0. Al spoedig weet Leeuwarden, daar de achterspelers twijfelen aan te vallen, de achterstand in te halen. 1-1. Een kwartier lang gaat het spel vlug heen en weer, dan weet een der voor hoedespelers van Leeuwarden in zuivere buitenspelpositie de stand op 12 te brengen. Als een kaartenhuis stort dan het spel van C. A. B. in elkaar. De backs en de middenlinie verstaan elkaar niet meer, vooral de middenlinie loopt onvoldoende mee, waardoor ge vaarlijke momenten ontstaan. Dit moet anders, zij trekt tevens te veel mee in den aanval, wat, indien de tegenpartij ook nog sterker is, steeds noodlottig wordt. Het aantrekkelijke van het spel is thans heelemaal verdwenen, ieder is blij als de scheidsrechter het einde fluit, eri Leeuwarden verdiend heeft gewonnen. Scheidsrechter van W. hebben we wel eens beter gezien, legio handsballen wer den er gemaakt, die zijn aandacht ont gingen. Het was dus een slechte dag voor C. A. B., gelukkig wisten de jongeren de eer eenigszins te redden. C. A. B. I adsp. en C. A. B. II adsp. speelden n.l. te Sneek tegen Black Boys I adsp. en Black Boys II adsp. gelijk, resp. 4-4 en 2-2. 9 September 1934. De kaatsvereeniging „Witmarsum” afd. N. K. B. hield heden van leden boven de 35 jaar een wedstrijd, waaraan 11 parturen van drie personen deelnamen. 1ste prijs: Dj. Yntema, R. Zaagmans en S. Katstra. 2de prijs: H. Zijlstra, A. Wijbenga en J. Zaagmans. 3de prijs: R. Yntema, P. Obbema en E. Tjeerdema. We vragen ons af, waarom ons volk in dezen tijd, waarin zooveel belangrijke vraagstukken van leven en bestaan aan de orde zijn, die spellingverwarring niet kon worden bespaard. Nu verschijnen krantenartikelen en zelfs boekwerkjes over het dilimma of zoo zó moet ge schreven gaan worden, dan wel of we alles zoo-zoo kunnen laten. Straks begint ’t parlementaire Nieuw- AFSCHEID EN INTREDE. Het afscheid van ds. E. Broekema, pred. bij de Vereen, voor Evangelisatie alhier, is bepaald op 7 October, zijn in trede te Doorwerth-Heelsum op 14 Oct. Als bevestiger hoopt op te treden ds. O. Molenaar te St'. Pancras. 10 September 1934. Gisteravond ongeveer 8 uur, had te Breezand een vreeselijk ongeluk plaats. De heer Anne Herder, wonende te Julianadorp bij Den Helder, stond met zijn motorrijwiel, waarop ook zijn echt- genoote zat, op den weg, zonder ver lichting. Een der autobussen van den heer G. Dijkstra te St. Anna Parochie, waarvan de bestuurder de motor niet of te laat zag, reed meit een flinke vaart boven op de motor. De heer Herder was op slag dood, ter wijl zijn echtgenoote levensgevaarlijk werd gewond. Marechaussee en dokter uit Makkum waren spoedig op de plaats des onheils. De vrouw is vervoerd naar heit zieken huis te Sneek, het lijk van Herder naai Den Helder. De man was vermoedelijk bezig zijn lantaarn op te steken. AFSCHEID Ds. KAKES. Voor een dicht bezet kerkgebouw hield ds. Kakes, Geref. predikant te Mak kum, Zondagavond in verband met zijn aanstaand vertrek naar Bedum, zijn af- scherdspredikatie, naa< aanleiding van Handelingen 20 31. Na afloop zijner prediking bracht de scheidende predikant dank aan het ge meentebestuur voor zijn aanwezigheid, benevens aan de ringbroeders en verdere genoodigden. Namens den kerkeraad sprak de heer O. Politiek ds. Kakes toe, hierbij bracht hij hem dank voor het vele werk, dat de predikant ten bate der gemeente had ver richt. Spreker deelde voorts medei, dat een groot deel der gemeente het heen gaan ten zeerste betreurde. Ds. van Loon sprak namens de classis Bolsward, woorden van dank en waardeerLig. Op diens verzoek zong de gemeente den vertrekkenden leeraar het eerste vers van den 20sten Psalm toe. Nadat ds. Kakes de verschillende spre kers had bedankt, werd de dienst met gebed beëindigd. De zomer gaat afscheid van ons ne men, de herfst staat weer voor de deur alle teekenen wijzen daarop. Het duister ziet weer kans stukje bij stukje en dag na dag een deel van het zonlicht te veroveren; de bladeren der boomen die van een frisch groen in een geell- bruin zijn omgetooverd, dwarrelen de een na den ander van hun hoogte naar omlaag; bij café’s en restaurants met ’n buitenzitje ziet men tafels en stoelen weer naar plaatsen vervoeren, waar zij minder aan de kuren van het Nederland- sche herfstweer zijn blootgesteld; in de badplaatsen gaat men na een druk sei zoen welverdiende rust genieten; ja, zelfs kan men voor de etalages van eenige bonthandelaren, die er op uit zijn vooral toch niet te laat te zijn, de winke lende dames reeds de uitgestalde pels mantels zien bewonderen. Voor het platteland is de overgang weer geheel anders dan voor de groote steden. De bewoners van het land zoe ken het, na den dagtaak, weer binnens huis en gaan al een uurtje: vroeger naar kooi, terwijl de groote-stedelingen nu niet meer ’s avonds hun tochtje naar bosch en veld en strand maken, maar afleiding zoeken in de helverlichte win kelstraten om of de mooie etalages der magazijnen te bezichtigen, of zich te begeven naar theater, bioscoop en an dere oorden van stadsvermaak. Het gedeelte van de herfst, dat in Sep tember en October valt, kan nog rijk zijn aan mooie dagen en het zijn juist deze dagen, die ons, zoo wij het voorrecht genieten ze in de vrije natuur te kunnén doorbrengen, den indruk van een zoo onbezonken rust geven, zooals de zo mer in heel zijn weelderigen overdaad niet vermag. De herfstdagen hebben iets weemoedigs, zeggen de pessimisten. Goed, maar zij zijn dan toch van een wonderschoons weemoedlghlelid. Zeker, men ziet al het schoone en goede, dat de zomer zoo vermocht te bieden, af sterven, maar ligt ook in het heengaan van een groot mensch, die zijn taak op OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 wuarln opfjenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD jaar; dan krijgen we een Troonrede te hooren met vermoedelijk nieuwe belas- tingverhoogingen en een millioenen-nota te lezen, welke den staatsburger het koude zweet op het voorhoofd doet pa relen. En toch zullen we misschien aller eerst de noodige spellings-interpellaties tp behandelen krijgen, dank zij Marchant. Ons volk, de massa, verarmt door werkloosheid, loonsverlagingen, nieuwe belastingen en duurtegolf, maar.we leuteren in krant en parlement over zoo of zo en over vleesch of vlees, visch oi vis, terwijl de massa straks geen geld meer heeft om vleesch of vle'es, visch of vis te betalen. Het heet, dat de regering zeer ernstig een nieuwe indirecte belasting over weegt, n.l. om een kwartje te heffen van elke kilowatt voor huishoudelijke doel einden verbruikte electriciteit. Dót zou iets vreeselijks zijn, duizend maal erger dan de vraag of we „zoo”, dan wel „zó” moeten schrijven. Ons volk is bezig te verpauperen en dat wel mede door de vele indirecte be lastingen, welke op de armsten, dikwijls reeds positief zwaarder drukken dan op de beter gestelden, maar relatief zelfs i haast onduldbaar zwaar. We wijzen op de accijnzen op suiker, vleesch, vetten, op aardappelentoeslag, enz. Vele gezin nen teren weer als in een vorige eeuw op brood en aardappelen, ondervoeding komt weer te lezen op de gezichten der jeugd. En moeten die armen nu straks ook nog gestraft gaan worden met ’n kwartje belasting voor een kilowatt aan lichtver- bruik? Moeten de armen gedoemd gaan wor den om een 18-kaars-lampje in hun fit ting te schroeven, omdat de armoe geen licht kan lijden? Moeten de ondervoede kindertjes ’s winters vroegtijdig naar bed worden gejaagd, omdat de staat het licht tot weelde heeft verklaard? De belangstelling voor dergelijke vraagstukken mag niet ten onder gaan in het geroezemoes over Marchant’s spel- lings-spelletje. Of we „zoo” eens „zó” zullen gaan schrijven, zal de natuurlijke groei van onze taal op den duur wel uit wijzen. Maar of de massa als gevolg van de economische ellende geheel verpauperen moet, dan wel of we haar daarvan ge meenschappelijk moeten trachten te red den, dót is een kwestie, welke we niet zóó-zóó kunnen laten, doch waarvoor de aandacht en interesse van heel onze maatschappij in al haar geledingen moet worden leyendig gehouden. „O. V. C.” Bovengenoemde vischclub hield Zon dag 9 September hand 5de? wedstrijd. Daar kort voor het vertrek een onweef woedde, was de vangst zeer onbevredi gend. Slechts 10 baarzen boven de maat werden gevangen. De prijzen werden als volgt gewon nen: 1ste prijs: B. Wolthuizen, met 4 baar zen, resp. 20, 18’/2, 18^2 en 18 c.M. 2de prijs: J. Bonnema, 1 baars van 26 >/2 c.M. 3de prijs: A. van Kouteren, 1 baars van 20’72 c.M. 4de prijs: P. de Jong, (na loting) 1 baars van 20’/2 c.M. Terwijl verder de uitslag was: 5de: D. Kamstra; 6e J. Molenaar en 7e J. Ste vens. Laten we hopen dat de volgende en laatste wedstrijd een succes mag den. 9 September 1934. Aan de heden hier gehouden kaats- partij werd door 13 parturen in de oud ste en door 14 in de jongste klas deel genomen. De uitslag was als volgt: Oudste klasse (boven 35 jaar): 1ste prijs: J. van der Zee, E. Helfrich en Fr. Kooijenga. 2de prijs: J. K. Westra, I. van der Meer en W. Weidema. 3de prijs: Dr Helfripty Straten en G. Goinga. 4de prijs: D. v. werf en H. K. Westra. Jongste klasse: 1ste prijs: O. Dijkstra, Joh. Sj. Brunia en M. Cozijn. 2de prijs: Jac. Harkema, J. Bouma en S. Sipma. 3de prijs: K. Aukema, Sj. Cozijn en S. Roosma. 4de prijs: W. Helfrich, L. Munniksma en D. van Seist. Tot koning werd uitgeroepen in de oudste klasse J. van der Zee; in de jong ste O. Dijkstra, die daarvoor resp. een medaille en een sigarenkoker ontvingen. Onderwijl de massa verarmt en nieuwe lasten aan haar worden opgelegd. Minister Marchant is bezig „naam” te maken in zijn nieuwe ambt. De vervulling van dat ambt is een eer zuchtig levensideaal van den heer Mar chant geweest en we kunnen ons voor stellen dat hij, eindelijk op hoogen leef tijd het doel van zijn streven bereikt hebbende, thans ook de dwangbehoefte gevoelt om zijn niet onverdienstelijke carrière te beëindigen met een knallend politiek vuurwerk, waarvan de schitte ring nog jaren zal heugen. Ook een goed vuurwerk echter eischt gedegen voorbereiding en vooral gun stige omstandigheden. Als een vuurwerk ontstoken wordt in mist of regen en ter wijl ook om andere redenen het publiek in mineur is afgestemd, dan zal geen her innering blijven aan schittering, maar aan rook, ellende en narigheid. Hetgeen de heer Marchant ons tot nog toe als minister heeft vertoond, kan ons maar weinig enthousiast stemmen. Hij heeft ons volk een reorganisatie van het onderwijs in uitzicht gesteld, maar het geen hij wrochtte was nog niets dan af braak; de reconstructie laat zich nog steeds wachten. Als verzachtende om standigheden kan gelden, dat de finan- cieele omstandigheden van de schatkist dwongen om aan de economische zijde van het vraagstuk boven alles voorrang te verleenen. Geheel onnoodig echter lijkt ons de haast, waarmee de heer Marchant ook het spellingsvraagstuk heeft pogen op te lossen met als voorloopig resultaat, dat de verwarring op dat gebied thans grooter is dan ooit te voren. De z.g. spelling-Marchant is een com- promis-spelling. Compromissen op taal gebied komen ons op zich zelf volstrekt ontoelaatbaar voor; de taal mag geen „handeltje” worden, hetwelk men op koopmanswijze tot stand brengt door ’1 verschil samen te deelen. Taal is een levend iets; taalwijzigin- gen moeten derhalve groeien. Eerst als de groei zich heeft voltrokken, kan de ontstane wijziging worden gedecreteerd en vastgelegd. Wanneer de geschoolde volksmassa nog schrijft van „zoo” dan kan geen commissie, geen regeering en geen mi nister op een gegeven moment gaan ver ordenen, dat we „zó” moeten gaan schrij ven. Wie een wijziging of vereenvoudi ging van de spelling wenscht, kan daar propaganda voor maken en als de voor gestelde schrijfwijze op de massa vat blijkt te hebben gekregen, kunnen de officieele instanties de nieuwe Helgelen bij wet of decreet gaan vastleggen. Dat is blijkbaar ook het inzicht der regeering, welke geweigerd heeft om minister Marchant’s voorstellen te aan vaarden. Deze heeft daarop zijn zin doorgezet in de beperkte mate, waartoe hij middels zijn ambt als minister van Onderwijs bevoegd was. De minister heeft zijn spelling opgedrongen, als moe tende worden gevolgd bij het afleggen van bepaalde examens. Wat oorspronkelijk als een vereen voudiging was bedoeld, wordt voor de studeerenden thans eene bezoeking en eene verwarring, want ze moeten de vereenvoudigde spelling kennen voor hun examens en de spelling van De Vries en Te Winkel om zich behoorlijk te kun nen uiten in het gewone schriftelijk- maatschappelijke verkeer. In het pu blieke leven immers zal de oude spelling in zwang blijven ja, zelfs de stukken welke van de regeeringsdepartementen en dus ook van het departement van On derwijs uitgaan, blijven in de oude spel ling gesteld. DE JONG s NIEUWSBLAD it 5 i Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. ’n ren

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1