Buitenlandsche Revue. I BRILLEN nouemUepi Duiien en binnen... III. V. O. UIER FF De Bolswardsche Courant en Westergoo Reparatie aan alle merken Automobielen f HOFSTEDE 1 Tandarts Nijk is Donderdag 15 November AFWEZIG 1 30= Jaargang Woensdag 14 November 1934 No. 90 jllllllllllDBIM J Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD tF Telefoon No. 12 on 1F nd P- P- er !0 en L’LEEUWARDEN- Z 9 00 rrij ïs- js- u- 00 Verschijnt Dlnsdags- yrydagHavondö. A dvo r t e n 11 n per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. nd nd 10 85 50 60 60 15 20 12 75 35 reeds lantg in de schuren. Op de stop pelvelden krijgen de hazen het thans met de jagers te kwaad en de. patrijzen hebben een zwaren tijd, want men jaagt hen op, waar men ze maar vindt. In de bosschen is het thans kil en ongezel lig. Hier en daar klinkt het geschreeuw der uiltjes. Dieren ritselen tusschen de takken, de boomen druipen en de sche mering blijft als het ware hangen in de takken, als het op het open veld reeds lang licht is. ten onverkocht en het batig saldo be droeg slechts 8 millioen francs. Was de kostprijs per lot waarschijnlijk te hoog, ook de hoofdprijs' was niet sensationeel genoeg. Men heeft thans een ander sy steem ingevoerd. Het aantal loten is beperkt tot één millioen, de prijs per lot 50 francs en de hoofdprijs 5 millioen francs, gevolgd door 5 prijzen van ieder één millioen. En wat zien we nu gebeu ren? Het gokduiveltje zegevierde over de geheele linie. In een recordtijd van twee dagen was het geheele millioen lo ten uitverkocht en reeds nu roept men om loten voor de derde tranche. Die Belgen hebben het dus nog een graadje erger dan wij te pakken. De Kerkstrijd in Duitschland staat nog steeds in het teeken der belangstelling. Schreven we de vorige week dat Rijks bisschop Müller bij Hitler in ongenade Speciale inrichting voor 7 5 5 6 7 5 6 6 7 5 4 2 3 3 2 1 1 1 0 1 3 1 1 2 2 0 0 2 O 0 2 3 1 3 5 6 6—20 4-21 65 Ier we tot- kje le OPTICIÊN GROOTZAND SNEEK H VOETBAL. C. A. B. KLOPT L. S. C. MET 6-1. E^ndjdlijk heeft ons 1ste elftal haar Bestaat er iets gezelligers, dan een Novemberavond in de warme, verlichte huiskamer? Buiten kléttert de regen, in den schoorsteen huilt en fluit de wind bijna nooit zijn wij ons zóó bewust *van het geluk, een dak boven het hoofd te hebben, dan in dit uur. Wij voelen ons behaaglijk en zouden niet willen De internationale gokwoede. Nog steeds de Kerkstrijd in Duitschland. Wat doet Ribbentrop in Londen? De strijd om het Saargebied. Het nieuwe Fransche ka binet. Het wordt in Spanje rustiger. Men zegt dat wij, Nederlanders, ge weldige gokkers zijn. Zoo erg, dat we bij het geringste meeningsverschil uit roepen: wedden om dit of wedden orfi dat.en trouwens wanneer de wet gever door bepaalde maatregelen die loterijlust moet beteugelen, dan is lit een teekenend verschijnsel. Daarom heeft onlze Staatsloterij nooit over te weinig belangstelling te klagen en we zouden ons misschien kunnen verwonderen, dal dit melkkoetje niet nog wat meer wordt uitgebuit. Onder alle rangen en standen worden de liefhebbers voor een lotje gevonden, maar niet alleen in ons land. We denken aan de Engelsche Sweep stake. Voor vandaag echter wilden we iets vertellen over diezelfde mentaliteit bij onze Zuidelijke buren de Belgen. De Minister van Koloniën had voor de Kongo geld noodig en meende dit het beste te bereiken dóór een koloniale lo terij. De1 prijs van elk lot was 100 frank. Het schijnt, dat deze prijs ook voor de Belgische beurzen te hoog geweest kinne dizze frage biantwirdzje mei ja. Foaral nei it forskinen fen Heijermans syn toanielwirk is ek ’t realisme yn it Fryske toanielwirk nei boppe kommen. Canne en mear oaren hawwe it Frys ke toaniel forfryske. Men hat wol ris sein, det Heijermans ’n tendenz skriu- wer wier, mar det is net sa, hy wier de skepper fen tsjinstellingen. De frage: hwet wier Heijermans as minsk? wol sprekker biantwirdzje litte troch mevr, van Embden. Dizze karak- ristyk troch mefr. van Embden telkens en troch de sprekker yn ’t Hollansk foarlêzen jowt in ünpartidige yndruk fen de minske Heijermans, hwertroch wy de kinstenaer düdliker ütbyld sjogge en foaral syn hege morael en Ijeafde for de evenmin|ske|. Yn ’t twadde diel bihénnele de sprek ker mear Heijermans en syn toanielwirk. It toaniel det is de öfspegeling fen 't minskelibben, lyts en great, goede en ündogenske minsken, lyk as wy det yn ’e wrüld troch de dei sjen kinne. Sprekker forhellet den inkelde episoa- den üt Heijeirmans syn earste toaniel- wirken en de striid om dizze nije tink- bylden finder ’e minsken to bringen. De krityk hat Heijermans net sparre, ma ien ding hat de krityk ntet ynsjen wollen; men hat fen Heijermans syn toa- nielstikken allinnich mar it fofhaeltsje nommen en net de geastlike ynhald, det hwet ’n skriuwet oan ’e minsken to siz- zen hat. De haedsaek fen in toanielstik is nel it forhaeltsje, mar de skeppende minske dy’t der ütbylde is. Heijermans wier in frjuchtber skriu- wer. Sahwet 800 flaklandjes, koarte sa- tiryske stikjes mei in faek djipsinnige ef- tergroun, forskate romans, hwet üs hjoed yn ’t bistek fen dizze lêzing past syn toanielwirk, lyk as. Dora Kremer; Ge- tho; inkele ienakters, as: Het puntje, den het 7e gebod; Op hoop van Zegen; Het pantser; Ora et Labora, wer in pear ien akters, hweründer b.v.: Brand in de Jonge Jan; De Buren, den hweir de Scha kel, Bloeimaand, Allerzielen, Uitkomst, Beschuit met muisjes, de Mei, Opgaan de zon, De schoone slaapster, Gluck auf, Robert en Bertram en Co., Eva Bon- heur, De wijze kater, Dageraad, ensf.., alles byien nommen fingefear 40 toaniel- wirken. Yn it tredde diel fen syn lêzing bi- hannele sprekker mear yn it bysfinder inkele toanielstikken om dêrby ütkomme to litten de greate master dy’t Heijer mans wier yn it skriuwen fen "e tsjin- fctellingers. Gettho de jonge Joad, dy’t omgong hat me) in Kristen fanke en de Aide Rabbi, fêsthfildende oan it Side Joadske geloaf en seden. Het 7de gebod, 'n minske tragyk 'n Kathelieke jonge, opgroeid yn ’e Kath. lear oer de hillichheit fen it houlik, diz ze jonge, dy’t omgong kriget mei Lotte, ’n frommes fit it folk, ’n frommes ek mei ’n forline, 'n brok suvere Ijeafdei en der- neist syn sister Gaaike mei hjar Krist- lik houlik, hwet ’n finding wirden is. Heyermans se|it net hwet goed ei kwea is, hy jowt de tsjinstelling ora et labora, It stik fen ’e fryske heide'. Allerzielen, fen tsjerklike side öfkard, as scoe Heyermans mei de godstsjinsi de spot driuwe, de sprekker sjucht al- linne de greate tsjinstelling dy’t yn dit stik ütteikene is. De fliegende Hollander, ’n pracht sa- tyre, ek yn dit genre komt it great minsklike fen Heyermans ta utering. Sprekker beslüt syn lêzing mei Bloei maand en de Schoone Slaapster. In hertlik hantsjeklappen wier de bi- leanning for de sprekker for syn sellige praetjoun en de wirden fen tank him üt namme fen „Nut” en „krite” brocht, wieme mear as fortsjinne. GOUD. Goud, het slijk der aarde, voor de één het geluk, voor een ander het ongeluk. Goud, de oorzaak van reeds vele moor den en onlusten. Goud, dat was de titel van de film welke gisteravond in „de Doele” draai de. In de tijd der techniek-aanbidding is het logisch dat ook de film industrie zich daarbij aanpast. Karl Hartl, de re gisseur van „Goud” heeft dat ook ge voeld en daarvan partij getrokken. Met behulp van machtige electrische machines, alles omgeven door een ge heimzinnige sfeer, experimenteert Hans Albers, de ingenieur in deze film, om door atoomverbrijzeling goud uit lood te| maken. Aangrijpend machtig is de technische opzet van deze film. Doch niet alleen techniek, maar ook een beetje liefde en menschelijkheid krijgt men te zien. Bri gitte Helm en Lien Deyers zorgen op buitengewone wijze voor deze afwisse ling. DRAI5rtlA-vAN-VALKEhBURG'S-- e A •’iLEVERTRAAFi Wij bemerken het haast niet, dat wij langzamerhand naar den Winter gaan. Nog steeds maakt het zonnetje ons nu en dan gelukkig, nog steeds bloeien hier en daar bloemen, nog steeds kunnen we buiten zijn, sport doen het is nog steeds herfst. Weliswaar weten de oude ren ons te vertellen, dat November in vroeger jarenf altijd een milde maand geweest is; dat men in die maand reeds kleumerig achter de kachel kroop, was een uitzondering. Maar na zoo’n pracn- tigen zomer is deze eveneens onwezen- lijk-mooie herfst ’n bijzonder geschenk. Veel herfstsporen kan men nog niet ontdekken de boomen beginnen slechts aarzelend de bonte herfstkleuren a.an te nemen en een herfstnevel in den vroegen morgen is nog ’n zeldzaamheid, meestal begroet ons in de vroege uren nog een gulden zonnetje. Alleen ’s avonds.dan wordt het reeds vroeg donker en dat is eigenlijk het éénigt teeken, dat wij de zomervreugde niet meer lang beleven zullen. Maar deson danks. nu kan de winter niet meer zoo onverdraaglijk lang duren, deze laatste herfstweken gaven ons, met hun warmte en hun schoonheid nog veel kracht en vertrouwen. En tenslotte zal ook November ons bepaalde genoegens verschaffen. Na de zomersla en de vruchtenschotels zien we weer eens wildbraad op tafel verschij nen, heerlijk-gebruind door de boter. Ieder jaargetijde heeft zijn eigen genie tingen; daarin is juist de grootste beko ring van ons leven gelegen. En is het op zich zelf beschouwd ook niet een groot genoegen, als de familie zich ’s avonds weer thuis verzamelt, en een goed boek leest of een partij schaak speelt. Schaak, dat eeuwig-afwisselende spel, dat iemand urenlang in zijn ban kan houden? O'f andere spelen: bridge en coat, komen weer tot hun recht men gaat naar de bioscoop, naar con certen, naar de schouwburg, naar het cabaret.er zijn zoovele en zoo ver scheidene vermaaksgelegenheden. Wie echter buiten woont, zet zijn luidspre ker aan en, kan zich op deze wijze: met de wereld in verbinding stelen. Is het niet een geweldig wonder, dat men slechts aan een knop behoeft te draaien om de klanken uit Milaan, Rome, Wee nen, Boedapest, enz., in onze huiskamer te krijgen? Niemand is meer afgesneden van de wereld rondom hem allen kunnjen meeleven en meegenieten van datgene, wat daar ver van ons af zich in de wereld afspeelt. Daarbuiten, op de velden, wordt hef thans stil. Aardappelen en wortelen zijn is.tenminste er bleven 2 mihoen lo- was gevallen en nu wel zeer spoedig zou aftreden, thans moeten we vermel den dat deze Rijksbisschop zich van die officieele terugtrekkerij van Hitler niets aantrekt en rustig (voor zoover dat mo gelijk is) op zijn post blijft. Een adres van 112 hoogleeraren in de godgeleerd heid verzoeken met alle aandrang aan den Rijksbischop om af te treden. Zij spreken er hun verwondering over uit, dat de Rijksbisschop door de Regeerirg gedesavoureerd, zelf niet schijnt te be grijpen dat hij verdwijnen moet om daardoor eindelijk een wederopbouw mogelijk te maken. Een dergelijk schrijven laat ons in ziens aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Wie is Ribbentrop zult U misschien vragen? Een afgezant van Hitler, die naar Londen gegaan is, om met de En gelsche ijegeering verschillende vraag stukken te bespreken, o.a. Duitschland verklaart zich ontslagen van de nale ving van deel V van het verdrag van Versailles, tengevolge van de misluk king der ontwapeningsconferentie in verband met de gelijkheid van bewape ning. Tem tweede verklaart Berlijn zich OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 waarin opfjenomen bereid terug te keeren naar den Vol kenbond. Bovendien overweegt Berlijn de toetreding tot het Oostelijk pact. Ondertusschen gaat in het Saargebied dat, zooals u waarschijnlijk weet, door een Volkenbondcommissie bestuurd wordt en waar binnenkort een volks stemming zal worden gehouden, de Duitsche inmenging en druk op de be volking onverminderd door. Aan de hand van in beslag genomen documenten zet de bovengenoemde Commissie uiteen op welke wijze de be ïnvloeding van de bevolking georgani seerd is. Op zeer drastische wijze voeri het Duitsche front deze actie op de be volking uit door middel van boycot op de indexplaatsen van personen, enz. enz. Dit rapport is voor Duitschland zeer compromiteerend. Men mag deze actie misschien iets verontschuldigen, nu het voor het Nat. Soc. Duitschland een le venskwestie is, dat het door ligging en bodemrijkdom, strategisch en econo misch zoo uiterst gewichtige Saargebied weer tot het moederland zou kunnen te- rugkeeren. In Frankrijk heeft men weer ’n nieuw Ministerie in elkaar getimmerd. De hoe veelste dit in de laatste tien jaar was? We weten het niet. Ze zijn in dat op zicht een beetje royaal, die Franschen. Het nieuwe ministerie Flaudin heeft vol gens de verschillende bladen een goede indruk gemaakt (dit is een uitdrukking, die van elk ministerie gedurende de eer ste dagen gezegd wordt). Het beste is maar weer wachten tot we enkele weken verder zijn, dan komt ook de critiek los. Vermelden we ten slotte nog, dat in Spanje de rust voor een groot gedeelte is weergekeerd. Wel rommelt het hiei en daar, maar dat zijn van die partieele donderbuitjes die tot de Spaansche men taliteit behooren. Vooral schijnen de studenten daar In het land zich meer met de politiek dan met hun studie te bemoeien. Te Madrid is het dezer dagen tot een botsing gekomen tusschen fas cistische en anti-fascistische studenten en nog wel in het gebouw van de me dische faculteit. Vier studenten liepen verwondingen op. In een ander deel van Madrid werd een burgemeester zoo maar op straat doodgeschoten door een revolutionnaire ontslagen arbeider. Maar vergeleken bij de jongste onlus ten is dit toch eigenlijk niet noemens waard. aanhangers dan eens een prettige mid dag bezorgd. Alhoewel de dagbladen L. S. C. de grootste kans gaven, in ieder geval op zijn minst een gelijk spel, dacht C. A. B. er dezen middag anders over, en bracht L. S. C. door technisch beter spel een stevige 6-1 nederlaag toe. We kunnen niet anders zeggen, dan dat onze C. A. B.ers een mooi staaltje voet bal lieten zien, vooral het samenspel der voorhoede klopte als een bus en bracht onophoudelijk de L. S. C.-achterhoede tot wanhoop. Over de wedstrijd het volgende: Direct na de aftrap gaat C. A. B. vliegensvlug vandoor en een keihard schot vliegt juist langs de paal, eenige minuten blijft dan de bal op het mid denveld, tot onze midvoor haar bemach tigt en direct doorgeeft naar van Dalen, deze geeft op zijn beurt weer door naar de linksbuiten, een hard schot en C.A.B. leidt met 1-0. Een kwartier lang gaat het spel dan op en neer, ook L. S. C. krijgt eenige mooie kansen, doch door treuzelen en slelcht schieten blijven doelpunten uit. Dan is ’t woord weer aan C. A. B. De Jong geeft aan van der Hauw, deze plaatst naar de linksbuiten, een zuivere voorzet en met een onhoudbaar schot vergroot de rechtsbinnen C, A. B.’s voorsprong. Vijf minuten voor rust weer hetzelfde spelletje, verschillende L. S. C.ers wor den verschalkt, de kleine man wil voor de anderen ook niet onder doen, loopt tot slot nog handig om de keeper heen en dan is de voorsprong tot 3 gestegen. Na rust heeft C. A. B. weer eens het bekende kwartier van inzinking, L. S. C. is nu een oogenblik beslist sterker, wat zij dan ook in een zeer mooi onhoudbaar doelpunt omzet. 3-1. Door dit doelpunt schijnt onze voor hoede weer te ontwaken, alles wordt er nu opgezet en direct hierop vergroot van der Hauw C. A. B.’s voorsprong, 'n zuivere goal, die door onbekende rede nen wordt geannuleerd. Niet ontmoedigd spelen onze jongens door en 5 minuten later, als de rechtsbuiten mooi voorzet, is de stand dan toch 4-1. L. S. C. speelt nu een verloren partij wanneer C. A. B. een corner krijgt te nemen, plaatst W. H. hoog voor doel en van der Hauw zorgt voor het 5de doel punt, even later gevolgd door no. 6. Nog een kwartier is er te spelen, beide partijen krijgt n nog verschillende karilsen, doch gedoelpunt wordt er niet meer. C. A. B. heeft deze wedstrijd ver diend gewonnen, haar spel was veel en veel beter dan dat der tegenpartij en geeft weer hoop voor de toekomst. Opvallend was ook het werk der mid- denlinie (vooral spil en linkshalf) in tegenstelling met vorige wedstrijden, zat deze linie thans telkens maar achter de voorhoede aan, wel ontstond er dikwijls dan een gaping tusschen back en mid- denlinie, maar daartegenover stond dat de voorhoede zich veel meer kansen kon scheppen. Zondag komt het nog ongeslagen Rood Geel op bezoek, wat ongetwijfeld een spannende wedstrijd zal worden. De competitiestand is nu als volgt: 2de klasse K. N. V. B., Afd. V. H’renveen F.V.C. Roodgeel M.S.O. Black-Boys De Kooy C A.B. L.S.C. Alcides ruilen met hen, die ongeveer een eeuw geleden leefden. Toen men nog olie lampjes of zelfs kaarsen brandde. Toen was de avond geen groot genot, zooals thans. Toen de petroleumlamp kwam, werd deze reeds als een wonder aange staard en toen men bij het begin van de 20ste eeuw bijna algemeen tot de gas verlichting overging, meende men: nu kan het niet meer beter worden! Maar het werd nog veel, veel beter! Onze verlichting is gewoonweg een wonder, dat kunnen wij nooit genoeg beseffen. En dat geldt ook voor de verwarming! Op zulke Novemberavonden grijpen wij naar onzen besten kameraad, het boek. Het is zoo prettig lezen, als men weet, dat vier muren ons omringen. Dan laten wij ons voortdragen door tijd en ruimte, op de vleugelen der proza, zon der afgeleid te worden door het drukke wereldgebeuren. Hoe heerlijk is het, dat de fantasie van anderen de macht be zit, ons zoo geheel in een droomeland te verplaatsen Of we luisteren naar de klanken, die de radiogolven ons toezenden probeeren hier, probeeren daar, dat we de goede golflengte gevonden hebben en iets te hooren krijgen dat onsi bevalt. Eén stem uit de verte spreekt ons toe, een stem, die we niet kennen of we hooren muziek, zoeken /prjecies datgene uit, wat bij onze stemming past. Is het geen intens genot.zoo’n avond? Wat zouden - onze overgrootouders denken als zij ons zoo zagen, omringd door klanken en stemmen? Zij zouden aan spoken en zwarte kunst denken en misschien verschrikt wegloopen. Maai wij denken al niet meer daarbij. Wij be hoeven slechts een knop om te draaien om al die stemmen tot zwijgen te bren gen. Hier hebben wij macht over een geheimzinnig rijk. Midden in een sprookje leven we en als aan de muut niet de kalender hing, waarop in mo derne, stevige letters 1934 stond, zou den we kunnen wanen de ring van Al- ladin te bezitten en machtige geesten als slaven te kunnen bevelen. Alleen. zoo’n avond is eigenlijk te kort, de uren vliegen te snel. En wie den volgenden dag weer frisch aan het werk wil gaan, mag niet té lang van de geneugten van zoo’n herfstavond blijven genieten, moet weten, dat er ook een eind komt aan alle genot hoe zwaar het afscheid ook moge vallen. LêZING SCHUITMAKER. Moandeitojoun 8 fire wier troch ’t Nut en de Krite Boalsert de bikende toaniel- skriuwer Schuitmaker ütnoege om ’n lê zing to hélden oer: Herman Heijermans en syn wirk. De hear Van der Spoel, as êldste bi- stjfirslid fen ’e Krite iepene dizze gear- komste mei in hertlik wird fen wolkom oan de oanwêzigen, en bisunder oan ’t adres fen de hear Schuitmaker. ’t Is sahwet gewoante wirden, det men de minder greate opkomst skriuwt op ’e 'rekken fen de crisis en de radio. Wy scille dit joun ek mar dwaen. ’t Is wol jammer det er net mear bilangstelling is for ’n joun as dizze. Yn dit bistek binne de tiden hiel hwet foroare. De hear Schuitmaker wol dizze lêzing ef dit praetsje oer Heijermans sa as hy ’t seis neamt, yn trije dielefl dwaen: Dé persoan fen Heijermans en hwet hy wier as minske, hwet er wier as kinstner en ’t karakteristieke yn syn toanielwirk. De frage mei allerearst stelt wirde: past Herman Heijermans wol yn ’n Frysk betoog, hat er ynfloed hwest fen syn wirk op ’e Fryske literatuur? Wy t. 10 14—6 9 17-5 7 12—6 7 10—8 7 16-11 6 9—7 4 15-19 2 2 DE JONG s NIEUWSBLAD id. ld. V. .eesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Juiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. .eesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. fe ns 18- iek ke tje dv In- id, Gesp. Oew. Gel. verl. pnt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1