Buitenlandsche Revue. UI. V. 0. WERFF De Bolswardsche Courant en Westergoo I Reparatie aan alle merken Automobielen Tandarts Nijk (Jit den Omtrek Stadsnieuws. Gebruikt de handen... Groote voorraad Onderdeelen en Banden AFWEZIG 30^2 Jaargang Woensdag 7 November 1934 No. 88 Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD F Telefoon No. 12 PRAISMA-vanVALKEHBURG'S-- le A LEVERTRAAN hal I” h. 1 reclames T-LE^JWARDEN- L A dver t e n t i 6 n per regel: Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. pry’s. den ime OP tear de oer en me ha Verschijnt Dinsdags- en Vrijdagsavonds. praktijk met het geweer moet oefenen. Voor een diergelijke kinder-explodta- tie, een passend woord te vinden is me niet mogelijk. Speciale inrichting voor kookt en door de welbespraakte en lief tallige propagandisten zoo mogelijk huis aan huis ter kennismaking aangeboden. Natuurlijk zullen er heel wat proevers of proefsters die tot nu toe weinig of niet Maggi gebruikt hebben, .thans eerst tot het koopen van dit artikel overgaan. De Maggi-wagen komt deze of vol gende weken ook in de verschillende dorpen in onze omgeving. We kunnen U een gratis kopje soep gerust aanbe velen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIO THEEK „BOLSWARD EN OMSTR.” Het aantal uitgeleende banden bedroeg over de maand October in totaal 724, t.w. 694 uit eigen bibliotheek en 30 uit die van Leeuwarden. Het aantal bezoekers bedroeg 226, be staande uit 21 dames en 205 heeren. ma behaalde toonsteling in afd. dit jen He ien Wommels VERKOOPING. 3 November 1934. Heden had in logement Struiksma al hier ten overstaan van notaris L. K. van t In >en- de rom êst, :sje. oan det de 'k- Baijum BRAND IN EEN BOERENHUIZING. 3 November 1934. Gisteravond brak brand uit in de ka pitale boereinhuizinge van den heer S. Kuperus alhier, welke zeer zeker ver oorzaakt was door een brandende lamp in het büthüs, welke te dicht tegen de zoldering was opgehangen. Toen men eenigen tijd nadat er ge molken was in de stalling terugkeerde, was het geheele büthüs reeds vol rook. De zoldering was begonnen te smeu len, alsmede het zich daarop bevinden de hooi. Onmiddeljik werden de koeien Ingezonden Mededeelingen GESLAAGD. Onze vroegere stadgenoot de heer W. Nljdam, thans te Leeuwarden, slaagde dezer dagen als teekenaar aan het ka daster. BOLSWARD WOENSDAG 7 NOV. MAGGI-WAGEN. Maandagmorgen arriveerde in onze stad de Maggi-wagen. We zouden aan dit feit geen bijzondere aandacht be hoeven te schenken was het niet, dat deze Maggi-wagen iets bijzonders doet, n.l. U gratis laat proeven wat er mei de Maggi-soepen en Aroma te bereiken is. De wagen zelf is keurig ingericht, een complete rijdende keuken met dit ver schil, dat alles, bordjes, kopjes en de Maggi-ingrediënten netjes in vakken en laden zit opgeborgen. In de wagen zel ve worden de verschilende soepen ge- Nijland PAARDENSPORT. 5 November 1934. Op de gistèren te Duindigt gehouden draverijen behaalde Rentinus van den heer P. Kramer alhier in de handicap- draverij 1ste klasse over 2000 M. den eersten prijs. Het beginpunt van de beschaving is gelegen in het tijdstip, waarop de mensch op zekeren dag met de hand het eerste werktuig begon te vormen. Van dit oogenblik af, begon de evolutie, de ontwikkeling. Hand en hersenen staan in nauw contact met elkaar. In den loop dier ontwikkeling vonden de hersenen machines uit, die grooten- deels de handen uitschakelden. Daarme de heeft de mensch over het algemeen veel van zijn handwerkkunst ingeboet en velen zijn dan ook van meening, dat een saneering van de wereld alleen mogelijk is door de wederinvoering van het hand werk, de uitschakeling de rmachine, iets, dat practisch onmogelijk is, daar hei menschdom er nu eenmaal voor schrikt een schrede terug te doen. Dit zou trou wens thans nog slechts zeer vaag om lijnde, maar desalniettemin bestaande moeilijkheden meebrengen, alle landen gouden, om oneerlijke concurrentie uit te schakelen, de machine tegelijkertijd moeten bannen. Eén weigering zou het onmogelijk maken dit plan ten uitvoer te brengenen het is zoo goed als zeker, dat de Sovjet-Staat, evenals Japan bijv., niet zouden meedoen aan de actie tot ter- zijdesteling der machine. Pat zijn niet te verwezenlijken utopieën. Wèl kunnen we de handenarbeid een grootere plaats toekennen, dan tot nog toe het geval was. Het eerste, wat ’t kind moet leeren, is het gebruik van 2 handjes. De rest leert het van zelf. In tal van vooruitstrevende scholen laat men de kinderen zooveel mogelijk alle ge bruiksvoorwerpen zelf maken. Menschen die met de handen iets kunnen scheppen vervelen zich niet en blijven frisch van geest. Menige oude zeeman vult de laatste dagen van zijn leven met het knutselen van een model van zijn vroe ger schip; dit werk vormt zijn, trots en zijn vreugde. Tal van blinden geven het voorbeeld, hoe gevoelig men de handen kan maken door voortdurende oefening. Velen van hen kunnen, wanneer men ze een voor werp in de hand geeft, zeggen, welkt „kleur” het heeft. Hun handen zien voor hen, zijn zóó geweldig, dat zij een kleut „voelen”. Daar schudt de Teek het hoofd bij, verbaasd, doch vol bewondering. En hiermede is den gezonden mensch een vingerwijzing gegeven, welke mo gelijkheden in; letterlijken zin „in zijn hand” liggen. Voor den hersen-arbeider beteekent ’t ontspanning en afleiding, wanneer hij in zijn vrije uren zijn toevlucht neemt tot ’t handwerk. De een of andere liefhebbe- hij heeft hij uit zijn jeugd nog wel hij geve er aan toe. Als volwassene kan men die liefhebberij in een practische rich ting leiden. Iedere man of vrouw moest eigenlijk in haar woning een1 werk plaatsje hebben, waar men met de hand kan werken, waar men iets nuttigs kan vervaardigen. In handenarbeid kan men het evenwicht vinden, dat de geestelijke werker zoekt. En omgekeerd is het den handenarbeider geraden in zijn vrijen tijd iets te doen, dat zijn geest beschaafd en vormt, te leeren met het hoofd te werken, zoo goed en zoo kwaad als hef gaat. Want, hoe veelzijdiger een mensch is, hoe gelukkiger hij zal zijn. De bedoe ling der natuur is nóóit eenzijdigheid, doch wij moeten met alle talenten woe keren, die ons in de wieg meegegeven zijn. Toenadering ein verheffing der in dividuen tot elkanders geestlijk (en ze delijk) peil zal het natuurlijk gevolg van deze ontwikkeling zijn. Onze tijd heeft veelzijdige menschen nóódig. AUTO-ONGEVAL. Zaterdagavond omstreeks half 10 had op de Rijksstraatweg onder Roordahui- zum een auto-ongeluk plaats. Een auto, bestuurd door A. v. d. M. alhier botste, doordat hij het stuur kwijt raakte, met zooveel kracht tegen een boom, dat de auto van voren totaal ver hield werd. De bestuurder kreeg eenige ontvellin gen aan het hoofd. De mede-passagier kwam er minder goed af. Hij werd uit de auto geslingerd en bleef bewusteloos op straat liggen. Dr. ftauta verleende geneeskundige hulp, maar achtte overbrenging naar ’f R.K. Ziekenhuis te Sneek noodig. De vernielde auto is later door een kraanwagen van den heer Van der W. opgehaald. INTREDE DS. PAAP. Na ’s morgens door Ds. Vink beves tigd te zijn deed Ds. C. A. Paap Zon dag zijn intrede in de Ned. Herv. kerk alhier. Bij den aanvang van den dienst liet de nieuwe predikant zingen van Psalm 100 le, 3e1 en 4e vers, waarna uit Lucas 24 werd voorgelezen vers 13 tot 35. Tot tekst voor zijn predikatie koos de nieuwe leeraar zich de woorden, ge sproken door de Emmaüsgangers: „Blij! bij ons Heer, want het wordt avond.” Na deze predikatie en het dankgebed sprak Ds. Paap nog een persoonlijk woord tot de gemeente. Allereerst een woord van eerbiedige hulde aan den grooten strijder voor het vrijzinnig ideaal, wijlen Dr. Niemeijer. Dan bracht spreker woorden van dank aan Kerkeraad, Kerkvoogden en Nota belen en hoopte door aller medewerking de moeilijkheden van dezen tijd te over- winnien en de gemeente te leiden naai een lichtere toekomst. Aan Ds. Vink bracht spreker een bij zonder dankwoord voor de hartelijke ontvangst hem hedenmorgen bereid. Ook de heer Alt, organist deelde in deze lof bijzonder voor de wijze, waarop door hem aan de verheffing van den; eere- dienst wordt medegewerkt. Het Kerkkoor werd hulde gebracht voor de opluistering van den morgen dienst bij de bevestiging. Ook de jeugdvereenigingen hebben sprekers volle belangstelling. In dit ver band werd gewezen op de aardige at tentie hem ’s morgens bij zijn thuis komst bewezen. Ten slotte vraagt spreker aller mede leven en medewerking, misschien dat dit bij de Friezen niet zoo gemakkelijk gaat maar, wacht er niet te lang mee, zegt spreker, en geef mij uw vertrouwen. Staande werd hierna den nieuwen leeraar Gezang 99 de verzen 1 en 4 toe gezongen, terwijl tot slot van dezen dienst gezongen werd Gezang 50 het 4de vers. Giffen te Balk de finale verkooping plaats van een sate en landen onder Cubaard, groot 34.07.80 H.A. (92% pdm.) in huur bij den heer L. Mulder. Koopers werden van perc. 1 (stelphui- zinge met erf etc. groot 50.60 A.) de heer J. Tol, Franeker voor f4747. Perc. 2 (2.4 pdm. welland) de heer Greijdanus voor f758 p. p. Perc. 3 (34.90 A. weiland) de heer J. Kramer, Wirdum, voor f567. Perc. 4 (3 pdm. weiland) de heer H. Schukking, Sneek, voor f 760 p. p. Perc. 5 (9.5 pdm. weiland) de heer M. Canrinus, Leeuwarden, voor f 730 p.p. Perc. 6 (9.9 pdm. weiland) de heer K. Elzinga, Wirdum, voor f656 p. p. Perc. 7 (10 pdm. weiland) de heer A. Piersma, Cubaard, voor f 703 p. p. Perc. 8 (10.2 pdm. weiland) de heer A. Piersma, Cubaard, voor f660 p. p. Perc. 9 (4 pdm. weiland) de heer G. Heeg, Arum, voor f815 p. p. Perc. 10 (3.2 pdm. weiland) de heer Johs. Huitema, Wommels, v. f710 p. p. Perc. 11 (6 pdm. weiland) de heer A. W. van der Goot te Leeuwarden, voor f606 p. p. Perc. 12 (14.3 pdm. weiland) de heer D. J. Peenstra, voor f515 p. p. Perc. 13 (13.3 pdm. weiland), de heer G. F. Tijmstra, Bolsward, f589 p. p. Perc. 14 (4.5 pdm. weiland) de heer K. Cuperus voor f569 p. p. De geheele Sate en Landen barcht op (buiten overn.) de som van f63.531.30. de opzegging van het Clearingsverdrag een reeds gedurende geruimen tijd te voorziene maatregel. Immers door al de beperkende bepalingen bij de in- en uitvoer naar en van Duitschland was de mogelijkheid om op normale wijze transacties af te sluiten vrijwel verloren gegaan. Deze toestand werd nog verergerd door het feit, dat Duitschand zijn ver plichtingen slechts ten deele uitvoerde, speciaal wat betreft de tragë afdoening van de bekende achterstallige vorderin gen. Getracht is alsnog een regeling tus schen de Duitsche en Nederlandsche re- geeringscommissies te treffen, maar ook deze hoop is door de weigering van Duitsche zijde om haar standpunt te her zien, de bodem ingeslagen. Ergo bleet er voor onze Regeering niets anders ovet dan het verdrag op te zeggen. Het spreekt vanzelf dat er een oplos sing van de?e kwestie gevonden moet worden en we lezen dan ook hedenmor gen, dat een nieuwe Clearingswet Dins dag a.s. in de afdeelingen van de Twee de Kamer behandeld zal worden. Met de schriftelijke voorbereiding van de openbare behandeling zal de grootst mogelijke spoed worden betracht. Een ander onderwerp dat ook gerui men tijd de belangsteling in Duitschland heeft kunnen volhouden, is de strijd te gen de Evangelische kerk. Zooals alles in Duitschand indien mo gelijk gelijk geschakeld wordt, was ook aan de kerk een dergelijke voor ’t Duit sche begrip verheven positie toegedacht. De benoeming van rijksbisschop Mül- les was voor Hitler zooiets als de klap op de vuurpijl. Het blijkt evenwel dat de vgnken de verkeerde kant zijn uitgespat en geen wonder ook, heel wat grootere Duitsche staatslieden dan Hitler hebben datzelfde spelletje gespeeld, maar ook telkens een verloren spel geboekt. Te genwoordig weéf imen in Duitschland dat wat anders in te pikken. Een oogen- schijnlijk verloren spel, beredeneert men zoo dat het een volkomen succes wordt. Wij zouden in gewoon Nederlandsch zeggen: om erger onheil te voorkomen neemt men bijtijds zijn draai, maar zoo iets is een Führer onwaardig. Een typisch staaltje van Germaansché waanwijsheid vertelt ons nog volgend staaltje: De Rijkskamer van Advocaten heeft dezer dagen een uitspraak gedaan, meldt het Joodsche persbureau, waarbij is be paald, dat een vennootschap tusschen twee advocaten, vader en zoon, moest worden ontbonden, omdat de vader, die een zeer bekend „Justizrat” is, een Joodsche grootmoeder had en dus een njet-Ariër was, terwijl de zoon, die van een latere generatie is, wordt geacht Ariër te zijn. En vennootschappen tus schen Ariërs en niet-Ariërs zijn bij de wet verboden. Het besluit van de Fransche regeering om langs het Saargebied troepen te con- centreeren teneinde bij eventueele on lusten in verband met de te houden stemming direct te kunnen ingrijpen. Natuurlijk is de Duitscher niet ove? deze maatregel tevreden en wordt er in de Duitsche bladen duchtig op die verma ledijde Fransoos gescholden. Van een provocatie van de zijde van Frankrijk is evenwel geen sprake. Het feit van deze troepen-concentratie is gewoon een uitvloeisel van de bepalin gen van den Volkenbondsraad, waaron der tot nu toe het Saargebied ressor teerde. Het is niet ondenkbaar dat bij de te houden stemming geheime Duit sche agenten zullen trachten invloed op de massa uit te oefenen. Wel beweert de Duitsche regeering dat zij aan een eventueele putch-poging nooit gedacht heeft, maarheeft de Regeering de geheele S. A.-beweging wel in haar macht? We reizen over Zwitserland naar Italië. Natuurlijk kunnen we dan niet on vermeld laten de voetbalwedstrijd die te Bern gehouden werd tusschen Zwitser land en Holland en die door ons natio nale elftal zoo prachtig gewonnen is. Ondanks de nogal dure entreeprijs ble ken er nog 25000 menschen over vol doende francs te beschikken. Mussolini heeft weer een nieuwe uit bouw van zijn Fascistische staat gevon den. Tot nu toe was de jongste leeftijds grens voor de fascistische jeugdvorming de leeftijd van 8 tot 14 jaar. Nu heeft men op verlangen van de ouders? een nieuwe afdeeling opgericht van 6 tot 8 jaar, gepoemd zonen der wolvin Deze knaapjes zullen zwarte hemden dragen, waarop in bronsgeel de wolvin van Rome is geborduurd. Bij de opvoeding zal veel plaats wor den ingeruimd voor spel en sport, en schrik niet lezer, eenige theoretische opleiding inzake het omgaan met vuur wapenen, wat beslat noodig is, daar men op acht-jarigen leeftijd reeds in de „DE JANTJES”. Voor een volle Doelezaal draaide gis teravond deze Nederlandsche film. Het voorprogramma bestond uit een aardige z.g. teekenfilm, een door prach tige natuur tafereelen boeiende film van ’t oude en nieuwe Rome en een Duitsche wijnoogstfilm, een stukje propaganda voor het Duitsche wijnland. Dit voor programma was in alle opzichten goed verzorgd. De hoofdschotel voor dezen avond was echter de film „de Jantjes" en laten we er direct maar aan toevoegen, een uitstekende schotel. Zoowel uit film technisch als tooneelkundig standpunt bezien, is deze film een prachtwerk. Fijne onopgesmukte typen, prachtig spelmateriaal, gezonde humor, afwisse lend met een tikje ernst. Een brok volks leven dat spreekt tot het hart, heel wat anders dan die Duitsche, Engelsche of Amerikaansche import. Misschien dat we uwe nieuwsgierig heid even hebben opgewekt en ge dus graag eens wilt weten wat er alzoo in deze Film behandeld wordf De meest eenvoudige oplossing is echter: gaat heden- of morgenavond zelf die film eens zien. Het zal u niet berouwen. De opzegging van het Clea- ringvraagstuk met Duitsch land. De Kerkstrijd in Duitschland. Het mensch makende Germanendom. Frankrijk en het Saargebied. De voetbalwedstrijd Zwit- serlartd-Nederland. Zui- gelingenmilitairisme In Italië. Voor de grootere zakenmenschen was OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 PLUIMVEE EN KONIJNENTENTOON STELLING DRACHTEN. Onze plaatsgenoot de heer H. Giete- op bovengenoemde ten- Hoenders met zijn Welsumer haan een zeer eervolle ver melding. DE ZUIVELFABRIEK TE WOMMELS. 5 November 1934. Hedenmorgen kwamen in café Struik sma alhier in vergadering bijeen de ver schillende melkleveranciers van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Mij. van Kaas en Roomboterfabrieken; fabriek Wommels, teneinde te bespreken welk standpunt door hen moet worden inige- nomen ten aanzien van het bekend ge worden plan om zeer binnenkort deze fabriek voorloopig stop te zetten. Na langdurige bespreking weir'd ten slotte met algemeene stemmen een mo tie aangenomen, welke aan de Directie der N.V. zal worden toegezonden en waarin verzocht wordt om de bestaande zuivelfabriek te Wommels te laten door werken. VERGADERING van de Raad, die ge houden zal worden op Donder dag 8 November a.s. 's avonds 7 uur ten stadhuize, waarin de navolgende punten zullen wor den behandeld. 1. Beëdiging van het nieuw benoem de raadslid H. Mulder. 2. Adressen van een tweetal brug wachters om wederinhuring van de bij hen in pacht zijnde bruggen met voor stel van Burgemeester en Wethouders. 3. Adres van E. Nawijn, alhier om onderhandse inhuring van de z.g. Stadsr tuin, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot garantverklaring van een door de N.V. Intercommunale Waterlei ding gebied Leeuwarden, aan te gane conversielening. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot conversie van een geld lening. 6. Adres van S. Veldman alhier om afkoop van een door hem verschuldigde grondrente, met' voorsTel van Burge meester en Wethouders. 7. Adres van de Nederlandse Tram weg Maatschappij tot kwijtschelding van 90 van een vroeger verleend rente loos voorschot, met voorstel van Burge meester en Wethouders. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de meter- installatie-huren van het gasbedrijf. 9. Benoeming Weeshuisvoogd. Aanbevolen door Weeshuisvoögden: de h.h. J. S. Theunissen en H. Jorritsma. Aangevuld door B. en W. met: de h.h. M. ten Cate en L. Zelle. .Geheime zitting. Behandeling ingekomen straatbelasting. Nu hebt ge Abdijsiroop noodigl Kom dadelijk Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. |\1. SS DE JONG s NIEUWSBLAD waarin opgenomen Gij hebt kou gevat I Gij hoest en Gij „doet" er niets aan. Past opl Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker'» Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest Griep en Borstbenauwdheid.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1