ffll TWISTPUNTMINDER IK DE WERELD. III. I. LIUEHFF De Bolswardsche Courant en Westergoo ■■■lil’ HOFSTEDE ÏUlll Stadsnieuws. Uit den Onttrek 30^ Jaargang Woensdag 3 October 1934 No. 78 Groote voorraad Onderdeelen en Banden waarin opgenomen Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD 1F Telefoon No. 12 Kool en F ia-vanWKEHBURG'S-; mLEVERTR e Wommels Workum Makkum 6—0 Arum llllllllllllllllllllllllllll Speciale inrichting voor Reparatie aan alle merken Automobielen Adve r t e n 11 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry's. 6—1 3—2 Kimswerd De werkman F. F. van hier had bij zijn werkzaamheden te Comwerderzand het ongeluk met een hand bekneld te raken tusschen een paal en een ijzeren plaat. De nagel der wijsvinger werd er finaal afgeknepen. F. heeft zich onder genees kundige behandeling gesteld. ontslag, benoemd tot bezoldigd veld wachter der gemeente .Wonseradeel den den 28 September. In het gebouw „Rehoboth” alhier werd op 25, 26 en 27 September een Bazar georganiseerd ten bate van het voortbestaan der Chr. Bewaarschool. Bij de opening sprak de Voorzitter Ds. J. van Veen een kort woord en wees daarin op het nut van het hebben van een bewaarschool voor deze gemeente. Nu ook de school den druk der tij den moet doorstaan, de reserve is uit geput, verkregen door een voor 14 jaren geleden gehouden bazar en ook de ge meentelijke subsidie tot op 50 pct. van vroeger is teruggebracht, dient nood zakelijk naar middelen gezocht tot ver sterking der kas. Het Bestuur vond dit door het organiseeren van een bazar. Vele goederen van allerlei aard door in gezetenen en ook door firma’s van el ders ingezonden, waren op keurige wijze ten verkoop in het gebouw geëta leerd. Vele attracties werdpn geboden. De bazar werd druk bezocht, zoodat alle goederen werden verkocht en een opbrengst viel te boeken van f800. De bazar is goed geslaagd. Bestuur en Comité zijn dankbaar voor het trots de moeilijke tijden opgeleverd succes. U allen 1 minuut stilte. (Hieraan werd dooi alle aanwezigen staande voldaan). VOETBALUITSLAGEN. Rood Geel II C. A. B. L. S. C. Ill C. A. B. III Adspiranten: L. S. C. C. A. B. I OPTIC1ËN OROOTZAND SNEEK brillen! I T- LEEUWARDEN 1 Prijs verlaagd tot 70 ct. 1 October 1934. De speldjesverkoop In Hennaardera- deel voor de Prot. Chr. Milit. Tehuizen heeft nog opgebracht in Oosterend f 10.4314 en in Itens f8.2714, zoodat de totale opbrengst der veirkoop in onze gemeente f 75.44j4 was. 29 Sept. 1934. Hedenavond ongeveer 8 uur werd even bezuiden Zurich aan de zeedijk, door ’tl luxe auto een paard, waarop de kneeht van den veehouder D. de Boer zat, aan gereden. De aanrijding trof zoo gewel dig, dat het paard door de zware ver wondingen is doodgebloed, naar Mak kum vervoerd en aldaar verder geslacht. De berijder kwam er met een lichte wond aan een zijner beenen verder nog goed af. De auto werd ernstig beschadigd en werd achter een andere auto naar Har lingen gesleept, waar hij thuis behoorde. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Rijksveldwachter Hafma was spoe dig ter plaatse en stelde een onderzoek in naar de schuldvraag. heer IJ. J. Jaarsma, thans veldwachter der gemeente Barendrecht, wonende al daar. Zijn voorloopige standplaats zal eveneens Tjerkwerd zjjn. ONTHOUDERS VISCHCLUB. De O. V. C. hield Zondag haar laatste wedstrijd in dit seizoen, welke plaats vond in de Sneekervaart achter Abbega De vangst was zeer slecht, daar ei slechts 4 baarzen boven de wettelijke maat werden gevangen. De uitslag was: le prijs: L. Müller met een baars van 25 c.M.; 2e prijs: D. Kamstra met een baars van 22 C.M.; 3e prijs door P. de Jong met een baars van 19 c.M.; 4e prijs: J. van der Zee met ’n baars van 18 c.M., terwijl verder prijzen werden gewonnen door G. Smid 5e, P. Robijn 6e, S. Wier sma 7e, J. Bonnema 8e, J. Grunstra 9i en J. Stevens 10e prijs. Tjerkwerd De Commissaris der Koningin in deze provincie heeft in de vacature, ontstaan door het aan den gemeenteveldwachter H. Feenstra te Tjerkwerd verleend eervol biedige nagedachtenis aan hem verzoek. sten f484.39, uitgaven f401.Vermoe delijk batig saldo f83.39. Als bestuurslid trad af de heer D. Kooijenga, welke bij acclamatie herko zen werd en de benoeming weer op zich nam. Er waren twee ingekomen stukken. Het eerste bevatte het afwijzend bericht van de Electr. Centr. „Witmarsum-Arum c. a.” om minder stroomgeld te betalen. Het tweede was een verzoek om steun van de N. A. B. te Arum (land- tuin- en zuivelarbeiders). Het doel dezer vereeni- ging is om deze winter ontwikkelings- bij een komsten te houden. Besloten werd om het dorpshuis daar voor af te staan tegen vergoeding van vuur en licht. Verder stond op het programma de benoeming van een tuinman, wegens het overlijden van den heer W. Broer- sma. 3 sollicitanten hadden zich aange geven en wel de heeren S. Zij da, KI. v. d. Ploeg en R. Park. Eerstgenoemde werd voor de tijd van 3 jaren benoemd Van de rondvraag werd weinig ge bruik gemaakt, waarna de voorzitter deze slecht bezochte vergadering sloot. Japan, begonnen de, reeds twijfelachti ger, kansen van Rusland tegenover Ja pan, in geval van een eventueelen oor log, aanzienlijk te slinken! De bolsjewistische activiteit in het Verre Oosten zal zonder twijfel thans in groote mate worden opgevoerd. De ver daging van het internationale Communis tische congres van October naar het be gin van het volgend jaar is een voortee- ken daarvan, geheel afgezien van het feit, dat Rusland 75 millioen Yen ont vangt voor een object, dat beslist geen winst meer afwierp! Welke consequen ties en gevolgen deze men kan we) zeggen: hervorming van het politieke beeld in hët Verre Oosten deze gebeur tenis voor de rest van Europa en de we reld hebben zal, kan men thans nog niet overzien. Dat het smëulende vuur daar nog niet gebluscht is, valt wel niet te ontkennen. Geen Russen meet in Mand- sjoekwo, twee landen scherp tegenover elkaar, de grenzen nog steeds zwaar be zet door troepe'n, Chineezen, die hun eigendom door een overweldiger zagen verkoopej^ zonder zelf iets van de baten op te kunnen strijken kruit ligt er nog genoeg langs den Amoer Zal het ontstoken worden? DORPSHUIS 28 Sept. 1934. De yereeniging „Het Dorpshuis” hield hare jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter de heer J. Wilkeshuis. Na opening kreeg de secr. mevr. G. Danes-Brouwer het woord voor lezing der notulen en jaarverslag. De penningmeester de heer G. An dringa deed rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De inkomsten bedroegen f 524.64, de uitgaven f 427.25. Er is dus een batig saldo van f 97.39. De begroeting over 19341935 is:Ontvang- VOETBAL. C. A. B. I HEERENVEEN I 0—1 Onder leiding van scheidsrechter Van de Loo, Molkwerum, werd Zondagmid dag 2 uur deze competitiewedstrijd ge speeld. Het was zomer op het veld, de wind die dwars over het speelterrein woei, had geen invloed op het spel, wel zoo nu en dan het scherpe zonnetje. Beiden zetten direct met een flink tempo in. C. A. B. combineert goed en bestookt onophoudelijk het Heerenveen doel, de achterhoede en in laatste instan tie de keeper, doen evenwel goed werk. De eerste 10 minuten is C. A. B. over wegend sterker maar kan dit jammer- genoeg niet in een doelpunt omzetten. Dan komt Heerenveen iets meer op zetten, goed combineerend met open spel gaat het op ’t C. A. B.-doel los, maar deze aanval gaat door buitenspel verlo ren. Wanneer onze club dit tempo kan volhouden hebben we goede moed. Verschillende corners aan weerskan ten worden of slecht genomen of door de keeper onderbroken, voordat er ge vaar kan komen. Plotseling een gevaar lijk moment voor C., gelukkig gaat ook dit schot van de zeer slecht schietende Heerenveen voorhoede hoog over. Dan maakt de links-back binnen de fatale lijn hands, maar wonder genoeg belandt de penalty tegen del paal en is deze mooie kans voor Heerenveen verkeken. Het spel golft vlug op en neer en be gint een beetje ruw te worden, waarte gen de scheidsrechter direct optreedt. Weer schopt de links-back onnoodig corner, ’t Schijnt dat deze back de kee per niet geheel vertrouwt, ons inziens niet juist, want tot dan toe maakt de keeper een absoluut safe indruk. Onze midvoor dribbelt daarna aardig tusschen een paar spelers door, wil het alleen pro- beeren, maar dat lukt bij deze verdedi ging niet, direct daarop een mooie aan val van C A B, jammer dat deze pracht kans tegen de paal stuit. De rust gaat in met de bekende bril 0-0. Na de rust heeft C. A. B. de zon in den rug. Het spel gaat weer direct in een hoog tempo. Heerenveen tracht door iets te forsch spel de zaak te hunne voor deel te leiden, dit gelukt niet. De C. A. B.-ers spelen enthousiast door, maar toch begint vermoeidheid merkbaar te fworden. Heerenveen zit geweldig op den bal, maar toch moeten ze heel vaak alles bij zetten om de vlugge C. A. B.-aanvallen op het laatste nippertje onschadelijk te maken. Een mooie aanval van C. A. B. weer tegen de lat. Ja, dat is de geluks factor in het voetbalspel. Het spel ver slapt iets onderwijl de tijd verstrijkt en verschillende bezoekers zich reeds in stellen op een gelijk spel. Dan nog een corner voor Heerenveen, goed voor, veel beenen schoppen naar de bal, deze stuit binnen de doellijn volgens een H.-speler, maar de grensrechter wijst nog eens naar de cornervlag, weer goed genomen, belandt ten slotte deze bal in het doel en heeft Heerenveen de leiding. C. A. B. probeert dan nog wel de gelijkmaker te krijgen, maar daarvoor is de beschikbare tijd te kort. Heerenveen heeft verdiend gewonnen, hoewel ons inziens een gelijk spel zui verder de verhouding had weergegeven. Wanneer we een zeer korte beschou wing aan deze wedstrijd willen wijden, dan constateeren we in de eerste plaats een zeer aantrekkelijke wedstrijd. Twee elftallen die er alles op gezet hebben te winnen. We hebben dus ook waardee- ring voor het spel der tegenpartij. Dé scheidsrechter was de eerste helft van deze wedstrijd zeer goed. Het onderbre ken van een aanval, hoe jammer vaak ook, was noodig om niet in al te ruw spel te vervallen. We kunnen over de 2e helft niet zoo tevreden zijn. De leiding werd iets slapper. De keeper van C. A. B. heeft een uit stekende wedstrijd gespeeld. We wen- schen hem in de komende wedstrijden evenveel zelfvertrouwen toe, de backs waren goed behoudens de enkele foutjes van de links back, de midden linie goed, met na de rust een beetje vermoeidheid (en geen wonder ook) bij spil en links half. De voorhoede is goed, het minst in conditie was de rechts buiten en links binnen, deze spelers treuzelen te lang en weten niet vlug genoeg verwarring te stichten in de verdediging. Regelmatig oefenen, jongelui, zoo mogelijk de bal onder het loopen verplaatsen naar de vleugels, dat schept meer kansen. Och, daar was nog meer wat we graag eens hadden besproken, maar de plaatsruim te belet dit. Een verzoek nog ten slotte aan het pu bliek: Blijf toch buiten de omheining van Het veld, het kan soms ook heel gevaar lijk zijn en dan gedurende de rust nie mand op het middenveld; laten we allen meehelpen de sportieve naam van onze stad hoog te houden. Sneek HET NIEUWE BIOSCOOP PALEIS TE SNEEK. Vrijdagavond is in het vroegere Ami- citia gebouw door de firma Miedema ’n geheel modern ingerichte bioscoop, an nex tooneelzaal geopend. De voorkant van dit nieuwe gebouw, geheel in gele steen opgetrokken in mas sale stijl, trekt reeds direct zoowel door de dag als ’s avonds door de kleurrijke belichting, de aandacht. De nieuwe neon verlichting doet het bijzonder goed. Een groote hall, waarin de cassa is ondergebracht, geeft toegang aan de groote vestibule of voorzaal. Langs de wanden van deze in zachte kleuren gehouden voorzaal staan ver schillende rustbanken aangebracht. Je voet zakt weg in ’n dik zwaar tapijt van een rijstige, fijne nuanceering. De gewel dig groote bloemenpracht die de firma Miedema op dezen openingsdag ten deel viel, stoffeerde op zeer gelukkige wijze de voornamen indruk van deze voorzaal. Een breede trap leidt U naar de eigen lijke bioscoop- en concertzaal, plaats biedende aan ruim 700 A 800 personen. De zaal is amphitheatersgewijs gebouwd, zoodat ook de achterste plaatsen een ruim en vrij gezicht op het tooneel oi projectiedoek hebben. Ditzelfde geldt ook voor de ruime galerij. De bekleeding van wand en het decor van de zaal is kunst zinnig uitgevoerd in beige en donker- roode tint. Bijzonder mooi is de wand versiering ddor de moderne lichtorna- menten. De zitplaatsen zijn alle ruim en breed. De groote lichto^namenten aan de zoldering geven een prettig gedempt licht en de lichte zoldering weerkaatst oj) fraaie wijze in de donkere wandbekle ding. Het tooneel, omrand met oud-zilver kleur en afgeschut door mat rood pluche gordijnen vormt een voorname afslui ting van het geheel. Kortom een bios coop paleis dat in een der hoofdplaatsen gerust als een der besten genoemd zou worden. Gedurende de pauze geeft de boven-voorzaal, waarin een prachtige dansvloer en gestoffeerd met leuke zitjes een aangename verpoozing. Er waren Vrijdagavond bij de officieels opening naar schatting 500 menschen aanwezig, die door hun komst blijk ga ven deze nieuwe schepping van de hee ren Miedema op prijs te stellen. Een der firmanten opende te ruim 8 uur de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bij zonder den heer Burgemeester en ver dere autoriteiten. Dit oogenblik, aldus de heer Miedema, is een mijlpaal in onze zaak en stemt eeri oogenblik tot nadenken. Het spreekt vanzelf dat onze «eerste gedachten op dezen avond uitgaan naar de stichter van deze zaak, onze helaas te vroeg gestorven vader. Als een eer- De Oosterspoorweg is thans in handen der Japanners. Een zeer verrassende ge beurtenis, want tengevolge van de voort durende nota-wisseling tusschen de bei de landen en de incidenten, die geregeld plaats vonden, had men zich in Europa reeds in alle ernst voorbereid op een oorlog in het Verre Oosten en de gevol gen daarvan. De voortdurende troepen en materiaalverplaatsingen in de rich ting der grens, zoowel op Russissche als op Japansche zijde, maakten deze ver onderstelling niet onwaarschijnlijker. Men kon in Europa met de beste wil niet gelooven, dat deze geweldige uitgaven aan oorlogsvoorbereidingen uitsluitend er toe dienden om den koopprijs neer te drukken, resp. op te voeren! De Russen verlangden voor den Spoorweg in den beginne 625 millioen Yen, terwijl de Ja panners slechts 60 millioen ervoor wil den geven! Tenslotte kwam men tot een overeenkomst, die het bod der Japanners niet verre overtrof, namelijk 75 millioen Gld. (c.a. 130 millioen Yen tegen de hui dige koerswaarde). Men mag daarbij niet vergeten, dat de waarde van den spoorweg door Japansche spoorwegen, die naderhand gebouwd zijn en door den later gebouwden Russischen spoorweg langs de Amoer naar Wladiwostok, sterk geleden heeft. De Russen geven hiermede de snelste verbinding tusschen Moscou en Wladi wostok uit de hand. De we'g naar Mos cou over den reeds genoemden Amoer- lijn wordt in den winter door sneeuw stormen heel dikwijls totaal versperd, nog afgezien van het feit, dat de weg verschillende dagen langer wordt Inge val van oorlog is deze lijn bovendien on houdbaar. Zoolang Mandsjoerije in het bezit der Chineezen was, oefenden de Russen met behulp der in de wereld wel alleenstaande concessies en rechten op den spoorweg een machtstelling uit, dié op het oogenblik, waarop Japan dat land in bezit nam, volkomen teniet gedaan werd. De Japanners trachtten systema tisch de Sowjetrussische spoorwegdirec- tié het leven zoo zuur mogelijk te ma ken, hetgeen duidelijk tot uitdrukking komt in de door de Sowjet-Unie herhaal delijk gepubliceerde! statistieken omtrent spoorwegongelukken, ontsporingen, uit plunderingen en massa-moordenl De strijd om het bezitrecht van den Oostërspoorweg loopt thans reeds jaren. Eigenlijk reeds vanaf het oogenblik, waarop de Sowjet-gezant in China met de Chineesche regeering overeenkwam, dat „de toekomst der Oosterspoorweg onder uitsluiting van inmenging van der den door de Chineesche republiek en de Unie van Sowjetrepublieken zou worden bepaald”. De Chineesche bezitrechten werden later door de* regeering van Mandsjoekwo „overgenomen”. De Chi neezen hebben echte'r nooit opgehouden tegen deze „annexatie” der Oosterspoor weg door de Mandsjoerijsche heerschers te protesteeren. Het is dus niet onmoge lijk, dat na deze overeenkomst tusschen Rusland en Japan, nog een strijd Mand sjoekwoChina ontbrandt! Het Sowjetrussische' spoorwegperso neel der Oosterspoorweg wordt op staanden voet ontslagen en voor de scha deloosstelling van deze be'ambten zal Rusland te zorgen hebben. In goed-inge- lichte kringen brengt men deze verras sing in verband met de1 koersverandering der Engelsche politiek tegenover Japan. Op het oogenblik, waarop Engeland vermoedelijk met het oog op Australië en de Vereenigde Staten zich verplicht voelde tot een koersverandering, een herziening van zijn houding tegenover 89 |f, 01de. echt. 29 Sept. 1934. Het departement „Makkum” van de maatschappij „Tot Nut van ’t Algemeen”, hield haar Septembervergadering in ho tel „de Prins”. Aanwezig waren 11 leden. Besloten werd f0.10 per lid beschik baar te stellen voor een geschenk aan het hoofdbestuur ter gelegenheid van ’t 150-jarig bestaan van het Nut. Uit het verslag van de Bewaarschool bleek, dat deze inrichting ondanks de intrekking van de gemeentelijke subsidie kan blijven voortbestaan, hoewel de fl nancieele toestand nog niet rooskleurig is. De Nutsspaarbank hield in het afge loopen jaar 24 gewone vergaderingen. Op ’t Nutsgebouw is dit jaar f749.- af geschreven, zoodat de boekwaarde thans f 1.bedraagt. De bezittingen van de spaarbank bedragen thans in totaal f78.139.39. Het reservefonds bedroeg op 1 Mei f 7.770.57*4, de toename van dit fonds is alzoo f 782.56*4. Het aantal re keningen bedraagt 221. Het aantal in geschreven posten bedroeg 304, het aan- ,tal uitbetaalde posten 182. Tot lid deif bewaarschool-commissie werd herkozen mevr. A. Tichelaar—Kra mer. Tot lid der spaarbankdirectie de heer J. Glass. Thans was aan de orde een voorstel van de spaarbankdirectie om de rente voet te verlagen tot 3%. Nadat de voor zitter van de spaarbank dit voorstel had verdedigd en enkele leden over dit punt eenige vragen hadden gesteld, ging de vergadering hiermee accoord. Het bestuur stelde bij het punt „win teravonden” voor, de geluidsfilm „Ca valcade” voor het departement te laten draaien op Donderdag 25 October. Op de tweede winteravond wenschte meii gaarne weer een Friesch tooneelstuk. Het bestuur zegde toe zich met een tooneel- vereeniging in verbinding te zullen stel len. Indien de financiën dit toelaten zal ook nog een derde winteravond worden gehouden met een hoofdbestuursspreker. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze gezellige vergadering. Verschynt Dinsdags- VrjjdagsavondB. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Witmarsum 28 September 1934. Ten overstaan van de notarissen Feit- sma te Bolsward en Straatsma te Veen wouden werd hedenavond in het Hotel Hofstra finaal verkocht de van ouds be klante timmerzaak van win. P. P. Straat sma, alhier. Provisioneel wërd dit pand beschreven op f 1686.Bij de veiling van heden avond werd de zaak 24 maal verhoogd en kwam op f3711.te staan. Evenwel werd het pand ingehouden. DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1