sma IE IP EK ikerll U. V. H. IIIEIFF De Bolswardsche Courant en Westergoo 0I1T0ELAATBAAR BEDRIJF. i0 f HOFSTEDE Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Uit den Omtrek 30— Jaargang Woensdag 19 September 1934 No. 74 Immy v. d. Leij (koffertje). 2412 )lok> and. Tjerkwerd LS rd. ,t Arum - 1400.— 2e 9 Dankbetui- t N Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. zaad; lauw- zaad; zaad; itkop etjes. kaak- :uwe- irti- del. En al kent men de wapenhandelaars zelf er in vele gevallen ook hun agenten die financieel geïnteresseerden kent men niet. Zij vooral maken dit heele bedrijf tot een Augiusstal, die bijna niet meer te ruimen is, omdat mén overal stuit op stil verzet en tegenwerking. En toch is het dringend noodig, dat er een eind komt aan den particulieren wapenhandel en deze aan den Staat getrokken wordt, althans onder strenge controle van den Staat komt. De wereldvrede moge dan een ideaal zijty |dat nog /in vef*re (toekomst ligt, zoolang de particuliere wapenhandel on gestraft door kan gaan met onrust sto ken en tweedracht zaaien, zoolang zal dat ideaal een fata morgana blijven. 15 September 1934. In de heden gehouden ledenvergade ring van de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek werd als bestuurslid gekozen in de vacature wl. L. S. Hilarides, de heer N. A. Osinga, veehouder te Pingjum. Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen 17 September 1934. De arbeider R. Oostenveld vond heden morgen in het land van den heer H. de Jong een ballontje. Volgens het aange hechte kaartje was deze ballon 9 Sept opgelaten te Antwerpen door den heer Gustaaf van Sompel te Anvers. Aan het verzoek om terugzending van de aangehelchte kaart, is voldaan. Hindeloopen De Raad vergaderde 14 September. Onder de ingekomen stukken en me- dedeelingen was een mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat aan den heer G. J. F. Avenhorn van Nauta met ingang van 20 September 1934 eer vol ontslag is verleend als burgemeester dezer gemeente met dankbetuiging voor de bewezen diensten en mededeeling van B. en W., dat aan den heer G. Stallinga mét ingang van 20 September 1934 ont slag is verleend als correspondent der Arbeidsbemiddeling en met ingang van dien datum in genoemde functie is be noemd de heer P. van Veelen, ambtenaar ter secretarie alhier. Voorts waren 3e 4e i wat i. Bij i een Om 2 uur speelde C. A. B. III tegen Sneek IV. Het gehalte van deze match was iets beter. Af en toe aardige staaltjes voetbal. Goede keeper, minder goede achterhoe de, behoorlijke midden- en voorlinie. Een jeugdig troepje dat nog wel iets presteeren kan wanneer men de gulden regel wat meer in acht neemt, dat voet bal niet is individueel spel, maar een combinatie van elf spelers. Weg in het vervolg, jongelui, met dat persoonlijke spel, een ander die beter staat opgesteld een kans geven, dat brengt jullie doel punten en daarom gaat het toch. Dan speelden de adspiranten I tegen Sneek III en wist de eer op te houden door met 3-2 te winnen. Een felicitatie voor A. Bangma is hier zeker wel op zijn plaats; ook de anderen geluk gewenscht met hun behaald suc ces. Wommels Toen de arbeider R. M. een dezer da gen eenige werkzaamheden verrichtte in het weiland van den veehouder S. de J. onder Edens, werd zijn aandacht getrok ken door een gekleurd iets, wat een bal lonnetje! bleek te zijn. Volgens een aangehechte kaart was de ballon afkomstig uit Antwerpen (België) en aldaar drie dagen geleden bij een wedstrijd opgelaten. Men heeft de kaart aan het daarop vermelde adres verzonden. ZWEMSCHOOL. De temperatuur van het water is heden 19 graden. 2e 3e VOETBAL. De voetbal rolde Zondag weer. De eerste Zondag van de competitie was het druk. Om 12 uur speelde C. A. B. IV tegen Harlingen I. Een wedstrijd, waarin dui delijk gedemonstreerd werd hoe men niet moet voetballen. Harlingen won ten slotte deze rugby-schopwedstrijd met 1-0. - OPTICIËN GROOTZAND SNEEK Dan speelden de adspiranten tegen idem Sneek I. De uitslag hiervan was: 1-6 voor Sneek I. Ten slotte in Franeker een wedstrijd van onze nieuwe Bolswardsche club B. V. C. tegen Freno II. Deze ontmoeting werd door B. V. C. gewonnen met 4-2. Een der spelers, de heer O., carram- boleerde tegen een Freno-speler. De bot sing is blijkbaar nogal flink aangekomen. We vernemen dat de heer O. eenige da gen volstrekte rust moet houden. Kimswerd De 18-jarige B. P. alhier overkwam bij het werk een ongeval. Bezig zijnde met een paar makkers pakken stroo boven in een schuur te hijschen, werd hij door een neervallende haak getroffen. De haak drong hem door de kleeren heen onder in den rug en veroorzaakte 'n vrij diepe wond, zoodat P. zich onder geneeskundige behandeling moest stel len. - 1285.— - 1330.— - 1388.— - 1401.50 - 1435.— - 1445.— - 1445.— - 1554.— - 1565.— - 1613.— -1717.— cent. M(JT Uwer lDEN nooit it het '<chud MIJT De jaarlijksche herfstveekeuring welke door de alfd. Witmarsum c.a. van de Friesche Mij. van Landbouw was be paald op Dinsdag 25 Sept. a.s., kan om het heerschende mond- en klauwzeer niet doorgaan. Bij de veehouders J. Deinum, W. C van Popta en W. Heïigst is het mond en klauwzeer uitgebroken. Workum ERNSTIG ONGELUK. Kinderen uit het Heidenschap, die in Workum de scholen bezoeken, maken te genwoordig van de gelegenheid gebruik om ’s morgens met een melkauto mede te rijden naar de coöp. zuivelfabriek. Zaterdagmorgen had een 7-jarig zoon tje van den veehouder IJpma het ongeluk achter van de stilstaande auto te vallen. Betrekkelijk scheen het ongeval goed af- geloopen. Het kind was geschrokken, zag wat bleek, maar kwam toch in da R.-K. school. Later werd het knaapje onwel. Hij werd gebracht naar de woning van het hoofd der school. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, maar de toestand bleek zeer ernstig, ’s Middags reeds overleed het kind. 16 September 1934. De laatste ledenkaatspartij van de af- deeling Witmarsum van den N. K. B. van leden onder de 35 jaar werd heden ge houden. Elf parturen van drie personen namen hieraan deel. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. 1ste prijs: W. Reitsma, B. Steensma en J. Bruinsma. 2de prijs: R. Obbema, S. Anema en S. Pollema. 3de prijs: R. Rienstra, J. Bangma en E. Goslinga. SCHOOLTUINTJES. Een nieuwe titel voor een in Bolsward nieuw werk op intiatief van de Veree- niging Volksonderwijs is dit voorjaar de idee schooltuintjes gepropageerd. Een gedeelte van het tuinbouwterreih aan de Parkstraat was hiervoor ingé- richt. J.l. Zaterdagmiddag waren enkele ge- noodigden (waaronder bestuur volkson derwijs, idem ’t Nut, Weeshuis, Ouder- commissie, commissie van toezicht op het lager onderwijs en het personeel der school) op dit terrein bijeen teneinde het resultaat van dit jeugdwerk te be schouwen. De heer Statema sprak een kort wel komstwoord tot de aanwezigen en wees op het gunstige resultaat dat thans be reikt is. Het kweeken van bloemen is een dankbaar werk en brengt de kinde ren behalve de kennis van bloem en plant, ook bij de liefde voor de natuur. Meer dan eens was op de vergaderin gen over deze idee gesproken tot ein delijk Volksonderwijs de daad stelde. Spreker bracht dank aan den heer Ha zenberg voor de steun en medewerking, eveneens voor de financieele steun van verschillende zijde ontvangen. Deze eerste bescheiden poging is naar wensch geslaagd, moge ook in de toe komst dit mooie werk de noodige steun en waardeiering vinden. EEN NIEUWE VEREENIGING OPGERICHT. Op initiatief van den heer H. R. King- ma waren Vrijdagavond eenige heeren uitgenoodigd ter vergadering in het hotel de Wijnberg. Het doel van deze bijeenkomst was, voortbouwende op de schetterend ge slaagde tentoonstelling Oud en Nieuw in de laatste feestweek, te komen tot de oprichting van een Vereeniging Bols- wardsch Museum. Na een inleidend woord van den heer H. R. Kingma, waarin de groote waarde van een verzamelpunt van onze oude kunst werd uiteengezet, gaven alle aan wezigen zich op als lid der nieuwe ver eeniging. Concept statuten werden gelezen eh met een kleine wijziging goedgekeurd. De Koninklijke goedkeuring zal zoo spoedig mogelijk worden aangevraagd, opdat deze nieuwe vereeniging rechts persoonlijkheid verkrijgt. Het bestuur werd als volgt gekozen: H. R. Kingma, F. van der Spoel, Taco van der Meer, L. Kingma en Ds. A. D. R. Polman. Hoewel we over het algemeen scep tisch staan tegenover de oprichting van telkens nieuwe Vereenigingen, dan mo gen we thans zeer zeker een uitzonde ring maken. Hoeveel oude kunstschatten-, misschien als persoonlijk bezit waarde loos, zijn verloren gegaan, bij gebrek aan een centraal verzamelpunt. Hoeveel oud familiebezit was bewaard gebleyen wanneer er in Bolsward een stichting als een Bolswardsch museum reeds tien tallen jaren terug geweest was. We verheugen ons daarom, dat einde lijk dit tekort zal worden opgeheven en wenschen het nieuwe bestuur, dat ook met zooveel succes de tentoonstelling Oud en Nieuw verzorgde, veel daadwer kelijke steun toe. 16 September 1934. De zoon van den landbouwer D. de V. alhier ging hedenmiddag met paard en wagen naar het land te melken. In het dorp werd het paard schichtig en toen de wagen even later nog in aanra king kwam met een stilstaande auto sloeg het finaal op hol. De bestuurder, die aanvankelijk nog trachtte het paard te houden, kwam echter te vallen en werd een eindweegs meegesleurd, nog steeds met de leidsels in handen. Eindelijk liet hij los en had daarbij het geluk niet met de wielen iri aanraking te komen. Wel klaagde hij over pijn aan schouder en voet en waren zijn kleeren hier en daar finaal doorge sleten door het schuren over den weg. Het paard kwam later tot stilstand op een stuk bouwland met nog alleen het voorstuk van den wagen achter zich. 2e Immy v. d. Leij (koffertje). 3e KI. Werkhoven (vaas). Bij de verloting vielen de prijzen ten deel aan: le pr.: W. de Jong (theeservies). 2e R. Bergsma (fruitschaal). Tjitske de Vries, Wons (vaas) R. Visser (luciferhanger). Op de zaal van den heer M. R. Hiem- stra had de prijsuitdeeling plaats door den voorzitter den heer J. Wilkeshuis. De avond wed verder gevuld door den humoristischen snelteekenaar de heer F- Bos van Midlaren (Dr.) Het is een waar genot hem bezig te zien en naar z’n ge kout te hooren. De avond werd gesloten door een gezéllig bal. EEN POMPINSTALLATIE OP ONS IJSBAAN-TERREIN. Onder een broeiend warm September- zonnetje te schrijven over onze ijsbaan lijkt wel een beetje gek. Stel u gerust lezer. Al gaven oud- bestuursleden van onze ijsvereeniging ons Zaterdagmiddag de pertinente ver zekering dat de mogelijk bestaat dat et met 4 weken ijs in de slooten zit, dan geven we toch maar de voorkeur aan dit mooie weer en we hopen, dat dit nog minstens 4 weken zoo blijft. Wat dan wel de bedoeling was, dat we Zater dagmiddag op het ijsbaanterrein aanwe zig waren? Het betrof de nieuwe pompinstallatie die door het ijsbaanbestuur is aange schaft. Bij de vorige winter is gebleken dat zonder machinale hulpmiddelen onze ijsbaan niet voldoende onder water te zetten is. Ook komt het voor dat wan neer de baan is dicht gevroren het water iets zakt. Door de nu aangeschafte electro-motorpomp met buisleiding is ’t mogelijk de baan op korten termijn on der water te zetten en ook ’s winters op peil te houden. Bij het proefdraaien Za terdagmiddag was men over de werking van dezte| niéuwe pompinstallatie over het algemeen zeer tevreden. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Witmarsum 14 September 1934. Door Notarissen Feitsma te Bolsward eh Straatsma te Veenwouden werd pro visioneel verkocht de van ouds beklante timmerzaak van wijlen den heer P. P. Straatsma. Het pand werd beschreven op f 1686.door A. H. de Vries alhier Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD Telefoon No. 12 lilkUiL Men kan handelen in radiotoestellen, in fietsen, tweedehandsch kleeding, maar ook in machine-geweren en duikbooten. In al die gevallen is het doel hetzelfde: men tracht zijn waar aan den man te brengen en geld te verdienen. Dat een radio-toestel, een rijwiel en een oude winterjas strekken tot verhooging van ’s menschen levensgenot, wat van een duikboot, een mitrailleur nu niet direct ge|zegd kan worden, maakt voof den handelaar zelf niet het minste verschil maar jammer voor hem grondt het publiek hierop nu eenmaal zijn mee- ning, dat er in dien verkoop van wa pens, welke straks dienen moeten om duizenden den dood in te jagen, iets on zedelijks zit. Komt er dan nog bij, dat zoo’n wapenhandelaar werkt met recla- me-middelen, waar een luchtje aan zit en dat hij zelfs niet vies is van het om- koopen van personen, die invloed kunnen uitoefenen op het al of niet koopen van zijn „waar”, dan is het heelemaal mis en blaakt de heele maatschappij van edele verontwaardiging. In dat stadium ongeveer verkeeren we op het oogenblik, nu een onderzoek in Amerika aan het licht bracht, dat een zekere meneer Koster, die oud-zee-offi- cier der Ned. Marine is en eerei-lid van de Vereeniging „Onze Vloot”, handelaar is in duikbooten en ander wapentuig. Op zich zelf is dat feitelijk geen nieuws en met den besten wil van de wereild zien we niet in, hoe men onder de hui dige wetgeving, die den particulieren wapenhandel niet verbiedt, er dien me neer een verwijt van wil maken, dat hij zijn brood aldus tracht te winnen. Maar daarmede hebben wij het be drijf van den particulieren wapenhandel nog niet goed gepraat. Integendeel, dat bedrijf achten wij uit den booze en lang voor dat we van hei bestaan van den heer Koster hoorden, hebben we al geschreven, dat heel dit bedrijf verboden moet worden en alleen de Staten het recht moeten hebben wa penen te maken. De groote schuldige in de zaak, die thans zoo’n stof opwerpt, is dan ook niet de heer Koster, maar de in zulk een edele verontwaardiging blakende maat schappij, die nog altijd duldt, dat parti culiere wapenhandelaars hun bedrijf uit oefenen, een bedrijf dat neerkomt op het verwekken van onrust, het aanbla zen van ieder twistvuur dat opvlamt, heft tegenwerken van elke goed bedoelde po ging tot toenadering en betere verstand houding. Een bedrijf dat werkt met om- kooperij op groote schaal, dat geen grenzen kent en slechts een doel hééft: geld te verdienen uit de ellende van heel de wereld. De particuliere wapenhandel staat voor niets. Tijdens den wereldoorlog kreeg Duitschland tin via een omweg uit. een Fransché kolonie en de Engelschen maakten Duitsch geschut buit met een Engelsch fabrieksmerk. Zooals wij reeds zeiden, de particu liere wapenhandel kent geen grenzen en geen vaderland. Naar de ontwapenings conferenties zendt hij evengoed zijn af gevaardigden als de landen dit doen. Maar de opdracht van die afgevaardig den luidt anders. Met steekpenningen moeten zij de offi- cieele gedelegeerden bewerken en aldus de vermindering der bewapening doen mislukken. Ziet, dit alles is bekend, al jaren lang. En toch duldt men een bedrijf, dat met dergelijke middelen werkt. De reden is niet ver te zoeken: Overal heeft de wapenhandel medebelanghebbenden zit ten, die met gouden koorden verbonden zijn aan dit bedrijf. DRAISIM-vanVALKENBURG'S e A nLEVLRTRAATI T-LEEU WARDE CS Prijs verlaagd tot 70 ct. UITSLAG AANBESTEDING. De uitslag der aanbesteding voor het bouwen van een steenhouwerij voor re kening van den heer D. Hoogma is als volgt: Ingeschreven wérd door: R. Koopmans, Hichtum C. Lammertsma, Bolsward R. R. de Groot, Oudega (W.) Joh. Dijkstra, Bolsward F. Rijpma, Bolsward Wed. S. Huitema, Bolsward L. v. d. Veen, Bolsward W. Postma, Hartwerd J. S. de Jong, Koudum J. van Asma, Heeg P. Spijksma, Workum S. Straatsma Sloten Wed. H. de Jong, Koudum Begrooting van den bouwkun dige A. de Boer POSTDUIVENNIEUWS. Nu de vluchten, gehouden door de P.V. „De Luchtpost” alhier zijn afgeloo- pen, konden de kampioenschappen wor den uitgerekend. Er zijn in het geheel 487 vogels ver zonden. 1ste kampioen oude vogels beneden de 450 K.M. is geworden A. Bangma met een gem. van 1044 punten 2de kam pioen idem Th. de Jong, met een gem. van 504 punten; 3de kampioen idem D. Ruiter met een gem. van 499 punten. lste kampioen boven de 450 tot en met 1000 K-M. is geworden A. Bangma met een gem. van 1433 punten; 2de kam pioen idem D. Bangma met een gem. van 966 punten; 3de kampioen idem I. Gerritsma met een gem. van 726 punten. lste kampioen jonge vogels werd be haald door A. Bangma met een gemid delde van 458 punten; 2de kampioen idem D. Hoeben met een gem. van 370 punten; 3de kampioen idem D. Bangma met een gem. van 294 punten. Generaal kampioenschap over alle wedvluchten is behaald door A. Bangma met een gem. van 1053 punten; 2de gen.- kampioen door I. Gerritsma met ’n gem. van 428 punten; 3e gen-kampioen door D. Bangma met een gem. van 427 pun ten. Ten slotte nog de kampioensduif die is behaald door de duif ster 3.32 K 218, eigenaar A. Bangma met in het geheel FLORALIA. 14 September 1934. Gisteravond en vanmiddag hield bo vengenoemde vereeniging haar jaarlijk- Séhtej (entjoo/nstelling ip het ipoypsihuis van de in de lente uitgereikte stekjes. Het Dorpshuis was herschapen in een ware bloementuin. De jury bestond uit Mevr. Nauta van Witmarsum en den heer Huizer te Harlingen. Van de 75 uitgegeven groepen kwa men 71 weer binnen. Dus 80 Van de schoolkinderen die een Tage- lus (Afrikaantje) hadden op te kweeken wonnen de volgenden de prijzen: le pr.: Riemke Bergsma (taschje). Beitske G. Faber (collier). 3e Pietje Bergsma (dejeunertje). 4e Julia Wijnalda (dejeunertje). Verder wónnen de ouderen als volgt de prijzen. Groepsprijzen. le pr.: R. de Boer (fluitketel). 2e Joh. de Jong (theeblad). 3e R. Bergsma (theewarmer). 4e Wed. J. Lukkes (gangspiegel). Pelargonium (Geranium). le pr.: G. Faber (theeblad). M. Kooijenga (vaas). H. de Jong (theewarmer). Impatia (Waterplantje). le pr.: D. Danes (kaasschaaf). 2e J. Postma (wekker). 3e Joh. v. d. Schel (theewarmer). Colea’s. le pr.: L. Kuipers (botervloot). 2e J. Wilkeshuis (fruittest). 3e A. Molenaar (theewarmer). Bouquetten. le pr.: Joukje de Boer (hangerbloem- 15248 behaalde punten. pon ging van H. M. de Koningin voor de I i i offen j e j i Ibrillen f 1275.— - 1610.— DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1