onze Revue van de week. f hofstede BRILLEN De Bolswardsche Courant en Westergoo III. U. UlEïFf 31 Reparatie aan alle merken Automobielen Uit den Omtrek Stadsnieuws. „Blikken verkoopers” aan ’t werk Groote voorraad Onderdeelen en Banden 30— Jaargang Woensdag 17 October .1934 No. S2 en en Witmarsum Hitzum i. Baard waren en soluut onvoldoende geweest zijn. lening. t c i, t Advortentiën por regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrydagsavonds. len ng >e- I Speciale inrichting voor 15 October 1934. Onze plaatsgenoot de heer S. de Haan werkzaam aan de Zuivelfabriek alhier, staat op de voordracht als agent der arbeidsbemiddeling van de gemeente Opsterland. 13 October 1934. Benoemd is tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School te Hitzum, mej. A. Witvoet te Appelscha. ►te en 11e iz. DRAISlflA-vAN-VALKEMBURC'S ••iLEVERTRAATI Baarderadeel BENOEMD. 13 October 1934. Benoemd tot kommies eerste klas ter Secretarie te Assen, de heer P. Wagen makers, klerk aan de Secretarie der ge- meente Baarderadeel. a. b. VRIJZINNIG HERVORMDEN TE WOMMELS. 15 October 1934. De Vrijz. Herv. Vereen. „Paulus” hield hedenavond een bijeenkomst op de zaal van Y. Gerlsma alhier, onder voorzitter schap van den heer E. de Groot. Nadat deze de vergadering met eenige welge kozen bewoordingen had geopend, wer den door den secretaris Sj. Piersma de notulen gelezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd en vastgesteld. Medegedeeld werd o.m. dat de biblio theek der vereeniging met onderscheide ne nieuwe boekwerken was verrijkt en de volgende week voor belangstellende lezers zal worden opengesteld, terwijl tevens een gedachtenwisseling plaats vond omtrent het houden van catechisa ties. Voor de a.s. verkiezing van drie le den van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente van Wommels besloot men weder met candidaten uit te komen, n.l. de heeren H. Hiemstra, U. Wiersma en J. G. Dijkstra. Voorts kwam in bespreking de winter, propaganda, welke krachtig zal worden ter hand genomen, wat nader door hel bestuur zal worden geregeld. In over eenstemming met vroegere jaren, zal ook dit jaar wederom het Kerstfeest ge vierd worden, waarvoor bereids een vrij zinnig predikant werd gevonden. Nadat nog ten slotte enkele interne aangelegenheden waren behandeld, sluit de voorzitter deze goed bezochte en al leszins gezellige bijeenkomst. Allerminst prettig voor een land waar deze Koning een vriendschapsbezoek komt afleggen. Was Koning Alexander gewaarschuwd voor deze reis? Verschil lende berichten spreken hierover, deste- meer moeten ons dan de onvoldoende veiligheidsmaatregelen verwonderen. De regeering in Spanje is voor het overgroote deel weer de toestand mees ter. Zoo hier en daar zitten er nog ver spreide groepen opstandelingen die door de regeeringstroepen worden achter volgd en tot overgave gedwongen. De zer dagen is Oviedo, een plaats in Austurië, dat vanaf het begin van de op stand in handen van de opstandelingen was, weer in het bezit vande regeerings troepen gekomen. Tegen de leiders van dezen opstand worden door de Regee ring strenge maatregelen genomen. Ver schillende van hen zijn ter dood veroor deeld en weer anderen tot levenslange tuchthuisstraf. We moeten er deze keer noodgedwon gen een punt achter zetten, plaatsruimte belet ons uitvoeriger ook de andere be langrijke kwesties in die verschillende landen te bespreken. OPTICIÊN GROOTZAND SNEEK Kimswerd Mede als gevolg van het zachte najaar plukt de heer K. H. Westra, kweeker al hier, reeds eenigen tijd voor de 2de maal in dit jaar van zijn aardbeien. Thans nu het weer guurder wordt, zullen de laat ste vruchten echter niet meer rijp wor den. SCHAAKCLUB. 13 October 1934. De schaakclub Baard en omstreken kwam in jaarvergadering bijeen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een klein batig saldo was. Vast gesteld werden de verschillende compe titie- en andere te houden wedstrijden. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering van den Frieschen Schaak- en Dambond werd aangewezen de heer O. Nicolai. Een 13-tal belangstellenden aanwezig. Arum DRANKBESTRIJDING. 12 October 1934. De Vereen, tot afschaffing van Alc. Dranken te Arum hield een gewone le denvergadering in het Dorpshuis, onder leiding van haren voorzitter, den heer Joh. van Zandbergen. Hoewel ’t bezoek gering was heerschte er echter een prettige stemming. De notulen werden door de secreta resse, mej. A. Sinnema, te berde gebracht en goedgekeurd. Voor de colportage van de goede raadgever en de Kantekleer- kalender zullen zooals steeds eenige da mes zorgen. De heer M. Holtrop werd als afge vaardigde gekozen naar de Federatie- vergadering te Witmarsum, terwijl meer deren van plan bleken ook daar heen te gaan. Voorts zal getracht worden nog enkele leden voor de vereeniging te winnen. man maar in zijn corpus kan onderbren gen, zullen de automaten leveren. Zelfs een automaat die geld wisselt en een, die voor een paar centen een half pond koffie maalt, staan op het werkprogram ma. Bij het publiek hebben de automaten die als paddestoelen uit den grond schie ten, groote instemming gevonden. Hef is zeker, dat de fabricage van de „stom me verkoopers” een groote toekomst te gemoet gaat!. Leve de winkelsluiting.... En: de automaten-grap. Want een grap is het! Nauwelijks is er een wet, of de omweg is ook al gevonden! van der Meer alhier. 6. Comptabiliteitsbesluiten. 7. Voorstel van Burgemeester VOETBAL Brrrr wat een weer Zondagmiddag. Een nat veld, een natte tribune, natte spelers, kortom, alles plakkerig, glad, koud. Die dan nog onder een pittig buitje naar het voetbalveld wandelt en ongeveer 2 uur lang wind en regen trot- steeAt, nou die behoort tot de on.yer- valschte voetbal-enthousiasten. Dat dezè regen het spelpeil van de 22 voetballen de, glijdende en modderende jongelui be ïnvloedde is zeer begrijpelijk. Ondanks deze ongunstige factoren is er nog goed gespeeld en was vooral F. V. C. na de rust in goede vorm of kwam dit misschien doordat deze zware eerste helft de C. A. B.spelers wat te veel in de beenen ging zitten. Dat F. V. C. deze wedstrijd gewonnen heeft met 6-2 is verdiend. Hun spel waè technisch beter. 15 October 1934. Dezer dagen heeft de Hoog Eerw. Pater Generaal der Augustijnerorde een bezoek gebracht aan het klooster te Witmarsum. Na de kloosters in Tsjecho-Slowakije Polen en Duitschland te hebben gevisi teerd, hield de Hoog Eerw. Pater Gene raal Dr. Clemens Fuhl, de door het Ker kelijk recht voorgeschreven visitatie in de Conventen der Paters Augustijnen in Nederland. De Hoog Eerw. Pater Generaal werd vergezeld door zijn secretaris Dr. Win fried Hümpfner, door den assistent-Ge- neraal Dr. Vermeulen en door den pro vinciaal der Nederlandsche Augustijnen Dr. S. Mackaaij. Het hooge gezelschap werd ontvangen volgens het door de Liturgie der Orde voorgeschreven ceremonieel. Onder klok gelui naderde de Hoog Eerw. Pater Ge neraal de kerk, aan den ingang verwel komd door den Z. E- P. Pijor Borst Pauwels en het geheele convent. ’s Avonds had in het Parochiehuis de huldiging plaats door de jeugdvereni gingen der parochie. Liederen werden gezongen en reidansen uitgevoerd en de H. E. P. Generaal dankte in een toe spraak, waarin hij de Nederlandsche Ka tholieke jeugdvereenigingen ten zeerste prees. Twee dagen bleven de hooge gasten in het klooster. De H. E. P. Generaal gal zijn tevredenheid te kennen over de nieuw-gebouwde kloostervleugel en over het groote aantal nieuwe Novicen der steeds groeiende Nederlandsche Augus tijner provincie. Nu de H. E. P. Generaal de 14 kloosters der Paters Augustijnen hier te lande heeft gevisiteerd, gaat hij de Belgische en Fransche provincies der Orde bezoeken. Ondanks zijn hoog ambt en zijn alge meen erkende wetenschap is deze waar digheidsbekleder zeer eenvoudig en ge moedelijk tegenover iedereen. Ofschoon hij eerst twee jaar in Rome recideert (hij was voordien Provinciaal in Duitschland en daarna in Amerika) staat hij reeds bij de hoogste kerkelijke overheid in zeer hoog aanzien. waarin opfjenumen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F Telefoon No. 12 OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 Wommels MUZIEKVEREEN. „EUPHONIA”, WOMMELS. October 1934. Heden hield de Chr. Muziekvereen. „Euphonia” alhier hare 14de jaarverga dering in de oude school aan de Bols- warderweg. Nadat gezongen was Psalm 103 1 en de voorzitter de bijeenkomst met gebed had geopend, spreekt de heer P. Dijkstra een kort welkomstwoord, hierbij den wensch uitende, dat „Eupho nia” mocht beantwoorden aan haar doel n.l. ter eere Gods werkzaam te zijn. Hij hoopt dan ook, dat de muziekvereen. op het ingeslagen pad mag doorgaan. De verslagen van secretaris en pen ningmeester getuigden van groote nauw keurigheid. Een batig saldo van f 148 kon zelfs worden geboekt. Hierna werden 3 aandeelen uitgeloot respec. groot f25 en 2 van f 10. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer D. Keuning, welke niet herkiesbaar was, gekozen de heer Tj. Postma. Vervolgens werd besproken of de mu- ziekcommissie recht van bestaan heeft. Tevens besloot men medio November ’n reciteerwedstrijd uit te schrijven, ter wijl getracht zal worden medio Januari de groote muziekuitvoering te houden, waarbij dan de nieuwe directeur, de heer Bruinsma van Woudsend zijn kunnen kan demonstreeren. •Bij de rondvraag werd nog een en an der in het belang der muziekvereen. naar voren gebracht. Ondertusschen vergastte de heer H. Rodenhuis de aanwezigen op enkele mu zieknummers, terwijl de heer H. Meines op thee en koekjes tracteerde, wat de vergadering tot een zeer gezellige bij eenkomst maakte, welke werd gesloten met dankzegging. ’s Zondags gesloten ’s avonds vroeg dicht.Dat is het teeken, waar in de winkelverkoop tegenwoordig alom staat. En dat is tevens het teeken, waarin de moderne tijd staat. Want. de moderne winkelier heeft er iets anders op gevonden, heeft een geheel nieuwe industrie in het leven geroepen: de automatenfabricage. Een normaal gevolg van die vroege winkelsluiting, van die Zondags-ver- koopsrust, is het’ zoeken naar een ver- koopsgelegenheid buiten de winkeluren om. Wetten zijn er nu eenmaal om te ontduiken en wie de slimste is, weet al tijd wel een gaatje, waardoor men aan alle bepalingen kan ontsnappen. Uil zoo’n poging tot ontduiken, uit zoo’n ontsnappingsscène door het gaatje in ’t wettelijke net, is de automaat gebo ren. Wij kennen ze maar al te goed, die blikken verkoopers, die onze dubbeltjes of kwartjes zonder „Dank u wel” accep- teeren en even zwijgend met hun me talen ingewanden een paar taartjes, een zakje bonbons, croquetjes, slaatje^ of sigaren te voorschijn tooveren. Werp uw dubbeltje in de gleuf en open het vakje, dat gij wenscht”.het is al haast een bekende klank geworden, die zinsnede op de wit emaille bordjes, die op de automatische vrienden prijken!. De melkrijder J. Andela die de melk van hier naar Witmarsum vervoert, had hier het ongeluk dat midden in het dorp de voorste as van zijn zware melkauto brak. Gelukkig moest de meeste melk nog worden opgehaald, zoodat de schade slechts gering was. Nadat door den heer Werkhoven van Witmarsum een andere as was aange bracht, kon A. de reis weer voortzetten. C. A. B. II speelde tegen Friesland III en wist de eer voor C. A. B. hoog te houden door met 8-1 te winnen. C. A. B. IV speelde tegen S. N. A. en verloor met 0-1. Reeds meerdere weken komen we bij het schrijven van onze revue in het Vrij- dagnummer tot de ontdekking, dat de veelheid van onderwerpen in ons eigen landje en de beschikbare ruimte niet toelaten ook maar in vogelvlucht iets mede te deelen over de gebeurtenissen in het buitenland. We meenen daarom goed te doen in ons Dinsdagnummer een rubriek in te lasschen onder den titel BUITENLANDSCHE REVUE. Natuurlijk bedoelen we niet een com pleet buitenlandsch overzicht, maar al leen een korte opsomming met zoo nu en dan een kleine uitweiding over de meest op den voorgrond komende feiten in de verschillende Staten. Wij hopen hiermede, evenals in onzè Revue van de week, de eenvoudige le zer te gerieven. Internationale handelsovereenkomsten. De Goudblok-conferentie. De Kerkstrijd in Duitschland. Na de Koningsmoord te Marseille. Het rommelt nog na in Spanje. De handelsmoeilijkheden met de ons omliggende landen zijn er nog vele. De vorige week hebben Duitsche gevol machtigden een bezoek aan ons land ge bracht teneinde een overeenkomst te sluiten betreffende onze koelhuis-eieren. Na veel moeite is het aan beide partijen gelukt een bevredigende oplossing te vin den en werd door de Duitsche delegatie de koop schriftelijk bevestigd. De vol gende dag evenwel telgrafeert Berlijn zonder wettige redenen deze verkoop af. Natuurlijk volgt een bespreking tus schen de Nederlandsche en Duitsche re geering, met uiteindelijk resultaat, dat de eens bekrachtigde verkoop erkend wordt. We' signaleeren dit feit om aan te toonen hoe moeilijk de internationale handel in onze dagen is. De conferentie te Genève, het zoogenaamde goudblok heeft betreffende die internationale sa menwerking reeds meerdere besprekin' gen gehouden, maar tot nu toe zonder résultaat. Thans zal op 20 Getier a.s. te Brus sel een samenspreking plaats vinden tusschen de Ministers van Economische zaken van de goudlanden om de groote problemen te behandelen, die handel en industrie van alle landen beïnvloeden. In de eerste plaats de kwestie der con- tingenteering en die der tarieven. Die handelsbelemmeringen worden zoo lang zamerhand voor alle landen één groote strop en vooral ons land, dat zoo lang mogelijk is opgekomeh voor een onbe lemmerd handelsverkeer, zal die samen spreking toejuichen. De Kerkstrijd in Duitschland houdt daar de gemoederen nogal wat bezig. Verschillende Evangelische bisschoppen zijn gevangen genomen en dat men van Katholieke vervolging weinig verneemt, is niet, dat men deze kerk met rust laat, maar meer omdat men in deze groepen met iets meer berusting de toestand aan vaardt niet goedkeurt natuurlijk. We vragen ons wel eens af: heeft mis schien de Duitsche Regeering een der gelijke ontlading noodig om de aandacht af te trekken van de hoe langer hoe meer in. de war geraakte binnenlandsche toe stand? Volgens verschillende berichten ziet het er met de voedselvoorziening in Duitschland niet erg rooskleurig uit. Er komt zoo langzamerhand eenige teekening in de verschillende berichten over den moord op koning Alexander van Joego-Slavië. Dit kunnen we thans wei als vast staand aannemen dat de koning gevallen is als slachtoffer van een geheime Kroa tische bende. Wanneer het doodelijk schot niet in Marseille gevallen was, dan waren alle voorbereidingen reedp ge troffen voor een nieuwe aanslag in Pa rijs. Als zeer bezwarend voor de Fran sche politie moet worden aangerekeid de film die van deze aanslag is gemaakt kunnen worden. Daaruit komt zeer dui delijk vast te staan, dat de veiligheids maatregelen van de Fransche politie ab- Wethouders tot conversie van een geld- In de groote automatenfabriek wordt hard gewerkt. Want vanaf den eersten dag, dat de automaten werden ingevoerd tot op heden, loopen de orders, de een na den ander, binnen. De mogelijkheid om op deze wijze den omzet te ver- hoogenj /ifijft lederen winkelier ertoe om zijn laatste spaarduiten in zoo’n ap paraat te steken, teneinde zijn concur rent weer den loef af te steken Suizend draaien de machtige raderen, donderend stampen de groote blik-stan- zen het blik in de verejschte vorm, en op den loopenden band draaien de „blikken verkoopers” langzaam voorbij de rij vlijtige abeiders, die deel voor deel nauwkeurig, maar vlug, monteeren. Meer dan 2000 automaten verlaten maandelijks de fabriek, om hun stillen dienst te gaan verrichten. Onafgebroken loopt op het fabriekskantoor de stroom orders binnen; automaten worden ge vraagd voor elk artikel. De automaten-constructeurs hebben roode hoofden! Het is bijna onmogelijk in zoo’n kort tijdsbestek aan alle wen- schen te voldoen, voor ieder artikel een goed werkende automaat uit te knobe len!..;.Met trots worden mij eenige „Schlager” getoond, die „beslist succes moeten hebben!”- Het pronkstuk is de levensmiddelen automaat, die vierentwintig vakjes heeft, voor de meest gangbare levensmiddelen. Hier kunnen we ’s avonds laat of ’s morgens vroeg, worst of kaas, koffie of fruit kortom: alles wat bij een ge ïmproviseerde ontbijttafel of voor het laatste-hapje-voor-’t-naar-bed-gaan be hoort, inslaan. Eh met den prijs van het artikel hoe gaat het daarmede? De automaten zijn hoofdzakelijk ingericht op prijzen van een kwartje en van vijf tig cents.Doodeenvoudig: de winke lier legt in het vakje het geld neer, dat de klant in de winkel van zijn twee kwartjes of zijn vijf stuivers terug zou hebben ontvangen. Een schrijfmachine wordt mij getoond, die tegen inworp van een dubbeltje een bepaald aantal minuten beschikbaar komt. Een automatisch onduleerappa- raat, een electrisch-verwarmde haar- krultang. Alles ten dienste van hotels en stationslokalen. Verder rolfilm-, scheer mesjes-, belegde broodjes-, zakdoek- automaten alles, wat zoo’n blikken t t VERGADERING van de Raad, op Don derdag 18 October 1934, des avonds 7 uur ten Stadhuize. Agenda: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling: van de bedrijfsrekeningen van de gemeenterekening, dienst 1933. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van het gas tarief. 3. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van een tweede adres inzake „regeling voor de erkenning van gasfitters”. 4. Adres van het Bestuur der Ver eniging voor Middelbaar en Voorberei dend Hoger Onderwijs op Gereformeer de grondslag te Leeuwarden om een bij drage uit de gemeentekas in verband met het bezoeken van haar gymnasium door een leerling uit deze gemeente, met advies van Burgemeester en Wethou ders. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond van 8. Benoeming Weeshuisvoogd. Aanbevolen door Weeshuisvoog^en: de h.h. 1. D. Banning. 2. H. Jorritsma. Aangevuld door Burgemeester Wethouders met: de h.h. 1. G. C. Eisma. 2. L. Zelle. Winsum BEROEPEN. 13 October 1934. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente DE JONG s NIEUWSBLAD Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. l l i LEEUWARDEN- L ■'/2 1/2 12 I II 3 r j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1