GROOTE KEUZE Arbeid voor intellectueele Auerkloozen. UI. U. H. OF De Bolswardsche Courant en Westergoo ROZENKRANSEN HAWEKO BAZAR, Appelmarkt 5, Bolsward Reparatie aan alle merken Automobielen MISSIEKRUISEN - MEDAILLES Tandarts NIJK |AF|WEZIG 3Qg!£ Jaargang len Uit den Omtrek Heel goedkoop in de Groote voorraad Onderdeelen en Banden Baarderadeel DAMMEN. Stadsnieuws. Hennaarderadeel KEURINGSDIENST. Woensdag 10 October 1934 No. 80 Officieel orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD v Telefoon No. 12 Gemengd Nieuws. en iren Wons 3e. 9 zv Hal- Speciale inrichting voor A dve r te n t in per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prys. dag, eek. Verschijnt Dlnsdags- Vrijdagsavonds. te scheppen, arbeid, uitgaande van het particulier initiatief, maar voorbereid en zoo noodig met steun van de 60 millioen. Had men dat gedaan, dan zou men wel licht drie, vier malen het bedrag van 60 millioen aan arbeid gekregen hebben en bovendien was de kans groot geweest, dat een goed deel der aldus in het leven geroepen industrieën zich blijvend zou den gehandhaafd hebben. dikant Ps. 121 4 „De Heer zal U steeds gadeslaan”, toegezongen. UITSLAG VERLOTING VOETBAL- VEREEN. „BOLSWARD”. Het gewicht van de fiets is 38>/2 pond. Na loting is de prijs gevallen op no. 46 Af te halen bij J. Óppedijk, Kerkstraat, alhier. 6 October 1934. Hedennacht ontlastte zich boven ons dorp een kort, doch hevig onweer. De bliksem sloeg in de stelphuizingé bewoond door de families D. T. en wed. A. De motorspuit was spoedig ter plaatse maar kon niet verhinderen, dat het ge- heele huis uitbrandde. Er kon maar wei nig meubilair gered worden. Een dicht bij staand huis kon behouden blijven. Verzekering dekt de schade. HET „VERMOGEN,, VAN AMUNDSEN. Toen Roald Amundsen in 1928 na zijn vlucht voor de Nobile-expeditie werd vermist, kon men lezen dat hij zonder eenig vermogen was overleden. Thans is een Engelsche bank bij een algemeen op ruimen tot de ontdekking gekomen, dat Amundsen daar jaren geleden 300 pond sterling had gedeponeerd en dat bedrag is tot 349 pond opgeloopen, maar na tuurlijk veel minder waard, dan toen de Poolvorscher het in bewaring gaf. Nu roept de Bank van Engeland dé hulp van den Noorschen consul-generaal te Londen in, om het „vermogen” van Amundsen aan zijn erfgenamen te kun nen uitkeeren. ONGELUK DOOR GIFTIGE GASSEN. Twee mannen gestikt Bij het in de buurt van Wankendorf gelegen plaatsje Obendorf heeft Vrijdag tijdens het aanbrengen van een pompin- stallatie in een put een ernstig ongeluk dat aan twee jonge arbeiders he’t leven kostte plaats gehad. Beiden daalden na elkaar in den put af en kwamen niet meer boven. Na eenige pogingen, in het werk gesteld door brandweerlieden met gasmaskers, kon men de lijken van de mannen die op den bodem van de put lagen, naar boven brengen. Zij waren tengevolge van gasvergifti ging gestikt. GEVAARLIJKE RATTENPLAAG IN EGYPTE. Tal van steden en dorpen in Egypte worden op het oogenblik bedreigd door een ratten- en muizenplaag, hetgeen het uitbreken van builenpest doet vreezen. De ratten en muizen zijn uit hun holen langs den oever van de Nijl verdreven door den abnormaal hoogen waterstand van de rivier, waardoor de1 aangrenzende gebieden overstroomd zijn. x Onder leiding van de regeering wordt thans een georganiseerde jacht op de ratten begonnen; voor ieder exemplaar dat bij de plaatselijke autoriteiten hetzij dood of levend, wordt ingeleverd, wordt een premie betaald. 5 jn, lom- 210 190 265 65 5- 50 15 19 9 65 85 DRAISlilA-vAN-W-KEnBURCS' e 4. "‘iLEVERTRAATI iouki ee te )opei ihem, Jbel- erga, sr an Do. rman hem. ouw- Jelle, e Jo- drich Hed- ;L af- Baard PROTESTANTENBOND. 6 October 1934. De afdeeling Baarderadeel van den Nederlandschen Prote/stantenbond kwam in jaarvergadering bijeen. Uit het jaar verslag van den penningm. bleek, dat de inkomsten over het afgeloopen boekjaar f339.94 en de uitgaven f293.04 bedroe gen, zoodat er eejn batig saldo was van f 46.90. Inde vacature, ontstaan door het ver trek van Ds. Boers te Winsum, werd de hejer J. Okkinga te Baard benoemd, die rrlln- 1. 8 October 1934. De jaarvergaderingen der verschillen de damclubs behooren weer tot het ver leden. Gebleken is, dater voor deze sport veel animo bestaat en dat er zich voort durend nog nieuwe leden aanmelden. Over het algemeen is de financieele toestand der afdeelingen goed te noe- rtien. Te Brits werd denkt men er over zich bij den Frieschen Dambond aan te slui ten, terwijl op voorstel van het bestuur der afdeeling We|idum besloten is een Baarderadeelpartij uit te schrijven, be nevens een algemeene wedstrijd. Bij de gehouden bijeenkomsten liet de belang stelling niets te wenschen over. VERMOEDEN VAN BRANDSTICHTING. Zaterdagavond omstreeks half acht ontstond brand ten huize van Timmer mans, in de Nassaustraat 1 te Aalst, waar in minder dan geen tijd het huis in lichte laaie stond. Het is slechts aan de gunstige windrichting te danken ge weest, dat ook niet de belendende fa briek van den heer Van Elderen door het vuur werd aangetast. De woning brandde geheel uit; hei onderzoek der politie deed ernstige ver moedens tegen den huurder rijzen die deswege in arrest is gesteld. Hij heeft evenwel nog niet bekend, den brand te hebben gesticht. Zondagmiddag was de tijdelijke bewo ner van de z.g. Bejekhut op het terrein achter het landhuis van den heer Edin- ga bezig, om op een petroleumstel eten te koken, toen plotseling de vlam in een pan met vet sloeg ejn zich vervolgens mededeelde aan de houten wanden van ’t gebouwtje. Dit brandde binnen eenige minuten als een fakkel. Na ongeveer drie kwartier restte nog slechts het betonnen onderstuk. De bewoner, ‘zoowel als de eigenaar waren verzekerd. De Eindho- vensche brandweer, die was uitgerust om Woensdag 10 Oct. de benoeming aannam. In het aanstaan de winterseizoen zullen 5 openbare ver gaderingen met lezingen worden gehou den, n.l. te Huins, Mantgum, Winsum, Jorwerd en Oostejrwierum. had dit onderzoek ook tot Indië moeten uitstrekken, in één woord men had overal moeten trachten nieuwen arbeid AFSCHEID Ds. E. BROEKEMA. Voor het vertrek naar zijn nieuwe werkkring Doorwefrth-Heelsum, heeft Ds. E. Broekema Zondagavond zijn af scheidspreek gehouden in de Broerekerk. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Uit het voorgelezen Schriftgedeelte 1 Joh. 5 had ds. Broekema als te behande len tekst vers 20, 1ste gedeelte gekozen: „Doch wij wetejn dat de Zone Gods ge komen is.” Naar aanleiding hiervan sprak hij ver volgens over: le. het heerlijke van dat weten; 2e. het troostvolle van dat weten; de kracht van dat weten. Na de tusschejnzang Gez. 52 2 wer den dank- en afscheidswoorden gespro ken door den scheidenden voorganger tot zijn gemeente, daarna spraken ach tereenvolgens Ds. van Deelen namens de Kerkeraad van Oosterend en vele colle ga’s; de heer Tietema van Zurich; de heer P. Oord, voorzitter der Vereen, v. Evangelisatie alhier en de heer Draaisma. Staande werd den vertrekkepden pre- ONTPLOFFING IN DYNAMIET- FABRIEK. Vier menschen gedood. Vier personen zijn gedood bij een ern stige ontploffing in de groote dynamiet- fabriek van Eugene op 30 km afstand van Oslo. resp. afkomstig van Kollumerzwaag, Boxum en Leeuwarden waren op familie bezoek geweest naar de Wieringermeer. Het ongeluk gebeurde door het slechté bekend zijn met de wegen hier voor de chauffeur. Waarschijnlijk heeft de mist hem ook parten gespeeld. Een fiets, die mee vervoerd werd, is geheel vernield. Wonder boven wonder kwamen de passagiers met natte kleeren en eenige lichte hoofdkwetsuren er af. De auto die geheel op den kop ligt, zal worden gelicht. VOETBAL 7 October 1934. Hedenmiddag speelde C. A. B. IV van Bolsward tegqn Westergoo I alhier. Westergoo I bleef baas in eigen huis. De stand was 5-2. Als scheidsrechter fungeerde de heer Kooltjes van Sneek. Er is een comité gevormd voor arbeid aan intellectueele werkloozen. Dit comité is met groote energie aan het werk geto gen en bij den eersten oproep hebben zich al duizenden intellectueel^! werk loozen aangemeld. Toen we dit lazen dachten we aan een ervaring, welke wij persoonlijk op dit zelfde terrein hebben gehad. Toen gold het ook arbeid aan intellectueele werk loozen. Deze arbeid zou bestaan uit het verrichten van enkele nuttige en noodi- ge werkzaamheden. Loon was er niei aan verbonden, alleen een geheel koste loos verblijf in een werkkamp in een prachtige streek van ons vaderland, ge durende enkele weken, waarbij zelfs de heen en terugreis der deelnemers be taald werd. Voorts was slechts een deel van den dag aan het werk gewijd en werd de overige tijd besteed aan sport, wandelen, lezingen, muziek, enz. Welnu, aan 100 afgestudeerde jonge lui van inrichtingen van middelbaar on derwijs, waarbij er waren, die al drie jaren werkloos rondliepen, hebben wij toenmaals een circulaire gezonden. En het resultaat. Van slechts zeven ontvingen wij ant woord, dat zij gaarne aan zoo’n werk kamp wilden deelnemen en van die ze ven hebben er zich tenslotte nog enkelen teruggetrokken. Het 'was slechts een bescheiden po ging om wat jongelui „van de straat” te helpen en wij erkennen het gaarne veel perspectief voor de toekomst dier jonge menschen zat er niet in. Maar zal de thans gevormde commis sie hun dat wél kunnen geven? Er is nu eenmaal een schrikbarend overcom pleet aan intellectueelen. Dag aan dag ontvangen wij verzoeken van afgestu deerden of zij volontair mogen worden in ons bedrijf. Zelfs kregen wij onlangs een jongeman op bezoek, die met een treinabonnement het land rondreisde en zich dag aan dag bij de meest uiteen lopende firma’s in de verschillende plaatsen aanmeldde om werk. Het was steeds tevergeefs. Zoo loopep er duizenden, de aanmel dingen bij het thans gevormde comité bewijzen het. Hoe zal men voor deze duizenden thans anderen arbeid vinden dan een sioort werkverschaffing tegen geen of zeer klein loon? En juist dat willen de betrokkenen nietl Zij willen aan den slag, zij zoeken een levenstaak, hoe bescheiden deze ook mo ge zijn in den beginne. Misschien zou deze voor een deel van die duizenden te vinden zijn indien de gelden van het 60 millioenplan der Re geering anders besteed werden dan thans dreigt te geschieden. Afgaande op de berichten uit verschil lende plaatsen schijnt het de bedoeling te zijn, dat voor deze 60 millioen een aantal min of meer kostbare werken uit gevoerd worden. Zijn die gereed, dan zijn de 60 mil lioen op en staan allen, die tijdelijk em plooi gevonden hebben bij die werken, weer op straat. Vroeger hebben wij al eens de hoop uitgesproken, dat men deze 60 millioen nu eens niet in den bodemloozen put der werkverschaffing zonder meer zou wer pen, doch dit geld op meer rentegevende wijze zou besteden, rentegevend in dien zin, dat er meer arbeid (en dan blijven- den arbeid!) mede geschapen zou wor den. Men had dus 60 millioen moeten ge bruiken als katalysator, als gangmaker om het in de safes opgesloten geld, het zij in goud, hetzij in obligaties of bank biljetten, ’te voorschijn te brengen en over te hevelen naar het productie-pro- ces. Daartoe had men moeten onderzoe ken welke industrieën in ons land niet uitgeoefend worden, ofschoon er (des noods met steun in de eerste jaren) wel een bestaansmogelijkheid voor is. Men Uit het verslag van den Keuringsvee- arts, hoofd van dienst, in de gemeente Hennaarderadeel, blijkt, dat over het 3de kwartaal 1934 voor de keuring zijn aan gegeven: 43 koeien, 26 graskalveren, 1 vet kalf, 76 varkens, 41 schapen, en 1 paard; Afgekeurd zijn: 4 koeien, 18 graskal veren, 7 nuch teren kalveren, 30 varkens en 32 schapen. voordeel en weet hiervan voldoende te profiteeren. Regelmatig worden ejr goals gemaakt, waarbij de Friesland-keeper niet een erg safe indruk vestigde. Dit tweede C. A. B.-elftal zit behalve enkele uitzonderingen goed in elkaar. De rechtsbuiten (we riskeeren het gevaar deze week wederom een paar anonieme brieven over dit zwakke punt in de C. A. B. -elftallen te ontvangen) stond wejl een beetje heel erg te schutteren en dit, ter wijl de andere voorhoedespelers uitste kend werk verrichten. De spil was bij zonder goed, het plaatsen zuiver waar door de voorhoede telkens weer nieuwe kansen kreeg. Ook de andere halflinié was goed. De backs hebben een zeer goede kijk op het spel en ook de keepel weet op het juiste moment in te grijpen. Alles bijeengenomen een aantrekkelijke wedstrijd eneen elftal dat meerdere over winningen behalen kan. Voormiddags speelde C. A. B. III te gen Leimmer II. Het begin van dezen wedstrijd was voor onze C. A. B.ers érg hoopvol. Na drie minuten spelen heeft C. A. B. door een fout van den keeper de leiding. Dan komt Lemmer iets meer opzetten en heeft spoedig de zwakke plekken in deze C. A. B.-combinatie ontdekt. Regelmatig weet Lemmer de score op te voeren tol 4-1. De voorhoede van dit derde elftal is in deze opstelling niet bij machte goals te maken. De vele goede kansen worden oi verknoeid of slordig afgewerkt. De backs speelden een zeer slephte wed strijd en vooral de rechterkant, waardoor voor de overigens goede keeper de meest onverwachte situaties ontstonden. Toch gelooven we, dat dit elftal tot een betere prestatie in staat is. Verder speelden nog „Bolsward tegen S. N. A. van Franeker, welke door Bols ward verloren werd met 1-2. Westergoo (Arum) tegen C. A. B. IV Uitslag 5-2. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Arum AUTO TE WATER. 7 October 1934. Vanavond geraakte op de hoek van de „Groene dijk” (Arum) een auto van de hooge dijk in de diepe bermsloot. De; inzittende 3 gebroeders Hiemstra, VOETBAL. C. A. B. IRood Geel, L’warden 2-2. Van deze wedstrijd j.l. Zondag te Leeuwarden gespeeld werd ons onder staand verslag toegezonden. In het begin is R.G. iets sterker en moet C. A. B. alle zeilen bijzetten oni doelpunten te voorkomen. Geleidelijk wordt C. A. B. iets sterker. Er komen enkele zee|r goede aanvallen, maar deze worden onvoldoende afgewerkt. Eenmaal dachten we, dat R.G. de leiding zou ne men, maar de corner levert niets op. Dan komt C. A. B. goed in den aanval en als eerst Huisman een goede kans van sco ren om zeep ziet gaan door buitenspel is het even later de rechtsbuiten die een óp de doellijn liggende bal een klein tikje meegeeft, waardoor C. A. B. de leiding heeft. R.G. zet nu alles er op en even later ligt met een voor de keeper onhoudbaar schot de gelijkmaker in het net. Na de rust is R.G. dirept weer in den aanval en wordt de stand 2-1 in het voordeel van R.G. De C. A. B.-supporters rekenen reedr op een derde nederlaag, maar de Bols- warders zelve schijnen daar anders over te denken. Een tijdlang zweeft de bal voor het R.G. doel ep als ten slotte voor de zooveelste maal de bal van links voor doel geplaatst wordt, is het alweer de rechtsbuiten die deze kans benut, 2-2. Met dezen stand komt het einde. C. A. B. IIFriesland III 6-1. In een zeer sportieve wedstrijd heeft heft tweede elftal een verdiende overwin ning behaald. Door een fout of niet begrijpen van back en keeper komt Friesland aan het eerste puntje, niet ontmoedigd speelt C. A. B. enthousiast door, men voelt het er zit een drang om te winnen deze mid dag. Een mooie aanval van C. A. B. volgt, de keieper loopt ver uit, maar onze voorhoede is er eerder bij en de gelijk maker is er. Tot aan derust blijft de stand 1-1. Na de rust heeft C. A. B. het wind- Welsrijp BEROEPEN. 8 October 1934. Beroepefn bij de Ned. Herv. gem. te Welsrijp en Baijum, Ds. J. Jellema, Ned. Herv. predikant te Woubrugge. DE ELF EN DERTIGTOCHT IN FRIESLAND. Aan de deelnemers,, die den elf en dertijjtocht in Friesland, dezen zomer door de Prov. Friesche Vereeniging van Vreemdelingenverkeer georganiseerd, volbrachten en hun de 41 gemeente- stempels voorzien toerboekje inzonden, is dezer dagen een in Hindeloopen ver vaardigd lepeldoosje toegezonden als souvenir aan de toeristische prestatie. Het aantal volledig bestempelde toer- boekjes bedroeg ruim 309, dat is iets meer dan de helft van het aantal uitge- rejikte boekjes. heer Smits van Oyen voor aantasting te behoeden, behoefde geen dienst te doen. ^•LEEUWARDEN- 'L 100 w Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Fotb t ^1 DE JONG s NIEUWSBLAD waarin op&enomên

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1