Buitenlan flsclie Revue. Hauieko Bazar I BRILLEN P.A.TEN THIJE, Oogarts De Bolswardsche Courant en Westergoo 10. U. LUIEHFF Reparatie aan alle merken Automobielen Bolsward HOFSTEDE 1 A1 November?.... Stadsnieuws. Dit is een keurig Spel voor vier personen!! De Gymnastiekschool GEEN SPREEKUUR te SNEEK Groote voorraad Onderdeelen en Banden Telefoon No. 12 onaan- Gelijk als Mensch erger je niet TE BOLSWARD. A dve r t e n t i n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor ten de vei ek ant 1U- In len ier en ipe rsé »oppe wier syn imen irdel, 801- iwert plat- helle Dit oare y Of oare lést Pier gjin eap, roch nske oene ilUn. Pier i de Dy Pier r en t to lün- for Ek en 1de. 'dsé der de 1 en lést :ear Ird, en- nen :en; kip syn i en iet- or- en ta der lést i/t nel toren van een kruiser, waardoor het mo gelijk zal zijn uit de met een snelheid van 320 K.M. per uur vliegende machine een even neuwkeurig vuur te richten als wanneer het geschut op den grond zou staan. Amerika vierde op 27 October j.l. zijn vlootdag, bedoeld als reclamemiddel op dat de Amerikaansche vloot toch maar de eerste ter wereld zal worden en dan hebben we ten slotte Japan dat in ver houding tot Amerika en Engeland staat als 5 5 3. Natuurlijk is Japan met deze laatste positie niet tevreden, maat ook de twee andere groote zeemogend heden willen deze sterkte verhouding handhaven. Bij een zoo gevaarlijk bedrijf als ka nonnen en vliegtuigen is zelfs een on schuldig kibbelpar+ijtje over de grootste brokken zeer riskant. Ten slotte willen we U nog even me- dedeelen dat Hitler kiespijn heeft, ten minste op die dagen dat de Kerkstrijd in Duitschland voor hem wat erg lastig begint te worden. Het begint er langza merhand naar uit te zien dat het werken en wroeten om de Duitschers een unifor me geloofsuiting op te dringen op een fiasco begint uit te loopen. Er is een krachtige oppositie-partij en wanneer niet heel spoedig overeen stemming wordt bereikt, is ’n scheuring zoo goed als zeker. De opperste leider zit nu bij wijze van spreken met twee voeten in één kous en om nu een beetje tijd te winnen, heeft ie dit kiespijn-mid- del bedacht. Een niet erg krachtig mid del voor de man met de vuist. de, onherroepelijke en tragische hebben geleverd, dat Engeland achter andere landen aanhinkt commercieel luchttransport.” Een eerlijke erkenning van een vechtbaar feit. Van de 12 Engelsche ma chines is er slechts één geweest, die de eer van Engeland heeft kunnen redden en dan spreken we nog maar niet van de deporabele toestand waarin dit vlieg- OPTICIEN GROOTZAND SNEEK Donderdag 1 November BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Donderdagavond 25 October j.l- hield de afd. Bolsward van den Bond voor Staatspensioneering hare jaarvergade ring op de bovenzaal van Café Timme alhier. De Voorzitter, de heer G. Mol, open de om ruim acht uur deze niet druk be zochte vergadering met een toepasselijk woord, er op wijzende, dat het nog steeds jammer is dat we nog vergaderen moeten, omdat ons doel nog steeds niet is bereikt. Hierna kregen we een keurig jaarver slag van den secretaris, den heer Timme te hooren. Ook de boeken van den pen ningmeester werden in orde bevonden, en bij monde van een der leden var Je kascommissie, de heer O. Boonstra werd hier verslag over uitgebracht. Er was een klein batig saldo n.l. f 0.50 Hierna kregen we verslag van den af gevaardigde, den heer J. Kooistra, naar de Algemeene vergadering te Alkmaar gehouden. De voorzitter bedankte deze afgevaar digde voor zijn keurig en breedvoerig verslag. Thans was aan de beurt bestuursver kiezing, wegens periodieke aftreding •fran den heer Joustra en wegens bedan ken van den voorzitter, den heer Mol. Laatstgenoemde meende zijn functie te Slechts enkele geharden laten zich nog niet berooven van het genot van een kano of zeilboot. Zoolang het nog geen stralen van den hemel giet, blijven zij de buitenlucht getrouw. Als men aan het weekend in de boot gewend is, valt het o, zoo moeilijk om aan de stad te wennen. Zij voelen zich niet thuis op de trottoirs. Voor de visschers is thans het dorado geopend, de snoek wil bij dit weer prachtig bijten en ook de andere vischsoorten zijn minder kieskeurig bij hun maaltijd en vergissen zich nog wel eenszien niet zoo gauw het venij nige haakje dat hun noodlot wordt. In de stad flitsen overal de lichten reeds vroeg aan, weerkaatsen de asfaltstraten het schijnsel van de booglampen. Men blijft weer staan voor de reclamezuilen, maakt een programma op voor de vrije avonden, theaters loopen weer vol, de geheimzinnige schaduwenwereld, die men „bioscoop” noemt, trekt weer lief hebbers. Concertavonden doen weer op geld. De kunst wint weer terrein. Een voorhoede van den wintertijd, van den gezelligen intiemen wintertijd, die na dert. Wij kunnen het ons nog haast niet voorstellen, dat we al op den drempel van November staan: heerlijke dagen, slechts wat regenachtig, maar toch nog zoo warm, dat de kachel feitelijk maar luxe is, dagen, waarop we nog aan geen winterjas denken, waarop de gevoerde handschoenen nog thuis, in de lade van de kast liggen.wachtende op de eer ste vorst, de eerste koude dagen.die nog maar steeds niet komen! Doch men mag de voorzienigheid niet verzoeken. Te vroeg juichen is ook niet goed, want wie weet, wat ons nu te wachten staat. Intusschen genieten we toch maar van die natuur-genadigheid. Eindelijk begint het loof der boomen toch te verkleuren, zien we langzaam maar zeker de herfst kleuren door het bosch trekken. Stil is het daar geworden. Vochtig en zwaar hangen de gele bladeren der nog zo- mersche takken omlaag, scherp is de geur, die er hangt, scherp en gekruid. het ruikt er naar de aarde, vochtige, vruchtbare aarde en paddestoelen. De verzamelaars van die laatste boschpro- ducten vinden dan ook een rijken buit. Jagers met jachthonden zoeken de grootere bosschen in het oosten van ons land af.het is hoogtij voor de jacht! Urenlang staat men te wachten om het wild onder schot te krijgen, luisterend naar ieder gehuchtje in het overigens doodstille bosch. Natuurkenners en lief hebbers zijn haast alle jagers, want zij weten die uren van eenzaamheid naar waarde te schatten. Zij leeren waarne men, zij leeren zien. Zij zien het kleine, maar toch zoo innig mooie, dat het woud oplevert, beter, Intensiever en.na- tuurlijker. Want het woud is niet voor bereid op de verrassing van hun aan wezigheid, het woud vertoont zich aan hen, zooals het is, ongestoord, onge kunsteld. De booten zijn reeds lang naar de schuren verhuisd, want om te roeien is het thans veel te koel geworden, te koel en te nat, een Contradictio in terminis! worden vernieuwd, het dak hier en daai versterkt, de muren gevoegd enz. enz. Niettegenstaande de slechte maat schappelijke toestand en de steeds da lende inkomsten van het Weeshuis, meenden Voogden de herstelling niet te mogen uitstellen maar ook thans blijk te moeten geven dat de Gymnastiek school is een inrichting van de voortdu rende zorg van het Weeshuis. Met de gewaardeerde medewerking van den heer architect Postma heeft de herstelling plaats gehad en meenen wij te mogen zeggen dat het nieuwe kleed waarin de zaal is gestoken haar wel staat en het zeker een genoegen zal zijn voor den leeraar om daar werkzaam té zijn en voor leerlingen om daar bezig te zijn en zich te oefenen in de lichamelijke beweging. Voogden stellen dan bij vernieuwing de school weder in gebruik, zoowel aan de gemeente Bolsward, als aan den heet Statema, den leeraar. Nu de houten vloerbedekking vervan gen is door een met den geest des tijds overeenstemmende „Prisma”vloer, daar zal het noodig zijn zich bij het gebruik maken daarvan aan te passen met de gebruiksaanwijzing aan Weesvoogden door den leverancier gegeven. Een en ander wordt in de voortduren de zórg van den leeraar aanbevolen, ter wijl het gemeentebestuur zoo noodig ze- ker zal willen! medewerken en des ver- eischt bevorderen dat de leerlingen van de openbare scholen die, onderwijs in deze school ontvangen gebruik zullen maken van gymnastiek-pantoffels. Weesvoogden vertrouwen weder iets te hebben bijgedragen in het belang van de volksgezondheid en tot welzijn en bevordering van de lichamelijke opvoe ding van de jeugd en ook tot beves tiging van den goeden niaam die Bols ward heeft ten aanzien van de inrich ting harer gymnastiekschool. Bij gelegenheid van het weder in ge bruik nemen van de geheel gerestaureer de gymnastiekzaal, op Maandag 22 Oc tober j.l. werd door den rentmeest.i van het We’eshuis de volgende rede uit gesproken: Het zij mij vergund als rentmeeste van het Weeshuis een oogenblik uwe welwillende aandacht te vragen. Wij hebben zooeven bezichtigd de gymnastiekschool in het nieuwe kleed. Dit is thans de vierde maal dat eenige uitnoodigingen zijn uitgegaan van Wees voogden voor ingebruikneming of weder ingebruikstelling van de Gymnastiek school. Ten aanzien van de eerste bijeenkomst kan worden vermeld: In 1863, toen Voogden van het Wees huis waren de heeren H. J. Lycklama Nijeholt, E. T. Kuiper, H. H. van dér i en een schilderij voorstellende dezelfde Werf, P. Peereboom en S. Westerbaan- Fennema én in het Weeshuis waren op genomen in het begin van het jaar 60 en bij het einde 67 kinderen werd na verschillende besprekingen besloten een gymnastiekgebouw te stichten om daarin onderwijs te geven in de gym nastiek en schermen, oorspronkelijk ver moedelijk alleen aan de jongens die in het Weeshuis werden verpleegd. Als eerste leeraar werd aangesteld de binnenvader van het Weeshuis, de heet Affourtie die hoewel zonder eenige wet telijke bevoegdheid daartoe alleszins be kwaam werd geacht. Het gebouw kwam in het najaar van 1863 gereed en Voog den besloten het feestelijk in gebruik te stellen op den 25 November tegelijk met de feestelijke herdenking van den stich- tingsdag van het Weeshuis. Uitgenoodigd daarbij tegenwoordig to 'zijn werden: Mr. B. J. de Kok, Mej. H. C. E. Brongers, D. H. van der Werf en echtgenoote, P. Fennema, W. van Hulst, W. A. Peereboom, H. M. Ament, J. H. Sttatemeijer allen met echtgenoote en Mevr, de Wed. J- Haitsma Mulier die be houdens een enkele die verhinderd was met Voogden te samen kwamen in de De Melbourne-race. De Fransche luchtvaart. Het spook van de komende oor log. De Fhurer heeft kiespijn. De prestatie van ons Nederlandsch vliegtuig de „Uiver” heeft allerwege in het Buitenland de bewondering opge wekt. Natuurlijk wijden ook de buiten- landsche bladen waardeerende woorden aan deze Nederlandsche prestatie. Wat het meeste opvalt is de toon van de En gelsche bladen, waar bijv. Lord Rother- mery de groote man van de „Daily Mail” het onomwonden zegt: „Het werkelijke wonder van de wed vlucht werd verschaft door de „Uiver” en haar bestuurders, die het overtuigen- bewijs mijlen in het 30gg Jaargang Woensdag 31 October 1934 No. 86 waarin opjjenomen Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD DE NIEUWE MARKTSTRAAT. De Groote Markt is nu zoo waar, Gepromoveerd tot boulevaar (vard). De Zwaantjesbrug heel breed en groot Een dikke leuning langs de sloot. Een drietal palen slank en hoog, Waaraan een nieuwe lichtbron boog. Allufes van een groote stad Die hebben we al lang gehad. De trottoirs is nog een strop, Die paaltjes rij ruimt men niet op. Maar daarom nu niet meer getreurd, De stoepjes krijgen ook een beurt. De eerste stoep die een tienjte kost Is van zijn stek en paal verlost. De anderen volgen heb geduld. Ook die wensch wordt nog eens vervuld. Maar wat ik eigenlijk zeggen wil, Gij Marktstraat menschen zit ge stil? Nu moet er toch heel vlug en net Een winkelweek-feest ingezet. Wie slaat nu eens de groote trom En roept de menschen van al om. Komt boeren, burgers, buitenliên De Marktstraat daar is wat te zien. Hier eindig ik m’n kreupel dicht Wie luidt de bel het worde licht. OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELER 86 groote naaizaal van het Weeshuis en na een kort samenzijn aldaar, zich begaven naar de versierde en verlichte gymnas tiekschool. In de gehouden aanteekeningen van die bijeenkomst vindt men vermeld: „Voogden en Voogdessen en Gasten be gaven zich des avonds 8 uur naar de in de zaal opgestelde tribune, van waar zij het oog hadden op de breede schare van weezen op de houting vloering dei school in halven kring geschaard mei hunnen leermeester aan het hoofd. Dc bpekhoude'r leidde j'de ipljéphtigheid in met een woord over het doel der Voog den met de stichting van dit gebouw eri de inrichting, verrijkt met een kort be toog der nuttigheid van kunstmatige li chamelijke oefeningen en met een woord van opwekking aan den Vader-leermees- ter en de kinde'ren, die nu ook hier in een paar toepasselijke liederen hunne heldere stemmen lieten klinken. Er wer den proeven afgelegd van reeds gemaak te vorderingen in kracht en vlugheid enz. door de jongens in hun schoolcos- tuum gekleed en zoo werd ook hier tot alle genoegen een aangenaam uur door gebracht.” Al spoedig bleek, dat ook anderefl dan de Weeskinderen zich aangetrokken ge voelden tot hét beoefenen der gymnas tiek en verzochten in de school ook les te mogen ontvangen. Tegen een matige vergoeding werd daartoe gelegenheid gegeven. De exploitatie bleef berusten bij Weesvoogden, of wel een commissie uit dat college. Het jaarlijks tekort werd uit de fondsen van het Weeshuis gedekt. Deze toestand duurde voort tot 1908 toen een nieuwe regeling met de gemeente Bolsward wérd aangegaan. De gemeen teraad benoemde een gymnastiek onder wijzer op een door haar te bepalen sa laris en de kinderen van de O. L. School ontvingen geregeld les in de school. De lesgelden van de kinderen die onderwijs ontvingen kwamen ten bate van den leeraar. Als leeraar werd toen benoemd de heer Sutherland Royaards. Het on derhoud zoowel van gebouw, als van werktuigen bleef voor rekening van het Weeshuis. Toen het 50-jarig bestaan der school aanstaande was, besloten voogden die gebeurtenis niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan maar dat feestelijk te herdenken. Ook op aandrang van den heer SutherlandxRoyaards, leeraar, werd besloten de school te vergrooten en de aanwezige toestellen voor zooveel mo gelijk te herstellen en meerdere aan te schaffen. Dit was in het jaar 1913 en werd goedgevonden de feestelijke opening van het uitgebreide gebouw te laten samen vallen met de herdenking van het 100- jarig bestaan van Néderland’s onafhan kelijkheid. Deze feestelijke samenkomst ligt ons, ik zou zeggen, nog versch in het ge heugen. Verschillende genfoodigden kwamen des avonds in het rijkelijk ver sierde lokaal samen, waar aanwezig waren Heeren Burgemeester en Wethou ders, Secretaris, Bestuur Bond van Li chamelijke opvoeding enz., enz. Daar werd, nadat een openings- en feestrede was uitgesproken door den heer C. W. Eisma, het woord gevoerd door verschillende heeren, die ieder op zijn wijze dank betuigde aan Weesvoog den voor de bemoeiingen en bevordering van de voor de lichamelijke opvoeding zoo npodige beoefening van de gymnas tiek. Die erkentelijkheid bestond niet al leen in woorden, maar uitte zich ook in het aanbiede'n van een bronzen beeld, voorstellende de groote en beroemde opvoedkundige der, jeugd „Pestalossi” Dit beeld vindt nog steeds een plaats in de vestibule van het weeshuis. Het 60-jarig bestaan der school ging niet onopgemerkt voorbij, maar werd herdacht in een feestelijke samenkom t met de verschillende gymnastiekveree li- gingen en eenige genoodigden, waarbij weder blijk werd gegeven aan het waar- deeren van de door Weesvoogden be stéde zorgen ten behoeve van de licha melijke opvoeding en het zich oefenen in de gymnastiek. De verschillende ver- eenigingen hadden ook thans aan het Weeshuis een verrassing bereid door ’t aanbieden van een koperen bloempot, waarin gedreven verschillende voorstel lingen de sport betreffende, met een daarin geplaatste palm. Deze bloempot .prijkt nog steeds in de vestibule. Al weder ging de tijd snel voort tot dat het 70-jarig bestaan der school had kunnen worden gevierd. Bij het bereiken van die leeftijd ble ken langzamerhand de gebreken van den ouderdom aan het gebouw en was her stelling noodzakelijk. De: vloer moest tuig is aangekomen. Van de drie speci aal voor deze race gebouwde Cornets, hébben er twee niet aan de verwachting beantwoord. Men heeft in de laatste da gen wel eens de vraag hooren stellen, waarom sommige landen en speciaal Frankrijk niet aan dezen wedstrijd heb ben deelgenomen. De Minister van Luchtvaart Generaal Denain heeft daaromtrent een verklaring afgelegd en openhartig te kennen gege ven, dat de Fransche luchtvaart niet ge reed was en dat deze in de gegeven om standigheden nooit klaar had kunnen zijn voor een wedstrijd als Londen Melbourne, maar de toestand wordt be ter. Het Fransche ministerie van luchtvaart koestert plannen om in 1935 een lucht race te organiseeren. De bedoeling is een vlucht ParijsHanoï. De route is: Parijs, Rome, Korfoe, Beyreuth, Bagdad, Boesjir, Djask, Karatsji, Jodhpoer, Alla habad, Calcutta, Akyab, Rangoon, Bang kok, Saigon, Hanoï. Wanneer we deze route even op de wereldkaart uitstippelen, weten we met een waar het eindstation ligt. Met we zouden haast zeggen koortsachtigen ijver wordt er op onze wereld gewelkt naar bewapening en vlootuibreiding. Italië bouwt thans* twee slagschepen van 35000 ton met kanonnen van 16 inch. Frankrijks grootste slagschip is maar 26.500 ton groot met kanonnen van 13 inch. Engeland heeft wel groote schepen maar bewapend met 15 inch kanonnen. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig, nietwaar. De zooge naamde veiligheid van Engeland maakt nu noodig, dat men schepen krijgt met minstens 16 inch, liefst 17 inch kanon nen. Nuchter beschouwd wat een onzin nige wedloop. De Amerikaansche vloot heeft thans weer een record-prestatie volbracht door in 39 uur de tocht vanaf de Ca- raibische zee door het Panamakanaal naar de Groote Oceaan te volbrengen. In totaal hebben aan deze vredelie vende excursie 88 oorlogsschepen mee gedaan. De toestand door de lucht is al niet veel beter. Het Britsche ministerie voor de luchtvaart heeft een omvangrijke order geplaatst voor bombardements vliegtuigen, voorzien van een mobiele toren, welke dienst doet als de schiet- Extra groote maat oo 18c IA-vanVALKENBURG'S r ♦•iLEViRTRAMI k- Houd er den moed maar in Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. Lt n r- n DE JONG s NIEUWSBLAD on son cnhilrlprii vnnr«tp11f»nHp omringd door kinderen. Een album van de namén der schenkers vergezelde een en ander. L LEEUWARDEN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1