Buitenlandsche Revue. M .Marseille, Marseille Hl. U. fl. IIUERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen Stadsnieuws. Groote voorraad Onderdeelen en Banden 30^5 Jaargang Woensdag 24 October 1934 No. 84 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD V Telefoon No. 12 en V L LEEUWARDEN-1 even een houding weergeeft. A dve r t e n 116 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prjjs. Verschijnt Dlnsdags- Vrydagsavonds. Speciale inrichting voor 5 6 5 5 6 4 5 5 5 9 8 7 7 5 4 2 2 2 1 0 3 1 1 2 0 2 0 0 2 0 1 3 1 4 4 4 EEN ONGELUKJE. Hedenmorgen had bij de Blauwpoorts- brug een ongelukje plaats, dat nogal goed afliep. Iemand die naar de weekmarkt te Sneek fietste, geraakte waarschijnlijk met de fiets tusschen de rails en sloeg tegen de ijzeren brugleuning. Met een bloedende hoofdwonde en een geheel kapotte broek werd eerst maar Weer de terugreis naar huis aanvaard. COLLECTE. De collecte voor de stichting voor al leenstaande blinden te Wolfheze heeft f 79.75 opgebracht Buiten dit internationale element in dé politiek van deze Balkan staten is er in nerlijk in het nieuwe Joego-Slavische nog veel te regelen. Zooals we bekend mogen veronder stellen omvat het tegenwoordige Joego slavië ook het vroegere Servië. De verhouding tusschen Serviërs, Kroaten en Slowenen is nog niet zoo vriendschappelijk dat men van een in alle opzichten homogeen Joego-Slavië kan spreken. Nog steeds is dit gedeelte van het Balkanblok (en we mogen in dit ver band ook Oostenrijk nog wel noemen) een onberekenbare factor in het politiek gebeuren van de naaste toekomst. Het Catalaattsche oproer in Spanje nadert nu zoo langzamerhand zijn einde. De regeeringstroepen zijn over de ge heele linie meester van den toestand. Het langste werd toog tegenstand geboden in Asturië. Hier is het voor de regeerings troepen door de vele bergwegen uiterst moeilijk de rebellen te pakken te krijgen. Ten slotte willen we nog even dichter bij huis en wel uit Duitschland enkele bijzondere feiten mededeelen. Allereerst de kerkstrijd die vooral in Wurtemberg met scherpe argumenten gevoerd wordt. De tijd zal hier leeren of de werkelijke godsdienst door wereldlijke dictators te regelen valt. In de tweede plaats is er de ontwik keling van het dictatorschap in Duitsch land. Volgens de laatste berichten is aan Hitler de meest uitgebreide macht welke ooit een dictator in ons wereldje gehad heeft, verleend. Geen grondwet, geen parlement, waaraan hij verantwoording .verschuldigd is. Hij is onschendbaar, on- afzetbaar en we mogen voor Hollandsche smaak daaraan toevoegen: ongeniet baar. die door zijn keurig vioolspel het dank bare publiek aan zich verplichtte. Eveneens een woord van hulde aan den heer Faber, die door dit moeilijke werk tracht de muziekbeoefening te die nen. DE GERESTAUREERDE GYMNASTIEKZAAL hebben gisteravond DRAI5MA-vAN\ALKErfBURG'S-- Ie A. ••iLEVÈRTRAAri De Londen-Melboume-race. - De begrafenis van Koning Alexander van Joego-Slavië. - Het Balkanblok en kleine En tente. - De Spaansche op stand. - Hitler oppermachtig. Wanneer men de verschillende belang rijke gebeurténiissen in het Buitenland in een beetje logisch verband voor de Re vue wil sorteeren, dan blijkt telkens, dat ejlke week bijna een bijzonder feit de al- gemeene aandacht trekt. In de laatste dagen is het wel in buitengewone mate de Mac Robertson-race. De radio berichten hebben ons gere geld op de hoogte gehouden van deft stand dezer race, waarbij tot aan Maan dagmiddag gelukkig geen ernstige onge lukken te betreuren zijn. Wel zijn er enkele deelnemers uitgeschakeld, de eert door motorpech, de ander door een onge lukje aan het landingsgestel. De Nederlandsche deelnemers maken een zeer goed figuur. Jammer dat gister avond (dat was Zondagavond) een ra diobericht ons kwam vertellen, dat ook de Panderjager, een van de twee deelne mende Nederlandsche machines door een ongeluk bij de landing niet meer aan de race kon deelnemen. De Uiver, het andere Nederlandsche vliegtuig, vliegt sedert Zondagmiddag op de tweede plaats; de Engelsche Co rnet is no. 1. Naar alle waarschijnlijkheid kunnen we morgen voor het afdrukken van ons blad de uitslag vermelden. Onde'r een geweldige belangstelling is Koning Alexander naar zijn laatste rust plaats gebracht. Meer dan een millioen menschen waren de vorige week in Bel grado bijeen. Het geheele rollend mate riaal van de Joego-Slavische spoorwe gen was in Belgrado binnengeloopen, Het scheen of het geheele land van Cetonje tot Topola naar Belgrado getrokken was Een grootsche plechtigheid was de rouwdienst in de kathedraal. Een uur lang ruischten de gezangen en stegen de gebeden op. In den glans van duizenden kaarsen, glinsterde het goud der mo- zaiken. Voor ’t hoofdaltaar waar tusschen veelarmige kandelaars, het lijk van Ko ning Alexander was opgebaard, volvoer den de priesters in hun goudglanzende gewaden het plechtige doodënritueel van de Servisch Orthodoxe kerk. De uitvaart van dezen vermoorden koning is een ge beurtenis geworden die zijn wedergade 'niet vindt. De politieke en internationale situatie door dezen moord in de Balkanlanden ontstaah, vraagt in het belang van den wereldvrede om een spoedige en afdoen de oplossing. Deze gedachte wordt ook gepropa geerd door den invloedrijken minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho- Slowakije Benesj, die een soort belangen gemeenschap wil stichten, tusschen de twee groepen van kleine Zuid-Europee- sche Staten. Die belangen- en arbeids gemeenschap zal een waarborg moeten worden tegen de al te overheerschende invloed vahj de groote mogendheden. 7— 7 5—13 8- 18 3—16 dezen wed- groote massa 1 Ook zij moesten geweerd worden, aan een keuring onderworpen zijn. Want het minuten-lang-staren op een dezer tragische opnamen, sticht vaak meer kwaad, dan het snelle voorbijtrek ken van een film-opname. Heusch de wereld is er niet op vooruitgegaan, sinds iedere moordzaak in de bladen wordt uitgeplozen en dt kleinste bijzonderheden openlijk worden geschetst en zoo drastisch mogelijk worden weergegeven,. De misdaad leert van die berichten en het zal nooit in het hoofd van een moordenaar opkomen, zijn afschuwelijke daad te plegen, als hij niet dag-in, dag-uit, in allerlei bladen kan lezen: Afschuwelijke moord, kinder moord, de moordzaak X, de moordzaak Y, Man doodt vrouw en kinderen, lijk ontdekt, enz. enz., een lijst, te afschuwe lijk om er dieper op door te gaan. Helaas de jachtende wereld van heden is afgestompt voor het fijne, het fraaie, het mooie.slechts sensatie’s vah bovengenoemde soort weten nog ’n deelnemend gebaar uit te lokken.Als de moord niet onder de meest weerzin wekkende omstandigheden gepleegd is, heeft men er nauwelijks een hoofdschud den voor over. „Zooiets gebeurt immers dagelijksI” Maar gelukkig wij Nederlanders zijn dain(k zij de uitstekende zorgen van een commissie van weldenkende mannen weer bespaard voor den aan blik van zoo’n scène.De film van de Marseille-moord zal hier niet vertoond worden. Ook niet met coupures, die de zaak slechts nog erger maken, die laten vermoeden, wat er misschien in werke lijkheid dan toch nog niet zal zijn. VOETBAL C. A. B. I—DE KOOI I. Het weer, dat zich op dezen Zondag morgen eerst niet erg hoopvol liet aan zien, heeft zich gedurende de middag uren goed gehouden, waardoor we een prettige wedstrijd hebben meegemaakt. Wanneer even over 2 uur de wedstrijd een aanvang neemt, speelt C. A. B. eerst inet de niet sterke wind in den rug. De opstelling van het C. A. B.-elftal Is evenals de Vorige week, alleien is de rechtshalf nu de Waij inplaats van Kooi ker en A. Hoekstra heeft zijn oude plaats weer ingeftomen. Er wordt direct in een flink tempo door de beide clubs aangepakt. C. A. B. is in deze eerste periode beslist sterker en vrij spoedig ontstaat een prachtkans, die door den rechtsbuiten gemist wordt. Jammer, we hadden deze goal reeds ge teld. Verschillende goede kansen aan weerskanten worden niet benut, dan plot seling een prachtkans voor C. A. B. De midvoor heeft de bal maar voor het in trappen, maar schopt onbegrijpelijk de bal hoog tegen de lat. Weer een pracht kans verloren. Ontegenzeggelijk is C. A. B. voor de rust sterker, maar doelpunten blijven uit. Met blanco stahd wordt gedraaid. Na de| rust, wanneer al de spelers reeds staan opgesteld, is de scheidsrechter zoek, maar gelukkig na eenige minuten verschijnt deze onmisbare man weer op het veld, en wordt met een dankbaar ap plaus begroet. Weer gaat het spel vlug op en neer, aan beide kanten wordt hard gewerkt, er hangt een goal in de lucht en het is in deze periode dat C. A. B-. door een mooie aanval en goed geplaat ste kopbal de leiding neemt, 1-0. De Kooi begint iets forsch te spelen, jnaar ook dit geeft niet veel kansen. Wanneer dan de rechtshalf bij een schermutseling voor het C. A. B.-doel de bal met de hand bewerkt is natuurlijk de penalty de gelijkmaker voor de Kooi DE HERNIEUWDE MARKTSTRAAT. Met bekwame spoed wordt er gewerkt de Marktstraat voor het groote verkee» klaar te makeh. Wanneer de bevloering aan de walkant voltooid is en de nieuwe gaslantaarns verplaatst zijn, zal dit een groote verbetering voor het verkeer be- teekenen. De Zwaantjesbrug is aan beide kanteri enorm verbreed ert wat ons bijzonder opviel, de eerste 7 M.. van het door de Marktbewoners zoo zeer op prijs te stel len trottoir is gelegd. We hebben nu goeden moed dat ook het verdere deel niet al te lang meer zal duren. Het lijkt ons toe, dat verschillende paaltjes nu eigener beweging reeds tee- kenen van verval beginnen te vertoonen. Geduld overwint alles zegt een spreek woord, wat zeer zeker ook van toepas sing is op de trottoirs door Bolsward. Het ligt ons nog zoo versch in het ge heugen, het gebeuren te Marseille.De Koningsmoord.de tragische dood van den Franschen minister, het blpedbad op de Marseiller boulevard. Radio en telegraaf, telefoon en foto graaf. zij allen zijn ijverig in de weer geweest om de gebeurtenissen te schil deren en uit te beelden. En „last not least”.... de film! Doch daarmede wil het niet vlotten: af keuring op afkeuring volgt en onver moeid laat de bioscoopbond de film weer herkeuren. De keuring moet voorkomen,' dat films vertoond zullen worden, die een zedelijk gevaar opleveren en die aanleiding zou den kunnen geven tot het verstoren det openbare orde. En nu willen de bios- coop-eigenaren, aangelokt door het ren dement, dat zoo’n sensatie in de film wereld hen moet opleveren, beweren, dat hier noch de zedelijkheid, noch de openbare orde aangetast wordt! De keuring in Nederland is te scherp, zegt men. De foto’s van den moord wor den wel in de dagbladen opgenomen. zegt men. In Frankrijk, in België en nog tal van andere landen heeft men de film wel vertoolnd.zegt men. Maar.wat „men” niet er bij zegt, is, dat men nooit een slecht voorbeeld moet navolgen, maar steeds moet zoeken beter te zijn, gezonder door te denken, zelf te oor- deelenl Want de film is een zedelijk gevaar, de film is in ieder geval niet bevorderlijk voor de openbare orde en hoogstwaar schijnlijk eeh gevaar daarvoor. Het gaat al precies als met romans, waar het publiek vaak de realistische verre verkiest boven die romans, welke het leven schetsen in de mooiere vorm, ontdaan van het leed, dat nu eenmaal iedereen, zonder uitzondering gelijkelijk toebedeeld is en waaraan men niet ont komt! Weliswaar ligt in zoo’n roman vaak we geven het toe een hooge kunst waarde en is de plastische weergave door middel van het geschreven woord uitstekend, bewoinderenswaardig zelfs. maar waarom, vraag ik u, moeten wij steeds het walgelijke daarvan belichten? Waarom niet den nadruk gelegd op het schootie, het verheffende?.Er is reeds zoo véél leed, zooveel leelijks, zooveel pijnlijks in ons leven.Waarom dan nog eens in uren van ontspanning, als we lezen, eén boek ter hand nemen. wèérom dan een boek genomen dat leed, dat leelijks, dat pijnlijke naar voren haalt scherp omlijnd voor onze oogen stelt. Zoo is het ook met de sensatie-film. En niet alleen met de sensatiefilm, maar ook met de sensatiefoto’s, de sensatie- berichtén, enz. Het getroffen neerzijgen van een ver moorde koning, het zieltogend neerliggen in de met bloed bespatte kussens, hel worstelen om adem, de opwinding van de omstanders.het neersabelen van den moordenaar, het vervoer der gewon den. (bemerkt ge, lezer, dat ook ik thans realistisch ga worden? Doch dat is alleen om het afschuwwekkende dui delijk, zonder franje, voor uwe oogen te stellen) dat alles werkt op den mensch zede-bedervend, dat ales wekt in hem een gevoel van opstand tegen de moge lijkheid van zooiets en.zoodra een gevoel van opstandigheid in hem ont waakt, is zijn gemoed rijp voor ordever storing, voor protest.in welken vorm ook. En daarmede is het lot van de Mar- seille-film geveld. Volkomen juist is in dit geval de beslissing van de keurings commissie! Hóógsteng en hier is de waarschijn lijkheid zéér groot is een dergelijke film geschikt voor politie-doeleinden, als documentaire film, ter vergemakkelijking van de opsporing der individuen, welke de laffe daad pleegden. Maar dat Is dan ook alles. En als we ’t hier dab zoo hebben over de sensatie-opname van het Marseiller bloedbad.dan moeten we tevens eeri scherpe veroordeeling uitspreken van de gewoonte om ook in couranten opnamen te publiceeren van de strekking, die bo ven reeds ter sprake werd gebracht. Hef oogehblik van het neersabelen van den moordenaar, de moment-opname van den getroffen koning.zij zijn slechts te qualificeeren als een misselijke spe culatie op de lagere instincten van den mensch, op de dierlijke instincten van de OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 waarin opgenomen VISCHCLUB „ONE GENOEGEN’’. De 6de en laatste vischwedstrijd, welke Zondag j.l. in de Leeuwardervaart achter Burgwerd is gehoudeln, kan als geslaagd worden beschouwd. 28 baarzen boven de wettelijke maat werden door 22 leden gevangen. De 1ste prijs verwierf J. Knier met als grootste baars 24 /2 c.M. 2de prijs: D. de Jong met vier baar zen resp. 22, 20^, 18 en 18 c.M. 3de prijs: P. de Boer met 4 baarzen 2 van 19/j, 19 en 18 c.M. 4de prijs: B. de Jong met 3 baarzen van 21, 19 en 18^ c.M. De overige ,11 troostprijzen ikonden eveneens worden uitgereikt, terwijl G. de Jong een medaille verwierf voor de grootste baars in alle wedstrijden, n.l. 38/2 c.M. Hiermede wordt, voor wat de visch- club betreft, het vischseizoen afgesloten. JONGENSVOETBALLEN. „Excelsior” speelde op het Langeland tegen „Fortuna" en: wist met 4-3 te win nen, na een spannende strijd. UITVOERING LEERLINGEN MUZIEK SCHOOL VAN DEN HEER JAN FABER. Een flink bezette bovenzaal van den „Hof van Holland” met groote belang stelling luisterende vaders, moeders, ooms, tantes en verdere genoodigden, ’n druk stelletje kinderen in zenuwachtige spanning hun eerste openbaar optreden tegemoet ziende, dan hebben we onge veer de stemming, waarin deze open bare uitvoering gehouden is. De heer Faber opent de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Het is jammer dat de beoefening van de muziek in huiselijke kring de laatste ja- ren afneemt. Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. Spreker hoopt dat ten slotte de eigen muziek-beoefe- ning die nog steeds de meeste bevredi ging schenkt het weer zal winnen. In vlot tempo werd nu begonnen met het afwerken van het programma. De jeugdige piano-debutantjes doen het heel aardig; er wordt correct gespeeld, al naar de bekwaamheid der leerlingen. Minder bevredigde ons de zang. Een solonummertje was daarentegen heel 'lief van toon en voordracht. Het zou ons te ver voeren elk nummer afzonderlijk te bespreken. Laten we vol staan met te zeggen, dat allen, zonder uitzondering, hun best gedaan hebben én het voor den leider een wel moeilijke, maar dankbare en succesvolle avond was. Een bijzonder woord mogen we zeker, ndet onthouden aan den heer Hezmerg F.V.C. H’renveen Roodgeel M.S.C. Black-Boys De Kooy L.S.C. O A.B. Alcides Onze totaal indruk van strijd is, dat de stand 2-2 de juiste ver houding weergeeft. Technisch speelt de Kooi beter, plaatst zuiverder, maar heeft een schotlooze voorhoede en niet erg klemvaste keeper. De C. A B. keeper is heel goed. De backs maken het hem de laatste wedstrij den ook niet gemakkelijker. Waarom houden jullie de man niet af, wanneer de kepe'r moet ingrijpen? Vooral de linksback speelt niet zooals we dat van hem gewoon zijn, de midden.- linie was met de rechtshalf het zwakke punt. De kaatsallures zulen eerst weer moeten afwenden. De voorhoede heeft, ondanks de ver knoeide kansen een goede wedstrijd ge speeld. Linksbuiten goed, niet te veel al léén willen doen. W. H. ook linksbinnen hoewel ’n beetje te licht voor deze zwa re Kooi-achterhoede, was goed, de mid.- voor kan ook op een goede wedstrijd te rugzien, behalve dan die eene prachtkans. De reentsbinnen was vandaag zeer goed. De! rechtsbuiten???? We hebbed nog goede moed voor ons eerste elftal. Bolsward speelde tegen Sneek V en won met sprekende cijfers: 10-2. Tenslotte trokken de kleine adspiran- ten naar Sneek en wonnen maar even met 10-0. C. A. B. beantwoordt dit doelpunt di rect met een mooie aanval. Goed com- bineerend komt de bal voor het Kooi- doel en weer heeft C. A. B. de leiding. Deze vreugde is evenwel van korten duur, direct daarop weer de gelijkmaker 2-2. Met dezen stand komt na eenig ver moeid getrap het einde. De competitiestand is thans: 4 2 3 2 1 1 0 1 We kijkje genomen in de geheel gerestau reerde gymnastiekschool in de Kerk straat. Reeds direct bij de inkomst valt ons de gezellige kleur waarin, deze zaal thans geschilderd is, op. De muren zijn afgebikt en opnieuw stofvrij beschilderd, de toebtellen zijn alle opnieuw gelakt en zien er thans weer keurig uit. Nieuwe rubbermatten zijn aangeschaft, die wat hygiëne be- -trbft eten groote verbetering genoemd kunnen worden. De vloer heeft een ge heeld verfandqfring (ondergaan. Inplaats van de stoffige houten vloer is er thans een onderlaag van beton, waarop een soort zaagsel laag, daarop is door de Fa. v(an Wöerkom van Schiedam een prismavloer gelegd, een! soort rubber- substantie. In eenvoudige grijze! tint gehouden, is deze vloer niet alleen hygiënisch, maar ook rustig van toon, de afzetting der kanten is geheel rond en dus ook stofvrij. Alles bijeen een grondige restauratie die als een bijzondere verbetering be schouwd mag worden. ’s Avonds ongeveer 8 uur werd in in tieme kring deze restauratie besproken. Aanwezig waren heeren Weeshuisvoog- -den, (B. en W. en bestuur bond van Lichamelijke Opvoeding en de heer Sta- tema, gymnastiekoniderwijzer1. Nadat het gezelschap eerst het ver nieuwde lokaal bezichtigd had, werd in de Voogdenkamer door enkele heeren het woord gevoerd. De heer Keikes gai een historisch overzicht van het ontstaan van het gymnastiekonderwijs (we komeh; hierop waarschijnlijk uitvoerig terug). De heer Burgemeester brachj ook namens den Raad woorden van dank aan Weeshuisvoogden, die on danks de minder gunstige tijdsomstan digheden deze restauratie hebben door gevoerd. Dr. Beekhuis sprak woorden van waardeering voor de hygiënische wijze waarop dit lokaal thans is ingericht. Bolsward maakt met deze gymnastiek school een waardig figuur. Spreker vindt het jammer, dat niet meer scholen van deze buitengewone inrichting ge bruik maken. Wethouder de Haah onderstreept deza ■woorden. De heer Eerdmans bracht hulde aan den architect den heer Postma, die op zijn beurt weer dank bracht aan de uitvoer ders. De heer Jorritsma bracht de felicitatie over van de Bolswardsche jeugd, terwijl de heer Van der Klei enkele jeugdherin neringen aan de gymnastiek ophaalde. De heer Statema bedankte ten slotte heeren Voogden voor hun groote bereid willigheid en hoopt, dat deze nieuwe zaal mag bijdragen tot de bloei van de Bolswardsche gymnastiek. I 3 I Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. t. 17—5 10—5 12—6 10—6 15-11 I DE JONG s NIEUWSBLAD Gesp. Oew. Gel. verl.pnt. v. - 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1