III. V. d. WEBFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Als ’t winter wordt Uit den Omtrek Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 30gg Jaargang Woensdag 26 September 1934No. 76 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F Telefoon No. 12 ten; en ten, ten, ÏF HOLLANDSCH HOLLYWOOD. Achlum Arum de Burgwerd al- JOEGEN”. :rijd heeft de A dver t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. ten. ant zen nt- ien aor oet Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. SINT LEBRUÏNIS VEREENIGING. De vorige week hield de Kath. onder- wijsvereeniging afd. Sneek haar feeste lijk^ jaarvergadering in den Hof van Holland. Speciale inrichting voor Vereen, dankt. ZWEMSCHOOL De temperatuur van het water is heden 14 graden. Deze week wordt de zwemschool ge sloten. 24 Sept. 1934. Us hege piip jowt sa nou en den noch al ris in Ongemak. Snjeontomoarn om sa’n seis üre ried de molkrider v. d. W. syn auto ta it hik üt de dyk op. Wylst kaem syn kollega v. d. W. by de brêgge del. Hy moast mei hynsder en we'in fen ’e dyk óf en kaem sa yn ’t stek fen G. P. tolSnne. It tiksel rekke oan twaeën en in stikmannich lat ten fen it stek. It hynsder kaem der mei in pear skrammen óf. Troch de fjildwachter waerd proces verbaal opmakke. It bistjür fen ’e öfdieling Burgwert c.a. fen „Het Groene Kruis” dielt mei, det de op Woansdei 19 Sept hélden kollekte bést slagge is. De opbringst wier: yn Burgwe'rt f 11.50 yn Hartwert f 6.en yn Hichtum f 3.30, meiinoar f20.80. Oan ’e warbre damescollectanten in komplemintsje. Gaast Zondagavond werd weder een begin van brand ontdekt in de palen van dé zeewering. De dijkopzichter met perso neel was spoedig ter plaatse en wisten de brand in korten tijd te blusschen. Dit is reeds de derde maal dat de zee wering brandde, zoodat aan kwaadwil ligheid wordt gedacht. op eer ^an cht ad EEN ONDERSCHEIDING. Op de dezer dagen te Utrecht gehou den nationale vakwe'dstrijden behaalde de heer D. Harkema alhier een eersten prijs met Friesche Beschuit. GESLAAGD, vroegere stadgenoot de heer 24 Sept. 1934. Bij Donia vergaderde de tooneelver- eeniging „Jonge krêft” alhier. De opkomst der leden was teleurstel lend. Slechts 14 waren aanwezig, vooral de dames toonden zeer weinig belang stelling. De penningmeester vermeldde een ba tig saldo van f 24.98. Het aftredend bestuurslid de heer C. Tanja en het commissielid de heer J. Bouma werden herkozen. In de plaats van den heer D. Schat, die wegens ver trek had bedankt als leider, werd geko zen de heer S. Donia. Getracht zal worden dezen winter we der, evenals vorige jaren, met eigen krachten een uitvoering te geven. ONGELUKKEN. Het oudste zoontje van den heer J. Broersma, had het ongeluk om, terwijl hij met den heer Helfrich bezig was mei een eg, daarvan een tand in de arm te krijgen, waardoor een zeer groote ga pende wonde ontstond, zoodat de pees zichtbaar was. Dr. Danes die hem be handelde, achtte het een paar dagen la ter beter, dat de getroffene naar een chirurg ging. Nu is hij onder behande ling van dr. Bloeme en vertoeft in het Diaconessenhuis te Leeuwarden. Verder viel onze dorpsgenoot. G. van Gorkum van de tweede verdieping van ’t pakhuis van de firma Pars, waar hij aan het werk was. Per auto van den heer Elgersma werd hij naar zijn ouderlijke woning gebracht. Hij klaagde over veel pijn. Ook hier verleende Dr. Danes hulp. VOETBAL. 23 Sept. 1934. Het voetbalseizoen is hier weer in gezet. Hoewel Westergoo j.l. Zondag ook al uit was, werd hier nu de eerste wedstrijd gehouden. S. N. A. I van Fra- LL den ien, x3, ijd. o'n len trd Ier en °9 ir- t 7, len der :en of •e- en iet I r. LEEUWARDEN L Prijs verlaagd tot 70 ct. Na opening en lezing van verschillende verslagen werd een bezoek gebracht aan de St. Franciscuskerk, waar Pastooi Wartna van Bakhuizen een plechtig lot celebreerde en pastoor Verhoef van Makkum eed toespraak hield. Vervolgens werd de gemeentelijke gasfabriek onder leiding van den direc teur, den heer Theunissen, bezichtigd. Ten slotte hebben de adspiranten C. A. B. II die tegen de L. S. C. adspiranten speelden de eer van C. A. B. gered dooi met 51 te winnen. Dit was een aardige wedstrijd, die voor het overgroote deel gespe'eld werd op de L. S. C.-helft. Aardig combinee- rend ging dit kleine grut te'lkens op de vijandelijke veste af. Zeg keepertje, niet met andere jon gens spelen in de goal, gedurende den wedstrijd en evenzoo jongens die' niet tot de elftallen behooren, wat doen jullie in het veld, je plaats is achter de lijn. Guus Betlem Jr. Op 28 Sept. a.s. zal de pre mière plaats hebben van de derde Ned. film: „Malle Gevallen”. Bij het neuzen in de kranten Vind ik d,t berichtje plots, En u zult me wel niet gelooven Maar ik groei opeens van trotschl Waarom zouden wij gaan kijken Naar een Garbo? Chevalier? Waarom moeten wij het zoeken Zooveel mijlen over zee? Hier in Holland, hier zijn menschen Die als dachten we ze groen 't Voor de buitenlandsche spelers Heusch niet onder hoeven doen! Die ons kort en goed bewezen Onder Amsterdamscheti rook Wel, wat ze daarginds presteeren Kunnen wij in Holland.... óók! Na de Jantjes, jé succesfilm Volgde spoedig Bleeke Bet, En onafgebroken wordt nu Deze serie voortgezet. Nederland sloeg aan het filmen En.dat zit ons in het bloed Wat we aanpakken in Holland, Nou, dat doen we dan ook goed! ’t Is de eene na de and’re Overal wordt hard gewerkt En het aantal, dat zoo aanstonds Hier wel draait, is onbeperkt. Ja, ik zie het nog zoo ver komen Dat we straks, in het seizoen In de bioscopen slechts met Eigen fabrikaat gaan doen! En al is het hier misschien dan Nog geen volbloed Hollywood. Het begin na enkle maanden Is toch ongetwijfeld goed! En ik heb de grootste eerbied Voor deez’ nieuwen industrie Die een zeldzaam prachtig staaltje Is, van Holland’s energie. Onze Gerrit de Jong, thans agent van politie te Rotterdam behaalde Zaterdag j.l. te Amsterdam opnieuw zijn politie-diplofna thans met aanteekening. neker was hier als gast. De eindstand was 1-2 in het voordeel van S. N. A. I. VISCHCLUB „ONS GEN' Met de 5de vischweiWrr: club het Zondag j.l. slecht getroffen. Werd vertrokken onder begunstiging van goed herfstweder, al spoedig deden zich de herfstbuien gelden, wat van in vloed schijnt geweest te zijn op dè vangst. Slechts 5 baarzen werden gevan gen. 1ste prijs met als grootste baars, 23 c.M., verwierf St. de Ruiter, een servies, aangeboden door een vischliefhebber. 2de prijs: P. Brakels, met 2 baarzen van 19 c.M. 3de prijs: W. Spoelstra, met een baars van 19 c.M. 4de prijs: J. Peters, met een baars van 18 c.M. De overige 7 prijzen konden derhalve niet worden uitgereikt. De wedstrijd werd gehouden in Sneekervaart nabij Abbega. BEDANKT. Ds. H. S. van Rijs, Ned. Herv. pred. te Vianen heeft voor het beroep naar de voor Evangelisatie alhier be- PERSONEELE BELASTING. De Ontvanger der directe belastingen alhier vestigt er de aandacht van be langhebbenden op, dat op de aanslagen Person eele belasting 1934, der gemeente Bolsward vóór 1 October a.s. 2/# ge deelte moet zijn betaald. Pingjum EEN OUD PAUSELIJK ZOUAAF OVERLEDEN. We lezen in het „Leeuwarder Nieuws blad”: Te Pingjum is Vrijdagavond j.l. de heer J. Jilderts op de leeftijd van 91 jaar overleden. De heer Jilderts, die tot voor kort nog te Harlingen woonde, was een van de weinige oud-Pauselijke zouaven, die hier nog in Friesland woonachtig zijn. De oud-gediende kon heel wat over zijn avonturen vertellen en hij deed dat op zoo’n wijze, dat men er met groot genoegen naar luisterde. Te Brussel trad hij al op jeugdigen leeftijd in dienst van het leger van Paus Pius IX. Via Parijs, Lion en Marseille ging hij met andere pauselijke soldaten naar 'Velletri in Italië, waar zij acht weken lang exerceerden. Daarna kwam hij met zijn mede-zouaven op audiëntie bij den Paus. De heer Jilderts heeft verschillende gevechten meegemaakt. Hij heeft o.a. aan de bekende strijd tegen Garibaldi deelgenomen. Toen kon Rome nog voor den Paus behouden blijven, maar Jater, in de Fransch-Duitsche oorlog, trok Na poleon zijn troepen uit Rome terug, waardoor de Piémonteezen de gelegen heid kregen om Rome binnen te trek ken. De Pauselijke zouaven werden krijgsgevangenen, in welk lot ook de heer Jilderts deelde. Door bemiddeling van de Hollandsche Consul werd hij vrijgelaten en zoo kon hij naar Neder land terugkeeren. Vele jaren woonde de heer Jilderts in Hhrlingejn. In OctoberNovember (Vo rig jaar werd zijn gezondheidstoestand minder. Hij ging langzaam achteruit en dit maakte het noodzakelijk, dat hij bij zijn oudste dochter te Pingjum in huis kwam. Thans is hij daar ontslapen. De pogingen, die reeds geruimen tijd werden aangewend om te komen tot de aanleg van de waterleiding, zijn thans zoover gevorderd, dat een voldoend aantal afnemers zich heeft opgegeven, zoodat waarschijnlijk de aansluiting nog voor den winter tot stand zal ko men. VERLAGING VAN HET TELEGRAM TARIEF. 7 woorden 35 cent De directe'ur-generaal van de P. T. T. maakt bekend, dat met ingang van 1 October a.s. het rijkstelegraafreglement 1934 is gewijzigd, waarbij o.m.: a. de tarieven voor huur- en uurlij- nen zijn verlaagd; b. het tarief voor binnenlandsche te legrammen, welke minder dan 10 woor den bevatten als volgt is vastgesteld: voor 7 woorden of minder 35 cent; voor locaaltelegrammen 25 ct.; voor 8 woorden of minder 40 ct.; voor locaaltelegrammen 30 ct.; voor 9 woorden of minder 45 ct; voor locaaltelegrammen 35 ct. Het tarief voor binnenlandsche tele grammen met 10 of meer dan 10 woor den blijft ongewijzigd. c. Het recht voor fotografie van een telegram van f2.50 is verlaagd tot f 1.50. d. Het gebruik van treintelegrammen definitief wordt ingevoerd. PATRIMONIUM, AFD. BOLSWARD. De vorige week vergaderde bovenge noemde afdeeling onder leiding van den heer Joh. Dijkstra. De vergadering was druk bezocht. Hel onderwerp „Coöperatie”, ingeleid door den heer B. Veltman, weird druk bespro ken. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer G. de Groot DRANKBESTRIJDING. 21 Sept. 1934. De afdeeling Arum van de N.V. tot afschaffing van Alc. Dr. alhier hield in het Dorpshuis een huishoudelijke verga dering onder leiding van den voorzitter den heer Joh. van Zandbergen. Het bezoek was bevredigend. Een oud lid, die met vacantie uit Amerika over is was als gast aanwezig en sprak de ver gadering op hartelijke wijze toe, terwijl ze ook nog fijn tracteerde. Er worden 100 goede raadgevers be steld. Met de Kantekleer zal worden ge werkt. De heer M. Holtrop bracht ver slag uit van de Algemeene Vergadering. Een bijdrage werd gegeven door de vrouw van H. Elzinga uit de brochure „Vrede”. Op deze vergadering heerschte een gezellige en prettige geest; er werd veel gezongen. DRAlSrtlA-vAM-VALKEMBURG'S-; e A ••iLEVÈRTRAATI Het leesseizoen begint. Neen, we willen onze lezers niet ont moedigen met er op te wijzen, dat we den winter weet tegemoet gaan. Wie kunnen misschien nog met een schitte renden herfst worden bedeeld, maat toch als de vacanties eenmaal zijn afgeloopen, als de millioenennota op de 3de Dinsdag van September en daarna de herfst zijn intrede heeft gedaan dan kan ons nu en dan een koelte bevangen en verstaan we de aanmaning om ons flanelletje maar weer aan te trekken en voor kachelhoutjes te gaan zorgen. In den zomerdag kunnen we verschrik kelijk opzien 'telgen den winter, maar hoe meer deze nadert, hoe gemakkelijker het valt om ons te verzoenen met het lot, hetwelk we toch niet vermogen te ontgaan. De winter kan ook aantrekke lijk wezen; na al de onrust van reizen en trekken, van uit visschen gaan en anders luieren, van fietsen en loopen, van kampeeren of een dolce far niënté op een mierennest in het bosch, wei zeg gen: na al deze zomersche geneugten is ’t vooruitzicht van huiselijke gezelligheid in den komenden winter toch ook wel weer aangenaam. Een paar weken geleden kregen we er een voorproefje van. Het was toen kil en klam in de huizen; de thermometer bleel beneden de 60 graden. Het was te zacht om te gaan schaatsenrijden en te koud om een ijsco te nuttigen. In het kolenhok lag nog een restje van het vorige win terseizoen en we besloten om een ge deelte van dat restje gloeiend te maken in de kachel. Wat werd heit toen aangenaam in huis. We zetten het radiotoestel aan en ge noten van de zacht vloeiende Strauss- walsen. We pakten een krant en een tijd schrift, nog een krant en weer een ander tijdschrift. We lazen dingen, die voor kinderen waren geschreven alles inte resseerde ons. We namen zelfs „Het Rijk der Vrouw” in handen en verdiepten ons in de advertenties, welke dit weekblad bevat. Interessant, buitengewoon interes sant. We vonden te koop aangeboden een Cleveland motorrijwiel, kl. gebrek aan de carburator, dat v. kl. kosten herst. kan worden v. den pr. van f 10.of in ruil v. 5 hennen en een haan. Denkt niet, dat we spotten, waarde lezers. Bedoelde advertentie is te vinden in nummer 11 van het genoemde blad, jaargang 1934. Zulke ontdekkingen doei men in wintersfeer, wanneer het buiten naar en koud is en de kachel thuis ge zellig snort. Dan is het leesseizoen, dan interesseert de mensch zich voor alles en nog wat, dan komt de stempelaar tot het doorwrochten van de beursrubriek en dan leest de bankier het kinderverhaal „De Prairie-Koningin”. De groote dagbladen kunnen doen wat ze willen; ze kunnen hun aantal pagina’s vergrooten, nieuwe rubriteken openen, wedstrijden organiseeren, puz zles met prijzen aan de lezers voor zetten, nooit zullen ze het plaatselijke blad verdringen, omdat het juist al die kleine voorvalletjes, berichten en me- dedeelingen uit een plaatselijke gemeen schap zijn, welke van een gezellige be langwekkendheid zijn voor de leden dier gemeenschap. Al wie een groot dagblad lezen, zijn gewoon om heele pagina’s over te slaan, welker inhoud niet interes seert, maar de plaatselijke krant wordt door menschen van allerlei rang en stand door heel-, half- en schijngeleerden gele- ren en gespeld vanaf het hoofdartikel tot de ingezonden stukken en vanaf den Burgerlijken Stand tot de ongelukken. Advertenties worden gelezen en herlezen, vergeleken en becritiseerd. Dat alles kan slechts in den zomerdag wat 'verslappen, maar ials het winter wordtdan lezen we weer alles met aandacht. Dan kijken we uit naar den looper en dan verdeelen we de bladen of de pagina’s onder elkaar. Onbegrijpelijk is het, dat er soms nog zakenmenschen zijn, die niet inzien van welke groote reclame-beteekenis die ver hoogde leeszin van het publiek is, wan neer het najaar haar intrede heeft ge1- daan! ORGELDAG. Morgen, Woensdagmiddag half drie, zal in de Martinikerk een orgeldag ge houden worden, gewijd aan de Neder- landsche Orgelkunst en Orgelhistorie. Op de middagconferentie zullen de volgende onderwerpen in behandeling komen: 1. „Waalrtoe orgeldagen?” de( heet Jan Zwart, organist te Amsterdam. 2. „De Friesche organist in de 16e en 17e eeuw” de heer J. L. he Jong Lzn., organist der Ned. Herv. kerk en orgel- historicus te Heerenveen. 3. „In welk tempo de Psalmen in de 17e eeuw gezongen werden” de heet Jan Zwart. 4. „De beteekenis van het orgel in den ontwikkelingsgang der muziek” de heer IJ. S. Rusticus, organist der Groote kerk te Sneek. 5. „Sweelinck’s „dan sus dan soo” en der Gereformeerden „vijf tot ses maal” de heer Jan Zwart. 6. Rondvraag en sluiting. Des avonds 8.15 wordt door den heer Jan Zwart eeji Nederlandsch programma uitgevoerd van Sweelinck, van Noordt, van Blankenburg, Bastiaans, Bonset, Zwart e.a. Tevens vindt nog een extra orgel- voordracht plaats door den heer Zwart van 67 uur op verzoek, vanwege de gewestelijke jaarvergadering der Chr. Jongelingsvereenigingen in Friesland, die eveneens den 26en Sept, te Bolsward ge houden wordt. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 EEN SCHUBERTFILM. Donderdagavond zal in de Doele hier worden vertoond de film: „Leise fhehen meine Lieder, een Schubert-film die ovërai buitengewone belangstelling geniet. Zeer juist typeert Clinge Dooren- bos deze film met de woorden: Het is een genot voor groot en klein, In elk op zicht een oase in de nonsens film- woestijn. Wij verwijzen naar de advertentie ih dit nummer. VOETBAL. Wanneer we deze week het resultaat der diverse C. A. B.-ontmoetingen sa menvatten en daaruit een conclusie moesten trekken dan stond het er met ons Bolswardsche voetbal niet erg gunstig voor. Maar gelukkig, de zaak is met één verloren wedstrijd niet be kocht. We moeten voor vandaag de ge speelde wedstrijden wegens de beschik bare ruimte in vogelvluchtstijl bekijken. Allereerst C. A. B. I-Black Boys I 2-7. In het eerste kwartier heeft C. A. B. reeds spoedig een 2-0 voorsprong, maar wanneer dan de zwartjes op komen zet ten volgt spoedig de eerste en door een fout van den C. A. B.-keeper de gelijk maker. Tot aan de rust blijft deze stand. Na hervatting is Black Böys voortdu rend in de meerderheid. Op regelma tige wijze wordt de score opgevoerd tot het eindresultaat 2-7. We zien met groote belangstelling de komende thuiswedstrijd van C. A. B. te gemoet. Het is niet de eerste keer, dat C. A. B. de eerste uitwedstrijd met groot verschil verliest. C. A. B. II tegen H. Z. C. II 12. Of de harde wind oorzaak geweiest is, weten we niet, maar het spel van deze twee ploegen was ve)r beneden hun kun nen. Vooral bij C. A. B. ontbrak het en thousiasme, bovendien was het plaatsen heel slecht en treuzelde de voorhoede veel te lang. Dit moet en kan een vol gende keer veel beter, heeren. C. A. B. IH speelde tegen Black Boys én verloor met sprekende] cijfers 39. C. A. B. speelde op eigen terrein tegen Sneek 5 en boekte eveneens een neder laag 27. Witmarsum 23 September 1934. Ds. van Leteuwen te Oterdum en Hêweskes heeft van de Ned. Herv. gem. alhier toezegging van beroep ontvangen. Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l'/a ct. Buitenland 2^ ct. DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1