ffiuitstoffen Goed nieuws GEBRS. WOLKE APPELMARKT BOL5WARD Tandarts NUK TRICOT-ONDERGOEDEREN in Katoen, Gemengd en zuiver Wol P. B. VAN HAM 30= Jaargang Zaterdag 15 September 1934 No. 73 en r- e 1.05 I t G. Oosterbaan, 2 A. ALT. de nieuwe prijzen der ze- «c ct. ct. A dve r t e n 11 e n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Bij aankoop voor minstens 5 gulden aan STOFFEN, gratis KNIPPATROON NAAR MAAT. té, en e- at ie n d !«- te- un 1- :n a- en ra- rh- ds In onze Afdeeling TRICOTAGES brengen we 12 verschillende kwali teiten. Met HEEREN-ONDERGOEDEREN beginnen we reeds vanaf 1.10 en gaan hierin tot de beste kwaliteiten van de fa. JANSEN TILANUS. In Tricot Dames Flanellen brengen we een uitgebreide sorteering en bieden hierin reeds een zuiver wollen kwaliteit aan in 85 c.M. lang voor 1.12 Stadnieuws. KATHOLIEKE BOEREN- en BOERINNENDAG. Dinsdag werd alhier van wege den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuindersbond, krite Friesland, een boeren en boerinnendag gehouden. Uit alle deelen der provin cie brachten autobussen de leden met hunne vrouwen in onze plaats. Des morgens om 10 uur droeg in de nieuwe St. Fran- ciscuskerk de geestelijke ad viseur, de Zeer Eerw. pas toor F. J. M. Pruys te Joure, een plechtig gezongen H. Mis op, daarbij geassisteerd door den Zeer Eerw. pastoor Weling van Woudsend als diaken en dtn WelEerw. kapelaan Stolten van Bolk als sub-diaken. De feestpredicatie werd verricht door den Zeer Eerw. zeer geleerden pater prof, dr. Titus Brandsma O. C. te Nijmegen. De gewijde rede naar sprak zijn talrijk ge hoor toe naar aanleiding van de tekstwoorden: „Gaan wij dan op, tot den troon der genade”. Na den dienst werd nog Voor het najaarsseizoen brengen we een schitterende collectie ^uitstoffen, in katoen, half-wol en zuiver wol. voor korte en 3/4 lange MANTELS 22V» ct. 421/» ct, 50 60 ’s Avonds 8.15 zal Jan Zwart op ons mooie instru ment een orgelbespeling ge ven met een programma van uitsluitend Nederl. compo nisten, bestaande uit Koraal- en fantasiestukken van Sweelinck, Bastiaans, Brandts Buys, van Opstal, Zwart. Nu treft het juist dat op dienzelfden Woensdag ook de Ringen van het Jonge lingsverbond hier te Bols- ward in de Broerekerk een middag- en avondbijeen- komst denken te houden. En waar deze vergaderingen een pauze hebben van 58 uur is, in overleg met het Comité bepaald dat de heer Zwart van 67 uur een ex tra orgelbespeling zal inlas- schen (met een ander pro gramma dan ’s avonds). Het behoeft geen betoog, dat deze Orgeldag aan ons publiek een uitgezóchte ge legenheid biedt om nu ook eens, anders dan door de Radio met hef voortreffelijk orgelspel van Jan Zwart kennis te maken, want het is voor niemand een geheim meer dat de klank der Ra dio muziek slechts doorgeeft uit „de 2e hand”. Laat dus elke orgelliefhebber op dien dag zijn schreden richten naar de Groote Kerk, en ik hoop van harte dat een tal- iljke opkomst van ons pu bliek aan Jan Zwart de meest aangename herinne ring aan Bolsward zal me- degeven. ZWEMFEEST. Het zwemfeest had het ker niet beter kunnen treffen, een warm Septemberzonnetje maakte het verblijf in het water een genot, wat op de verschillende gezichten van de jeugdige zwemmers en zwemsters stond te lezen. Er is dan ook de geheele middag met animo gezwom men. Het viel ons op, dat de dames de borstslag beter uit voerden dan vele heeren. Om pl.m. 3 uur begon een wedstrijd in wortelhappen voor jongens, 25 deelne mers. In dezen wedstrijd kwam vooral het komische gedeelte haar voren. Ie prijs: D. Lautenbach. 2e prijs: Y. van Hettema. 3e prijs: E» Hollander. 4e prijs: O. de Boer. Het tweede nummer be stond uit baldrijven voor meisjes, 33 deelneemsters. Ie prijs: D. Jorritsma. 2e prijs: F. Kramer. 3e prijs: A. Noordenbos. AFSTANDSMARSCHEN. Door de gymnastiekvereen. „Lycurgus-Wilhelmina” zal op 16 en 30 Sept, een af- standsmarsch worden gehou den. De eerste over een af stand van 15 K.M. en de tweede van 20 K.M. Na het volbrengen van bei de marschen ontvangen de deelnemers een insigne. Voor meerdere bijzonderheden le ze men de adv. in dit num mer. Werpen wij eens een blik in het verleden, wat werd er voor ruim tien jaar nog wei nig gezwommen, en thans is bijna iedere jongen en meis je de zwemkunst machtig, terwijl ook vele ouderen van deze sport genieten. Dit is het resultaat van ’t werkzame bestuur van onze zwemschool. ZILVEREN JUBILEUM. Pater Goosen, kapelaan der St. Franciscusparochie al hier, herdacht dezer dagen in alle stilte het feit, dat hij vóór 25 jaren in de Orde der Fanciskaansche Minderbroe ders trad. Wij gevoelen ons als een schip opgenomen temidden van de bruisende branding, zonder dat wij iets kunnen doen er aan te ontkomen. Alle menschenarbeid is hier vruchteloos; alleen van God is nog uitkomst te verwach ten. In gedachten ging spre ker vervolgens in het verle den terug, toen duizenden niet meer in God wilden ge- looven en dus alles alleen van deze wereld moesten verwachten,- waardoor nood- zakelijk alle christelijke lief de en rechtvaardigheidszin moest verloren gaan en die pijlers verdwenen als leid motief bij honderden en dui zenden menschen. Na de hervorming is dat al begon nen; Luther getuigde reeds dat de christelijke liefde had afgedaan. Een periode van heidensche opvatting van het eigendomsrecht ontstond.” Wijlen dr. Schaepman schreef reeds in 1871 in De Tijd, dat er een oogenblik zou aanbreken, waarop God zou komen en de liberale wereld zou vernietigen. Dan zouden de vorstenhuizen mee vallen. Men lachte om dat geschrijf. Maar reeds binnen de 50 jaren was zijn voorspelling bewaarheid. Het was dan ook niets buitenge woons wat Schaepman had geschreven. De straf moest noodwendig komen. Spreker bracht vervol de verschillende crisiswetten ter sprake, waarvan de meeste niet aan het doel hebben beantwoord. Zoo be loofde de Crisiszuivelwet een richtprijs voor melk. De bo- terexport naar Engeland echter deed 8 millioen gulen uit de zuivelpot vloeien. Ook de Varkenscrisiswet werd voor den boer een be droevend resultaat, doordat de graanprijzen opliepen. Onze organisatie moet worden een verlengstuk van de kerk. Als we blijven vol gen de stem van de bis schoppen en priesters, dan kan ons werk nooit misloo- pen. Hoog boven de bran ding staat ons kruis in welks teeken we zullen overwin nen. Na deze rede sprak de heer H. J. Ganzeboom, van Nijmegen, een kort maar geestdriftig woord ter aan beveling van het orgaan „de R.-K. Boeren- en Tuinders bond.” Nadat door allen staande het Friesch volkslied was gezongen, sprak de eer waarde adviseur der afdee ling Bolsward, pater Eick- holt O. F. M. het slotwoord. Spreker bracht dank voor de schitterende opkomst, niet alleen ter vergadering, maar vooral bij de gods dienstoefening en wekte de leden ten slotte nog op in het vervolg ook de gewone vergadering beter te bezoe ken, waardoor het bestuur moed en kracht ontvangt verder te arbeiden. Met gebed werd hierna de vergadering gesloten. 4. man min. 40.4 sec. Daarna demonstreerde de reddingsbrigade hun kunnen door drie meisjes die te wa ter waren geraakt, behouden aan den walkant te brengen. Intusschen liet de heer H. Elzinga eenige stoute staal tjes zien in het plankrijden achter een motorboot, met groote snelheid scheerde hij over het water. De heer L. A. J. Wirth poogde het record van Fries land 100 M. in 1 min. 16.6 sec. te verbeteren, wat echter niet gelukte. Bovengenoemde afstand werd in dezelfde tijd ge zwommen. Het talrijke publiek kreeg van dezelfde zwemmer eeni ge prachtige staaltjes van het springen van de duiktoren te zien. Wat de heer Wirth ons vertoonde was dan ook het dankbare applaus, dat hij in ontvangst had te nemen, waard. De komische spron gen brachten danig de lach spieren in beweging. Tot slot een polowedstrijd tusschen een zevental heeren van de Rijks Zuivelschool en de Zwemschool. Deze wed strijd werd door de zuivel- heeren met 2-0 verdiend ge wonnen. Met ’n toepasselijk woord reikte de voorzitter van de zwemschool, de WelEd. heet H. Beekhuis, de prijzen uit, en bood de dames bloemen aan. Ook de heer Wirth be dankte hij voor de zeer be reidwillige medewerking. Dit zwemfeest is een waar dig slot voor het seizoen ge weest, het is in alle opzichten geslaagd. Is er wel een mooier en gezonder sport dan ’t zwem men? BENOEMINGEN. Bij Kon. Besluit is be noemd tot notaris te Anjum de heer B. Bolwijn, cand.- notaris alhier. In verband met de benoe ming tot rijksontvanger al hier van den heer G. J. Gans, v.h. alszoodanig te Slochte- ren, is de surnumerair J. H. van der Made, ingaande he den ontheven van de waar neming van het rijksontvang- kantoor alhier. ORGELDAG. Op Woensdag 26 September stelt mijn vriend en collega, de heer Jan Zwart (welbekend als organist van de N. C. R. V.) zich voor bij ons in de Groote Kerk te Bolsward een zijner Orgeldagen te houden. Deze Orgeldag zal aanvangen te 2.30 (Z.T.) met een Histori sche Middagconferentie in de Groote Kerk. Als eerste spreker zal de heer Jan Zwart het woord voeren over het onderwerp: „Waatoe Orgeldagen?” Dan volgt de heer.J. L. de Jong, orgel- historicus te Heerenveen met: „De Friesche Organisten in de 16e en 17e eeuw.” Waarna de heer Zwart een bijzonder interessante voordracht zal houden over het onderwerp: „Hoe snel er rhyt- tnisch gezongen werd vóór 300 jaren,” waarbij hij voorbeelden geeft op het orgel aan de hand van oude Orgelpsalmen van Speuy, Sweelinck, en van Noordt. Mogelijk, doch niet zeker, is ook de medewerking als spreker van Dr. Wumkes. BOLSWARD Spreekuur: 10—2 Zaterdags tot 12 uur. (Vrijdags te Workum) Tandarts, SN EEK, houdt eiken DONDERDAG ZITTING te BOLSWARD in ’t Hötel GA ARM AN, Marktplein. SPREEKUUR 10— Wacht- en Spreekkamer boven INGEZONDEN. Aan de Redactie van „De Jong’s Nieuwsblad”. Gaarne hadden we het volgen de als „ingezonden” in de krant van Vrijdag. Het bevreemdt ons niet, dat de Heer Eisma verleden week naar de pen heeft gegrepen. Ook wij moeten eerlijk erkennen, dat de voorstellingswijze in de gewraak te zinnen minder gelukkig is, mede een gevolg van een zeker vrij mandaat, waardoor niet allen tij dig van een en ander konden ken nis nemen. Wij moeten er echter met klem tegen opkomen, dat wij, zooals de Heer E. en velen blijkbaar met hem meenen, PER SONEN op ’t oog hebben ge had. Het zijn dan volgens de heer E. de kermis-exploitanten. Ons kwam ter oore, dat er ook een opvatting is, dat de kermisvierenden bedoeld zouden zijn. Neemt nu van ons aan, dat we nooit personen, doch alleen zaken op ’t oog hebben gehad. De onduidelijke voorstellingswijze geeft aanleiding, dat ons schrij ven verkeerd wordt gelezen. Let Slechts op het laatste woordje „HET”. Waar slaat dat op? Niet op MENSCHEN, dat kan in dit verband niet. Het slaat op de be grippen: prachtig, gekleede en deftige. Met den heer E. zal ieder het eens zijn, en wij ook, dat on der het bonte pakje van een clown, al hangt het er dan wat „romme lig” om, zeer wel een NOBEL hart kan kloppen. Wij gebruikten het onneder- landsche woord „rommelig” om dat dit in de omgangstaal lang zoo ongunstig niet klinkt dan „rommel” en ook de bedoeling zie boven beter weergeeft. Wilt U weten, hoe wij hen zou den betitelen, die een kermis-ex- ploitant of een kermisvierder- (ster), alleen omdat ze zich met de kermis bemoeien, voor „rom mel” gingen uitschelden? Wij zouden ze „LAFFE LASTER AARS” noemen. Waar onze woorden in de ge geven vorm aanleiding tot ver keerd lezen en bijgevolg reden tot ergernis hebben gegeven, nemen we ze in deze vorm gaarne terug. Dank voor plaatsing. De Commissie voor Evangelisatie. Katoenen Ruitstof 70 c.M. breed 17'h - 20 cent 80 c.M. 45 - 50 cent Halfwollen Ruitstof 80 c.M. 65 75 cent Zuiver wollen Ruitstof 90 c.M. breed HENDRIK NANNES en CATH. EPESLEEN. Met een studiebeurs uit dit leen is dezer dagen begiftigd Dirk Johannes Hofsommer, oud 14 jaar, te Den Haag. AMBACHTSTEEKEN- SCHOOL. Belangstelling om vakon derwijs te volgen blijkt hier in Bolsward nog wel te be staan. Voor de a.s. cursus van de Ambachtsteeken? school alhier hebben zich r^eds 50 leerlirjgen aa/nge- geven, waarvan 14 leerlin gen in de omliggende ge meenten wonen. Het bestuur heeft besloten dat ook aan deze school di rect de nieuwe spelling ge leerd wordt. Als opvolger van den heet Ebens voor de vakken wis kunde, natuur- en werktuig kunde is benoemd de heer C. J. Knook alhier. De leeraren J. van Dijk en K. Zwanen burg zijn weer herbenoemd. De lessen beginnen Maan dag 17 September ’s avonds half zeven. Fantasie stoffen, solide kwaliteit Fraaie Koordfluweel Moderne geruite stoffen Fraaie üni wollen stoffen Prima 130 c.M. breed üni wollen stoffen 97'/ï ct. Mantelstoffen 140 c.M. breed 1.30 VEULEN BREITSSCHWANS ASTRACAN GRATIS KNIPPATRONEN MODEARTIKELEN SCHAAKCLUB „WESTERGOO”. De schaakclub „Wester- goo” alhier, hield j.l. Woens dagavond haar eerste weke- lijksche bijeenkomst in het komende winterseizoen. Het verslag over het vori ge seizoen, door den secre taris gelezen, werd goedge keurd, terwijl de rekening en verantwoording van den pen ningmeester in orde werd bevonden. De tweede wedstrijd in hei afgeloopen •winterseizoen is gedurende dezen beëindigd. Hiervan had thans de prijs— uitdeeling plaats. In groep I werd de eerste prijs gewon nen door W. Vlietstra, de 2e prijs door H. de Jong, S. Rijpma en A. Twijnstra. In groep II de eerste prijs door R. Boersma en de 2de prijs door R. Faber. Besloten werd ditmaal een winterwedstrijd te spelen in drie klassen, naar speel- sterkte, welke wedstrijd a.s. Woensdagavond een aan vang zal nemen. De speel avonden zullen gedurende het geheele seizoen gehouden worden op eiken Woensdag avond van half acht tot elf uur in het Volksgebouw van den heer A. Kingma. Het ledenaantal is door de aangifte van enkele nieuwe leden gestegen tot 24. 4e prijs: W. Hoitsma. Uitslag estafettewedstrlj- den voor heeren in ploegen van drie. Afstand 3 maal 50 Meter. 1. P. Draaisma, J. Wou ters en S- Kramer, 2 min. 9.8 sec. 2. B. Nijdam, J. Rienstra en K. Elzinga, 2 min. 14.9 sec. 3. H. Bijlsma, S. Adema en M. Bijlsma, 2 min. 16.4 sec. 4. S. Nauta, L. Radema, H. Elzinga, 2 min. 16.8 sec. Uitslag estafettewedstrijd voor dames, in ploegen van drie. Afstand 3 maal 50 M. 1. A. de Haas, Z. Bangma en A. Jansma, 2 min. 31.1 sec. 2. S. v. d. Berg, R. Wou ters en A. Roode, 2 min. 37.7 sec. 3. H. Haagsma, H. Grouw- stra en M. ten Brink, 2 min. 38.2 sec. M. Boersma, G. Vett en een processie gehouden ter eere van Onze Lieve Vrouwe van Sevenwouden. Des middags om 2 uur werd in hotel ,„De Doele” de vergadering gehouden; de zaal was tot in de uiterste hoeken bezet De voorzitter van de krite van den A. B. T. B., de heer Joh. Kingma te Huizum, opende de bijeenkomst met den Christelijken groet en heette vervolgens de aanwe gen welkom, in het bijzon der den heer H. Ruyter, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en alge meen secretaris van den A. B. T. B. en den heer H. J. Ganzeboom. Ook de vele dames riep spreker een woord van welkom toe. Onder applaus werd be sloten een telegram van hul de en trouw te zenden aan mgr. Jansen en één aan den heer De Bruin, waarin hem beterschap werd toege- wenscht. Hierna werd het woord verleend aan den heer H. Ruyter, voor zijn onderwerp: „Het katholieke boerenvolk in de branding.” Wanneer wij zien, aldus spreker, onder welke om standigheden wij ons bedrijf moeten uitoefenen en onder welke voorwaarden wij moe ten leven dan mogen wij wel spreken van de branding. ff ff i naiaarssioifen V Dit no, bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland V/i ct. Buitenland 2M> ct. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. 4 9 S e L 'S •s n ig F LU NT ER. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgonomcn De Bolswardsche Courant en Wes.tergoo Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD iF Telefoon No. 12

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1