Buitenlandsche Revue. Timeo mm uniiis libri. 01 De Bolswardsche Courant en Westergoo III. U. 11. Ill ES F F OFF. FORD DEALER BOLSWARD - TELEF. 86 Reparatie aan alle merken Automobielen Groote voorraad Onderdeelen en Banden Stadsnieuws. en I «F ken r<og niet altijd 200’n nadeel is. Mits Ik vrees den man van één boek. l l Advortentlön per regel Woensdagsnummer 10 cent. Zaterdagsnummer 12 cent. Tusschen de tekst dubb. prijs. Verschijnt Dinsdags- Vrijdagsavonds. Speciale inrichting voor men er maar uit haalt wat er in zit. B- KRUITWAGEN, O. F. M. Rotterdam, 25 October 1934. DR c T-LEEUWARDEN- 'L FRIESCH GRONDBEZIT. Het Friesch Grondbezit hield Zater dag j.l. een vergadering in de Doele. Uit het jaarverslag van de afdeeling stippen wij aan: De afd. Bolsward en Omstr. telt 58 leden. De kas wijst een batig saldo van groot f28.5O. Als bestuurslid werd her kozen de heer A. Hannema te Dedgum. De heer A. R. Douma te Hardegarijp hield vervolgens een lezing over het on derwerp: „De strijd door alle eeuwen heen om den privaten eigendom.” Eenige vormen van gemeenschappelijk 30= Jaargang Woensdag 21 November 1934 No. 92 dwongen ziet, zijn, uitgaven te beperken en dus veel meer dan vroeger moet uit kijken, dat hij zijn geld zoo nuttig mo gelijk besteedt; vooral in dezen tijd, zeg ik, komt het er op aan, zulke boeken aan te schaffen waar men voor heel zijn verdere leven iets aan heeft, en waaruit men dus voor de volle 100 procent nut kan; trekken. Misschien zullen die boeken iets duurder zijn dan andere; maar men krijgt dan ook waar voor zijn geld. Natuurlijk heeft iedereen wel eens ’n boek noodig, dat enkel en alleen dient om een paar uur gezellig bezig te zijn en allerlei muizenissen uit zijn hoofd te laten waaien. Maar daarnaast zal me nigeen toch ook eens een ernstig boek willen lezen, hetzij om zich in een be paalde richting te bekwamen, hetzij om met allerlei wetenswaardigs op de hoog te te blijven, hetzij alleen maar, om nut tig bezig te zijn. Maar onverschillig wat voor boeken men ook wil koopen: over godsdienst oi wijsbegeerte, over tooneel en dans oi 'over munt-politiek, over scheepsbouw of tandverzorging, over economie of costuumnaaien, over aardrijkskunde of wapenfabricage, over kunstzijde of elec- trisch lasschen, over jagen en visschen of zuigelingensterfte, over litteratuur of diepzeeonderzoek, over ziekenverpleging of bloemenverzorging, over talen of be- ton-constructies, over muziek of plant en dierkunde, over onderwijs of veeteelt over sport- of rechtswetenschappen, over haringvisscherij of verkeerswezen, ove' rharingvisscherij of verkeerswezen, over dierenbescherming of kookkunst, zorg altijd voor één ding: dat het een degelijk boek is, en dat u dat boek gron dig tot in alle hoeken en gaten bestu deert, zoodat u het heelemaal in u op neemt. Op die manier giet ge als het ware allé kennis en wetenschap die de schrijver in dat eene boek heeft neerge legd, in uw eigen hoofd over, en wordt ge de „vir unius libri”, de „man van één boek”. Op den duur wordt ge daardoor iemand die iets in zijn mars heeft, die over bepaalde onderwerpen kan mee praten en die bij tijd en gelegenheid een of anderen vervelenden wauwelaar, een van de velen die van niets en van alles niets weten, en die toch overal het hoog ste woord voeren, op zijn nummer kunt zetten. Maar als u mij nu vraagt: Wat is op dit of dat gebied nu een degelijk boek, een boek, waar ik inderdaad wat uit kan leeren, dan kan ik daarop geen ander antwoord geven dan dit: Vraag het aan een vakman, die niet alleen het boek, maar ook uw vermogens en uw behoef ten kent. Want anders gaat ge mis schien voor uw lieve geld een boek koo pen, dat veel te geleerd voor u is, of waar integendeel weinig of niets in staat wat ge al niet lang en breed weet. Natuurlijk zijn er ook gevallen, waar in u zelf kunt oordeelen of u met een degelijk boek te doen hebt, bijvoorbeeld wannéér de naam van den schrijver al gemeen gunstig bekend staat, of wan neer het met opgave van redenen aan bevolen wordt in een betrouwbare boek bespreking, of wanneer het zijn 3e, 4e, 5e enz. uitgave beleeft. Toch is ook in die gevallen de raad van een bekwaam vakman gewensclït, want het gevaar b 1 ij f t bestaan, dat ge toch nog een kat in den zak koopt, al is he't maar met betrekking tot uw persoonlijke be hoeften en vermogens. Wanneer het eindelijk ove'r boeken gaat die eenigszins omvangrijk zijn, of die over zwaarwichtige onderwerpen handelen, dan heeft men meermalen ook een'houvast aan het al- of niet-aanwe- zig zijn van een Alfabetisch, Register. Alleen al zoo’n Register wettigt de ver onderstelling, dat de schrijver zijn taak ernstig heeft opgevat, dat hij aan zijn lezers inderdaad iets heeft willen leeren en dat hij zijn boek niet zoo maar even in de wereld heeft geschopt om er van af te zijn, of met ’t hooghartige idee: Studieren und.Maul halten. ’n Dertig A veertig jaar geleden heb ik mij^elven wel eens beklaagd, dat ik te weinig boeken had. Het waren er in derdaad ook te weinig. Maar langza merhand groeide mijn voorraad aan, en zorgde ik er voor, vooral degelijke boe ken bij elkaar te krijgen en die tot in alle onderdeelen te bestudeeren. En toen de tijd kwam, dat dezen en genen mij om inlichtingen vroegen, heb ik meermalen alleen hoeven te antwoor den!: „Wat u weten wilt staat vlak voor uw ileus. Kijk maar in dat of dat alge meen gebruikt boek.” Langzamerhand ben ik toen gaan be grijpen, wat die spreuk van „vir unius libri” den „man van één boek” betee- kende. En dat het hebben van weinig boe- Verscherpte situatie in het Saargebied. De moeilijk heden met het Belgisch ka binet. De ontwapening. De Saarkwestie is en blijft nog maar steeds een belangrijk punt van onderlig gen strijd tusschen Frankrijk en Duitsch- land en natuurlijk de Volkenbond. Misschien dat enkele van onze lezers, niet zoo goed ingewijd in die bui tenlandsche kwesties, zich afvragen: Ja maar wat is dat nu eigenlijk, die Saar kwestie waarover de laatste weken zoo veel gesproken wordt. In, zeer korte trekken komt de zaak hierop neer. Het Saargebied was voor den grooten oor log een deel van het Duitsche Rijk. Bij de vredesonderhandelingen en mede tot zekerheid van de betaling der aan Duitschland opgelegde schadevergoedin gen is het Saargebied, een der indus- trieele hartaders van Duitschland, ge steld onder het bestuur van den Volken bond. Men kan zich levendig indenken, dat elke Duitscher er .weer naar hun kert, dit gebied terug te winnen. Een kleine kans daartoe is de binnenkort te houden volksstemming, die zal moeten uitwijzen of de inwoners van het Saar gebied eveneens op die aansluiting bij Duitschland gesteld zijn. Het behoeft ons evenmin te verwon deren, dat de Duitsche regeering met gepaste en ook wel een beetje niet-pas- sende middelen tracht de stemming te beïnvloeden. De verscherpte situatie waarover we boven schreven is nu dat deze Duitsche propaganda de laatste weken een be denkelijk persoonlijk karakter krijgt, wat niet alleen schaelijk is voor een zuivere stemming, maar ook de hoog noodige rust dreigt te verstéken. De Volkenbond krijgt ook dit varken tje weer te wasschen en velen zullen met belangstelling de uitspraak van dit hoo- ge college tegemoet zien. Het is in België nog niet gelukt een nieuw ministerie in elkaar te zetten. Aan een bekend Belgisch politicus, de heer Jaspar was door Koning Leopold de opdracht gegeven een nieuw mini sterie in elkaar te timmeren. Dat was hem ook gelukt, maar het schijnt, dat zijn voorloopige ministerslijst niet Ie goedkeuring van den koning kon weg dragen. De heer Jaspar had te veel gezocht en gevonden in een partij, die bij de laatste 'verkiezingen een nogal zware nederlaag geleden had en verder behoorden op so ciaal terrein deze ministers tot de groep bankiers, munitiefabrikanten, enz., maar deze groep vormt niet de meerderheid, die wordt gevormd door de landbou wers, de middenstanders, de handwerks lieden en de arbeiders. Wil dus de Belgische regeering een afspiegeling zijn van de werkelijke volksgeest, dan moeten ook deze groe pen mee de verantwoordelijkheid voor het landsbestuur dragen,. De ontwapeningskwestie blijft nog maar steeds de groote belangstelling trekken, of eigenlijk is het juist anders om, het is de bewapening. Engeland bouwt met koortsachtige haast oorlogs schepen, vliegtuigen, tanks, enz. Amerika doet idem idem. Japan wil ook niet ach terblijven en zet zich diep in de schuld om toch maar een zoo krachtig en groot mogelijke bewapening door te voeren-. Zooals u misschien bekend is, bestaat er tusschen de drie groote zeemogend heden een overeenkomst om de vloot- sterkte in onderlinge verhouding te re gelen. Deze drie mogendheden zijn Amerika, Engeland en Japan en de ver houding in cijfers was bepaald op 5:5:3. Japan is met deze regeling niet tevreden en wil de vrijheid zijn vloot op dezelfde sterkte op te voeren. Nu is hei wel eigenaardig, dat men boven al die berichten leest het woord „ontwape ning”. Onder dit motto bouwt Engeland een krachtige luchtvloot; Duitschland z.g. koopvaardijschepen, Amerika kust- \vachtschepen. Onder dit motto be spreekt men de contröle voor de wapen industrie, enz. .enz. Maar misschien is de oude spreuk: „wilt ge vrede, bereidt U dan tot oorlog” in onze dagen ook nog actueel. Het is wel interessant te le zen wat de Russische inspecteur-gene- raal der Roode Cavalerie dezer dagen gezegd heeft. „In de vuurgloed van de aanstaande internationale oorlog, die reeds thans in China begonnen is, zal de eerste slag te gen de Sowjet-Unie zijn, daarom, aldus bezit of religieus communisme vanaf de vroegste tijden liet spreker de revue pas- seeren en toonde aan, dat deze geen stand konden houden maar spoedig op eerlooze wijze eindigden. Hij signaleer de tal van mislukkingen, ook van latere jaren op dit gebied, die allen zoovele waarschuwende voorbeelden opleveren. Gevaarlijker acht spreker evenwel een Staatkundig streven, dat er op gericht *is den particulieren eigendom te vernie tigen, dat in verschillende landen reeds tot de grootste onbillijkheden heeft ge leid. Ook in ons land openbaart dit zich zij het in minder heftige mate. Het is speciaal de grondeigendom die wordt aangetast door allerlei wetten en ver ordeningen en het ergste doen vreezen. Daarom is het wenschelijk, dat de eigenaren van gronden paraat zijn en er steeds op wijzen, dat het particulier bezit is verankerd in de menschelijke na tuur en dus van den Schepper zelve is; dat dit door de Heilige Schriften wordt geboden en beschermd en de onaantast baarheid hiervan is aangetoond door Paus Leo de XIII in zijn beroemde en cycliek „Rerum Novarum” en socialisa tie niets anders is dan een wanhopig ex periment. Gm dit oordeel van ons en onze kin deren af te wenden spoort spreker aan zich krachtig te organiseeren. Enkele vragen na afloop van deze re de door de aanwezigen gesteld, werden door den spreker beantwoord. IA-vamW.KENBURG'S** k ♦•iLEVÈRTRAMI yy La r Of iedere lezer de beteekenis van de bovenstaande spreuk ook in haar Ne- derlandsche vertaling aanstonds zal be grijpen, zou ik niet durven zeggen. Maar de vertaling is ook tamelijk houterig. Iets meer verstaanbaar zou zijn: „Ik ben bang voor den man, die één boek door-en-door-kent. Doch ook dit heeft eenige toelichting noodig. Daarom dus dit stukje, dat te vens een aansporing wil zijn, om niet uitsluitend boeken te koopen, voor een ontspanning van eenige uren, maar ook boeken, waaraan men voor zijn heele leven iets heeft. Wie de Latijnsche spreuk het eerst heeft uitgedacht, is niet bekend. Som mige hebben gemeend, dat ze van Cicero is, dus van ongeveer een halve' eeuw vóór onze jaartelling. Anderen hebben ze toegeschreven aan Augustinus, die ’n 400 jaar later leefde. Weer anderen gingen acht eeuwen verder en hebben ze gezet op naam van Thomas van Aquino. Maar volgens nieuwe onderzoe kingen is het wel zeker, dat noch Cicero noch Augustinus, noch Thomas er schul dig aan zijn. Daarom houdt men zich tegenwoordig maar een beetje op de vlakte', door alleen te beweren, dat het een „mjddeleeuwsche” spreuk is. Dus nu heeft men een duizend jaar dé ruimte. Doch wat er van zij, in die spreuk zit, net als in alle andere spreuken, adagia, stelregels, aphorismen, apopthegmata, maxiemen, of hoe die dingen ook heeten mogen, een stuk praktische levenswijs heid, dat door onze voorvaderen in en kele' woorden is gecondenseerd, en dat voor alle tijden, en, ik zou bijna zeggen: .vooral voor onzen tegenwoordigen, altijd in-vliegende-haast-werkemden tijd, nut tig en leerzaam is. Maar hoe kwamen de middeleeuw- sche menschen er toe, aan het lezen van boeke'n het begrip vreezen, bang z ij n te verbinden? De zaak is deze. Een van de meest gebruikelijke mid delen om vooral de studenten aan de urtiversiteiten in de wetenschap te be kwamen, was, hen onderling disputen te laten houden, die dan door een be langstellend publiek werden bijgewoond. Deze zoogenaamde vesperiae, aulae of actus, waarbij twee of meer tegenstan ders tegenover elkaar werden geplaatst, vormden een voornaam onderdeel van ’t hooger onderwijs. Ze stonden gelijk met openbare examens. Wanneer nu de eene tegenstander van den andere wist, dat hij, om zijn stellin gen te verdédigen één boek door-en- door bestudeerd had, begreep hij van zelf, dat zoo iemand niet voor de poes was, vooral omdat de middeleeuwsche boeken over het algemeen veel degelij ker en rijker van inhoud waren dan de tegenwoordige. Het stond dus al voor uit vast, dat het betoog van dien „man van één boek” stevig op pooten zou staan, dat zijn redeneeringen al was het dan misschien slechts schijnbaar zouden sluiten als een bus en dat men voor hem dus op zijn hoede moest zijn. Intusschen heeft die middeleeuwsche spreuk rtog voor onzen tegenwoordigen tijd haar volle waarde behouden, ook al is men heelemaal niet van plan met iemand te gaan disputeeren. Vooral heden ten dage, nu niet alleen door onze talrijke onderwijsinrichtingen maar ook door onze openbare leeszalen en volksuniversiteiten, door de keurige uitstallingen van onze boekhandelaren, en door allerlei kostelooze en niet-koste- looze leergangen en cursussen allerwe gen de lust wordt opgewekt tot het we ten, begrijpen en genieten van honder den dingen die goed en mooi zijn; om nog te zwijgen van het algemeen ver langen naar meer kelnnis teneinde er gens een postje te kunnen bemachtigen; nu onze Nederlandsche uitgevers door een vloed van boeken aan al die be hoeften trachten tegemoet te komen, ert onze boekhandelaren die boeken op de meest aanlokkelijke wijze aan den man trachten te brengen; maar nu anderzijds iedereen zich ge- FEESTAVOND COÖPERATIE. Vrijdagavond werd door het bestuur van de Coöperatie „Excelsior” alhier ter inleiding van de,nieuw verbouwde win kel een feestavond in de Doele aange boden aan leden, verbruikers en hunne dames. De zaal was tjokvol. De heer Boschma, voorzitter van dé PI. commissie, opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in ’t bijzonder de leden uit de omliggende dorpen en het Leeu warder bestuur. Spreker hoopt, dat deze avond tot het succes van de Coöperatie moge bijdragen. Hierna sprak de voorzitter van „Ex celsior” uit Leeuwarden. Deze memo reert de eerste stappen tot samenwer king met de plaatselijke coöperatie „Ons Belang” en de belofte bij de fusie door „Excelsior” gedaan, welke belofte met de opening van deze nieuwe winkel is vervuld. Spreker hoopt, dat nu ook de leden van hun kant willen begrijpen, dat van hun nu de daad gevraagd wordt, dat is te koopen in hun eigen zaak, niet zóó nu en dan, maar voor de volle 100 Spreker dankt allen die hebben me degewerkt dit filiaal voor Bolsward mo gelijk te maken en draagt de belangen van deze afdeeling over aan de zorgen van het plaatselijk bestuur. De heer Boschma dankt den spreker voor zijn hartelijke woorden en de mooie zaak hier gesticht en beveelt de nieuwe winkel in aller belangstelling aan. Door mevr. Hoekstra werd namens de leden van het pl. bestuur een winkel- klok en een bloemstuk aangeboden. Het verdere van dezen feestavond werd gevuld door solodansen, voor drachten, goocheltoeren, enz. enz. van den heer en mevrouw Alex Wins. Het was een leuke en gezellige avond. woarln opfjcnomcn Officiéél orgaan der gemeenten Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel Uitgever A. J. OSINGA, Marktstraat, BOLSWARD «F Telefoon No. 12 deze generaal, moet elk stukje land in het maar degelijke boeken zijn en mits staat van verdediging gebracht wor den.” Nu we toch een beetje ver van huis zijn, kunnen we meteen wel vermelden dat dezer dagen in het militaire aere- drome van Nantsjang in China ’n brand is uitgebroken, waardoor een aantal machines van (te Chineesche luchtmacht en eeifige hangars zijn vernield. Men vermoedt dat hier brandstichting in het spel is. Op dezelfde plaats heeft eind Augustus een brand een aantal bombar dementsvliegtuigen vernield. In) Hongarije is dezer dagen het feit gevierd dat Horthy de Rijksbestuurder, aan het hoofd van het nationale leger Boedapest binnentrok en daarmee een eind maakte aan de cummunistische heerschappij. Alle officieele instellingen en scholen waren gesloten. De bladen wijden waardeerende woor den aan den Rijksbestuurder, die doot zijn energie Hongarije gered heeft van den ondergang. Aan de bekwaamheid van de Rijksregent als Staatsman, is het te danken dat Hongarije thans weer in hoog aanzien staat en rust en orde in het land heerschen. 1 VOETBAL. Een naar de tijd van het jaar behoor lijk veld, voldoende belangstelling en twee aan elkaar gewaagde clubs, waren de drie hoofdpunten waaronder Zondag middag de wedstrijd C. A. B.Rood Geel gespeeld werd. Wanneer onder leiding van scheids rechter Koehoorn deze wedstrijd om 2 uur een aanvang neemt, ontwikkelt zich direct een vlup op en neer gaand spel, met C. A. B. in den aanval. De afwer king laat iets te wenschen over. Een corner voor C.A.B. levert ook niets op, maar direct daarop een goed gecombi neerde bal tot dicht bij het R.G.-doel, de midvoor speelt de bal handig vrij, maar het schot gaat naast. Onmiddellijk volgt een R.G.-aanval die door prutswerk vah de voorhoede verloren gaat. Door een fout van de linksback een corner voor R.G., mooi voor doel ge plaatst levert dit voor R.G. het eerste doelpunt op. 1-0. Dit inspireert R.G. tot beter spel en de aanvallen van die kant worden dan ook iets gevaarlijker. C. A. B. weet zich dan aan de druk te ontworstelen en uit een mooi doorgevoerde aanval belandt de bal tegen de lat. Even later evenwel een mooie voorzet van de linksbuiten eri met een prachtgoal is de gelijkmaker er. 1-1. Een prachtkans voor R.G. gaat juist naast; waarop spoedig een C. A. B.- aanval volgt en door ’n misverstand in de R.G. achterhoede heeft C. A. B. de leiding met 2-1. Nu is C. A. B. bepaald sterker en ge durig zweeft de bal voor het R.G.-doel. We noteeren een goede kans voor de rechtsbinnen, die meters over het doel heengaat. De achterhoede van R.G. maait zooveel mogelijk weg. Een cor ner voor R.G- houdt onze keeper schit terend; dan een schermutseling voor ’t R.G.-doel, zonddü lesul'taat; weer een corner voor R.G. alweer door een fout van de rechtsback, maar de stand blijft tot de rust gelijk, 2-1 voor C. A. B. Na de rust verandert het spelpeil, het plaatsen wordt aan weerskanten onze kerder. Wel worden enkele goede aan vallen opgezet, maar of door buitenspel of slordig afwerken verknoeid. Dit geldt voor beide elftallen. Een gevaarlijke aan val van R.G., de bal wordt corner, mooi voor doel gezet en met ’n mooie omhaal maakt R.G. gelijk. 2-2. C. A. B. tracht telkens aan te vallen maar het geluk is niet mee, dan heeft R.G. een goedkoop succesje te boeken, wanneer de bal bij een R.G. aanval via een onzer spelers in het net belandt. 3-2 Rood Geel gaat nu met man en macht verdedigen, teneinde de voorsprong te behouden, zoodat het laatste gedeelte van dezen wedstrijd weinig bijzonders opleverde. Een gélijk spel had ons inziens de zui vere verhouding geweest. Wanneer we ons C. A. B.-elftal eens even nader beschouwen dan is de voorhoede in de tegenwoordige opstel ling best. Alle vijf geven zich en verstaan elkaar goed. De linksbuiten en -binnen hadden door een stevige botsing bij het begin van den welstrijd iets van hun be kende vlugheid verloren. Ondanks dat speelden ze goed. De rechtervleugel is uitstekend en de midvoor speelt de laat- c - F l I Dit no. bestaat uit 2 bladen. Porto Binnenland l‘/a et. Buitenland 2J^ ct. 1 1 Leesgeld fr. p. p. per half jaar f 1.50 Buiten de provincie f 2.-; inning 15 ct. Voor het Buitenland f 7.- per jaar. Leesgeld per looper 40 ct. p. kwartaal. DE JONG s NIEUWSBLAD

Bolswards Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1